Nog geen geld voor Dorpsstraat Have a nice weekend. egenheid Rode Kruis Hulst versterkt grensoverschrijdende hulpverlening Zeeuws-Vlaamse pelgrimstekens in Boymans PLAATSELIJK NIEUWS KORT ZEEUWS DAG KLAPPER IONUMENTEN IATUURSTEEN Belastingdienst nog niet akkoord met plan Hulst voor Graauw Progressief Hontenisse 'doet duit in het zakje' Weer genoeg vrijwilligers voor 'Tafeltje Dekje' Bisschop Ernst celebreert bij gouden koorjubileum Het 2-liter Value Pack. rticulieren 'o KORTING sr gefeliciteerd steenbedrijf sn de Maat b.v ZEELAND C2 Politieke avond Kloosterzande Flinke schade aan auto door ongeval Terugblik op een carnaval Heikant Architectuur en de Media EXAMENS Vogelwaarde I 1994 bedankje, jubileum, welijk, verloving, prestatie, examen, ham, enz. olom 1.09 incl. BTW, verplicht. Foto of rmaat 35 x 40 mm Overige tarieven op oto's worden niet toumeerd. 82 of geef uw tekst aatsing af bij één van Schriftelijke opgaven d geaccepteerd indien "kend zijn, ook indien g bijgevoegd is. s het recht voor teksten i redenen te weigeren, ver klachten bereiken ven tekst behoudt de recht voor om de naam ever bekend te maken. an Oort in Hank 3mit in Breda Irden - v.d. Giessen in Axel pschart in Zundert Ibedrijf, al meer dan 30 jaar Berd in: |Tel.: 01140-12906 |r in carrosseriekleur 12 speakers en antenne fiter-Euro Service en titie net 16 kleppen (93 kW) 'ben wij de Galant t daar niets meer nu in de Bollen- of en blijft f 37.995,- waar u aan toe bent testrit in de Galant m. 02522-66/11 DBEDRIJF EVERS B.V., )-5T785. 0BEDRIJF BUUR0N tel. 01670-66958. rfOBIELBEDRIJF/T CENTRUM", 2321. DE STEM DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 j/an onze correspondente gulst - Het Rode Kruis Hulst trekt de banden met hulporganisaties in het gebied van de Vier Ambachten nauwer aan. Op 5 maart houdt de colonne een demonstratiemiddag samen met hulpverleners uit Vlaan deren. Binnenkort opent het Rode Kruis Hulst een nieuw onderkomen in de Ta bakstraat en het is in die ruimte dat de demonstratiemiddag gehouden wordt. Aanvang 13.30 uur. Jos Valckx verwacht veel van deze middag. „Op 26 oktober hielden we een eerste grensoverschrijdende hulpverle ningsavond. Het thema was toen 'We kijken in elkanders boek'. De leerboe ken voor hulpverlening en EHBO wer den met elkaar vergeleken. We ontdek ten dat er toch verschillende opvattin gen waren en dat er ook in noodgeval len anders gereageerd wordt. Het is belangrijk dat we de leerprogramma's op elkaar afstellen zodat we bij calami teiten toch gezamenlijk kunnen optre den," aldus Valckx. Op 5 maart is het centrale thema 'de reanimatie vroeger en nu'. Als inleiding worden dia's met toelichting getoond. Zo krijgen de aanwezigen een beeld van de reanimatie uit vroegere tijden begin nend in het jaar 1200. In die tijd waren er al verschillende methodes om de mens te reanimeren en zelfs met resul taat. Dat de methodes veranderd zijn in de loop der eeuwen, zal duidelijk zijn. De Nederlandse en Belgische hulpverle ners geven daarna een demonstratie van de methodes vanaf 1900. Ook hier is een duidelijk verschil op te merken in vorm en op het gebied van inzicht. Belangstellenden die de middag willen bijwonen kunnen meer inlichtingen vragen bij het Rode Kruis Hulst of Jos Valckx. Van onze verslaggever Graauw - De financiering voor een snellere uitvoering van de reconstructie van de Dorpsstraat in Graauw is nog niet rond. B en W van Hulst willen daar voor het voordeeltje gebruiken van de btw-constructie met het nieuwe stadhuis, maar de belas tingdienst heeft nog niet schrif telijk laten weten met die con structie akkoord te gaan. Het was de bedoeling om de gemeenteraad nog deze maand een voorstel te presenteren met betrekking tot de Dorpsstraat, maar dat lukt nu niet meer. Dat betekent dat de kwestie over de verkiezingen heen getild moet worden. Dat moet op zich geen probleem zijn, want alle deelne mende partijen en groeperingen dragen de Graauwse Dorpsstraat een warm hart toe. Slechte staat Onder de toenemende druk van uit de politiek hebben B en W van Hulst besloten de Dorps straat versneld uit te voeren. Vanwege geldgebrek is het pro ject op de meerjarenraming te recht gekomen voor eind 1996. De slechte staat van het wegdek laat eigenlijk verder uitstel niet toe. De klinkers verzakken en de gemeente heeft al waarschu wingsbordjes moeten zetten om dat er voor automobilisten ver- keersonveilige situaties ont staan. In de meerjarenraming werd nog ruwweg gerekend op een inves tering van drie miljoen gulden. Inmiddels is dat bedrag met een miljoen teruggebracht. De re constructie van de bestrating wordt nu geraamd op 1.445.000 gulden. Voor de reconstructie van de riolering komt daar nog eens 532.000 gulden bij. Beide projecten moeten gelijktijdig worden aangepakt. Immers, als de gemeenteraad zou besluiten de Dorpsstraat te herstraten, zou de gemeente voor het later re construeren van de riolering weer alles moeten opbreken. Rioolstelsel Of het bij het nu becijferde kos tenplaatje blijft is nog de vraag. Het waterschap heeft bij de ge meente de eis op tafel gelegd dat het plan moet voldoen aan de nieuwste richtlijnen van het Wa terhuishoudingsplan Zeeland. Dat betekent dat het rioolstelsel moet worden herberekend en daaraan getoetst. „Hoogst waarschijnlijk dat we aan de hand van de uitkomst van die herberekening de plan nen moeten wijzigen", voorspel len B en W de gemeenteraad. „Als zodanig moeten we het kos tenplaatje voor de reconstructie van de riolering als voorlopig beschouwen". De gemeente is in ieder geval al 20.000 gulden extra kwijt aan de herbereke ning van het plan. Dat brengt de huidige raming voorlopig op 1.995.000 gulden. Van onze verslaggever Hontenisse - De nieuwe partij Progressief Hontenisse is gisteren op ludieke wijze de verkiezingscampagne gestart. Onder het motto 'Progressief Hontenisse stuurt u niet met een kluitje in het riet, maar doet een duit in het zakje' krijgen de inwoners van de verschillende kernen huis aan huis een stuiver in een 'doop suikerzakje' aangeboden. De stuiver slaat op de slogan, het zakje op de geboorte van de nieuwe partij. De komende dagen belt de inmiddels al meer dan dertig leden tellende partij overal aan om het geschenkje te overhandigen, plus een folder tje met de belangrijkste pro grammapunten voor ieder dorp. Zo pleit Progressief Hontenis se voor Kloosterzande voor een 'gemeenschapshuis waar alle inwoners iets aan hebben', een jongerensoos voor de jeugd van 12 tot en met 16 jaar, een tweejaarlijks Perk- popfestival, een superwater- glijbaan bij het zwembad en een verlichte gemeentelijke ijsbaan bij strenge vorst. Usbaan Vogelwaarde moet een nieuw uitbreidingsplannetje krijgen, het openbare vervoer moet be ter, er moet een ijsbaan komen en er moet een dorpsraad ko men om meer activiteiten in en om het dorpshuis te ont wikkelen. Voor Terhole is de eis een veilig fietspad, verbe tering van de riolering en aan passing van het dorpshuis. Progressief Hontenisse wil een fietspad van Lamswaarde naar Kuitaart, het verwijderen van de schrikhekken in Lamswaarde, een glasbak in Kuitaart en de aanleg van ka beltelevisie of subsidiëring van schotelantennes in het buitengebied. In Walsoorden moet volgens de partij de verlichting kri tisch worden bekeken en er moet een opslag- en vergader ruimte komen voor 'De Bou wers'. De weg naar Ossenisse en Zeedorp moet voorzien worden van duidelijke rich tingborden. Actiepunten die de partij voor iedere kern wil zijn verkeersremmende maat regelen, 30 kilometer-zones in woonwijken en hondenuitlaat- veldjes. Van onze correspondente Hulst - Begin deze maand gingen de nieuwe vrijwilli gers van de Stichting Wel zijn voor Ouderen Hulst op pad om de warme maaltij den bij mensen thuis te be zorgen. De stichting kampte eind 1993 met een groot te kort aan vrijwilligers, maar dit tekort is volledig wegge werkt. In de gemeente Hulst maakt een groot aantal mensen ge bruik van de service 'Tafeltje Dekje'. De werkdruk op de elf vrijwilligers was vorig jaar echter te groot en daarom werd er een dringende oproep ge plaatst. Kort daarna meldden zich zeven vrijwilligers bij Nel lie Rijk, coördinatrice van de Stichting Welzijn. Een aanvulling van zeven men sen bij de reeds elf vrijwilligers betekende dat niet alleen het werk van de elf verlicht werd, maar dat ook de routes her schikt konden worden. Afkoelen „We proberen binnen een uur alle maaltijden rond te bren gen. Maar als er veel adressen op dé lijst staan, is dat niet eenvoudig. En na een uur be staat de kans dat de maaltij den, die in speciale dozen aan geboden worden, lichtjes af koelen. De maaltijden worden klaargemaakt in de Blaauwe Hoeve in Hulst en op de Lange Akkers in Koewacht. Elke dag is goed voor meer dan 150 maaltijden die afgegeven wor den in Clinge, Nieuw Namen, Zandberg, Graauw, Sint Jan steen, Heikant en Hulst. We reden vijf routes en vanaf 1 februari dus zes." De nieuwe vrijwilligers zijn eind januari en begin februari ingewerkt door de huidige wer kers. Door mee te rijden kregen zij een indruk van het systeem en het werk en leerden zij de routes kennen. Nu rijden de 'nieuwelingen' al zelfstandig rond. Sommigen nemen meteen een dagelijkse route op zich, .anderen rijden liever in het weekend, waarin minder maal tijden worden bezorgd, maar waarin de adressen in de routes De warme middagmaaltijd wordt afgeleverd bij de heer van Acker (links) die al jaren gebruik maakt van de Tafeltje Dekje service. foto camile schelstraete meer uit elkaar liggen. Het nieuwe systeem werkt vol gens Nellie Rijk perfect en naar ieders tevredenheid. Zij die meer inlichtingen willen over het Tafeltje Dekje systeem kunnen bellen naar de Stich ting Welzijn voor Ouderen in Hulst (De Lieve). Van onze verslaggever Terneuzen - Op de tentoon stelling 'Heilig en Profaan' in het bekende museum Boy- mans-van Beunigen in Rot terdam, zijn verschillende middeleeuwse pelgrimstekens te zien die ooit in Zeeuws- Vlaanderen zijn verkocht. Onlangs verscheen het boek '1000 laat-middeleeuwse insig nes uit de collectie H.J.E. van Beuningen', Daarin wordt een Van onze correspondente Sint Jansteen - Bisschop H. Ernst van Breda celebreert de misviering ?P zondag 27 februari in de Johannes de Doperkerk in Sint Jansteen. öe bisschop komt naar dit Zeeuws-Vlaamse dorp omdat die dag het nmt Gregoriuskoor het vijftigjarig bestaan viert. De organisatie °tid dat bij een gouden jubileum een extra feestelijk tintje verdiend ^as Daarom werd gevraagd aan bisschop Ernst om de hoogmis op te De organisatie is erg blij met de toezegging. 6 Hoogmis met Te Deum begint om 10.00 uur. Het jubilerende koor ngt onder leiding van Martin Polspoel de wisselende gezangen van l™'eede zondag van de Vasten en de vaste gezangen uit de Hi'nb B^rt m'S vo^szan§ wordt aan het orgel begeleid door Van onze verslaggever Kloosterzande - Op initiatief van de groepering Progressief Honte- a„ e wordt maandag 23 februari in Kloosterzande een politieke avond gehouden. verMezingsbijeenkomst, waaraan alle fractievoorzitters van de zaai'!fn^n.de Part'jen in Hontenisse meedoen, wordt gehouden in Alle 16 zende Man en begint om 20.00 uur. hun ')sïtre'5^ers krijgen de gelegenheid de belangrijkste punten van vm ,®™ezir>gsprogramma uit de doeken te doen. Tijdens de pauze gele 1 kd Steyns enkele van zijn bekende verhalen. Daarna is er verJn n j voor de aanwezigen om vragen te stellen en met de nuiende politici in discussie te treden. Van onze correspondent Kloosterzande - Bij een eenzijdig ongeval op de Hulsterweg in Kloosterzan de werd gistermorgen om streeks half vijf een perso nenauto, bestuurd door een 34-jarige automobilist uit Hulst zwaar beschadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. De Hulstenaar kwam met zijn voertuig uit de richting Kloosterzande. Op een ge geven moment raakte hij de macht over het stuur kwijt. Het voertuig kwam in de berm terecht en sloeg ver volgens over de kop. De bestuurder werd meege nomen naar het politiebu reau. Een ademanalysetest gaf als uitslag 345 micro gram alcohol per uitgea demde liter lucht. Het kwam de man op een boete te staan van vierhonderd gulden en een rijverbod van twee uur. overzicht gegeven van in de Ne derland gevonden pelgrimste kens en andere, ook wereldlijke, sieraden uit de periode van de dertiende tot zestiende eeuw. Ter gelegenheid daarvan heeft de Stichting Religieuze en Profane Insignes uit Cothen een tentoon stelling in Rotterdam op touw gezet, waar 300 insignes met verwante objecten zijn te bezich tigen. Onderzoek met de metaaldetec tor, door zowel professionele als amateur-archeologen, heeft de laatste twintig jaar veel kleine metale objecten aan de opper vlakte gebracht. Insignes nemen daarbij een opmerkelijke plaats in. Deze 'volkse' sieraden waren erg populair in de late middel eeuwen. De onderwerpen lopen uiteen van Maria, Christus en tal van heiligen tot erotische scènes, fabelwezens en alledaagse voor werpen. Op vindplaatsen bij Reimers- waal en Nieuwlande zijn nogal wat objecten gevonden die, blij kens oude kerkrekeningen, uit Het uit Sint Anna ter Muiden afkomstige teken gevonden dat 'Anna te Drieen' voorstelt. Aardenburg afkomstig zijn. Het gaat onder meer om een insigne met een zittend Mariabeeld uit eind dertiende eeuw en verschil lende, meer of minder gave in signes van 'Maria met kind' uit de tweede helft van de vijftiende eeuw. (ADVERTENTIE) Toen ik een kwart eeuw geleden, ko mende uit Brabant, een plekje onder de Zeeuwse zon had gevonden, gold mijn belangrijkste angst dat men in 'het Zeeuwse', zoals mijn hoofdredacteur dit gewest noemde, geen weet van carna val zou hebben. Al snel ver nam ik echter dat in 'het Zeeuws-Vlaamse' alsook in 'het Zuid-Bevelandse' wel de gelijk aan carnaval werd ge daan. „Maar," zo sprak een plaatselijk goed ingevoerde collega, mijn vrouw en ik zou den onszelf te kort doen als wij niet ten minste één keer het Middelburgse carnaval zouden meevieren. En zulks geschiedde. Het Middelburgse carnaval vond op een zaterdagavond plaats in een vrolijk versierd multifunctioneel wijkgebouw. Het was opgezet door de Bra bantse en Limburgse immi granten in de wijk. Zij vorm den het jolig kloppend hart van de pas opgerichte wijk- vereniging. Deze wijkvereniging bezat de moed die echte missionarissen kenmerkt. Zij beoogde niets minder dan het carnaval wor tel te laten schieten in de daarvoor weinig ontvankelij ke Walcherse kleigrond. 'De Maoneblussers', zoals de or ganisatie heel snedig heette, had alles wat je bij carnaval moet hebben. Zoals: een Raad van Elf, die dankzij een speciale werkgroep was gere- cruteerd uit lokale midden standers en ambtenaren en natuurlijk een prins, te weten het hoofd der katholieke school, die zich Prins Floris mocht noemen. Men had zelfs een specifieke onderschei ding: de Grootorde van de Lekke Brandslang. De ver dienstelijke lieden die met de ze orde werden gedecoreerd mochten zichzelf 'Lulhouder' noemen. Op een opvallende plaats in de zaal hing een kolossaal reclamebord, dat (aldus zei mij iemand van de Werk groep Financiën) naar de grootste sponsors verwees, de heren Vlaar en Doenze. Het bord droeg de ietwat ont nuchterende tekst: 'Vlaar en Doenze onbetwist Uw verzekeringsspecialist!' Het carnaval begon met de intocht van de opvallend echt uitziende Prins en zijn Raad van Elf. Het hoge gezelschap nam plaats op een met denne- takken versierd erepodium, waar voor ieder van hen een flesje Seven-Up en een bakje chips was neergezet. Het eerst nam de voorzitter van de Werkgroep 'Carnavalsviering' het woord. Hij hoopte op een geslaagd feest, zonder wan klanken. In dit verband was aan de barkeeper (een zuinig kijkende man, die op zondag kostersdiensten vervulde) op gedragen om geen onverdun de borrels te tappen, maar alleen long drinks. Na elf uur zou er niet meer getapt wor den. Wie kroketten of frika dellen wilde, moest dat graag van tevoren opgeven, dan konden ze in één keer in de pan. Ten slotte, sprak hij, had hij hier graag de burgemees ter willen verwelkomen. Deze was wel uitgenodigd, maar hij had wel wat beters te doen, zo had hij laten weten. Een luid 'boe'-geroep klonk op uit de zaal, waarin de Middelburgers het feest der zotheid gingen vieren. Hier was noeste beke- ringsarbeid nodig, dat zag je. Neem de kledij. Opvallend veel jonge mannen waren als vrouw verkleed. Om de gein hoogtij te laten vieren zaten zijn doorgaans wijdbeens, ter wijl een enkeling obsceen in zijn kruis tastte. Er liepen er ook veel met maskers op. Een roodharige - schoolmeester sjouwde rond in een skipak, zijn gestalte bekroond door een rode ijsmuts. De arme man vertoonde al spoedig symptonen van een zonne steek. Men had de verwar ming namelijk nogal hoog staan. Onwennigheid. Er werd druk gebruik ge maakt van de tevoren aange kochte consumptiebonnen. Om tien uur begon het hos sen, met prins Floris als gang maker. Dat ging wat houterig. Zo hoorde ik een man, die als Swiebertje verkleed was, aan een vrouw in een kokspak vragen: „Mag ik deze hos van u?" We waren nog maar net aan de zwier toen achter in de zaal een glas kapot viel. Met een zweeg de muziek en twee potige leden van de Werk groep 'Carnavalsviering' stormden naar achteren om de boosdoener te grijpen. Het liep met een sisser af. Ik was nog broodnuchter toen we aan het slot de zaal moesten verlaten. Ik heb nog geholpen met alles op te ruimen, want de volgende ochtend zou in dezelfde zaal een kerkdienst vanwege de gereformeerden plaatsvinden. Het was precies middernacht (van dezelfde dag) dat mijn eerste Zeeuwse carnaval ein digde. De carnavalsvieringen ter plaatse zijn na dertien jaar hun natuurlijk dood gestor ven. Alaaf! Eveneens in Nieuwlande werd een uit Sint Anna ter Muiden afkomstig teken gevonden, dat 'Anna te Drieen' (uit omstreeks 1500) voorstelt. Anna, de moeder van Maria, wordt in de bijbel niet genoemd. Gegevens over haar persoon zijn ontleend aan de apocriefe boeken of aan mid deleeuwse legendes. Uit het naburige Damme zijn een crucifix op scheepje uit de eerste helft van de vijftiende eeuw te zien, evenals een Maria met kind uit dezelfde periode. Een nieuwe vondst, eveneens uit Damme, is een draagspeld in de vorm van een crucifix. Heel bij zonder is een 'Maria met Kind' uit het Norbertijnenklooster Hulsterloo, gelegen ten oosten van de stad Hulst. Hoewel nogal beschadigd is de tekst 'Hulster- loe' nog leesbaar. Het is het eerste bekende exemplaar. Uit Middelburg komt een Schots in signe van St. Andrews. De tentoonstelling in Boymans- van Beuningen duurt tot 28 fe bruari. Playbackshow - Tijdens het kindercarnaval in Heikant werd een playbackshow ge houden. De prijzen werden door de jury als volgt toege kend: 4 tot en met 8 jaar: 1. Ank Ringoot, Ilse Franckaert en Nathalie Weemaes ('Groen' van kinderen voor kinderen), 2. Sonia en Fred Ferket (Een gelukkige verjaardag van Will Tura), 3. Liesbeth Adam ('Twee motten' van Dorus), 9 tot en met 12 jaar: 1. Anniek Francken en Marjolein Buys (De Kwajongens), 2. Domini que Geensen en Evelien Vlas- senrood (Waarheen leidt de weg), 3. Eefje Simons, Rafke Engels en Klaudia Alders (Maar met Leo kun je lachen). Middelburg - Ter afsluiting van het seminar Architectuur en de Media geeft filosoof dr. Eric Bolle zaterdag 26 februa ri een lezing in de Engelse Kerk aan de Simpelhuijsstraat te Middelburg. De titel is: 'De stad, de media en de techniek'. Dr. Eric Bille (1954) studeerde germanistieke filosofie aan de universiteiten van Leiden en Amsterdam. Nu doceert hij zelf aan de HogeschoolDe Horst in Driebergen en aan de Universiteit Twente in En schede. Hij publiceert in ver schillende tijdschrijften over architectuur en beeldende kunst. Er kwamen al twee boeken van hem uit: 'Tussen architectuur en filosofie' en 'Lessen in Ontheemding'. De lezing begint om 14.00 uur. Na afloop wordt een discussie gehouden over de invloed van techniek en media, maar ook van filosofie en filosofen op de hedendaagse architectuur. DONDERDAG HULST - Café De Vrijbuiter, 20 uur prijs- kaarting. KLOOSTERZANDE -Café De Kastanje, 19.30 uur vleeskaarting. LAMSWAARDE - Café De Vier Jaargetijden, 13.30 uur schieting voor bejaarden. GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur kaarting. CLINGE -Malpertuus, 13.30 uur hobby middag ANBO. HEIKANT -'t Heike, 13.30 uur kaarten en bingo KBO. Kitty Dankaart uit Vogelwaarde is geslaagd voor het eindexa men van de Hogere Hotelschool in Maastricht.

de Stem | 1994 | | pagina 15