der dekker Deel Ainer- centrale sluit eerder 4Dienstplichtigen moeten uit Bosnië weg kunnen' Kamer en minister wisten wel van coc aïnetr ansporten Tamtam in Amsterdam 1M Biljartwalhalla wint het van inspraak kerncentrale OOSTBURG 1/2 V.D. PRIJS Alles over ParUet Speciaalzaak in geloogd grenen üarajevo weer jnder vuur ïscus ontziet grijsrijders' an vóór 1988 Borssele blijft langer open Oproep kerken tegen racisme Turken weer bedreigd Bernard Tapie aangeklaagd Schrijverskamer kiest Rushdie als voorzitter TE GEKKE CARNAVALS KLEDING STOFFEN EN ACCESSOIRES ALLEEN VANDAAG EN MORGEN ALLES VOOR DE Pierre Bokma is Richard III Asielaanvragen in januari meer dan verdubbeld Kamer schrapt toeslagen in banenpools Steengrillen, net iets anders. ^mSW IN DE PARKETSHOP i Kahrs Wmmpm i—j 3RUARI 1994 fcr het theater-program. ISpanjer doet. Mireille de gisteren 70 jaa, ■uwen. Jen aan de carrière van |g. Na onderzoek in het is gebleken dat de doen. In 'Ooggetuige' indruk krijg je als je ouders. Hoe hebben bvoedkundige adviezen Iprek met Frans Plooij Ide psychologe Anneke It' schreef. |1938. Regie: W.S. Van nald, Nelson Eddy en brette. Om te verhinde- ilew York verruilt voor Be show de twee tegen een scheiding zijn het fcht, wat tot hilarische Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 DE STEM 11111 'VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 kcommandant (George FOTO archief de stem nerikaanse speelfilm uit Iteve Guttenberg, Bubba It kan het zich niet meer ltalen, en er wordt een feen welke school gaat Ivan overtuigd dat zijn uit 1974. Regie: Richard pn, Al Lettierl en Linda peler in California, is in pchuldigingen. Hij wordt yn lid van de maffia zit. bevrijden weet Majestyk fit de man, Frank Renda, ontsnappen. Hij zweert uit 1965 (zwart-wit). tdrollen: Yves Montand, fn de naehtexpress van Dlinde man kennen, ene Itappen, moet Daniel nog ts. Dan blijkt een van de VERSCHILLEN 134(1 JAARGANG 'arajevo - De door Bosnische |ervjérs belegerde Bosnische ioofdstad Sarajevo is gistera- wd beschoten met granaten en iilrailleurs, ongeveer elf uur na et ingaan van het zoveelste be nd tussen de strijdende par- ijen. j'e aanvallen kwamen na een u waarop de Bosnische Ser- jérs. gedwongen door een VN- Jnmatum dat vanochtend vroeg jgaat, VN-troepen toelieten tot irategische plekken in en rond Bosnische hoofdstad. vuur kwam uit de richting an eén van de meest omstreden osities op de frontlijn bij de 'tbanjabrug. De plek was giste- en niet overgedragen aan de iN-vredesmacht Unprofor. |ZIE OOK BUITENLAND - A4 )en Haag - Wie vóór 1988 een uto op grijs kenteken heeft ge- ;ocht hoeft volgend jaar geen logere motorrijtuigenbelasting c betalen. De Tweede Kamer iaat morrend akkoord met dit Jjan van het kabinet. Auto's met [rijs kenteken zijn al jaren po- alair omdat ze goedkoper zijn i aanschaf (geen belasting per- inenauto's en motorrijtuigen) 1 in het gebruik (lagere motor- jtuigenbelasting) dSf, sjgoaj uaoqos T3IB" g suad 'japunas uba jous 'Seefl c '>|n}sujao|q 'pui)| uba puoW Inspraak keu-rig geregeld Van onze verslaggevers Den Haag - Nu de Navo met bombar dementen dreigt en VN-militairen grotere risico's lopen, moet Neder landse dienstplichtigen in Bosnië de gelegenheid worden geboden zich uit het oorlogsgebied terug te trekken. De organisaties van dienstplichtige mili tairen, AVNM en WDM, hebben dat minister Ter Beek (Defensie) gevraagd. Volgens de beide vakbonden (samen ruim 25.000 leden) heeft het Navo-besluit - na een ultimatum van tien dagen kunnen luchtaanvallen worden uitgevoerd- tot gevolg dat de taken en bevoegdheden van de VN-troepen in Bosnië verschuiven. De blauwhelmen kunnen daardoor ge dwongen worden actief militair op te treden. De dienstplichtige soldaten zijn; zeggen de bonden, niet op die taak bere kend en daar ook niet voor opgeleid. Na het bekendworden van het Navo-ulti- matum is bij het informatiecentrum van de Koninklijke Landmacht het aantal telefoontjes van verontruste familieleden van VN-militairen aanzienlijk gestegen. Normaal krijgt het centrum dagelijks tien tot twintig bellers te verwerken, gister middag waren dat er al 250. Als het versterkt luchtmobiel bataljon straks in Bosnië is gestationeerd, zitten in voormalig Joegoslavië 900 dienstplichti gen op een totaal van ruim 3000 Neder landse militairen. De dienstplichtigen, die voornamelijk on dersteunende taken uitvoeren, zijn daar op vrijwillige basis aan het werk en hebben een contract voor zes maanden ondertekend. Tot op de vliegtuigtrap, op weg naar Bosnië, kunnen ze op hun eerder geno men besluit terugkomen en van uitzen ding afzien. Daarna niet meer, ook niét als de situatie ter plekke zich snel en drastisch wijzigt zoals binnenkort, zeg gen AVNM en WDM, misschien het geval is. Het ministerie gaat er vanuit dat, als er sprake is van een escalatie en VN-troepen gevaar lopen, zowel voor de dienstplichti gen als beroepsmilitairen een nieuwe si tuatie ontstaat. „Op dit moment worden Nederlandse blauwhelmen uitsluitend voor humanitair werk ingezet. Mocht dat te gevaarlijk worden dan kan in het uiterste geval sprake zijn van een evacuatie voor ieder een. Maar op dit moment zijn er voldoen de veiligheidswaarborgen en is er nog altijd sprake van een aanvaardbaar risi co," zegt een Defensie-woordvoerder. LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2.00 Den Haag (anp) - De Centrale Recherche Informatiedienst CRI heeft toenmalig minister Korthals Altes van Justitie in maart 1989 ingelicht over de betrokkenheid van Surinames legerleider Bouterse bij cocaïnesmokkel naar Nederland. Van onze verslaggever Breda - De kerncentrale in Borssele blijft langer (tot het jaar 2007) open, twee elektriciteitscentrales in Geertruidenberg gaan eerder dicht en misschien wordt de bouw van de nieuwe warmtekrachtcentrale op Moerdijk, waarvoor vorige week de eerste paal werd geslagen, tijdelijk stilgelegd. Dat zijn de voor Zuid-West-Ne- De gisteren overeengekomen [winters jVandaag geregeld zon en [nog een redelijke temperatuur. Vanaf [morgen aanmerkelijk Ikouder met vanaf zaterdag overdag lichte vorst. Llzendijke - In een open brief lebben de hervormde en gere- iormeerde kerken de Zeeuws- Waamse bevolking opgeroepen stelling te nemen tegen racisme vreemdelingenhaat. Directe aanleiding voor de brief zijn de racistische bekladdingen van de fgelopen weken in onder meer t'emeuzen. IZIE ZEELAND - C1 Bergen op Zoom -.Turkse mid- Mstanders uit Bergen op Zoom ij» opnieuw bedreigd door een tisdadigersbende van eigen andgenoten. De bedreiging vond 'laats nadat de politie pamflet- en onder de Turkse bevolking 'ad verspreid met de vraag aan- jtte te doen van eerdere bedrei gen. hlenciennes - De Franse zaken- ®an. politicus en voorzitter van 'etbalclub Olympique Marseil- Bernard Tapie is in staat van beschuldiging gesteld wegens vermeende betrokkenheid bet omkoopschandaal, dat Ijl» club in grote verlegenheid 'ft bracht. ■ZIE SPORT -B2 De omstreden Britse wnjver Salman Rushdie lis ge- ozen als voorzitter van het aandag opgerichte Internatio nal Schrijversparlement. Het Ho j m,ent °Pkomen voor on- trL schrijvers en zal op een tegen hun vervolgers. derland belangrijkste conse quenties van een gisteren bereikt akkoord tussen de energie-pro ducenten (vertegenwoordigd door de SEP) en de energie-dis tributeurs (sinds kort verenigd in EnergieNed). Het akkoord beoogt een eind te maken aan overproduktie van elektriciteit, die dreigt te ont staan door de verrassend snelle groei van het aantal warmte krachtcentrales door en bij be drijven die zelf veel energie ver bruiken, zoals Dow Chemical in Terneuzen en Shell Chemie in Moerdijk. De basis van het akkoord is dat er tot 1 oktober van dit jaar een bouwstop geldt voor nieuwe cen trales en dat bestaande bouw plannen zolang in de ijskast worden gelegd. In die tussentijd gaan SEP en EnergieNed gezamenlijk inven tariseren welke bouwplannen wel en welke niet door hoeven gaan om te kunnen voldoen aan de energiebehoefte. Een mogelijk gevolg van deze bouwstop is het tijdelijk stilleg gen van de inbouw zijnde warm tekrachtcentrale van EPZ op het industrieterrein Moerdijk. bouwstop komt niet als een ver rassing uit de lucht vallen. Ook met een vervroegde sluiting van enkele oudere centrales op het Amercomplex in Geertrui denberg was al eerder rekening gehouden. Dat is nu definitief. Amer 6 sluit al op 1 januari 1995 in plaats van op 1 januari 1997 en Amer 7 gaat een jaar eerder dicht, te weten op 1 januari '97 en niet zoals gepland pas op 1 januari '98. Bij een vorig jaar zomer gepre senteerd reorganisatieplan voor de Amercentrale was al voorzien in een personeelsreductie met 160 man op een totaal van 760. Kok kon gisteravond niet zeggen of die aangekondigde sanering toereikend is om de gevolgen van de vervroegde sluiting van twee centrales op te vangen. Voor Borssele betekent de bouw stop dat de geplande bouw van een kolenvergassingscentrale wordt uitgesteld. In plaats van in 1999 wordt zo'n centrale op z'n vroegst in het jaar 2002 in gebruik genomen. De conse quentie daarvan is wel dat de kerncentrale drie jaar langer in bedrijf blijft. (ADVERTENTIE) Zeer grote sortering Van der Heijden Modestoffen Bisschopsmolenstr. 125 Etten-Leur, tel. 01608-32329 De invalide Rafael uit Suriname gebruikt plastic emmers als tamtam. Hij probeert op die manier iets bij te verdienen op het Amsterdamse Stationsplein. foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT Met de gebruikelijke dis cipline en werklust heeft Pierre Bokma zich ge worpen op de rol van Richard III. Hij is de ster van de toneelgeneratie die afrekende met de 'periode van lamlendig heid'. ZIE GROTE GIDS DEEL D INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitënland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Van onze verslaggever Cees Maas Heinkenszand - Biljarten leeft in de gemeente Borsele veel meer dan ver nieuwbouw van de lokale kerncen trale. Deze stelling wordt makkelijk bewezen door het aanschouwen van twee zaaltjes naast elkaar in het grote buurtcentrum De Stenge. In de ene zaal houdt de overheid een zeer officiële hoorzitting over de ver bouwing van de kerncentrale, waardoor die tot 2010 in bedrijf kan blijven. Aanwezig: dertig ambtenaren, strak in de stropdas, en bestuurders, ook be roepshalve. Voor zeker twee mille aan ambtelijk uurloon staat hier koffie te drinken, maar er zijn hooguit vijf inwo ners. De sfeer is koel en zakelijk. Er vallen ook veel onbegrijpelijk moeilijke woorden. Nee, dan het buurzaaltje. Het is haast te klein voor de vele gemeentenaren, die daar niets minder dan de geheimen van een goede partij driebanden onder ogen krijgen. Zeker zestig mannen schrijven dingen in boekjes, smoken sigaren, la chen, hoesten en kijken naar de biljart wedstrijden. Dit leeft, dit trekt de be langstelling. De hoorzitting, waar de voorzitter bur gemeester Mandos zojuist heeft uitge legd dat het de bedoeling is om vandaag de inwoners inspraak te geven, is een bloedeloze bijeenkomst. En de burge meester zelf, die zou ook veel liever een zaaltje verder gaan. Zo kijkt hij wel. Ja, er zijn enkele notoire actievoerders aanwezig om het edelachtbare forum van zeven maatpakken vragen te stellen en opmerkingen te doen toekomen. Zoals Jannie Traas, die zegt te spreken namens de Stichting Leefbaar Zeeland, de Vereniging Milieudefensie, de Stich ting Natuur en Milieu, en de Stichting Miljoenen zijn Tegen. Maar die miljoe nen zijn thuisgebleven vandaag. Jannie begint haar verhaal met een vriendelijk 'er mag hier beslist niet gerookt worden in de zaal, ik ben name lijk zwaar allergisch', en steekt vervol gens op klagelijke toon een 20-minuten durende monoloog af. Het verhaal én de moraal zijn de oude en terechte bezwaren van de milieube weging tegen kernenergie. Jannie doet het allemaal nog eens over, compleet met het vliegtuig dat pal boven de centrale naar beneden kan donderen. Het forum kijkt verveeld en Jannie wordt afgescheept zoals dat altijd gaat bij zulke bijeenkomsten. „Uw opmer kingen verdienen aandacht," zegt een forumlid. „Wij zullen goede nota ne men," belooft een ander belangrijk ie mand achter de tafel. „Het is niet de bedoeling vanmiddag hier lang bij stil te staan," merkt nummer drie op. Volgend nummer. Door de open deur hoor je het klikken van de biljartballen en gejuich van man nen op leeftijd die zich vermaken. Dat moet een mooie stoot zijn geweest. En Jannie maakt plaats voor Kees Traas, het blijkt haar echtgenoot te zijn. Hij spreekt, zo verneemt de zaal, 'na mens de Stichting Leefbaar Zeeland en mezelf'. Zijn vragen zijn veelal tech nisch van aard. Zijn bezwaren tegen het openhouden van de centrale duidelijk. In huize Traas geen twist over het nut van kernenergie, dat blijkt. Voorzitter Mandos heeft al gezegd de vergadering te zullen schorsen in af wachting van meerdere sprekers, moch ten er stiltes vallen. De vergadering begon om drie uur en zal doorlopen tot zes uur in de middag. Wat de tegenstanders al eerder deze week in het plaatselijke krantje PZC heeft doen verzuchten dat dit weer een duidelijke poging van de witte boorden is om de belangen van de arbeiders te saboteren. Een fatsoenlijk mens werkt immers tot ongeveer half vijf, geniet dan de dis en kan alleen 's avonds naar hoorzittingen over atoomcentrales. Mandos betwijfelt dat en zegt in de microfoon: „Soms is het in de middag druk met zulke bijeenkomsten, soms 's avonds, ik heb geen aanleiding om te vermoeden dat het vanavond drukker zou zijn. We blijven hier in ieder geval tot zes uur zitten en iemand die werke lijk belangstelling toont kan dan na zijn of haar werk nog even komen." VERVOLG BINNENLAND - A3 De huidige minister Hirsch Bal- lin heeft de Tweede Kamer ruim een jaar later vertrouwelijk op de hoogte gesteld van Colombi aanse cocaïnehandel en Bouter- ses rol daarbij in Nederland. Goed ingevoerde bronnen in Den Haag hebben dat bevestigd. De Kamer vroeg Hirsch Ballin vorige week of de wereldwijd opererende drugmaffia Neder land gebruikt als uitvalsbasis voor de cocaïnedistributie over Europa. Volgens artikelen in NRC'Han delsblad lopen de coketransport lijnen van Colombia via Surina me en de Antillen naar Neder land. In die artikelen is ook gemeld dat de toenmalige justi tieminister Korthals Altes al veel eerder op de hoogte moet zijn geweest van de drugtransporten vanuit Suriname. Dat blijkt dus niet het geval te zijn, melden de reeds genoemde bronnen. Zelf had minister Hirsch Ballin al aangekondigd uit te zoeken of Korthals Altes weet heeft gehad van grootschalige drugpraktij ken waartegen niets zou zijn ondernomen. De vroegere WD- minister ontkent dat hij op de hoogte is geweest. Hirsch Ballin zal de Kamer de zer dagen schriftelijk vertellen wat er precies is voorgevallen. Dat Justitie vóór 1989 vrijwel geen informatie van de CRI kreeg over de praktijken van de internationale narcoticahandel, lag aan de werkwijze bij de inlichtingendienst. Met het mi nisterie werd wel gesproken over beleid, maar niet over acties. Na de berichtenstroom in de pers vijf jaar geleden over de Surinaamse drugconnectie, heeft het departement de banden met de CRI stevig aangehaald. De dienst verstrekt nu ook onge vraagd informatie. WD en D66 hebben de affaire hoog opgenomen. Als de minister niet bevredigend antwoordt of in het verleden onjuiste, dan wel te weinig informatie heeft gegeven, willen zij een parlementaire en quête. Den Haag (anp) - In januari hebben ruim 5000 vreemdelin gen een asielaanvraag ingediend. Vorig jaar vroegen 2400 buiten landers in die maand om een verblijfsvergunning, meldt het ministerie van Justitie. In de nieuwe groep zitten 1500 .voormalige Joegoslaven. Verder vroegen veel Somaliërs, inwo ners van Irak en Iran, en Zaïre- zen in januari asiel aan. CD A-kamerlid Van der Burg kan zich 'absoluut niet herinne ren' dat Hirsch Ballin de Kamer vier jaar geleden in beslotenheid heeft geïnformeerd over de coca connectie. „Maar ik sluit niet uit dat de BVD-commissie is inge licht." Wel weet de CDA'er nog dat er 'globale aanwijzingen' over Bou- terses druglijnen naar Rotter dam en Amsterdam waren. Weisglas van de WD bevestigt' dat. „Keer op keer heb ik daar vragen over gesteld, maar het antwoord luidde altijd: er is geen bewijs." Een woordvoerder va» het mi nisterie van. Justitie kon gistera vond niet bevestigen ddt de Tweede Kamer al in 1989 van cocaïnetransporten vanuit Suri name op de hoogte was.' Den Haag (anp) - Een kamer meerderheid is het eens met mi nister De Vries (Sociale Zaken) dat er een eind moet komen aan extra vergoedingen voor deelne mers aan banenpools. Alleen de PvdA en GroenLinks vinden de toeslagen geen pro bleem. De Vries heeft de gemeenten laten weten dat extra betalingen aan deelnemers van banenpools bovenop het wettelijk minimum loon niet door de beugel kunnen, omdat hiermee de doorstroming naar gewone banen wordt be lemmerd. Van uitkeringen bij feestdagen, kerstpakketten en koffiegeldver goedingen maakt de minister geen probleem, maar onregelma tigheidstoeslagen vindt hij niet aanvaardbaar. De vereniging JWG/Banenpools heeft hiertegen geprotesteerd. Volgens de vereniging zijn over de vergoedingen in de afgelopen jaren afspraken gemaakt met de vakbeweging en de belasting dienst. De vereniging vindt dat de overheid die niet zomaar kan schrappen. De minister meent echter dat de beloning voor deelnemers aan banenpools niet te aantrekkelijk mag worden. (ADVERTENTIES) van Bruynzeel - en Kahrs. Ook voor doe-het-zelvers. ligt het vloerenboek voor u klaar. j U kunt het ook telefonisch bestellen: i 01650-53888 Profiteer van de speciale aanbieding. Bruynzeel [[parket]] SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076 - 21 48 48 COCASNE i Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 o kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1