Geen bewijs voor corruptie politie -zetels Kustwacht Antillen en Aruba voor controle op drugsmokkel De oude UZI is uit de gratie Stinkende vis Politiek en feiten A2 •DB STEM BINNENLAND A3 Hirsch Ballin kondigt onderzoek aan naar 'lekken' vertrouwelijke informatie Onderzoek: Beschuldigingen over top van Amsterdams korps gebaseerd op geruchten DE STEM COMMENTAAR Politie-instituut in Woensdrecht vreest verkleining Nieuwe baan voor kamerlid Feenstra Bureau begeleidt verlies bij PvdA FNV: negatief stemadvies Weinig nieuwe gezichten op gemeentelijsten Rechtbank Eper incestzaak gaat voorbij aan rapport Wagenaar BRUARI 1994 •v foto epa eld rnavalminnend Rio dat hui tie het luxueuze volksfeest evoelige klap zou toebren- 'r zouden aanzienlijk mia- ondsen vrijkomen om de agse uitspatting te finan- lijkt achteraf allemaal mee len. De leiders van diverse ascholen hebben gegaran- dat het feest dit jaar het ste en duurste zal zijn dat ooit gezien heeft. Met een 'Ogi.aan de bicheiros. Achter tralies blijven die hun ues uitschrijven. Dit niet al- tot geruststelling van de ascholen, maar ook van ho enaren. Deze maken er ing van dat de buitenlandse "ten weer massaal naar de dstad komen voor het tfeest. inina kkig is alles bij het oude ven, zo redeneren velen, wat zou Rio zijn zonder val? Het zadelt de recht- de Braziliaan echter wel en moreel dilemma op. enen mensen applaudis- en voor het dappere optre- an rechter Denise Frossard. r moet dat betekenen dat ndag mijn ogen moet sluiten de wonderschone parade?" deze principiële vraag zitten Braziliaanse carnavallief- ers al maandenlang opge- ept. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 gen, de aow niet uitgezon- Eenvoudig gezegd: hoe r de economie des te meer hoe meer banen des te volledige premiebetalers; oger de opbrengst van pre- ies te breder en dus ster- 't draagvlak. ste prioriteit van politiek drijfsleven moet daarom t zijn op versterking van onomisch draagvlak. Het iaarbij niet aan reeds bij aat de uitkeringstrekkers merken als de groep die an vier jaar achtereen Dijdragen. it dat de overheid alleen groep echt greep heeft, daarvoor geen rechtvaar- De enige rechtvaardi- 3m ook van die groep een ge te vragen ligt in een, de huidige onzekere eco- che omstandigheden van tot jaar vorm te geven }1 evenwichtig beleid p de sterkste schouders de ■ste lasten dragen. jl men daarop de energie is er nog tijd genoeg om te verdiepen in de betaal- ïeid van de aow op ter- Voor de korte termijn kan en volstaan met de stelre- welvaartsstijging en wei sdaling eerlijk delen. Al lan kom er iets terecht van oop den Uyl noemde: „De bij elkaar houden, dat is Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Korps Landelijke politiediensten moet vertrouwelijke informatie gaan verzamelen over internationale criminaliteit. Boven dien moeten de Nederlandse Antil len en Aruba een kustwacht krijgen, zodat er betere controle op drug smokkel kan plaatsvinden. Dit schrijft minister Hirsch Ballin van justitie in een brief aan de Kamer. Hij wil met die maatregelen de drugsmok kel via Suriname, de Nederlandse An tillen en Aruba tegengaan. Onlangs bleek uit een serie artikelen in NRC- Handelsblad dat de Surinaamse leger leiding in de jaren tachtig betrokken was bij cocaïnesmokkel naar Neder land. Een rapport uit 1986 daarover is nooit naar de toenmalige minister van Justi tie, Korthals Altes, gestuurd. Wel is drie jaar later dezelfde informatie in een ander rapport verschenen en aan Kort hals Altes gegeven. Deze heeft toen de kamercommissie voor veiligheids- en inlichtingendiensten op de hoogte ge steld. Hirsch Ballin is woedend dat delen van het rapport uit 1986, dat vertrouwelijk was, enkele weken geleden opdoken in NRC-Handelsblad. Hij stelt een onder zoek in naar dit 'lekken' naar de media. In de NRC werd de vraag opgeroepen, wat er met een rapport uit 1986 is gebeurd van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI). En of minister Korthals Altes, als hij de informatie had, de Kamer heeft ingelicht. Hirsch Ballin schrijft nu dat het rap port van de CRI zijn voorganger nooit bereikt heeft. Korthals Altes verklaarde eerder hetzelfde. De CRI houdt echter vol dat het rapport wel degelijk is doorgestuurd naar Justitie. Volgens de huidige minister hoefde het rapport uit '86 niet naar Korthals Altes, omdat de CRI in de eerste plaats voor de politie en het openbaar ministerie werkt. Alleen informatie die voor de minister belangrijk is, moet deze krij gen. En belangrijk was dat rapport niet, want 'het wijkt immers niet wezenlijk af van de andere informatie die in de jaren tachtig naar boven is gekomen over de betrokkenheid van Suriname, de Nederlandse Antillen en Aruba bij de cocaïnehandel," aldus Hirsch Ballin. Verder bevatte het rapport voorname lijk 'zachte informatie' die geen aan knopingspunten bood voor actie van de Nederlandse justitie, schrijft hij. Nederland is niet opgetreden tegen de drugsmokkel omdat er sinds 1982 geen mogelijkheid meer is om samen te wer ken met Suriname op het gebied van uitlevering en rechtshulp. Bovendien bestonden er 'weliswaar sterke aanwij zingen' voor de betrokkenheid van Su riname, maar onvoldoende bewijs. WD-Kamerlid Dijkstal neemt 'voor alsnog' genoegen met de brief van Hirsch Ballin. Hij had eerder, net als de D66-fractie, gepleit voor een parlemen taire enquête wanneer de antwoorden van de minister niet zouden voldoen. Van onze verslaggeefster Den Haag - Er zijn geen aanwijzingen voor corruptie binnen de top van het Amsterdamse politiekorps. Dat is de conclusie van het rijksrecherche-onderzoek, dat in opdracht van de Amsterdamse procureur-generaal Van Randwijck is verricht. Uit het rapport blijkt dat de beschuldigingen van corruptie op geruchten zijn gebaseerd en niet op feiten. Het onderzoek werd ingesteld nadat drie weken geleden hoofdcommissaris J. Wiarda uit Utrecht de top van het politiecorps in Amsterdam van corruptie beschuldigde. Deze corruptie zou in december voor de Amsterdamse hoofdcom missaris E. Nordholt de directe aanleiding zijn geweest het In terregionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) op te heffen. Eenzelfde soort be schuldigingen kwamen ook van de kant van de voorzitter van de Nederlandse Politiebond (NPB), H. van Duijn en diens collega van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP), P. Kruizinga. Minister Hirsch Ballin van Justi tie heeft, nadat hij de uitslag van het rapport had vernomen, in Den Haag een gesprek gehad met Wiarda en Nordholt. Over de inhoud van het gesprek is niets bekend. Wiarda wilde gisteren niet rea geren op het onderzoek van de Rijksrecherche. „Ik wacht eerst het onafhankelijke onderzoek van de commissie-Wierenga af," het hij via zijn woordvoerder weten. Deze commissie is inge steld door de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie. Zij moet helderheid brengen in de gang van zaken rond het IRT. De resultaten moeten rond half maart bekend zijn. Tevreden Waarnemend burgemeester De Nordholt foto anp Grave van Amsterdam zegt te vreden te zijn met de uitkomst van het onderzoek, waarin 22 mensen door leden van de rijks recherche werden gehoord. Volgens woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie heeft het korps de afgelopen we ken 'enorme schade' opgelopen. „Je merkt dagelijks op straat dat het vertrouwen in de politie is afgenomen." De Nederlandse Politiebond (NPB) is niet verbaasd dat de rijksrecherche geen aanwijzin gen voor corruptie heeft gevon den. „We hebben steeds gezegd dat een dergelijke onderzoeks- vonn niet toereikend is. Alleen een diepgaand en onafhankelijk onderzoek kan de vele vragen over de ontbinding van het In terregionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) beantwoorden," reageert de NPB. Infiltraties Van Randwijck wilde gisteren op een persconferentie in Den Haag niets zeggen over berichten voor de VPRO-radio en in dagblad Het Parool dat het IRT zelf een drugorganisatie in het leven heeft geroepen om diepte-infil traties in andere criminele orga nisaties mogelijk te maken. Volgens het radioprogramma Argos was dat de werkelijke aanleiding het IRT plotseling te ontbinden. Het programma ba seert zich op twee afzonderlijke bronnen binnen politie en justi tie die anoniem willen blijven. Het rapport van de rijksrecher che gaat vertrouwelijk naar de Tweede Kamer. Het onderzoek wordt niet openbaar gemaakt omdat de processen-verbaal van de verhoren vertrouwelijke in formatie bevatten. Onduidelijk is nog of het onder zoek gevolgen heeft voor Wiarda en de bondsvoorzitters Van Duijn en Kruizinga. De Amster damse afdeling van de NPB heeft inmiddels al laten weten Van Duijn zo snel mogelijk ter verantwoording te willen roepen over zijn beschuldigingen aan het adres van het Amsterdamse korps. Een Haagse brandweerman, gewapend tegen stank, pekel en zuur, sluit een vat af waarin rotte vis hermetisch wordt afgesloten. In een pand in Schevingen lag 5000 kilo vis die moest worden opgeruimd. De eigenaar van de waar ging in september failliet. Het zeebanket lag in dozen in een niet-werkende koeling. De partij rotte vis werd ontdekt nadat de buurt was gaan klagen over stank. De vaten gaan naar de vuilverbranding in Rijnmond. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Tijdens de demonstratie van het nieuwe schiettuig wordt het al snel duidelijk: de vertrouwde UZI is uit de gratie. De militairen op de schietbaan van de Alexander- kazerne in Den Haag laten het ding links liggen. Ze prijzen de voordelen van de nieuwe Canadese Diemaco C7. De krijgsmacht vervangt de UZI's, FAL's, Falo's, Garands en karabijnen de komende jaren door de nieuwe handwapens. De C7 is in feite een serie wapens, te verkrijgen als geweer, als karabijn en als licht automatisch wapen. Dat vergemakkelijkt de opleiding van de militairen, die moeten leren omgaan met allerlei verschillende handwapens. De uiteindelijke 52.000 handvuurwapens vormen een order van bijna honderd miljoen gulden. Het Canadese Diemaco voerde lange tijd een nek-aan- nek-race met de Oostenrijkse firma Steyr. Tech nisch gezien had de krijgsmacht geen voorkeur. Tegenorders en een samenwerkingsverdrag op het gebied van materieel met Canada hebben uiteinde lijk de doorslag gegeven. Canada wil, in ruil voor de order, het onderhoud van diverse soorten hou- witzers in Nederlandse handen geven. De RDM heeft nu al M109-houwitzers in onder houd en reageerde verheugd op de keuze voor Diemaco. DAF Special Products in Eindhoven is minder tevreden. Als Defensie voor de Oostenrijk se fabrikant had gekozen, dan had er voor dit bedrijf een 'order van redelijke omvang' in het verschiet gelegen. Van onze verslaggever Hoogerheide - De toekomst van het Politie Instituut Openbare Orde en Veiligheid (PIOV) in Woensdrecht wordt bedreigd. De dependance in het Limburgse Baexem dreigt opgeheven te worden en op termijn vreest het personeel dat het PIOV in Woensdrecht wordt terugge bracht tot een klein instituut. Dit zou kunnen gebeuren als een reorganisatie-voorstel van het Landelijk Selectie- en Oplei dingsinstituut Politie (LSOP) doorgaat. Dat wil het specialis tisch politie-onderwijs verdelen over een aantal centra in het land. Bij het PIOV leren allerlei poli- tie-eenheden zoals ME, arresta tie-eenheden, explosievenver- kenners en bijzondere bijstands eenheden hoe ze moeten optre den. Daarnaast probeert het in- stituur ook een denktank op het gebied van openbare orde en veiligheid te zijn. Ontwikkelin gen in binnen- en buitenland worden op de voet gevolgd en geanalyseerd zodat de politie voorbereid is. Het personeel van het PIOV vreest nu dat de reorganisatie leidt tot mindere kwaliteit van de specialistische politie-oplei- dingen. „Uiteindelijk zal dat ook ten koste gaan van de veiligheid van politiemensen en de bur gers", aldus W. van de Burgt van het PIOV. Het LSOP wil de bestaande veertien politie-instituten bin nen vier jaar omvormen tot vijf zogenaamde multi-functionele opleidingcentra, verspreid over het gehele land. Onder meer de opleidingen van het PIOV moe ten dan zoveel mogelijk in die centra worden gegeven. Volgens Van de Burgt wordt er zo gespecialiseerde kennis ver snipperd. Het LSOP denkt door de reorganisatie de politie-insti tuten flexibeler, marktgerichter en financieel gezonder kunnen werken. Bij het PIOV wordt dat streven ondersteund, maar niet op de voorgestelde manier, aldus Van de Burgt. Hij vreest dat de reor ganisatie simpelweg het doel heeft om de PlOV-vestiging in het Limburgse Baexem op te heffen. Hij spreekt dan ook van een 'verborgen agenda'. Medio maart beslist het LSOP of de voorgestelde reorganisatie door moet gaan. DE KIEZER is dom, denken politici. Het publieke debat wordt daarom door hen niet gebruikt om feiten te presenteren, maar om zichzelf in een gunstig daglicht te plaatsen. In een week tijd gebeurde het weer driemaal. Voor mevrouw Maij leek het kabinetsbesluit over Zestienhoven minder een beslissing over een vliegveld, als wel een bewijs van naar krachtdadigheid en invloed. Toen zij in het parlement het onderspit dolf, werd nauwelijks nog wat van haar gehoord. Premier Lubbers bezocht protesterende tuinders en afficheerde zichzelf en het CDA als redders in de nood. Hij zou er zorg voor dragen dat de gasprijs niet zou stijgen. Dat de eerste minister daar helemaal niet over gaat en dat zelfs de invloed van zijn ambtgenoot van Economische Zaken Andriessen op zo'n verho ging meer dan beperkt is, liet hij wijselijk onvermeld. Het zou de goede beurt die Lubbers bij de tuinbouw wilde maken, kunnen schaden. PvdA-staatssecretaris Wallage stookte gisteren het uitdovende aow-vuurtje nog eens op. Het CDA heeft een slechte beurt gemaakt door in het verkiezingsprogramma de onaantastbaar heid van het algemene ouderdomspensioen op te geven. CDA- l'isttrekker Brinkman probeert de schade nu te herstellen. Be zoekjes aan bejaardenoorden en geruststellende woorden zijn er goed voor. Het VNO maakte gebruik van het veranderde klimaat rond de aow en voorspelde een latere pensioenleeftijd voor de toekomst, ten uitgelezen kans voor PvdA-coryfee Wallage om zichzelf en Zlm, Partij te profileren als de verdedigers van de erfenis van vader Drees. Wallage kwam met twee onderzoeken aanzetten om zijn gelijk te oewijzen. Daarmee suggererend dat hij tegenover de berekenin- 9oo van de werkgevers feiten plaatsen kon. Een essentieel deel een der rapporten liet hij echter weg: dat de aow in de ekomst weliswaar betaalbaar blijft, maar dat het dan gaat om aan aow waarin de gevolgen van incidentele loonsverhogingen, hp! Prornot'es. niet verwerkt kunnen worden. Aangezien een zal \am'ik deel van alle inkomstenverbetering uit die bron komt, tniu a"a9es 9egarandeerd algemeen ouderdomspensioen in de P |!t?,Tlst aanzienlijk minder waard zijn dan nu. oiihci zijn als statistici: cijfers liegen niet, maar leugenaars Kurmen goed cijferen. Zijn wraak is zoet. Omdat hij de 41e plaats op de verkie zingslijst te laag vond, kondig de hij aan een andere baan te gaan zoeken. Gisteren was het dan zo ver: PvdA-kamerlid J.J. Feenstra (39), milieuwoord voerder van de partij, maakte bekend direct na de kamerver kiezingen in dienst te zullen treden bij het Interprovinciaal Overleg (IPO). Hij wordt daar hoofd van de afdeling Milieu en Waterstaat. Het IPO is de be langenorganisatie van de pro vincies. Het PvdA-kamerlid is blij met de overstap. Juist op provin ciaal niveau acht hij het van groot belang dat het milieube leid goed wordt uitgevoerd. Feenstra: „De doelstellingen zijn helder, nu komt het aan op een voortvarend uitvoering. Daar hebben de provincies een belangrijke taak in." Naast Feenstra zijn nog vele andere PvdA-kamerleden op zoek naar een nieuwe baan. In de opiniepeilingen staat de par tij er slecht voor. Daarnaast bestaat, op dringend verzoek van PvdA-voorzitter Rotten berg, dertig procent van de kandidatenlijst uit nieuwko mers. Daarom heeft het bestuur een speciaal bureau ingehuurd om kamerleden die straks werkloos worden aan een nieuwe baan te helpen. Welke kamerleden zich al hebben ingeschreven, is niet bekend gemaakt. Feenstra in ieder geval niet, benadrukte hij. „Ik heb daar geen gebruik van hoeven te maken. Al direct na de samenstelling van de con cept-verkiezingslijst bleek dat het IPO belangstelling had." Voorzitter Johan Stekelenburg J.J. Feenstra foto de stem johan van gurp van de FNV roept in een open brief de kiezers op niet te stem men op CD of CP'86. „Sommige CD-ers en CP'86-ers spreken zelfs al over het uit roeien van bevolkingsgroepen," aldus de FNV-voorzitter. Hij 'kan er ook geen begrip voor opbrengen als mensen uit on vrede met de politiek op een extreemrechtse partij als die van Janmaat willen stemmen'. De FNV heeft al leden ge royeerd die lid zijn van de CD. In oktober is uit onderzoek ge bleken dat 2,8 procent van de FNV-leden op de partij van Janmaat zou stemmen. De politieke partijen hebben opvallend weinig gedaan om werkelijk nieuwe gezichten op de verkiezingslijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen te krijgen. Ondanks het streven van vooral PvdA, CDA en GroenLinks om buitenstaan ders te werven zijn de nieuwe lingen bijna allemaal oude ge zichten uit het partijkader. Dat concluderen de hoogleraar W. Derksen en zijn medewer kers C. Hopman en K. Kas van de Leidse Universiteit in een onderzoek dat gisteren is gepu bliceerd. Zij onderzochten de kieslijsten voor de raadsverkie zingen in de zeventien grootste steden van Nederland (boven de 100.000 inwoners). Vernieuwing van de politieke vertegenwoordiging is een be langrijk programmapunt van de partijen. Toch zijn de nieuwkomers volgens de onder zoekers overwegend in de lage re regionen van de lijsten ge plaatst. Echt nieuwe gezichten zijn het ook niet. Bij navraag bleek dat ze vrijwel allemaal uit het actieve kader van de partijen gerecruteerd waren, op GroenLinks in Rotterdam en PvdA in Amsterdam na. BINNENLAND KORT Twee vrijlatingen xtc-zaak Jakarta Jakarta - De twee Amerikanen die afgelopen dinsdag, samen met twee Maastrichtenaren zijn opgepakt in de Indonesische hoofdstad Jakarta, zijn donderdagavond het land uitgezet. Op het moment van de arrestatie waren zij in het bezit van zevenduizend xtc-pillen. Vanwege hun diplomatieke onschendbaarheid als lid van de ambassade moest de politie van Jakarta de Amerikanen vrijla ten. De twee Maastrichtenaren, van 20 en 26 jaar, die samen met de Amerikanen werden gearresteerd zitten nog vast. De handel in hard-drugs wordt in Indonesië bestraft met zeven tot twintig jaar. In tegenstelling tot Maleisië en Singapore is er in Indonesië geen doodstraf voor dit soort overtredingen. Bommelding verstoort rechtszaak Amsterdam - Een proces in hoger beroep tegen een achtkoppige xtc-bende in het Paleis van Justitie in Amsterdam is gisteren noodgedwongen opgeschort na een bommelding. De melding kwam kort na 14.00 uur en was de tweede onverwachte interruptie tijdens de zitting, 's Ochtends was een melding binnengekomen dat een van de verdachten mogelijk met geweld bevrijd zou worden. De bommelding viel midden in het verhoor van de Utrechtse commissaris B. van Baarle die als getuige optrad. Er werd niets gevonden. De zitting werd daarop geschorst. Boosheid over experiment spitsmetro Rotterdam - De vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) reageert verbolgen op het experiment met een spitsmetro dat de Nederlandse Spoorwegen met ingang van 29 mei op het traject Rotterdam-Vlaardingen gaan uitvoeren. Het gaat om twee omgebouwde Sprinters die extra veel staanplaatsen bieden en in de spitsuren om het kwartier gaan rijden. In de spitsmetro's is plaats voor 368 passagiers. Daarvan kan ongeveer een vierde deel zitten op klapstoeltjes. De rest moet staan. Met dat laatste heeft de vereniging Rover grote moeite. Zij beticht de NS van woordbreuk. Woordvoerster Pieneke Wierts: „De Spoorwegen hebben de tarieven de laatste jaren steeds maar verhoogd, onder het mom over twee jaar iedere treinreiziger zou kunnen zitten." Proef vrachtstrook Al6 wordt verlengd Den Haag - De proef met een strook voor vrachtauto's en bussen op de A16 bij Rotterdam is succesvol en zal daarom worden verlengd. De meeste automoblisten en vrachtwagenchauffeurs reageren positief op de tot nu toe vijf kilometer lange strook. Dit blijkt uit een onderzoek in opdracht van Rijkswaterstaat. De aparte rijstrook ter hoogte van de Van Brienenoordbrug is op 26 mei vorig jaar opengesteld en biedt het economisch belangrijke vrachtverkeer ook bij filevorming vrije doorgang. Vijf kandidaten voor Floriade 2002 Den Haag - De Nederlandse Tuinbouwraad heeft gisteren het gebied Midden Delfland bij Rotterdam en vier gemeenten uitgenodigd zich definitief kandidaat te stellen voor de organi satie van de wereldtuinbouwtentoonstelling Floriade in 2002. Het gaat om de gemeenten Haarlemmermeer, Tilburg, Utrecht/ Houten en Ypenburg (bij Den Haag). Elf gemeenten hadden zich kandidaat gesteld. Maar Almere, Amsterdam, Dordrecht, Eindhoven, Emmen en de combinatie Heerhugowaard-Alkmaar-Langedijk zijn afgevallen. Uiterlijk op 1 mei moeten de vijf 'uitverkorenen' een uitgewerkt plan indienen. In de herfst maakt de Tuinbouwraad een definitieve keuze. Pompbediende maakt betaalpasjes na Utrecht - Een 32-jarige werknemer van een benzinestation in Utrecht is er in geslaagd met vrij verkrijgbare technische hulpmiddelen betaalpasjes en creditcards na te maken. Door via observeren de bijbehorende pincodes te vergaren, maakte hij de afgelopen weken ongeveer 160.000 gulden buit. De Utrechter kopieerde op zijn werkplek de magneetcodes van de pasjes. Volgens een politiewoordvoerder is het voor het eerst dat op deze wijze bank-cards zijn nagemaakt. Het 'recept' wil de politie dan ook onder geen beding verklappen. „Maar echt simpel is het niet," aldus de woordvoerder. De verdachte haalde zijn geld op diverse plaatsen in het land uit automaten van in totaal vier bankinstellingen. Van het geldbe drag is niets teruggevonden. De banken hebben hun rekening houders schadeloos gesteld. Advocaten overwegen in hoger beroep te gaan noot van Jolanda met e« I VERVOLG VAN VOORPAGINA De rechtsgang is teleurstellend en belooft weinig goeds voor nieuwe slachtoffers die over een lange periode hun persoonlijke en medische gegevens aan het publiek moeten prijsgeven, aldus beide organisaties. Zij hopen dat er in de toekomst meer geloof zal worden gehecht aan de verhalen van de slachtof fers. Bij het Clara Wichmanin- stituut zijn er nu al vrouwen bekend die geen rechtszaak wil len aanspannen omdat zij bang zijn om een dergelijk proces te moeten doormaken. Met de vonnissen is de recht bank voorbijgegaan aan het rap port van de Leidse hoogleraar prof. dr. W. Wagenaar en de verweren van de advocaten van de verdachten, die de getuigen verklaringen voor de politie niet betrouwbaar noemden. De poli tie zou met suggestieve vraag stellingen te veel hebben doorge zaagd en verklaringen hebben losgepeuterd die daardoor niet objectief betrouwbaar zijn. De rechtbank verwierp gisteren dit verweer als zouden bekente nissen onder druk en dus niet in vrijheid zijn afgelegd. „Uit het onderzoek ter rechtszitting is de juistheid van deze stelling niet aannemelijk geworden." Enkele verdachten hebben bo vendien al gelijk na hun arresta tie bekennende verklaringen over seksspelletjes en mogelijke zwangerschapsonderbrekingen afgelegd, aldus de rechtbank. De advocaten van de daders gaan waarschijnlijk in beroep, liet een van hen na afloop van de zitting weten. De advocaat van ex-echtgenoot Wouter S. maakte bekend in elk geval in beroep te gaan. Wagenaar was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. De rechtbank achtte bewezen dat de ouders en de ex-echtge noot van Jolanda met geweld zwangerschappen hebben afge broken zonder haar toestem ming. Zij zijn vrijgesproken van moord op baby's. Volgens Jolanda zou zij in 1984 of 1985 een tweeling hebben ge kregen. In 1989 zou zij zijn be vallen van een jongetje. Die ba by's zouden op gruwelijke wijze zijn vermoord. Uit medische ge gevens blijkt dat in die tijd zwangerschappen van tenminste 24 weken uitgesloten zijn ge weest, aldus de rechtbank. Datzelfde geldt voor Jolanda's zus Evelien. Van haar staat voor de rechtbank ook niet vast dat zij in het tijdvak 1978 tot en met juni 1983 zwanger is geweest. Vader Arie heeft zware mishan deling jegens zijn kind gepleegd in de periode 1982 tot 1984 door Jolanda met kracht tegen de buik te schoppen en te slaan en heeft in de periode 1984-1990 zonder toestemming van de vrouw zwangerschappen onder broken. Beide ouders hebben volgens de rechtbank op walge lijke en meedogenloze wijze in een relatief lange periode de li chamelijke integriteit van hun dochter geschonden. Jolanda heeft daardoor blijvende ernstige en letterlijk onvoorstel bare psychische schade opgelo pen. Ook de ex-echtgenoot heeft volgens de rechtbank op een walgelijke en meedogenloze wij ze inbreuk gemaakt op de licha melijke integriteit van Jolanda. Arend Jan H. heeft Jolanda di verse keren verkracht. Hij on derwierp haar aan extreme per versiteiten vergezeld van een of andere vorm van weerzinwek kend geweld. Ook de broers Ro nald en Gerrit van Z. hebben de vrouw verkracht en pleegden on tucht met haar kinderen van drie, vier en vijf jaar oud. Vol gens de rechtbank ging het om ontuchtige en meedogenloze handelingen.

de Stem | 1994 | | pagina 3