de stem 'Politiek heeft jongeren hartstikke hard nodig' Een bekende Nederlander via ragAzzi De Vierkante Decimeter IO£xt - 3' er is ofcn. tyd 4 daJb bralt men telkens Uxer Buffalo Tom voelt zich een 'professionele band' maar ais je ktt taan als je hebt kunnen we nu 0 0 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 DEEL I Door Tineke van Dam e politieke jonge renorganisaties CDJA, Jonge So- cialisten(JS) en JOVD gaan bin nenkort in West- Brabant de boer op. Niet om de verkiezingsprogramma's van de 'volwassen' partijen te verkopen maar om jongeren enig politiek besef bij de brengen. Te begin nen bij de over het algemeen vrij 'ongeïnteresseerde' bovenbouw op de middelbare scholen. Het offensief begint op 21 fe bruari op gymnasium Het Juve naat in Bergen op Zoom met een forumdiscussie waaraan zo'n 200 leerlingen meedoen. Daarna vol gen bijeenkomsten op vele ande re middelbare scholen in Roo sendaal en Bergen op Zoom. Verschillende landelijke en plaatselijke hotemetoten moeten de jongeren tijdens de forums prikkelen om na te denken over de vraag waar de politiek zich allemaal mee bemoeit. En dat dat met heel veel onder werpen is, daar zijn de initiatief nemers Ciska Scheidel (20 jaar, JOVD) uit Roosendaal, Jiirgen Stoop (23 jaar, CDJA) en Jeroen Jonkers (23 jaar, JS) uit Bergen op Zoom, het dik over eens. „Politiek grijpt heel ver in je leven in en dat beseffen veel te weinig mensen nog," is de me ning van Jiirgen. Het is het drietal er niet om te doen om zieltjes te winnen voor hun partijen. „Het zal mij een zorg zijn op welke partij jonge ren gaan stemmen. Als ze maar gaan en van tevoren nadenken over hun keus," vindt Jeroen. „Het zal al moeilijk genoeg om mensen op scholen zo ver te u krijgen dat ze een mening vor men," is Ciska redelijk pessimis tisch. Hebben jongeren al belangstel ling voor wat er in de wereld te koop dan kiezen ze liever voor een lidmaatschap van organisa ties als Greenpeace of Amnesty International. Logisch, daar is nog wat avontuur te beleven. Wie wordt er tenslotte warm van het milieubeleid van minister Al ders? „Klopt, dat beleid spreekt min der aan dan een spectaculaire actie van Greenpeace. Het is bovendien ook veel gemakkelij ker om je op een thema te rich ten. Bij politiek heeft alles met elkaar te maken. Een keus voor het een betekent meestal dat het ander niet kan. Dat maakt poli tiek daarom ook veel moeilijker en daardoor ook interessanter," vindt Ciska. Met welke items willen de jonge renorganisaties de jeugd bewer ken? „Milieu, studiefinanciering, angst voor de toekomst, is er nog wel werk als ik klaar ben met school. Dat zijn zaken waar jongeren mee bezig zijn," denkt Ciska. Politieke helden hebben de drie niet in de aanbieding. „Politieke helden, wat bedoel je daar mee?," grijnst Jeroen. „Moeten die boven je bed?" Hij heeft geen enkele behoefte aan een poster van Wim Kok aan de muur van zijn slaapkamer. Ciska heeft ook geen echte droom. Of het moet Robin Lin- schoten, goudharig en blauwogig VVD-lid van de Tweede Kamer, zijn. Bij de gedachte aan deze VVD-coryfee glinsteren haar ogen. In de voorzitter van de VVD-Tweedekamerfractie Frits Bolkestein ziet ze niks. „Die kan het niet overbrengen." Jürgen droomt wel mooie dro men. 'Zit hier de Lubbers II?' is de vraag als hij van wal steekt over zijn voorbeeld Ruud Lub bers. „Dat zeg ik niet, dat zijn jouw woorden," glundert de nieuwe loot aan de Bergse CDA-stam. „Maar het is wel zo dat Lubbers mij geïnspireerd heeft om lid te worden van het CDA." De drempel naar de politieke partijen is, vindt het drietal, veel te hoog. „Je merkt het gelijk als je in een ledenvergadering je mond open doet. Je ziet de 'oudjes' denken 'Waar heeft dat kind nou ver stand van?'. Het is ook heel moeilijk om een plek op een lijst te krijgen. Toch hebben alle poli tieke partijen de jongeren hart stikke hard nodig." Jürgen is de enige van de drie die echt actief is in de plaatselijke politiek. Hij is sinds vorig jaar duo-raadslid in Bergen op Zoom en zit als burgerlid in een ge meenteraadscommissie. „Je draait dan echt mee en dan wordt je direct veel serieuzer genomen," is zijn ervaring. De opkomst van rechts onder de jeugd baart het drietal wel zor gen, maar in hun omgeving mer ken ze er eigenlijk weinig van. Ze hebben het meer van horen zeggen en uit de krant of van de tv. „Wij gaan gewoon met de ver keerde jongeren om. We stude ren allemaal en op een universi teit zijn weinig mensen met sym pathie voor Janmaat," aldus Jeroen. Volgens Jürgen is de politiek de afgelopen jaren veel te gemakke lijk met het probleem buitenlan ders omgegaan. „Je moet zulke problemen niet doodzwijgen. Kijk, iedereen in Bergen op Zoom ziet natuurlijk dat er iedere dag groepen Ma rokkaanse jongeren rondhangen bij de goktent en de koffiehui zen. Daar moet iets aan gedaan worden. Vervelend is wel dat een kleine groep het altijd voor de rest verpest. Alle Marokka nen hangen niet rond of zijn crimineel. Dat is maar een klein deel. Maar een hele bevolkings groep krijgt de naam." e Vierkante De cimeter van de ze week is ge vuld door Ma- non Garritsen uit Teteringen. 'Met mijn vierkante decimeter wil ik laten merken dat de meeste mensen alleen maar met hun werk bezig zijn en te weinig tijd nemen voor vrije tijd, ontspanning en dé om gang met anderen. Maar dit heb je volgens mij toch zelf wel een beetje in de hand!,' aldus Manon. Ze Jüjjgt zo spogdig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. Jeroen, Ciska en Jürgen: „Politiek grijpt heel ver in je leven in en dat beseffen veel te weinig mensen nog. FOTO COR VIVEEN p 20 november van het vorig jaar hadden we op de- m ze pagina een af- levering van ra- '3 gAzzi aan huis staan, waarin Wytse Dijkstra vertelde over zijn vele ruige hobby's zoals klimmen, bran ding varen en jagen. Dat artikel heeft Wytse een stroom van reacties opgeleverd zo schreef hij ons. „Ik heb verschrikkelijk veel reacties gehad. De meeste wa ren erg positief. Wat ook erg leuk was dat mensen van bedrij ven me belden en schreven, zelfs nu nog, zoals een model lenbureau dat me als fotomodel wilde. En als klap op de vuurpijl belde de KRO me om te vragen of ik aan hun programma 'Lieverd jes' wilde meewerken. Dat heb ik natuurlijk meteen gedaan. Ze hebben twee dagen gefilmd, op school, bij het klimmen, het schieten, het branding varen en op mijn kamertje. Het waren lange, maar leuke dagen. De regisseur deed ook mee aan de regie van 'Doet-ie 't of doet- ie 't niet' en vroeg me of ik ook daaraan mee wilde doen. Die opnames komen nog. Ik moet dan namelijk abseilen van de Heilig Hart-kerk in Breda. De uitzending van 'Lieverdjes' is waarschijnlijk op 25 februari om 19.30 uur op Nederland 1. Al met al gigantische ervaringen die ik grotendeels aan jullie te danken heb. Nogmaals be dankt," aldus Wytse. Zo zie je maar, wie reageert op 'ragAzzi aan huis', loopt kans een bekende Nederlander te worden. Dus ben je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bij zonder bent, dat je iets buiten gewoons te vertellen hebt of dat je zomaar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fotografe ren en met je te praten. Wie een verslaggever en foto graaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerke lijke inzending uit. Door Marjolein Rotsteeg j>or een Neder landse band is een contract bij een Vmerikaanse pla tenmaatschappij heel bijzonder. Andersom is nog uitzonderlijker. Het gebeurde Buffalo Tom. Me* gadisc bracht in '89 hun titelloze debuut-cd uit. De allereerste tournee van het trio uit Boston voerde door Nederland en de rest van Europa. In '92 na het verschijnen van 'Let Me Come Over', hun derde cd, stonden ze op Pinkpop. Steeds meer mensen krijgen oor voor hun prachtige gitaarsongs en teksten met diepgang. Met 'I'm Allowed' van hun vierde cd 'Big Red Letter Day' heeft Buf falo Tom de eerste hit te pakken. Hun aanhang in 'The States' is ook langzaam maar gestaag mee gegroeid. Vaak aanleiding om de gitaarband te vergelijken met REM. „Ik ben jaloers op de manier waarop REM succes heeft gekre gen," vertelt zanger/gitarist Bill Janovitz aan de telefoon. „Hun muziek is veranderd, voor de boude commercie. Ze hebben geen van allen sterallures gekre gen en ze weten het succes in hun voordeel te laten werken. Ze hebben zeker al drie of vier jaar niet getourd. Het lijkt mij fantastisch als je je dat soort beslissingen kunt permitteren. Veel liever dat, dan het succes van bijvoorbeeld Stone Temple Pilots in Amerika. Hun eerste cd is gelijk platina (meer dan één miljoen verkochte exemplaren). Geef mij maar een gestage voor uitgang." Heeft de titel 'Big Red Letter Day' een speciale betekenis „De letterlijke betekenis komt van de kalender. Alle doorde weekse dagen zijn in zwarte inkt gedrukt, weekends en feestdagen in rode. Tegenwoordig wordt het We zijn alledrie heel, heel gelukkig met de huidige gang van zaken. FOTO PLAY IT AGAIN SAM eigenlijk alleen nog in cynische en sarcastische zin gebruikt. Een positieve betekenis heeft het niet meer." Het verhaal wil dat Bill, bassist/ zanger Chris Colbourn en drum mer Tom Maginnis voor 'Big Red Letter Day' de keuze had den uit tientallen songs... „We hadden weliswaar erg veel ideeën, maar veel ervan leken op elkaar. In totaal hadden we zo'n zestig ideeën voor songs. Zo'n idee kan bestaan uit een couplet met misschien een stukje melo die. Het zijn skeletten waar het vlees nog op aangebracht moet worden. Daarvoor zijn alledrie de bandleden nodig." Hoe gaat dat in z'n werk „Dit keer was het wat anders dan voorheen. Voor het eerst hadden we het gevoel een 'pro fessionele rockband' te zijn. We hadden een bepaalde periode ge reserveerd voor het schrijven. Vooraf hadden we elkaar casset tes met onze ideeën gegeven. De dingen waar we het alledrie over eens waren, hebben we als eerste geprobeerd. Ieder draagt dingen bij. Een kant-en-klare song heeft altijd een drastische verandering ondergaan vergeleken bij het originele idee. Daarom tekenen we ook alledrie als schrijver. Het is namelijk een zeer gezamenlijk proces". 'Big Red Letter Day' werd opge nomen in een analoge studio, Cherokee in Los Angeles. De basistracks zijn live ingespeeld; zang en soli zijn naderhand 'in- gedubd'. Janovitz heeft er geen moeite mee als men vindt dat Buffalo Tom 'ouderwets' klinkt. 'Retro' vindt hij meer iets voor The Black Crowes. Dat 'ouder wetse' is ook deels terug te vin den bij stadgenoten Dinosaur Jr. en The Lemonheads. Bestaat er een 'Boston-scene' „Weet ik niet. Het is wel grappig dat die bands en Juliana Hatfield in Amerika'allemaal op Atlantic Records zitten. Verder houd ik me niet zo bezig met wat de industrie doet. Toen wij net be gonnen had je in Boston ook The Pixies, Galaxy 500, The Le monheads en nog veel meer bands. Het komt en gaat in gol ven. Ik geloof zeker niet dat er zoiets als een 'Boston-sound' be staat. Ik voel een zekere verbon denheid met Dinosaur Jr. en The Lemonheads, maar net zo goed met Teenage Fanclub en Bettie Serveert. Het doet er niet meer toe uit welk land of welke stad een band komt. Overal kom je bands met een vergelijkbare filo sofie tegen. Wat me wel ver baast, is dat Nederlandse bands in Nederland zelf zo weinig er kenning krijgen. Dat hoor ik vaak, vooral van Nederlandse bands. Absurd!" Wat hoopt Janovitz nog te berei ken „We zijn alledrie heel, heel ge lukkig met de huidige gang van zaken. Zeker de laatste paar jaar. We kunnen ervan leven. Niet dat we rijk zijn, maar we kunnen wat sparen net als ie mand met een vaste baan. En we worden serieus genomen. Het succesniveau van Nick Cave, So nic Youth, The Fall, Tom Waits en Van Morrison spreekt me aan. Niemand verwacht hits van ze, maar wel artistieke en crea tieve groei met iedere volgende plaat. Dat lijkt me realistischer dan het niveau van Pearl Jam en Nirvana. Hopelijk draaien we nog lang mee. Spelen in zalen met de capaciteit van een theater is voor mij het allerhoogste." (Dl Paul de Leeuw 2) Never alone -2 bros on the 4th floor 3) The sign - Ace of bace 5) All for love - Stewart, Adams Sting 4) La solitudine - Laura Pausini 7) Anything - Culture beat 6) Babe - Take that 9) Twist and shout - Chaka Demus Pliers (11) Return to innocence - Enigma (10) I got you babe - Cher with Beavis Butthead (15) Wild world - Mr. Big (12) Is it love - Twenty 4 Seven 8) Pizza lied - André van Duin (18) I got a man - Positive K (17) Dream on - Aerosmith (24) Doop - Doop (14) Please forgive me - Bryan Adams Let the beat control your body - 2 Unlimited (31) Amazing - Aerosmith (23) For whom the bell tolls - The Bee Gees (42) Onderweg naar morgen - Ruth Jacott (26) Give love a try - Indigo (13) What's my name - Snoop Doggy Dog (16) Why are you so beautiful - René Froger (32) Tutti di nono - C'est tout (19) Funk dat - Sagat (38) I'm in the mood - Cece Peniston (37) 't Wurd tied - Normaal I wanna dance - Melodie MC (20) A whole new world - Peabo Bryson Regina Bell (21) I'd do anything for love - Meatloaf (34) Tiroler circus - Dom's kindergarten (22) I miss you - Haddaway (29) U got to let the music - Cappella (44) Everyday - Phil Collins It's alright - East 17 (41) I'm allowed - Buffalo torn Take control - Dj Bobo (46) The perfect year - Dinah Carroll No time 2 waste - 0 T-Spoon (35) Ik wil met jou wel even Q poolen - Gebroeders Grimm Cornflake girl - Tori Amos (49) Leave me alone - Back to 0 Basic (40) Kontebonke - Franky boy The great escape - Marillion Daughter - Pearl jam Keeps changing your mind - South street player (27) Play dead - Björk (36) Moeder het is weer mis - De Deurzakkers Stichting Mega Top 50 SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416 I

de Stem | 1994 | | pagina 23