Bestand Sarajevo lijkt het te houden Seizo< Doorbr; Catastrofe dreigt in Sudan door oorlog en droogte Raadsels rond in Bodensee neergestort vliegtuigje Bij ons is op Valentijns- dag harten troef. Algemene st Duitse meta Broer van Berlusconi Canadees Larry Towell wint World Press Photo meldt zich bij politie Clinton krijgt Jeltsin eindelijk aan de lijn -Holland (asinos DE STEM BUITENLAND Verenigde Staten komen met nieuw vredesplan De cel in voor roken of drinken tijdens Ramadan BUITENLAND KORT Israël dreigt met afsluiten bezet gebied na moorden HOOG TIJD VOOR EEN GOED GESPREK VANAVOND MET YOLANDA UIT EPE 21.05 UUR NED.3 VARA In de Holland Casino's kom je ogen tekort. pe Vries: Tuinbou ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 A4I PESTEM Moskou/Washington - Na twee dagen vruchteloos proberen is gisteren dan toch een telefoongesprek tot stand gekomen tussen de Amerikaanse presi dent Clinton en zijn Russische collega Jeltsin. Het gesprek duurde een half uur. Jeltsin zei Clinton dat hij een 'actieve' rol wil spelen in het vredesoverleg over Bosnië, aldus het Witte Huis. In de voorgaande dagen had Clinton herhaaldelijk gepoogd Jeltsin te bellen, maar het wilde maar niet lukken. Clinton wilde aan Jeltsin de bedoeling uiteenzetten van het Navo-ultimatum aan de Bosnische Serviërs. Clinton weet het ongemak aan technische proble men. Maar in de VS werd ook al gesuggereerd dat Jeltsin de hoorn niet meer durfde opnemen na het ultimatum. De Russische lezing van het voorval is volledig tegenovergesteld. Volgens een woordvoerder heeft Jeltsin donderdag anderhalf uur naast de telefoon zitten wachten ('zo lang als de fatsoensregels eisen') op het telefoontje uit Amerika. Aan de lijn mankeerde volgens de Russische telefoondienst niets. VN-soldaten in Sarajevo nemen wapentuig in dat de Serviërs zojuist aan hen hebben overgedragen. foto epa Van onze redactie buitenland Sarajevo/Washington - Het staakt-het-vuren in en rond Sarajevo heeft gisteren tot veler verrassing redelijk stand gehouden. Zowel de belegeraars (de Bosni sche Serviërs) als het moslim-re geringsleger hebben gisteren him eerste zware wapens aan de VN- vredestroepen overgedragen, waarmee ze gevolg geven aan het ultimatum dat de Navo heeft gesteld. De Verenigde Staten hebben gis teravond laat een nieuw plan van zes punten gepubliceerd voor het bereiken van vrede. Doel is, de Bosnische Serviërs te dwingen tot inschikkelijkheid in .ruil voor versoepeling van de sancties tegen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro). Zo niet, dan worden die sancties ver scherpt. Er moet 'rekening wor den gehouden met de redelijke behoeften' van de moslims: on der meer toegang tot de zee en corridors tussen de moslim-ge bieden. Mijnen In Sarajevo hebben de blauwhel men zich over het met mijnen bezaaide front verspreid. Zij ne men daar stellingen in om de twee partijen van elkaar ge scheiden te houden. Franse vre- dessoldaten zijn gisteren begon nen, de mijnen onschadelijk te maken. Donderdagavond en -nacht werd het bestand dat eerder die dag inging door granaatbeschietin gen over en weer geschonden, maar sindsdien bleef het rustig. Volgens VN-commandant Sir Michael Rose zal het aantal schendingen snel afnemen nu de VN positie kiest tussen de fron ten en er steeds meer wapens worden ingeleverd. De Navo ge lastte de Bosnische Serviërs woensdag hun zware wapens minstens 20 km van Sarajevo weg te halen, maar overdracht van die wapens aan de VN zet volgens Rose 'nog veel meer zo den aan de dijk'. Gisteren hebben de Franse mi nisters van Buitenlandse Zaken en Defensie, Juppé en Léotard, een bezoek gebracht aan Saraje vo om de ernst van het Navo-be- sluit te onderstrepen en aan te dringen op een vredesovereen komst. „Ik vertrek met het ge voel dat de mogelijkheid van een oplossing niet verloren mag gaan," zei Juppé na een ontmoe ting met de Bosnische president Izetbegovic. In de Veiligheidsraad van de VN heeft Rusland, dat zich eerder verzette tegen Navo-ingrijpen, gas terug genomen. De Verenig de Staten rekenen nu niet langer met een ernstig conflict tussen het Westen en Moskou in ver band met de dreiging met lucht aanvallen. De Russische ambas sadeur Vorontsov verklaarde in New York dat zijn land 'niets zal blokkeren'. Hij voegde er verras senderwijs aan toe dat VN-se- cretaris-gèneraal Boutros-Ghali het recht heeft zonder consulta tie van de Veiligheidsraad op dracht te geven tot Navo-lucht- aanvallen. Boutros-Ghali heeft gisteren zijn speciale gezant in voormalig Joegoslavië Yasushi Akashi be voegdheid gegeven te beslissen over Navo-luchtaanvallen op Servische stellingen, mochten die nog nodig zijn. De Veilig heidsraad komt er dus niet meer aan te pas. Opdeling Bij de vedesonderhandelingen over Bosnië in Genève heeft een groep Bosnische Kroaten een ei gen vredesplan voorgesteld, dat de opdeling van Bosnië in 17 kantons behelst. Verder stelt de groep voor dat de regio's Saraje vo en Mostar onder bestuur ko men van respectievelijk de Vere nigde Naties en de Europese Unie. De leider van de Bosnische Ser viërs Karadzic heeft gisteren verzekerd dat hulpverleners van de VN geen gevaar lopen op grondgebied dat onder zijn con trole staat. Karadzic nam af stand van zijn eigen generaal Gvero, die een dag eerder hulp verleners in gijzeling dreigde te nemen. Naar aanleiding van het dreigement heeft de VN-hulpor- ganisatie UNHCR wel haar vei ligheidsmaatregelen verscherpt. De Bosnische Serviërs vielen gis teren de moslim-enclave Bihac in het noordwesten van Bosnië aan met heftig artillerievuur en tanks. Daarbij kwam een nog onbekend aantal burgers om het leven. „Blijkbaar willen de Ser viërs nu van de gelegenheid ge bruik maken, dat de ogen van de wereld gericht zijn op Sarajevo," zei een woordvoerder van de VN. Van onze redactie buitenland Milaan - De door de Italiaanse justitie gezochte Paolo Berlusconi heeft zich gisteren vrijwillig bij de politie gemeld. De 43-jarige broer van mediamagnaat en politicus Silvio Berlusconi wordt verdacht van corruptie. De Italiaanse justitie vaardigde een arrestatiebevel tegen Paolo uit omdat één van de Berlusconi- bedrijven waarover hij de lei ding heeft in de jaren tachtig betrokken zou zijn geweest bij omkoping. Het arrestatiebevel volgt op een onderzoek naar smeergelden die in de jaren tachtig zijn uitgekeerd aan poli tieke partijen. Silvio Berlusconi, hoofd van Eu ropa's grootste particuliere me diaconcern, stelde zich vorige week kandidaat namens Forza Italia. Deze rechtse partij wil voorkomen dat links- de over hand krijgt in de verkiezingen van 27 en 28 maart. Uit een opiniepeiling blijkt dat de partij van Berlusconi nu de meeste aanhang heeft. Forza Ita lia krijgt 24 procent van de stemmen, de voormalige commu nistische Linkse Democratische Partij (PDS) volgt als tweede, met negentien procent. De affai re rond broer Paolo werpt echter een smet op de campagne van Silvio, die zich pleegt te presen teren als iemand die altijd ver stond van de corruptie van het oude regime. De twee Berlusco ni's werkten door de jaren heen zakelijk nauw samen. Veiligheidsdienst De Italiaanse veigheidsdienst Sisde is ervan beschuldigd, te hebben gewerkt voor de vorig jaar gearresteerde maffialeider Toto Riina. De beschuldiging komt van de maffioso Salvatore Enea, die niet wist dat het tele foongesprek dat hij vorig jaar met een 'collega' voerde, door de politie werd afgetapt. In het gesprek klaagde Enea over de bloeddorst van Riina. Hij gaf een verklaring voor diens jarenlange ongrijpbaarheid: „Hij had de Sisde achter zich, die hem vertelde dat er een actie werd voorbereid en dan was hij er van door." Ook de politie werkte volgens Enea voor Riina. Paolo Berlusconi foto epa Dubai (afp) - De Golfstaten hebben de niet-islamitische ingezetenen gewaarschuwd dat zij gevangenisstraf ris keren als zij drinken, roken of overdag eten tijdens de vastenmaand Ramadan, die vandaag begint. Moslims moeten rekening houden met zweepslagen als zij zich hieraan schuldig maken. „Wij kunnen ons niet tole rant opstellen in deze kwes tie," aldus sjeik Ahmed ben Mohammed al-Khazraji, minister voor Moslimzaken van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In Saoedi-Arabië, het strengste islamitische land aan de Golf, kunnen buiten landers die zich niet aan de regels houden, in de gevan genis terecht komen of wor den uitgewezen. De hotels in Abu Dhabi, hoofdstad van de VAE, sluiten tijdens de Ramadan hun bars en zwembaden. De restaurants gaan pas na zonsondergang open. In de Golfstaten wo nen ruim vijf miljoen niet- islamitische Westerlingen en Aziaten. Door Rob Cobben De al bijna elf jaar durende burger oorlog in Sudan is deze week in alle hevigheid opgelaaid. Het regeringsle ger is in het zuiden deze week een groot offensief begonnen tegen het Zuidsudanees Bevrijdingsleger (SPLA). Hulpverleners waarschuwen voor een catastrofe in het Afrikaanse land, dat ook al te kampen heeft met enorme droogte. De burgeroorlog in Sudan heeft volgens schattingen van de Verenigde Naties sinds 1983 zo'n vijf miljoen mensen op de vlucht doen slaan. Ze zitten in vluchtelin genkampen in Uganda, Kenya,' Ethiopië of elders in Sudan. Het voorjaarsoffensief van het regeringsleger heeft daar nog eens honderdduizend ontheemden aan toegevoegd. „De burgeroorlog bereikt nu een nieuwe piek in wreedheid tegenover de burgerbe volking," aldus VN-functionaris Charles Lamunière in een noodkreet. Volgens de VN verslechtert de situatie in de islamiti sche republiek met de dag. Artsen zonder Grenzen (AzG) waar schuwt dat zich in Sudan 'een van de grootste humanitaire rampen van de we reld' dreigt te voltrekken. „Er wordt zwaar gevochten in het zuiden. Burgers zijn massaal op de vlucht geslagen, ter wijl juist nu cassave en gierst gezaaid zouden moeten worden. En in het noor den van het land is de graanoogst door droogte mislukt," zegt Eelco Schoonder- woerd van AzG Nederland. „Er dreigt een hongersnood van enorme omvang." Gevechten Medewerkers van AzG Nederland die in zuidelijk Sudan werkzaam zijn, en diplo maten in Khartum melden hevige gevech ten in de regio's West-Equatoria en Opper Nijl. Het regeringsleger heeft ste den gebombardeerd en dorpen platge brand. Zelfs vluchtelingenkampen wor den niet ontzien. „Het opvangkamp bij Nimule, waar 70.000 vluchtelingen zaten, is met de grond gelijk gemaakt," zegt Schoonderwoerd. Hoeveel slachtoffers de jongste golf van geweld heeft gemaakt, is niet duidelijk. Sinds het begin van de oorlog zouden tussen de 1,3 en twee miljoen mensen zijn omgekomen. De Belgische afdeling van AzG heeft inmiddels zijn medewerkers geëvacueerd uit de stad Mundri, vlakbij de grens met Zaïre. Ook andere hulporganisaties heb ben dat gedaan nadat Mundri, een bol werk van SPLA-strijders, eergisteren in handen viel van regeringstroepen. De vijftien Nederlandse AzG-medewerkers in zuid-Sudan blijven voorlopig nog wel op hun posten. Zij zitten volgens Schoon derwoerd net buiten de gevechtszones. Het conflict tussen het SPLA van rebel lenleider John Garang en de door Iran gesteunde regering in Khartum heeft et nische en religieuze wortels. Het zuiden van Sudan wordt bewoond door christe nen en aanhangers van traditionele gods diensten. De noorderlingen, die het land sinds 1956 domineren, zijn islamitische Arabieren. Het SPLA streeft naar een onafhankelijk zuid-Sudan en heeft een groot deel van dat gebied in handen. De troepen van Garang vechten de laatste twee jaar óók tegen de militie van Riëk Machar, die zich na een conflict afsplitste van het SPLA. Drie weken geleden bereikten de strijden de partijen in Nairobi een vredesakkoord. President Omar el Beshir trok op het laatste moment echter zijn handtekening terug. Het nieuwe offensief van zijn troe pen heeft alle hoop op een vreedzame oplossing de bodem in geslagen. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - „Alles okay. Ik heb grondzicht. Blijf dalen". Op 24 januari, kort na zeven uur 's avonds, meldt de 44-jarige piloot Rudi Wierschem zich bij de toren van het kleine vliegveld van Altenrhein, op de Zwitserse oever van het Bodenmeer. Dan verdwijnt de Cessna 425 van het radarscherm. Zonder dat de piloot een 'sos' uitzendt, en terwijl er brandstof genoeg aan boord was. Het in Praag opge stegen toestel wordt verzwolgen door de Bodensee. Neergestort, een noodlanding wegens plotselinge pech, of een doelbewuste landing op het wa ter? De piloot en zijn vier passagiers zijn bijna drie weken na het ongeluk nog steeds ver mist. Vragen volop: liggen ze dood op de bodem, of zijn ze op één of andere manier aan land gekomen en ondergedoken in verband met smokkel van kost bare (radio-actieve) metalen? Het vliegtuigwrak wordt na en kele dagen op 160 meter diepte gelokaliseerd en geborgen. Aan boord geen stoffelijke resten, al leen een paar koffers. Gisteren hebben de Duitse auto riteiten bekend gemaakt dat al les duidt op een noodlanding op het laatste moment, volgens het boekje uitgevoerd. Volgens de officiële lezing zijn de inzitten den op eigen kracht uit het vliegtuigje gekomen, maar daar na op de hopeloze en ijskoude zwemtocht naar de oever ver dronken. Aan boord zouden vier passa giers zijn geweest: de 54-jarige- Berlijnse aannemer Josef Rim- mele (die voor bouwfraude werd gezocht), een hoge ex-DDR- sportbeambte en vermoedelijk twee Tsjechische bar-danseres- sen. Rimmele staat bekend als atoomsmokkelaar. Samen met zijn kameraad Eichler werd hij enige tijd geleden in de Letland se hoofdstad Riga ontvoerd door de Russische atoom-maffia. Die hield Eichler vast en liet Rimme le gaan om een hoog losgeld op te halen. Maar Rimmele kwam terug met een knokploeg van voormalige DDR-lijfwachten en bevrijdde Eichler. Volgens geruchten was er aan boord van de Cessna een partij radio-actief Caesium 137 en ru bidium. Maar talloze metingen Siegen - In het Duitse Siegen zijn gisteren twee skinheads wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van moord op een 55-jarige invalide man.De 17- en 21-jarige verdachten werden ervan beschuldigd in december 1992 een slechtziende mar, dusdanig met het uitdelen van trappen te hebben toegetakeld dat deze ter plekke overleed. Het openbaar ministerie had gevangenisstraffen van negenenhalf en acht jaar en drie maan- den geeist. Sneeuw verlamt grote delen Amerika Washington - Een groot deel van de regeringsgebouwen in de Amerikaanse hoofdstad Washington bleef gisteren gesloten vanwege nieuwe sneeuwval die de stad en grote delen van het land teisterde. Ook elders is Amerika in de greep van de winter. Scholen blijven gesloten en veel mensen door de centimetersho- ge sneeuw niet op hun werk komen. Vliegvelden zijn dicht. Het strooizout is vrijwel overal in de VS finaal op. Indonesië arresteert vakbondsactivisten Jakarta - De Indonesische politie heeft de afgelopen drie zeventien leiders van de grootste onafhankelijke vakbond SBSI opgepakt. Zij deed dat nadat de groep had opgeroepen tot een landelijke staking van een uur uit protest tegen arbeidswetten. De aanhoudingen komen enkele dagen voordat de Verenigde Staten, bezorgd over vermeende schendingen van de rechten van werknemers en arbeidsregels, een besluit neemt over het al dan niet verlengen van handelsvoordelen die Indonesië nu n geniet. Negen doden bij twisten in Zuid-Somabë Mogadishu - Zeker negen Somaliërs zijn vrijdagochtend om het leven gekomen bij hevige gevechten tussen clans in de zuidelijke havenstad Kismayu. Vijftien mensen zijn bij de gevechten tussen de Ogadeni en Harti gewond geraakt De militairen van de VN-macht (UNOSOM) waren niet bij de incidenten betrokken. De gevechten kunnen wijzen op een heropleving van de burgeroorlog in Zuid-Somalië. Het gebied wordt betwist door de strijdgroepen van generaal Mohamed Said Hersi en zijn rivaal kolonel Ahmad Omar Jess. 'Meer EU-posten naar vrouwen' Straatsburg - Het Europees Parlement heeft in Straatsburg een resolutie aangenomen waarin wordt gepleit voor meer vrouwen op besluitvormende functies. De Nederlandse Europarlementa riër Jessica Larive (WD) vindt dat premier Lubbers als mogelijk toekomstig voorzitter van de Europese Commissie werk moet maken van de benoeming van meer vrouwelijke EG-commissarissen. De Commissie Rechten van de Vrouw in het Europees Parlement stelde deze week in Straatsburg een concreet actieprogramma voor. Daarin wordt de Europese Commissie opgeroepen quota in te stellen voor werving en promotie van vrouwen bij de Europese instellingen. De Canadese fotograaf Larry Towell heeft de World Press Photo-prijs 1993 gewonnen met deze foto van kinderen in de Gazastrok die spelen met speelgoed-pistolen. De foto is genomen in mei 1993. Towell werkt voor het Frans-Amerikaanse fotopersbureau Magnum. Hij krijgt de prijs, 15.000 gulden en de Gouden-Oogtrofee, op 26 april in Amsterdam. De winnende foto werd gekozen uit 22.775 foto's van 2429 fotografen uit 93 landen. Frans Lanting is de enige Nederlander die in de prijzen viel. Hij won de tweede prijs in de categorie Natuur en milieu met de foto van een jonge orang oetan in Borneo. foto larry towell/magnum Jeruzalem (ap) - De Israëlische minister van politie Moshe Sha- hal heeft gisteren gedreigd met een volledige afsluiting van de bezette gebieden als militante Palestijnen blijven doorgaan met het aanvallen van Israëliërs. Donderdag en gisteren werden de lichamen gevonden van twee Israëliërs die door radicale Pa lestijnen waren vermoord. Sha- hal voorspelde een toename van het aantal aanvallen door Pales tijnse extremisten uit onvrede met de deze week bereikte door braak in de onderhandelingen met de PLO. -Radicale Pales tijnen verzetten zich tegen het vredesproces. Harnas en de Iala- mitische Jihad hebben boven dien gedreigd met extra geweld tijdens de Ramadan die begint. Sporen Gisteren werd het lichaam van de 23-jarige taxichauffeur en voormalige grenspolitieman Ilan Sudri gevonden in de buurt de kibboets Heletz in Zuid-Israel. De politie ging naar hem op zoek nadat eerder zijn auto leeg en 'met bloed besmeurd was aange troffen. De Islamitische Jihad heeft gezegd verantwoordelijk te zijn. Donderdag werd de 75-jarige Is raëlische boer Naftali Sahr doodgeslagen gevonden in diens citrusgaard bij de plaats Reho- vot in Midden-Israel. De politie zei dat de sporen bij beide moor den naar de bezette Gaza-strook leidden. De Israëlische veilig heidstroepen voerden hun aan wezigheid in het Arabische Oost-Jeruzalem en de bezette gebieden gisteren op. (ADVERTENTIES) hebben geen enkele radio-activi teit in het water aangetoond. Het radio-actief materiaal lijkt daarmee een verzinsel van de Duitse boulevardpers. Maar raadsels en wilde veron derstellingen blijven er in deze 'thriller' nog genoeg. De meest geliefde theorie is dat de passa giers op eigen kracht, of met hulp van medeplichtigen, aan land zijn gekomen en op weg zijn naar Zuid-Amerika om defi nitief te ontkomen aan die Rus sische atoom-maffia. De autori teiten halen hun schouders op over dat soort redeneringen, maar kunnen evenmin vertellen hoe het dan wèl zit. Voordat u het vergeet: maandag is het weer zover. Valentijnsdag. Dus als u die ene kaart nog op de bus moet doen, vandaag kan hel nog. Maar u kunt hem of haar natuurlijk ook op een andere manier verrassen. Bijvoorbeeld door maan dag met z'n tweeën naar één van de 9 Holland Casino's te gaan. Want op Valentijnsdag kan ieder een bij ons z'n hart ophalen. En gaat u met 'n verrassend cadeautje de deur weer uit (als u op tijd bent natuurlijk, want de voorraad is beperkt). Mocht u ook uw hart heb ben verpand aan Chinees Nieuw jaar, dan hebben we goed nieuws voor u. Want tot 22 februari wordt dit feest bij ons gevierd. Hierover kunt u meer informatie krijgen in het casino. U moet wel 18 jaar of ouder zijn, 'n geldig legitimatiebewiis meenemen en correct gekleed aan de receptie verschijnen. 'n Stropdas met hartjes dr op, dat mag van ons. Duitse skinheads vrijgesproken van moord I - Den Haag (anp) - Minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) wil seizoenarbeid goedkoper maken. Per kalenderjaar mag ieder een vier weken tijdelijk werk ver richten zonder daarover sociale pre mies en loonbelasting te betalen. De Vries zal de Sociale Verzekerings raad en de Ziekenfondsraad binnenkort om advies vragen over zijn voorstel. De minister wil daarmee een oplossing bie den voor de personeelsproblemen in de land- en tuinbouw. Deze bedrijfstak heeft gedurende korte perioden behoef- Darmstadt (dpa/rtr/anp) - Een alge metaal- en elektrobedrijven is onv< deerde vakbondsvoorzitter Klaus Zv Het overleg gisteren met werk- al e geversvoorzitter Hans-Joachim ond Gottshol heeft niet het gewenste te s resultaat opgeleverd. Eco Afgelopen maandag was een Rex ontmoeting tussen werkgevers gen en werknemers ook al op niets mai uitgelopen. Daarom was de ont- bere moeting tussen de voorzitters besq van beide partijen gisteren voor- twe af bestempeld als de laatste kans om een algehele staking in de 4V Duitse metaalsector met zijn 3,6 miljoen werknemers te voorko- men. Eerder deze week had Zwickel Dei een ultimatum gesteld dat over het tien dagen afloopt. Hebben de nat werkgevers dan geen betere lier voorstellen gedaan, dan zal IG inf<| Metall zijn 3,2 miljoen leden la- te i ten stemmen over het houden ver van landelijke acties. de1 De afgelopen twee weken heb- Het ben enkele honderdduizenden koo mensen in vele bedrijven al mirt waarschuwingsstakingen gehou- om den. Om de druk op de ketel te stel houden legden gisteren ruim nog 130.000 arbeiders in meer dan het vierhonderd ondernemingen het keu werk voor korte tijd neer. Het De werktijden vormden het taai- baa ste gespreksonderwerp. De bed werkgevers hameren al geruime spa tijd op een veel flexibeler inzet van hun werknemers. Het aantal werkuren per week zou op een 7 gemiddelde van 36 kunnen ko- *-t men te liggen, waarvan afhanke- lijk van de werkdruk naar boven h en naar beneden afgeweken kan worden. Over de mate waarin langer of korte gewerkt moet worden en de beloning van over- Van werk liggen beide partijen nog Kot overhoop. ünJ De werkgevers willen verder cju,. drastisch korten op het vakan- j tiegeld en weigeren elke loons- verhoging. Zij willen de produk- tiekosten met dertig procent te- rugschroeven om internationaal woq hun concurrentiepositie niet te vol laten verslechteren. der De land Inkomensdaling De werknemers voelen hier niets bra voor. Zij vrezen dat dergelijke v: ingrepen op een inkomensdaling de van tien procent zullen neerko- trei men. IG Metall, die bij het begin lam van de onderhandelingen een in looneis van 5,5 tot 6.procent had en ingediend, is bereid loonsverho- In ging in te ruilen tegen garanties aai voor het behoud van' arbeids- redj plaatsen. op Bonn heeft voorzichtig op beide mei partijen druk uitgeoefend om doi staking te voorkomen. Zowel de en Duitse bondskanselier Kohl, die mei Philips is klaar voor de massaproduktie van gasontladingslampen voor auto's. Het is de eerste belangrijke door braak in autoverlichting sinds de introductie van halogeenlampen ruim twintig jaar geleden. Meer en beter licht moet veiligheid en comfort vergroten. Daarnaast biedt het nieuwe ver- hchtingssysteem de mo gelijkheid om koplam pen aanzienlijk te ver kleinen. Dat zal grote consequenties hebben voor de vormgeving van auto's, doordat de gren zen van de aërodynami ca worden verlegd. Poor Chris Paulussen In de helft van de tijd, voor de elft van de kosten'. Die bood- i, aP gaf de president van Phi- Ps Lighting, Einar Kloster, het management van de business 9\ hi gl zl st m d< b s' k c: v n VI o d id z

de Stem | 1994 | | pagina 4