Carnaval van de onderwereld Geen Nieuwe CD A-leider Brinkman vecht om behoud aow-zetels DESTEM Kustwacht Leven -DE STEM- Gokcircuit van Rio de Janeiro blijft het volksfeest financieren Onderzoek: Bes Politiek en fei DE STEM BINNENLAND BUITENLAND •DB STEM Valentijn Hirsch Ballin kondij ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 Na de bolhoed, de plumpudding, de last night of the proms en het optreden van de hooligans is de laatste jaren een ander blijk van de Britse beschaving naar onze laagge legen contreien overgewaaid en wel dat van de Valentijns- viering. Op 14 februari, de dag waar op volgens vrome overleve ring de heilige Valentinus, een devoot priester, tijdens het regime van keizer Caludi- us in 269 werd onthoofd en, naar men in het volksgeloof aanneemt, de vogels paren, worden wij door bloemisten, parfumeurs, taartenbakkers, boekhandelaren en boetiek houders met advertenties, fol ders en speciale aanbiedingen aangespoord hen die wij lief hebben te verrassen met een geschenk, dat onze genegen heid zichtbaar maakt, ano niem natuurlijk, maar ook weer niet met zo'n onachter haalbare afzender dat de ge ver niet ooit de amoureuze baten van zijn goedgeefsheid zou kunnen plukken. De vo gels hebben immers niet voor niets deze dag voor hun min nespel gereserveerd. Zelfs de posterijen hebben nu op de Valentijnrage hun stempel gezet. Appellerend aan de hebzucht en de goklust van de mens honoreren zij de aankoop van een velletje postzegels niet de aanbieding van een kaart, waarop men een slagzin moet voltooien waarmee een lang weekend voor twee personen in Parijs of Wenen kan winnen. Valen- tijn heeft dus niet tevergeefs zijn hoofd verloren. In vroeger eeuwen bestond op het platteland het hier en daar nog gehandhaafde ge bruik van een jongeman voor de deur of het raam van het meisje naar wie zijn hart, ziel en zinnen uitgingen een mei boom plantte, veelal een bloeiende meidoorntak, teken van een tot dan toe verzwe gen liefde en tegelijk van hoopvolle verwachting. Een ge.schenk van de natuur. Met hoeveel onzegbare teder heid hebben in vroeger jaren kinderen niet de dagelijkse zorg van hun moeder beloond met een bosje bloemen of een doosjes chocoladeflikken, ge kocht en betaald met weken lang gespaarde en tenslotte bij elkaar gelegde centen, stuivers en dubbeltjes Hoe veel volwassenen herinneren zich niet hoe hun vader onbe holpen zijn ontroering pro beerde te verbergen, als hem voor zijn trouwe arbeidzaam heid een paar sigaren en het daarbij cadeau gekregen pa pieren pijpje door zijn dank bare kinderen in een met een rebus bedrukt zakje werden aangereikt 'Geluk is de her innerde geur van bloemen' las ik ooit eens in een poezie-al- bum. Het geldt niet alleen voor bloemen, denk ik. Op een andere manier dan de heilige Valentinus hebben wij ons hoofd en daarmee ons verstand verloren. Liefde en erkentelijkheid kregen markt waarde en werden door recla meslogans afgedwongen koopverplichtingen. De grootte van onze genegenheid is nu af te meten aan de hoogte van het bedrag op de kassabon. Eigentijdse liefdes betuigingen werden geleide lijk onbetaalbaar. Na de geboorte van Christus en zijn verrijzenis werden ook de dagen waarop wij konden tonen dat wij van onze moe ders hielden en onze vaders niet konden missen, op de kalender vastgelegd. In plaats van Maria Hemelvaart en Al lerheiligen werden moeder dag en vaderdag verplichte feestdagen, tot voor kort ge vierd met een slagroomtaart of een fles wijn, tegenwoordig met magnetron-ovens, barbe cue-uitrustingen of home computers. Valentijnsgeschenken Een amicale knipoog van ver standhouding, een hand die zich even op jouw hand legt, kriebelende kinderlipjes op je wang en een stemmetje dat aan je oor fluistert: „Opa, ik vind jou lief 1" Binnen een week na het overlijden van de weduwe, heeft een kennis al verzocht enkele passende kledingstukken te mogen meenemen, ambieert een ver familielid hardop een oud klokje dat aan de muur hangt, informeert een collega van de nog thuiswonende zoon naar het aantal kamers dat het huurhuis telt. Nu valt ook een brief van het ziekenhuis in de bus, gericht aan de overledene. Daarin wordt de hoop uitgesproken dat het verblijf in het ziekenhuis naar wens was en dat het met de gezondheid verder goed moge gaan. En of mevrouw bereid is de immer moeizame financiering van het ziekenhuis te ondersteunen met een vrijwillige bijdrage. Heet dit 'een ongelukkige samenloop van omstandigheden' of 'het leven gaat door'? (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres'. Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. I 'Moet ik dan de ogen sluiten voor de wonderschone carnavals-parade?' FOTO EPA Rio de Janeiro stort zich vandaag in vier dagen van uitbundig feestvie ren, waarbij niet op de centen gekeken wordt. Geschat wordt dat zo'n slordige 400 miljoen gul den tijdens het volksfeest omgaat. Het antwoord op de vraag wie de jaarlijkse parade grotendeels fi nancieren, luidt net als de voorafgaande jaren: de 'bicheiros', de almach tige peetvaders van Rio's illegale gokcircuit. Door onze correspondent Frans Lindenkamp Toch lag het in de bedoe ling dat het carnaval dit jaar anders zou verlopen. Rechter Denise Frossard had vo rig jaar mei voor ogen de festivi teiten in 1994 een moreel hoog staander karakter te bezorgen. Daartoe strafte zij de veertien grootste en meest criminele gok bazen van de oogstrelende gok- stad. De mannen exploiteren in en rondom Rio een ware goudmijn bestaande uit een clandestiene loterij, tientallen ondergrondse casino's en een omvangrijk net werk drugsverkooppunten in de sloppenwijken. Rechtszaak In een voor Brazilië unieke rechtszaak maakte de 'manmoe dige' vrouw een einde aan cycli van straffeloosheid en plaatste de veertien heerschappen voor zes jaar achter de tralies wegens lidmaatschap van een mis daadsyndicaat. Drie van hen mogen hun gevangenschap thuis uitzitten, omdat hun gezondheid te zwak is. Het doortastende optreden le verde mevrouw Frossard in Bra zilië de titel op van 'Man van het Jaar'. Ondertussen zet de justitie het speurwerk voort naar nieuw belastend bewijsmateriaal. De fiicheiros' - velen van hen heb ben de bejaarde leeftijd bereikt - worden ervan verdacht opdracht te hebben gegeven voor het ple gen van honderden moorden. Op deze meedogenloze wijze hebben zij in de afgelopen dertig jaar hun clandestiene activitei ten uitgebreid. Hoewel zij opge sloten zitten, kan eenieder die hen voor de voeten loopt, nog steeds op een kogelregen reke nen. De celmuren vormen daar voor geen obstakel. Vanuit hun luxe gevangenis aan de rand van Rio - waar zij tal van privileges genieten - zwaaien de peetvaders nog im mer de scepters over hun gok- en drugsimperium. Him zoons ne men - zoals de familietraditie voorschrijft - de honneurs waar bij de tijdelijke afwezigheid van vader. Fondsen De verbintenis tussen de gok-on- derwereld en de sambavereni gingen dateert uit de jaren ze ventig. Onder de mafiosi bestond destijds in toenemende mate be hoefte om hun vermogen wit te wassen. In de sponsoring van de 'escolas de sambas' - de sambascholen- ontdekte het misdaadsyndicaat het ei van Columbus. Daartoe wierpen de 'bicheiros' zich op als de 'patroonheiligen' van de zes tien carnavalsverenigingen, die de 'eredivisie van sambascholen' in Rio telt. Sinds de maffia zich met het volksfeest is gaan bemoeien, is het carnaval niet alleen in kwa liteit maar ook in professionali teit aanzienlijk gegroeid. Overal waar steun welkom was, pomp ten de 'bicheiros' geld in. In kostuums, praalwagens, muziek instrumenten en niet te vergeten de clubgebouwen van de samba verenigingen. Weigering van de aangeboden fondsen interpreteerden de peet vaders als een regelrechte oor logsverklaring. Naast de witwas voordelen leverde de financiële ondersteuning de gokbazen enorme 'goodwill' op onder de krottenwijkbewoners, want zij vormen overwegend de clientèle van hun uiterst populaire maar clandestiene 'jogo de bicho'. Via deze loterij - waar beestjes met cijfers corresponderen - kan de straatarme Braziliaan een kansje wagen om een grote geld- premie in de wacht te slepen en zo het uitzichtloze bestaan in de sloppenbuurt te doorbreken. De loten zijn op tienduizenden ver kooppunten verspreid over de stad te koop. Altijd echter onder de toonbank onttrokken aan het oog van de fiscale autoriteiten en de politie. Omkopen De verkopers zijn kioskeigena ren, uitbaters van hotdog-karre- tjes, snackbars en schoenpoet sers. Wekelijks zet de gokmafia alleen al in de deelstaat Rio de Janeiro twintig miljoen gulden om met het 'jogo do bicho'. Ook in andere deelstaten wint het aan populariteit. De lottozoo - zoals het spel ook wel heet - biedt werk aan min stens 50.000 mensen in Rio. Dat is net zoveel als de werkgelegen heid bij de Autolatina-fabrieken, het samenwerkingsverband van Ford en Volkswagen nabij Sao Paulo. Vanwege het illegale karakter van het spel worden de trek kingsresultaten alleen via de verkooppunten bekend gemaakt. Daar kan ook de prijs geïnd worden. Dat de overheid niet optreedt komt, omdat de 'bichei ros' tientallen miljoenen guldens reserveren, waarmee zij politie, rechters en politici omkopen. Het corrumperend vermogen van de maffiosi is zo groot dat het Openbaar Ministerie gedurende het carnaval versterkte bewa king gaat inzetten bij de gevan genis, waar zij vastzitten. De angst bestaat dat de gokba zen het penitentiaire personeel grote sommen geld., agnbieden om de voordeur van de inrich ting te openen, zodat zij zondag bij de optocht aanwezig kunnen zijn. Uitspatting „De invloed van de bicheiros is enorm. Zij krijgen alles voor el kaar wat zij widen. Daarom zijn bijna alle hen ten laste gelegde moordzaken geseponeerd," ver zucht de 54-jarige officier van justitie Raphael Cesério. Zijn allergrootste probleem is het verzamelen van bewijsmate riaal. De openbare aanklager werkt al jarenlang aan een lijvig rapport hetgeen op termijn moet resulteren in een nieuwe rechts zaak. Haast hoeft Cesario niet te hebben. Voorlopig hebben de gokbazen nog 5,5 jaar tegoed. Dat een vrouwelijke rechter het vorig jaar aandurfde om hen te veroordelen was uniek. Het bete kent evenwel niet dat hun macht gebroken is. Aanvankelijk vrees- Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Korps Landel Politiediensten moet vertrouwe informatie gaan verzamelen internationale criminaliteit. Bo dien moeten de Nederlandse A len en Aruba een kustwacht kri; zodat er betere controle op d smokkel kan plaatsvinden. Dit schrijft minister Hirsch Ballii Justitie in een brief aan de Kamei wil met die maatregelen de drugs: kei via Suriname, de Nederlandse tillen en Aruba tegengaan. O: de carnavalminnend Rio datkl detentie het luxueuze volksfesl een gevoelige klap zou toebrerl gen. Er zouden aanzienlijk mini der fondsen vrijkomen om d(| vierdaagse uitspatting te fir eieren. Het blijkt achteraf allemaal i te vallen. De leiders van divenl sambascholen hebben gegarar.T deerd dat het feest dit jaarJie'| mooiste en duurste zal zijn Rio ooit gezien heeft. Met knipoog iaan de bicheiros. Achteil de tralies blijven die tal cheques uitschrijven. Dit niet a- leen tot geruststelling van c sambascholen, maar ook van tal teleigenaren. Deze maken til melding van dat de buitenlands toeristen weer massaal naar de| strandstad komen voor straatfeest. Dilemma Gelukkig is alles bij het oudel gebleven, zo redeneren velen want wat zou Rio zijn zt carnaval? Het zadelt de recht-1 geaarde Braziliaan echter met een moreel dilemma op. Miljoenen mensen applaudis-l seerden voor het dappere optre-1 den van rechter Denise Frossard, „Maar moet dat betekenen ik zondag mijn ogen moet sluiten I voor de wonderschone parade?' I Met deze principiële vraag zittes I vele Braziliaanse carnavallief- hebbers al maandenlang scheept. Van onze verslaggeefster Den Haag - Er zijn geen aanwi de top van het Amsterdamse po van het rijksrecherche-onderzt Amsterdamse procureur-genera Uit het rapport blijkt dat de beschuldigingen van corruptie op geruchten zijn gebaseerd en niet op feiten. Het onderzoek werd ingesteld nadat drie weken geleden hoofdcommissaris J. Wiarda uit Utrecht de top van het politiecorps in Amsterdam van corruptie beschuldigde. Deze corruptie zou in december voor de Amsterdamse hoofdcom missaris E. Nordholt de directe aanleiding zijn geweest het In terregionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) op te heffen. Eenzelfde soort be schuldigingen kwamen ook van de kant van de voorzitter van de Nederlandse Politiebond (NPB), H. van Duijn en diens collega van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP), P. Kruizinga. Minister Hirsch Ballin van Justi tie heeft, nadat hij de uitslag van het rapport had vernomen, in Den Haag een gesprek gehad met Wiarda en Nordholt. Over de inhoud van het gesprek is niets bekend. Wiarda wilde gisteren niet rea geren op het onderzoek van de Rijksrecherche. „Ik wacht eerst het onafhankelijke onderzoek van de commissie-Wierenga af," liet hij via zijn woordvoerder weten. Deze commissie is inge steld door de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie. Zij moet helderheid brengen in de gang van zaken rond het IRT. De resultaten moeten rond half maart bekend zijn. Tevreden Waarnemend burgemeester De Nordholt FOTO ANP De vrije val van het CDA in de opiniepeiling van Interview lijkt veel te maken te hebben met het besluit van het CDA om in de komende regeerperiode de aow te bevriezen. Een terugval van drie procent in één week tijd wordt door de onderzoekers 'uitzonderlijk' genoemd. Of het nu alleen de aow-kwestie is die het CDA parten speelt - de partij weet al enige maan den de lift naar beneden niet te stoppen - of dat de oorzaak ook moet worden gezocht in onvre de over Brinkman, het gevoerde kabinetsbeleid, de problemen van boeren en tuinders, vast staat dat nu ook de oudere CDA-stemmers hun aandeel aan de neergang leveren. Dat kan voor het CDA straks bij de verkiezingen pijnlijk uit pakken. Meer dan twee miljoen van de ruim elf miljoen kiesge rechtigden geniet aow-pen- sioen. Bij de Kamerverkiezin gen van 1989 kreeg het CDA veertien zetels van 6 5-plussers en nog eens zestien van kiezers uit de leeftijdgroep 55 tot 65 jaar van wie uiteraard een flink deel nu ook tot de aow'ers mag worden gerekend. Dat verklaart dan ook waarom Brinkman met grote ijver pro beert in gesprekken met bonden van ouderen de aangerichte schade te herstellen. Het ziet er echter vooralsnog niet naar uit dat hij er ook maar een beetje in is geslaagd de woede te doen bekoelen. Terecht laten de ouderenbonden zich niet paaien door Brink mans belofte dat ze voortaan tweemaal per jaar door het CDA zullen worden geraad pleegd. Zij eisen dat Brinkman en de zijnen nog voor de verkie zingen duidelijk maken dat zij pal voor de bejaarden blijven staan. Met 'radde praatjes en palavers' nemen de bonden geen genoegen. Zolang het CDA vasthoudt aan zijn voornemen om in de ko mende vier jaar alle uitkerin gen, dus ook de aow, te bevrie zen, heeft Brinkman de ouderen niet meer te bieden dan hoop en vertrouwen. Hoop op het aan trekken van de economie, ver trouwen dat het nieuwe kabinet alles zal doen wat in zijn ver mogen ligt om banen te schep pen. Maar dat verhaal overtuigt de ouderen niet. Het CDA heeft hun vertrouwen geschaad omdat CDA'ers hen eerder zouden hebben toege zegd dat aan hun pensioen niet zou worden getornd. En met hun hoop op betere economi sche tijden is het al niet veel beter gesteld. Brinkmans ver haal dat ook van degenen die hun leven al gewerkt hebben een bijdrage mag worden ge vraagd om werk te scheppen voor de jongere generaties, kan hen gestolen worden. En nog minder spreekt hen het verhaal aan dat het CDA dan toch maar het systeem van de aow over eind houdt. „Dat is nog altijd meer dan de andere partijen voorstellen," hield Brinkman donderdag in Den Bosch de bestuurders van de overkoepelende organisatie van katholieke ouderenbonden voor. Nog altijd meer 'want D66 tornt aan het systeem, de WD maakt haar beloften niet waar en de PvdA schijnt te denken dat het allemaal wel mee zal vallen.' Wat hebben de partijen de ouderen op het stuk van de aow te bieden? CDA: bevriezing van de uitke ringen, dus ook de aow, voor in beginsel vier jaar. Voor wie niet meer heeft dan de aow (rond 350.000 mensen) is er een potje beschikbaar, oplopend tot 450 miljoen aan het einde van de volgende kabinetsperiode (1998), om de ergste nood te leningen. PvdA: van jaar op jaar, zoals dat ook in de huidige kabinets periode is gebeurd, bezien of, en zo ja hoeveel, de uitkeringen bruto kunnen worden verhoogd. Dat betekent bruto inkomens verbetering als dat volgens de wet mogelijk is (zoals in 1990 en 1991) en geen verbetering (zoals in 1992, 1993 en 1994) als de economische situatie dwingt tot afwijking van de regel. De mate waarin de doelstelling om 100.000 banen per jaar te scheppen slaagt, zal maatge vend zijn voor de vraag of de regel dan wel de afwijking kan worden toegepast. WD: alle nieuwe uitkeringen, behalve de aow, beperken tot zestig procent van het nu gel dende wettelijk minimumloon. Bestaande uitkeringen, uitge zonderd de aow, door bevrie zing geleidelijk beperken. D66: alle uitkeringen voor niet meer dan de helft koppelen aan de verwachte loonontwikkeling; de aow daarbij extra ontzien door een hogere koppeling. (Bij-, voorbeeld driekwart). Heffing van een aow-premie van zeven procent over een aanvullend pensioen vanaf 500 gulden per maand. In hun gevolgen voor de koop kracht van de aow'er samenge vat: de WD garandeert koop- krachtbehoud; het CDA-voor- stel betekent vier jaar lang aan tasting van de koopkracht voor alle aow'ers en vooralsnog on zekere compensatie voor het koopkrachtverlies voor ouderen met alleen basispensioen; D66 verlaagt de koopkracht van alle aow'ers, zij het minder dan het CDA, maar pakt mensen met een aanvullend pensioen boven 6000 gulden per jaar, dubbel. De PvdA handhaaft het beleid van de afgelopen jaren: verla ging van de koopkracht als het even kan niet, als het omwille van de werkgelegenheid moet wel, maar dan door belasting en premiebeleid sociaal recht vaardige spreiding van lasten. Totnutoe heeft alleen D66 de door haar voorgestelde ingreep in (het systeem van) de aow geplaatst in het teken van de betaalbaarheid in de toekomst. Zowel het rapport-Drees (de zoon van) als een studie van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid geven aan dat de betaalbaarheid voorlopig geen probleem wordt. Zuiver demografisch gezien gaat het pas spelen als de eerste naoor logse geboortegolf 65 jaar wordt, dus over vijftien jaar. Maar de betaalbaarheid van de aow is niet alleen een demogra fisch probleem. Het is niet al leen een kwestie van het aantal 65-plussers dat het recht heeft en krijgt 'Van Drees te trekken'. De betaalbaarheid wordt ook bepaald door het economische draagvlak onder de sociale uit keringen, de aow niet uitgezon derd. Eenvoudig gezegd: hoe sterker de economie des te meer banen; hoe meer banen des te meer volledige premiebetalers; hoe hoger de opbrengst van pre mies des te breder en dus ster ker het draagvlak. De eerste prioriteit van politiek en bedrijfsleven moet daarom gericht zijn op versterking van het economisch draagvlak. Het gaat daarbij niet aan reeds bij voorbaat de uitkeringstrekkers te oormerken als de groep die daaraan vier jaar achtereen moet bijdragen. Het feit dat de overheid alleen op die groep echt greep heeft, vormt daarvoor geen rechtvaar diging. De enige rechtvaardi ging om ook van die groep een bijdrage te vragen ligt in een, onder de huidige onzekere eco nomische omstandigheden van jaar tot jaar vorm te geven sociaal evenwichtig beleid waarin de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Terwijl men daarop de energie richt, is er nog tijd genoeg om zich te verdiepen in de betaal baarheid van de aow op ter mijn. Voor de korte termijn kan worden volstaan met de stelre gel: welvaartsstijging en wel- vaartsdaling eerlijk delen. Al leen dan kom er iets terecht van wat Joop den Uyl noemde: „De boel bij elkaar houden, dat is het dus." DE KIEZER is dom, denken po daarom door hen niet gebruikt om zichzelf in een gunstig dagli gebeurde het weer driemaal. Voor mevrouw Maij leek het ke minder een beslissing over een haar krachtdadigheid en invloei onderspit dolf, werd nauwelijks 1 Premier Lubbers bezocht prote zichzelf en het CDA als redders dragen dat de gasprijs niet zoi daar helemaal niet over gaat e ambtgenoot van Economische ging meer dan beperkt is, liet In goede beurt die Lubbers bij de schaden. PvdA-staatssecretaris Wallage aow-vuurtje nog eens op. He gemaakt door in het verkiezing heid van het algemene ouderd lijsttrekker Brinkman probeert zoekjes aan bejaardenoorden er goed voor. Het VNO maakte gebruik van aow en voorspelde een latere pi Een uitgelezen kans voor PvdA zijn partij te profileren als de vader Drees. Wallage kwam met twee onder: bewijzen. Daarmee suggererenc gen van de werkgevers feiten f van een der rapporten liet hij toekomst weliswaar betaalbaar een aow waarin de gevolgen vi zoals promoties, niet verwerkt "Srioorlijk deel van alle inkoms zal Wallages gegarandeerd algf toekomst aanzienlijk minder wa, oiitici zijn als statistici: cijfer Kunnen goed cijferen.

de Stem | 1994 | | pagina 2