•gen gang SER-advies valt slecht binnen FNV Burgemeester Peper wil referendum over luchthaven bij Rotterdam Van Luyn tot bisschop van Rotterdam gewijd Onafhankelijk CNV schetst toekomst arbeidsbestel Moslims laten zich niet storen door carnaval Beslag op woning van CD-leider opgeheven Campagne wijst jeugd op gevaar geslachtsziektes DE STEM BINNENLAND A3 'Wiarda moet ontslag nemen' Fokker DE STEM W& COMMENTAAR ABN Amro leidt KLM-emissie RUARI 1994 A2 FOTO VNU ijn. Een hulpverlener niet, '.ft je waar je recht op hek s waar. Ouders willen niet kelijk van hun kinderen Tegen een betaalde kracht ;n ze makkelijker zeggen: lie ramen zijn niet goed doe het maar over!' Maar méér dan het lappen van Negenennegentig van de :rd ouderen willen wel kinderen boodschappen 's nachts waken en be- >aar zijn als het nodig is. veel hulp die ouderen wel van hun kinderen hebben, aat om een goede mix. slot van zorgplicht voor naar zorgplicht voor ■en. Vroeger hadden we de izorg. Nu de aow, awbz maar op. Vijfenzestigplus- hebben recht op een uitte- en recht op zorg. Nu de '.zing van de aow plots een ek issue is, lijken ouderen an twijfelen aan de waarde ie rechten. Terecht? tomen terecht. Het idee be- dat er steeds meer vermo- ouderen komen, die best een beetje minder aow toe en. Maar dat is niet zo. Er nog veel ouderen zonder oen of een laag pensioen. die ouderen kan de aow minder. Natuurlijk zijn er vel welgestelde ouderen, die oed pensioen hebben en een met afbetaalde hypotheek, dat betekent nog niet dat udere welgesteld is. Heie niet. De eerste twintig jaar er niets fundamenteels aan w veranderd worden. Dat is :en kwestie van zorg." indse Europarlementariërs ervan overtuigd dat Lubbers vordt. Na de nodige flessen sser wijn willen ze daarover traatsburg aan de bar nog eens uit de school klappen- zij, als partijgenoten, met- naar het Torentje in Den telefoneren als ze weer iets mgen. Want: „Ruud wil het naai weten." /YD'er Willem van Eekelen t beduidend minder fans. De :taris-generaal van de Wes" jpese Unie zal op de min'5" vergadering van de WEU be- mei in Luxemburg waar- jnlijk niet worden herkozen, il hij dat volgens zijn woord- •der best. ;raditie wil blijkbaar dat de ;ste politieke baas bij ae J iemand is uit de Benei® 3elg Mark Eyskens, voorma- ninister van buitenlandse za- gooit hoge ogen als opvo van Van Eekelen. De concur- en van Eyskens komen ui ugal, Italië en Spanje. benoeming bij de WEU, he- mei, is de eerste in de Br® stoelendans dit jaar. V n staat vast dat Nederland m geval wordt uitgenodtg dit feestje van de topbe11 gen, welke stoelen de P°PP uiteindelijk ook zullen MAANDAG 14 FEBRUARI 1994 Botterdam (anp) - Burgemeester peper van Rotterdam wil op korte termijn een referendum over de wenselijkheid van een luchthaven bij Rotterdam. Hij vindt dat de kwestie nu uit handen van de politiek moet worden genomen en dat het aan de bevolking is zich er over uit te spreken. De uitslag van een dergelijk correctief referendum zou bindend moeten zijn. Dit heeft de woordvoerder van de burgemeester za terdag bevestigd. Peper heeft zich de afgelopen dagen hevig boos gemaakt over het torpederen van de plannen voor een nieuwe Rotter damse luchthaven door het stemgedrag van de PvdA-leden in de Tweede Ka mer. Hij verdenkt zijn partijgenoten ervan uit frustratie dat zij niet zullen terugkeren in de Kamer, tegen de lucht haven te hebben gestemd. De volksraadpleging moet volgens Pe per zeer zorgvuldig worden voorbereid. Een onafhankelijke commissie moet dat doen. Bovendien stelt hij als voorwaar de dat voldoende Rotterdammers er aan meedoen. Peper denkt aan een mini mumopkomst van 40 procent van de bevolking. Het referendum zou bijvoor beeld kunnen worden gehouden tegelijk met de verkiezingen voor het Europees Parlement in juni. Peper zal de kwestie dinsdag in het college aan de orde stellen. Als het tot een college-voorstel komt moet eerst de gemeenteraad van Rotterdam zich over de wenselijkheid van een referendum uitspreken. De eerst volgende vergade ring van de gemeenteraad is donderdag. Eind vorig jaar verwierp de Rotterdam se gemeenteraad met 18 tegen 17 stem men het voorstel van het college een proef te nemen met het houden van een correctief referendum. Met een dergelij ke raadpleging zou de bevolking de mogelijkheid moeten krijgen beslissin gen van de gemeenteraad achteraf te corrigeren. Toen werd ook de kwestie Zestienhoven als voorbeeld genoemd voor een volksraadpleging. P. Aubert, fractievoorzitter van de Pv dA in de Rotterdamse gemeenteraad, vraagt zich af wat Peper met de uitslag van een referendum over Zestienhoven denkt te bereiken. „Na de uitspraak van de Tweede Kamer tegen een Rotterdam se luchthaven, is het straks een zaak van een nieuw college en een nieuwe democratisch gekozen gemeenteraad. De bevolking kan zich op 2 maart bij de gemeenteraadsverkiezingen al uitspre ken." Den Haag (anp) - Het ontwerp-advies van de Sociaal-Econo mische Raad (SER) over het economisch beleid voor de komende kabinetsperiode heeft voor grote irritatie gezorgd binnen de FNV. Een aantal FNV-bonden, de Ab vaKabo voorop, verwijt de vak centrale de koppeling tussen lo nen en uitkeringen voor de ko mende vier jaar al op voorhand weg te hebben gegeven. Zoals wel vaker is de uitleg van de betreffende tekst in het con cept-advies een kwestie voor schriftgeleerden. Er wordt ge steld dat de ontkoppeling van het wettelijk minimumloon en de sociale uitkeringen aan de loon ontwikkeling de komende jaren 'telkenjare in de verwachting ligt' en dat 'de facto' de bevrie zing van het minimumloon en de uitkeringen 'onder ogen zal moe ten worden gezien'. AbvaKabo-voorzitter C. Vrins vindt die tekst veel te ver gaan. Volgens hem wordt de koppeling al bij voorbaat opgegeven. „Het FNV-standpunt is in dit stuk onherkenbaar," meent hij. „Het moet niet gaan om uitlegkunde, maar om een duidelijke stelling- name". Het ontwerp-advies ademt vol gens hem verder veel te veel een sfeer van bezuinigingen op de collectieve sector, hetgeen slecht is voor de werkgelegenheid en de arbeidsvoorwaarden in de secto ren waarin de AbvaKabo werk nemers vertegenwoordigt. Hoewel er in de wet geen enkele koppeling bestaat tussen de lo am in de marktsector en die in de collectieve sector, vreest Vrins dat de gewraakte tekst ook direct negatieve gevolgen heeft voor de inkomensontwikkeling van ambtenaren en werknemers in de gepremieerde en gesubsidi eerde sector. Volgens een woordvoerder van de FNV wordt de soep niet zo heet gegeten als die wordt opge- Amsterdam (anp) - Voorzitter J. de Jong van de .dienstcommissie (de ondernemingsraad) van de politie in Amsterdam, vindt dat de Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda moet aftreden. Ook de positie van de voorzitters van de Nederlandse Politiebond (NPB) en de Algemeen Christe lijke Politiebond (ACP) is vol gens hem onhoudbaar geworden, nu de rijksrecherche geen aan wijzingen voor corruptie heeft gevonden. Door uitlatingen van Wiarda en de bonden over aanwijzingen voor corruptie in de top van de Amsterdamse politie, is er vol gens De Jong veel schade berok kend. diend. „Het heeft geen zin om moord en brand te schreeuwen, want wij willen de koppeling handhaven," zegt hij. Dat neemt volgens hem echter niet weg dat ook de vakbeweging met de eco nomische en politieke realiteit rekening heeft te houden. Voor uitkijkend realiseert de FNV zich terdege dat de kans op koppeling de komende jaren ui termate gering is. „Dat is niet wat we willen, dat is wat we vaststellen," aldus de woord voerder. De zegsman denkt dat Vrins een beetje te veel waarde hecht aan de uitleg die SER-kroonlid Kol naar deze week aan het ont werp-advies heeft gegeven. Het kroonlid, tevens lid van de com missie die het CDA-verkiezings- program heeft geschreven, ver klaarde dat de SER er in grote lijn dezelfde mening op na houdt als zijn partij: de komende vier jaar vindt er geen koppeling plaats. VERVOLG VAN VOORPAGINA Scenario's van 63 (task force), 51 (Van Duinen) en 40 toestellen (Dasa) deden de ronde. Bij het laatste aantal hoort een af vloeiing van tweeduizend werk nemers. FNV-bestuurder Van Bers zegt ontslagen op voorhand niet af te wijzen. Maar hij wil dat Fokker serieus meewerkt aan de moge lijkheid van deeltijd-ontslag. Daarbij zouden werknemers vier dagen werken en een dag in de ww lopen. Over dat onderwerp is door bonden en Fokker al enkele malen constructief gesproken. Op deze wijze willen de partijen de kennis van het personeel aan het bedrijf binden. Als de markt aantrekt, zouden de mensen weer volledig in dienst kunnen komen. Ook willen de bonden dat verde re atv wordt aangewend om het aantal ontslagen te beperken. „Maar in hoeverre dat lukt, hangt helemaal af van de om vang van de sanering," aldus Van Bers. De FNV-bestuurder zegt dat er een serieus conflict dreigt bij het bedrijf als Fokker niet wil meewerken aan het be perken van het aantal ontslagen. Het staken van de produktie van de Fokker 50 kan moeilijk een serieuze optie zijn geweest. Zon der de Fokker 50 kan het bedrijf niet zelfstandig voortbestaan. Eenderde deel van de organisatie is gericht op de Fokker 50. Ook op de balans is de Fokker 50 via vele posten verwerkt. FOTO ANP Mgr. A.H. van Luyn ligt voor het altaar in de kathedrale kerk in gebed verzonken. Rotterdam (anp) - Pater A.H. van Luyn is zaterdag tot bisschop van Rotterdam gewijd. De 58-jarige salesianer pater, die secretaris-generaal van de Neder landse bisschoppenconferentie was, volgt mgr. R.Ph. Bar op, die begin vorig jaar aftrad. Na Jansen, Simonis en Bar is Van Luyn de vierde bisschop van het bisdom Rotterdam, dat in 1956 werd opgericht. De wijding geschiedde door kardinaal Simo nis en bisschop Ernst, voorzitter en vice- voorzitter van de bisschoppenconferentie, en door de Italiaanse bisschop T. Bertone, een medebroeder van pater Van Luyn. Na de wijding volgde er een plechtige eucharistie viering, waarin de nieuwe bisschop voor ging- Onder de aanwezigen in de kathedrale kerk van de Heilige Laurentius en Elisabeth in Rotterdam bevonden zich kardinaal Wille- brands, de pauselijk nuntius mgr. Lemaitre, minister Hirsch Ballin van Justitie en de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, Patijn. De nieuwe bisschop onderstreepte bij zijn wijding het belang van de dialoog. Terwijl op een van de voorste rijen in de kathedrale kerk vertegenwoordigers van het (behou dende) Contact Rooms-Katholieken, en van de (progressieve) Acht Mei Beweging naast elkaar zaten, riep Van Luyn de gelovigen op respektvol naar elkaar te luisteren. 'Gods woord is immers groter dan onze inzichten'. In het bisdom Rotterdam is samenwerking een hechte traditie, zei Van Luyn. Langdurig applaus klonk er toen hij zijn voorganger mgr. Bar dankte voor 'tien jaren van onver moeibare inzet en persoonlijke nabijheid'. „We zullen hem en zijn inspirerend optimis me niet vergeten." Bar, die in mei afscheid van het bisdom neemt, had laten weten niet aanwezig te zijn. Kardinaal Simonis zei in zijn preek dat het bisschopsambt 'mooi en zinvol is, maar ze ker niet altijd eenvoudig, laat staan leuk'. Een bisschop moet het hebben van de Heer en Zijn Geest, maar ook van de priesters en de andere medegelovigen, aldus Simonis. De dienst in de kathedrale kerk werd op verzoek van de nieuwe bisschop gekenmerkt door feestelijkheid zonder overdaad. Dit kwam ook tot uiting in zijn keuze voor een bescheiden (lage) mijter, die hem door de medewerkers van het bisdom werd aangebo den. De wapenspreuk van mgr. Van Luyn is 'collabora evangelio', werk samen voor het evangelie. In het bisschopswapen zijn de symbolen van de vier evangelisten afgebeeld. Adrianus Herman van Luyn werd in 1935 in Groningen geboren. Hij werd lid van de congregatie der Salesianen van Don Bosco. Hij studeerde theologie in Turijn en Nijme gen. Vanaf 1964, het jaar van zijn priester wijding, heeft hij verschillende bestuurlijke functies vervuld. Zo was hij zes jaar provin ciale overste van zijn congregatie en be kleedde hij negen jaar een leidende functie aan de pauselijke universiteit der Salesianen te Rome. NEDERLAND IS te klein voor onafhankelijkheid. Wie vandaag een rapport schrijft, zit morgen in een commissie die het advies oeoordeelt. Dezelfde namen en gezichten duiken steeds weer op. het enige dat verschilt is de pet. Zo lang zo'n deskundige zich oewust is van zijn andere rol, is er betrekkelijk weinig aan de nand. Maar zodra zo'n rijksraadsheer zijn eigen onafhankelijke gedachten aanvoert om in een ander verband zijn gelijk te halen, 's het andere koek. rofessor Kolnaar, de laatste tijd toch al in een kwade reuk omdat hij namens het CDA de aow-ers schrik aanjoeg, maakt oeze fout. Kolnaar is kroonlid van de Sociaal-Economische Raad. zit daar niet namens werkgevers of vakbonden, maar als onafhankelijke deskundige. ue SER heeft een concept-advies geproduceerd over het econo misch beleid voor de komende vier regeringsjaren. Kolnaar heeft aaraan meegewerkt. De SER verwacht dat het met de koppeling ossen minimumloon en sociale uitkeringen enerzijds en de ""ontwikkeling anderzijds moeilijk zal gaan. 'De facto' zullen mimumloon en uitkeringen bevroren moeten worden. 'naar, een van de geestelijke vaders van het CDA-verkiezings- aeetMj1' tIomPettert nu van de daken dat de SER het CDA gelijk oen t vindt 'mmers dat er in de komende regeerperiode kee ,Ppe''n9 plaats moet vinden. Een doorzichtige truc. Twee er zelf opschrijven dat iets moet gebeuren betekent nog niet °a ie gelijk hebt. DnJvar Peyv'ist z'ch als CDA-man, hoe onafhankelijk formeel zijn dept 2- ^roon''d in de SER ook is. De professor is ongetwijfeld spel in iets' maar nog 'ang niet vo|doende in het politieke Den Haag (anp) - Het huidi ge systeem van inkomens verwerving en sociale ze kerheid moet volgens het CNV radicaal om. Hoe? Daar is de christelijke vak centrale nog niet uit, maar zij gooit in haar werkdocu ment 'Werken aan zorg/ Zorg voor werk' een stevige steen in de vijver van so ciaal-economisch Neder land. De definitieve keuze valt pas later dit jaar. De opstellers van het docu ment, naast CNV'ers een aantal vertegenwoordigers van weten schap, bedrijfsleven en poli tiek, hebben drie mogelijke toekomstscenario's voor ogen. Die zullen stuk voor stuk lei den tot ingrijpende wijzigingen in het bestaande arbeidsbestel en in de sociale zekerheid. Het eerste scenario omvat vol gens CNV-voorzitter A. Wes- terlaken 'weinig rechten en weinig plichten'. Hij wil het niet omschrijven als een basi sinkomen, maar het vertoont dezelfde kenmerken. In dit mo del wordt het hele stelsel van sociale zekerheid afgeschaft. Iedereen ontvangt jaarlijks een, CNV-voorzitter A. Westerlaken FOTO ANP niet al te hoog, vastgesteld in komen. Westerlaken: „Het is daarin je eigen keuze of je gaat werken om dat inkomen aan te vullen. Wat dat betreft zijn er geen plichten meer." Het is de taak van de vakbeweging er zorg voor te dragen dat mensen die niet zelf in hun inkomen kun nen voorzien, niet tekort ko men. Het tweede model, 'veel rech ten, veel plichten', garandeert iedereen in Nederland een 'ste vig inkomen'. Daar staat te genover dat ook iedereen 'in dienst' is van de arbeidsvoor- zienings-organisatie. In ruil voor het inkomen geldt de plicht te werken, waarbij ook arbeid die momenteel niet wordt betaald (bijvoorbeeld huishoudelijke taken en vrij willigerswerk) als werk worden aangemerkt, In het derde scenario sugge reert de commissie de belasting op arbeid volledig te vervangen door heffingen op gebruik van energie of belasting van milieu. Westerlaken zelf heeft nog geen voorkeur voor één van de drie scenario's. „Maar die voorkeur zal zich snel ontwik kelen," zegt hij. In maart houdt het CNV een interne studiedag. Dan zal de eerste richting wor den aangegeven. Later dit jaar stelt de algemene vergadering van de vakcentrale het defini tieve beleid vast. Amstelveen (anp) - De groot ste bank van Nederland, de ABN Amro, en het Ameri kaanse effectenhuis Merrill Lynch gaan de KLM-emissie leiden. De Nederlandse effectenbank MeesPierson, dochter van ABN Amro, treedt op als adviseur van de luchtvaartmaatschappij. Met de aandelenuitgifte denkt de- KLM ongeveer een miljard gul den uit de markt te halen. Het is een van de grotere emissies op de Nederlandse markt. De Neder landse Staat houdt zijn belang op 38,2 procent door onder meer stukken bij te kopen. De Staat neemt niet meer dan 300 miljoen gulden voor zijn rekening bij de aandelenuitgifte. Dat de ABN Amro de emissie mede zal leiden, is een groot succes voor de bank. ABN Amro is steeds actiever op de emissie- markt. Per jaar doet het concern mee aan zo'n 150 aandelen- en obligatie-uitgiftes in de wereld. Ook bij de beursgang van KPN (voorheen PTT) is de bank be trokken. Volgens de KLM worden er we reldwijd minimaal 18,5 miljoen en maximaal 21,5 miljoen nieu we gewone aandelen uitgeven. Van onze verslaggeefster Breda - Terwijl Zuid-Nederland zich laaft aan bier en plezier, is het islami tisch volksdeel begonnen aan de rama dan. Van zonsopgang tot zonsondergang onthoudt de islamiet zich van eten en drinken. Voor het tweede achtereenvolgende jaar overlappen het uitbundige carnaval en de start van de ingetogen islamitische vasten maand elkaar. „Puur toeval", zegt Yuksel Buyukcelic (24) zaterdag na afloop van de Turkse gebeds dienst in de moskee van de Islamitische stichting Nederland in Breda. „De ramadan valt elk jaar tien dagen vroe ger. Dat komt omdat de islamitische gods dienst gebaseerd is op de kalender van de maan. Dat het nu net carnaval is, ja..." Hij haalt zijn schouders op. Carnaval vieren doet hij toch niet. Niet omdat het niet mag volgens zijn godsdienst, maar omdat hij er geen behoefte aan heeft. „Als ik wil drinken kan ik dat ook op andere dagen." Leeftijdgenoot Huseyn Zeren stort zich niet in het carnavalsgedruis „omdat het gewoon niet mag van de islam. Met de carnaval wordt er veel gedronken en vreemd gegaan. Dat botst met onze godsdienst en zeker met de ramadan." Volgens imam Nedim Bahcekapali van de Turkse moskee in Breda heeft vroeger in de bijbel, in de boeken van Mozes, ook gestaan dat de mensen een maand per jaar moesten vasten. „Als je vast kom je dichter tot God. In plaats van met de materie ben je met je geest bezig. Als je minder eet kun je beter nadenken. Een ander voordeel van het vas ten is dat rijke mensen ervaren wat het is om honger te hebben. Zij kunnen nu voélen wat het is om in armoe te leven. Bovendien vergt een ingetogen leefwijze een grote discipli ne." Eigenlijk is het wel eens goed voor iedereen om te vasten, lacht de imam. „Je maag een beetje rust geven, kan nooit kwaad." Deze week gaat de Islamitische gemeen schap in Nederland geld inzamelen voor de moslim-broeders in Bosnië. Via de islamiti sche stichting Nederland worden daar le vensmiddelen van gekocht die met Neder landse vrachtwagens naar Bosnië worden vervoerd. „We hebben dit het afgelopen jaar al een paar keer gedaan", zegt imam Nedim, „en ik verwacht dat de mensen zeker met de ramadan gul zullen geven." Den Haag (anp) - Het beslag op het huis van het kamerlid Janmaat van de Centrumdemocraten wordt opgeheven. Janmaat heeft afgelopen week in twee termijnen de 91.000 gulden terugbetaald, die hij aan het ministerie van Binnenlandse Zaken was verschuldigd. De landsadvocaat liet dinsdag 1 februari beslag leggen op Janmaats woning, omdat hij de vordering van 91.000 gul den niet wilde voldoen. Na een rechterlijke uitspraak zou het huis dan kunnen worden ver kocht. Het grootste deel van het be drag, bijna 65.000 gulden, be staat uit een subsidie die in 1986 ten onrechte is uitge keerd aan het vroegere weten schappelijk bureau SWOCI van de Centrumdemocraten. Het bureau heeft de besteding van die subsidie nooit volgens de geldende voorschriften kunnen verantwoorden, aldus Binnenlandse Zaken. De vor dering van het ministerie was door rente en proceskosten be gin dit jaar opgelopen tot 91.000 gulden. Zowel de Raad van State als de rechtbank in Den Haag stelde dat SWOCI het ver schuldigde bedrag moest te rugbetalen. Binnenlandse Za ken stelde Janmaat persoon lijk aansprakelijk, omdat SWOCI in 1992 werd opgehe ven. Het kamerlid was be stuurslid van het wetenschap pelijk bureau van de CD, dat werd vervangen door de Tho mas Hobbes Stichting. Ook van die laatste stichting is Janmaat bestuurslid. BINNENLAND KORT Ontslagbescherming NS-personeel Den Haag - De Nederlandse Spoorwegen hebben met ingang van maandag 13 februari vooraf toestemming nodig van het arbeidsbureau bij onvrijwillig ontslag van een personeelslid. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dit besluit gepubliceerd in de Staatscourant. In 1946 maakte de overheid voor de NS een uitzondering op de preventieve ontslagtoets wegens de bijzondere rechtspositie die NS'ers genoten. Zij kenden een eigen, speciale ontslagprocedure. Nu op 1 januari 1994 de Wet privatisering spoorwegpensioen fonds in werking is getreden, en NS'ers onder de werking van het Burgerlijk Wetboek vallen, is die speciale ontslagprocedure afgeschaft. Boete voor directeur Greenpeace Vancouver - De directeur van Greenpeace Nederland, G. Drieman, is in Canada veroordeeld tot het betalen van een boete van 500 Canadese dollar. Greenpeace had rekening gehouden met een zwaardere straf. Drieman was in Vancouver aange klaagd wegens belediging van het gerechtshof. De topman van Greenpeace had deelgenomen aan een demonstratie tegen het kappen van oerbossen in Clayoquot Sound (British Columbia) eind vorig jaar, ondanks een gerechtelijk verbod op blokkade acties ter plaatse. De Canadese rechter bestrafte vergelijkbare vergrijpen vorig jaar nog veel zwaarder. Celstraffen van meer dan een maand en hoge boetes waren geen uitzondering. 'Moslims moeten gaan stemmen' Amsterdam - De Nederlandse Islamitische Federatie heeft de moslims in Nederland opgeroepen aan de verkiezingen mee te doen om het gevaar van extreem-rechts te neutraliseren. Dit zei bestuurslid Ali Tiryaki zondag in AVRO's Radiojournaal. Deze federatie is een koepelorganisatie van Turkse moskeeën in Nederland, waarbij ruim 50.000 moslims zijn aangesloten. In vorige jaren hebben weinig migranten hun stem uitgebracht, terwijl de aanhangers van Janmaat wel ter stembus gingen. Van de 900.000 migranten zijn volgens Tiiyaki ongeveer 500.000 stemgerechtigd. Als zij hun stem uitbrengen, is dat de bijdrage van de migranten aan de Nederlandse politiek, zei het bestuurs lid. Presentje voor boekenkopers Amsterdam - Iedereen die vandaag een boek koopt of leent krijgt als presentje een ansichtkaart met daarop een gedicht van Lucebert. Het gedicht is een ode aan de schrijver Salman Rushdie. Met de kaart tekenen Nederlandse schrijvers, uitgevers, boek verkopers en openbare bibliotheken protest aan tegen het doodvonnis dat ayatollah Khomeini vandaag precies vijf jaar geleden afkondigde over Rushdie, de schrijver van de roman 'De Duivelsverzen'. De kaart is gedrukt in een oplage van 330.000 stuks en is verspreid over 1525 boekhandels en 600 grote bibliotheken. 'Jonge Surinamers vaker schizofreen' Den Haag - Het aantal jonge Surinaamse en Antilliaanse mannen dat wegens schizofrenie voor de eerste maal in een psychiatrisch ziekenhuis wordt opgenomen, is vijf maal zo hoog als het aantal Nederlandse mannen met deze ziekte. Dit blijkt uit een onderzoek van de Haagse psychiater J.P. Selten. Bij jonge Surinaamse vrouwen is dit aantal twee tot drie maal zo hoog. Onder jonge Marokkaanse mannen komt dit verschijn sel vier keer zo veel voor. Selten kan niet verklaren waarom deze groepen buitenlanders vaker dan Nederlanders voor schi zofrenie in een inrichting worden opgenomen. Psychiater Selten deed zijn onderzoek onder mensen van 15 tot en met 34 jaar. De gegevens beslaan de periode van 1986 tot en met 1990. Van onze verslaggever Breda - Een op de zes a zeven mensen loopt voor het vijfentwintigste levensjaar een geslachtsziekte op. Het hiv-vi- rus zit daar vooralsnog niet vaak bij, andere vervelende aandoeningen wel. Om deze ziektes te voorkomen, is een grote campagne van start gegaan die zich vooral richt op jongeren. De komende maanden worden in heel Nederland door huisartsen in totaal 20.000 'pakketten' uit gedeeld aan jonge vrouwen. Daarin zitten zowel 'de pil', als condooms. Het gaat om een campagne die mede ondersteund wordt door de stichting tot bestrijding van Sexueel Overdraagbare Aandoe ningen (SOA). Met een enquête wordt bijgehouden wat het sek sueel gedrag is van de jongeren. Daaruit moet ook blijken hoe groot jongeren denken dat het risico is dat ze besmet raken en welke maatregelen ze daartegen nemen. „Schrijf dat ze met carnaval maar goed uitkijken," zegt P. van Hessen. Als arts bij de GGD in Breda heeft zij te maken met jongeren die zich laten testen op geslachtsziekten. „De meeste angst geldt natuurlijk aids. In bijna alle gevallen is er niets aan de hand, maar laat ze ervan doordrongen zijn dat ook andere ziektes lastig kunnen zijn. Chlamydia bijvoorbeeld. Het is makkelijk te genezen, maar de meeste vrouwen die deze ziekte krijgen, hebben geen klachten dus komen ze niet. Terwijl het onvruchtbaarheid kan veroorza ken." In de campagne wordt van 35.000 beginnende twintigers ge sproken die, zonder het zelf te weten, met een geslachtsziekte rondlopen. (De laatste tijd con stateert de GGD een explosie bij het aantal chlamydia-patiënten - red.) Het advies wordt gegeven om bij gebruik van de anti-con ceptiepil vooral ook het con doom te benutten. De gonorroe, herpes, chlamydia, syfillis en he patitis B moeten net zo onge wenst worden geacht als een zwangerschap op jonge leeftijd al is. Vooral de twee laatstge noemde ziekten kunnen op de langere termijn ernstige gevol gen hebben.

de Stem | 1994 | | pagina 3