Vier maanden op wintersport Olympische medailles: de herinnering blijft Trampoline opstapje voor freestyle-skiër Michiel de Ruiter Olympisch ijshockey: het blijft surrogaat pelbos rmeerd reert >orter LILLEHAMMER MAANDAG 14 FEBRUARI 1994 B6 1994 BS N oek 5-AZVV r cht 1 1-3. de ronde: ZSC -5, Kruiningen K 1-Cadzand 1 orssele 1 2-1 meldinge 3 ï'.i a strafschoppen Waarde l i.J' 1, Mevo 1-Bruse wint na straf- erke 1-Veere 3 uwendaele 2 2-0 3 11-0, Spui haartsdijk l-ftii. L KNVB ND issingen 3-Zee- ng Ambon 4-Re. mbon 2-Dostana - l-Luctor'88 3 S 6-Jong Ambon Zeelandia 3 l-i. Breskens 4-Ter- de 1-Axel 4 6-1 A: Ouwerkerk Breskens 5-Ter- is 2-Oostburg 3 answeertse Boys -1, Zeeland Sport 2-2, Zeelandia 1-3, Noormannen e: 2-2. Zeelandia en dat hield de enwicht. In de tzelfde spelbeeld wartier te spelen g. Een schot van d door een Cad- n richting veran- een in het doel: -4 - Een verdien- van Hoek 3 be- gehavend SVD. de eerste speel lijk uit naar 0-3, scoorde 0-1 en e Kevie tekende na de hervatting via Mario Zegers. SVD iets terug de Dries scoorde de Baan zorgde RSEKE 3 5-1 an Poley 1-0, Bobut de Jonge 3-0, Louis k de Jonge 4-1, Wijn- 5-1. D 1-5 - Rust 0-3, 0-1, Hugo Crucq 0-2, 0-3, Hugo Crucq 0-4, 4, Wim Dieleman 1-5, "SELE 2-0 - se 1-0, Johnny Melis E-WEMELDINGE 3 Wemeldinge 3 wint na Ronald Hoekman 1-0, RKE-WAARDE 1-0 tand. Quiryn Driedijk MELDINGE 2 6-1 de Kok 1-0, Ernest d van der Sluis 3-0, Ronald de Jonge 5-0, r 6-0 (strafschop), -1. OYS 2 1-1 - Rust-en wint na strafschop- ic 0-1, Clement van -VEERE 3 0-5 - Rust loed 0-1, Sjaak Lou- t Goedbloed 0-3, Co 0-5. CK 3 11-0 - Rust 5-0, rge 1-0, Eric Beije 2-0, le 3-0, René van der 6-0, Marco Pannekoek der Werf 8-0, Bert dri Bal 10-0, Bert Ver- fschop). DUK-RILLANDIA 2 Kees Kloosterman 1-0. n 2-0, Wim Moerland DE STEM Bussum - Freestyle- skiër Michiel de Ruiter herstelde bijtijds van een vervelende buikbles sure om zich te plaatsen voor de Olympische Winterspelen in Lille- hammer. De Nederland se skivereniging trok 70.000 gulden uit om hem als eerste Neder landse skiër uit te zen den naar de Winterspe len. 'Ik heb de bond niet onder druk gezet en de bond heeft mij niet on der druk gezet. Het was in het belang van beide partijen, dat ik me goed zou kunnen voorberei den.' Door Marcel Luyckx Als een nomade trok de 29-jarige De Ruiter de afgelo pen maanden langs de Europese en Noordamerikaanse ski-pis tes. Punten sprokkelend voor de wereldbeker, ver van zijn vrouw en drie kinderen in Bussum vandaan. De strenge eisen van het NOC'NSF dwongen hem zijn ouderlijke taak te verwaarlo zen. Nog even zal hij een vader met afstandsbediening blijven. Tot na de Winterspelen, waar rij uitkomt op het onderdeel aerials (springen), dat dit jaar voor het eerst op het Olympi sche programma staat. „In maart ga ik eindelijk sociaal worden," belooft De Ruiter. „Wat ik de afgelopen maanden heb gedaan, was toch wel tame lijk a-sociaal. Ik heb er thuis ook lang over gepraat, voordat ik besloot me in dit avontuur te storten. Mijn. vrouw heeft mij de motivatie gegeven. 'Ik red het thuis wel met die drie kleintjes', zei ze. 'Als jij maar één of twee keer per dag belt, zodat de kinderen horen wie papa is.' Het enige wat ik hoef te doen, is goed springen. En goed landen natuurlijk. Het voordeel is dat mijn vrouw zelf aan topsport heeft gedaan. Zij weet wat het inhoudt." Michiel de Ruiter: „Na tien jaar trampoline-springen was ik aan wat anders toe. Michiel de Ruiter is getrouwd met ex-hockey-international Margriet Zegers. Zij nam deel aan de Zomerspelen in Los An geles en won er goud. Waar Margriet Zegers zich in het ver leden gesteund wist door een heel team, is Michiel de Ruiter vaak op zichzelf aangewezen. „Het valt niet altijd mee om de motivatie op te brengen als je als enige Nederlander op trai ningskamp bent in het buiten land. Daarom heb ik aanslui ting gezocht en ook gekregen bij de Zwitserse aerial-ploeg." „In Lillehammer heb ik straks de beschikking over de Zwitser se bondscoach Michel Roth, een ex-topper. Ik kan me geen bete re trainer wensen. Ik analyseer video's met hem, waarbij hij mij op details wijst die mij soms ontgaan." Bij het freestyle-skiën heeft Michiel de Ruiter veel profijt foto anp van zijn achtergrond als tram poline-springer. Vier keer veer de hij op de trampoline naar een Nederlandse titel. „Na tien jaar trampoline-springen was ik aan wat anders toe. Op een waterschans in Soesterberg maakte ik voor het eerst kennis met het freestyle-springen. Ik werd meteen het eerste jaar al Nederlands kampioen, omdat ik sprongen maakte die de andere deelnemers niet beheersten. Al le toppers in het freestyle-skiën komen óf uit het trampoline springen óf uit het schoonsprin- gen. Ik had het geluk dat ik ook een beetje kon skiën." Bij gebrek aan bergen en sneeuw traint De Ruiter in de zomermaanden veel op de wa terschans. Daarnaast trekt hij in eigen land met een mobiele schans langs kermissen en bra derieën. „Die shows zijn voor mij een stukje broodwinning. Elke sprong is in feite een training. De concentratie voor af, het inzetten van de sprong, het is allemaal hetzelfde als in de sneeuw. Alleen de landing is anders. Michiel de Ruiter begon niet aan zijn Olympische missie, al vorens zich te verzekeren van financiële steun van de Neder landse Ski Vereniging (NSV). Van de 161.000 leden van de NSV kwam hij als enige in aanmerking voor deelname aan de Winterspelen en was dus in een positie om eisen te stellen. „Ik heb de bond niet onder druk gezet en de bond heeft mij niet onder druk gezet. Het was in het belang van beide partijen, dat ik me goed zou kunnen voorbereiden. Ik heb een kos tenplaatje gemaakt. Je kunt je voorstellen dat dat niet flauw was. Veel mensen vinden een weekje naar de sneeuw al te duur. Ik moest vier maanden op wintersport! Het gesprek duur de een half uur. Ik ben daarna naar het toilet gegaan en toen ik daarvan terugkwam, kreeg ik te horen dat iedereen achter mij stond." Van het Topsportfonds reser veerde de NSV 70.000 gulden voor Michiel de Ruiter. Tijdens de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen, in het Franse Tignes, miste hij de Olympische kwalificatie (een plaats bij de eerste acht) op op een haar. Hij werd negende. Een blessure zette hem in de cember buitenspel. Op het sportcentrum Papendal werd hij net op tijd opgelapt, zodat hij in het Canadese Le Relais alsnog in de gunst kon komen van de keuzeheren van het NOC*NSF. portmedewerker al - Ron Spel- nenteel trainer redase NAC en eler-en trainer was in zijn ts Veenendaal getuige van de DVO-Hoek. Een (evecht waarin nmeester van pte knapen als de Smet en in Keeken aan kon zien. oetballers," oor- j. Meer gechar- hij van de voor :ende nummer ze- iek. „Wie is hij en hij," informeerde pat deze Geert de to lang onopge- V Zelzate gespeeld kaasde hem ten |Het is een man met jldus Spelbos, die ier vond dat De et tweetje al vele zijn leeftijd heeft (2x) en Rudy SimPe' n Belois stond aan erschillende doelpun ETBAL EN 3 - OOSTBÜR anks dat de uitslag et vermoeden, b 3 knap tegenstand e" veld niet eens minde oekers. De thuisp wat kansen hgS wist daar wel raa« k van Veen opend de score en in ft scoorde Jurgen e keer. Door Ton van Esch Lillehammer - IJshockey mag dan een wintersport heten, het zette zijn eerste stappen op het Olympisch strijdveld als onderdeel van de... Zomerspelen. Vlak naast de deur, want in Ant werpen maakte ijshockey in 1920 zijn debuut. Het behaagde de hoge heren van het IOC om ijshockey samen met kunstrijden op het programma te zetten. Een tamelijk extravagante onderneming. Het probeer sel sloeg overigens aan en vormde de grondslag van de eerste Olympische Win terspelen, waarmee Cha- monix in 1924 goede sier maakte. Intussen is het ijshockeytoer- nooi uitgegroeid tot één van de hoekstenen van de Winter spelen. Een melkkoetje, dat wordt gekoesterd door het IOC. Ondanks die warme ge negenheid is het Olympisch ijshockey altijd surrogaat ge bleven. Dat was al zo in 1920, toen in Canada ijshockeyprofs al zo'n vierduizend dollar per seizoen verdienden en een amateurteam uit Winnipeg in Antwerpen de honneurs waar nam. Aan dat dualisme tussen profs en amateurs is nooit een einde gekomen. Ook niet toen het IOC de loper uitlegde voor de professionals. Anno 1994 zijn de gevolgen van de scheiding zelfs groter dan ooit. Dat heeft alles te maken met de expan siedrift van de NHL (National Hockey League), de Noorda merikaanse profeompetitie. Die Canadese 'uitvinding' ont dekte de Amerikaanse markt. Aanvankelijk schoorvoetend en geremd door het conserva tisme van de clubeigenaren, heeft de NHL nu alle remmen losgegooid. Sinds een jaar heeft het zijn lot in handen gelegd van Gary Bettman, de man achter het grote commerciële succes van de NBA (de professionele bas ketbalcompetitie). Bettman is ervan bezeten om de, nog royale, achterstand op basket bal, honkbal en football in te lopen. Die krijgen aanzienlijk meer aandacht van de Ameri kaanse media en liggen der halve zakelijk beter in de markt. Een contract met de commerciële sportzender ES PN (in Europa vertegenwoor digd door Eurosport), in twee derde van de Amerikaanse huishoudens te ontvangen, is het meest recente succes van Bettman. De groei van de NHL naar 26 clubs, de veranderde smaak van het publiek en de lokroep van het grote geld hebben de NHL de laatste jaren tot een waar paradijs gemaakt voor de Europese top-ijshockeyers. Na de invasie voor het begin van dit seizoen staan 117 Eu ropese spelers op de loonlijst van een club uit de NHL. En die ontbreken allemaal op het appèl in Lillehammer. Slechts weinigen van hen zul len er een traan om laten. Spelen in de NHL is een hard bestaan, zelfs al zijn de nor men aan het veranderen. De traditionele bijval voor de on besuisde Canadese cowboys verliest terrein aan de bewon dering voor de Europese stilis ten. Met name Russen en Tsje chen gebruikten de herkregen vrijheid om het armenhuis te ontvluchten. Maar ook Zwe den en Finnen waren niet te houden. Zodat nu twintig pro cent van de rolbezetting in de NHL voor rekening komt van Europeanen. En het loont. Aangespoord door de Amerikaanse overtui ging dat 'wat niets kost, ook niets waard is', dwingt de NHL de laatste jaren met ge weldige salarisverhogingen 'respect' af. Wayne Gretzky is met een inkomen van 50 mil joen gulden in drie jaar zelfs de best betaalde teamsporter van het continent geworden. De bijna niet te stillen honger van de NHL naar topspelers en -talent rijdt het Olympisch toernooi danig in de wielen. De room is eraf. Waar Canada en de Verenigde Staten hun ijshockey-eer al per traditie in handen leggen van veredelde amateurs, moeten nu ook Eu ropese landen putten uit hun tweede keus. Het NHL-circus draait immers vrolijk door, alsof er geen Olympische ka lender bestaat. Maar er is hoop. Naar het voorbeeld van basketbal (Barcelona) ziet nu ook de NHL brood in Olympi sche 'reclame'. Vanaf 1996 wil het professionals vrijmaken voor de Winterspelen. Mis schien treedt er dus in 1998 (Japan) eindelijk een dream- team op. Waarschijnlijk is dan ook de landkaart van de internatio nale ijshockeywereld drastisch gewijzigd. In Noorwegen wijkt het deelnemersveld maar op één plaats af van dat in Al- bertville, waar Rusland kam pioen werd. Polen heeft het veld geruimd voor Slowakije. De Slowaken vormen de voor bode van de nieuwe lichting Oosteuropese landen, die nu hun kans schoon zien. Met name Letland, Oekraïne en Wit-Rusland dringen op. Eindhoven - Olympische medail les. Degenen die ze bezitten, heb ben ze opgeborgen in de lade van een kast of opgehangen in een prijzenkast. Ze worden uitgeleend aan tentoonstellingen of ter be scherming tegen alle soorten van onheil bewaard in een banksafe. Er zijn duplikaten van vervaar digd om er een expositie in het Haarlemse stadhuis mee op te sie ren, maar de originele exemplaren komen niet van hun plaats. Poor Hans Wagenaars Pe enige medailles voor Nederland die niet Mor een lange-baanschaats(st)er werden be haald, behoren toe aan Sjoukje Kossmayer- 'Jkstra, de kunstschaatsster, die zilver won °P de Spelen van '60 (Squaw Valley) en goud laar later in Innsbruck. „Ik ben er trots op, want ik heb er hard voor itwf ze^ ze over "de twee medailles, die de woonkamer in een kast vol trofeeën wigen te blinken. „Ik heb een gezin met ee kinderen, dus veel tijd om ernaar te Iken is er niet. Maar als ik er eens een blik j*WerP. tja, dan gaat er nog steeds veel rTm^, en* Vooral bij die gouden plak Innsbruck. Want daar was onze konin- 5® toen bij." dpnW^opolbare trainingsuren en de pijn „,l0 pookje Kossmayer-Dijkstra in het L ,,met terug. „Het was leuk en die 'iprfli waren een beloning. Trainen is L 5™anSarbeid. Je doet het of je doet het P- Klaar uit." F„Ard en Keessie' bleef Nederland thuis. i'„ voor de buis, met koffie, thee, koek lipni!-" u6 '^schema's. De reus Ard L. en Pezige bijtertje Kees Verkerk i lacht op legendarische schaatshel- de Noor Fred Anton Maier. En Ard Schenk; drie maal goud in 1972 (Sapporo). foto anp klopten hem ook. Schenk, in Lillehammer chef de mission van de Nederlandse ploeg, behaalde in zijn loop baan vier Olympische medailles. Drie gou den in Sapporo en één zilveren in Grenoble. „Ze hebben een tijdje in een la gelegen, daarna in de vitrine van het NOC en ze zijn uitgeleend aan een tentoonstelling in de buurt van Eindhoven. Ja, ze scharrelen nog al wat en het enige dat ik hoop, is dat iedereen ze weer keurig terugbrengt. Niet dat ik ze echt zal missen, hoor. Alleen de 'Jaap Eden' staat bij me in huis. Dat is gewoon een mooi beeldje." Kees Verkerk, de gebogen werker van wel eer, nam aan drie Olympische Spelen deel en keerde van geen ervan met lege handen terug. Driemaal zilver, één keer goud was de oogst. Vroeger, toen Verkerk nog in Putters- hoek woonde, waren de medailles een be zienswaardigheid in het café van zijn vader. „Ze kwamen met bussen om foto's te maken van de kampioen en z'n plakken," weet hij. Nu woont hij alweer twintig jaar in Kristi- ansand (Noorwegen), waar hij samen met z'n (van oorsprong Amerikaanse) echtgenote een hotel annex camping runt. In zijn huiska mer, buiten het hotel, hangen de getuigenis sen van Verkerks roemruchte sportverleden in een prijzenkast. Uit de buurt van drinken de en zingende gasten, die door Verkerk worden vermaakt met orgelmuziek. „Ze kunnen niet in het hotel hangen," zegt Verkerk met enige spijt. „Dan worden de linten vuil en slijten de medailles te hard. Als we eens een avond doorbrengen met niet-drinkers, ja, dan komen ze tevoorschijn en gaan ze van hand tot hand. Dat is reclame, er wordt over gebabbeld." „Ik ben de interesse voor een tentoonstelling aan het polsen. Daar moet ik wat voorzichtig mee zijn, want ik ben tenslotte Nederlander, een concurrent dus van de Noren. Eigenlijk zou ik er een museum van moeten maken, maar dat kost me gauw een paar ton. Ondermeer voor bewaking, alarm en zo. Je weet nooit wat ze ermee willen doen." Olympisch eremetaal blijft iets speciaals. Ook al ligt het niet opgeborgen onder een hoofdkussen, in isolatiemateriaal verpakt begraven onder een honderdjarige eik en gaan de sporters er allang niet meer mee op de foto. Maar voor een topsporter die er één had kunnen hebben en er net naast greep, blijft het een voortdurende bron van frustra tie. Dat blijkt uit de reactie van ('Heia') Jan Bols, inmiddels eigenaar van een sportzaak in Hoogeveen. „Ik heb geen Olympische medailles, alleen een stuk of vier diploma's en een blanco beker. Voor mijn tweede plaats op het WK achter Fred Anton Maier." Olympische medailles. Ze hebben hun waar de, maar lijken zo gewoon. Behalve als je ze net niet hebt behaald. Wayne Gretzky. foto ap foto anp Sjoukje Dijkstra en koningin Juliana.

de Stem | 1994 | | pagina 11