Verbod verkoop in Scheldorado ;s- EN ISTEN Kermis tijdelijk aan de Westkolkstraat 0 Provincie promoot Zeeland met videoclip POLITIE RAPPORT 'Sporthal in Breskens particulier initiatief HULST 0 lUIDSMODE Voor grote partijen moet zes weken vooraf een vergunning worden aangevraagd SGP Terneuzen is tegen face-lift Zuidersportpark DE STEM ZEELAND C3 EXCLUSIEVE HYPOTHEEK VOOR HOGERE INKOMENS ?r Adviesburo Verplaatsing in verband met uitvoering project Steenen Beer Terneuzen Drugdealers aangehouden Inzameling asbest in zes gemeenten D&T blijft bij standpunt: Winterconcert Veronica Minder zieken ondanks ijskoud carnaval Activiteiten Meideninstuif Hedenesse gered 1994 51 SERVIEZEN, JEN, KRISTAL I- Kookwinkel \uxe geschenken I, Achter de kerk euzen Tel. 01150-14207 \on je leven! DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 150.000 165.000 ƒ200.000 15.000 25.000 ƒ250.000 ƒ285.000 35.000 den is uitgegaan van een bi| een minimale belastingdruk Irhalve korter dan de peer traditionele In bij een hypotheek van bijv. 25.000.-. potheekvariant zijn er o.m. ypes als: 3r middel va'n aandelen- of en maak telefonisch een gementen met meer dan 40 belastingen assurantiën hypotheken pensioenen^ Van onze verslaggever Terneuzen - De jaarlijkse Terneuzense kermis in sep tember staat dit jaar op de parkeerterreinen aan de \Vestkolkstraat. De attracties «■orden verplaatst van de Markt naar de Westkolks- traat in verband met de uit voering van het stadsvernieu- wingsproject Steenen Beer. pe Markt is hierdoor slecht be- reikbaar. „Het schoolplein ligt op de schop en het gebouw, waarin de sector stadsontwikke ling- en beheer was gehuisvest, is dan gesloopt. Voor de ker misexploitanten is de Markt dus nauwelijks bereikbaar en de be zoekers aan de kermis zouden als het ware tot aan hun knieën door de modder moeten bagge ren. Vandaar het besluit om de kennis dit jaar naar de Westkol- straat te verhuizen," legde P. van Driel namens de gemeente gisteren uit. Volgens Van Driel gaat het puur om een tijdelijke noodoplossing. „Het college heeft bepaald dat de Markt ook na de uitvoering van Steenen Beer wordt gebruikt voor de kermis. De Markt blijft immers de beste locatie voor de kermis." In principe staan in september op de parkeerterreinen aan de Westkolkstraat dezelfde attrac ties als vorig jaar op de Markt. „Het gaat om een openbare ver pachting waar de gemeente zelf de hand in heeft. Op papier kunnen alle attracties een plaats aan de Westkolkstraat krijgen. Er moeten wel wat kunstgrepen worden verricht. Het wordt wat passen en meten. Wellicht moe ten we wat kritischer kijken naar de afmetingen van de at tracties. En we moeten goed kij ken naar de opbouw van de kermis. Eerst de attracties aan de achterkant van de parkeerter reinen laten opbouwen en dan verder naar voren werken. Want anders kunnen de vrachtwagens daar niet meer komen." Van onze verslaggever Terneuzen - De spontane verkoop van grote partijen goederen in zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen is verboden. Voor het houden van een ver koop moet zes weken van tevo ren een vergunning bij de ge meente worden aangevraagd. Daarnaast mag een dergelijke verkoop slechts zes keer per jaar plaatsvinden waarvan maximaal twee van dezelfde soort goede ren. Er mogen bijvoorbeeld niet een paar keer achter elkaar leren jassen worden verkocht. Burgemeester en Wethouders la ten dat weten in een brief aan de directie van Scheldorado. Aan leiding hiervoor was de commo tie onder de ondernemers van de binnenstad. Ze waren des dui vels omdat de gemeente voor de verkoop geen vergunning had afgegeven in het kader van de drank- en horecawet. Ze vertaal den dat in oneerlijke concurren tie en stuurden een brief naar de gemeente met de vraag de ver koop stop te zetten. Onjuist Ook de Kamer van Koophandel van onze correspondent Terneuzen - De politie in Terneuzen heeft gistermiddag drie illegaal in Nederland verbijvende Marokkanen aangehouden. Dat gebeurde toen het drietal in de Terneuzense binnenstad bezig was met het dealen van hardd rugs. Daarbij nam de politie in totaal 50 gram aan heroine en cocaine in beslag. Het drietal is m verzekerde bewaring gesteld en zal worden overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. vond het onjuist dat zonder ver gunning goederen worden ver kocht in een horeca-pand. Voor het college reden om de directie van Scheldorado nogmaals op de geldende regels te wijzen. B en W merken op dat deze verkopen aan wettelijke beper kingen zijn gebonden en niet zonder meer zijn toegelaten. Het college wijst detailhandel in ge bouwen die hiervoor niet zijn aangewezen, zoals het golfslag- bad, in zijn algemeenheid af. Incidenteel wil het college onder bepaalde voorwaarden mede werking verlenen. Drie regelingen Scheldorado heeft te maken met drie wettelijke regelingen. De bepalingen van het bestem mingsplan, de Drank- en Hore cawet en de Winkelsluitingswet. In het kader van het bestem mingsplan kan een gebruikstoe- stemming worden verleend die het houden van dergelijke verko pen mogelijk maakt. Volgens ar tikel 11 van de Drank- en Hore cawet is het verboden in Schel dorado goederen te verkopen. Maar op grond van artikel 44 van de wet kan ontheffing wor den verleend. Hiervoor moet een verzoek worden ingediend bij het college. B en W zijn dus bereid een vergunning af te geven, mits het aantal verkopen zowel in aard als in aantal beperkt blijft. In het kader van de winkelslui tingswet mag een verkoop slechts plaatsvinden binnen de toegestane openingstijden. Maandat tot en met vrijdag van 06.00 tot 18.30 uur. op zaterdag van 06.00 tot 18.00 uur en op vrijdagavond tot 21.00 uur. Op zon- en feestdagen is verkoop niet toegestaan. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeenteraadsfractie van SGP Terneuzen ziet niets in een face-lift van het Zuidersportpark. Een gedeeltelij ke herinrichting met een nevenvestiging van het instituut voor geestelijk gehandicapten De Sterre is voor de SGP bespreek baar. Voor de rest houdt de partij zich verre van alles wat met sport te maken heeft. De SGP laat dat blijken in het verkiezingsprogramma. De SGP wil er niets mee te maken heb ben omdat sportbeoefening tot verdwazing leidt. „De manier waarop tegenwoordig op grote schaal sport wordt bedreven heeft weinig meer te maken met wat gezonde ontspanning .zou behoren te zijn", schrijft de frac tie in het verkiezingsprogramma. Bovendien vindt de SGP vindt Van onze verslaggever Middelburg - In zes ge meenten in Midden-Zee land begint in juni een georganiseerde inzame ling van asbest bij huis houdens. De bedoeling is het mens en milieu-onvriendelijke as best zo veel mogelijk uit de circulatie te nemen. In de gemeenten zullen speciale containers worden geplaatst waarin inwoners hun asbest kwijt kunnen. Hoe en door wie dat allemaal moet wor den gedaan, wordt in een voorlichtingscampagne nog bekend gemaakt. Ook is nog met duidelijk of er voor de inwoners kosten aan kleven. Ue organisatie is in handen van het samenwerkingsver band Olaz die ook nog op een subsidie van vijftig mil- e van de provincie mikt. fT algemeen bestuur van ei Diaz moet het proiect nog goedkeuren. het ondersteunen van sportacti viteiten geen taak van de over heid. De SGP heeft geen bood schap aan kinderen van ouders die het niet zo breed hebben en die met een beetje steun van de gemeente toch kunnen sporten. „Het sportgebeuren is in veel gevallen een zaak voor het parti culier initiatief. Privatisering dient op dit terrein met kracht ter hand worden genomen". De SQP-fractie heeft de indruk dat bestuurlijk Terneuzen zich te veel richt op het versterken van het winkelgebied in hartje Ter neuzen, het plan Steenen Beer. De SGP vindt dat geen goede houding. „Ook het winkelgebeu- ren in de kernen en in de Axel- sestraat moet op een hoog peil blijven. Het kan niet zo zijn dat de ontwikkeling van het winkel- gebeuren in het centrum van Terneuzen ten koste gaat van diverse kernen". De SGP toont zich ook geen voorstander van regionale en lo kale tv- en radio-uitzendingen. „Daar komt alleen maar ellende van. Veel radio- en televisie-uit zendingen kunnen de toets der Bijbelse kritiek niet doorstaan. Niet alleen zijn uitzendingen soms zedenkwetsend en of gods lasterlijk, maar vormen deze vaak ook een bedreiging voor de samenleving. Meer dan ooit is gedurende de laatste jaren de uitwerking van een en ander op de samenleving tot uitdrukking gekomen op de terreinen van criminaliteit en openbare ze den". Vrouwen horen ook in de ogen van de Terneuzense SGP'ers achter het aanrecht. „De ge meente behoort daarom geen medewerking te verlenen aan programma's die mentaliteits verandering beogen in de rich ting van maatschappelijke ge lijkheid van man en vrouw". •Een excursie door het land van Saeftinghe, een van de attracties van Zeeland die in de promotiefilm te zien zijn. FLITS... de zon komt op boven roodgeel Noord-Beveland, flats... de bezwete kop van de bakker, hij haalt de broden uit de oven, hoppa... de stroom in de Wester- schelde trekt een boei scheef, en zoef... de krantenbezorger stopt het provinciale ochtendblad PZC in de bus. Van onze verslaggever Cees Maas DE NIEUWE Zeeland-promotiefilm van de provincie trekt je in luttele minuten van Tholen naar Cadzand. Van het wuivende riet rond de Grevelingen tot de opkomende zomergerst bij Koudekerke. Het is expres zo gedaan, de film duurt vijftien minuten, niet al te lang dus, en in die tijd moeten zo veel mogelijk facetten worden belicht. De snelle montage stoort echter niet, ik vroeg me wel direct na het bekijken af wat ik nu precies gezien had, later kwamen de beelden terug, op één of andere manier stonden ze op het netvlies gegrifd, het effect dat goede reclamespotjes ook wel hebben. Verwonderlijk is dat niet, want delen van de Zeeland-film zien eruit als commer cials. En de film is gemaakt door het filmbedrijf The Communications House, dat ook bekende reclamespotjes maakt. Macho's Een beeld dat ook Zeeland moet voorstel len en er werkelijk uitziet als een goed reclamespotje, zijn de ruige mannekoppen die roken en drinken aan de bar. Types met groeven in het gelaat en borstelige baarden, stille macho's, fraai geel belichte koppen, het lijkt zo weggelopen uit het Sterblok. Een aardig detail hierbij is dat zeven man van het filmbedrijf nagenoeg een dag zijn bezig geweest om deze minuutjes film te maken. Er kwam zo veel belichtingsappa- ratuur aan te pas, (het licht schijnt van buiten naar binnen in de Zierikzeese kroeg) dat alle stoppen van het café door sloegen en daarna de stoppenkasten van twee buurhuizen evenmin bestand leken tegen het belichtingsgeweld. Het is een film zonder commentaar, zonder gesproken tekst, maar wel met speciaal ervoor gecomponeerde muziek. Dat alle maal maakt het geen goedkope rolprent. Er is een vol jaar aan gewerkt, twintig dagen lang is van 's morgens vroeg tot 's avonds gefilmd, de film kost de provincie in totaal 282.000 gulden. Voorlichting Hij wordt gebruikt voor algemene voor lichting, voor ontvangsten, en via het Technisch Filmcentrum is er distributie in Nederland, België en straks misschien ook in Duitsland. Instellingen en particulieren kunnen een VHS-kopie kopen voor 75 gulden bij Provinciale Voorlichting in de Abdij. De provinciaal film-coördinator Van der Linde zegt dat expres niet gekozen is voor het overdreven folkloristische beeld dat velen nog van Zeeland hebben. Ringrijders en roomboterbabbelaars. Van der Linde: „Zo hebben we expres geen vrouw in klederdracht gefilmd, want de waarheid is dat je moet zoeken als je die wilt zien tegenwoordig. Wij willen gewoon een eer lijk beeld van Zeeland hoe het nu is, weergeven en daar zijn we in geslaagd, vind ik." Natuurlijk is de film subjectief. Het is het Zeeland door de ogen van de regisseur, van de scriptwriter, van Van der Linde, van de schrijver Wim Hofman, misschien, die in de 'denktank' zat. Het is een persoonlijke versie van Zeeland, maar wel een drom mels mooie. Westkappelse mannetjes loeren de horizon af door zwarte verrekijkers, de zon werpt strooilicht over de schorren van Saefting he, vanuit een vliegtuig zien we grasstep- pen, die naadloos overgaan in de witte koepels van Dow. Een sportvisser vangt een zeebaars, de vloed perst zich door de stormvloedkering, het zijn allemaal mooie beelden en overgangen, met zorg gefilmd en gemonteerd. Boeien Walcheren komt veel vaker aan bod dan de andere regio's, maar dat licht waarschijn lijk aan de veelzijdige pracht van het voormalig eiland. En de regisseur moet een speciale voorliefde voor boeien hebben, zo vaak zijn ze gefilmd. Verder komen de titel en het thema van de film 'Zeeland bij hoog en bij laag' -overi gens een buitengewoon creatieve vondst voldoende tot uitdrukking. Je kijkt naar de film en je ziet een snelle versie van een langzame Zeeuwse dag die 's ochtends begint en eindigt met een nachtelijke knipoog van het ijzeren vuur torentje op de dijk bij Westkappel. Je ziet een Zeeuwse dag in getijden, van eb naar vloed, het water komt op, staat in elk watershot wat hoger tegen de dijk. En na afloop vraag je je af wat je dus allemaal gezien hebt. Dat wordt pas later duidelijk. Zeeland zit een beetje in je onderbewuste gegrift en dat kan nooit verkeerd zijn. •De zon werpt strooilicht over de schorren van Saeftinghe. FOTO'S ARCHIEF DE STEM Gestolen auto teruggevonden Goes - De politie van het district Oosterscheldebekken heeft gistermiddag een in Luxemburg gestolen Volkswa gen Golf personenauto gevon den. Het voertuig stond gepar keerd bij een supermarkt in Goes. De bestuurder, een Duitser, die even later kwam opdagen, werd aangehouden. Hij is in afwachting van de verder te volgen procedure in verzekering gesteld. Om welke en hoeveel goederen het gaat is niet bekend. Garagebox uitgebrand Diefstal uit vrachtwagens Kapellebrug/Turnhout - Twee transportbdrijven uit Kapelle- brug en Turnhout deden bij de Tasiesroof politie in Hulst aangifte van J diefstal uit twee vrachtauto's. Deze stonden in de nacht van dinsdag op woensdag gepar keerd aan de Gentsevaart in Kapellebrug. Onbekenden vernielden de laadruimten en namen daaruit goederen mee. Middelburg - Een brand aan de Schoutstraat in Middelburg heeft dinsdagavond een gara gebox geheel vernield. Ook een in de box staande perso nenauto brandde uit. De gara gebox daarnaast liep eveneens schade op. De brand is ver moedelijk ontstaan doordat een spuitbus met inhoud is geëxplodeerd door de hitte van een in de garagebox bran dende gaskachel. Kort voor het begin van de brand had iemand in de garage een ben zinetank verwisseld. Terneuzen - Bij het verlaten van het Churchill-hotel is gis teravond een vrouw van haar handtas beroofd. De twee da ders reden op een bromfiets. Na de beroving reden ze weg in de richting van ter Schorre. Van onze correspondent Wil Verherbrugge Breskens - Verwoede pogingen werden gisteravond in het Wapen van Breskens gedaan om de fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) over te halen om het nieuw te bouwen sportcomplex in Breskens neer te zetten. De fractie van D&T was onvermurwbaar. Nieuwbouw voor zes miljoen in Oost burg en de beloofde sporthal in Breskens komt er. Maar dan op particulier initiatief. In het Wapen van Breskens was de opkomst best nog redelijk. Ruim 20 Bressiaanders namen de moeite om de belangen van hun dorp te verdedigen. Zij wilden graag die beloofde sporthal zien veschijnen. Een belofte die vol gens sommigen al 12 jaar op tafel ligt. Toen ging echter Cad zand met de eer strijken en bleef Breskens met lege handen ach ter. Nu deed zich volgens de Bressi aanders een unieke kans voor om eindelijk de sportaccommo datie naar de vissersplaats te krijgen. De Veerhoek gaat waar schijnlijk met grote stelligheid over naar de levensmiddelen- grutter Unigros, moederbedrijf van onder andere Aldi. „Dan kun je de zaak mooi opnieuw opbouwen in Breskens," was het commentaar. Niet haalbaar Volgens fractievoorzitter C. Bo- lijn-Hertzberger was dat iets wat niet haalbaar was. „Je kunt de zaak niet verplaatsen. Wat eerst in Oostburg stond kun je nu niet zeggen dat het er niet terug komt." D&T deed wel de belofte dat de sporthal in Bres kens zou komen. Alleen op de plaats van het huidige zwem- complex De Veste. Het zal dan een particulier initiatief worden. Projectontwikkelaar Proverko heeft al laten weten interesse in het zwembad te hebben en rond om 250 huisjes te willen plaat sen. Van de gemeente Oostburg ligt nog steeds de één miljoen hard op tafel. Dat voorstel werd door de Bressiaanders als een kater ervaren. Zij vonden dat het in principe nog steeds geen eigen sporthal voor de eigen bevolking was. Daar bleef in feite ook de hele discussie op hangen. De fractie van D&T maakte zich eigenlijk wat kwaad omdat, nu sporthal De Veerhoek waar schijnlijk overgaat naar Unigros, iedereen de kans waarneemt om dit aan te vechten. Haast „Toen we het besluit namen om De Veerhoek voor 5,5 miljoen te verbouwen, hoorde je niemand," verweerde L. Baarends zich. De vergadering vroeg zich af waar om nu opeens zo veel haast ge- Van onze correspondent Zuidzande - De Koninklijke Muziekvereniging Veronica houdt zaterdag 26 februari onder leiding van Rony d'Herck het traditionele winterconcert in de gymzaal aan de Zegveldstraat in Zuidzande. Het concert begint om 20.00 uur en medewerking ver leent drumband Harmonie uit Oostburg. Het muziek programma is gevarieerd. Men brengt onder meer The Godfather van Nino Rota/ Carmen Coppola, It Don't Mean a Thing van Duke Ellington, Tritsch-Tratsch- Polka van Johan Strauss en eigen composities van diri gent Wim Lasoen van drumband Harmonie. maakt moet worden met dit be sluit. De fractie legde uit dat het zwembad in de Veerhoek derma te rot is dat niet meer voor de risico's ingestaan kan worden. De conclusie van de vergadering was: 'De belofte blijft en we staan weer met lege handen'. Als de zaken zo blijven, dan stemt een meerderheid van de raad, exclusief PvdA, voor het nieuwe sportcomplex in Oostburg. Van onze verslaggevers Terneuzen - Het aantal ziekmel dingen daags na het ijskoude carnaval valt reuze mee. In voor gaande jaren was er duidelijk sprake van een ziektepiek op aswoensdag: het zuiden lag met een dreunende kater in bed. Maar uit telefoontjes met bedrij ven als De Verenigde Bierbrou werijen Breda-Rotterdam in Breda, Shell in Moerdijk, Philip Morris in Bergen op Zoom en Dow Chemical in Terneuzen blijkt het dit jaar mee te vallen. De woordvoerder van Dow Be nelux in Terneuzen, Willem van Loon, zegt met niet meer ziek meldingen dan normaal te ma ken te hebben. „Maar er werken hier veel noorderlingen, waarbij het vieren van carnaval niet zo leeft," verklaart Van Loon. Van onze verslaggever Oostburg - De leden van de Meideninstuif in Oostburg heb ben voor komende maanden weer wat activiteiten op het pro gramma staan. Op 3 maart wordt er aquajog- ging gehouden in het Oostburgse zwembad, van 15.00 tot 17.30 uur. Zaterdag 19 maart geeft Ingrid Neve van 19.00 tot 21.30 uur in Jeugdgebouw IJzendijke een dansinstructie. 22 april ten slotte kunnen de meest sportie- ven meedoen aan klimwand- klimmen in Knokke. Tot 23 februari kan men zich opgeven bij het SJC-kantoor in Oostburg. Van onze verslaggever Middelburg - Het voortbestaan van het International Centre He denesse in Cadzand-Bad is de komende anderhalf jaar verze kerd. Een ruime meerderheid van de schuldeisers van het in financiële nood verkerende In ternational Centre sprak zich gisteren uit voor definitieve ver lening van uitstel van betaling. De problemen hadden niet zo zeer te maken met de bezetting van het centrum. Dat organi seert groepsreizen voor 700.000 scouts uit heel Europa. De bron van de ellende zat in de relatie met de Britse aandeelhouder/di recteur van Hedenesse. Nu die doorgesneden worden en de toe komstperspectieven voor het In ternational Centre overigens gunstig zijn, hebben de schuld eisers vertrouwen in een goede afloop. De schulden van het cen trum belopen ongeveer twee mil joen gulden.

de Stem | 1994 | | pagina 17