Noorse politie overal 'onzichtbaar' aanwezig 4Ik droom van Noors goud' ■es© Geest Harding waart rond in Lillehamme Van Druk op ski-god Kjetil-André Aamodt veel groter dan voor Albertville 'QQC 'QOO Vechtlustig Manager Willi Werder Brem DE STEM LILLEHAMMER '94 LILLEHAMMER '94 Heldenverering Onderzoek naar seks bij Winterspelen Heiden enthousiast Anti-abortus Bloot Zwarte handel LILLEHAMMER94 KORT Palestina niet in Lillehammer Noorse zakenman overbiedt Samaranch 'Vijf meteen selectie voor 'tien' Koss: 42.500 gulden bij goud DB STEM LILLEHAMMER94 OP TV Samaranch kondigt li ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 B] Lillehammer - Nu vanmid dag de 17e Olympische Win terspelen in het Noorse Lille hammer officieel van start gaan, gieren de zenuwen door de kelen van de organisato ren. Tot gisteren viel het alle maal wel mee met de veilig heidsmaatregelen, maar die zijn vlak voor het begin van het mega-evenement behoor lijk aangescherpt. „We willen geen enkel risico lo pen," zo zegt Arne Huuse, de politie-chef, die binnen de Olympische 'fabriek' de zwaar ste verantwoordelijkheid voor de veiligheid van deelnemers, offi cials, toeschouwers en journalis ten op zijn schouders kreeg ge legd. De rijzige Noor geeft welis waar aarzelend toe dat een even tuele terroristische aanslag in het wijde, heuvelachtige land schap rond Lillehammer en Ha- mar nooit voor honderd procent valt uit te sluiten, maar volgens hem werd alles uit de kast ge haald wat in Noorwegen voor handen is. „Mijn land speelde nogal een vooraanstaande rol bij de toena dering tussen Israel en de PLO van Yassar Arafat. Het is bekend dat menige groepering in het Midden-Oosten daar op z'n zachtst gezegd niet al te blij mee is. Dus je zou in die richting kunnen gaan zoeken. Denk aan München '72. De schrik zit er bij ons goed in." Huuse wijst dan met name op de aanslag van een commando Is raëlische Mossad-agenten in 1973 op een Palestijn in Lille- 'AAA WM/j-iyJ Door Rob van Deursen hammer. De Israëliërs schoten de man op straat dood, omdat zij dachten dat de Palestijn betrok ken was bij de gijzeling van de sportlieden in München. Achter af bleek dat een 'foutje'. De Palestijn had niets te maken had met het drama tijdens de Zomer spelen van 1972. Als politiek vluchteling verdiende hij in Lil lehammer zijn brood als ober in een restaurant. Arne Huuse weet dat. Hij kan het met het indrukken van enke le toetsen op zijn computer zo op het scherm halen. Zoals ook het scenario bij de laatste vliegtuig kaping op Fornebu Airport bij Oslo. „Zelfs Greenpeace-acties kan ik zo ophalen. Van de eerste tot de laatste minuut," laat Huuse trots weten. Het speciaal voor de Winterspelen ontwikkel de programma kostte niet min der dan een kleine 90 miljoen gulden. Blij is de politie-chef tevens met de aanwezigheid van een twaalf tal speurhonden, die speciaal in Noord-Ierland werden getraind in het lokaliseren van in hoeken of gaten geplaatste springstof fen. In Noord-Ierland worden die honden gebruikt om door de terreurorganisatie IRA gebruikte bommem op te sporen. „Zeg maar dat we 99 procent onder controle hebben," vertelt Huuse. Dat de aanwezigheid van zo'n 3000 politie-functionarissen en nog eens meer dan 1000 sol daten in het straatbeeld van Lil lehammer en Hamar (lange baanschaatsen, kunstrijden en short-track) nauwelijks opvalt, geeft de Noor voldoening. „Wij zijn de vriendelijke, groene Spe len. Dat motto staat hoog in ons vaandel, maar we zijn er wel degelijk. Overal. Alle politie agenten hebben de opdracht om de gasten deze twee weken ui terst vriendelijk te benaderen. Alleen als het uit de hand loopt, zullen we hard en snel optreden. We kunnen ons geen ramp zoals in 1972 veroorloven." Hoe zijn 'leger' eventuele bijzon dere situaties zal gaan aanpak ken, houdt Arne Huuse uiteraard voor zichzelf. Wel geeft hij een voorbeeld. „Een tijdje terug kwam een PLO-delegatie per vliegtuig in Oslo aan. Onderhan delaars omringd door body guards. In Oslo zelf hebben we die mensen afgeschermd met ko gelvrije auto's en speciale bege leiding van motor-agenten. Bui ten Oslo lieten we de stoet gaan. Tenminste, zo op het oog. Die lijfwachten werden er behoorlijk zenuwachtig van, maar we kon den hen verzekeren dat we dicht in de buurt bleven. Alleen zij zagen ons niet. Niet veel Noren kunnen goed schieten, maar we zijn meesters in het onzichtbaar opgaan in het landschap. Dat doen we tijdens deze Winterspe len ook." De eerste grote winnaar van de Spelen is al bekend. Hij heet Ornulf Borke en heeft in 1990 eencontract getekend met de organisatie in Lillehammer. Dat gaf hem het recht de officiële Olympische speldjes te vervaar digen. Begin deze maand had zijn bedrijfje al voor meer dan 55 miljoen gulden aan 'pins' aan de man gebracht. Zo'n souvenir- tje kost ongeveer 12,50 gulden. De scholen blijven in heel Noorwegen dicht gedurende de Winterspelen. De voorjaarsva kantie is ter gelegenheid van het evemement met een week uitge breid. De leerlingen in Lilleham mer hebben overigens een alter natief lesrooster gekregen. Zij gaan onder leiding van hun on derwijzers en speciaal daarvoor gecontracteerde sportstudenten verplicht de wedstrijden bekij ken. De tv-bazen weten soms van gekkigheid niet wat ze moeten verzinnen om eventuele loze ruimte op te vullen. Daarom zal bij het skispringen een Noorse 'familie modaal' (vader, moeder, twee kinderen en hond) tussen beide schansen in zitten te pick nicken. Niet omdat ze toevallig honger hebben, maar omdat de cameramensen dan iets extra's hebben voor een sfeerplaatje tussen de sprongen door. De douane in de haven van Oslo heeft een lading van 280 kilo varkensvlees voor 'Das Deutsche Haus' aan het Mjösa- meer in beslag genomen uit angst voor besmetting met mond- en klauwzeer. Bij de ver pakking was een fout gemaakt. De Noorse regels schrijven in blikken voor, de Duitsers had den de partij vacuüm verpakt in folie. Het vlees is terug gestuurd naar Kiel. „Daar zal een plaatse lijke slagerij in Hamar blij mee zijn," reageerde Peter Bizer, de woordvoerder van het Duitse NOC, lakoniek. Experts van het Noorse mete orologische instituut verwachten dat vandaag tijdens de openings ceremonie van de Winterspelen een flink pak sneeuw zal vallen. Het sneeuwrecord van Lilleham mer, 1,35 meter, wordt dan on getwijfeld gebroken. Momenteel heeft de sneeuwlaag een dikte van 1,32 meter. De temperatuur zal variëren tussen min elf en min achttien graden Celsius. De belangstelling voor de af daling van de mannen op de skipistè van Kvitfjell is enorm. Er worden ongeveer 1100 verte genwoordigers van de media verwacht en ruim 40.000 toe schouwers. De organisatie denkt dat de massale toeloop weinig problemen zal opleveren. „We hebben bijna alles onder contro le, behalve het weer. Dat is onze belangrijkste zorg," aldus Lasse Hamre, de manager van de ski piste. Karl Schranz, één van Oos tenrijks grootste alpine-skiërs en tegenwoordig journalist, is vol lof over Kvitfjell, de Olympische afdalingspiste. „Dit is het beste parcours sinds de Winterspelen van 1956 in Cortina," zei Schranz. „Het is snel, veilig en het stelt eisen aan de techniek. Hier zal niet een outsider win nen, maar een echt heel goede skiër." Lillehammer - Angst is een slechte raadgever, ze ker voor afdalers. De Noorse ski-god Kjetil- André Aamodt komt er rond voor uit, dat hij een handicap zal moeten over winnen, wil hij morgen in Kvitfjell kans van slagen hebben op het ko ningsnummer van het Olympische ski-program ma. „Angst hoort bij de afdaling, net zo goed als snelheid en risico's. Ook ik ben bang. Daarom is het mijn zwakste onderdeel." Een opmerkelijke bekentenis voor iemand, die bij de junioren al wereldkampioen op de afda ling was. Dat was in 1990. In het Zwitserse Zinal zegevierde hij ook op de Super G en de combi natie. Vier jaar later, op 22-jarige leeftijd, heeft hij al tien wereldbeker-overwinningen achter zijn naam staan, waaron der op de afdaling, vorige maand in Chamonix. Maar zijn angsten heeft hij nog altijd niet overwon nen. Dat maakt hem eigenlijk bij voorbaat al kansloos voor de snelheidsrace van morgen. Aamodt weet dat hij zuinig moet zijn op zijn ledematen. Hij is een alleskunner. Hij krijgt de ko mende twee weken nog meer kansen op Olympisch eremetaal. Die mag hij niet zomaar ver gooien door een slippertje. „Olympisch goud winnen in ei gen land, is een jongensdroom van mij. Lang niet elke sporter krijgt die kans," zegt Aamodt. De 22-jarige student uit Oslo was al op jonge leeftijd over tuigd van zijn eigen kwaliteiten. Dertien was hij, toen hij op de Noorse televisie verklaarde dat hij de beste alpine-skiër van de wereld wilde worden. Nog geen tien jaar later heeft hij op we reldkampioenschappen en Olym pische Spelen drie gouden, twee Door Marcel Luyckx zilveren en een bronzen medaille verzameld. In Albertville won hij twee jaar geleden de Super G. Hij wordt in één adem genoemd met Pirmin Zurbriggen en Mare Girardelli. Zurbriggen is inmid dels Olympisch kampioen in rus te. Met Girardelli zal hij de ko mende dagen menig robbertje uit moeten vechten op de berghel lingen bij Kvitfjell en Hafjell. Aamodt is blij dat de Noren een nuchter volkje zijn. Aan de hel denverering die Alberto Tomba in Italië ten deel valt, heeft hij geen enkele behoefte. 'Doe maar normaal, dan doe je al gek ge noeg', luidt het motto van Aamodt, een doorzetter, die zich niet laat ontmoedigen door een serie tegenslagen. Voor de Spe len van Albertville was hij maar net hersteld van mononucleosis. Daarom verraste hij ook zichzelf met een gouden en bronzen (op de reuzenslalom) medaille. De druk op zijn schouders is nu vele malen groter. Hij deelt die last met zijn ploeggenoten, die van Noorwegen de meest succes volle ski-natie bij de mannen maken van dit moment. Lasse Kjus, Ole Kristian Furuseth, Finn Christian Jagge, Jan Einar Thorsen, Atle Skaardal. Alle maal kanshebbers op een me daille. Logisch dat het wel eens wringt in zo'n team vol vedetten. Aamodt: „We zijn allemaal indi vidualisten. Maar omdat we veel samen trainen, gaan we toch De Fransman Luc Alphand was gisteren in Kvitfjell de snelste tijdens dé trainingen voor de Olympische afdaling. fotoap socialer met elkaar om dan ik zie bij andere ploegen." Kjetil-André Aamodt wordt ge traind door zijn vader Finn, een oud-skiër die het nooit zo ver heeft kunnen schoppen als zijn zoon. Aamodt sr. is een selfma de-trainer. Hij heeft zijn oren overal te luisteren gelegd en zijn ogen goed de kost gegeven. Zijn opname in de trainersstaf van de nationale Noorse ploeg be schouwde hij als een erkenning van zijn vakmanschap. Kjetil Aamodt: „Mijn vader houdt er ongewone trainings technieken op na. Je hoeft niet altijd recht naar beneden te gaan Lillehammer (anp) - Ze za ten er bij als sprekende pop pen. Hun antwoorden leken geprogrammeerd. Ze waren nietszeggend en bevatten amper enige kern van waar heid. Pogingen wat gespier dere taal los te krijgen, wa ren zinloos. De Amerikaanse kunstrijdersploeg ontweek vrijdag in Lillehammer be hendig de affaire rond To nya Harding en Naney Ker rigan. Ze hadden een me ning, maar die hielden ze voor zich. Waar normaal maximaal vijf tig, merendeels Amerikaanse journalisten zouden zijn opge draafd, zaten vrijdag in het au ditorium van het Main Press Centre in het Olympische stadje bijna driehonderd vertegen woordigers van de media. Hon gerig naar schokkende uitspra ken en duidelijke meningen over de inmiddels tot 'soap opera' verworden affaire met Nancy Kerrigan en Tonya Har ding in de hoofdrol. De mannen Brian Boitano en Scott Davis en de paren Karen Courtland/Todd Reynolds, Kyoko Ina/Jason Dungjen en Jenni Meno/Tod Sand scheid den gehoorzaam de door pers chef Kristin Matta voorgekook te teksten af. „Ik geloof dat ik niets meer kan toevoegen aan de hele kwestie," zei Boitano. „Alles wat gezegd moest wor den, is al gezegd." Het bontst maakte Karen Courtland het. De 23-jarige danspartner van Todd Reynolds Nancy Kerrigan is goed gemutst voor de training in het Olympic Hamar Amphitheatre. beweerde met een uitgestreken gezicht, dat de affaire de team geest niet zou hebben aange tast. „Wij steunen elkaar, zijn blij dat we hier zijn. We vormen een hechte eenheid. Ook als straks Harding en Kerrigan ko men. Het maakt me niet uit wie van de twee wint, als het maar een Amerikaanse is," zei Court land met een gemaakte glim lach. Hoewel Nancy Kerrigan en To nya Harding zich nog niet bij de Amerikaanse Olympische equipe hebben gevoegd, waar den hun geesten zeer nadrukke lijk rond. Te nadrukkelijk naar de zin van Harvey Schiller, al gemeen secretaris van het Ame rikaans Olympisch Comité. Zelfs toen vrijdag Cammy My- ler als vlaggendraagster van de Amerikanen werd geïntrodu ceerd, was de belangstelling van de aanwezigen gefocust op met name Tonya Harding. „We hebben te maken met een probleem dat we moeten oplos sen, maar het mag niet zo zijn, dat de affaire de aandacht van het sportieve gebeuren afleidt," zei Schiller. „We zijn tenslotte FOTO ANP hier om sportieve prestaties te leveren en geen verbale." Vandaag wordt de 'soap-opera' voortgezet. Met een voorstelling van Nancy Kerrigan. De kun strijdster geeft om 12.00 uur een persconferentie in het audi torium, dat vrijdag al bijna uit puilde. Vandaag zal het onge twijfeld te klein zijn. Lillehammer - De Noorse seks- expert Kirsten Frigstad is van plan het laat te maken bij de Olympische Winterspelen in Lillehammer. Ze zal tijdens het mega-evenement onderzoek doen naar de prostitutie en eventuele ongewenste intimi teiten. Frigstad, die een opvangcen trum voor tippelaarsters runt in Oslo, heeft van de regering twee ton gekregen en twee jaar de tijd voor haar studieproject 'De Olympische Spelen en de seksmarkt'. „In Lillehammer komt een grote menigte samen, mensen uit alle windstreken. In zo'n omgeving is het gemakke lijk seksuele gunsten te vragen of te kopen. Er is alleen nog nooit onderzoek naar gedaan," lichtte Frigstad toe. Ze is van plan vragenlijsten rond te delen onder de vrijwil ligers en in de hotels, bars en andere publieke plaatsen in Lillehammer en omstreken om een en ander aan de weet te komen over toespelingen van seksuele aard, intimidatie of erger. Ze zal zich bovendien zelf in het nachtleven storten om met prostituées te praten en hun klanten te observeren. „Het zal hard werken worden en lang opblijven." Hamar - De Amerikaan Eric Heiden kon het gisteren niet laten. De winnaar van vijf gou den schaatsmedailles (alle af standen) tijdens de Olympische Winterspelen van Lake Placid (1980) trok op een 'onbewaakt' ogenblik zijn schaatsen aan in het Vikingschip van Hamar. De commentator van CBS reageer de enthousiast op de kwaliteit van de kunstijsvloer. „Hierop worden de komende twee we ken veel wereldrecords neerge zet," zo kondigde Heiden aan. Oslo - Twaalf Amerikaanse an ti-abortus-activisten zijn direct na aankomst op het vliegveld Fornubu van Oslo door de Noorse politie achter de tralies gezet. De gezagsdragers vrees den dat het twaalftal de ope ningsceremonie van de Winter spelen in Lillehammer vandaag wilde verstoren. Dominee Jan Age Torp, één van de activisten, ontkende Volgens Torp wilde de L slechts medestanders in Nooi wegen ontmoeten. De Noor regering overweegt de twaa, uit het land te zetten. Lillehammer - Kunstrijders kunstrijdsters riskeie voortaan punten in minden:- te krijgen als ze zichzelf te vet bloot geven. Letterlijk wel verstaan. De juryleden in Lillt hammer hebben speciale b structies gekregen, dat ze ee overdaad aan mannelijk wel vrouwelijk naakt moete: bestraffen. Blote navels en blote arme zijn niet langer toegestaat Vrouwen moeten volgens Ji aangescherpte kledingregelsal tijd een rokje dragen. Franje worden niet op prijs gesteld Het Noorse jurylid Sigrun Mm- keseth zei te geloven, dat strin gentere kledingvoorschrift ertoe bij kunnen dragen da1 kunstrijden voor mannen nis langer gezien wordt als e sport voor homosexuelen. Hamar - De zwarte handel toegangkaartjes voor 4 schaatswedstrijden van mannen tiert welig in Hamar Staanplaatsen worden vooi zo'n 180 gulden per stuk aange boden, zitplaatsen voor 311 gulden. Chef d'equipe van de schaats ploeg Egbert van 't Oever ont ving een aanbod voor zeventiet toegangskaarten voor de 1501 meter van woensdag. Hij moer daar 19.000 Noorse kroner (omgerekend 5130 gulden) m neertellen. Van 't Oever liet he 'buitenkansje' aan zich voorbi gaan. of om poortjes te slalommen. Je kunt ook dwars door een bos gaan of door 'tiefschnee'. Of op één ski trainen. Er is wel eens gesuggereerd dat mijn vader mij te hard aanpakte. Dat mijn bles sures te wijten waren aan over belasting. Maar ik heb nooit iets gedaan wat ik niet wilde." Lillehammer - Tijdens de opening van de Olympische Winter spelen zal vandaag een nieuwe handreiking tussen Palestijn® en Israëliërs achterwege blijven. In Lillehammer is niets meer vernomen van het Palestijns Olympisch Comité, dat eerder te kennen had gegeven naar Noorwegen te komen, al was het alleen maar om de Palestijnse vlag tijdens de openingsceremonie te tonen. In Noorwegen is Israël voor het eerst vertegenwoordigd op de Olympische Winterspelen. De delegatie bestaat voor het meren deel uit officials. Kunstrijder Michael Sjmerkin valt de eer te beurt als eerste zijn land te vertegenwoordigen. De 24-jarige Sjmerkin emigreerde twee jaar geleden van Georgië naai Metulla. Lillehammer - Een zakenman uit Lillehammer heeft vrijdag in Lillehammer 14.000 gulden voor een t-shirt betaald. De Noor deed tijdens een veiling in de hoofdstraat van het Olympisch stadje het hoogste bod op het hemd met het opschrift '1 dag igjen til OL' (nog 1 dag tot de Winterspelen). De ondernemer bood vijftienhonderd gulden meer dan Juan-An tonio Samaranch, de voorzitter van het Internationale Olympi sche Comité. Hamar - De vijf kilometer voor mannen, waarmee morgen ia Hamar het Olympisch schaatsprogramma wordt geopend, gel® direct als selectie voor de tien kilometer van een week later. De eerste zestien in de uitslag van morgen krijgen automatisch het recht om op de tien kilometer uit te komen. Daarmee hou®, het echter ook gelijk op, want voor de slotafstand van dt mannen geldt het aantal van zestien deelnemers als absoluut maximum. Overigens is de plaatsing voor de tien kilometer niet naamsgebonden. Hamar - Goud in Hamar is voor Johann-Olav Koss goed voor 42.500 gulden. Dat is de premie die de Noorse schaatsbond en Olympia Toppen voor een gouden medaille tijdens de Winter spelen beschikbaar stellen. Het inkomen van de Noorse schaatser kan dit jaar oplopen tot een miljoen kronen, ongeveer 250.000 gulden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Noorse persbureau NTB. Koss is, evenals de andere kernploegschaatsers, in vaste dienst van de Noorse schaatsbond. Met 450.000 kronen als jaarsalaris is de NSF zeer genereus. Het is aanzienlijk meer dan d( Nederlandse schaatsers uit de zogeheten A-categorie, die van dt KNSB als basis 40.000 gulden ontvangen. Zaterdag 12 februari 11.45-12.00 Nederland 2 12.00-14.35 Nederland 2 14.35-15.30 Nederland 2 15.30-15.57 Nederland 2 15.57-18.00 Nederland 2 18.20-21.00 Nederland 2 21.00-21.35 Nederland 2 22.15-22.50 Nederland 2 22.50-23.15 Nederland 2 Zondag 13 februari 09.30-10.00 Nederland 2 10.00-11.00 Nederland 2 11.00-12.25 Nederland 2 13.30-14.45 Nederland 2 14.45-17.35 Nederland 2 17.35-18.10 Nederland 2 20.30-21.00 Nederland 2 22.15-22.50 Nederland 2 22.50-23.10 Nederland 2 Geschiedenis Olympisch ijshockey-toernooi IJshockey: Finland-Tsjechië Olympische Winterspelen '52, documentaire Geschiedenis van de Spelen Openingsceremonie IJshockey: Finland-Tsjechië en Rusland-Noorwegen Openingsceremonie (hoogtepunten) Studio Lillehammer IJshockey: Duitsland-Oostenrijk Samenvatting zaterdag en vooruitblik ,j Rodelen: mannen, le en 2e manche Cross-country: 15 km vrouwen Alpine skiën: afdaling mannen Rodelen: mannen, le en 2e manche Cross-country: 15 km vrouwen Schaatsen: 5000 m mannen a(ja| IJshockey: Zweden-Slowakije en Italië-*-31 Hoogtepunten van de dag Studio Lillehammer IJshockey: Frankrijk-VSt Kunstrijden, verplichte kür paren Van onze verslaggever Parijs - Angelique Seriese uit Zevenbergen heeft haar eer ste grote succes van dit jaar binnen. Op grandioze wijze won ze gisteren de open Franse judotitel boven 72 ki logram. Seriese (25) heeft zich dit jaar als doel gesteld Europees kam pioene boven 72 kilogram te j worden in Gdansk. Om in Polen in die categorie uit te mogen komen, moet ze in vier A-toer- nooien boven Monique van der Lee uit Rijen eindigen. Lukt dat niet, dan Wordt ze ingeschreven Arnhem (anp) - Eindelijk voelde Hans van Arum zich happy in Arnhem. Ja renlang kon de stevige aanvalsleider geen goed doen bij het publiek van Vitesse. Van Arum was een prutser, een slappeling. Vorig seizoen vluchtte de verguisde voetballer naar Willem II, waar hij een nieuw bestaan als prof trachtte op te bouwen. Gisteravond keerde Van Arum terug op stadion Nieuw-Monni- kenhuize. Hij werd met gejoel ontvangen, maar stapte als over winnaar het veld af. Zijn fraaie treffer in de achtste minuut bleek voor Willem II voldoende voor de overwinning, de tweede pas dit seizoen buiten Tilburg. Het duel tussen de sterke subtopper (Vitesse) en de stevige middenmoter had een hoge amu sementswaarde. Het verschil op de ranglijst van vijf punten kwam op het veld aardig tot uitdrukking. Vitesse was tech nisch vaardiger en demonstreer de meer individuele kwaliteiten, Willem n moest het vooral van een vechtlustig collectief heb ben. Met krachtvoetbal, door ar biter Zuidema bestraft met vier gele kaarten, werd de broze voorsprong vastgehouden. Beide ploegen waren extra ge brand op een overwinning. Vi tesse had na twee opeenvolgende nederlagen (Ajax en MW) drin gend behoefte aan succes, Wil lem II wilde, zich wreken voor de kansloze nederlaag in Tilburg Lillehammer (rtr) - De democrat Olympisch Comité krijgt nog dit Antonio Samaranch - in Noorwege' bekritiseerd wegens het gebrek aan t tie - liet in Lillehammer weten, da niveau op til is. Samaranch verklaarde de belangrijk, satie te willen strikken. „Het is een d krachten van alle sterke sportleide belangrijkste mensen van de natioi internationale federaties nodig." Om die mensen binnen te halen, m veranderd worden. Daar zal volgens in Parijs (september) over worden Bonn (rtr) - Willi Lemke, de kampioen Werder Bremen, hee Zeitung bekendgemaakt, dat dubbelspion heeft gewerkt voo Veiligheidsdienst (BND). De 47-jarige Lemke, die Wer der Bremen van een financieel noodlijdende club tot één van de rijkste in de Bundesliga maakte, onthulde zijn myste rieuze verleden, nadat de voormalige BND-medewerker Horchem onlangs een boek publiceerde over de veilig heidsdienst. Daarin werd tot m detail melding gemaakt van de spionage-activiteiten van een anonieme Bremense stu dent, die later in de Duitse sociaaldemocratische partij SPD carrière maakte. Hoewel Lemke niet bij naam wordt genoemd, is volgens de be trokkene duidelijk op wie de tekst van toepassing is. Inmiddels heeft de Bremense joanager een advocaat in de hand genomen om juridische stappen te ondernemen tegen Horchem. „Het is geen stijl at de veiligheidsdienst eerst agenten aanneemt en vervol gens in een boek aan de ylahdpaal nagelt. Daarnaast i ^en jaar de gevangenis m kunnen draaien als dit soort Publicaties iets eerder was gebracht," aldus de geterg de ex-spion. Lemkes carrière als dub- tn^n? .begon in 197°- De tePTvi lariSe links-georiën- student werd uitgeno- rif v?°r een diner met de vnn^fr6 wee-consul in het Daa?1 gi\ °°st-Duitsland. werd hem gevraagd voor

de Stem | 1994 | | pagina 10