Kassa met Mondriaan Het nachtkastje ontwaakt O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 'Goed brood is gebakken lucht' DE STEM Spaans Verkeersbureau spreekt Britse geruchtenstroom tegen De erven waken streng over de kwaliteit van de herdenkingsspulletjes Voortaan recht door de bocht __X 52 Wageningen (anp) - Goed en lekker brood bestaat vooral uit gebakken lucht. De hoeveelheid luchtbelletjes in het deeg bepaalt hoe kruimig en sponzig het brood uiteinde lijk wordt. Dat stelt drs. A. Kokelaar in haar proefschrift 'Physics of breadmaking'. Zij promoveer de dinsdag aan de Land bouwuniversiteit in Wagenin gen. Kokelaar heeft verschillende meel- en deegsoorten onder zocht. Zij komt tot de conclu sie dat tarwe veruit het meest geschikt is voor het bakken van brood. Deeg van tarwe kan goed worden gekneed en uitgerekt. Beide processen zijn van belang voor het vormen van voldoende luchtbellen. Die zetten tijdens het bakken nog verder uit, waardoor het brood luchtig wordt. Brood gemaakt van slechte tarwesoorten kan aanzienlijk luchtiger worden gemaakt door het gebruik van bakver- beteraars, stelt Kokelaar. Goede soorten zorgen vanzelf voor het natuurkundig proces dat broodbakken eigenlijk is: het mengen van meel en wa ter, waardoor lucht in het deeg komt dat door het kne den verdwijnt en door het rij zen terugkomt. Goed deeg is, stelt Kokelaar, gewoon een schuim dat gebakken kan worden. De promovenda adviseert slecht-bakkende tarwesoorten te gebruiken voor koekjes en gebak. Daarbij blijkt de hoe veelheid lucht in het deeg na melijk veel minder belangrijk te zijn. Door Johan van Grinsven Tilburg - Alarmerende berichten in de Britse pers vorige week: Spanje zou bomvol zijn in het aanstaande vakantie hoogseizoen. Britten die alleen een vlucht boeken, lopen de kans op het strand te moeten slapen. En reizigers die wel een georga niseerde vakantiereis geboekt hebben, lopen het gevaar om het slachtoffer te worden van dub- belboekingen. Woordvoerder A. van Breda van het Spaans Ver keersbureau in Nederland doet de Britse consternatie af als han dige verkooppraatjes van de reisbranche. Toch lopen ook de Nederlandse zomerboekingen voor een va kantie in Spanje als een trein. Vooral de vliegreizen scoren hoog: vergeleken met dezelfde periode vorig jaar nu al zo'n 30 procent meer boekingen. Vooral de Canarische Eilanden zijn in trek. Maar volgens Van Breda, die in zijn betoog wordt ondersteund door bij voorbeeld Arke-topman F. Fransen, is het veel te vroeg om daar conclusies uit te trek ken. Van Breda: „Vorig jaar boekten mensen laat, nu boeken ze weer vroeger. Dat er tot nu toe veel meer vakanties naar Spanje geboekt zijn, wil niet zeggen dat er uiteindelijk aan het einde van het zomerseizoen ook een evengrote plus zichtbaar is. Het wil voorlopig alleen zeg gen dat mensen eerder boeken dan vorig jaar." Fransen: „Het is altijd zo dat de meeste vroege boekingen voor het hoogseizoen gelden." Erg druk Van Breda: „Wij hebben vanuit het hoofdkantoor nog helemaal niet gehoord als zou Spanje al vol zijn voor deze zomer. Maar het is al wel duidelijk dat het er erg druk zal zijn. En wat de overboekingen betreft: als de Nederlandse reisorganisaties niet meer reizen verkopen dan het aantal accommodaties dat ze gecontracteerd hebben, kunnen er geen problemen ontstaan." Volgens de woordvoerder van het Spaans verkeersbureau ko men de paniekberichten uit Groot-Brittannië uit de kokers van de reisorganisaties zelf. „Ook daar verkopen de reizen naar Spanje momenteel als een sneltrein. De helft van de Britten die naar het buitenland gaan, kiest voor een georganiseerde vakantie in Spanje." Delft (anp) - Aan de Technische Universiteit Delft is een nieuw wielophangingsysteem ontwik keld. Daardoor is het verleden tijd dat een auto schuin in de bocht hangt of de voorkant naar beneden duikt bij het remmen. Bovendien wordt het makkelij ker plotseling uit te wijken om een ongeluk te voorkomen. Bij de Delftse wielophanging past een computer de veren en dempers continu aan de rijom- standigheden aan. Het systeem dat in de meeste auto's wordt gebruikt, is een compromis. Een autorijder wil namelijk zowel een goede weg- ligging als een goede vering. Twee eisen die technisch lastig met elkaar zijn te combineren. Nederland gaat weer herdenken. In de platen zaken staan de bakken nog vol met onverkochte cd's van het Mozart-jaar. Een oorloze Vincent van Gogh kijkt ons nog im mer uit allerlei hoeken en gaten aan. In 1994 gaat Nederland het rood en geel voor de ogen zien. En wit, zwart en blauw, piet Mondriaan overleed vijftig jaar gelëden. Zo doende. Dus gaan we Mondriaan-postzegels plakken, Mondriaan-kle- ding dragen, Mondriaan- wijnen drinken, en wen den veel liefhebbers zich walgend van dit commer ciële spektakel af. Bij de 'elite' raakt Mondriaan dit jaar gegarandeerd uit. Const# ment DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 DEEL Mondriaan in de fles. Wijn handel Van Gastel Hoekstra uit Breda brengt twee rode Cabernet Sauvignon-wijnen en een witte Chardonnay met Mondriaan-etiketten. Do or Anna van der Burgt Grote gebeurtenissen werpen hun scha duw vooruit. Dat Piet Mondriaan dit jaar op grootse wijze zal worden her dacht, is aan de aankondigingen van verschillende tentoonstellingen te mer ken. Maar achter de schermen wordt ook gewerkt aan allerlei 'Mondriaanar- tikelen'. Er staat ons heel wat te wach ten met als doel: rinkelende kassa's. De erven van Mondriaan in de Verenigde Staten zullen er goed mee zijn. International Licensing Partners (ILP) in Amsterdam dat in Nederland de Mondriaan-rechten bewaakt, heeft een fraai lijstje van dit jaar te verschijnen Mondriaan-spullen: Confectie (swea ters, truien en T-shirts), kaarsen, tafel linnen, serviezen, stropdassen, sjaals, gilettes en butterflies, agenda's, posters, kaarten, logboek, wijnen en champag ne, monografie, badkamer-accessoires, telefoonkaarten, een cosmeticalijn, blikken en horloges. En de postzegels in een oplage van zes tot elf miljoen. Die spullen mogen met zomaar op de markt worden gebracht. De rechtenbe wakers plegen aan de hand van opge stuurde monsters, een strenge voorse lectie. Daarna geven de erven Mond riaan in Essex, Connecticut hun defini tieve oordeel. Kwaliteit moet. Onder meer ter voorkoming van wat 'het Van Gogh-syndroom' is gaan heten, een ziekte die ten tijde van grote tentoon stellingen symptomen in de vorm van verregaande smakeloosheid veroor zaakt. Hier en daar is het ultieme wansmaak produkt uit het Van Gogh- jaar nog te zien: een mok zonder oor. Neen, ILP heeft nog geen snelle zaken lui over de vloer gehad die met voor stellen kwamen die met konden. Wat niet door de beugel zou' kunnen? „Mondriaan-condooms, stickers of bal lonnen bij voorbeeld," zegt een woord voerster van ILP. „Wij proberen het streng in de leer te houden. Voor je het weet worden er zakjes frites met Mondriaan er op ver kocht," vertolkt een woordvoerder van het Haags Gemeentemuseum de vrees van velen. In december, dus als dave rend slot aan het Mondriaanjaar, zal in dit museum een compleet overzicht van Mondriaans werk beginnen. Er worden 300.000 bezoekers verwacht. Velen van hen willen een souvenir mee naar huis nemen. De museumwinkel in Den Haag wil uitsluitend de stijlvolle spulletjes verkopen waarmee de kunst liefhebber zich pleegt te verwennen: boeken, prentbriefkaarten, dia-series, videobanden, catalogi, affiches en re producties. Morgen begint een tentoon stelling over Mondriaans Amsterdamse periode in het Gemeentearchief van de hoofdstad. Het is de eerste van een serie exposities verspreid in het land. Stijl Mondriaan werd in 1872 geboren in Amersfoort en stierf in 1944 in New York. Hij heeft onder meer gewoond en gewerkt in Winterswijk, Domburg, La ren en Uden. Vooral door zijn abstracte composities en zijn aandeel aan De Stijl werd hij een begrip. 'Mondriaan' roept, ook bij mensen die zich nooit in kunst verdiepen, het beeld op van schilderijen waarin helder rood, geel en blauw, samen met wit en zwart in keurige vlakken en lijnen een opval lende harmonie vormen. Mondriaan schilderde aanvankelijk donkere land schappen, later bracht hij er uitbundig licht en kleur in. Toen het Mondriaan-jaar nog moest beginnen, stuurde premier Lubbers reeds zijn kerst- en nieuwjaarswensen rond met Mondriaans 'Kerk in Dom burg' uit 1910, maar veel andere Mond- riaan-spulletjes worden op dit moment nog geproduceerd. Een woordvoerster van de Bijenkorf laat weten dat er 'niet echt veel' Mond- riaan-spullen zullen worden aangebo den. Ze noemt de Mondriaan-composi- ties in blauw, geel en rood uit 1913-1914, die dit jaar afgebeeld op tapijten in de winkel zullen liggen. Voorts zullen blocnotes, etuis, ringban den en ordners aan Mondriaan herinne ren. In de afdeling woondecoratie zijn pogingen gedaan in de richting van kleurvlakken op vazen maar jammer genoeg valt deze vormentaal ('vierkant en streng') niet in de trend-van-nu. „Mondriaan past niet in het mode beeld." Geheimzinnig Niet alle producenten van artikelen die met Mondriaan pronken, staan te trap pelen om informatie over hun waar te geven. De concurrentie zou eens op een idee kunnen komen. In Den Haag gaat een bedrijf Mondriaan-stropdassen van zijde brengen. Er zijn er vier in ontwik keling: Een bosgezicht, een strandge zicht, Windmolen in zonlicht, en Com positie in rood, geel en blauw. Een Bredase wijnfirma gaat wijnflessen met Mondriaan-etiketten verkopen. De ze 'hoogwaardige vins de pays' gaan met een boslandschap, een boerin en een abstracte compositie er op naar de consument. In Laren wordt gewerkt aan een Mond- riaan-logboek, een luxe eeuwigdurende dagboekachtige agenda met een biogra fie en veel illustraties. Komt eind deze maand uit. Een bedrijf in Hoorn dat industriële en promotionele blikproduc- ten maakt, gaat twee molens met 'geel en blauw verdwijnend in het avondrood en eentje in rode tonen' op blik druk ken. De vellen blik komen onbedrukt van Hoogovens en gaan met Mondriaan er op naar de collegafabrieken in Neder land, België en Duitsland. De stem uit Hoorn gewaagt ook nog van koektrom meltjes. q 0"'nservice' van Eibert Draisma Antoinette van'den Berg. sen °??rekende schakel tussen zoete dromen (prinsen, prinses- strè en e harde werkelijkheid (ochtendhuneur, katers, Door Jetty Ferwerda Het nachtkastje is zo'h meu bel waarvan niemand meer weet waarom het eigenlijk is ontworpen. Het lijkt al eeu wen vastgekleefd aan het bed en vastgeroest in de slaapka mer. Bood het vroeger plaats aan de nachtkaars en het lampetstel, te genwoordig zwerven er boeken, wekkers, condooms, slaappillen, glazen water, brillen en andere voorwerpen in en op. Nachtkast jes zijn over het algemeen niet in het oog springend, eerder slaap verwekkend. Ter ere van zijn twintig jarig bestaan, vroeg het tijdschrift Man 33 ontwerpers en kunstenaars het slaapkamer meubeltje nieuw leven in te bla zen. Met succes. Iedereen die maar iets meent te betekenen in het Hollandse land van vormgeving en kunst heeft meegedaan aan het project. Van trendgoeroe Lideweij Edelkoort en fotograaf Erwin Olaf tot il lustratrice Yvonne Kroese en schoenontwerpsters Lola Pagola. De deelnemers kregen elk het zelfde simpele, houten nacht kastje en mochten daar hun creativiteit op loslaten. De resul taten worden tentoongesteld in drie filialen van De Bijenkorf. Wie tussen de objecten precies dat nachtkastje vindt wat hij/zij allang zoekt, maakt door loting kans in het bezit daarvan te komen door 25 gulden over te maken aan het Aidsfonds. De redactie heeft gekozen voor het Aidsfonds omdat nog altijd veel mannen aan aids lijden, maar ook omdat mannen een grote verantwoordelijkheid dragen in het voorkomen van de ziekte. De nachtkastjes zijn in drie Bijen korf-filialen te zien: tot en met 19 februari in Amsterdam, van 23 februari tlm 5 maart in Rotter dam en van 9 t/m 19 maart in Eindhoven. 'Stoel' van Rob Eckhardt. „Ik heb een hekel aan nachtkastjes." mh 'Lelijkheid is des duivels oorkussen' van Arie Vervelde. „Een kastje vol met rode lintjes, het Aids Awareness symbool. In Amerika zie je het overal. De veren staan voor de nodige lichtzinnigheid. Ik wilde het niet te zwaar maken. FOTO'S MAXIM MEEKES WÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊ^^ÊBÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊIBÊÊM

de Stem | 1994 | | pagina 19