WOV flinke stap DE STEM erliest Onderzoek naar uitstoot stoffen bij Linex Zeeuwse ondernemers geïnteresseerd in cursus afvalpreventie I r\ Kmipinc Minister Maij-Weggen bereid tot hogere rijksbijdrage: 51 tot 54 miljoen Hé, Pippi Langkous! POLITIE erste slag Grote inzamelingsactie van Brikos in IJzendijke 'Krant onder je jas en met tweeën naar huis' RAMEN - DEUREN - SERRES WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM op de wonde Eén jaar cel voor inbraken en diefstallen Politie Goes lost 27 inbraken op Opdracht nieuwe eigenaars Koewachts bedrijf aan Delta Nutsbedrijvèn Aanhoudingen na stelen bromfiets RAPPORT Inbraken Mishandeling Tasjesroof Winkeldiefstal Bedreiging Om hulpbehoevenden Derde Wereld te helpen Gewonde bij ontploffing Inboedel gestolen uit vakantiewoning Doktersadvies over ijzig koud carnaval: FEBRUARI 1994 B7 kunststof aluminium Bezoek onze showroom: Vincent van Goghstraat 23 Breda of voor informatie 076-227446 Zeeland MAANDAG 14 FEBRUARI 1994 DEEL C .v' iens vijf kilometer. fotoanf itsma kreeg ook nog eens op z'n kop van collega Bart Veld kamp. „Hij had dat zilver moe- 'en pakken. Wie gaat er nu als ~~n idioot starten," foeterde de agenaar, alsof hij daarmee zijn igen falen probeerde te verdoe- elen. „Nee hoor, op mezelf ben k ook verschrikkelijk boos. Het ~mg van geen kanten. Na vier. 'jf rondjes moet je op de 5000 eter door een barrière. En daai iaagde ik niet in. Lichamelijk ■it het goed bij me, maar men- aal ben ik er niet helemaal. Et aten meer wiskundige formules 'n m'n hoofd dan dat ik schaat- te. Belachelijk." Falko Zandstra blikte als altijc blij en vrolijk de wereld in. Ook dit keer, na zijn tegenvallendf vierde plaats. „Ik ben in vorm,' klonk het verrassend. „Ik kar. hier ook een potje gaan huilen maar ik zou niet weten waarom Er komen voor mij nog twee afstanden en die Koss zal toch Onze Lieve Heer niet zijn? Ik kan al het negatieve snel over boord gooien. Coach Ab Krook stond erbij en keek ernaar. Geen gezicht op onweer bij de Loosdrechter, maar louter gevoel voor de naakte werkelijkheid. „Koss in deze vorm is onklopbaar voor ons," stelde Krook nuchter vast „Hij beschikt over een hogere tolerantie-grens wat verzuring betreft. Dat werd eerder al aan getoond. Ik heb ervoor gewaar schuwd. Koss in problemen, een Koss uit de tweede lijn is altijd op z'n gevaarlijkst." n het Vikingschip in Hamar nog Ard Schenk had zijn overwinning e, Duitse, Canadese en Roemeense rlandse chef de mission erin te ijdens de ritten op de 5000 meter et schaatsen," zo legde Schenk na het wel wordt gedaan, kan het mmige jongens en meisjes putten aald ritme." En Krook: „Vooral Dan ergeren de jongens zich daar ne. Maar ach, waar maken we ons zonder muziek, Koss was gewoon nemende tromgeroffel bij de star en bezwaar. „Dat hoort erbij- Een zo vond Schenk, die sprintcoac ind bij diens pogingen vandaag m heus startpistool bij de starts tijdens de korte afstanden wer®L naar daar hebben De Vegt en o tegen. „We willen een agressi iens de deelnemers sprak. r ;k van De Vegt wordt ingewillag, gen de kruitdampen die biu .en het milieu aantasten en..s JeCj. ïabijheid van de start verblijven Van onze verslaggever Den Haag/Terneuzen - De aanleg van de Wester- schelde Oeververbinding (WOV) is een flinke stap dichterbij gekomen. Minis ter Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat is na melijk bereid tussen de 51 en 54 miljoen jaarlijks voor het project uit te trekken. bijdrage is beduidend ho- dan de eerder toegezegde 41,1 miljoen gulden per jaar. De minister verwacht wel dat ook de provincie een hogere duit in liet zakje doet. De provincie heeft nu vier miljoen per jaar toegezegd. Een woordvoerder van de minister maakte dat gis teren bekend. De realisatie van de WOV kost totaal 1,178 miljard gulden. De rijksbijdrage van tussen de 51 en 54 miljoen gulden zal gedurende dertig jaar jaarlijks worden uit- Veerdiensten Volgens de woordvoerder wil de minister een hogere bijdrage ge ven omdat na een herberekening bleek dat het in stand houden van de veerdiensten het Rijk veel meergeld kost. De minister stelt wel twee be langrijke voorwaarden aan de hogere rijksbijdrage. Het Ko ninklijk Besluit over het beroep van de gemeente Borsele tegen de provincie moet positief voor Zeeland uitvallen. Het Borselse bezwaar richt zich tegen de be stuurlijke dwang van de provin cie aan de aanleg van.de tunnel van Ellewoutsdijk naar Terneu- zen mee te werken. Als Borsele gelijk krijgt, dan wordt het hele project tegengehouden. Verant woordelijk gedeputeerde Henne- keij verwacht deze maand de beslissing van de Kroon. En' daarnaast wil de minister zeker weten dat de risico's die de aanleg en exploitatie van de WOV met zich meebrengt door de provincie voldoende zijn af gedekt. De provincie onderzoekt dit momenteel. Hennekeij over legt ook met minister Kok van Financiën om de terugvordering van de btw zwart op wit te krijgen. Die moet worden be taald over het totale rijksbedrag. De terugvordering, dat al gauw zo'n tweehonderd miljoen gul den scheelt, is alleen mogelijk via een publieksrechtelijke fi nanciering. Snel contact Gedeputeerde Hennekeij zei gis teren in een reactie nog niet op de hoogte te zijn van de bereid heid van de minister meer geld 'e geven. „Ik heb nog niets zwart "P wit gezien. Ik neem in ieder geval zo snel mogelijk contact op ®et de minister." hennekeij zei eerder te verwach ten dat de minister met een hogere bijdrage over de brug zou ®men. Het Rijk ging namelijk «koord met een bouwvariant die ook de voorkeur van Zeeland heelt. Hennekeij slaagde erin bij de aannemerscombinatie Kom- "inatie Middelplaat Wester- schelde tweehonderd miljoen 'an de offerteprijs af te krijgen, "at was i I k dpdracht was in oktober vorig jaar de van minister Maij. Van onze correspondente Middelburg - Een half jaar lager dan geëist is de 24-jarige Goesenaar R. v.d. L. veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar. De man stond twee weken gele den terecht op beschuldiging van het plegen van een twintigtal inbraken en diefstallen in en rond zijn woonplaats. Omdat de nieuwe feiten plaatsvonden bin nen zijn proeftijd voor soortge lijke delicten, moet V.d. D. de twee maanden die hem toen voorwaardelijk waren opgelegd, alsnog gaan uitzitten. Overmatig gebruik van amfetamine vormde de achtergrond van de misdrij ven. Voor de verkoop van heroïne in de periode februari tot en met november van het vorig jaar is de 38-jarige Vlissinger B.S. ver oordeeld tot 18 maanden waar van 6 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. S., zelf al jaren aan harddrugs verslaafd, heeft steeds ontkend gedeald te hebben: hij zou zijn drugs uit sluitend zo nu en dan met lotge noten hebben 'gedeeld'. In de optocht van Philippine liep een oude bekende mee. Peenrood haar, staartjes, sproetjes en een guitige glimlach. In de verte hoorde je zingen: 'Hé, Pippi Langkous, falderi, faldera'... FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ZIE REGIO VOOR MEER CARNAVALS NIEUWS ZIE ACHTERPAGINA VOOR NOG MEER KLEURRIJK CARNAVAL Van onze correspondent p Met de aanhouding van twee mannen uit Goes heeft de Goese ink i een goede slag geslagen. Het leidde tot de oplossing van 27 grenen diefstallen aano\mannen' en Faar ou^ werden afgelopen vrijdagavond Goej?uc'en toen ze zich verdacht ophielden aan het Molenplein in »ekt n '3e'angstelling voor de aldaar geparkeerd staande auto's p0j. e aj-gwaan bij enkele buurtbewoners. Die waarschuwden de „efa le D® mannen werden meegenomern naar het politiebureau en kort hij bekenden ze in de periode december 1993 tot voor Pogirf10 sc'3U^ig te hebben gemaakt aan een drietal diefstallen en dig.J>® daartoe van auto's. Verder bekenden ze een groot aantal en >n winkels en uit garderobes. Van onze verslaggever Koewacht - Bij vlasspaanpla- tenfabriek Linex Pro-grass in Koewacht is een onderzoek gestart naar de uitstoot van stoffen die vrijkomen tijdens de produktie van bouwpla ten. De opdracht voor dit onderzoek is gegeven door de nieuwe eigenaars van Linex en wordt uitgevoerd door Delta Nutsbedrijven. Adjunct-directeur P. Meulblok maakte dat zaterdagmorgen be kend tijdens het bezoek van on geveer 35 buurtbewoners aan het bedrijf. Buurtbewoners wa ren uitgenodigd om een kijkje te komen nemen in de fabriek. Meulblok is belast met de dage lijkse leiding van het bedrijf. Linex maakt bouwplaten van vlasvezel, een restprodukt van de vlasindustrie. „De nieuwe ei genaars zijn bereid iets te doen aan de rookpluim die wel eens uit de schoorsteen komt. Van daar de opdracht voor het on derzoek." Meulblok weet nog niet wanneer het onderzoek door Delta Nuts bedrijven is afgerond. „Het is een vrij complex en technisch gebeuren. Hoe los je het tech nisch en economisch op. Het moet voor het bedrijf natuurlijk wel interessant zijn. In ieder ge val wordt volgende maand de voortgang van het onderzoek be sproken. En uiteraard wordt de buurt op de hoogte gehouden." De nieuwe eigenaars vonden het volgens Meulblok een goede zaak buurtbewoners uit te nodi gen voor een bezichtiging van •De buren van Linex nemen een kijkje bij het bedrijf. het bedrijf. „De fabriek staat immers midden in de buurt. Buurtbewoners kregen de moge lijkheid alles wat leeft in de buurt over de fabriek op tafel te leggen." Aan de 35 bezoekers werd uitge legd hoe het bedrijf in de toe komst omgaat met de nieuwe milieuwetgeving en hoe de even tuele overlast zo veel mogelijk uit de wereld geholpen kan wor den. „De nieuwe eigenaars heb ben daar door het verstrekken van de opdracht voor het onder zoek zeker oog voor," aldus Meulblok. Naast het informatieve gedeelte kregen de bezoekers een rondlei ding door het bedrijf. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Breskens - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft twee 15-jarige jongens uit Vlissingen en Souburg aangehouden. Beiden worden verdacht van diefstal en/of medeplichtigheid aan diefstal van een bromfiets. Na het opmaken van een proces-verbaal zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Vrijdagavond ontdekte een inwoonster uit Breskens dat haar brom fiets die ze had geparkeerd aan de sporthal in Breskens was verdwenen. Ze zag op dat moment ook hoe een jongeman wegreed op een fiets die hij met één hand bestuurde en met de andere hand een tweede fiets leidde. Onraad ruikend dat hij mogelijk iets met de diefstal van haar brommer te maken had. spoedde ze zich erheen en sprak hem aan met het verzoek met haar mee te gaan. De jongeman weigerde dit en bedreigde haar met een mes, waarop hij wegreed. Het meisje waarschuwde hierna de politie. Die kon de jongen en zijn maat met de gestolen bromfiets in zijn bezit aanhouden op het Veerplein in Breskens. Goes - In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben inbrekers hun slag geslagen in twee be drijven in Goes. Bij een naai machinehandel aan de Grote Markt werden twaalf naaima chines ontvreemd. Bij een bouwbedrijf aan de Zuid- vlietsraat maakten inbrekers zich een computer en een printer buit. In beide gevallen was men binnengekomen door het forceren van een toegangs deur. Hulst - In de nacht van vrij dag op zaterdag is in een bar in Hulst een meisje uit Kloos- terzande mishandeld. Ze werd met een bierglas in het gezicht geslagen, waarbij ze een ver wonding opliep. Naar de toe dracht van het incident wordt door de politie in Hulst een nader onderzoek ingesteld. Middelburg - De politie in Middelburg heeft zaterdag avond een 27-jarige vrouw uit Arnemuiden aangehouden en in verzekerde bewaring ge steld. De vrouw trachtte op de Korte Delft in Middelburg een 59-jarige Middelburgse van haar handtasje te beroven. Er ontstond een schermutseling waarbij de Middelburgse vrouw kwam te vallen en licht gewond werd. Sas van Gent - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft vrijdagavond twee vrou wen aangehouden verdacht van een winkeldiefstal in Sas van Gent. Bij hun aanhouding hadden ze allerlei winkelwaar in hun tassen die niet waren betaald. Dat werd in beslag genomen. Na verhoor en het opmaken van een proces-ver baal werden ze weer in vrij heid gesteld. Philippine - Zaterdagavond werden in een horecabedrijf aan de Gentsebreedstraat te Philippine enkele mensen door twee mannen bedreigd met een mes. Bij aankomst van de gewaarschuwde politie had den de verdachten het haze- pad gekozen. De personenauto waarin ze waren vertrokken werd later gesignaleerd in Axel. Daar werd het tweetal aangehouden. De politie nam ook twee messen in beslag. Van onze correspondent IJzendijke - De Stichting Brikos uit IJzendijke houdt morgen en woensdag een grote inzamelingsactie om de hulpbehoevenden in de Derde Wereld te kunnen helpen. „Ondanks het gebrek aan op- nieuw project in Egypte. Het slagruimte en ruimte om te sorteren, vinden wij dat er, gezien de grote vraag naar hulp, een extra actie moet worden gehouden.Ook na woensdag kan men natuurlijk bij ons terecht voor het afge ven van kleding, levensmidde len en ga zo maar door," aldus Jacques van Voorenberghe van de Stichting Brikos. Brikos wil tijdens deze actie dagen vooral dekens, kleding, schoenen, vitrage en scheer- en gehoorapparaten inzame len. Deze week gaat er een zending brillen naar een afleveradres tijdens deze ac tiedagen en daarna is Oranjes traat 44 in Ijzendijke. „We hebben in de afgelopen weken veel verzoeken om hulp gehad uit diverse delen van de wereld. We hebben de indruk dat er veel leed is onder de bevolking in de Derde-We reldlanden. Ook krijgen we veel brieven van jongeren uit Afrika en andere landen om penvrienden of vriendinnen. Belangstellenden kunnen met mij contact opnemen," besluit Jacques van Voorenberghe. Van onze correspondent Philippine - Een inwoner uit de Markiezenstraat in Philippine heeft zaterdag bij een ontplof fing in zijn woning ernstige brandwonden opgelopen. Hij is opgenomen in het streekzieken huis De Honte in Terneuzen. De man was zaterdagavond in de woonkamer bezig met het spuiten van bromfietsonderde len. Op een gegeven moment explodeerde de spuitbus en boorde zich door het plafond. Door de ontstane druk werd een ruit in de woonkamer vernield. De man liep bij de explosie tweedegraads brandwonden op aan het hoofd en beide handen. Uit een door de politie ingesteld onderzoek kwam aan het licht dat reeds eerder in de keuken zich iets dergelijks had voorge daan. Van onze correspondent Zuidzande - Bij een inbraak in een vakantiewoning aan de Akkerput in Zuidzande heb ben onbekenden vorige week vrijwel de hele inboedel ge stolen. De diefstal werd in het afgelo pen weekeinde ondekt door de eigenaresse, een inwoonster uit het Belgische Jette, die daarvan aaangifte deed bij de politie in West-Zeeuws-Vlaanderen. Ont vreemd werden twaalf stoelen, een antieke eettafel, twee hut koffers en keuken-apparatuur. Een schadepost van enkele dui zenden guldens. Men was de va kantiewoning binnengedrongen door het forceren van de toe gangsdeur. Hulst - Stop een krant onder je jas, blijf in beweging, zorg dat je snel weer opwarmt (eventueel in een volgende kroeg) en ga in ieder geval met z'n tweeën naar huis. Dat advies geeft huisarts H. „Haal die krant onder je jas van Poppel uit Bergen op Zoom, op verzoek van de Stem, als remedie tegen de ijzige kou die dwellers en an dere carnavalvierders vandaag en morgen (optocht in Kloos- terzande) zullen moeten trot seren. „Mensen die gedronken heb ben, voelen geen kou en dat is heel verraderlijk," zegt Van Poppel. „Het gevaar bestaat dat deze mensen buiten kennis raken of dat ze buiten ergens in een hoekje gaan liggen. Als dat gebeurt, vries je dood," is zijn simpele conclusie. Wat te doen? „Zorg dat je niet alleen bent. Ga dus altijd met z'n tweeën naar huis." Nog een probleem: wat doe je met die krant onder je jas of je trui als je een bomvolle over verhitte kroeg binnenstapt? vandaan, leg hem ergens in een hoekje, zet je naam erop en zoek 'm weer op als je naar huis toe gaat," is het nuttige advies van een huisarts, die wars van carnaval is. Vergeet ook de kinderen niet met carnaval, benadrukken de medici. Stop jonge kinderen goed in, maar laat ze geen twee uur in een wandelwagen zitten. Want baby's en peuters kunnen niet zeggen dat ze 't koud hebben. Ten slotte een nuttig advies voor baby- en andere huidjes van huisarts B. van der Steen: „Smeer het gezicht goed in met vaseline, voordat je er schmink op doet. Dan gaat de schmink er makkelijker af en het is meteen een bescherm- laagje tegen de kou." yan onze verslaggever jliddelburg - Een derde van de Zeeuwse ondernemers heeft belangstelling een cursus te volgen op het terrein van afvalpreventie, pat blijkt uit een onderzoek van de Stichting rjfC Zeeland, de Zeeuwse raad voor Volksge- zondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur. jiet onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de Directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland. Het onderzoek is gebaseerd op mondelin ge vraaggesprekken met 254 ondernemers die de Contacta, dat zijn bedrijfscontactdagen, van okto ber 1993 in Goes hebben bezocht. De directie Milieu en Waterstaat wil in het kader van afvalpreventie, een belangrijk onderdeel van het beleid van de provincie, gericht bezig zijn ook het bedrijfsleven nog meer te interesseren. Het idee ontstond een cursus op te zetten op het gebied van afvalpreventie. Ondernemers kunnen na het volgen van de cursus zelf een plan opstellen om afval te voorkomen. Tijdens de vraaggesprekken werden de meningen gepeild over de interesse voor het volgen van de cursus. Een derde deel van de ondervraagde onder nemers blijkt daadwerkelijke interesse te hebben voor deze cursus. Daarbij merken de onderzoekers op dat tijdens de vraagstelling 38 procent van de ondervraagden vertelde dat er binnen hun bedrijf al een afvalpreventieplan aanwezig is. Verder vermeldde vijftien procent dat de betreffende onderneming er mee bezig is. De onderwerpen met de meeste belangstelling zijn specifiek bedrijfsgebonden onderwerpen, de ge scheiden afvalverzameling en chemisch afval. Voor een bedrijf dat serieus aan de slag gaat met een plan om afval te voorkomen, zijn de kosten voor een cursus op dat gebied al snel tienduizend gulden. Uit de antwoorden van de ondervraagde ondernemers blijkt dat de kosten voor deze cursus lager dan tien mille worden ingeschat.

de Stem | 1994 | | pagina 13