Stijging aantal faillissementen nt kook een turen. Kamer akkoord met aanschaf vier Fokker-60's voor Defensie GALL jzonders. Vissers in Bretagne gaan door met acties Napolitaanse sigarettensmokkelaars staken Haven Rotterdam stopt miljoenen in informatie-systemen nd KORT In 1993 ruim 6000 bedrijven over de kop tegen 5000 in 1992 Werkloos Heffing op ruwe olie voor permanente 'milieuboot' economie KORT pakt op drugs tij oprichten an overleden -jdt drughandel onder IRA t de politie d kamerlid DE STEM ECONOMIE A5 I 'Fusies noodzaak in bouwsector' Nijverdal-Ten Cate geheel uit textiel Winst NKF 13 procent hoger Ook GM ziet resultaten verbeteren Akzo vanaf 25 februari Akzo Nobel Vie d'Or wil 14 miljoen van Maes Sterke verbetering resultaat BP Superclub vestigt zich in Nederland Metaalindustrie investeert minder Amerika verwacht mislukking van handelsoverleg met Japan EBRUARI 1994 J\ ten zijn dinsdag jn 'e politie aangehouden den. De toeristen 2iin in een discotheek j! ee Indonesiërs, die ook aarschijnlijk werkzaam had 7000 xtc-pillen fca de doodstraf staan. or Gajdar heeft gistere "ichten om een nieuWe sidentsverkiezingen van erkiezingen van decern, ationalisten een verras' oalitie van Jeltsin, het list en dirigent Louis iekopnames bestaat, k erleden. In zijn carrière Kaufman meer dan 125 p volledige medewerkim de drughandel. Dat heeft ren gezegd op Schiphol ie hij leidde terugkeerde 'e geloven dat Suriname 1 wel eens cocaïne via dat gaat mij te ver." n Nederland gesprekken "den over hervatting van gisteren dat 'de patstel- ens hem de betalingsba- mei hervatten. wachten niet langer tot Sinn Fein afkomen met zetten het vredesproces vreedzaam te onderhan- er voor Noord-Ierland, deze week' de leiders vaii den raadplegen over een d-Ierland. IRA/Sinn Fein derhandelingstafel toege- d afzweren. Dat heeft de tariërs zijn verwikkel ondense politie over waardige dood van hi hebben aangenomen vi uze omstandigheden waar Yard heeft gisteren beslote ke 'lekken' binnen het korp steren om een wet waard» aft. aten schemeren dat het nt was die als eerste detail het lek in het Lagerhuis ze om furieus op de 'gemakke port van de patholoog- an per ongeluk gestikt doo n had gebonden tijdens ee VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 Den Haag (anp) - Defensie kan vandaag met vliegtuigfabrikant Fokker de aankoop van vier Fok- ker-60's bezegelen. De vaste kamer commissie voor Defensie heeft de aanschaf van de toestellen gisteren goedgekeurd. Zü stemde ook in met de lijst van vier bedrijven die een offerte mogen uit brengen voor de nieuwe gevechtsheli kopters van de luchtmobiele brigade. De Fokker-60 is de militaire versie van de Fokker-50 met een verlengde romp, een vrachtdeur en een versterkte laad vloer. De vliegtuigen worden gebruikt voor het vervoer van manschappen en gewonden en het droppen van parachu tisten. De kosten van de aanschaf be dragen 293 miljoen gulden, waarvan Economische Zaken 30 miljoen gulden bijdraagt. Staatssecretaris Frinking van Defensie mag voorts offertes gaan aanvragen voor de bewapende helikopters voor de luchtmobiele brigade. De commissie was het eens met de vier kandidaten die hij had voorgesteld: de Amerikaanse AH-64 Apache en de AH-1W Super Cobra, de A-129 Mangusta van het Italiaanse Agusta en de Tiger van het Frans-Duitse bedrijf Eurocopter. Wel hadden de kamerleden veel vragen over de uiteindelijke eisen waaraan de helikopters moeten voldoen. Frinking wees erop dat bepaalde vereisten vast liggen en dat er verder flexibele wensen zijn die samenhangen met de precieze taken waarvoor de luchtmobiele briga de ze gebruikt. Zij moeten in elk geval ingezet kunnen worden voor verkennen, escortes, beveiligen en het geven van vuursteun. Omdat de 1,6 miljard gulden die voor de helikopters is gereserveerd, waar schijnlijk niet toereikend is, zal Defen sie de betrokken producenten ook offer tes vragen voor lagere aantallen. Van de Apache zijn maximaal 33 toestellen gewenst, van de andere types 40. Eind dit jaar beslist Defensie welke fabri kant de nieuwe helikopter mag leveren. Den Haag (anp) - In Nederland zijn vorig jaar 6427 faillissementen uitgesproken. Dat is een verdubbeling vergeleken met 1990. In deze eeuw werd alleen in 1981, 1982 en 1983 een groter aantal bankroeten geregistreerd. Deze cijfers maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend. In de bedrijfstakken industrie en bouwnijverheid en installatiebe drijven gingen de meeste bedrij ven failliet: per duizend bedrij ven vijftien. In de bedrijfstak overige diensten gingen de min ste bedrijven bankroet, namelijk vijf per duizend. In de provincie Brabant lag het aantal faillissementen vorig jaar op 988, een toename van 21 procent. Landelijk is het aantal faillissementen met 27 procent gestegen ten opzichte van 1992. In de periode 1987-1990 lag het jaarlijkse aantal faillissementen onder de vierduizend. In 1991 steeg dit aantal boven de vier duizend, in 1992 tot boven de vijfduizend. In 1993 is er sprake van een voortdurend stijgende trend in het aantal bankroeten. In de eer ste maand 1994 blijven de fail lissementen volgens het CBS op een hoog niveau, namelijk 553. Uit andere cijfers van het CBS blijkt dat het aantal arbeidsja ren aan werk in de industrie sinds 1990 met 50.000 is gedaald tot minder dan een miljoen in 1993. In de andere bedrijfstak ken was nog enige groei, waar door het totale aantal arbeidsja ren in Nederland toch gelijk bleef. In 1987-1991 groeide het aantal arbeidsjaren aan werk volgens het CBS gemiddeld met bijna 100.000 per jaar. Dat was in 1992 gehalveerd tot 50.000 en vorig jaar tot nul. Het aantal arbeidsjaren van werknemers daalde vorig jaar zelfs met 21.000, maar daar stond een groei met 23.000 arbeidsjaren bij zelfstandigen tegenover. Hoewel het aantal arbeidsjaren vorig jaar gelijk bleef, steeg het aantal mensen met werk nog wel met 30.000. Dat kwam door een toename van het aantal deeltijd werkers. Deze toename zat ge heel bij de zelfstandigen. IE) Chateau le Vi|rA Huvée Saint-Valentin Van onze correspondent Wilco Voordouw Parijs - De vissers uit Bretagne gaan voorlopig door met hun staking. Dat blijkt uit een 'referendum', dat gisteren in de diverse kustplaatsen is gehouden. Een overgrote meerderheid van de vissers stemde voor het voor zetten van de staking. „En niet aDeen dat, we gaan ook door met de acties," dreigde een visser in Guilvinec. De Bretonnen - die vorige week 400 miljoen frank (135 miljoen gulden) regeringssteun kregen toegezegd, zijn om twee redenen nog altijd ontevreden. Ten eerste willen ze dat de eigenaren van boten die kleiner zijn dan twaalf meter ook minder sociale lasten hoeven te betalen. Verder menen ze dat een quotum-regeling voor de import van vis uit het buiten land bittere noodzaak is. Volgens de vissers is de toege zegde controle op import van vis uit het buitenland niet voldoen de. „Anders zitten we over zes maanden met precies dezelfde problemen," aldus een van de voorlieden van de actievoerende vissers. Vandaag houden de Bretonnen opnieuw een grote vergadering in de veilinghal van Guilvinec, in het puntje van Bretagne. Dan wordt gesproken over nieuwe acties. Het referendum was georgani seerd door het Overlevingscomi- té voor de visserij. Deze belange norganisatie had dinsdag - na een gesprek met minister Puech van Visserij - opgeroepen tot het hervatten van het werk. Maar uit de gereserveerde reacties bleek dat de basis nog lang niét tevre den was. Om zekerheid te heb ben, schreef de organisatie daar op het referendum uit. De vissers moesten antwoorden op twee vragen. De eerste luidde of men door wilde gaan met de acties, de tweede of men nog vertrou wen had in het Overlevingscomi- té. In alles vissersplaatsen waren stemlokalen ingericht, compleet met stemhokjes en voorgedrukte biljetten. Op beide vragen werd in alle Bretonse havens bevestigend ge antwoord. „Wij vissers bewijzen dat het woord solidariteit nog iets betekent. De grotere boten trekken profijt van de regerings maatregelen, maar voor de kleintjes is niets gedaan," aldus een visser. De acties van de vissers duren al anderhalve week. Eind vorige week kwam het diverse keren tot een gewelddadig treffen met de oproerpolitie. Na een massale demonstratie in de Bretonse hoofdstad Rennes brandde in de nacht van vrijdag op zaterdag - waarschijnlijk als gevolg van een smeulende vuurpijl - het monu mentale Parlement van Bretagne af. Schepen liggen werkloos in de haven van Belgrado. Door de economische sancties tegen Servië en Montenegro - samen het romp-Joegoslavië vormend - komen er nog maar weinig goederen de hoofdstad binnen. Het gebrek aan olie doet de rest. foto epa Amsterdam (anp) - Middel grote bouwbedrijven in Ne derland kunnen de komende jaren alleen door fusie over leven. Voor vele bedrijven met een omzet van tussen de f 30 miljoen en 100 miljoen dreigt faillissement. De bedreigde ondernemingen hebben echter alleen belangstel ling voor projectmatige samen werking, blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van Corporate Finance van het ac countantskantoor KPMG. Problemen waarmee de middel grote bouwondernemingen te kampen hebben zijn het vorig jaar door Brussel verboden Uni form Prijsregelend Reglement (prijsafspraken), de stagnering in de bouwproduktie en de door opdrachtgevers gewenste steeds verdere verbreding van het dien stenpakket. Desondanks is het aandeel van de bouw- en instal latiebranche in het aantal fusies gering. In 1993 hadden er in Nederland in totaal 613 fusies plaats, waar van 29 (4,7 procent) in de bouw. In 1989 - het onderzoek strekt zich uit over de afgelopen vier jaar - was dat nog minder. Van de 1.014 fusies kwamen er 33 (3,3 procent) voor rekening van de bouw. De overnamestrategie van de grote bouwondernemingen richt, zich volgens de onderzoekers op een zo groot mogelijke dekking van regio's en marktsegmenten en niet op verticale integratie. Slechts 38 van de 164 fusies en overnemingen in deze periode had betrekking op de uitbreiding van dienstenpakketten. Het rapport signaleert eveneens de geringe internationale oriën tatie van Nederlandse bouwbe drijven. Van de 164 fusies en overnames zijn er slechts 47 (29 procent) grensoverschrijdend. De geringe internationale oriën tatie hangt samen met het sterk lokale en regionale karakter van de bouw. Verder spelen de ver schillende nationale bouwcuitu- ren en afwijkende bouwvoor schriften een rol. Maij-Weggen wil 0,01 cent per liter heffen Den Haag - Een 'rampenbestrijdingsheffing' van 0,01 cent per ™er geïmporteerde ruwe olie. Daaraan denkt minister Maij- Weggen van Verkeer en Waterstaat. Het geld is nodig voor de uitrus- 'ing en bemanning van een ber- 8®gs-sleepboot voor de Neder landse kust. Wil die dag en nacht Haar liggen om uit te rukken zodra er een melding binnen komt van olievervuiling of la- aingverlies, dan is een heffing onvermijdelijk. „De veiligheid van onze stranden zal er echter aanzienlijk door verbeteren," verklaarde Maij-Weggen giste- ren' tijdens een symposium over rampenbestrijding voor de Ne derlandse kust. jj het Nederlandse deel van de oordzee spelen zich gemiddeld ongelukken per jaar af, waar- - gemiddeld drie doden te be muren zijn. Met name het mi- l "incident met de Franse tan- rU rhro. die honderdduizen- n zakjes met het landbouwgif ^us verloor, heeft vol- Maij aangetoond hoe «sbaar de zeereep is. str^j®6 gevaar moesten de dpn t voor Det publiek wor- a'gesloten. Gisteren pas oen de laatste stukjes weer opengesteld. Maij: „Maar de kans op een nieuwe ramp of olievervuiling blijft aanwezig. Daarom moeten we tijdig kun nen ingrijpen." Van onze correspondent Aart Heering Rome - De straathoeken van Napels maakten gisteren een kale indruk. De geïmproviseerde stalletjes waar normaal sigaretten zonder banderol worden ver kocht, vaak samen met illegaal gekopi eerde cassettes en valse Lacoste-shirtjes, waren verdwenen. De straatverkopers, die de afgelopen dagen luidruchtig hebben gedemonstreerd, willen daarmee protesteren tegen een nieuwe wet die fikse straffen stelt op de verkoop en het gebruik van gesmokkelde sigaretten. Wie met meer dan vijftien kilo gesmokkelde tabak wordt aangetroffen kan in theorie één tot vier jaar cel krijgen. Wat erger is, ook de kopers van contrabande-sigaretten worden afgeschrikt met boetes van ruim honderd gulden. In Napels, de hoofdstad van de smokkelhan del, levert dat de basis voor een serieus maatschappelijk probleem. „De lui in het parlement weten niet wat ze ons aandoen. Waar denken ze dat ik nu van moet leven," zei een Napolitaanse sigaret- tenventer gisteren voor de tv. In Napels, waar een kwart van de bevolking werkloos is, biedt de handel in gesmokkelde sigaretten werk en brood aan circa achtduizend gezin nen. Daarom heeft het stadsbestuur tot nu toe nooit willen optreden tegen de illegale handel, waarin jaarlijks ruim een miljard gulden omgaat. Daarvan komt trouwens niet meer dan een tiende terecht bij de detailhandel, terwijl de camorra, de Napolitaanse maffia, het leeu wendeel opstrijkt. De gesmokkelde sigaretten, meest van het merk Marlboro, worden vervaardigd in fa brieken in Nederland (in Bergen op Zoom staat een fabriek van Marl-boro-procudent Philip Morris), België en Zwitserland en officieel naar landen als Bulgarije en Roeme nië geëxporteerd. Vanuit de Oosteuropese magazijnen worden ze echter clandestien doorvervoerd naar de Adriatisehe kust. Tot voor enkele jaren ge beurde dat via Albanië, terwijl tegenwoordig de strijdende partijen in het voormalige Joegoslavië graag hun medewerking verle nen. In supersnelle motorboten worden de dozen de zee over gevaren, waarna vracht wagens van de camorra voor de distributie zorgen. Met de nieuwe wet wil Italië een einde maken aan een illegale handel die de schat kist jaarlijks miljarden aan accijnsderving kost. Maar in Napels hebben sommige ven ters al gedreigd dat zij drugs zullen gaan smokkelen als de regering voet bij stuk houdt. Begin januari maakte de Nederlandse justi tie bekend dat zij een grote fraudezaak met sigaretten had opgespoord. Zo was er een transport onderschept dat officieel naar Ma rokko ging maar halverwege naar Italië zou moeten afbuigen. De Stichting Sigarettenindustrie (SSI) liet toen weten dat zij het uitgesloten achtte dat in Nederland gevestigde fabrikanten betrok ken zouden zijn bij de fraude. Justitie stelde dat legale ondernemingen bij zijn betrokken. Volgens de voorzitter van SSI, R. Toet, moeten deze bedrijven dan gezocht worden in de tussenhandel. Van onze redactie economie Rotterdam - Het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam trekt 300 miljoen gulden uit voor twintig projecten op het gebied van informatie- en te lecommunicatietechnologie in de Rotterdamse haven. De projecten moeten er toe bij dragen dat het bedrijfsleven in de diverse takken van transport onderling beter gaat communi ceren. De elektronische informatie-uit wisseling moet er toe leiden, dat de afhandeling en verdere ver spreiding van lading efficiënter verloopt. De grote papierwinkel van bij voorbeeld lading- en douaneformulieren moet ver dwijnen. Het havenbedrijf heeft zijn blik daarbij niet alleen op Rotterdam gericht. De grote multinationale transportconcerns, zoals Nedllo- yd en ECT, hebben al lang hun eigen elektronische netwerken, toegesneden op het eigen bedrijf. Het elektronisch verzenden van berichten en het via de netwer ken uitwisselen van gegevens moet ook binnen Europa en met havens elders in de wereld van de grond komen. Rotterdam wil daarin een centrale rol vervul len. De nieuwe projecten zijn voor het havenbedrijf ontwikkeld door de automatiseringsdeskun dige C. Dallinga-Hunter. Daar bij zijn vier sectoren waarin de Rotterdamse haven sterk is als speerpunt aangewezen: chemie, containers, distributie en voedsel en fruit. Met de bedrijven in deze sectoren wil het havenbe drijf de wereldwijde functie ver der uitbreiden. 'Global Protect' is bij voorbeeld een netwerk, waarbij het moge lijk is om wereldwijd gegevens over het vervoer van gevaarlijke stoffen uit te wisselen. Gebruik makend van al bestaande infra structuur in de Rotterdamse ha ven wil het havenbedrijf dit we reldwijd invoeren. Naar ver wachting zullen de havens van Singapore en Hongkong binnen kort worden aangesloten. Rot terdam werkt hierin al samen met Antwerpen, Le Havre, Fe lixstowe, Hamburg en Bremen. Met de bedrijven in het wegver voer wil het havenbedrijf een systeem opzetten, waarbij de be ladingsgraad van containers be ter kan worden benut. Gebleken is dat veertig procent van de containers over de weg leeg is. Gegevensuitwisseling tussen de bedrijven kan het aantal 'lege kilometers' terugdringen. Er komt een informatiesysteem over de zeer uitgebreide en inge wikkelde Europese regelgeving. Binnen de Rotterdamse haven zelf is het inmiddels mogelijk om de aangifte van zeehavengeld, de kennisgeving van aankomst en vertrek aan de havenmeester en het vervoer van gevaarlijke stof fen elektronisch te melden. Zes tig van de tweehonderd scheepsagenturen, die hiervoor zijn benaderd, zullen na de zo mer op het systeem zijn aange sloten. Bij dit alles speelt Intis NV, met als aandeelhouders het bedrijfs leven, gemeentelijk havenbedrijf en PTT Telekom, een centrale rol. Het bedrijf fungeert als een centraal 'postkantoor', dat de verschillende communicatiestro men koppelt en in kan spelen op de specifieke wensen van de be drijven. Doordat Intis in staat is de informatiestromen tussen de verschillende in de wereld ge bruikte systemen te vertalen, is standaardisatie overbodig ge worden. Almelo - Nijverdal-Ten Cate gaat al zijn textielactiviteiten verkopen. Volgens het concern hebben deze geen uitzicht op structureel herstel. Het bedrijf gaat zich concentreren op rubber en kunststof. De verliesgevende sector specialistisch textiel bestaat uit drie bedrijven met een omzet van ongeveer 250 miljoen gulden en 700 werknemers. De onderneming denkt dat de verkoop van de bedrijfsonderde len in 1995 kan worden afgerond. Ten Cate Technical Fabrics in Nijverdal, één van de drie textieldochters, is inmiddels verkocht aan een groep investeerders onder leiding van de Rotterdamse havenbaron Willem Cordia. Delft - NKF (kabels) heeft in 1993 een 13,8 procent hogere winst geboekt in vergelijking met het voorgaande jaar. Het bedrijfsre sultaat liep met 33 procent terug van 28 miljoen gulden tot ƒ18,6 miljoen. Het concern had vooral te kampen met een tegenvallende afzet van telefoonkabels in Nederland en speciale kabels in Duitsland. Het nettoresultaat nam toe van achttien miljoen gulden tot 20,5 miljoen. De winststijging komt vooral voor rekening van de ten opzichte van 1992 sterk verminderde belastingdruk en de bijdrage van Nokia Kabel in Duitsland, de vroegere kabelbelan- gen van Philips. Voor 1994 verwacht NKF weer een hoger nettoresultaat. Detroit - General Motors (GM) heeft vorig jaar evenals zijn concurrenten Ford en Chrysler flink geprofiteerd van het aantrekken van de autoverkoop in de Verenigde Staten. Het grootste Amerikaanse autoconcern boekte een nettowinst van 2,47 miljard dollar na een gigantisch verlies van 23,5 miljard dollar in 1992. De omzet steeg met 5,6 procent van 118,57 miljard dollar tot 125,25 miljard dollar. Het verlies in 1992, het grootste dat ooit in het bedrijfsleven is geleden, was grotendeels te wijten aan een voorziening van 20,8 miljard dollar voor een door de Amerikaanse overheid verplicht gestelde wijziging van de boekhouding. GM verkocht vorig jaar in totaal 7,862 miljoen personenauto's en vrachtwagens en had daarmee een aandeel van 18,2 procent op de wereldmarkt. Arnhem - Het geplaatste aandelenkapitaal van het Arnhemse chemieconcern Akzo zal toenemen tot 70,9 miljoen stuks, inclusief de emissie van november. De overgrote meerderheid van de aandeelhouders van de Zweedse partner Nobel heeft gekozen voor omwisseling in Akzo-aandelen in plaats van voor betaling in contanten. Akzo gaat vanaf 25 februari verder onder de naam Akzo Nobel. De overname van het Zweedse Nobel Industrier krijgt dan formeel zijn beslag. Eindhoven - Vie d'Or vordert in een gerechtelijke procedure 14 miljoen gulden van Financieel Begeleidingsinstituut Maes (FBIM) en directeur Frans Maes, tevens de ex-topman en oprichter van de vrijwel bankroete Eindhovense levensverzeke raar. Vie d'Or heeft al gerechtelijk beslag laten leggen op bezittingen van Maes, heeft diens advocaat mr. T, Overboom gisteren bevestigd. De vordering van 14 miljoen gulden houdt verband met de rekening-courant verhouding tussen Vie d'Or en FBIM, een vennootschap van Maes die veel activiteiten verrichtte ten behoeve van Vie d'Or. De activiteiten werden per rekening-courant afgerekend. Het failliete FBIM is in eerste instantie de gedaagde. Volgens Overboom wordt Maes aangesproken op zijn aansprakelijkheid als bestuurder van de vennootschap. Hij zou FBIM verplichten hebben laten aangegaan die het nog niet is nagekomen. Londen - Het olieconcern British Petroleum (BP), qua omzet de grootste onderneming van Groot-Brittannië, heeft het in het afgelopen jaar veel beter gedaan dan in 1992. De winst bedroeg in 1993 896 miljoen pond 2,58 miljard). In 1992 kwam er een negatief resultaat uit de bus van 352 miljoen pond (tegen de toen geldende koers 936 miljoen). Dit verlies kwam grotendeels tot stand door afvloeiingsregelingen en afschrijvingen, die in totaal meer dan een miljard pond vergden. Amsterdam - De Belgische Superclub-keten, een aantal jaar geleden nog bijna failliet en vervolgens in zijn geheel overgeno men door Philips, vestigt zich in Nederland. Vandaag opent de onderneming zijn eerste vestiging op Nederlandse bodem in Eindhoven. De nieuwe formule schotelt de klant allerlei produkten voor op het gebied van ontspanning (naast video ook cd, dcc, minidisc, videogame, cd-i en cd-rom). De keten lijdt nog wel verlies. In 1995 zal in ieder geval het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening positief moeten zijn, verklaarde algemeen directeur, de Nederlander Peter Fitters, enkele maanden geleden. Pijnacker - De metaal- en elektrotechnische industrie heeft in 1993 31,4 procent minder geïnvesteerd in machines en gereed schappen dan het jaar ervoor, aldus de Vereniging van Impor teurs van Machines en Gereedschappen voor de Metaalindustrie (Vimag). De vereniging, die tachtig procent van de hele branche bestrijkt, baseert zich op de orderontvangst van de aangesloten impor teurs. Het bedrag aan genoteerde orders zakte van ƒ483,3 miljoen tot 331,5 miljoen. Via de importeurs lopen ook veel orders van binnenlandse metaalondernemingen. Washington (rtr) - De geschillen in het handelsoverleg tussen de Verenigde Staten en Japan zijn 'behoorlijk hoog' aan het oplopen, heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris giste ren verklaard. Hij zei niet te rekenen op een akkoord. Vandaag moet een handelsovereenkomst tussen beide landen klaar liggen voor ondertekening tijdens de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Clinton en de Japanse premier Morihiro Hosokawa. Hosokawa liet woensdag al weten dat er geen schot zat in de voorbereidende gesprekken tussen zijn land en de VS. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Warren Christo pher zei na een ontmoeting met zijn Japanse ambtgenoot Tsutomu Hata dat de VS 'teleurgesteld' zijn over de geringe vooruitgang die tot nu toe is geboekt. Hata zei daarentegen 'goede' vorderingen in de gesprekken waar te nemen. De aanzet tot het handelsoverleg is vorig jaar zomer gegeven tijdens het bezoek dat Clinton aan de toenmalige premier Kiichi Miyazawa bracht. Zij waren het erover eens, dat de scheve verhoudingen in de handelsbalans tussen beide landen meer in evenwicht gebracht moesten worden. Maar over de concrete invulling van het toen bereikte raamakkoord zijn beide partijen elkaar nauwelijks gena derd. Het handelsoverleg moet voor Amerikaanse bedrijven meer toegang tot de Japanse markt verschaffen. De VS eisen dat aan de hand van criteria wordt gekeken naar de mate, waarin de Japanse markt toegankelijker wordt. Daarbij wil Washington streefcijfers voor de verschillende produktiesectoren vastleggen. Tokyo voelt hier echter niets voor. Volgens de Japanners zou dat neerkomen op geleide handel.

de Stem | 1994 | | pagina 5