L DE STEM Oppepper van 3,2 miljoen PROFILE KLAASSEN JE PARTNER! Politie Zeeland moet tot vacaturestop overgaan "Snel overleg over Goeree-Overflakkee, De 6bottom up9 revolutie van Zeeuws-Vlaanderen Jonge Vossen geven het goede voorbeeld Regionaal ontwikkelingsplan keert uit: Gebruikte fietsen stadsfietsen - mountainbikes race- en kinderfietsen «MKjSS SPORTGROEP IONTEUR (m/v) Naam Ventevogel blijft waren door provinciepolitiek Oud-burgemeester Goes overleden Passagier aan hoofd gewond bij verkeersongeval in Kloosterzande PASSAGE - AXEL 01155-61781 foor een optimale service aan tdere in handen van een groot teund door de afdeling garage. Ikke maar zeer flexibel onder- tsatie. op zoek naar een oeren van onderhoud, bank-, Ifsvoertuigen of |band 1 garage-werkplaats pk, bank- en constructiewerk, sienst) lorna I de functie passende honore- sgoederenvervoer. Isse kenbaar te maken door Iten aan: )Ol, >n- de eid, sa- in ren >ro- ivi- an- tie- ile- i erk- per vin- rga- bij ver- ver- ita- Ne t- »In Zeeuws-Vlaanderen is het openbare leven de komende vier dagen voor een groot deel ontwricht. Prins Carngval regeert vanaf vandaag met straffe hand. En Aardenburg heet dan geen Aardenburg meer, maar Uulegat. Maar in een aantal Zeeuws-Vlaamse plaatsen begon de leut gisteren al. Zoals hier met een kinderbgl in Den Dullaert in Vossenstad. Weliswaar nog niet echt aan de macht, bracht' de Prins uiteraard een bezoek. Even verderop, in Kloorianenland knorde burgemeester Steenkamp ten overstaan van de Raad van Elf als Brabantse varkensmester zijn 'maiden-buut'. foto camile schelstraete (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever lerneuzen - De politie in Zee land moet diep snijden in eigen vlees om de begroting voor dit jaar sluitend te krijgen. Geldge brek noopt de Zeeuwse politie tot het nemen van ingrijpende maatregelen die verminderde in zet van politiemensen tot gevolg hebben. Dat blijkt uit de opzet van de financiële begroting voor dit jaar van de politie Zeeland. Het geld gebrek komt overigens niet als een verrassing. Korps-chef Smeels noemde bij de start van de regiopolitie mid den december vorig jaar de geld problemen al zodanig ernstig dat de kwaliteit van de politiezorg onder zware druk zou komen. Dat blijkt nu ook uit de begro ting. Om die sluitend te maken is het noodzakelijk een vacature stop in te voeren. Dat gaat ten koste van de feitelijke sterkte van het politiekorps en de inzet baarheid van het personeel. De beschikbaarheid vermindert ver der door het weinige geld dat beschikbaar is voor de uitbeta ling van overuren en variabele vergoedingen. De politiefunctio naris krijgt zijn overwerk uitbe taald in vrije tijd wat eveneens onmiddellijk effect heeft op de beschikbaarheid. De Zeeuwse politie moet 1,1 mil joen interen op de reserve huis vesting. Dat levert problemen op bij de noodzakelijke verbeterin gen aan politiebureau's. ETTENSEBAAN 17A, 4812 XA BREDA. TEL. 076-210695. NU OOK MAANDAG GEOPEND VAN 13.00-18.00 UUR. Op 3 februari 1994 is doo gerechtsdeurwaarder Voeten uitgebracht exploit ten verzoeke vai de besloten vennootschaj Jongenelen Video Roosen daal, gevestigd en kar. toorhoudende te Roosen daal, te dezer zake aldaa woonplaats kiezende aai de Markt 45 ten kanton van de advocaat en procu reur mr. J.A.M. Brekel mans, bij welk exploit i' betekend aan Felix l Kaminski, h.o.d.n. Rrou PR AV zonder bekend' woonplaats of werken]' verblijf zowel in als buitel Nederland, de grosse var de beslissing d.d. 29 jul1 1993 door de rolrechte! van de arrondissements rechtbank te Breda gewe zen, met oproeping var Felix E. Kaminski om of. dinsdag de negentiend april 1900 vierennegentig des voormiddags te 10 uur te verschijnen ter zi - ting van de Arrondisse mentsrechtbank te Bred alsdan en aldaar zittiA houdende aan de Sluissi gel 20 te Breda teneind voort te procederen op I dagvaarding bij eXP I d.d. 7 januari 1993 en 3 bruari 1993 aan de rekwireerde betekend I uitgereikt. De vordenfe strekt o.m. tot betalmë| van een geldsom verme derd met rente en koste Een afschrift van dit ploit kan worden ver l gen bij de in hoofde genoemde advocaat. Gerechtsdeurwaarders kantoor Pieters en Voeten Nieuwe Boschstraa 481 1 CY Rredo Van onze verslaggever Middelburg - Binnen afzien bare tijd zal de provincie Zuid-Holland bestuurlijk overleg openen over het af staan van Goeree-Overflak kee aan Zeeland. Wat niet wil zeggen dat Zee land het voormalige eiland er in een vloek en een zucht bij beeft, want de procedure die ban start rond de provinciale berindeling, is enorm inge wikkeld en kan zeer tijdro vend zijn. Wt is allemaal te lezen in een nieuwe notitie die het Zeeuws Provinciebestuur over Goeree- Overflakkee heeft gemaakt. Kr is haarfijn uitgezocht welke procedures allemaal mogelijk ajn en welke scenario's tot een mtstel van jaren kunnen leiden. Rotterdam Zo is het bijvoorbeeld onmoge- njk, hebben ambtenaren uitge zocht, dat het eiland bij Zeeland z« worden gevoegd op het mo ment dat de nieuwe stadsprovin- fle Botterdam uit het grondge bed van de provincie Zuid-Hol- ana wordt gehaald. Tussen bei- e zaken zit minimaal een jaar verschil. tijdrovende procedures en de mogelijkheid van de Jürovende procedures, houdt in samenvoegeing van Goeree- a De geveltjes langs het haventje van Middelhamis met het beeld van het koffiekokertje, het jongmaatje op de visserschuiten die in vroeger tijden van het eiland vertrokken. Binnen afzienbare tijd zal de provincie Zuid-Holland met de Zeeuwse bestuurders praten over de overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland. Het zal nog heel wat werk van de ambtenaren vergen voordat ze op het voormalige eiland zich Zeeuwen mogen noemen. foto de steiwjohan van gurp Overflakkee bij Zeeland makke lijk over de eeuwwisseling kan worden getild. Het enige zekere is een groot aantal onzekerheden, schrijven de ambtenaren over'het tijds- schema. Over de kans dat Goeree- Overflakkee naar Zeeland gaat zijn ze duidelijker: Er zal een interprovinciale commissie uit gedeputeerde Staten van de twee provincies worden gevormd om het proces te begeleiden. De indeling van Goeree- Overflakkee blijft voorlopig nog een interne Zuidhollandse zaak, maar in de notitie stellen de ambtenaren ook dat de staatsse cretaris ingeschakeld kan wor den indien Zuid-Holland geen initiatief neemt tot overleg. De wet voorziet tevens in de mogelijkheid dat Zeeland zelf de heridelingsprocedure in werking stelt. ■ZIE OOK DE STEM WEEKEND Dl 'Een eerlijk eiland' Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Oud-statenlid Jan Ramondt (CDA) uit Schoondijke volgt zeer waar schijnlijk het overleden sta tenlid Frans de Waal op in de Staten van Zeeland. Als tenminste de in de belas tingaffaire politiek gesneu velde oud-gedeputeerde Jaap Ventevogel niet voor een stunt zorgt en terugkomt, want wonderlijk genoeg ligt bij hem de eerste keus. Dat ligt aan een artikel in de Kieswet. Dat bepaalt dat bij tus sentijdse benoemingen de num mer een op de lijst moet worden gevraagd indien hij of zij niet meer politiek actief is. „Ik verwacht dan ook zeer bin nenkort een briefje van de pro vincie of ik zitting wil nemen in de Staten," zegt een licht genie tende Ventevogel vrijdagavond vanuit zijn woonhuis in Vlissin- gen. In kringen van het CDA heerste de afgelopen dagen de vrees dat Ventevogel inderdaad zou terugkeren en de partij poli tiek zou beschadigen. Het is koudwatervrees, want op de hamvraag antwoordt Ventevogel met: 'Nee'. Dus komt automatisch de CDA- kandidaat Remijn-de Bat, ook oud-statenlid, aan de beurt. Zij was gisteren niet bereikbaar, maar volgens CDA-voorzitter Verbree wü ze niet meer terug in de Staten. Jan Ramondt wel, aldus Verbree, hij zat in de periode voor 1991 in de Staten maar haalde het net niet bij de volgende verkiezin gen. Ramondt zelf geeft geen uitsluitsel. „Ik wacht af," zegt hij behoudend. Want iedereen is toch nog een beetje bang voor een onverwachte stunt van Ven tevogel. Van onze verslaggever Goes - De Goese oud-burge meester mr. F.G.A. Huber is deze week op 77-jarige leeftijd over leden. Huber was van bijna twintig jaar burgemeester (van 1962 tot zijn pensionering in 1981) van de Ganzestad, waarvan hij erebur ger was. Voordat hij naar Goes ging was hij zeven jaar burgemeester van Ameland. Na zijn pensionering bleef de oud-burgemeester actief in het maatschappelijk leven. Zo was hij onder meer oprichter van de Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Middelburg - Zeeuws- Vlaanderen krijgt de ko mende drie jaar 3,2 mil joen gulden om de leef baarheid in de streek te bevorderen. Het geld gaat op aan concrete projecten waarvan er elf nu al be kend zijn. Het gaat wat financiële steun betreft goed met de regio, eerder deze maand werd bekend dat de Euro pese Unie jaarlijks enkele miljoenen in de ontwikke ling van het platteland steekt. De regio valt nu weer in de prijzen omdat de zogeheten Stuurgroep Regionaal Ontwik kelingsplan Zeeuwsch-Vlaande- ren haar werk heeft afgerond en het (rijks)geld beschikbaar stelt. In die groep zitten bestuurders van provincie, rijk en gemeen ten, de Zeeuwse gedeputeerde Nederhoed (ruimtelijke orde ning) is de voorzitter. Regionale aanpak De groep heeft gekozen voor een regionale aanpak en maakte aanvankelijk kennis met een he le hoop projecten, amper begon nen of al half klaar, die wel in aanmerking konden komen voor geld. Snel werd duidelijk dat meer coördinatie nodig was in dit oerwoud van plannen. De stuurgroep zet dus ook een coör dinatiepunt op. Nederhoed noemde dit gisteren 'van wezen lijk belang'. Potje van Nederhoed De stuurgroep heeft 2,5 jaar in redelijke anonimiteit aan reali sering van het plan gewerkt. In kringen van Provinciale Staten werd er vaak schamper over ge daan, politici betwijfelden open lijk of Zeeuws-Vlaanderen ooit wat zou opstrijken uit wat in de wandelgangen werd aangeduid als 'het andere potje van Neder hoed'. Euregio Met het 'gewone potje' van deze gedeputeerde werd het Euregio- fonds bedoeld, waar Zeeuws- Vlaanderen trouwens ook in tal van grensoverschrijdende pro jecten van heeft geprofiteerd of dat nog zal doen. Terug naar het ontwikkelingsi- plan. „De streek is het waard," zei Nederhoed in een reactie. Projecten Hieronder volgt een lijst met de Een van de ai jaren verwaarloosde kapelletjes van Zuiddorpe die worden opgeknapt met het geld van het regionaal ontwikke lingsplan. foto camile schelstraete projecten die nu al geld. krijgen en de bedragen: 2 ton voor Mediator Aarden burg, een project dat een han delsrelatie aangaat met Oost- Europese landen, met name Roe menië. 6,6 ton voor een groot project om het openbaar vervoer te com bineren met privévervoer. 3,5 ton voor het nog te bouwen bezoekerscentrum bij Saefthinge of voor fiets-pacjen die naar het centrum leiden. 4 ton. voor het agrarische ken niscentrum in Schoondijke dat een regionale functie heeft. 2 ton voor de Stichting Groede die van Groede een kunstenaars dorp wil maken. 25 mille voor Zuiddorpe, voor het opknappen van de bekende kapelletjes en restauratie van het schuilkerkje. 28 mille voor reconstructie van ..het historische fort St. Jacob, zuidoostelijk van Axel. 1 ton voor het streekland- bouwmuseum Aardenburg, dat mede hierdoor van de zomer open kan. 6,6 ton (onder voorbehoud) voor nieuwe fiets- en voetpaden. De gemeenten moet dit nog na der uitwerken. 1,2 ton voor verbetering van Smitschorre, een dagrecreatie terrein zuidelijk van Axel. 1,17 ton als bijdrage in het Portaal van Vlaanderen het toe ristische en culturele project in Terneuzen. Bejaarden Naast al deze projecten staan nog zaken op de rol die even tueel later op geld kunnen reke nen. Zoals wijkvoorzieningen voor bejaarden. Maar van de 3,2 ton is al bijna 3 ton op. Neder hoed sloot gisteren echter niet uit dat indien de Europese Unie met de andere steun voor Zeeuws-Vlaanderen in dezelfde projecten meebetaald, er meer geld vrijkomt voor de andere projecten. Afgewezen De stuurgroep heeft ook projec ten afgewezen zoals de aankle-r ding van het landschap, een plan van de landinrichtingsdient en een project rond verbeteringen aan de Belgische expresweg. Van onze verslaggever Middelburg - Een revolutie in Zeeuws-Vlaanderen. Gemeentebestu ren vechten elkaar niet langer het kot uit en Sas van Gent doet goede dingen voor Schoondijke. Gedeputeerde Nederhoed is er blij mee. Maar wat echt leuk is, zegt ze, is dat Middelburg slechts een marginale rol in de nieuwe vrede heeft gespeeld. De Zeeuws-Vlaamse gemeentebesturen zelf, die hebben het gedaan. Nederhoed gisteren: „Het was geen zaak van top down, het was een zaak van bottom up." Hetgeen Middelburgs jargon is voor: het provinciaal bestuur heeft geen vredesdictaat opgelegd om het doel (zie boven) te bereiken. Nee, alle eer komt aan de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters en wethouders die in de Stuurgroep Regionaal Ontwikkelingsplan Zeeuwsch-Vlaan deren zitten. Het nieuws vandaag: nieuwe miljoenen voor Zeeuws-Vlaanderen, is volgens Nederhoed slechts na 'zeer moeilijke omstandigheden' op een succes uitgelopen. Het was vanaf het begin af aan, tweeënhalf jaar geleden, duidelijk dat het geld alleen kon loskomen indien de deelnemers in de stuurgroep op één lijn kwamen. Het was ook duidelijk dat dit niet mee zou vallen, gezien de bestuursculturen in de regio. En wat is er in die peride niet allemaal gebeurd? Het plan Kanaalzone liep vast, wat tot grote onvrede onder Zeeuws-Vlaamse bestuurders leidde. Als klap op de vuurpijl kwam daar het Middel burgse plan voor de gemeentelijke indeling, waarna de bestuurders zowat vechtend over straat rolden. Ondertussen vergaderenden in die woelige tijd dezelfde bestuurders in de stuurgroep en wisten wel zaken van emoties te scheiden. Terneuzen dacht mee over een project in Saefthinge, Hulst bedacht alternatieven om het dorpsplein van Zuiddorpe te vernieuwen. Nog nooit vertoond in het Zeeuws-Vlaamse land. „Ik vind dat alle deelnemers, dus top down, een dik compliment hebben verdiend," zei gedeputeerde Nederhoed gisteren. In Zeeuws- Vlaanderen gaan de bottoms up. Van onze correspondent Kloosterzande - Bij een ver keersongeval in Kloosterzan de is donderdag een inzitten de van een auto gewond ge raakt aan het hoofd. Het ongeluk gebeurde op de kruising Groenendijk-Water- straat-Eeckseweg-Hulster- weg. Een 21-jarige automobiliste uit Kruispolderhaven verleende geen voorrang aan een 21-jarige bestuurder van een personen auto uit Vogelwaarde. Een medeinzittende in dit voer tuig liep bij de. botsing een hoof- wond op. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Als gevolg van de aanrijding botste een van de twee auto's tegen een op de Eeckseweg ge parkeerde personenauto van een 39-jarige inwoner uit Koewacht. De linkervoorzijde van deze auto werd ontzet. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Cees Maas

de Stem | 1994 | | pagina 15