Inkatha boycot verkiezingen tja art 4We willen een einde aan de oorlog. Bombarderen nu!' wfafafó/èd Morele kruistocht eist opnieuw slachtoffer onder Britse Tories Zulu-leider Buthelezi waarschuwt voor bloedvergieten t ét'V v i I 1I P* .fr 4 Na VS nu ook koudegolf in Europa en Japan Tientallen doden bij clan-strijd in Somahë de stem I622 [ENTE [ENISSE RSCHAP RIJE •LUIS BUITENLAND A4. EXCURSIERÉÏs ENGRILLEN ENING \p \CHT lAKING flAKING Honderden doden bij scheepsramp in Thailand Japanse keizerin kan weer praten BUITENLAND KORT Vijf doden bij aanslag Turkije Filipijnen ontslaat corrupte agenten Indonesië eist aids-test Indonesië laat activisten vrij Harnas doodt Israëlische agent Topman British Aerospace stapt op Kunstenaar Donald Judd overleden Het is nu of nooit voor Sarajevo X 55 MAANDAG 14 FEBRUARI 1994 bn 27 juni 1994 ftit ons programma! Met veel I naar de Poolse Tatra, het j vanwege de rijke fauna is brd. We verblijven in 'hartje Bpane, de beroemde winter. 1 bezoek aan Krakau en het niet. Een uitermate prettiqe I er erg goedkoop is. Prijzen ■kwartjes tot een gulden, in. In/oer naar en van uw vakan- In terugreis 7 overnachte Irging op basis van halfpen. man telefoon, douche en toi- luringcarchauffeur Neder ig heenreis afscheidskoffia. Ee uitgebreide reisbe- Ie reizen zijn de ANVR-voor- formatie boekingen Ireisburo's: JÊP* v Grotestraat 54 - 077-737906 j rg; Jul van Stolbergstraat 25b - 013-«82m Parade 84 - 077-519759 wijk: Stationsstraat 118a - 04160-44155 j onvoldoende deelname 7 dagen voor y«tnii Iverse salade, Is, stokbrood Bfr.527 Ook voor: EVENEMENTEN KOUDE SCHOTELS DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 IHEMISCH AFVAL van Hontenisse ma- 23 februari 1994 klein kernen zal worden op kar de volgende route Rrzande; di. 22 februari |irde; wo. 23 februari <uitaart, Ossenisse en en de bebouwde kom Ben. Inwoners die bui- 1 en die hun probleem- pbieden, worden ver- I contact op te nemen bdzaken (tel. 01148- llein chemisch afval in pn zo mogelijk gesor- [994 lemeester, J. Steenkamp i etaris, Ivan Kuppeveld. et waterschap Huls- Ige het bepaalde In iapswet bekend dat vergadering van 22 ing van de Legesver- r Ambacht is goed- e Staten bij besluit no. 94314. De Le- ijbehorende stukken urende een periode der tijdens kantoor- foor van het water- gt. Tegen betaling is t van de stukken ver- 'oornoemd, iscury, dijkgraaf, nstein, secretaris. waterschap Het Vrije van iluit van 8 februari 1994. toezichthoudend ambte- 3 van de Wet milieube- rschap; sdienst Waterbeheer ichappen; raai Laboratorium >or de tijd van drie maan- 112.00 uur en van 13.30 ntoor van het waterschap che en Interne Zaken), burg. i md, ir. C.J. Almekinders dijkgraaf Door onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse Conservatieven zijn weer een illusie armer nu zelfs een van hun meest degelijke en saaie Lagerhuisleden is uitgegleden vanwege een buitenechtelijk avon- Difmaal werd Hartley Booth, parle mentair secretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, getroffen door de 'back to basics'-boemerang. Sinds de lancering van premier Majors morele kruistocht zijn inmiddels al acht voor aanstaande Tories door de mand geval len. De 47-jarige Booth, vader van drie kinderen, presenteerde zich bij de laat ste verkiezingen als een 'voorvechter van het gezin'. Die nobele strijd leek verloren toen de afgevaardigde van het kiesdistrict Finchley (waar hij niemand minder dan Margaret Thatcher had op gevolgd) met het schaamrood op de kaken moest bekennen dat hij was bezweken voor de naar eigen zeggen 'sexy charmes' van een 22-jarige stu dente kunstgeschiedenis. Booth had haar als parlementair mede werkster ingehuurd voor 16,50 per uur. De studente verdiende daarvoor haar zakgeld als naaktmodel voor kun stenaars 15,- per uur). Zulke belachelijke proporties heeft 'back to basics' inmiddels aangenomen dat de keurige Booth tegenover journa listen bekende dat hij met de juffrouw in kwestie wel intens had gevreeën maar dat ze 'het' nooit hadden gedaan. De romance was ontdekt door de Sun day Mirror. Aanvankelijk had het ka merlid - die zondags ook de Methodisti sche gemeente in Finchley toespreekt - de krant een proces willen aandoen wegens 'leugens'. Hij zag daar van af toen de Mirror fotocopieën produceerde van zijn liefdesgedichten voor de stu dente. Booths rappe aftocht als secretaris op Buitenlandse Zaken volgt op de recente waarschuwing van premier Major aan Tory-kamerleden dat hij mogelijke schandalen voortaan in de kiem wil smoren. Het geweten van de arme Booth werd zo geplaagd door zijn 'pla tonische' liefde dat hij daar de conse quenties uit trok. Hij houdt wel vast aan zijn Lagerhuiszetel. De Conservatieve partij is onderhand volledig uit het lood geslagen door de onwaarschijnlijke reeks schandalen die 'back to basics' heeft meegebracht. Wat zo'n prachtige kreet leek om de door 'Maastricht' gespleten rijen te sluiten blijkt achteraf een fenomenale blunder. Een meerderheid van de Britten verwijt de Conservatieven grenzeloze hypocri sie na alle moraliserende preken van premier en ministers en het niet zo consequente gedrag van de politici zelf. Volgens een opiniepeiling in de Sunday Telegraphe associeert 64 procent van de kiezers (inclusief ruim een kwart Con servatieven) de Tories met 'vies en on fatsoenlijk'. ia ii IPERS. d\ Johannesburg (afp/rtr) - Zulu-leider Buthelezi heeft gisteren gewaarschuwd voor 'geweld en bloedvergieten' voor de verkiezingen in Zuid-Afrika. ZÏjïT Inkatha-partij besloot "ka terdag, enkele uren voor sluiting van de inschrijvingstermijn, vast te houden aan haar verzet tegen de eerste multi-raeiale verkie zingen die eind april in het land worden gehouden. In totaal 19 partijen lieten zich wel voor middernacht registreren bij de onafhankelijke kiescommissie. In een toespraak voor 10.000 aanhangers in het woonoord Ng- wenyezani, bij Empangeni in de provincie Natal, zei Buthelezi dat Inkatha de interimgrondwet die na de verkiezingen gaat gel- Bangkok (rtr) - Voor de kust van Thailand zijn vermoedelijk 200 mensen omgekomen, vooral vrouwen en kinderen, nadat het schip waarop ze zaten kapseisde. De politie zei dat 38 lijken in middels zijn geborgen. Naar overlevenden wordt nog gezocht. De politie vermoedt dat het ille gale gastarbeiders zijn uit het naburige Birma die met hun ge zinsleden naar huis terugkeer den. Het schip dat hen vervoer de, had ruimte voor 230 passa giers maar vervoerde vermoede lijk veel meer mensen. Het ongeluk is mogelijk de grootste scheepsramp in Thai land nadat in 1992 119 mensen verdronken. Tokyo (afp) - Keizerin Michiko van Japan heeft haar spraakvermogen terug. Bij een bezoek aan het ei land Ogasawara, circa 1.000 kilometer ten zuiden van Tokyo, heeft de keizerin met een zwak maar duidelijk stemgeluid gesproken op een bijeenkomst van onge veer 600 bewoners van het eiland. De keizerin viel op haar verjaardag op 20 oktober flauw, wat werd toegeschre ven aan de felle kritiek in de Japanse pers op haar invulling van haar functie. Ze zou daarna met stomheid geslagen zijn. Het persbu reau Kyodo meldde gisteren vanuit Ogasawara dat die stomheid voorbij is. den, niet kan aanvaarden. „Het is onmogelijk voor mij u voor te liegen en u te garanderen dat het verzet van de Inkatha-Vrijheids- partij tegen de verkiezingen geen slachtoffers zal eisen," zei Buthelezi in het woonoord. Hij zei zijn gehoor evenmin te kunnen voorhouden 'dat het nieuwe Zuid-Afrika vrede, wel vaart en vrijheid zal brengen' en riep zijn aanhang op tot het vormen van zelfverdedigingseen heden. „We moeten ons verdedi gen en terugvechten tegen het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en zijn communistische marionetten." Inkatha is de derde partij die de verkiezingen van eind april wil boycotten. Eerder gaf de Partij van KwaZulu, een door Inkatha gecontroleerde groepering, blijk niet aan de stembusstrijd te wil len meedoen. Ook de rechtse blanke Afrikaner Volkspartij (AVF), die samen met Inkatha deel uitmaakt van de Vrijheid salliantie, weigert vooralsnog deel te nemen. De leiders van de alliantie hebben al eerder ge waarschuwd voor burgeroorlog als niet aan haar eisen wordt tegemoetgekomen. Zij willen vergaande regionale autonomie. De AVF eist een eigen blanke volksstaat. 'Ondanks de jongste afwijzing hopen het Afrikaans Nationaal Congres van Nelson Mandela en de Nationale Partij (NP) van president De Klerk nog altijd Inkatha en andere partijen over de streep te trekken. Ze lieten dit weekeinde opnieuw door schemeren dat de uiterste in schrijvingstermijn kan worden verschoven om hen een kans te geven mee te doen. Maar Mandela verklaarde giste ren tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Kaapstad zich te blijven verzetten tegen afzonder lijke zwarte of blanke thuislan den. „Sommigen hebben ons ge vraagd om een eigen land. Maar daar komt niets van in. We gaan geen stukjes Zuid-Afrika wegge ven aan welke etnische groep dan ook, of die nu zwart of blank is", aldus Mandela. „Elke Zuidafrikaan, of hij nou kleur ling, Afrikaan, Engels, Indisch is, bezit elke centimeter van ons land." Van de negentien partijen die zich vóór zaterdag middernacht wel lieten registreren maken het ANC, de NP en het radicale Pan Afrikaanse Congres (PAC) de beste kans. FOTO AP Honderden schaatsers vermaken zich op een bevroren vijver in New York's Central Park. Van onze redactie buitenland Moskou/New York - Na de sneeuw- en ijsstormen die de Amerikaanse noord oostkust hebben geteisterd, hebben nu ook Japan en Europa te lijden onder de koudegolf. Het KNMI voorspelde dat het kwik in Nederland kan dalen tot 13 graden onder nul. De koudegolf die de afgelopen dagen over Rusland trekt heeft alleen in Moskou aan 14 mensen het leven gekost, terwijl ruim 100 personen moesten worden behandeld met bevriezingsverschijnselen. In de Russische hoofdstad werd vrijdagnacht een tempera tuur van -36 C gemeten. Het record is overigens -42 C, gemeten in 1940. Vrijwel alle personen die om het leven kwamen of in ziekenhuizen moesten worden behandeld bleken zich bezig te hebben ge houden met volkssport nummer één in Rus land: het drinken van (teveel) wodka. Ieder dag waarschuwen doktoren via radio en televisie dat het bij temperaturen lager dan -20 C uiterst gevaarlijk is om in be schonken toestand naar buiten te gaan. Door het alcoholgebruik verwijden de bloedvaten zich, waardoor de lichaamstemperatuur ex treem snel daalt. Maar gezien het aantal slachtoffers trekken weinig Moskovieten zich iets van die waarschuwing aan, of zijn niet meer in staat deze te horen. In Polen, waar de temperatuur zakte tot -27, stierven vier mensen op het platteland van de kou. Allen hadden gedronken en werden bevroren in velden aangetroffen. De Franse autoriteiten maakten bekend een buiten gebruik zijnd metrostation in Parijs open te stellen voor daklozen. Bij de eerste koudegolf in november kwamen zeker negen mensen om het leven. Tokyo werd dit weekeinde getroffen door de ergste sneeuwstorm in 25 jaar, die het auto-, trein- en luchtverkeer volledig plat legde. Zeker 768 vluchten vielen uit. De meeste autowegen naar de hoofdstad waren geslo ten. Tokyo werd bedekt door een pak sneeuw van 23 centimeter dik. Sinds 1969 was dat niet meer voorgekomen. In het noordoosten van de Verenigde Staten, dat tot het weekeinde door de ergste sneeuwstormen en ijzige koude in 16 jaar werd geteisterd, kwam het openbare leven gisteren weer op gang. Na een sluiting van 24 uur waren de luchthavens bij New York weer geopend. Honderdduizenden mensen begonnen met sneeuwruimen om hun huizen en auto's te bevrijden. Istanbul - Bij een bomaanslag op een spoorwegstation in Tuzla, een voorstad op 50 kilometer van Istanbul, zijn zaterdag vijf mensen om het leven gekomen. Bijna dertig mensen raakten gewond, van wie enkelen ernstig. De extremistische Kurdische arbeiderspartij PKK heeft de verantwoordelijkheid voor het bloedbad, op de eerste dag van de islamitische vastenmaand Ramadan, opgeëist. De tijdbom was verborgen in een vuilnisvat op het station, zei gouverneur Kozakcioglu van Istanbul. De doden zijn militaire kadetten. Onder de gewonden zijn nog achttien kadetten. Ook acht rekruten en één burger raakten gewond. Manilla - Meer dan duizend Filipijnse politieagenten zijn wegens corruptie, betrokkenheid bij misdrijven en luiheid ontslagen. Bijna 1.000 justitie-ambtenaren gingen hen de afge lopen weken al voor in de grote schoonmaakcampagne van president Fidel Ramos. De Filipijnse politie geldt als de corruptste politiemacht in Zuidoost-Azië. Zelfs hoge officieren zijn betrokken bij ontvoe ringen en afpersing. Ramos heeft gezworen een einde te maken aan onoirbare praktijken binnen het 100.000 manschappen tellende korps. Onlangs voerde hij zelfs de doodstraf in voor ambtenaren die zich schuldig hebben gemaakt aan zeer ernstige corruptie. Jakarta - Buitenlanders die in Indonesië willen werken, moeten in de toekomst aantonen dat ze niet besmet zijn met het aids-virus. Ook de rond 20.000 vreemdelingen die al in het land wonen, moeten zich onderwerpen aan een test. Officieel telt Indonesië 203 seropositieven. Maar de wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) heeft onlangs gewaarschuwd dat dit aantal in de komende drie jaar tot een half miljoen zou kunnen oplopen. Jakarta - De Indonesische politie heeft dit weekeinde de leider en andere activisten van de grootste onafhankelijke vakbond SBSI in het land vrijgelaten. Dit gebeurde na felle protesten van Amnesty International en de Internationale Confederatie van Vrije Vakbonden ICFTU. De politie had vorige week zeventien SBSI-activisten opgepakt nadat ze hadden opgeroepen tot een landelijke staking van een uur op vrijdag uit protest tegen arbeidswetten. Twee van hen waren volgens een woordvoerder van de bond zondag nog in hechtenis, maar de anderen, onder wie voorzitter Mochtar Pakpahan, zijn vrijgelaten. Jeruzalem - De radicale Palestijnse verzetsbeweging Harnas heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor een aanslag op leden van de Israëlische veiligheidsdienst Shin Bet, gisteren op de Westelijke Jordaanoever. Een agent werd gedood en twee anderen raakten gewond. In de Gazastrook zijn gisteren de lijken van drie vermoorde Palestijnen gevonden. Vermoedelijk gaat het om mensen die zijn omgebracht omdat zij verdacht werden van collaboratie met Israel, aldus Palestijnse verslaggevers. Londen - De bestuursvoorzitter van British Aeropsace (BAe), John Cahill, stapt op. Zijn vertrek komt na nog geen twee van de vijf jaar waarin hij die functie zou bekleden. Hij wordt opgevolgd door de Amerikaan Bob Bauman, de huidige presi dent-directeur van SmithKline Beecham. De benoeming van de Amerikaan komt binnen twee weken na de overneming van autofabrikant Rover, onderdeel van BAe, door de Duitse concurrent BMW. Daarmee gaf BAe uitvoering aan zijn beleid terug te keren naar de kernactiviteiten: defensie en lucht- en ruimtevaart. Eind vorig jaar verkocht BAe reeds het Nederlandse aannemersconcern Ballast Nedam. Amsterdam - In New York is zaterdag de Amerikaanse kunste naar, architect en meubelmaker Donald Judd (1928) overleden. Judds werk bevindt zich in de collecties van toonaangevende internationale musea. In Nederland hebben het Stedelijk Museum, het Haags Gemeen temuseum, Museum Boymans-van Beuningen, het Kröller-Mül- ler en het Van Abbemuseum werk van Donald Judd. Belangrijke werken uit die collecties waren in december en januari te zien in het Stedelijk in Amsterdam naar aanleiding van de aan Judd uitgereikte Sikkensprijs 1993. Hij kreeg die voor zijn 'radicale en voorbeeldige bijdrage op het gebied van de kunst, architec tuur en meubelmakerij'. Mogadishu (rtr/afp) - Meer dan zestig mensen zijn omgeko men bij zware gevechten tussen clans in Somalië, waar Westerse troepen zich aan het terugtrekken zijn. Duizenden zijn de zuidelijke havenstad Kismayu ontvlucht. Ja de felle twisten die donder dag begonnen is het nu weer ristig in het gebied, zei gisteren woordvoeder van de clan van oorlogsbaron Ali Mahdi Moha- med. j eigens hem begonnen de ge- jachten toen militieleden van Johamed Farah Aideed een ramp van de rivaliserende gene ral Morgan aanvielen, ten zuid westen van Kismayu. De man- oen van Morgan trokken daarop Jaar de havenstad om Aideeds «mdgenoot, kolonel Ahmad raar Jess, en diens militie te '«jagen. fficieren van de Verenigde Na- es hebben gewaarschuwd dat ,zieh de laatste maanden 'oorbereidde op een offensief de macht te heroveren in rasmavu, waaruit hij in maart °oor Morgan werd verdre- Ki_„ 1 vrezen dat het geweld in 0 ,®a7u het begin is van een P ving van de burgeroorlog na "„^rekking van de troepen anl yereniêde Staten en acht 'anden, die op 31 maart Sap voltooid. ,,Je' he vroegere kolonisator malie, kondigde vrijdag een nieuw vredesinitiatief aan om een heropleving van de bur geroorlog na het vertrek van de buitenlandse troepen te voorko men. Onderminister Carmelo Azzara kwam gisteren aan in Somalië om steun te zoeken voor een vreedzame oplossing van de crisis. Azzara moest zich echter direct bezighouden met het lot van twee Italiaanse hulpverle ners, die werden ontvoerd. Gewapende Somalische bendele den hebben gisteren in Mogadis hu een Egyptische VN-rrülitair in een hinderlaag gedood. In de stad Jowhar, in Midden-Soma- lië, werden de twee Italiaanse hulpverleners ontvoerd. De Egyptische militair werd ge dood toen een VN-konvooi, on der begeleiding van Pakistaanse blauwhelmen, werd beschoten. Een andere soldaat uit Egypte raakte gewond. Vorige week werd een Italiaanse officier doodgeschoten. De twee Italianen die zondag werden ontvoerd, zijn medewer kers van de hulporganisatie CE- FA. Het is al de vierde keer dit jaar dat buitenlanders in Soma lië werden ontvoerd. VN-soldaten in de bele gerde Bosnische hoofd stad Sarajevo moeten er niet aan denken, maar de bevolking van Saraje vo schreeuwt om Navo- luchtaanvallen op Servi sche stellingen. Een be zoek aan Sarajevo zeven dagen voor het aflopen van het Navo-ultima- tum. Door onze correspondent Harald Doornbos ALS HET VRACHTVLIEG TUIG van de Verenigde Naties landt op de kapot geschoten luchthaven van Sarajevo en na vijf minuten haar motoren tot rust komen, valt het direkt op: het is rustig in Sarajevo. Er klinkt geen schot of granaatex plosie; zelfs niet ergens in de verte. Over de landingsbaan gaat de tocht naar de veilige bunkers die Franse VN-soldaten hebben aangelegd. Ondanks de rust, on danks het staakt-het-vuren tus sen het Bosnische en het Servi sche leger, en ondanks het drei gen met luchtaanvallen door de Navo, roept een Franse soldaat dat iedereen door moet lopen. „De Serviërs hebben vrij zicht op de startbaan. Als ze het willen, schieten ze ons neer." Toch kan de Franse blauwhelm er ook met om heen dat het opmerkelijk rustig is in Saraje vo. „Bijna te rustig," meent hij, vanuit zijn met honderden zandzakken versterkte kantoor. Oekraïnse VN-soldaten in Sarajevo proberen een tank die het begeven heeft aan de kant te duwen. foto ap „We zijn deze rust ook niet gewend," vervolgt hij, „de dag voor Kerst gooiden de Serviërs 1380 granaten op de stad. Tot een een paar dagen geleden was de situatie hier ronduit slecht. Dus die rust van nu komt me tamelijk vreemd voor." Het vliegveld van Sarajevo is in handen van de troepen van de VN. Het is daarmee het enige neutrale territorium in de stad. Hier sloten het Bosnische leger en de Servische belegeraar vori ge week woensdag onder toe zicht van de VN een staakt-het- vuren. En wonder boven won der lijkt dit bestand het te hou den. Afgelopen zaterdag vorm de zelfs een feestdag voor Sara jevo. Het was de eerste dag sinds het begin van de oorlog - nu 22 maanden geleden - dat er niemand gewond of gedood werd in de stad. Het was tevens de dag dat de Olympische Spe len werden geopend in Lille- hammer. Exact tien jaar gele den vonden die plaats in Sara jevo. Heel Sarajevo zat zaterdag weemoedig aan de radio ge kluisterd om niets te hoeven missen van het spektakel dat hen deed denken aan de goede tijden van weleer. „Ik vertrouw dat staakt-het-vu ren niet," zegt desondanks een andere Franse VN-soldaat. „De Serviërs houden zich simpelweg gedeisd, omdat ze bang zijn voor Westerse luchtaanvallen. Als die dreiging voorbij, begint de oorlog hier weer opnieuw." De VN-ers, zo zeggen ze, zitten allerminst te wachten op lucht aanvallen van de Navo op Ser vische stellingen rondom Sara jevo. „In dat geval, dan zijn we allemaal gijzelaars", oordeelt de blauwhelm. „Het is onmogelijk voor de Navo om alle Servische posities in een keer uit te scha kelen. Na de eerste luchtaanval len bombarderen de Serviërs het vliegveld. Op die manier is de stad dan van de buitenwe reld afgesloten. Daarna is het hoofdkwartier van de VN in het voormalig PTT-gebouw aan de beurt, zodat we geen communi catie meer hebben in de stad zelf. Ik zelf heb nog één maand te gaan in het voormalig Joego slavië, ik hoop dat het niet de laatste maand in mijn leven is." Via een pantserwagen van de Verenigde Naties is het moge lijk om vanaf het vliegveld de vijf kilometer verderop gelegen stad te bereiken. Ook hier is het uitermate rustig. Kinderen spe len op straat, en proberen een slee uit op het dunne laagje sneeuw dat Sarajevo bedekt. Bewoners met pakjes sigaretten in de hand, staan langs de stra ten in de hoop wat geld te verdienen. Een man zonder be nen strompelt op krukken voor bij. Een jongen van 17 laat zijn verbrijzelde rechterarm zi'en. „Een paar granaatsplinters," zegt hij lachend, en loopt weer door. Zo zonder granaatinsla gen en kogels van sluipschut ters, is het direkte gevaar even tjes geweken. Maar Sarajevo is blijvend verminkt en de honge rige en uitgeputte overlevenden zijn aan het eind van hun latijn. In tegenstelling met de troepen van de VN, neemt de bevolking het voor lief, dat de Serviërs wellicht overgaan tot wraakac ties na een Navo-ingrijpen. „Hoe kan de situatie hier nog verder uit de hand lopen," zegt Sandra Hojic, een 45-jarige vrouw, die twee flessen sla-olie probeert te verkopen. „We leven al twee jaar in een hel. Bombar deren is de enige manier om de cetniks in de bergen te stop pen." Bewoners van Sarajevo komen bij Sandra Hojic staan. „We willen een einde aan de oorlog. Bombarderen nu," roept een man. „Asjeblieft, asjeblieft," smeekt een ander, die zijn zoon onlangs verloor bij een granaat- aanval. „Het Westen heeft twee jaar toegekeken en alleen maar met woorden gezegd dat het uit moet zijn met de Servische agressie. Nato moet nu tot aktie overgaan. Als jullie het opnieuw laten afweten, dan storten we hier in. Dan hebben we niets meer." De bevolking van Sarajevo blijft echter cynisch. Maar hoe meer mensen je spreekt, des te duidelijk wordt het dat iedereen zich realiseert dat het erop of eronder is. „Ik weet zeker dat er nu iets moet gebeuren", zegt George Buljalic, een Serviër in Saraje vo. „Ik hoop dat de Serviërs' zich terugtrekken, dan kan dit conflict op een vreedzame ma nier worden opgelost. Anders gaat de Navo bombarderen, en daar zullen veel mensen bij om komen in en buiten de stad. Maar het is nu of nooit voor Sarajevo."

de Stem | 1994 | | pagina 5