s. 'Contract Dasa openbreken' RS. Serviërs turen de lucht af Verdachte verkrachting 'gesnapt' Brein' Nazi Front naar tuchtschool Asielzoekende Belg is rechts-extremist Dodental loopt op na aardbeving Indonesië LLADE. INC. 6Geen plaksel voor CD9 Ikoekmix lezen? Uiizameling afval te langzaam' ftavo-ultimatum afgezwakt Jrussel maant Staalproducenten |Een op twintig liomo's is Ibesmet met aids Minister Andriessen over problemen bij Fokker: 4Haar in de soep' Koss weer superieur j Londen: Tunnel- terreur voor zijn Kassa met Mondriaan Halsterse politieman ontslagen Uitzetting binnen enkele dagen Treinmachinist redt Zeeuwse lolbroeken Kosto wil meer stadswachten I X 5; jPECIAAL. Ide lekkerste ftnnekoeken. ak 400 gram Samen 2.38 IOCOMEL. en halfvol. |1 verpakking 13 minipakjes a 200 ml Samen 4.03 bon ontvangt u 200360 000001" .-J .yENTlJD rfTE" 9rge0t Kleintjes 0(Tl0n- ÜW dan niet de door te gr staat vast iets gading bij. vandaag {UZen - Het opzetten van jeleid voor het gescheiden CjBielen van groente-, fruit- en feafval gaat veel te langzaam. |j die conclusie komt het Olaz, ït samenwerkingsverband dat ft afval gaat verwijderen in lord- en Midden-Zeeland. Ter- lil de Zeeuwse composteerin- Mlatie al in september begint I draaien hebben slechts twee .'de dertig gemeenten een Erkplan. [zie ZEELAND -Cl Washington - Op aandrang van 1 Amerikaanse president Clin- |n is het Navo-ultimatum aan [Servische belegeraars van Sa- Jjevo flink afgezwakt. Volgens (aarnemers in Washington laan de Navo en de Verenigde laties nu alsnog toe dat de Ser-_ Iers hun zware wapens binnen |e gestelde 20-küometerzone I8d Sarajevo behouden. Toe- Ichl op de wapens door de VN In voldoende zijn. [ZIE BUITENLAND - A4 Brussel - De particuliere staal producenten in de Europese Knie krijgen nog enkele weken lijd om met saneringsvoorstellen Ie komen. Als de produktiebe- lerking met minimaal negentien [ton niet wordt gehaald, kan de staalsector fluiten naar Europese Steun, aldus Brussel. En dat kan teel banen kosten. IZIE ECONOMIE-A5 lüilthoven - Een op de twintig Ikomoseksuele mannen in Neder- id is besmet met hiv, het virus DE STEM 8 "7 1031 000218' I I I I I DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Mare Itol tot aids veroorzaakt. Tweederde [vande naar schatting 6.500 tot 1 15.000 hiv-infecties onder homo- I seksuele mannen komt voor bui tten Amsterdam, blijkt uit een I grootscheeps onderzoek naar de I verspreiding van het aidsvirus i onder homoseksuele mannen. [■ZIE BINNENLAND - A3: Nieuws en commentaar [Hamar - Johann-Olav Koss i op de 1500 meter van het [Olympisch schaatstoernooi net 's op de 5000 meter. De Noor veroverde goud met een wereld- I record. Voor Nederland restte jz'.lver en brons. Rintje Ritsma, I de oude wereldrecordhouder, I werd tweede en Falko Zandstra I moest genoegen nemen met een derde plaats. ZIE SPORT-B1 HET WEER M1N./MAX. tl Aangenaam De onverwacht mooie winterdag gisteren krijgt vandaag een vervolg. Opnieuw een mooie zonnige en rustige winterdag met een aangename temperatuur. I Londen - Terroristen die van P'an zijn de Kanaaltunnel op bun lijstje van doelwitten te zet ten, doen er goed aan zich nog maals te bedenken. De Britse legering heeft levenslang in pet- o voor 'tunnel-misdrijven' als "et kapen van treinen, bezetting an de tunnel en het aanrichten an vernielingen. Minister van Wr er ^°8er Freeman deelde et Lagerhuis mee dat de levens- ange gevangenisstraf moet die- en als afschrikking voor moge- «Jke terreurdaden. Ook krijgen 'dsfunctionarissen de be- uaÜ Passagiers en hun ertuigen te doorzoeken. Lieljammer Een Bosnische Serviër zit naast luchtafweergeschut in de bergen rond Sarajevo de lucht af te turen. Het moment dat hun zware wapens verdwenen moeten zijn of er volgen luchtaanvallen, nadert. Navo-landen zin extra manschappen naar Bosnië te sturen. komen er al F16's in de kijker? Intussen hebben maar weinig FOTOEPA VANDAAG IN DEZE KRANT Het Mondriaan-jaar zorgt voor een stort vloed van produkten, waarop werk van de schilder afgebeeld is. Met postzegels, wijn, cosmetica en andere spullen dingt de handel naar de gunst van de koper. ZIE CONSUMENT -DEEL D INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Van onze verslaggevers Roosendaal - Een te hulp geschoten Roosen daler blijkt op zaterdag 5 februari de vluch tende verdachte van een verkrachting op klaarlichte dag te hebben gefotografeerd. De Roosendaalse politie heeft deze foto gisteren voor publikatie vrijgegeven, in de hoop dat dit leidt tot de aanhouding van de man. Hij wordt ervan verdacht die zaterdagmiddag rond kwart over drie op een pad tussen de Roosendaalse wijk Langdonk en zwembad 't Zand een veertienjarig meisje te hebben verkracht. Een jongetje in de buurt hoorde het gegil van het meisje en rende naar nabij gelegen huizen om hulp te halen. Een van de mensen die te hulp schoten nam een camera mee en slaagde erin een bruikbare foto te maken van de verdachte, die op de vlucht sloeg toen de hulp naderde. Het meisje bleef gedeeltelijk ontkleed achter. De man wist te ont komen. Volgens de politie heeft de verdachte, wiens leef tijd op 25 wordt geschat, een normaal postuur; hij moet ongeveer 1.80 meter lang zijn en heeft kort, donker haar. Hij droeg een donkere broek en een blauw jack. De politie zegt dat het ruim een week heeft geduurd om van de door de buurtbewoner ge maakte opname een bruikbare afdruk te vervaar digen. Vervolgens werd de foto niet meteen vrijgegeven, volgens de politie omdat de krant tijdens carnaval minder goed wordt gelezen. Van onze verslaggever Halsteren - Een 41-jarige po litieman van het team Halste ren/Bergen op Zoom-Noord is door korpsbeheerder G. Brokx van het politiekorps Midden- en West-Brabant ontslagen. De man was augustus vorig jaar al voorwaardelijk ontslag aange zegd. Hij was toen veroordeeld voor valsheid in geschrifte. Hij had betalingsbewijzen valselijk opgemaakt en zijn auto was niet verzekerd. Na die veroordeling kreeg de agent te horen dat hij tijdens zijn proefperiode geen overtredingen meer mocht be gaan. Toen onlangs bleek dat de man weer onverzekerd rondreed en zijn motorrijtuigenbelasting niet had betaald is besloten hem als nog te ontslaan. De man werkte sinds januari in Halsteren. Daarvoor was hij werkzaam als agent in Midden- Brabant. Den Haag (anp) - Minister Andriessen van Economische Zaken vindt dat de contrac ten tussen Dasa en Fokker over toeleveringen van het Duitse concern aan de Neder landse vliegtuigbouwer moe ten worden opengebroken. Andriessen wilde gisteren, nadat hij achter gesloten deuren met de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken had gespro ken, het woord 'wurgcontracten' niet in de mond nemen, maar hij signaleerde wel 'een haar in de soep'. Het departement heeft over deze kwestie de afgelopen tijd al her haaldelijk contact gehad met Dasa. Bovendien heeft Andries sen zelf gisterochtend nog met Dasa-topman Schrempp over legd. Begin deze maand circuleerden er berichten dat Fokker voor de vliegtuigrompen die Dasa levert 60 procent meer kwijt is dan op de wereldmarkt gebruikelijk is. Andriessen wilde daarover na afloop van het overleg met de kamerleden niet in details tre den. Zonder direct een steunaanbod aan Fokker te doen maakte Andriessen wel duidelijk dat hij zijn best zal doen een eventueel verzoek om steun aan de vlieg tuigbouwer te honoreren. Want, 'het cluster vliegtuigindustrie is in het Nederlandse industriebe leid erg belangrijk'. Andriessen zei de overtuiging te hebben dat Fokker weer uit het huidige dal zal komen en blijft voortbestaan als zelfscheppende vliegtuigindustrie. „Fokker heeft wel degelijk toekomst, maar de hele vliegtuigindustrie ligt op z'n gat," aldus de minister. Dat men uiteindelijk is gaan zit ten op een produktieniveau van 40 vliegtuigen per jaai en daar het personeelsbestand aan wil aanpassen acht Andriessen be grijpelijk. „De afgelopen drie jaar zijn er niet meer orders dan voor 120 vliegtuigen binnenge komen en dan zit je precies op 40 toestellen per jaar." Over de mogelijkheidheid van deeltijdontslag voor de werkne mers van Fokker, met daarbij een gedeeltelijke ww-uitkering, wilde Andriessen zich niet uitla ten. Deze kwestie ligt nu bij zijn collega De Vries van Sociale Za ken. Andriessen FOTO 0E STEM/JOHAN VAN GURP Een attente Roosendaler maakte deze foto van een vluchtende man, verdacht van verkrachting van een 14-jarig meisje. Van onze correspondent Middelburg - De kinderrech ter in Middelburg heeft giste ren het 'brein' achter hét Na zi Front Zeeland (NFZ), een 16-jarige inwoner van Mid delburg, conform de eis ver oordeeld tot 6 maanden tuchtschool. Vier andere leden van het NFZ (16 tot 19 jaar) werden eerder al door zowel de politie- als kin derrechter veroordeeld tot straf fen variërend van 40 uur dienst verlening tot 5 maanden tucht-, school. Het zesde en laatste lid van het NFZ, een 16-jarige Oost- Souburger, moet op 9 maart voor de kinderrechter verschij nen. Hij ondergaat nog een per soonlijkheidsonderzoek. Een onderzoek naar de geestver mogens van de Middelburger wees uit dat hij nog 'een kind' was. Het NFZ, dat in steeds wisselende samenstelling optrad, zorgde in de nacht van 21 op 22 augustus van het vorige jaar voor de nodige opschudding door 25 graven van de Portu gees-Joodse begraafplaats in Middelburg te bekladden. Daar na werden regelmatig openbare gebouwen, wegen en bushokjes van racistische leuzen voorzien. Ook stuurden de frontleden brie ven met racistische taal naar scholen in Zeeland, bedreigden zij leden van een anti-racistische vereniging schriftelijk met de dood, deden zij bommeldingen bij een asielzoekerscentrum in Middelburg en staken zij een buitenlands restaurant in Vlis- singen in de brand. VERVOLG OP ZEELAND - Cl Het bedrijf heeft openlijk stel ling genomen tegen deze ex treem-rechtse partij. Gisteren plaatste Perfecta International op de voorpagina van het Alge meen Dagblad een advertentie voor Bison Formule 5 Behang- plaksel met de tekst 'Advies voor alle politieke partijen (Behalve de CD).' Aanleiding was een be richt dat lijm die politieke par tijen gebruiken voor hun affi ches bij vorst loslaat. De tekst voor de advertentie is verzonnen door het Amsterdam se reclamebureau BBCW. „We spelen graag in op de actuali teit," verklaart marketing mana ger P. Wolf van Perfecta Inter national. „Ons reclamebureau kwam met de suggestie om op dat bericht van de politieke affi ches in te spelen. Aan de tekst 'alle partijen' was de regel 'be halve de CD' toegevoegd. Wij stonden daar volkomen achter. Het is duidelijk wat er gaande is in Nederland en wij vinden de CD een opkomend gevaar voor de maatschappij," aldus de Van onze verslaggever Rijsbergen - De 53-jarige Herbert Verbeke uit Antwerpen, die op 3 februari in ons land als 'politiek vluchteling' asiel aanvroeg en sinds die tijd in het AOC in Rijsbergen verbleef, is gistermorgen in bewaring gesteld. Justitie hoopt hem binnen drie etmalen over de grens te kunnen zetten. Verbeke is volgens woordvoer der W. Frouws van de IND (Immigratie en Naturalisatie Dienst van Justitie) 'in het belang van de openbare orde' achter tralies gezet. „Vanwege zijn extreem-rechtse en racis tische opvattingen", aldus Frouws. „Toen we er lucht van kregen dat bij de media over matige belangstelling bestond voor zijn asielaanvraag en hij hier in het centrum in Rijsber gen een persconferentie wilde geven, hebben we hem meteen vastgezet." Justitie denkt de Belg binnen drie dagen uit te kunnen zet ten. „Wettelijk krijgt hij nog de gelegenheid om te reageren op ons verslag van het ver hoor. Daarna is er nog een dag tijd voor beroep bij de rechter. Het is dus nog maar een kwes tie van dagen voor we hem als ongewenste- vreemdeling de grens over zetten." ZIE OOK BINNENLAND - A3: 'Geen racistische manifestatie' Jakarta/Den Haag (rtr/dpa/anp) - De 'Ring van Vuur', de seismische boog die door de Indonesische archipel loopt, heeft weer toegeslagen. Bij de aardbeving gisteren in Zuid-Sumatra zijn zeker 131 do den en een duizendtal gewonden gevallen. Maar een etmaal na de verwoestende schok komen de berichten uit het bergachtige rampgebied slechts langzaam binnendruppelen. „De toestand is zeer verward," zegt een plaatselijke functiona ris. „We vrezen dat het dodental verder zal stijgen." Legereenheden en hulpverleners zijn op weg naar het rampge bied, maar tot dusver is slechts één reddingsploeg erin geslaagd de stad Liwa te voet te bereiken. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Een at tente treinmachinist heeft dinsdagavond laat in Ber gen op Zoom het leven van twee Zeeuwse lolbroeken gered. Het duo had wat ge dronken en was bij wijze van grap op de rails gaan liggen. Volgens de machinist had hij de twee, de 23-jarige E.H. uit 's-Heer Abtskerke en de 26-jarige M.J. uit Le- wedorp, onherroepelijk overreden als hij niet op tijd op het carnavaleske obsta kel had gereageerd. De poli tie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de mannen. Driekwart van de huizen in de regio, die tienduizenden inwo ners telt, is verwoest. Openbare gebouwen, wegen en bruggen zijn vernield. De belangrijkste markt van Liwa zou tot de grond toe zijn afgebrand door de vuur zee die volgde op de beving. Stroomvoorziening en telefoon verbindingen zijn uitgevallen. Volgens metereologen in Jakarta had de schok een kracht van 6,5 op de schaal van Richter, waar mee zij van vergelijkbare sterkte was als de jongste aardbeving in Los Angeles. Het epicentrum be vond zich in de bergen aan de zuidelijke kust, aan de straat van Soenda die Java van Suma tra scheidt. Ook in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta en in Singapore was de schok voel baar. Voor de Indonesiërs was het de vierde aardbeving in een maand tijd. De zwaarste tot dusver haalde 6,8 op de schaal van - Richter en kostte het leven aan zeven mensen op het afgelegen eiland Halmahera in de Moluk- ken. In 1992 kwamen op het eiland Flores zo'n drieduizend mensen om het leven nadat een aardbe ving een vloedgolf veroorzaakte. Heel Indonesië is één groot seis misch gebied, waar aardbevin gen en vulkaanuitbarstingen re gelmatig voorkomen. De be roemdste ramp was de uitbars ting van de Krakatau in 1883 in de straat van Soenda. Door de daarop volgende vloedgolf kwa men meer dan 36.000 mensen Van onze verslaggever Theo Giele Goes - De Goese fabrikant van Bison Kit, Perfecta Internatio nal, levert lieven geen plaksel aan de Centrum Democraten. Utrecht (anp) - Om inbraken en straatgeweld te voorkomen moeten meer stadswachten de buurt in. Staatssecretaris Kosto van Justitie wil daarvoor eenmalig 1,8 miljoen gulden beschikbaar stellen. Het geld mag ook worden gebruikt voor uitbreiding van al bestaande wijkteams. Op een congres over veiligheid op straat zei de bewindsman 5,4 miljoen gulden te hebben vrijgemaakt voor criminaliteitspreventie en slachtofferzorg. Gemeentebesturen en politie kunnen uit dit subsidiepotje putten voor maatregelen ter voorkoming van misdaad op straat. Stadswachten patrouilleren in uniform zonder wapens en arrestatie- bevoegdheden. Zij functioneren nu in enkele tientallen steden. (ADVERTENTIE) woordvoerder van het Goese be drijf. De advertentie leidde gisteren tot tientallen reacties bij Perfec ta en bij het Amsterdamse recla-1 mebureau. „Verrassend veel", aldus marketing manager P. Wolf. CD-aanhangers spuwden in nette of minder nette bewoor dingen hun gal over de adverten tie. „Daadwerkelijke dreigemen ten zaten er bij ons niet bij," aldus Wolf. „Een enkele winkelier belde ons om te zeggen dat hij er niet zo blij mee was." Maar in Goes kwamen ook positieve telefoonr tjes binnen. „Nogal wat mensen reageren in de sfeer van 'hè, hè, eindelijk wordt dit eens gezegd'. Zo zei een zeer enthousiaste fy siotherapeut dat hij de adverten tie in zijn wachtkamer heeft op gehangen." Het Amsterdamse reclamebu reau zegt ook overspoeld te zijn door reacties variërend van ui terst positief tot vervloekingen en een enkele bedreiging van een CD-aanhanger. TREIN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roiler-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) o kwartaal acceptgiro87.20 o kwartaal automatisch84.70 maand automatisch29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT l-J

de Stem | 1994 | | pagina 1