Serviërs dreigen met wraak Stijgi Ukunt natuurlijk ook gewoon een kaartje sturen, Algemene amnestie voor 'foute' Vlamingen zit er niet in Peres en Arafat hebben 'les van Davos' begrepen GeneraalsHulpverleners vasthouden fl Weghalen wapens afgeblazen F-16's vliegen dag en nacht, Serviërs wachten af Vissers in B gaan door r Altijd iets bijzonders. In 1993 ruim Heffing op rir permanente DE STEM BUITENLAND DE STEM Volksfront neemt niet deel aan verkiezingen BUITENLAND KORl kallid' ukk Tories ruzieën met de politie! over vreemde dood kamerlij VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Op gevels van half ge sloopte schuren in de weilanden langs Vlaamse snelwegen is her en der nog wel de kreet 'amnestie' te lezen. De betekenis van dat in koeieletters gekalkte woord ontgaat de na-oorlogse generaties. Maar op gezette tijden worden zij her innerd aan het feit dat duizenden Bel gische collaborateurs al bijna vijftig jaar verstoken zijn burger- en politieke rechten. België draagt die moeilijke periode uit de geschiedenis als een last met zich mee. In zijn nieuwsjaarstoe spraak tot leden van de diverse Bel gische regeringen riep koning Albert II eerder deze maand op tot een 'ver zoening' tussen alle burgers. In België werden na de bevrijding tus sen 1944 en 1947 vele duizenden men sen veroordeeld. Bijna 350.000 Belgen werden door de openbare aanklager ervan verdacht op de een of andere wijze met de Duitse bezetter te hebben samengewerkt. Van hen kregen ruim 53.000 personen min of meer zware straffen opgelegd, werden er 241 geëxe cuteerd en 75.000 beroofd van burger en politieke rechten en werd beslag gelegd op hun eigendommen. De grote verzoening, waar koning Al- bert op doelde, zou er moeten komen bij de 50e verjaardag van de bevrijding, komend najaar. Maar nu al is duidelijk dat de verzetsbewegingen tegen een collectieve amnestie zijn. Politiek haal baar lijkt alleen eerherstel voor de kleine collaborateurs. Van een amnestie voor de oorlogsmis dadigers kan geen sprake zijn, vinden niet alleen de historici, maar is ook de opvatting van de Franstalige politieke partijen die zich altijd fel hebben verzet tegen de Vlaamse eis om eerherstel. Diezelfde historici zijn er het over eens dat de Belgische rechtspraak grote fou ten heeft gemaakt na de bevrijding en dat de veroordeling van de duizenden collaborateurs alles behalve zuiver is verlopen. Zo werden ook onschuldigen geïnterneerd en waren de oorlogsrech ters er op uit om met name de Vlaams nationalisten uit te schakelen. Er werd tussen 1944 en 1947 nauwelijks onderscheid gemaakt tussen de aard van de misdaad. De meeste Vlamingen die later voor de oorlogstribunalen za gen in de bezetter vooral een medestan der in hun afkeer van het Franstalige establishment. Na vijftig jaar is de kans op eerherstel voor bepaalde groepen collaborateurs toegenomen, maar zeker blijft dat in geen enkel Westeuropees land collaborateurs zo lang achterge steld zijn gebleven als in België. Tegenstanders zeggen niet tegen een verzoening te zijn, maar vinden dat de Vlaamse beweging moet erkennen dat collaboratie een fout was, iets dat zij nimmer heeft gedaan. „Na vijftig jaar mogen de gevolgen van de boete worden opgeheven, maar de schuld moet blijven bestaan", schrijft historicus Rudi Van Doorslaer van het Belgische studiecen trum van de Tweede Wereldoorlog deze week in Knack. „Algemene amnestie veegt de geschiedenis uit en dat kan gewoon niet." Van onze redactie buitenland Belgrado/Sarajevo - Bosnisch-Servische generaals en woordvoerders van het leger van Klein-Joegoslavië hebben gisteren zowel de Navo als de buitenlandse hulpverleners in Bosnië gedreigd met vergeldingsacties, mocht het tot luchtaanvallen komen. De generaals dreigen de hulp verleners vast te houden als menselijk schild tegen mogelijke aanvallen. Ze wezen tevens een eenzijdige terugtrekking van zware wapens van de Bosnische Serviërs uit de buurt van Saraje vo af. „Als vertegenwoordigers van hun landen ons bombarderen blijven ze hier", zei generaal Milan Gvero over de buitenland se hulpfunctionarissen. Gvero en een andere generaal, Manojlo Milovanovic, zeiden dat ze niet zomaar zware wapens uit de buurt van Sarajevo zullen ver wijderen. „Als wij onze artillerie een kilometer verplaatsen, moe ten de moslims hetzelfde doen," aldus Gvero. Terreur In Belgrado heeft de leider van de nationalistische Servische Radicale Partij, Vojislav Seslj, gisteren gedreigd met terreur aanslagen op instellingen van de Navo. „In geval van bombarde menten moeten wij alle beschik bare Navo-doelen, steunpunten in Italië en in andere staten aanvallen," aldus Seselj. Ook het leger van Klein-Joegolavië dreigt de Navo met tegen-acties.' Kolonel Ljubodrag Stojadinovic zei dat bombardementen door de Navo op posities van de Serviërs 'tot een grote oorlog zou kunnen leiden op de Balkan en zelfs in Europa.' Onnodig Het is de eerste officiële reactie uit Belgrado op het besluit van de Navo luchtaanvallen uit te voeren als de Bosnische Serviërs hun geschut niet binnen tien dagen rond Sarajevo terugtrek ken. Ook de Servische minister van Informatie, Miroslav Toholj, dreigde dat 'de luchtacties met alle middelen worden beant woord'. Hoewel zijn generaals verklaren Johannesburg (ap) - Het ui terst rechtse Afrikaner Volksfront heeft gisteren'be sloten de in april in Zuid- Afrika te houden verkiezin gen te boycotten. De uiterste datum waarop par tijen zich voor de verkiezingen kunnen inschrijven is morgen. Volgens regeringsfunctionaris sen zal de inschrijvingstermijn echter mogelijk worden ver lengd, om toch nog te proberen het Afrikaner Volksfront en an dere groeperingen uit de Vrij heidsalliantie over te halen aan de verkiezingen deel te nemen. President F.W. de Klerk zei nog altijd te geloven dat een compro mis mogelijk is, daaraan toevoe gend dat de dissidente groepe ringen 'een minderheid vertegen woordigen en de verkiezingen niet kunnen tegenhouden. Een boycot van de verkiezingen zou het politieke geweld in het land, dat vorig jaar aan meer dan 3.000 zwarten het leven kostte, kunnen verhevigen. Onderhandelingen tussen de re gering, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Vrijheids alliantie, waarvan behalve orga nisaties van rechtse blanken ook conservatieve zwarte groeperin gen zoals de Inkatha Vrijheids partij deel uitmaken, liepen maandag vast. De groepen uit de Vrijheidsalliantie eisen regionale autonomie of onafhankelijkheid, om zich niet te hoeven onder werpen aan een regering die wordt geleid door het ANC, dat de verkiezingen vrijwel zeker zal dat de zware wapens niet uit de omgeving van Sarajevo worden teruggetrokken, leek politiek lei der van de Bosnische Serviërs Karadzic gisteren wel vast te houden aan die woensdag vrij willig gedane belofte. Hij noem de het ultimatum van de Navo en het dreigement tot luchtaan vallen 'een absoluut onnodig vertoon van spierballen'. Uit protest tegen het Navo-be- sluit liep Karadzic gisteren aan vankelijk weg van de hervatte vredesonderhandelingen in Genève. Later op de dag keerde hij echter weer terug. Besloten is een commissie in te stellen die de ware toedracht van het bloed bad, zaterdag op de markt van Sarajevo, gaat onderzoeken. Volgens Karadzic hebben de moslims zelf het bloedbad aan gericht om de internationale ge meenschap voor zich te winnen. Spoedzitting Rusland heeft gisteren om een spoedzitting van de Veiligheids raad gevraagd. Moskou heeft moeite met het Navo-besluit, maar stelt zich voorzichtig op. „Dë remedie mag niet erger zijn dan de kwaal," liet Jeltsin we ten. De Amerikaanse president Clinton stelde dat er geen beraad van de VN meer nodig is omdat de bestaande resoluties voldoen de basis bieden voor luchtacties. Clinton herhaalde gisteren dat de Navo vastbesloten is Sarajevo te verdedigen tegen beschietin gen. „Wie opnieuw met zware artillerie de stad beschiet, kan ernstige gevolgen verwachten." De Franse minister van Buiten landse Zaken Juppé reisde afge lopen nacht naar Zagreb en Sa rajevo om de vastbeslotenheid van Frankrijk te tonen en Ser viërs onder druk te zetten het beleg op te heffen. De Britten hebben gisteren hun medewerking aan de VN-hulp- konvooien in Bosnië opgeschort. Daarmee wil de Britse regering de veiligheid van haar troepen en hulpverleners voor wraakac ties garanderen. Duitsland zal aan de zijlijn moe ten toekijken als het tot lucht aanvallen komt. Dat heeft de Duitse minister van Buitenland se Zaken Klaus Kinkel gisteren gezegd. Kinkel zei dat Duitsland wel vierkant achter het Navo-ul- timatum staat en logistieke steun zal geven bij het uitvoeren van de luchtaanvallen, maar de Duitse grondwet staat een daad werkelijke deelname in de weg. F-16's stijgen op voor patrouille-vluchten boven Sarajevo. Van onze redactie buitenland Villafranca/Sarajevo - De Nederlandse F-16's op de Italiaanse basis Villafranca vliegen sinds gisteren dag en nacht patrouilles boven Bosnië. Met de vlieg- pauzes gedurende de nacht is het afgelo pen, evenals met de twee rustdagen die tot dusver van tijd tot tijd wérden ingelast. Het 24-uursrooster waarin de Nederlanders meedraaien is een van de weinige verande ringen die het Navo-ultimatum van woens dag aan de Bosnische Serviërs tot dusver op Villafranca teweeg heeft gebracht. De Navo heeft hen tien dagen, tot volgende week zondag, de tijd gegeven hun zware wapens onder controle van de VN te stellen of ze terug te trekken tot 20 kilometer van Saraje vo. Bombarderen Op de Italiaanse basis staan momenteel veertien Nederlandse F-16's die meedoen aan de Navo-operatie. Samen met Britse, Amerikaanse, Franse en Turkse toestellen ziet de luchtmacht sinds april vorig jaar toe op naleving van het VN-vliegverbod boven Bosnië. Daarnaast moeten zij de VN-troepen op de grond beschermen. Na het verstrijken van het ultimatum kan er een taak bijko men: bombarderen. Van een hogere paraatheid op Villafranca is volgens de luchtmacht nog geen sprake. Wel is het aantal vluchten, ook van Nederlandse toestellen, boven de Bosnische hoofdstad gisteren drastisch opgevoerd. De Nederland se F-16's zullen volgens ingewijden zeker hun aandeel moeten leveren in bombarde menten, als die er komen. De Nederlandse marineschepen op de Adria- tische Zee zullen bij een gewapend conflict zo nodig kustbombardementen uitvoeren op radarinstallaties en kustbatterijen. Bij de kustblokkade zijn 50 Navo-schepen betrok ken; waaronder twee Nederlandse fregatten. De Servische soldaten die vanaf de be sneeuwde hellingen van de berg Trebevic Sarajevo overzien, reageren gelaten maar ook met angst op de dreiging met bombarde menten door de Navo. Zij vrezen door de moslims onder de voet te worden gelopen, als zij hun raketten, kanonnen en zware machinegeweren terugtrekken. Met veel minder bravoure dan de Bosnische Serviërs normaliter tonen, zegt de 32-jarige Dragisa: „Laat komen wat komen moet. Wij hebben in deze oorlog niets te verliezen. Er komt een rechtvaardige regeling of een mili taire krachtmeting." Hij vreest dat de Serviërs worden vernietigd, als zij op basis van het bestand dat gisteren inging, hun zware wapens uit Sarajevo te rugtrekken of deze onder beheer van de Verenigde Naties stellen. Dragisa en zijn medestrijders hebben van de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, bevel gekregen de wapens neer te leggen. Karadzic heeft hen laten weten dat 'het niet in ons belang is om een militaire interventie uit te lokken en het verlies van onze staat te riskeren'. Iedere Serviër die nu nog burgerdoelen in Sarajevo bestookt, is daarom 'een verrader en huurling'. In Sarajevo zelf brak de gekte gisteren uit kort nadat een tank van de Verenigde Naties post vatte bij de Brug van Broederschap en Eenheid, twee begrippen waar op die plek in de afgelopen twee jaar geen spoor van te bekennen was. Eerst staken er hoofden naar buiten uit vensters en gaten in de door artilleriegrana ten en duizenden kogels gehavende muren van flatgebouwen. En opeens was de be ruchte 'Sniper Alley' (Sluipschutterslaan), een boulevard vol uitgebrande wrakken van vrachtwagens en autobussen, gevuld met lachende kinderen, die zich niets aantrokken van de Servische sluipschutters, nauwelijks 100 meter verder aan de overkant van de Miljacka-rivier. Veiliger Kemo Hujic, een 60-jarige ingenieur, zegt zich veiliger te voelen. Voor de eerste keer sinds het begin van de burgeroorlog heeft hij 'tot ziens' tegen zijn collega's gezegd en niet 'veel geluk'. „Ik geloof dat de Engelsen, Fransen of Amerikanen hebben gezegd: Het is nu uit met de gruweldaden." Het bestand in Sarajevo ging op het middag uur in. Een Franse pantserauto die bij de brug arriveerde, incasseerde zes kogels van sluipschutters en stoof vervolgens weg. Maar luttele minuten later namen zes andere VN- pantserwagens en een tank stellingen in op de Sniper Alley. De vreugde was, zoals altijd in Sarajevo, van buitengewoon korte duur. Gisteravond schonden de Serviërs het zoveelste bestand. Granaatwerpers en miterailleurs schoten het eerste sprankje hoop na twee jaar aan flar den. Door Rogier Slop Shimon Peres en Yasser Arafat hebben in Cairo het zwaar aangetaste vredespro ces een nieuwe impuls gege ven. Maar de onwil om de tails van hun akkoord open baar te maken, geeft aan dat de beide onderhandelaars niet te vroeg victorie willen kraaien. Dat deden ze bijna twee weken geleden in het Zwitserse Davos nog wel en vooral Peres heeft toen moeten ervaren dat er krachten op de achtergrond werkzaam zijn, die een teveel aan optimisme meedogenloos kunnen torpederen. In Peres' geval was dat zijn eigen premier, Rabin. De eeuwige ri valiteit tussen Rabin en Peres binnen de Arbeiderspartij kreeg met de vredesbesprekingen een nieuwe lading. De 'idealist' Pe res heeft zich de afgelopen maanden veelvuldig te weer moeten stellen tegen de vertra gingstactiek van 'pragmaticus' Rabin. De premier, opperbevelhebber in de Zesdaagse Oorlog, is ook nog minister van Defensie en heeft sterk de neiging om de militaire top een grote rol te laten spelen in de onderhandelingen. Die top vindt dat Peres en zijn diploma ten te snel concessies doen aan de PLO als het gaat om de veiligheidsbelangen van de jood se staat. Nadat Peres en Arafat in het mondaine Zwitserse va kantie-oord stralend hadden aangekondigd dat de slepende discussie over details eindelijk kon worden afgesloten, liet Ra bin Peres via de telefoon als een baksteen vallen. Deze weinig verheffende verto ning leidde in Israël tot een discussie over de vraag in hoe verre het leger de politieke lijn van de regering mag bepalen. In het bedreigde Israël bepaalt het leger traditioneel in belangrijke mate het politieke debat. Rabin steunt dat, Peres en zijn ministe rie proberen daarentegen het pu bliek ervan te overtuigen dat de conferentiezaal belangrijker moet worden dan het slagveld. De publieke vernedering van Pe res had ook zijn weerslag op de positie van Arafat, want diens Palestijnen in Jericho lezen de krant met het laatste nieuws over het akkoord tussen Israël en de PLO. De Palestijnen, wijs geworden door eerdere teleurstellingen, vragen zich sceptisch af wat ervan terecht komt. foto ap roerige en naar resultaten hon gerende achterban had zich en kele uren rijk gerekend met het 'succes'. Bovendien kreeg die achterban de indruk dat Arafat zich afhankelijk heeft gemaakt van de enge speelruimte die de Israëlische legertop hem gunt. Voor iedere andere Palestijnse topman zou zo'n prestigeverlies dodelijk zijn geweest. De overle ver Arafat ontsnapte daaraan, Nederlanders in Jakarta gepakt op drugs Den Haag - Twee Nederlandse toeristen zijn dinsdag i„j Indonesische hoofdstad Jakarta door de politie aangehoi^ omdat ze xtc-pillen in hun bezit hadden. De toeristen 3 afkomstig uit Maastricht. Ze waren in een discotheek gezelschap van twee Amerikanen en twee Indonesiërs, dje zijn gearresteerd. De Amerikanen zijn waarschijnlijk werfe» in buitenlandse dienst. Het gezelschap had 7000 xtc-pillend zich. Op handel in drugs kan in Indonesië de doodstraf staan Gajdar wil hervormingspartij oprichten Moskou - De Russische hervormer Jegor Gajdar heeft giste, gezegd een eigen partij te zullen oprichten om een nieus] nederlaag van de hervormers bij de presidentsverkiezingen V| 1996 te voorkomen. Bij de parlementsverkiezingen van ber behaalden communisten en ultra-nationalisten een verr: sende overwinning. De gelegenheidscoalitie van Jeltsin, Russische Blok, deed het zeer slecht. Amerikaanse violist Kaufman overleden Los Angeles - De Amerikaanse violist en dirigent LoJ Kaufman, van wie een record aantal muziekopnames bestaat, 1 op 88-jarige leeftijd in Los Angeles overleden. In zijn carried die bijna zeventig jaar omvat, maakte Kaufman meer dan Ij] opnames van klassieke muziek. Lachmon: Suriname bestrijdt drughandel I Schiphol - Nederland kan rekenen op volledige medewerkJ van Suriname bij de bestrijding van de drughandel. Dat het! parlementsvoorzitter J. Lachmon gisteren gezegd op Schiphol vanwaar de parlementaire delegatie die hij leidde terugkeek naar Paramaribo. Hij zei echter niet te geloven dat Surfnat een echte doorvoerhaven is. „Er zal wel eens cocaïne Suriname naar Nederland komen, maar dat gaat mij te ver." De delegatie heeft de afgelopen week in Nederland gesprekke! gevoerd met bewindslieden en kamerleden over hervatting val de ontwikkelingsrelatie. Lachmon zei gisteren dat 'de patste! ling is doorbroken'. Nederland zal volgens hem de betalingsb:! lans-steun nog voor de verkiezingen van mei hervatten. Vredesoverleg gaat door zonder IRA Londen - Groot-Brittannië en Ierland wachten niet langer lol het IRA en zijn politieke bondgenoot Sinn Fein afkomen i een staakt-het-vuren. De twee landen zetten het vredesproc voort met partijen 'die wel bereid zijn vreedzaam te onderhui delen'. Dat heeft de Britse minister voor Noord-IerlanJ Mayhew, gisteren gezegd. Hij zal 'nog deze week' de leiders vï| drie Noordierse partijen van het midden raadplegen over e nieuwe politieke structuur voor Noord-Ierland. IRA/Sinn Fl was in december een plaats aan de onderhandelingstafel toegJ zegd, maar moest dan wel het geweld afzweren. Dat heeft dj organisatie niet duidelijk gedaan. Den Haag (anp) - Defensie ka vandaag met vliegtuigfabrikai Fokker de aankoop van vier Fol ker-60's bezegelen. De vaste kameJ commissie voor Defensie heeft c. aanschaf van de toestellen gistere goedgekeurd. 7ii stemde ook in met de lijst van vi bedrijven die een offerte mogen ui| Den Haag (anp) - In Nederl faillissementen uitgesproken, vergeleken met 1990. Van onze correspondent Londen - Conservatieve parlementariërs zijn verwik];! geraakt in een ruzie met de Londense politie overf nieuwsvoorziening rond de merkwaardige dood van lagerhuislid Stephen Milligan. Gesuggereerd is dat inspecteurs geld hebben aangenomen ,j journalisten voor details over de scabreuze omstandigheden waaf Milligean werd aangetroffen. Scotland Yard heeft gisteren beslo: tot een officieel onderzoek naar mogelijke 'lekken' binnen hetkoij Conservatieve afgevaardigden riepen gisteren om een wet loslippige agenten kunnen worden gestraft. De Daily Mirror heeft echter door laten schemeren dat hel i parlementaire verslaggever van die krant was die als eerste dela over de affaire vernam. In dat geval zou het lek in het Lagerhuis: te vinden zijn. De politie reageert daarom furieus op de 'g lijke' aantijgingen van de politici. Volgens het ook al weer uitgelekte rapport van de patholoog-: toom (in The Times, dit maal) is Milligan per ongeluk gestikt doj het koord dat hij zich om nek en benen had gebonden tijdens f 'auto-erotische handeling'. (ADVERTENTIE) In deze eeuw werd alleen in 1981, 1982 en 1983 een groter aantal bankroeten geregistreerd. Deze cijfers maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend. In de bedrijfstakken industrie en bouwnijverheid en installatiebe drijven gingen de meeste bedrij ven failliet: per duizend bedrij ven vijftien. In de bedrijfstak overige diensten gingen de min ste bedrijven bankroet, namelijk vijf per duizend. In de provincie Brabant lag het aantal faillissementen vorig jaar op 988, een toename van 21 procent. Landelijk is het aantal faillissementen met 27 procent gestegen ten opzichte van 1992. In de periode 1987-1990 lag het jaarlijkse aantal faillissementen onder de vierduizend. In 1991 steeg dit aantal boven de vier duizend, in 1992 tot boven de vijfduizend. In 1993 is er sprake van een voortdurend stijgende trend in het aantal bankroeten. In de eer ste maand 1994 blijven de fail- 7an onze correspondent Wilco Voorde Parijs - De vissers uit Bretagne g staking. Dat blijkt uit een 'refei diverse kustplaatsen is gehouden. I" maar zonder kleerscheuren kwam hij er niet af. Het is deze ervaring geweest, die de afgelopen dagen zowel bij Arafat als Peres tot terughou dendheid heeft geleid. Beiden kwamen in Cairo niet veel ver der dan hun nieuwe overeen komst te omschrijven als 'uniek' en 'een belangrijke eerste stap'. In de wandelgangen in Cairo kon worden vernomen dat in het ak koord principe-oplossingen staan over de controle van de grensposten, het verkeer tussen de Gazastrook en Israël, en mo gelijk zelfs over de beveiliging van de joodse nederzettingen in autonoom Palestijns gebied. Het resterende struikelblok zou de omvang van het autonome gebied rond Jericho zijn, en Arafat en Rabin moeten dat in een topontmoeting onderling re gelen. Dat wordt een ijzige ontmoeting. De Israëlische chef-staf, gene raal Ehoed Barak, heeft zeer duidelijk gemaakt hoe er in zijn kringen gedacht wordt: „De tijd is gekomen om Arafat goed klem te zetten." Rabin zal daar goed naar luisteren. Een overgrote meerderheid van de vissers stemde voor het voor zetten van de staking. „En niet 1 alleen dat, we gaan ook door met de acties," dreigde een visser in Guilvinec. De Bretonnen - die vorige week 400 miljoen frank (135 miljoen gulden) regeringssteun kregen toegezegd, zijn om twee redenen nog altijd ontevreden. Ten eerste willen ze dat de eigenaren van boten die kleiner zijn dan twaalf meter ook minder sociale lasten hoeven te betalen. Verder menen ze dat een quotum-regeling voor de import van vis uit het buiten land bittere noodzaak is. Volgens de vissers is de toege zegde controle op import van vis uit het buitenland niet voldoen de. „Anders zitten we over zes maanden met precies dezelfde problemen," aldus een van de voorlieden van de actievoerende vissers. Vandaag houden de Bretonnen opnieuw een grote vergadering in de veilinghal van Guilvinec, in het puntje van Bretagne. Dan wordt gesproken over nieuwe acties. Het referendum was georgani seerd door het Overlevingscomi- té voor de visserij. Deze belange norganisatie had dinsdag - na een gesprek met minister Puech sauleVjgi Cuvée Saint-Valentin Maij-Weggen wil 0,01 cent Den Haag - Een 'rampenbestrijdi liter geïmporteerde ruwe olie. D I Weggen van Verkeer en Watersta Het geld is nodig voor de uitrus ting en bemanning van een ber- gings-sleepboot voor de Neder landse kust. Wil die dag en nacht klaar liggen om uit te rukken zodra er een melding binnen komt van olievervuiling of la- dingverlies, dan is een heffing onvermijdelijk. „De veiligheid van onze stranden zal er echter aanzienlijk door verbeteren," verklaarde Maij-Weggen giste ren, tijdens een symposium over rampenbestrijding voor de Ne derlandse kust. In het Nederlandse deel van de Woordzee spelen zich gemiddeld t ongelukken per jaar af, waar- oy gemiddeld drie doden te be- reuren zijn. Met name het mi- 'eu-incident met de Franse tan ker Sherbro, die honderdduizen- en zakjes met het landbouwgif Pron Plus verloor, heeft vol- Sens Maij aangetoond hoe wetsbaar de zeereep is. anwege het gevaar moesten de randen voor het publiek wor- gesloten. Gisteren pas oen de laatste stukjes weer

de Stem | 1994 | | pagina 4