n j i i t|-v Fokker-personeel Bukman Wist van talen A1JJ eist duidelijkheid De Vries: Economie leeft op wÊÊb Het zit er op Seks met kinderen: eis 6 jaar cel urn UNITED COLORS OF BENETTON. Conferentie Roosevelt Center over eind WO II Optocht Bergen op Zoom: Ludieke aanzoek beloond V Belg vraagt asiel in Nederland Schip blijft in Vlissingen Nieuw restaurant langs de Al6 90 man op straat bij Huijbregts Dewinter 4trekt' Vlaams Blok w Antwerpen Minister schreef Kamer toen onderzoek visfraude al begonnen was s-J"onc' *>-' Acties van boze werknemers lumatentelers in de puree Koude eist eerste dode in Nederland Man uit Bergen op Zoom ontkent alles Woensdrecht: Eerst carnaval bulthaup 1UARI 1994 DS \\'s v; •xj terneuzen hulst sluis Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 DE STEM /^BIBLIÓS^X 8"710311"000218" I I I I I WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 134e JAARGANG Den Haag - Een Belgische man uit Antwerpen heeft vorige week in ons land po litiek asiel aangevraagd. In afwachting van een beslis sing van Justitie is hij on dergebracht in het asielzoe kerscentrum in Rijsbergen. Voor zover bekend is het de eerste maal dat een Belg in ons land asiel vraagt. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie in Den Haag weet niet wat de man heeft bewogen om asiel te vragen. „Ik ken de achter gronden niet. Misschien is het een grap of is hij een beetje in de war." De justitie-woordvoerder zegt dat de Belg zeer weinig kans maakt. „België staat niet te boek als een land dat zijn onderdanen vervolgt." Vlissingen - Het havenschap Vlissingen heeft besloten dat het Angolese vrachtschip Karipande in de haven mag blijven liggen hoewel het uiterst onwaarschijn- is dat de reder nog haven geld kan betalen. Alleen openba re verkoop van het schip kan geld opleveren om de bemanning van de vrachtvaarder hun ach terstallig salaris te betalen. De Internationale Federatie van Zeevarenden stuurt hierop aan. ZIE ZEELAND-Cl Zevenbergschen Hoek - Van der Valk gaat een wegrestaurant bouwen langs de A16 in Zeven- bergschen Hoek. Nog dit jaar wordt de eerste paal geslagen. Volgens A. van der Valk levert het restaurant full-time werkge legenheid op voor zo'n 50 men- Het nieuwe wegrestaurant ongeveer de omvang van de A58 bij Gilze-Rijen. Oosterhout - Het Oosterhoutse vervoersbedrijf Huijbregts Euro pa Transport is failliet. Daar door komen 90 mensen op straat te staan. Oorzaak van de teloor- g van de onderneming is de algehele recessie en de moorden de buitenlandse concurrentie. ZIE ECONOMIE-A5 HET WEER wtsËraSWBB M1N./MAX. -3 3 Veel bewolking De winter is nog lang niet voorbij. Vandaag is er veel bewolking met mogelijk een enkele opklaring bij .een zwak tot matige zuidoosten wind. Antwerpen - Het Vlaams Blok Meft Filip Dewinter, de feitelij ke leider van de partij, aangewe zen als lijsttrekker voor de ge meenteraadsverkiezingen in Antwerpen in oktober. De ex treemrechtse partij van 'Eigen volk eerst' hoopt zo de grootste Partij in de Scheldestad te wor- "en. In november 1991, toen in belgië parlementsverkiezingen werden gehouden, scoorde het mams Blok 25 proeent in de stad. Daar mikt Dewinter nu opnieuw op. De partij zou dan ■het 15 (nu io) van de 55 zetels f de gemeenteraad de grootste Sfjji w°rden. Dat het Vlaams wk bij een recente peiling echts 13 procent scoorde, deed ewinter gisteren af als onbe- ongrijk. „Wij worden in de pei- gen altijd zo'n 10 procent te 'oog ingeschat. LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 VANDAAG IN DEZE KRANT Nederlandse tomatente- lers voerden gisteren ac tie in Brussel. Ze deelden op de Grote Markt blik jes puree uit, uit onge noegen over het dum pen van Marokkaanse tomaten op de Europese markt. ZIE ECONOMIE-A5 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D2 Vier dagen leut zitten er weer op. Ook op de laatste dag lieten de feestvierders zich niet weerhouden door de kou. Dat bleek gisteren in Kloosterzande, waar traditiegetrouw op carnavalsdinsdag een prachtige optocht door de straten trok, door velen bekeken. FOTO WIM KOOYMAN ZIE OOK REGIO - DEEL C Vlijmen/Moskou (anp) - De koude heeft in Nederland een eerste slachtoffer geëist. De 34-jarige vrouw die maan dagmorgen dood werd aange troffen onder een viaduct in haar woonplaats Vlijmen, blijkt door de kou te zijn omgekomen. Volgens de politie had de vrouw zondagavond carnaval gevierd. Toen ze te voet huiswaarts ging is ze kenneljk van een talud naar beneden gegleden en in een sloot terecht gekomen. De vrouw is daar volgens de politie nog wel uitgekomen, maar vrijwel met een daarna door onderkoeling bewusteloos geraakt en doodge vroren. Overigens had Nederland giste ren veel minder last van winter weer dan begin van de week. Elders in de wereld heeft de kou veel meer slachtoffers geëist. Zo zijn in Moskou zeker 30 mensen om het leven gekomen. Veel slachtoffers waren dronken toen zij buiten door bevriezing om het leven kwamen. In de Roemeense hoofdstad Boekarest zijn negen mensen op straat doodgevroren. Ook in Bulgarije eiste de koude drie doden. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Officier van justitie mr. J. Bijvoet heeft gister middag zes jaar celstraf geëist tegen de 23-jarige M.R. uit Bergen op Zoom. Hij acht hem schuldig aan verkrach ting van en ontucht met twee nichtjes van zeven en acht jaar en van ontucht met het achtjarige broertje van het jongste meisje. De officier zei dat er net te weinig bewijs is voor verkrach ting van de moeder van de twee kinderen. De verdachte ontken de alles. Mr. Bijvoet: „Als je dit dossier over seks met jonge kinderen leest, kun je je ogen niet geloven. Alles wat er op dat gebied maar te bedenken valt, hebben ze meegemaakt. Hoe kunnen ze dit ooit verwerken?" Advocaat mr. A. van Vliet: „Wat deze kinderen verteld hebben, is walgelijk. Maar is het ook waar? Mijn cliënt lijkt hier in de positie te staan dat hij moet bewijzen dat hij onschuldig is." Volgens R. heeft zijn ex-vriendin haar eigen verkrachting verzon- Woensdrecht: dweilen met de kraan open Den Haag (anp) - CDA-mi- nister De Vries van Sociale Zaken verwacht dat het van af 1996 weer een stuk beter zal gaan met de economie. Een groei van zo'n 3 procent sluit hij voor dat jaar niet uit, zei De Vries voor de KRO-ra- dio. Volgens de minister trekt de in ternationale economie in de loop van volgend jaar weer aan. Ne derland kan daarvan profiteren, mits het 'stevig opgesteld staat,' aldus de bewindsman. „Ik hoop dat het volgend kabi net in 1996 kan gaan discussië ren over hoe gaan we om met de meevaller." Hij voegde er aan toe dat het verkeerd zou zijn die meevaller nu al te verdelen. „Maar we moeten zeker vermij den dat de mensen in dit land de indruk krijgen dat het tot het eind van de eeuw kommer en kwel blijft. Het gematigd optimisme van De Vries strookt niet helemaal met het CDA-verkiezingsprogram- ma, waarin staat dat de uitke ringen (inclusief aow) en ambte narensalarissen de komende vier jaar bevroren moeten worden. Zelf keert De Vries niet meer terug in het volgende kabinet. Hij wil na de verkiezingen de actieve politiek verlaten. De Vries FOTO ANP Over de betaalbaarheid van de aow in de toekomst maakt de minister zich weinig zorgen. Voorwaarde is dat zoveel moge lijk mensen tot hun 65ste aan de slag blijven. 'Buitengewoon kostbare' regelingen als de vut moeten daartoe verdwijnen, vindt De Vries. Meevaller De belastingmeevaller van vorig jaar is voor bijna twee miljard blijvend. Dat bedrag kan het kabinet aanwenden voor lasten verlichting. Dat blijkt volgens betrouwbare bronnen uit de zo geheten februari-nota, die mi nister Kok van Financiën van daag aan zijn collega's zal stu ren. De belastingmeevaller bedraagt in totaal bijna vier miljard. Kok heeft al eerder laten weten dat de extra inkomsten voor de helft bestaan uit een hogere opbrengst van de vennootschapsbelasting en dus afkomstig zijn van het bedrijfsleven. Over de vorm waarin de meeval ler zal worden teruggegeven is nog geen besluit genomen. nen om wraak te nemen. Hij had haar tevoren bij de politie aan gegeven omdat zij cheques van hem vervalst zou hebben. De moeder vertelde toen ook dat R. met de drie kinderen vergaand ontucht had gepleegd. Justitie heeft de kwestie van de cheques geseponeerd. Een half jaar na de eerste aan gifte vertelde de ex-vriendin de politie dat R. haar dochtertje en een nichtje in 1991 en 1992 ook diverse keren heeft verkracht. Volgens R. heeft zijn ex-vriendin de kinderen zo gehersenspoeld dat ze hun verhalen konden blij ven volhouden. Naar aanleiding van de eerste aangifte heeft de politie de kin deren gehoord in een speciale kindervriendelijke studio in Zwolle. Mr. Bijvoet: „Ze kwa men met gedetailleerde verhalen en hadden het over fors geweld en bedreigingeri. Als ze iets zou den vertellen over wat R. met hen had gedaan, zou hij hen en hun moeder vermoorden." In de tweede aangifte kwamen nog veel gruwelijker feiten aan het licht. De moeder was hen verder gaan uithoren toen ze onhandelbaar en agressief ble ven. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze verslaggever Paul de Schipper Den Haag - „Van een struc turele en gerichte controle op de naleving van de veilplicht door de AID was in 1993 geen sprake." Dat schreef minister Bukman van Landbouw en Visserij op 20 december aan de Tweede Kamer. Op dat moment werkte het Openbaar Ministerie, met steun van diezelfde, gebrekkig contro lerende, Algemene Inspectie dienst, al vier maanden aan een groot onderzoek. Dat mondde maandag uit in een aantal spec taculaire invallen in de Zeeuwse visserijwereld. Verbazing alom bij de visserijbe stuurders, al reageerden de Vlis- singse vissers gisteren tamelijk gelaten met een: „Het gedonder begint weer." Minister Bukman maakte melding van onvoldoen de AID-controle in een verslag over de eerste ervaring met een nieuw groeps visserij-systeem. Een woordvoerder van het mi nisterie van Landbouw en Visse rij omschreef de controles van de AID gisteren als 'niet-gericht' en 'slechts over de schouder meekij ken.' Zeeuwse vissers weerspre ken dat. Hun versie: „Het over de schouder meekijken gebeurt in de Vlissingse vismijn weke lijks met een legertje van AID- ambtenaren." „Ze staan er met hun neus bovenop," aldus de als verdachte gebrandmerkte Vlis singse wethouder T. Meijers. Kinderziektes „Hoogst merkwaardig," zo rea geerde gisteren het PvdA-Twee- de-Kamerlid Van Zijl, „de mi nister zegt ook dat dit zelfregu lerende systeem ondanks kinder ziektes wel werkt op een mo ment dat er al een justitieel onderzoek loopt." In schriftelijke vragen heeft hij minister Bukman om ophelde ring gevraagd over de vermeen de visfraude. Van Zijl: „We heb ben onszelf wijsgemaakt dat dit systeem waterdicht zou zijn, maar ik ben niet zo naïef te denken dat het meteen zou luk ken. Ik wil weten of het mogelijk blijft om buiten de vismijn om vis zwart te verhandelen." Ook WD'er Te Veldhuis wil dat de minister ingrijpt. Het nieuwe groepsvisserij-sys- teem is uitgewerkt door een commissie onder leiding van oud-premier B. Biesheuvel. Het trad op 1 januari 1993 in wer king en zou een einde moeten maken aan alle perikelen in de visserij wat betreft vangst, aan voer en veilen van vis. In het systeem controleren de vissers deels zichzelf, deels is er toezicht door de overheid. Daar toe zijn de 452 Nederlandse kot ters ondergebracht in acht groe pen. Elke groep maakt een eigen visplan en verdeelt onderling de vangstquota, terwijl de deelne mers een veilplicht op zich ne men. Bij overtreding legt het groepsbestuur straffen op. In Nederland nam vorig jaar 93 procent van de vissers aan dit systeem deel. Volgens Bukman maakte het systeem het afgelopen jaar 'een aarzelende start' omdat de groepsbesturen nogal terughou dend bleken met bestraffen van hun leden die op overtreding werden betrapt. In 1993 kwamen er in Nederland 24.000 ladingen vis aan wal. In 42 gevallen werd de veilplicht overtreden. Meestal ging het om kleine partijen vis. Vijf keer con stateerde het groepsbestuur zelf de overtreding, alle andere keren ontdekten controleurs van de AID dat er iets mis was. Minister Bukman constateerde dan ook dat de controle van de zelf opge legde veilplicht zonder de AID niet werkt. ZIE OOK PAGINA-A2 'Suggesties, geen bewijzen' Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam/Dordrecht - Fokker gaat haar personeel snel duidelijkheid over de toekomst bieden. Topman Van Duinen zegde dat gisteren toe, nadat werknemers van Fokker Schip- hol-Oost en Drechtsteden het werk hadden neergelegd uit protest tegen de nieuwe saneringsronde. Zoals bekend kost die derde sa nering in goed twee jaar op nieuw 1900 banen. De Raad van Bestuur liet gisteren geheel open waar die arbeidsplaatsen ver dwijnen, tot woede van het per soneel dat al maanden in onze kerheid leeft. Van Duinen sprak de werkne mers van de vestiging Drechtste- den.toe. Hij zei dat de Raad van Bestuur binnen veertien dagen het totale plan voor de reorgani satie op tafel van de bonden en ondernemingsraden wil leggen. In dat plan moet staan hoeveel banen er per vestiging verdwij nen. Vervolgens moeten de aan tallen per afdeling worden be paald. De ondernemingsraad van Drechtsteden, waar na de slui ting van de vestiging Dordrecht nog 1600 mensen vliegtuigon derdelen en -modulen produce ren, heelt Van Duinen laten we ten niet akkoord te gaan met de nieuwe reorganisatie. 'Gebla-bla' „Wij werken hier al jaren winst gevend. De laatste mensen van de vorige reorganisatie, die hier vierhonderd banen kostte, zijn nog maar net weg," verduide lijkte de secretaris van de or, Van der Burg. „De toespraak van Van Duinen heeft ons abso luut niet tevreden gesteld. Hij was vaag en niet onderbouwd. Het is alleen maar bedrijfseco nomisch gebla-bla." De Fokker-topman had zich naar Papendrecht gespoed, na dat het bedrijf 's ochtends was overvallen door een spontane ac tie van het personeel. De eindlij- nen van de Fokker 100 en 50 werden stilgelegd en de onderne mingsraad werd gevraagd een kantinebijeenkomst te beleggen om meer duidelijkheid te ver schaffen. De opgetrommelde directeur eindlijnen Hamers en het lid van de Raad van Bestuur dat verant woordelijk is voor produktie, Kroon, gaven tekst en uitleg aan de vijftienhonderd werknemers, die zich in de kantine hadden verzameld. De vragen van het personeel spitsen zich toe op de vrees dat de produktie-afdelingen oneven redig zwaar zullen worden ge troffen door de sanering. Boven dien menen ze dat het midden kader buiten schot kan blijven bij de reorganisatie. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Van onze verslaggever Woensdrecht - De 1500 werknemers van Fokker Woensdrecht hebben giste ren het werk om geheel ei gen redenen stilgelegd: Car naval. Vanwege de grote bereid heid tot actie in het nabijge legen Krabbegat (Bergen op Zoom), verschenen bij doch ter Elmo maar honderd van de vijfhonderd personeelsle den op hun werk. Bij Fok ker Aircraft Service (900 werknemers) is nog geen sprake van onrust, omdat zij buiten de aangekondigde sanering vallen. (ADVERTENTIE) keukenarchitectuur bavel lange bunder 9 - bavel telefoon 01613-1422 Van onze verslaggever Middelburg - Het Abdijcomplex in Middelburg is het decor waarin een groot aantal internationaal bekende geschiedkun digen en militairen een driedaagse conferentie houden over het einde van de Tweede Wereldoorlog. De conferentie is een initiatief van het Roosevelt Study Center. Het Zeeuwse Roosevelt Study 1984 een van de Four Freedom Center organiseert de conferen tie met het Roosevelt Institute in New York. Er zullen zo'n 75 mensen aan deelnemen, afkom stig van Amerikaanse, Engelse, Nederlandse en Duitse universi teiten en militaire instituten. Sprekers zijn onder meer Wim van Eekelen, de secretaris-gene raal van de Westeuropese Unie (WEU) en Brian Urquhart, voor malig adviseur van de verschil lende secretarissen-generaal van de Verenigde Naties. Hij kreeg in Awards van het Roosevelt Cen ter. De conferentie wordt op 1,2 en 3 juni gehouden. Op 4 juni worden de Four Freedom Awards uitge reikt in Middelburg. In juni is tevens een fototentoonstelling over de D-Day, de geallieerde landing in Normandië op 6 juni 1944, te zien. Op 8 en 9 juni komen wetenschappers naar de Abdij voor de jaarlijkse confe rentie van de Nederlands-Ame rikaanse Studie Associatie NA SA. DE VRIES Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Een tot tranen toe ontroerde Jessica van de Kasteele beloofde gistermiddag tijdens de vastenavendoptocht in Bergen op Zoom te trouwen met haar vriend Mare Eggemond. Eggemond, voorzitter van bouwclub De Variant, liet de wagen van zijn club stoppen voor het huis van de ouders van zijn vriendin aan de Westersingel. Via een luidspreker vroeg hij vervolgens of ze met hem wilde trouwen. Jessica wist van niets, maar had niet lang bedenktijd nodig om haar ja-woord te geven. Het publiek beloonde haar daarop met een groot applaus. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:^ Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) o kwartaal acceptgiro 87.20 o kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1