Ëuij br egts ontslaat PO mensen [reedt af landaal pumping Marokkaanse tomaten helpt Nederlandse telers in de puree [nd KORT Irritatie onder Fokker-werknemers is groot Verenigde Staten zetten handelsconflict met Japan op scherp Smit Havensleepdiensten wil 120 mensen ontslaan Curator eist 5 miljoen van vermeende Philips-oplichter DB STEM ECONOMIE A5 it Hezbollah I niet opgeheven |post ex-DDR in Kabul als vice-president slippertje pch jongetje l'gens overval (osterhouts transportbedrijf failliet I Strengere eisen [auto's met grijs [kenteken effectief Nouveau riche of niveau richel ECONOMIE KORT Minder onderzoek naar olie en gas Polygram begint bedrijf in Tsjechië Vredestein ziet winst 60 procent slinken Perscombinatie verkoopt Wegener Meerderheidsaandeel Philips in Grundig Vissers verdeeld over afblazen staking WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 I Kelso, hoofd van [Amerikaanse marine [vervroegd aftreedt in bok-schanda«l. Daar [ksueel lastiggevallen pnventie. I op een conventie van de lok-vereniging van ma illoten in Las Vegas lillen vrouwen, onder wie Iren, klaagden nader. Idat ze door de mannen I bepoteld. Kelso en an- Idmiraals waren daarbij Izig. Hij zei niets te heb- [eweten van wangedrag tn door een officieel on- pk werd bevestigd, uk om af te treden nam week echter toe, toen larine-rechter hem ervan Buldigde de incidenten te Rn bijgewoond en het on- liek erover te hebben ge- Ipuleerd. t heeft gisteren Hezbollah- Zeker twee straaljagers hissies uit. Zij bestookten |n de heuvels van Iqlini zegslieden van de Liba- Hezbollah-strijders een fiid-Libanon is (te situatie veek in de veiligheidszone pan de Nobelprijs voor de Iker tot volgend jaar onder tr van de militaire junta in ïal westerlingen haar had aar huis niet verlaten, nand maximaal vijf jaar n 1989 werd gearresteerd, ar pas in 1990 in, aldus de tneraal verklaard dat de f maanden vrij zou komen. [in Duitsland hebben zich |ijke post, een radarstation aan de grens met West- Itocht van de voormalige |n gisteren de Schneekopf f in het Thüringer Woud. dertigduizend Russische je bedoeling dat de laatste lied verlaten heeft. bkt-het-vuren dat gisteren jjofdstad Kabul van kracht Jhet ministerie van defensie Ingen leken afkomstig van pie onder bevel staan van lal veroorzaakte geen grote eden dat de Sovjet-troepen jen een einde teek te zijn f ring in het land. Sindsdien |hten tussen de verschillen- le communisten streden. jiashir heeft de christelijke jmstig uit Zuid-Sudan, tot ■w, Agnes Lokudu, aan tot phr al-Jabal. Het is voor het ositie krijgt in het streng [gen in hun offensief tegen van buurlanden te over- tn Zaïre en de Centraalafri- [t van de operaties vormen, pverlening onmogelijk. ranco van Brazilië is tegen ternaval in Rio de Janeiro iaanse krant® publiceerde vergezeld door een actrice ontstond onmiddellijk een iatshoofd. en. Maar zondag vertoonde esprek tussen de actrice en anco haar 'zijc liefde'. Hij 'een dag langer in Bi® 'e de president elke band met ochtend met grote spoed. Ionze correspondent geit Schampers ferussel - De Nederlandse tomaten- Kers en hun Europese collega's yen dat er een einde komt aan de lamping van Marokkaanse tomaten hun markten. jij zeggen dat deze prijsconcurrentie tot een aanzienlijk omzetverlies tor de sector, die vooral is aangewezen Kde export. De werkgelegenheid in de tjnbouw wordt volgens de telers ver ia bedreigd. de Grote Markt in Brussel deelden ie telers gisteren blikjes tomatenpuree uit om de consument te wijzen op de problemen in de sector en de burgers aan te sporen vooral Europese tomaten te kopen. De tomatentelers worden sinds twee jaar in het voor- en naseizoen gecon fronteerd met goedkope Marokkaanse tomaten. Het komende jaar wordt het voor de Europese tomatenteler 'erop of eronder', zegt een woordvoerder in Brussel. De prijsbescherming die het in decem ber gesloten Gatt-akkoord biedt tegen import van goedkope tomaten uit lan den buiten de EU, wordt pas van kracht in de zomer van 1995. De tomatentelers zeggen zolang niet te kunnen wachten en dringen er bij de Europese Commis sie op aan in de tussentijd te komen met prijsregulerende maatregelen. Uitblij ven daarvan luidt volgens de teler het einde in van het grootste deel van de tomatenteelt. Het onderhoud dat de Europese toma tentelers gisteren hadden met hoge functionarissen van de Europese Com missie leverde weinig op. De delegatie kreeg te horen dat de Commissie met handen en voeten is gebonden aan het Gatt-akkoord. Vertegenwoordigers van de land- bouwlobby in Brussel menen dat de Marokkanen met hun vleestomaten aan prijsdumping doen. „Ze verkopen voor veel te lage prijzen, waar ze zelf weinig of niets aan verdienen. De netto-inkom sten per kilo zijn 10 cent, terwijl de teelkosten 50 cent bedragen," aldus een Nederlandse zegsman. De Europese producenten worden in de wintermaanden, wanneer de Marokka nen onbeperkt, kunnen exporteren, ge dwongen hun prijzen aan te passen. Op de Nederlandse en andere Europese veilingen zijn de prijzen voor een kilo tomaten, als gevolg van de goedkope concurrentie in de wintermaanden, de afgelopen twee jaar met ongeveer 50 procent gedaald. In de Nederlandse glastuinbouw wer ken ongeveer 76.000 mensen, waarvan 5.000 in de tomatenteelt. Volgens een woordvoerder van de sector is in 1993 tien procent van de tomatentelers afge haakt. Hij houdt voor dit jaar rekening met een verdere inkrimping tot 50 pro cent als de banken moeten beslissen over nieuwe kredieten. In de Europese Unie worden per jaar 10 miljoen ton tomaten geteeld, waarvan 6 miljoen ton wordt verwerkt tot puree. Het aandeel verse tomaten daalt in het najaar en de wintermaanden naar onge veer 1 miljoen ton, terwijl afgelopen jaar uit Marokko 165 miljoen kilo werd ingevoerd. Irpen, waar vrijdag het Ie Kim Heyrman werd lezocht naar het lijk van pgenomen is het jongetje pderen verdwenen op 4 J langs de loskade van het |het lichaam van Ken aan re zoekacties hebben neg de 12-jarige Kina door f zij sexueel is misbruikt |<rant wordt de stiefvader hte. Dat bericht is door de Eengesprok®. pam heeft gisteren vier Jgenisstraffen veroordeeld ■vaak door zwarten werd perden vrijgesprok®. P jaar oud zijn, maakten I 20 man sterke skinhead- li n het plaatsje Wolzig ten Iepen vier gasten verwon- PPt- por de rechtbank moeten Ln onze verslaggever Ron Gregoor Lsterhout - De enorme concurrentie van buitenlandse ver- fcoersbedrijven en het instorten van de vervoersmarkt hebben leze week weer een slachtoffer geëist, het Oosterhoutse Kuijbregts Europa Transport. Door het faillissement van dit [vervoersbedrijf komen negentig mensen, voornamelijk chauf feurs, op straat te staan. Curator mr. J. van der Have Jonderhandelt momenteel met [een gegadigde voor overname |van delen van het bedrijf. „Ik daar redelijk optimistisch Iver. Maar ten hoogste eenderde [van het personeel, dat zijn dus [dertig mensen, zou dan mee over [kunnen," zegt Van der Have. [Het gaat slecht met de Neder landse vervoersbedrijven. „De [concurrentie wordt ontzettend Bedrijven uit Italië, Span- |je en Frankrijk storten zich op [onze markt. Om dan nog maar te [zwijgen over de Oostbloklanden. iDie rijden zo voordelig, daar [kunnen wij met onze hoge loon kosten niet mee concurreren. Al- Ihen Haag (anp) - De maatrege- I Ito van de overheid om het rij- den niet een grijs kenteken te [beperken, lijken succes te heb- ben. Voor particulieren zijn er [nauwelijks nog auto's die echt [aantrekkelijk zijn om op grijs- kenteken te laten registreren, heeft een woordvoerster van de RAI gisteren gezegd. In tegenstelling tot vroeger mo- I gen de auto's er niet langer uit- I z'.en als personenauto's, terwijl k de laadruimte aan bepaalde en moet voldoen. I -Enkele bedrijven hebben wel slimme oplossingen bedacht waardoor hun auto's weer vol- I doen aan de strengere eisen. Maar echt populaire auto's die konden worden omgebouwd I voor een grijs kenteken, zoals de I Peugeot 205, de Volkswagen Golf en de Ford Escort, voldoen har echter niet aan," aldus de woordvoerster van de RAI. Ie Nederlandse bedrijven hebben daar last van, wij zijn er de dupe van geworden," legt directeur H. Huijbregts uit. De uitspraak van het faillisse ment kwam weliswaar zeer snel, maar toch niet geheel onver wacht. „Het gaat al een hele tijd slecht met het bedrijf. Er zijn veël te veel wielen op de weg, er is te weinig aanbod door de recessie. Toen donderdag de bank de geldkraan dichtdraaide bleef de directie niets anders over dan het faillissement aan te vragen," zegt Van der Have. Vo rig jaar heeft de directie nog een grote reorganisatie doorgevoerd. Huijbregts Europa Transport is een dochter van Huijbregts Be heer. Of het met de moeder de zelfde kant opgaat als het doch terbedrijf kan curator Van der Have niet zeggen. Gisteren heeft de curator onder andere met mensen van de be drijfsvereniging en de vervoers- bond CNV gesproken. J. San ders, districtsbestuurder van de vervoersbond van het FNV wist gisteren officieel nog van niets. „Ik ben dit weekend al gebeld door een van de chauffeurs. Daarna heb ik niets meer ge hoord. Ik weet niet wie de cura tor is, weet niet wat er verder gaat gebeuren. Maar morgen ga ik meteen naar het bedrijf toe, vandaag ben ik vrij." Huijbregts deed veel internatio nale transporten, vooral binnen de EG. „Ik heb het dan over de Benelux, Italië, Duitsland en Frankrijk," zegt de curator. Hoe groot de schuld van Huijbregts is, weet hij nog niet. Hij houdt zich de komende da gen vooral bezig met de afwik keling van het faillissement en zal al zijn energie steken in de onderhandelingen over de ver koop van het bedrijf. Rotterdam (anp) - Smit Havensleepdiensten in Rotterdam wil bet personeelsbestand in de loop van dit jaar verminderen met '"3 mensen. Momenteel heeft het bedrijf nog 150 werknemers. De directie van Smit wil tevens een ander roos- •ersvsteem invoeren, waarbij het •arend personeel afwisselend e® week volledig aan boord is daarna een week vrij heeft, pe directie heeft deze voorstel- gistermiddag uiteengezet in ten overleg met de vakbonden. Ge maatregelen zijn volgens «nit nodig om het bedrijf weer rendabel te maken, net bedrijf zegt tot de gewijzig de dienstroosters te moeten Vergaan in verband met de scherpe tarieven voor sleepdien sten die momenteel in Rotterdam |ehanteerd worden. Smit is er na de laatste reorgan- ®le in 1992 weliswaar in ge daagd zijn marktaandeel van 80 Procent in de sleepdiensten in «otterdam te behouden, maar er geon sprake geweest van een erbetering van de winsten. Ge directie van Smit wil werk- emers die voor 1 mei vertrek- _een vertrekpremie meege- t»n l00,r deSenen die in de ww recht komen wordt een aan- •ullmg op de uitkering tot uiter- "C 1 Januari 1997 in het voor uitzicht gesteld. Om de werknemers die overblij ven niet de indruk te geven dat zt] er bij een nieuwe reorganisa tie over een jaar wellicht toch uit moeten wil de Smit-directie hen het behoud van hun arbeids plaats voor drie jaar garanderen. Het optreden van Van Duinen kon de werknemers in Papendrecht maar matig bekoren. FOTO ANP VERVOLG VOORPAGINA Ook verdenken ze Dasa ervan, dat Fokker werknemers worden getroffen, omdat Fok ker volgens de contracten met de Duitsers te veel moet betalen voor de rompen. „Ze vrezen dat ze dan voor de kat zijn viool werken," drukte secretaris G. Melchers van de COR het ongenoegen uit. Vanochtend zal Van Duinen zelf het personeel op Schiphol toespreken. Zijn optreden gistermiddag kon het perso neel in Papendrecht maar matig bekoren. De irritatie is groot onder de werknemers. De omvang van de reorganisatie is in de beeld vorming gekoppeld aan de machtsstrijd in de Fokker-top. In een pamflet aan het personeel onder streept de Industriebond FNV dat gevoel nog eens. De gevechten in de top hebben kostba re tijd gekost, vindt de FNV. „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrek ken dat het gedonder van de afgelopen maanden en weken uiterst schadelijk is geweest voor cle positie van Fokker. De verantwoordelijkheid ligt volledig bij het bestuur van Fokker. Over de hoofden van de Fokker-medewerkers woedde een conflict, in de pers werd de Fokker-problematiek breed uitgemeten en de relatie met Dasa werd op de proef gesteld. Een schandelijke vertoning! Bovendien schadelijk voor de toch al kwets bare marktpositie." Volgens COR-secretaris Melchers was door die achtergrond de actiebereidheid van het personeel wel voorzien. „Wij hebben in onze eerste reactie al gewezen op de mogelijkheid van acties. We hebben er alleen niet zelf toe hoeven oproepen," zei Melchers. „Het aantal deed er niet zoveel meer toe. Als er 1300 banen waren geschrapt, was de reactie de zelfde geweest." De poging van Van Duinen om het imago van Fokker in de financiële wereld door middel van de sanering te herstellen, levert vooralsnog weinig op. Beleggers lieten de vliegtuigbouwer gisteren keihard vallen. Het aandeel stuiterde met 1,40 omlaag tot 21,50. (ADVERTENTIE) De Mitsubishi Sigma Station >Afagon 3.0i V6. De Sigma Station Wagon. Combinatie van ingetogen klasse en uitbundige luxe. Met onder meer standaard lederen bekleding. Vanaf f 81.900,- incl. BPMIBTW. Importeur: HartNibbrig Greeve B.V., Sassenheim, 02522 - 66111. Mitsubishi Dealer Lease, 02522-20660. Den Haag - Het aantal exploratieboringen op de Noordzee om de aanwezigheid van olie- en gasvoorrraden te onderzoeken, is vorig jaar sterk afgenomen. In 1992 deden oliemaatschappijen nog negentien proefboringen op het continentaal plat, vorig jaar liep dat terug tot dertien. Een verklaring van de afname van het aantal proefberingen in de Noordzee kan gezocht worden in de lage prijzen, waardoor exploitatie van moeilijk winbare hoe veelheden financieel niet interessant is. Bovendien zijn de meest kansrijke velden de afgelopen jaren al in kaart gebracht. Praag - Polygram gaat per 1 maart een eigen platenmaatschap pij opzetten voor Tsjechië en Slowakije. De stap past in de vorig jaar door de muziek- en amusementsgroep aangekondigde expansie in Oost-Europa. Polygram, voor bijna drie kwart in handen van Philips, heeft al een dochteronderneming in Honga rije. Voor de Tsjechische dochtermaatschappij worden nu men sen aangetrokken, de opening van een kantoor in Slowakije is in voorbereiding. Velp - Banden- en rubberfabrikant Vredestein heeft vorig jaar een 61 procent lagere winst geboekt bij een 4,5 procent lagere omzet. Het nettoresultaat bedroeg 5 miljoen tegen 12,5 miljoen in 1992. De omzet daalde van 481,6 miljoen tot ongeveer 460 miljoen. Het gaat om voorlopige gegevens. Definitieve cijfers maakt Vredestein in april bekend. In 1992 leed de onderneming nog een verlies van 45,5 miljoen. Amsterdam - Perscombinatie, uitgeefster van onder meer De Volkskrant, Trouw en Het Parool, heeft haar vermogen flink ■opgekrikt door de verkoop van haar aandelenpakket Wegener. Het pakket van 14,7 procent is in twee fases afgestoten. In 1993 en dit jaar verkocht Perscombinatie certificaten via het Ameri kaanse effectenhuis Goldman Sachs aan buitenlandse, institu tionele beleggers. De verkoop heeft naar schatting 80 miljoen ^opgeleverd. Volgens hoofddirecteur R. Blom van Perscombinatie was Wegener geen strategisch belang meer. De aandelen zijn expres aan buitenlandse beleggers verkocht, omdat anders de kans groot was dat een van de andere uitgeverijen het belang in handen had gekregen en dan was het gedaan met de rust in de uitgeverswereld. Amsterdam - Philips heeft gisteren stappen aangekondigd die uiteindelijk zouden kunnen leiden tot een meerderheidsaandeel in de verliesgevende Duitse elektronica-gigant Grundig AG. Philips heeft al 31,6 procent van de aandelen in Grundig. Het bedrijf zal nog eens 250 miljoen mark uitgeven voor aankoop van winstdelingscertificaten. Op de certificaten wordt jaarlijks een aanzienlijke rente uitgekeerd en ze kunnen omgewisseld worden in gewone aandelen. Die conversie zou Philips een aandeel van 50,5 procent geven. Maar een woordvoerder van Philips zei dat de onderneming niet van plan is de certificaten spoedig te converteren. Vooral omdat Grundig een grote her structurering doormaakt. Le Guilvinec - Vertegenwoordigers van de stakende Franse vissers hebben hun inmiddels twee weken durende actie gisteren afgeblazen. Ze hebben hun achterban op het hart gedrukt weer aan het werk te gaan, omdat de regering zegt alleen dan bereid te zijn over verdere maatregelen voor de vissers te onderhande len. In zeker twee havens besloten vakbonden van vissers echter de staking voort te zetten in een poging verdere concessies af te dwingen. Met de staking protesteerden de Franse vissers tegen de import van goedkope buitenlandse vis die hun naar eigen zeggen het brood uit de mond stoot. Amsterdam/Oosterhout (anp) - De curator in de faillissemen ten van de zes vennootschappen van de 49-jarige zakenman R. W. eist een bedrag van vijf miljoen van deze grootaandeelhou der en directeur. De man wordt verdacht van een miljoenenoplichting van het Phi- lipsconcern. De curator, mr. A. van Hees, verdenkt W. van bedrieglijke bankbreuk of valsheid in ge schrifte en heeft daarvan aangif te gedaan bij het openbaar mi nisterie, op verzoek van het openbaar ministerie. Dat was al langer bezig met een onderzoek naar de handel en wandel van de zakenman, nadat video- en audiobandenproducent PD Magnetics in mei 1993 aan gifte had gedaan van oplichting tot een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden. Het Oosterhoutse PD Magnetics was een volle dochter van Phi lips totdat de fabriek begin vorig jaar werd gesloten en de distri butie-activiteiten van elders ge produceerde banden via de af zetkanalen van Philips gingen lopen. W. was distributeur van de PDM video- en audiobanden. De officieel in Spanje woonach tige W. werkte nauw samen met de Amsterdamse advocaat mr. J. Beiden zitten sinds hun aanhou ding op 18 januari vast. Curator Van Hees zegt ook een vordering te hebben op de Amsterdamse advocaat. Over de hoogte daar van wil hij zich niet uitlaten. Het bedrijf heeft de vakbonden gisteren op het hart gebonden bij het beoordelen van het pakket de situatie op de markt als uit gangspunt te nemen. Ook als de meest optimistische verwachtin gen omtrent de ontwikkelingen in de Rotterdamse haven zouden uitkomen, dan nog is er voor de sleepdiensten vrijwel geen om- zetverbetering te realiseren, stelt de directie. Zeeschepen kunnen als gevolg van nieuwe technische voorzieningen steeds vaker zon der sleepboothulp hun weg door de haven vinden. Daarom zal het gebruik van sleepboten lang zaam blijven dalen, aldus Smit Havensleepdiensten. De onderneming is jarenlang al leenheerser geweest bij het aan bieden van sleepboothulp in de haven van Rotterdam. In de tweede helft van de jaren tachtig is er echter de sleepdienst van Kooren bijgekomen, die zich met scherpe tarieven een plaats op de markt wist te veroveren. Om te voorkomen dat beide bedrijven elkaar kapot gaan concurreren is enige tijd geleden een overleg platform gevormd op initiatief van het Gemeentelijk Havenbe drijf van Rotterdam. Daarin pro beren alle partijen met elkaar tot een oplossing te komen voor de huidige overcapaciteit bij de sleepdiensten. Van de zijde van de vakbonden kon gisteravond geen reactie verkregen worden. De Japanse premier Hosokawa en de Amerikaanse president Clinton tijdens hun topontmoeting, vorige week. Washington (dpa/anp) - De Verenigde Staten hebben gisteren een klacht van het elektronicaconcern Motorola aangegrepen om het slepen de handelsconflict met Ja pan op scherp te zetten. De handelsgezant van de Ame rikaanse regering Kantor liet weten dat er sancties tegen Ja pan komen, omdat dat land zich niet heeft gehouden aan de in 1989 gemaakte afspraak om Motorola eerlijke kansen te ge ven op de markt voor mobiele telefonie. De Amerikaanse regering zal binnen dertig dagen een lijst van mogelijke sancties publice ren. Kantor noemde de kwestie 'een klassiek geval van de vast beslotenheid van Japan om zijn binnenlandse markt gesloten te houden'. „We hebben vele ma len gezegd dat we willen dat de handelsovereenkomsten worden uitgevoerd en tot resultaten lei den. Vandaag neem ik stappen om ervoor te zorgen dat Japan het akkoord van 1989 naleeft," aldus de handelsgezant. De verklaring van Kantor komt vier dagen na het mislukken van het handelsoverleg in Was hington tussen president Clin ton en premier Hosokawa van Japan. Hosokawa weigerde in te gaan op de eis van de VS om streef cijfers vast te leggen voor de toegang van Amerikaanse be drijven tot de Japanse markten voor auto's en auto-onderdelen, verzekeringen en overheidsor- ders voor medische en telecom- municatie-apparatuur. De streefcijfers zouden moeten bij dragen tot een vermindering van het chronische tekort van de VS in de handel met Japan. De klacht van Motorola betreft de Japanse markt voor mobiele telefonie, een kwestie die niet rechtstreeks aan de orde was bij het topoverleg van vorige week. Bovendien heeft de Amerikaan se regering laten weten dat het tijdstip van de beslissing over de klacht 'zuiver toeval' is, om dat het op de agenda stond. Maar dat neemt niet weg dat Washington de eerste gelegen heid te baat neemt om Japan duidelijk te maken dat het niet ongestraft kan blijven weigeren concessies te doen. Motorola zou krachtens de af spraken uit 1989 in de steden Tokyo en Nagoya onbelemmer de toegang tot de markt voor mobiele telefonie krijgen via zijn partner IDO, die ook het Japanse concern Nippon Tele graph and Telephone (NTT) vertegenwoordigt. Volgens het Amerikaanse bedrijf is daar niets van terecht gekomen. IDO zou zich voornamelijk bezig houden met het aan de man brengen van apparatuur van NTT. Kantor stelde gisteren vast dat Motorola vooral in To kyo kansloos was, ondanks de uitstekende kwaliteit van zijn produkten. Daadwerkelijke sancties zullen nog even op zich laten wachten. Na de publikatie van mogelijke maatregelen komen er in de VS nog hoorzittingen. Dat betekent dat concrete stappen vermoede lijk pas over enkele maanden worden genomen. Van Amerikaanse zijde is be klemtoond dat de VS niet uit zijn op het ontketenen vari een handelsoorlog. De regering in Washington realiseert zich met een dergelijk conflict in eigen vlees te kunnen snijden. Bij strafheffingen op Japanse pro dukten moet de Amerikaanse consument meer betalen en worden ook veel bedrijven in de VS op extra kosten gejaagd bij het inkopen van onderdelen. Bovendien heeft Japan gewaar schuwd dat in het geval van Amerikaanse strafmaatregelen een breed handelsakkoord kan worden vergeten. „Sancties zouden een eind aan de discus sie betekenen. We hopen dat de Amerikanen de weg van het gezonde verstand volgen.

de Stem | 1994 | | pagina 5