N-Korea akkoord met inspecties iHuijbi ontsla' 390me Dr. Atkins VIM-generaal Rose heeft de vinger aan de trekker Het valt niet mee om in een ruimtepak een schroefje te vervangen Britse premier in Moskou Vredesmacht in Bosnië voert versterkingen aan Admiraal VS treedt af wegens seksschandaal pumping Mai Internationale experts mogen zeven nucleaire installaties bezoeken thine Detox Smit Havenslc wil 120 mens* DE STEM BUITENLAND )E STEM Tweede Kamer wil opheldering over Oost-Timor Na het carnaval is er altijd nog_ Pante Als uw lever overuren moet makem,. 'Rostov ripper' terechtgesteld )0sterhouts transpor! BUITENLAND Strengere eisen auto's met grijs kenteken effectief WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 Van onze verslaggever Noordwijk - Tevredenheid voerde de boventoon, gisteren in het ESA- ruimtevaartcentrum in Noordwijk. De bemanning van de space shuttle Endeavour, die eind vorig jaar op spectaculaire wijze de Hubble ruimtetelescoop wist te repareren, was even op bezoek. De astronauten, onder wie een Europe aan, de Zwitser Claude Nicollier, en een vrouw, kernfysica Ka thy Thornton, ble ken een opgewekt gezelschap dat zich kundig en met veel verve door de ver plichte p.r.-werkzaamheden heensloeg. Het klaren van wat vooraf de ingewik keldste ruimteklus werd genoemd sinds de maanlandingen van vijfentwintig jaar geleden, was van een leien dakje gegaan, vertelden ze onder begeleiding van fraaie dia- en filmbeelden. Onderhouds- en reparatiewerkzaamhe den in de ruimte zijn niet echt verge lijkbaar met soortgelijke arbeid op de grond. Op aarde zou het voor een tame lijk frêle dame als Kathy Thornton niet gemakkelijk zijn geweest een camera met de grootte en het gewicht van een piano te manipuleren. Onder gewichts- loze omstandigheden kon zij het ge vaarte sturen met haar vingertoppen. Andere zaken leverden meer problemen op, hadden de astronauten gemerkt. Omdat de Hubble-reparatie geen gewo ne onderhoudsbeurt was, maar een po ging om eerder gemaakte fouten te herstellen, werden de ruimte-monteurs af en toe geconfronteerd met frustre rende omstandigheden. Zo moesten en kele onderdelen worden vervangen waarvan niet was voorzien dat er ooit in de ruimte aan zou moeten worden gewerkt. „Het valt niet mee," verzeker de ruimtewandelaar Story Musgrave, „om in een ruimtepak een schroefje met een doorsnee van 3 mm te verwijderen." Tot overmaat gingen die minuscule schroefjes ook nog eens op de loop. „Op aarde," aldus Musgrave, „kim je een schroefje gewoon losdraaien. In de ruimte moet je daarmee oppassen, want voor je er erg in hebt laat het los en zweeft het weg." Het mooiste moment van de missie vonden de astronauten het ogenblik waarop ze de telescoop in working order achterlieten. Op een van de dia's was de ruimtetelescoop te zien als een helder oplichtende ster tussen de maan sikkel en de blauwe kromming van de aarde: „De mooiste morgenster die we ooit gezien hebben." Toen met Nieuwjaar de eerste beelden van de gerepareerde telescoop binnen kwamen en duidelijk werd dat de klus met succes was geklaard, ging er een golf van opwinding door de wereld van sterrenkundigen, merkte commandant Richard Covey. Terecht, want deskundigen beweren dat de Hubble nu beter werkt dan ooit de bedoeling is geweest. Vooral voor Nasa was het succes van de missie van groot belang. Het falen van de Hubble was maar één mislukking in een lange reeks waarmee de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie de afgelopen jaren werd geconfronteerd. Als gevolg daar van kwam het Nasa-budget onder zwa re druk te staan. In zeker zin hing zelfs de hele toekomst van Nasa af van het welslagen van de reparatie. Toch had den de astronauten dat niet als extra druk ervaren, zeiden ze: „Op het mo ment zelf kun je alleen maar denken aan het werk dat je te doen hebt." Wenen (rtr/dpa) - Noord-Korea heeft ingestemd met inspecties door het Internationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) van zeven van zijn nucleaire installaties. Dit heeft het IAEA gisteren bekendgemaakt. Het agentschap zegt in een ver klaring dat afgevaardigden van de Democratische Volksrepu bliek Korea gisteren in Wenen hebben meegedeeld dat Pyong yang instemt met de inspecties. Het IAEA had om die toestem ming verzocht. De IAEA wil zo spoedig mogelijk een bezoek brengen aan de in richtingen. Zegslieden zeiden te verwachten dat de controles kunnen beginnen vóórdat het bestuur volgende week bijeen komt. Met de inspecties komt er een einde aan de al een jaar durende patstelling tussen het IAEA en het Noordkoreaanse regime, dat weigerde inspecteurs toestem ming te geven nucleaire installa ties binnen te gaan. Waarnemers zijn van mening dat Noord-Ko- rea pogingen doet een kernwa pen te maken. Volgens rapporten van sommige Westerse inlichtin gendiensten is het goed mogelijk dat het stalinistische regime in middels al beschikt over één of twee kernbommen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Kooij- mans (Buitenlandse Zaken) moet de Indonesische rege ring om opheldering vragen over een mogelijke tweede bloedbad dat plaatsvond in november 1991 in Oost-Ti- mor. Dat vinden de PvdA en GroenLinks. Volgens de Indonesische autori teiten kwamen op 12 november 1991 vijftig mensen om het leven toen militairen het vuur op hen openden tijdens een herden kingsbijeenkomst op een be graafplaats in Dili. Mensenrech tenorganisaties zeggen echter dat hierbij zeker 180 mensen zijn doodgeschoten. Volgens de Britse filmer Max Stahl en de Australische journa list John Pilger zijn enkele dagen later alsnog zestig personen door het Indonesische leger vermoord in ziekenhuizen. Naar aanleiding van krantenbe richten over de veronderstelde moorden hebben de kamerlid Van Gijzel (PvdA) en Van Ojik (GroenLinks) gisteren vragen ge steld aan minister Kooijmans. Zij willen dat Nederland bij de zitting van de VN-mensenrech- tencommissie volgende week de zaak aanhangig maakt. Indonesië wees gisteren de be schuldiging van de hand. „Dat bericht is sensationeel en onre delijk, ik denk dus dat er niet veel aandacht aan zal worden besteed", aldus minister van Buitenlandse Zaken Ali Alatas. „Het is pertinent onjuist dat er een tweede massamoord was", aldus Alatas tegenover verslag gevers. (ADVERTENTIE) De gesprekken tussen Noordko reaanse diplomaten en functio narissen van het IAEA gingen gisteren van start na een impasse van drie weken. Eerder overleg tussen beide partijen was zonder resultaat afgebroken. Het akkoord voorkomt dat de VN-Veiligheidsraad economi sche sancties moet afkondigen om Pyongyang te dwingen in specties toe te staan. Zelfs Chi na, dat steeds achter zijn com munistische bondgenoot op het Koreaanse schiereiland was blij ven staan, had laten doorsche meren geen gebruik te zullen maken van zijn vetorecht in de Veiligheidsraad om sancties te verhinderen, als de gesprekken opnieuw niets zouden opleveren. Tijdens de jongste gesprekken kwam inspectie van de twee om streden nucleaire installatie bij Yongbyon niet aan de orde. De eis van het IAEA om ook hier toegang te krijgen, bracht Noord-Korea ertoe aan te kondi gen het non-proliferatieverdrag te verlaten. Door bilateraal over leg met de Verenigde Staten voert Pyongyang zijn dreigement niet uit. De IAEA wil in deze installaties onderzoeken of het land over meer plutonium be schikt dan is opgegeven. Met plutonium kunnen kernwapens worden gemaakt. Rostov - De Russische serie moordenaar Andrej Tsjika- tilo, beter bekend als de 'Rostov ripper', is in de Zuidrussische regio Rostov aan de Don geëxecuteerd. Tsjikatilo werd in de gevan genis van Novotsjerkassk met een schot in de nek terechtgesteld nadat presi dent Jeltsin een gratiever zoek had afgewezen. De 'ripper' werd in 1992 schul dig bevonden aan het ver krachten en beestachtig vermoorden van 52 jongens, meisjes en vrouwen in Rus land, Oekraïne en Oezbe kistan. Vermoed wordt dat hij veel meer op zijn gewe ten heeft. Op zoek naar de seriemoordenaar stuitte een onderzoeksteam op 1662 misdaden, waaronder 95 moorden. De Britse premier Major kijkt naar een militaire ceremonie bij het graf van de Onbekende Soldaat in Moskou. Tijdens zijn bezoek aan Rusland kwam de Britse premier gisteren met president Jeltsin overeen niet langer kernraketten op eikaars landen te zullen richten. De afspraak is vooral symbolisch, omdat de wapens in enkele minuten weer op de oude doelen gericht kunnen worden. FOTO EPA Sarajevo (afp/rtr/dpa) - De VN-vredes- macht in Bosnië (Unprofor) voert ver sterkingen aan uit Kroatië om de wa penstilstand in Sarajevo zeker te stellen. Om hoeveel manschappen het gaat is niet bekend, maar het betreft in ieder geval extra militaire waarnemers die de overdracht van zware wapens moeten regelen. Hoe de demilitarisering van Sarajevo mo menteel verloopt, is onbekend. De VN-vre- desmacht weigert sinds gisterochtend nog mededelingen te doen over het aantal wa pens dat onder haar toezicht is gesteld. Tot nu toe was een handjevol door beide partijen ingeleverd. Woordvoerder luitenant-kolonel Aikman wilde slechts kwijt dat de Bosnische Serviërs uiteindelijk hun zware wapens te rugtrekken. Dit is echter niet wat leiders van de Bosni sche Serviërs zelf verklaren. Commandant Mladic zei gisteren dat zijn troepen hun artillerie rond Sarajevo niet zullen wegha len, zolang er geen algeheel vredesakkoord is. „We zullen onze mensen niet zonder verdediging laten. Niets kan ons dwingen hen in de steek te laten in het aangezicht van fanatieke moslim-eenheden." Volgens politiek leider Karadzic, die overi gens al vaker door zijn generaals is gene geerd, zullen wel enkele stuks zware artille rie worden teruggetrokken. Tussen VN-commandanten in Sarajevo en de Navo zijn duidelijk meningsverschillen gere zen over de controle op de zware wapens, die als een donkere wolk boven het ultimatum van het bondgenootschap hangen. Dit loopt in de nacht van zondag op maandag af. Hoge VN-officieren menen dat het voldoen de is als de Serviërs melden waar hun geschut opgesteld staat. Deze wapens kun nen vervolgens met radars in de gaten wor den gehouden. „Als we maar weten waar ze zijn," zei één van hen. Dat betekent dat terugtrekking en ontmanteling van de wa- pèns, zoals de Navo heeft geëist, niet langer noodzakelijk is. In Sarajevo kwamen gisteren de eerste troe penversterkingen aan. Een Noorse macht van 170 manschappen met 20 pantserwagens arriveerde als eerste. Russische, Jordaanse en Slowaakse blauwhelmen zijn onderweg uit Kroatië. Britse troepen in Midden-Bosnië zijn stand-by. Moskou is bang buiten de besluitvorming over Bosnië gehouden te worden. President Jeltsin zei gisteren na een onderhoud met de Britse premier Major in het Kremlin, dat hij dit niet zal toestaan. „Iemand wil de Bosni sche kwestie zonder deelname van Rusland oplossen", zei hij zonder namen te noemen. „Dat zullen wij niet dulden." Door Peter Pijls SIR MICHAEL ROSE, de Britse VN-commandant in Bosnië, laat er geen misver stand over bestaan: alleen hij zal het bevel geven tot luchtaanvallen van de Navo op Servische stellingen rond Sarajevo. Rose is de architect van het nog altijd geldende staakt-het-vu- ren dat de ommekeer kan wor den in het beleg van de Bosni sche hoofstad. En als om de Serviërs aan te moedigen zijn geesteskind niet te dwarsbo men, zei Rose maandag in de Engelse krant The Times dat 'er geen luchtaanvallen in dit land zullen zijn, tenzij ik ze beveel'. Het tekent de aanpak van de in januari benoemde VN-com mandant. Met het VN-ultima- tum tegen de Serviërs als stok achter de deur, drukt hij con form zijn ambities een krachtig stempel op een aarzelend begin van vrede in Sarajevo. Kort na zijn benoeming al maakte Rose duidelijk dat hij meer wil dan mortieraanslagen tellen en rapporteren. Hij maakte een eind aan de verne dering van de VN-militairen door vooral Servische milities. Als Serviërs even buiten Sara jevo een voedselkonvooi tegen houden, dreigt Rose pantserwa gens te sturen om de blokkade op te ruimen. De Serviërs laten het konvooi door, overtuigd als ze zijn dat de luitenant-gene raal z'n even daarvoor geuite dreigement van een 'harde, on vermurwbare benadering' in de praktijk zal brengen. Anders dan zijn voorgangers is Rose niet van plan zijn opponenten de andere wang toe te keren. Rose (53), opvolger van de praatgrage maar klagerige Bel gische generaal Briquemont, staat in Groot-Britannië be kend als een van de capabelste en intelligentste generaals van zijn generatie. Hij is stil, geslo ten en energiek. Zijn naaste collega's noemen hem raadsel achtig, omdat ze nooit weten wat hij denkt. 'Hij spreekt zacht en luistert intens', meldt The Times. De krant dicht de militair dark good looks en een ascetisch lichaam toe. In een leger dat voornamelijk door bureaucra ten wordt geleid, staat hij be kend als een van de weinig overgebleven echte militairen. Legendarisch is zijn ongeduld met incompetentie en bureau cratie. Na een studie aan het presti gieuze Oxford en de Franse Sorbonne trad hij toe tot het elitekorps van het luchtmacht onderdeel Coldstream Guards. Hij diende in Jemen en Duits land en werd in 1979 comman dant van het 22e regiment van de Special Air Forces (SAS), de elitetroepen van het Britse le ger. Tijdens de Falklands-oolog in 1982 speelde de SAS-comman- dant een belangrijke rol. Rose onderhandelde met de leiding van het Argentijnse leger over de overgave. Na de Falklands-oorlog was Rose bevelhebber van de 29e infanteriebrigade in Belfast, totdat hij in 1986 bevelhebber van de SAS en de Special Boat Service van de mariniers werd. Aan het Army Staff College in Camberley startte hij een cur sus vredeshandhaving, de eerste in z'n soort binnen het Engelse leger. Volgens ingewijden is het initiatief een indicatie voor Ro se' opvatting over de prioritei ten van een modern leger. Sinds vorig jaar april is Michael Rose opperbevelhebber van de Britse landmacht, Zijn staat van dienst maakt hem de meest er varen commandant van VN- troepen die in Bosnië heeft ge diend. Rose nam het VN-commando van Briquemont over tijdens de ernstigste fase van de VN-ope- ratie in Bosnië. Als bevelhebber van twaalfduizend blauwhel men moest hij 1,2 miljoen men sen in Centraal Bosnië helpen en voeden. Dat hij om dit doel te bereiken in een soms apoca lyptisch decor aan tafel moet zitten met wispelturige war lords, mag geen probleem zijn. Als SAS-officier is Rose niet alleen getest op lichamelijke en mentale kwaliteiten, hij heeft ook zware psychologische tests ondergaan die moeten garande ren dat hij in extreme omstan digheden niet bezwijkt. Zijn benoeming tot VN-comma- nant leidde hier en daar tot opgetrokken wenkbrauwen, vooral bij de VN in New York. Diplomaten vroegen zich af of een spijkerharde expert in gue- rilla-oorlogsvoering wel de juiste man is in het politieke wespennest Bosnië-Hercegovi- na. „Hij zal de gifbeker van de nederlaag moeten leren drin ken", voorspelde een Engelse krant Capituleren zal Rose tot het uiterste vermijden, vooral nu hij zijn vinger aan de trekker weet. Tekenend is de anekdote dat een vriend tijdens een vis- tocht een grotere vangst deed dan de generaal. Niet lang daarna kreeg de visvriend een brief van Rose met daarin een tekening van een reusachtige forel die Rose tijdens de volgen de expeditie zou gaan verschal ken. Rose' vrouw had een brief je bijgesloten met de tekst: „Al les wat jij kan, kan hij beter." VN-commandant Rose Washington (rtr) - Admiraal Frank Kelso, hoofd van di afdeling maritieme operaties van de Amerikaanse marim. heeft gisteren aangekondigd dat hij vervroegd aftreedt ij verband met het zogenoemde Tailhook-schandaal. Daar. bij werden tientallen vrouwen seksueel lastiggevallen door piloten tijdens een rumoerige conventie, 1 Lonze correspondent |oert Schampers sei De Nederlandse tomaten- fiers en hun Europese collega's Hen dat er een einde komt aan de lumping van Marokkaanse tomaten 5p hun markten. zeggen dat deze prijsconcurrentie lleidt tot een aanzienhjh omzetverlies Ivoor Op een persconferentie zei Kelso dat hij eind april ver trekt, twee maanden vóór zijn pensionering. Eerder op de dag hadden de ministers van Defensie en van Marine, Willi am Perry en John Dalton, la ten weten dat Keiso's eer, in tegriteit en leiderschap niet ter discussie stonden. Hoewel Kelso daarmee door de regering was vrijgepleit, achtte hij het tijd om op te stappen zodat de marine een nieuwe leider zou hebben. „Ik ben de bliksemafleider voor Tailhook geworden, en het bliksemt nog steeds." Het schandaal vond in 1991 plaats op een conventie vand( Tailhook-veremging van ma. rine-piloten in Las Vegas Tientallen vrouwen, onder officieren, klaagden nader, hand dat ze door de mannen waren bepoteld. Kelso en ajl dere admiraals waren daarbij aanwezig. Hij zei niets te heb! ben geweten van wangedrag hetgeen door een officieel on! derzoek werd bevestigd. De druk om af te treden nam vorige week echter toe, toen een marine-rechter hem ervan beschuldigde de incidenten ti hebben bijgewoond ea het on derzoek erover te hebben ge. manipuleerd. de sector, die vooral is aangewezen i de export. De werkgelegenheid in de tuinbouw wordt volgens de telers ver ier bedreigd. hn de Grote Markt in Brussel deelden telers gisteren blikjes tomatenpuree Nog geen spoor van Belgisch jongetje Brussel - In het Asiadok in Antwerpen, waar vrijdag het stoffelijk overschot van de 12-jarige Kim Heyrman werd] gevonden, wordt sinds enkele dagen gezocht naar het lijk van haar broertje Ken (8). Naar wordt aangenomen is het jongetje evenals zijn zusje vermoord. De kinderen verdwenen op januari. Maandag voer een sleepboot enige tijd langs de loskade van hel Asiadok in de hoop dat hierdoor ook het lichaam van Ken aan de oppervlakte zou komen. Ook andere zoekacties hebben neg niets opgeleverd. Inmiddels is komen vast te staan dat de 12-jarige Kim dooi messteken om het leven is gebracht. Of zij sexueel is misbruikt staat niet vast. Volgens een Vlaamse krant wordt de stiefvader van de kinderen beschouwd als verdachte. Dat bericht is door de rechter van instructie in Antwerpen tegengesproken. Vier skinheads gestraft wegens overval Potsdam - Een rechtbank in Potsdam heeft gisteren via skinheads tot voorwaardelijke gevangenisstraffen veroordeeld wegens een overval op een café dat vaak door zwarten werd bezocht. Twee andere aangeklaagden werden vrijgesproken. De daders, die tussen de 18 en de 24 jaar oud zijn, maakte» volgens de rechtbank deel uit van een 20 man sterke skinhead bende die in september 1991 een café in het plaatsje Wolzig ten zuiden van Berlijn overviel. Daarbij liepen vier gasten verwon dingen op en werd het meubilair gesloopt. Tien andere skinheads zullen later voor de rechtbank moeten verschijnen wegens de aanval. Luchtmacht Israël bestookt Hezbollah Nabatiyeh - De Israëlische luchtmacht heeft gisteren Hezbollah- bases in Zuid-Libanon aangevallen. Zeker twee straaljagers voerden in de ochtend twee aanvalsmissies uit. Zij bestoekten doelen van de militante shi'ieten in de heuvels van Iqlini al-Tuffah, de Appelprovincie. Volgens zegslieden van de Liba nese veiligheidsdienst zijn onder de Hezbollah-strijders eet dode en een gewonde gevallen. In Zuid-Libanon is de situatit i gespannen nadat de Hezbollah vorige week in de veiligheidszon! vier Israëlische soldaten doodde. Huisarrest Suu Kyi wordt niet opgeheven Rangoon - De Birmaaase winnares van de Nobelprijs voor de Vrede, Aung San Suu Kyi blijft nog zeker tot volgend jaar onder huisarrest. Dat heeft een woordvoerder van de militaire junta i» Rangoon meegedeeld nadat een aantal westerlingen haar had bezocht. Suu Kyi mag al sinds 1989 haar huis niet verlaten. Volgens de Birmaanse wet kan iemand maximaal vijf jaar huisarrest krijgen. Hoewel Suu Kyi in 1989 werd gearresteerd, ging haar detentieperiode van vijf jaar pas in 1990 in, aldui de woordvoerder. Onlangs had een generaal verklaard dat de oppositieleidster mogelijk over enkele maanden vrij zou komen. Russen verlaten spionagepost ex-DDB Suhl - De Russische strijdkrachten in Duitsland hebben ziek teruggetrokken van hun meest westelijke post, een radarstatio» op een berg in de voormalige DDR aan de grens met W«st- Duitsland. Als onderdeel van de volledige aftocht van de voormalige bezettingsmacht verlieten 36 soldaten gisteren de Schneekopf nabij het wintersportcentrum Oberhof in het Thiiringer Woud. Tot de jaarwisseling waren er nog dertigduizend Russisch» soldaten in Oost-Duitsland. Het is de bedoeling dat de laatste Rus over een half jaar Duits grondgebied verlaten heeft. Tijdelijk staakt-het-vuren in Kabul Kabul - Ondanks een vierdaags staakt-het-vuren dat gisteren formeel in de belegerde Afghaanse hoofdstad Kabul van kracht werd, is het gebouwencomplex van het ministerie van defensie met artillerie bestookt. De beschietingen leken afkomstig v»n stellingen aan de rand van Kabul die onder bevel staan van militieleider Rashid Dostum. De aanval veroorzaakte geen grot» schade en evenmin slachtoffers. Het was gisteren precies vijf jaar geleden dat de Sovjet-troepen zich terugtrokken uit Afghanistan en een einde leek te zijn gekomen aan de jarenlange oorlogvoering in het land. Sindsdien is evenwel bijna onophoudelijk gevochten tussen de verschillen de moslim-partijen die samen tegen de communiste» streden. Sudan krijgt niet-moslim als vice-president Cairo - De Sudanese president Al-Bashir heeft de christelijk» politicus George Kengor Arop, afkomstig uit Zuid-Sudan, tot I vice-president benoemd. De president stelde verder een vrouw, Agnes Lokudu, aan tot I gouverneur van de zuidelijke staat Bahr al-Jabal. Het is voor het eerst dat een vrouw een dergelijke positie krijgt in bet streng geïslamiseerde Sudan. De regeringstroepen van Sudan dreigen in hun offensief tegen j zuidelijke opstandelingen de grenzen van buurlanden te over schrijden. Vluchtelingen en rebellen in Zaïre en de Centraalafri- kaanse Republiek zouden het doelwit van de operaties vormen- De opmars van de troepen maakt hulpverlening onmogelijk. President Brazilië maakt slippertje Rio de Janeiro - President Itamar Franco van Brazilië is tegen zijn zin een van de sterren van het Carnaval in Rio de Janeiro I geworden. Een van de grootste Braziliaanse kranten publiceerde gisteren een foto van de president vergezeld door een actrice met t-shirt, maar zonder slipje. Er ontstond onmiddellijk een polemiek over de houding van het staatshoofd. De affaire had daarbij kunnen blijven. Maar zondag vertoonde j een Braziliaans televisiestation een gesprek tussen de actrice en het staatshoofd. Daarin betuigt Franco haar liefde'. Hij deelt haar ook mee dat hij bereid is 'een dag laagef in Bi« 'e blijven als zij dat zou vragen'. Nadat dit gesprek uitlekte, verbrak de president #11® band md de jonge vrouw. Hij verliet Rio gisterochtead met grote spoed. Van onze verslaggever Ron Gregoor Oosterhout - De enorme concurren voersbedrijven en het instorten van deze week weer een slachtoffer (Huijbregts Europa Transport. Dooi vervoersbedrijf komen negentig me [feurs, op straat te staan. |curator mr. J. van der Have I onderhandelt momenteel met leen gegadigde voor overname |van delen van het bedrijf. „Ik |ben daar redelijk optimistisch lover. Maar ten hoogste eenderde van het personeel, dat zijn dus dertig mensen, zou dan mee over kunnen," zegt Van der Have. Het gaat slecht met de Neder landse vervoersbedrijven. „De concurrentie wordt ontzettend groot. Bedrijven uit Italië, Span- I je en Frankrijk storten zich op lonze markt. Om dan nog maar te [zwijgen over de Oostbloklanden. |Die rijden zo voordelig, daar kunnen wij met onze hoge loon kosten niet mee concurreren. Al- Den Haag (anp) - De maatrege- I len van de overheid om het rij- den met een grijs kenteken te beperken, lijken succes te heb ben. Voor particulieren zijn er nauwelijks nog auto's die echt aantrekkelijk zijn om op grijs- kenteken te laten registreren, heeft een woordvoerster van de j RAI gisteren gezegd. In tegenstelling tot vroeger mo gen de auto's er niet langer uit zien als personenauto's, terwijl ook de laadruimte aan bepaalde eisen moet voldoen. „Enkele bedrijven hebben wel slimme oplossingen bedacht waardoor hun auto's weer vol doen aan de strengere eisen. Maar echt populaire auto's die konden worden omgebouwd voor een grijs kenteken, zoals de Peugeot 205, de Volkswagen Golf en de Ford Escort, voldoen daar echter niet aan," aldus de woordvoerster van de RAI. lel daa var Hu De me ma wa sle vee is ree ba ble ovi vr; rig gre Hu eei he zei ter Ha Gi am dri ba dei ve: gis „lil do De ho to: ga ik va Hi na de Bi Fr gr is H ge k( ZE or k< Rotterdam (anp) - Smit Havensle het personeelsbestand in de loop 120 mensen. Momenteel heeft het bedrijf nog 450 werknemers. De directie van Smit wil tevens een ander roos tersysteem invoeren, waarbij het varend personeel afwisselend een week volledig aan boord is en daarna een week vrij heeft. De directie heeft deze voorstel len gistermiddag uiteengezet in een overleg met de vakbonden. De maatregelen zijn volgens Smit nodig om het bedrijf weer rendabel te maken. Het bedrijf zegt tot de gewijzig de dienstroosters te moeten overgaan in verband met de scherpe tarieven voor sleepdien sten die momenteel in Rotterdam gehanteerd worden. Smit is er na de laatste reorgan- satie in 1992 weliswaar in ge slaagd zijn marktaandeel van 80 procent in de sleepdiensten in Rotterdam te behouden, maar er ls geen sprake geweest van een verbetering van de winsten. De directie van Smit wil werk nemers die voor 1 mei vertrek ken een vertrekpremie meege ven. Voor degenen die in de ww terecht komen wordt een aan vulling op de uitkering tot uiter lijk 1 januari 1997 in het voor uitzicht gesteld. Om de werknemers die overblij ven niet de indruk te geven dat zij er bij een nieuwe reorganisa tie over een jaar wellicht toch uit moeten wil de Smit-directie hen het behoud van hun arbeids plaats voor drie jaar garanderen.

de Stem | 1994 | | pagina 4