Werkgevers willen van aaw af Sterftecijfer sterk gestegen door griep-epidemie vorig jaar VNO en NCW: Ziektewet en eerste jaar wao in handen van sociale partners itspraak Eper eest-zaak 1 altijd n kater jn, rwachten skundig De maat is zoek Nieuw cellencomplex Vught geopend 'Afkoopverbod Hoopvol wachten op 6Stop Borssele'' PE STEM BINNENLAND A3 Boek Yoland in de winkel DE STEM COMMENTAAR Onderzoek: Samenwonenden gezonder dan alleenstaanden pensioenen aanvechtbaar' BINNENLAND KORT Politieke mist rond Zestienhoven KIEZINGEN Premier Brinkman belooft overleg 'Nee' tegen Nee-derland 1 FEBRUARI 1994 heb ik ook tegen de poli. tie gezegd. Die vroeg Ik weet nog veel meer, ma» dat ga ik niet uit mezell vertellen. Ik weet van min- „Dan zit uw vrouw straks vaa Heen thuis?" ij lacht: „Ben ik gewoon." ,,Gaat u op de publieke tribun itten kijken?" ,Nee hoor, niks voor mij." Stemt u op hem." ,Ja." Omdat u aan uw man onderda ig bent?" ,Nee hoor, bij ons mag - touw een eigen mening hebber "aar ja, het is familie. In dorpe s het altijd zo dat grote family "eel stemmen in een partij bren en. Zo gaat het hier in het dor ook." H Dit is het eerste deel van serie die De Stem de komend weken publiceert over mense die meedoen met de verkienr gen voor gemeenteraad, Tweed Kamer en Europees Parlement. VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 te Haag (anp) - Vorig jaar zijn in Nederland 138.000 mensen overle- L Dat zijn 8000 mensen meer dan et jaar daarvoor. Er zijn aanwij zen dat het verhoogde aantal Zledenen te maken heeft met de „jepepidemie die vooraf ging aan je sterftepiek in maart en april. [0lgens het Centraal Bureau voor de 'Jjstiek (CBS) vormden behalve de I-and® maart en april ook november - december een sterftepiek. In maart «rieden 1500 mensen meer dan in iezelfde maand in 1992 en in april 700 nensefl meer- In november overleden duizend mensen meer en in december zelfs 2600. Ook hier ging een griepgolf aan vooraf, maar gegevens over doodsoorzaken over die maanden zijn nog niet bekend. Het is volgens het CBS na de oorlog niet eerder gebeurd dat zich binnen een kalenderjaar twee zo duidelijke sterf- tepieken voordeden. In de meeste jaren komen er geen grote uitschieters in de maandelijkse sterftecijfers voor. Door het steeds groter wordende aantal ouderen in Nederland neemt ook het jaarlijkse aantal sterfgevallen toe. In de eerste helft van de jaren vijftig overle den per jaar ongeveer 80.000 mensen. Halverwege de jaren zestig steeg dat aantal tot boven de 100.000. In het midden van de volgende eeuw zullen jaarlijks een kwart miljoen mensen sterven, volgens CBS-prognoses. De stijging van het aantal sterfgevallen neemt niet weg dat mensen op steeds hogere leeftijd komen te overlijden. In het begin van de jaren vijftig was de levensverwachting bij de geboorte voor mannen 71 jaar en voor vrouwen 74 jaar. Volgens het CBS worden mannen nu gemiddeld 74 jaar oud en vrouwen ruim 80 jaar. Vorig jaar bedroeg het aantal levendge borenen 195.000 tegen duizend meer in 1992. Het CBS vermoedt dat hier spra ke is van slechts een tijdelijke onder breking van de trend. De laatste jaren worden er immers jaarlijks rond 25.000 kinderen meer geboren dan ongeveer tien jaar geleden. De komende jaren wordt een verdere stijging verwacht tot 210.000. Pas tegen het eind van deze eeuw zal het aantal geboorten weer gaan dalen. De toename van het aantal geboorten wordt in belangrijke mate veroorzaakt doordat vrouwen besluiten op latere leeftijd kinderen te krijgen. Veel vrou wen willen eerst hun studie afmaken of een aantal jaren gaan werken voordat ze kinderen krijgen. Dit betekent dat veel meer vrouwen dan zo'n twintig jaar geleden pas rond hun dertigste of nog later voor het eerst moeder worden. Op de basisscholen is de stijging van het aantal vierjarigen al duidelijk merkbaar. Dit jaar zullen er rond 200.000 nieuwe leerlingen worden inge schreven. Op grond van voorspelde aan tallen geborenen moet er rekening mee worden gehouden dat het aantal nieuwe inschrijvingen op de basisscholen pas kort na de eeuwwisseling zal gaan afne men. Haag - De algemene arbeidsongeschiktheidswet aaw) moet verdwijnen. De ziektewet moet helemaal in landen komen van werkgevers en vakbonden, evenals iet eerste jaar van de wao. Dat stellen de werkgeversor- ranisaties VNO en NCW voor in een notitie over de 'oekomst van de sociale zekerheid. je aaw is een volksverzekering ;n arbeidsongeschiktheid, lis de ondernemers hun zin krij- jen inzake de aaw, wordt de M-verzekering duurder. Het piotste deel van de 15 miljard pjlden die jaarlijks aan aaw-uit- Beringen wordt verstrekt, gaat Amsterdam (anp) - j aar mensen die daar boveno 3 blijven dmgen die it rao krijgen, nooit zal vertellen en dal )e aaw dekt het minimumloon- jedeelte van het inkomen. Ook ïlfstandigen en vroeg-gehandi- 'Wat kan er nog erger aPten komen voor aaw in aan_ zijn dan de moord op baby's?' ,erking. telfstandigen moeten zich wat le werkgevers betreft particulier imkeren tegen arbeidsonge- ichiktheid. De uitkering aan ■gehandicapten zou door zijn immers niet in staat iremie te betalen voor de wao en stens tien baby's in Epe iestaat moeten worden betaald' omgeving die na de beval- zi,n immers niPt in staat ling zijn vermoord en waar van ik getuige moest zijn. Maar ik zal pas getuigen als de moeders die het slachtof fer zijn ermee naar de poli tie stappen, want ik ben al te vaak voor fantaste versle ten." Aldus een onthutsende me dedeling in de epiloog van het boek 'Yolanda - Mijn verhaal', dat incestslachtof- fer Yolanda van B. (25) sa men met ghostwriter Bob Snoijink vervaardigde. Yolanda droeg het boek op aan Joop van Lennep, 'de eerste politieman die me on voorwaardelijk geloofde'. Vandaag rond het middag uur ligt het in de winkel, een uur nadat de rechtbank in Zutphen is begonnen met het voorlezen van het von nis in de zaken van de zeven beklaagden. Uitgeverij Bz- ztöh laat weten dat er zeer veel belangstelling voor het boek uit het buitenland be staat. De uitgever is in on derhandeling met collega's uit Duitsland, Frankrijk en Zweden. voor aanvullende regelingen. De werkgevers van VNO en NCW zuUen dit standpunt in brengen in de besprekingen over een SER-advies over de toe komst van de sociale zekerheid. Het KNOV (midden- en kleinbe drijf) meent dat vooral kleine zelfstandigen de dupe worden van de aaw-afschaffing en dus is tegen. Het komt binnenkort met een eigen standpunt. Ook de vakcentrale FNV beraadt zich op de sociale zekerheid. Het FNV-bestuur wil dat de werkge ver de zieke werknemer een jaar lang (de maximale ziektewet-pe riode) doorbetaalt. Nu is dat al leen tijdens de eerste weken van de ziekte. Daarna volgt een al dan niet door de werkgever aan gevulde ziektewet-uitkering. Dit blijkt uit een onderzoek van bet Nederlands Instituut voor onderzoek van de Eerstelijnsge- imèeidszorg (Nivel) in Utrecht. Bepaalde sociale contacten kun nen volgens het instituut leiden tot gezonder gedrag. Het onder- bevestigt dat mensen die actief zijn in een kerk, minder vaak roken en drinken. Mensen die contacten onderhouden met werkers in de gezondheidszorg, sporten vaker en hebben minder vaak last van overgewicht. Voorts kunnen sociale contacten (elpen bij het voorkomen van nekten door aandacht voor per soonlijke moeilijkheden en het sneller overkomen van aandoe ningen. Veel mensen bleken zo wel bij dageüjkse problemen als bij ziekte hulp te krijgen van ban familie, vrienden en kennis sen. Utrecht (anp) - Mensen die samenwonen, zijn in het algemeen gezonder dan alleenstaanden. Ook mensen die buitenshuis werken, meer vrienden hebben of actief zijn in kerk of eremgingsleven, hebben minder klachten over hun gezond- Ook het opleidingsniveau is van invloed op de gezondheid van mensen, aldus een commissie die de afgelopen vijf jaar onder lei ding van oud-staatssecretaris Ginjaar onderzoek heeft laten doen naar sociaal-economische gezondheidsverschiHen (SEGV). Van de mensen met een lage opleiding heeft 36 procent een volledig kunstgebit. Bij de hoog opgeleiden is dat maar acht pro cent. De eerste groep kan reke nen op gemiddeld 51,6 gezonde levensjaren, de tweede op 64,2 jaar. Vijf procent van de laag opgeleide mannen overlijdt tus sen hun 18e en 50e verjaardag, van mannen met havo of hoger 3,4 procent. Risicogroepen zijn mensen zon der betaald werk, allochtonen en bewoners van verpauperde stadsbuurten. Het slechtst is de groep dak- en thuislozen er aan toe. „Vriendelijk ogend, maar vooral beheersbaar." Zo noemde minister Hirsch Ballin van Justitie gisteren de nieuwe afdeling van 144 cellen van de penitentiaire inrichting Nieuw Vosseveld in Vught. Even later legde hij de eerste steen voor een complex van nog eens 144 cellen. Nieuw Vosseveld zal eind 1995 641 cellen bevatten en wordt daarmee na de Bijlmerbajes in Amsterdam en de gevangenis Veenhuizen de grootste strafinrichting van Nederland. foto anp ENKELE TIENTALLEN jaren geleden stonden politici, economen, vakbondsbestuurders, werkgevers en vele andere experts aan de basis van wat de Nederlandse verzorgingsstaat zou gaan wor den. Ogenschijnlijk met als motto 'we hebben weer iets leuks voor de mensen ontdekt', werd een bouwwerk gecreëerd dat 'overgankelijk leek. 'Ot het betonrot van de onbetaalbaarheid zichtbaar werd. Het buurde jaren voor de vergissing werd toegegeven. Misstanden "orden met de mantel der liefde bedekt en bijna iedere verantwoordelijke deed zijn uiterste best onaangename besluiten «omzeilen. fat taboe is inmiddels op typisch Nederlandse wijze uit de weg aeruimd. Na een aantal eerste voorzichtige opmerkingen over de '"houdbaarheid van het sociale verzekeringsstelsel, werd de :'nie jacht op dat thema geopend. Woordvoerders van politieke 8'oeperingen, economen en andere doemdenkers roepen het aikaar als papegaaien na: 'Dit systeem van sociale zekerheid is «tte handhaven'. ?oinigen zullen dat betwijfelen. Nederland heeft de afgelopen wen op te grote voet geleefd. Maar zoals zo vaak gebeurt, is de "'eet zoek. ledereen tracht elkaar te overschreeuwen en te vertreffen met nog hardere maatregelen die moeten voorkomen °t ons land op de ondergang afstevent. is ontmanteld, de aow moet worden bevroren, voor de 'ekomst van dit monument van de Nederlandse verzorgings taat moet ernstig worden gevreesd. Het VNO wil de leeftijd 'aarop de aow ingaat, met twee tot drie jaar verhogen en de ^mene arbeidsongeschiktheidswet (aaw) moet worden afge- jnan enige voorzichtigheid en zorg voor degenen voor wie het vin i - ste'se' 's °P9ezet (de minderbedeelden in de samenle- "91, lijkt geen sprake meer te zijn. Er moet worden gehakt, hard va nuetsontzisnd, roepen de aasgieren die zich rond het kadaver ij het sociale stelsel hebben geschaard, tiefl 'S '16t we' z0' bet systeem slechts te redden door het n.en van meedogenloze maatregelen? Een schrale troost is dat 'e deskundigen - weliswaar zijn het ditmaal andere poppetjes e vroeger vol overtuiging meebouwden aan de ideale VERVOLG VAN VOORPAGINA Er komen vier mannen het buurtcentrum binnen. Duidelijk bouwvakkers die er een werkdag op hebben zitten, de doorwerk jassen aan, de duimstok nog in de kontzak. Ze tonen geen enke le belangsteHing voor de zaal van Mandos, en duiken regel recht het biljartwalhalla in. Zo verloopt de tijd. De twee politiemannen achterin (men is natuurlijk voorbereid op de komst van randstedelijke mili tanten) hebben niets te doen en uit arren moede staat een heer maar op en loopt de microfoon tegemoet. 'Een drietal vragen' wil hij steUen. Jawel, hij is amb tenaar. Te Borsele. Zo ontaardt de bijeenkomst in een onderonsje van het wettelijk gezag, een dialoog der autoritei ten, terwijl buiten de Borselse moeders staan na te praten bij de scholen, de bar van het cen trum inmiddels half vol zit met vrolijke innemers en het biljar ten onveranderd gezellig en druk blijft voortgaan. Niemand komt op het idee hier eens binnen te stappen. Iemand zegt: „Straks komt de actiegroep Stop Borssele mis schien nog." Men hoopt nog op een spandoek of twee. Wellicht komen ze en brengen nog wat leven in de zaak. Voor de inwoners hoeft dat ken nelijk niet. Ik kap het af na anderhalf uur. Buiten op het parkeerterrein spelen kinderen, een echtpaar wandelt met hond de winkelstraat in, twee jongens trappen bal. In de gemeente Bor sele doet men van aHes vandaag, er zijn mensen zat te zien, er is drukte, overal. Alleen niet in de zaal van de ambtelijke zaken. Waar biljarten het vandaag wint van de inspraak. Van onze redactie binnenland Den Haag - Het verbod om bij emigratie pensioen bv's af te kopen is aanvechtbaar. Het verbod, dat het kabinet op 5 februari uitvaardigde, staat op gespannen voet met de pensioen- en spaarfondsen wet. De Verzekeringskamer meldde in een advies van 3 februari aan staatssecretaris Wallage dat een dergelijk verbod de directeur grootaandeelhouder discrimi neert. Werknemers die deelnemen in een bedrijfs- of bedrijfstakpen sioenfonds mogen hun pensioen nog wel afkopen, totdat de Eer ste Kamer de wijziging van de pensioen- en spaarfondsenwet heeft aangenomen. Dat zal op zijn vroegst in april zijn. De 'oude' pensioen- en spaar fondsenwet is tot die tijd nog steeds van kracht. Die wet be paalt al in het tweede artikel dat deze discriminatie niet is geoor loofd, waarschuwde de Verzeke ringskamer. De wet gaat boven het verbod dat Wallage met onmiddelijke ingang in de Staatscourant van eind vorige week heeft gepubli ceerd. De gedupeerde burger kan met deze stelling naar de rechter stappen om het verbod onderuit te halen. Wallage wil verhinderen dat di recteuren hun pensioen goed koop opsouperen in het buiten land. In Nederland hoeft bij het opbouwen van een pensioen bv geen belasting te worden be taald. Het is zelfs fiscaal aftrek baar. De belasting wordt pas geheven als de directeur in Nederland gebruik maakt van de uitkering. Veel directeuren nemen na hun pensionering de wijk naar bij voorbeeld België waar veel min der belasting wordt geheven. Volgens een raming van de be lastingdienst loopt de Neder landse fiscus daardoor enkele honderden müj oenen guldens mis. Wallage legde de kritiek van de Verzekeringskamer naast zich neer met de opmerking dat er altijd al enige ongelijkheid was in de behandeling van afkoop van diverse soorten pensioenver zekeringen. Daar is nooit iemand over gevaUen. De Hoofddorpse belastingadvi seur P. Stassen, gespecialiseerd in economische delicten, be klemtoont dat de strafbaarstel ling van afkoop nog niet van kracht is. Die strafbaarstelling - afkoop wordt volgens de wet bestraft met een geldboete van honderd duizend gulden - is immers nog niet door de Eerste Kamer aan genomen. Tot die tijd kan de boete niet worden opgelegd. De levensverwachting voor mannen wordt hoger en begint in de buurt te komen van die van vrouwen. CBS-onderzoek toont dat aan. Het zal voor de knappe koppen in dit land ongetwijfeld aanleiding zijn om vut, aow en pensioen nog verder uit te hollen. Het spreekwoord 'Wie dan leeft, wie dan zorgt' krijgt zo weer veel van zijn oude betekenis terug. Er zijn nu al mensen die op hun verjaardag bij het horen van 'Lang zal-tie leven' zich afvragen: waarvan Niet alleen moet je straks geld hebben om van je oude dag te mogen genieten, je moet ook doorgeleerd hebben. Uit onderzoek voor WVC blijkt dat hoog-op- geleiden veel gezonder zijn dan mensen die amper onderwijs genoten hebben. Hoog-opgeleiden leven gemiddeld 64 jaar in gezond heid. Weinig scholing leidt tot gemiddeld 51 probleem loze jaren. Wie jong gaat werken, moet niet alleen veel langer belasting betalen en zo de studiekosten van anderen meefinancieren, aan het eind van de rit moet hij alsnog leergeld betalen. Bij de laaggeschoolden heeft 36 procent een volledig kunstgebit. Bij hen die doorgeleerd hebben is dat maar 8 procent. Zelfs als straks alle bejaarden op een houtje moeten bijten, dan nog zijn de mensen met een hogere opleiding daar beter voor uitgerust. MERIJN Vrachtwagen met Nederwiet te water Haarlemmermeer - Duikers van de brandweer hebben in de nacht van woensdag op donderdag 84 vaten met 6500 kilo nederwiet uit een vrachtwagen gehaald die bij Nieuw-Vennep in de Hoofdvaart was beland. De softdrugs hebben volgens de politie van Haarlemmermeer een straatwaarde van zes a zeven miljoen gulden. Er zijn geen arrestaties verricht. Bij de vracht wagen was geen bestuurder aanwezig toen de politie arriveerde. Moskeeën: Voedselactie voor Bosnië Amsterdam - Nederlandse moskeeën zullen tijdens de ramadan, de islamitische vastenmaand die zaterdag begint, actie voeren voor Bosnië. In veel gebedsruimten kunnen moslims intekenen voor voedselpakketten bestemd voor islamitische enclaves in het door oorlog verscheurde gebied. De Islamitische Raad Neder land (IRN) heeft hiertoe de moskeeën opgeroepen. De standaardpakketten zullen worden samengesteld door de hulporganisatie Merhamet in Rotterdam en na afloop van de ramadan naar Sarajevo, Zepa, Sebrenica en Travnik worden gebracht. Aantal theologiestudenten daalt sterk Utrecht - Het aantal rooms-katholieke theologiestudenten is sinds 1987 met ruim twintig procent gedaald tot 1337. Het aantal vrouwelijke studenten nam-naar verhouding minder af (vijftien procent) dan het aantal mannelijke (26 procent). Dit blijkt uit een rapport over de r.k.-theologische opleidingen van onderzoeksintituut KASKI, waarvan het blad van de Nederlandse Kerkprovincie (Een-twee-een) de belangrijkste conclusies meldt. De daling van het aantal studenten aan wetenschappelijke opleidingen komt vooral voor rekening van de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen (43 procent). Alleen aan de Theologische Faculteit Tilburg nam het studen tenaantal licht toe. Reekse veefraudeurs naar gevangenis Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren vier mannen, die betrokken zijn bij de zogenoemde 'Reekse veefrau de', veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot vier jaar. Het hof achtte valsheid in geschrifte alsmede deelname aan een criminele organisatie bewezen. Het hof is ervan overtuigd dat het viertal vanaf medio 1990 tot maart 1991 een groot aantal koeien uit Polen illegaal de EG heeft binnengeloodst. De runderen zijn met valse douanestempels de EG binnengekomen en vervolgens 'simpelweg verdwenen'. Het vee is naar de mening van het hof in België of Frankrijk geslacht. Kamer blijft tegen omroepplan S Den Haag - De Hilversumse omroepen zullen alleen een tien jaar lopende zendvergunning voor de televisie krijgen als ze een samenwerkingsplan op tafel leggen. Twee of drie omroepen - die op één net uitzenden - zullen de aanvraag gezamenlijk moeten indienen. Andere omroepen krijgen een concessie van niet meer dan vijf jaar. Dat is het voorlopige resultaat van een debat in de Tweede Kamer over de publieke omroep. Minister D'Ancona (Cultuur) krijgt geen groen licht voor haar plan om de omroepen (KRO, NCRV, AVRO, Tros, Veronica, EO, VARA, VPRO en NOS) zonder meer een zendmachtiging voor tien jaar te geven. Het warrige debat werd gisteren afgebroken en wordt volgende week voortgezet. Krijgsmacht krijgt Canadees vuurwapen Den Haag - Defensie koopt de Canadese Diemaco C-7 als het nieuwe handvuurwapen voor de krijgsmacht. Er zijn ruim 52.000 van deze wapens nodig. De totale kosten bedragen bijna 100 miljoen gulden. Het Canadese wapen komt voor een deel in de plaats van de FAL, de UZI en de karabijn. Defensie had ook de Oostenrijkse Steyer op het oog. Die is naar verluidt afgevallen, omdat tegenover de aanschaf van het Canadese wapen een aantrekke lijke tegenorder staat. De Canadezen willen houwitsers laten opknappen bij de Rotterdamse werf RDM. murten, dat is een linke zaa^' FOTO de stem/johan van g Sam o i r-3 vv-" uvcuuiyuiy ihööuv/u.huuii uuu uc iucoic bliiwn 9- nu roepen dat het totaal anders moet. Wellicht J"°vertien jaar dat ze er weer volledig naast zitten. ürpriT moet saneren, maar niet op de wijze zoals de resn 6rs van bet doemdenken graag zouden zien. Een zichzelf ,an 6rende sarr|enleving kan niet zonder fatsoenlijk sociaal De discussie rond luchthaven Zestienhoven mag dan door het kabinet tot na de gemeente raadsverkiezingen zijn opge schort, de affaire heeft politiek Den Haag nog niet losgelaten. Gisteren kwam WD-leider Bol- kestein er nog maar eens op terug tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Dordrecht. Het maakt het CDA kennelijk bar weinig uit of de eigen mi nister Maij verliezer wordt in de kwestie rond Zestienhoven, concludeerde Bolkestein. „Waarom blijft het CDA lijd zaam toezien? Hoewel mevrouw Maij het onderspit delft, lijkt het CDA weinig te doen om de positie van de minister te red den." Bolkestein kenschetste de in middels ontstane politieke si tuatie rond Zestienhoven als een 'volstrekte chaos'. „Verkeersleider Lubbers geeft vanuit zijn toren verwarrende signalen af. Co-piloten Maij en Alders zijn met elkaar slaags geraakt. En het PvdA-grond- personeel, dat de vliegtuigen moet binnenloodsen, is in sta king gegaan omdat op 3 mei de helft zal worden ontslagen. In middels is de politieke mist zo dicht dat geen vliegtuig meer durft te landen." CD A-lijsttrekker Brinkman gaat er ondertussen al vanuit dat hij het in het volgende kabi net voor het zeggen krijgt. Gis teren zegde hij de Unie van Katholieke Bonden van Oude ren (Unie KBO) toe dat hij vóór de volgende begroting zal over leggen met de ouderenbonden over de toekomstige ontwikke ling van de aow. Hij vindt ge structureerd overleg over so ciaal-economische zaken met de ouderenbonden nodig. Volgens de ouderenbonden heeft Brinkman op een leden vergadering in november vorig jaar nog toegezegd dat de aow op peii blijft en in het geheel niet ter discussie staat. Naar de mening van Brinkman is hier echter sprake van een verschil in interpretatie. „Ik heb toen al gezegd dat de aow als systeem Elco Brinkman foto de stem ben steffen niet zal veranderen, maar dat ik geen garanties kan geven met betrekking tot de koopkracht. De ouderenbonden hebben dat kennelijk anders uitgelegd." Aan de aow als basispensioen wordt echter niet getornd, aldus de CDA-lijsttrekker. „Dat is heel wat meer dan andere par tijen voorstaan. D66 wil tornen aan het systeem, de WD heeft in het verleden allerlei toezeg gingen gedaan die vervolgens niet zijn nagekomen en de PvdA zegt dat het met de economie allemaal wel zal meevallen, zo dat ingrepen niet nodig zijn. Die partij maakt echter niet duidelijk waar die zekerheid vandaan komt." De Unie vindt echter nog steeds dat het CDA er goed aan zou doen een extra partijraad te beieggen over de aow-perikelen. Voor Brinkman hoeft zo'n extra bijeenkomst niet. „Ik zie meer heil in het tekst-en-uitleg geven op zo veel mogelijk plaatsen in het land." Stichting Vluchtelingenwerk start komende maandag de campagne Kies niet voor een Nee-derland'Vluchtelingen- Werk roept de kiezers via pos ters, kaarten roet buttons en stickers op zich te verzetten tegen een Nederland dat botweg 'Nee' zegt tegen alles wat 'vreemd' is. De stichting benadrukt dat Ne derlanders en vluchtelingen de zelfde problemen hebben. Ne derland kampt met woning nood, werkloosheid en onveilig heid. „Zolang daar niets aan. gedaan wordt, gaan mensen op zoek naar zondebokken. Vluch telingen bij voorbeeld." De campagne wordt gestart op het Centraal Station van Am sterdam, waar aan reizigers fol ders zullen worden uitgedeeld.

de Stem | 1994 | | pagina 3