DE STEM Strengere controle zwembaden Boerenbruiloft met krentenmik en paardevijgen J Let op Let op nieuw in oostburg fotocopieen in kleur Genoeg geld voor bouw aanleunwoningen West-Zeeuws-Ylaanderen Nog geen cent voor bemanning van schip Autosloperij Ad Stouten Leendert v.d. Born ROB Mogelijk zelfs sluiting als vereiste aantal toezichthouders niet aanwezig is Voorlichtingsmiddag over nieuwe wet opnemingen Grootscheepse controle op bestrijdingsmiddelen Wonen Totaal Europa-Parket Auto-ABC De allerhoogste prijs onderdelen Gezocht auto's Nissan 3+9 mnd Bovag garantie 3 maanden garantie Occasioncentrum Nog geen verbetering fietspad IJzendijke Angolese vrachtboot blijft in Ybssingen Geen subsidie ouders geestelijk gehandicapten Eenmalige subsidie woonwagenplatform Caraïbisch feest Bemanning 'rottigste schip' betaald en op weg naar huis UARI 1994 SCHOMMELgetTroesT kleur matgroen, vaste 100,-. 01650-49848 Pr Baby&KÏ^r COMBI kinderw. 3 jn compl. met babynestie n,.1 Dr. M.ifin- ni. Ï'S,™»! OUDE baby-wegschain^j en compl., i.z.g.st. fifin 01650-66041. u'' Fabrieksrestanten v.a. 9,75 alleen bii T.K. alplnewit bijzet- salon plantentafel 2-2 grns deren bankstel, vrn,«j 950,-01650-49597 'H |s T.K. leren bruine dTaiitS op 1 poot 90,-, 01650- 40821. MERCEDES r MERCEDES 200D b.j. '84 APK 2/95, vr.pr. ƒ6.500- Tel: 01652-21093 OLDTIMERS [1 VOLVO 142S, APK 1-95 '72, vr.pr. 1.500,-. Tel 01640-57753. PEUGEOT n PEUGEOT 104RS, bj. '84 48.000 km, met sch.dak radio, tr.haak, APK 8-2-94 pr. 3.200,-. 01640-65205 TOYOTA n TOYOTA Corolla 1.8DX diesel, 5 versn., 4 drs., bi half '87, 132.000 km., kt wit blauw, stof. bekled gekeurd APK juli '94, pr 7950,-, v. part, v. dame dus echt nieuw, weg. om- stand.hed. Meer/Belgie. tel 00-3233150940 (ned. kent). 5 km. van Zundert. voor Uw sloop- loop- en schadeauto's. Tel. 076- 141275 b.g.g. 812730. Grote sortering gebruikte van recente schade auto's alle merken en types in alle bouwjaren. Tevens in/verk. van jonge schade auto's en caravans Ringweg 1a, Oosterland Tel. 01113-2130. v.a. '84. 01653-84287 of 06-52772031. ANWB-gekeurd Nissan Micra 3-drs '86-'93 Niss.Sunny 2.0LX 3-d.D '92 Niss. Sunny autom. 92 Nissan Sunny 3-drs '86-92 Niss. Sunny Coupé '87-90 Niss.Primera 2.0LX 5-d '91 Nissan BI.bird '87t/m'90 Nissan 100 NX+ '91-'92 Nissan 200 SX Turbo '89 Niss. Primera 4-drs. '90-93 Niss. Primera 2.0 aut. '91 Ford Escort Van Fiat Uno selecta aut. '91 Fiat Uno 55 '85 BMW 316 4-drs. '86 Citroen BX 1.9 GTi Citroen BX 14 Ford Sierra 2.0 4-drs. Ford Sierra 1.6 3-drs. F. Escort 1.6 CLX 3-d F.Escort 1.4 DCL 3-d Lada Samara 1.5 Ford Orion 1.6 Opel Ascona 1,6S Opel Kadett autom. Opel Kadett 4-drs. Peugeot 205 3-drs Peugeot 405 1.6 GRi Peugeot 309 Profil Renault 11 GTD Renault 5 autom. 5-drs Suzuki Swift 5-drs. Volvo 360 4-drs Volvo 440 1.7 Volvo 740 black line VW Golf, 3-drs VW Polo Toy. Corolla 1.3 3-d Mazda 323 autom. Mazda 626 GLX 5-drs. Mazda 626 2.0 nw mod. Mitsubishi Galant 1.6 Nissan Patrol R Trial Nissan Patrol 33 Wagon 80 Toyota Tercel 1.3 3 drs 84 Citroen 1.4 BX Nissan Cherry 1.7D 3d. Nissan Sunny 1.3 2d Peugeot 305 ,°H Volvo 240 station Spinveld 33 Breda 076-223166. '85 '88 '89 '90 '88 '89 '85 '85 '87 '88-89 '90 '90 '90 '87 '90 '90 '87 '92 '89 '87-'89 '90 '86-'89 •84 '90 '92 '87 '92 Bijvoorbeeld: tekeningen, landkaarten, patro nen, bouwtekeningen enz. g Brouwerijstraat 35, Oostburg Tel. 01170-54988 Zeeland WOENSDAG 16 FEBRUARI 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - De reductie van het aantal plaatsen in bejaardenoorden in West-Zeeuws- Vlaanderen verloopt volgens schema en er is voldoende budget voor de bouw van het programma aanleunwoningen. Deze twee overwegingen in ogenschouw nemend, vindt het college van GS het niet dringende nodig hierover op korte termijn hierover van gedachten te wisselen met de Werkgroep Capaciteitsreductie Bejaardenoorden West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit schrijven GS in antwoord op een eind januari verstuurde 'noodkreet' van de werkgroep. Die had haar bezorgdheid uitgesproken over het uitvoeren van afspraken, gemaakt in 1990, om als compensa tie voor het inkrimpen van de bejaardenoorden 85 aanleunwoningen in de regio te bouwen. De steeds wijzigende wet- en regelgeving over subsidies voor sociale woningbouw maakt volgens de werkgroep realisering van de vervangende aan leunwoningen bijzonder moeilijk. „De werkgroep hecht er nadrukkelijk aan u van haar bezorgdheid in kennis te stellen", zo werd richting Middelburg geschreven. GS delen de bezorgdheid voor wat betreft de subsidiëring in algemene zin. Ten aanzien van de aanleunwoningen is men minder somber in het provinciehuis. Erop gewezen wordt dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten erin geslaagd zijn bij de verdeling van de beschikbare budgetten voor 1994 het aanleunwoningprogramma te realiseren. De bouw van 27 stuks in Oostburg en 20 in Aardenburg is immers veilig gesteld. Minder optimistisch is het college over de plannen voor Breskens. „Gezien het geringe aantal wonin gen waarbij het in Breskens om gaat, moet ook daarvoor in de toekomst een oplossing mogelijk zijn," staat te lezen in het GS-antwoord. Het dagelijks provinciebestuur wijst er op dat ook bij aanleunwoningen gestreefd moet worden naar differentiatie „waarbij een deel in de ongesubsidi eerde sfeer zeker denkbaar is". Van onze verslaggever Middelburg - Vanaf 1 mei dit jaar gaat de provincie nauwlettend controleren of er in de Zeeuwse zwem baden voldoende toezicht wordt uitgeoefend. Indien het vereiste aantal toe zichthouders niet aanwe zig is, onderneemt de pro vincie stappen die er uit eindelijk zelfs toe kunnen leiden dat zweminrichtin gen gesloten worden. Dit schrijven GS in een brief aan alle houders van (semi)-open- bare zwemgelegenheden in de provincie. De richtlijn 'toezicht voor de openbare zwemgelegenheden' was reeds in 1990 aan diverse instanties toegezonden. Hierte gen rees met name vanuit de Zeeuwse gemeenten protest om dat de richtlijn strenger zou zijn dan elders in het land het geval was. De gemeenten kregen daar om in 1992 de gelegenheid met voorbeelden te kotnen. Daartoe bleken ze niet in staat, reden voor GS de provinciale richtlijn voor het toezicht te handhaven. Vanaf 1 mei wil men die nu ook nauwgezet gaan controleren op naleving. Reservekracht Uit die richtlijn blijkt dat er voortdurend per bassin een toe zichthouder dient te zijn en er per accommodatie een reserve kracht aanwezig is om tijdelijke afwezigheid (hulpverlening, sa nitaire stop, koffie- en lunch pauzes) op te vangen. Het aantal toezichthouders is ook gebonden aan Het aantal zwemmers. Bij grote drukte is per bassin extra toezicht nood zakelijk. Aan de toezichthouders worden bovendien bepaalde ei sen gesteld met betrekking tot EHBO- en andere hulpvaardig heden. Overtredingen Op het gebied van de veiligheid zijn bij controles in 1993 in to taal 45 overtredingen van veilig heidsvoorschriften geconsta teerd. Ernstige ognevallen von den in dat jaar niet plaats. Ook bleek in 72 gevallen het logboek, dat bij elk zwembad hoort, niet behoorlijk te zijn bijgehouden. be doelstelling vorig jaar was het garaderen van een goede kwaliteit zwemwater. „In 1993 is de provincie Zeeland deze opzet nagenoeg gehaald", meldt het bureau Handhaving en Me tingen van provinciale Water staat in zijn jaarverslag. Van de in totaal 192 gecontroleerde bas sins werd slechts vijf procent als onvoldoende gekwalificeerd, «een verbetering ten opzichte jan de voorgaande jaren". Het beleid dit jaar is erop ge acht die kwaliteit nog te verbe teren, voor zover mogelijk. Jeugdige bakkers torsen het tien meter lange boerenbrood. ble wet zorgt voor nogal wat "eranderingen. Door middel van bijeenkomst wil de VMC torlichting geven aan mensen "ij de zorg voor verstandelijk gehandicapten betrokken zijn. e bijeenkomst is gepland op g 24 maart om 16.00 uur Middelburg. De plaats van de hangt af van het bii 5 belangstellenden dat zich 1 °e commissie verstandelijk Benandicapten van de VMC. e nieuwe wet BOPZ bepaalt Van onze correspondente Hulst - Voor de 22e maal werd in Hulst de boerenbruiloft gevierd. Tinus van d'Alve Maon, baigenaomd de Papper trouwde met Grietje Arduin, baigenaomd 't Gaskousken. Zij gaan een jaar lang als echte Ulster Kallesaien door het leven. niet te stuiten. Hij maakte er een hele buut van. Stemmen Hij haalde tegenover zijn carna valeske parochianen even uit naar de drie wethouders. „Weten jullie waarom die zo veel stem men halen bij de verkiezingen, dat is toch gemakkelijk. Picavet krijgt ze omdat iedereen zo blij is met de plaatsing van het nieu we stadhuis, Van de Voorde om dat iedereen tevreden is met het woonwagenkamp en Weemaes omdat er een gymzaal komt op Heikant." Volgens de pastoor had het kunstwerk bij het stad huis niets te maken met een fontein, maar was dat een por tret van wethouder Picavet die zijn tong uitstak. Tussendoor gaf hij het bruids paar nog zijn zegen en kwam met een origineel cadeau. Omdat de bruidegom van de Halve Maan heet, kreeg hij een banaan met een mutsje van veilig vrijen van de pastoor tot groot plezier van de aanwezigen. Koffie Na de 'fotosessie' trok de bruids stoet te voet naar 't Of van Vlaonderen waar er stevig koffie gedronken werd en ook een snee krentenbrood naar binnen werd gespeeld. Het boerenbrood van ongeveer tien meter is gebakken door bakkerij Richard van Rie en de uit zeven lagen gemaakte taart kwam uit Sint Niklaas. De Dansmariekes (Majoretten) liepen voor de 25ste keer mee tijdens de carnavalsdagen. Er moest gelaveerd worden tussen de paardevijgen door. De koude wind zorgde voor rode konen en de leut deed de rest. ZIE OOK ZEELAND C-3 en C-4 Hulst zorgt elk jaar met dit eve nement voor een speciale klap per. Het is en blijft een prachtig zicht om een stoet van boerewa- gens, koetsen en sjezen getrok ken door volbloed paarden te zien. De rij wagens wordt elk jaar langer, het aantal toeschou wers neemt af. Als reden werd de kou genoemd en de concur rentie van de stoet in Klooster- zande. In de hal van het nieuwe stad huis stonden Pastoor Toine (Pol let) en Prins Arjaon de twee echtelieden op te wachten. De Prins kwam niet verder dan een paar woorden, hij leed aan de slotziekte van de carnavalsprins en: een hardnekkige heesheid. Een glaasje water bracht enige verlichting. De woordenvloed van de pastoor was daarentegen Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse welzijnsstichting VMC wil in maart een v°orlichtingsmiddag houden over de gevolgen van de rieuwe wet bijzondere opnemingen in psychiatrische zieken huizen (BOPZ). Een bruidsmeisje ziet de stoet aan zich voorbij trekken. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Provincie: Niet genoeg fietsers langs Isabellaweg voor een opknapbeurt dat mensen van twaajf jaar en ouder, die niet willen worden opgenomen, alleen via een zoge naamde rechterlijke machtiging of inbewaringstelling tot opna me gedwongen kunnen worden. Voor mensen die niet duidelijk kunnen maken of ze willen wor den opgenomen moet een indica tiecommissie een beslissing ne men. De al bestaande provincia le indicatiecommissie voor men sen met een verstandelijke han dicap gaat deze rol vervullen. Van onze verslaggever IJzendijke - De verbetering van het fietspad langs de Isabellaweg in IJzendijke laat nog wel even op zich wachten. Dat laat de directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zee land weten aan ongeruste inwoners van IJ zendijke. De IJzendijkse A. Voogdt-Deij klopte begin dit jaar voor de tweede maal aan bij de provincie met het verzoek het fietspad aan de Isabellaweg te verbeteren en liet haar brief vergezeld gaan van zo'n dertig handtekeningen. Eerder liet de provincie weten dat het tegelfiets pad voorlopig niet voor verbetering in aanmerking kwam omdat er weinig gebruik van wordt ge maakt. Langs de provinciale wegen ligt. nog tach- Van onze verslaggever Vlissingen - Alleen openbare verkoop van het schip kan geld opleveren om de bemanning van de Angolese vracht vaarder Karipande hun achterstallig salaris te betalen. In een gesprek met een verte genwoordig van de eigenaar, de staatsmaatschappij Angonave, is inspecteur R. Touwen van de Internationale Federatie van Zeevarenden (ITF) duidelijk geworden dat van Angolese zijde niets te verwachten is. „De Bank of Angola is failliet en het is een staatsbedrijf", stelt Touwen vast. De ITF stuurt aan op openba re verkoop van het schip. De hele procedure die daar aan vooraf gaat, duurt enkele maanden zodat het nog wel even duurt voordat de 28 An golese en 5 Portugese beman- ningslieden hun centen heb ben. Gisteren werd de laatste rest van de cacaobonen gelost. Het havenschap Vlissingen heeft besloten dat het schip in de haven mag blijven liggen hoe wel het uiterst onwaarschijn lijk is dat de reder nog haven geld kan betalen. „Als ze het schip bevelen te vertrekken, stapt de bemanning van boord en dan zijn we nog verder van huis," aldus havenmeester A. van den Berg. Het Havenschap Vlissingen en de ITF hebben gisteren over eenstemming bereikt over een andere ligplaats. Het schip wordt vandaag versleept van de Bijleveldhaven naar de Binnenhaven. Het Havenschap wilde dat het schip na het lossen de Bijleveldhaven zou verlaten om plaats te maken voor andere schepen. Op de Karipande rust een schuldenlast van ruim twaalf miljoen gulden. De staatsrede- rij Angonave heeft echter geen cent. De bemanningsleden hebben al zeven maanden geen salaris ontvangen en hebben inmiddels een kwart miljoen gulden tegoed. Volgens ITF-inspecteur Tou wen wordt volgende week be gonnen met de repatriëring van een groot deel van de bemanning van de Karipande. Van onze verslaggever Oostburg - De politie regio Zeeuws-Vlaanderen verricht in maart weer een grootscheepse controle op bestrijdingsmidde len bij boeren en tuinders. De politie doet dit in samenwer king met de Algemene Inspectie Dienst (AID). Middelburg - De Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandi capten (VOGG), afdeling Zeeuws-Vlaanderen, krijgt geen provinciaal subsidie voor vrijwi- ligersactiviteiten. In een brief aan het VOGG-be- stuur zeggen GS dat te subsidië ren activiteten van provinciaal belang moeten zijn en dat is hier niet het geval. GS vinden die van plaatselijk dan wel regio naal belang en komen niet terug op een reeds eerder hierover ge nomen besluit. Geadviseerd wordt het bestuur zich voor het verkrijgen van sub sidie te wenden tot de gemeenten waar de deelnemers aan de acti viteiten en de betrokken vrijwil ligers vandaan komen. Van onze verslaggever Middelburg - Het Regionaal Platform Woonwagenbewoners Zeeuws-Vlaanderen krijgt van de provincie Zeeland eenmalig bijna zesduizend gulden subsi die. Gedeputeerde Staten heb ben dat besluit gisteren geno men. Het platform voor woonwagen bewoners is mei vorig jaar opge richt en stelt zich ten doel het welzijn voor deze bevolkings groep te verbeteren. GS stimuleren dat streven met de toekenning van geld ten be hoeve van de algemene organisa tie van het regionaal platform en de uitgave van een voorlich tingskrant. Veel aandacht bij de controles gaat uit naar de land- en tuin bouwers die vorig jaar tijdens een bestrijdingsmiddelenproject in overtreding bleken te zijn ge weest. Na een gerichte voorlichting werden toen steekproefsgewijs 250 bedrijfscontroles gehouden In 32 gevallen werd een proces verbaal opgemaakt. Dat betroi het voorhanden hebben van ver boden bestrijdingsmiddelen, het niet goed bewaren van het mate riaal of het niet hebben van spoelapparatuur. „De nieuwe controles zijn vooral bedoeld na te gaan of die land en tuinbouwers zich ook na af loop van het project aan de re gels hebben gehouden", zegt een politiewoordvoerder in Oost burg. Terneuzen - De Stichting As ter houdt zaterdag 5 maart in Porgy and Bess in Terneuzen een Carnaval Party in Caraï- bische sfeer. Aster is de stich ting voor Antillianen, Aruba nen, Surinamers en Terneu- zenaren. De bezoekers kunnen dansen op muziek van Rupia uit Rotterdam en D.J. New Katherjna uit Ter neuzen. Rupia staat borg voor pakkende dansmuziek zoals Reggae, Salsa, Lambada en An tilliaanse en Surinaamse muziek. De zaal is open om 21.00 uur. Het feest duurt tot een uur of vier 's nachts. Kaarten kosten in de voorverkoop vijftien gulden per stuk en twintig gulden op de avond zelf. Er zijn prijzen te winnen voor de bezoekers die tijdens het feest het mooiste kos tuum dragen. tig kilometer tegelfietspad op verbetering te wach ten. En de provincie heeft jaarlijks slechts geld beschikbaar om een kilometertje of drie daarvan op te knappen. Bij de afweging welke fietspaden eerst aan de beurt komen, kijkt de provincie naar de vraag hoeveel fietsers baat hebben bij de verbetering. „Hoe meer fietsers een pad gebruiken, hoe beter beter het beschikbare geld is besteed." Mevrouw Voogdt-Deij ontkent in het herhaalde verzoek aan de provincie niet dat weinig fietsers gebruik maken van het pad langs de Isabellaweg. „Maar we hebben kunnen constateren dat fietsers liever over de autorijbaan of enkele kilometers om fietsen. We vragen mede namens onze kinderen die er nu en in de toekomst veelvuldig gebruik van moeten maken iets aan de situatie te doen voor er ongelukken gebeuren." Van onze verslaggever Vlissingen/Rotterdam - De bemanning van het Panamese vrachtschip Pauline Olivieri is gisteren betaald en inmid dels van boord. Het schip kreeg in december een vaarver- bod van de Port State Control, de Nederlandse Scheep vaartinspectie. Door de Internationale Federatie van Zeevarenden (ITF) werd de Panamees betiteld als 'het rottigste schip, ooit in Nederland gezien'. Volgens ITF-inspecteur G. Harmsen heeft de reder de 23 Kroatische en Filipijnse be manningsleden 'keurig be taald en meer dan dat'. De bemanningsleden zijn inmid dels op weg naar huis. „Geld was niet de belangrijk ste kwestie", aldus Harmsen. „Voorop stond dat dit schip niet meer met mensen aan boord de haven zou verlaten. De mensen zijn eraf en daar ging het om." De Pauline Olivieri zelf zal, zonder bemanning aan boord, naar een reparatiewerf in Po len worden versleept. Voor vertrek wordt alle brandstof uit het schip worden gepompt. Het Panamese vrachtschip liep op 24 december zonder lading de haven van Vlissin gen binnen. Het schip bleek bij inspectie in uitzonderlijk slechte staat. De scheepsin- spectie bepaalde dat het schip' de containerkade van Vlissin gen niet mocht verlaten. Na onderhandelingen met de reder is het gisteren tot een oplossing gekomen.

de Stem | 1994 | | pagina 11