DE STEM Illegale verkoop in Scheldorado Extra aandacht voor opvang van slachtoffers verkeersongevallen Voorzitter Landbouwschap begrijpt verzet tegen varkens City Terneuzen: 4Wat hebben leren jassen met zwembad te maken?' Werken tussen Rembrandt en Willink Eeuwelinge in Breskens Kerken nemen stelling tegen vreemdelingenhaat ERS M V Festivalconcert van Columbus Consort te horen op radio Stem-lezers en -lezeressen Kijken week in week uit in de ..Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. )ar aan dus in loeveel- Zeeland VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 DEEL Van onze verslaggever I Harold de Puysseleijr Terneuzen - Er is te weinig aan dacht voor de opvang van slachtof fers van verkeersongevallen. Daar om heeft de stichting Slachtoffer hulp Zeeland sinds eind vorig jaar extra menskracht aangetrokken om de opvang van die categorie slacht offers goed te regelen. Slachtoffers van verkeersongelukken worden jarenlang met de gevolgen daarvan geconfronteerd en reageren vaak even traumatisch als slachtoffers van grote rampen of zware misdrijven. Dat is gebleken uit landelijk onderzoek door de ANWB in samenwerking met Slachtofferhulp. Hetty Verkaart werkt sinds eind vorig jaar als verkeerscoördinator voor Slachtofferhulp in Zeeland. Het is de bedoeling dat zij in twee jaar tijd een sluitend netwerk opzet om slachtoffers in het Zeeuwse verkeer op te vangen. Van essentieel belang is een goede en tijdige informatieverstrekking aan deze categorie slachtoffers. De politie Zee land ziet in het concept-regionaal be leidsplan 1994 wat dat aspect betreft een duidelijke rol voor zich weggelegd. Verkaart onderschrijft dat volledig in een toelichting op haar werkzaamheden als verkeerscoördinator. „Een moei zaam punt in het geheel is de melding bij Slachtofferhulp. Bij misdrijven wordt het slachtoffer altijd onmiddel lijk geattendeerd op ons bestaan en maakt de politie er ook melding van. Bij verkeersongevallen is dat niet het ge val." Een belangrijke taak ziet Verkaart weg gelegd om dat wel te bewerkstelligen. „Over twee jaar moet er een systeem zijn dat de politie automatisch melding maakt bij Slachtofferhulp van mensen die betrokken zijn bij verkeersongeval len. Dat leeft nu nog niet voldoende. De politie geeft dat overigens zelf. ook toe. Daarom moeten de contacten met de politie heviger worden", zegt Verkaart. „Want als die niets doorgeeft, staan wij met lege handen." oners gucu te i' Se 076-236911 ek (sinds 1964) ge plaatsing - en badkamers en kantoren n y :erte erbaan 183 2.50.71.57.81 Op zaterdag tot 18 u. en zondag VIALDEGEM .Plaats: Schilder Klaas Wingelaar heeft in zijn bovenwoning in Axel al weer een nieuw portret van de koningin op stapel staan. De schilder Klaas Winge laar (71) is oorspronkelijk afkomstig uit Woerden. Hij is autodidact en schildert in 'oude' stijl. Enkele jaren ge leden trok hij de aandacht met portretten van leden van de koninklijke familie. Zijn band met Zeeland is onmiskenbaar. In het verle den woonde hij in Vlissin- gen en in Terneuzen. Nu is hij vanuit Bergen op Zoom weer in Zeeuws-Vlaanderen teruggekeerd. In zijn Axelse bovenwoning heeft hij een nieuw portret van koningin Beatrix op stapel staan. Van onze verslaggever Ronald Verstraten ALS KLAAS Wingelaar de deur opent, komt de postbode er net aan. Hij blijkt de bren ger van slecht nieuws. „Rotlui zijn het. Ze proberen gewoon. Gisteren zeiden ze nog dat het nog wel een week zou duren. En nu sturen ze al een brief dat ik niets terugkrijg." Bij heeft het over zijn verzeke ringsmaatschappij. Bij een in braak in zijn woning werd het televisietoestel op de grond ge gooid. De ombouw in drie stukken, politie erbij, de braaksporen nog duidelijk in de sponning van een venster te j;ten. „Maar nou schrijven ze dat het in mijn woning trilt, d°or het vele verkeer dat hier angsrijdt. En daardoor zou tetji tv zijn gevallen zijn. Het ls toch niet te geloven!" Als we naar het eerste schilde- ril gaan kijken, lijkt zijn erger- Hs voorbij. Maar tussen de door blijft hij zich be- Schilder Wingelaar en het rechteroog van Willem-Alexander klagen. „Met mij zijn ze nog niet klaar!", klinkt het strijd vaardig, want een kunstenaar is ook maar een mens. Het doek laat zich 'lezen' als een verhaal in een verhaal. Binnen het schilderij is een ander schilderij te zien. Een naakte vrouw met de schilder op de voor- en het Vlissingse Van Dishoeckhuis op de ach tergrond. „Kijk, dat is moe der", identificeert hij Beatriz de Matos Telo. En even later steekt zijn Portugese vrouw haar hoofd om de hoek. Of we koffie willen. Oorlog Intussen gaat de zoektocht op het schilderij verder. Het zit boordevol verrassende details die je een voor een moet ont dekken. Hoog boven het fanta sielandschap torent een kas teeltje uit Brest. Net als het Vlissingse stadhuis een herin nering, want Wingelaar zat ge durende de oorlog in Frankrijk. Terug in Nederland kon hij meteen weer aan de slag als lompensorteerder bij zijn oude baas. Die gaf hem nota bene nog gratificaties over de verlo ren jaren. „Ik was een vakman hoor. De anderen verdienden tussen de vijftien en twintig gulden per week. Maar ik kreeg er vijfentwintig." Maar met de nieuwe tijd verdween de fa briek. Wingelaar had nog een tijdje zijn eigen lompenhandel en ging daarna borden schoon maken voor de ANWB. De jaren vijftig waren toen al een eind op weg en de eerste penseelstreken gezet. Land schappen en stillevens van een zondagsschilder met talent. Dat werd gezien en hij kreeg het advies om naar de kunst academie te gaan. „Maar na twee dagen had ik het al beke ken. Ik had geen zin in dat moderne gedoe." Dus ging hij zijn eigen, eenzame weg. Een slingerend pad tussen de oude meesters en het magisch-realis- me. „Ze zeggen wel eens dat mijn werk tussen dat van Rem brandt en Willink in zit". Knokken Zij huis hangt er vol mee. Wei nig landschappen meer, maar nog wel stillevens, en al lang geen amateurwerk meer. Ko ninklijke hoofden van Willem- Alexander, Claus, Beatrix. En zelfportretten van Wingelaar als Judas, als Petrus, als Oos terse Sultan. Of als bedelmon nik, compleet met staf en kom. „Ik ben geen schrijver, anders zou ik over mijn leven een boek kunnen schrijven. Nu weer arm, dan weer rijk. Een mooi leven, een rauw leven. Altijd moeten knokken. Ook nu weer", zegt de schilder, weer even met zijn gedachten bij de kapotte tv. De NOS maakte al enkele ke ren opnamen bij het thuis voor het programma 'Van Gewest tot Gewest'. Een atelier was daarin niet te zien, want dat heeft hij niet. Hij schildert op de overloop, in de keuken of gewoon in de huiskamer als het koud is. Geen overmaat aan penselen of bespetterde palet ten. „Ik kan in mijn zondagse pak schilderen als het moet". Het eerste koninklijke portret dat hij maakte was dat van Willem-Alexander. Achteraf is hij er niet zo tevreden over en hij maakte een tweede van de prins in marine uniform. „Nu ga ik hem eens een keer uitno digen. Ik heb er wel foto's van opgestuurd, maar nu moet hij zelf eens- komen kijken", zegt Wingelaar beslist. Koningin Beatrix was het volgende mo del en prins Claus, zondermeer het knapst gemaakte portret, werd in 1992 vastgelegd. Model is uiteraard een ver keerd woord. Wingelaar haalt foto's op bij de Rijksvoorlich tingsdienst en schildert die dan na. Hij is nu bezig met een nieuw portret van Beatrix, dat hetzelfde formaat moet krijgen als dat van Claus, om zo tot een koninklijk stel te komen. Wat zijn stijl is, weet hij niet. „En ze vragen wel eens: hoe meng je je kleuren? Mangaan? Ik weet niet wat het is. Per spectief, idem dito. Maar het lukt altijd. Je gaat je toch ook niet afvragen hoe je loopt?" Beeld Wat zijn ogen zien, maken zijn handen. Bronzen beelden, een portret van Jacob Cats, een staande klok van restmateria len of een tekening van Dürer, nagemaakt in olieverf. En de keukentafel kreunt nog na van de ter plekke uit elkaar gehaal de Volkswagenmotors. „Ik heb ooit eens een beeld gemaakt voor Morres in Hulst. Het staat FOTO WIM KOOYMAN er nog steeds. Veertien dagen geleden heb ik het voor het eerst weer teruggezien." Tentoonstellingen doet hij niet meer. „Veel te lastig, al dat inpakken. Maar de mensen mo gen altijd komen kijken. Ik ben wel van plan om op Koningin nedag open dag te houden. Misschien vraag ik aan de fiet senhandelaar hier beneden of ik de koninklijke portretten in zijn etalage mag hangen." Revanche In 1989 bood hij de gemeente Woerden aan om na zijn dood zijn hele oeuvre te vermaken aan het plaatselijk Stadsmu seum. Het werd in dank aan vaard. Toch lijkt zijn geste on logisch, want veel goede herin neringen aan zijn jeugd in Woerden heeft hij niet. „Mijn moeder had een 'onecht' kind. Daarvoor werd je met de nek aangekeken. Wij waren uit schot. Jaren later merkte ik dat nog. Maar nu ben ik er de Kunstenaar Wingelaar, begrijp je?". En zo heeft de schilder zijn revanche. We keren nog ec., keer terug naar Willem-Alexander. Ge schilderd aan een katrol in het trapgat, want daar paste hij net in. „Valt je niets op?", vraagt Wingelaar. En inder daad, het prinselijk rechteroog zit iets hoger dan het linker. „Het hoofd van de Rijksvoor lichtingsdienst heeft me daar nog over gebeld. Hij zei: jij bent tot nu toe de enige die dat heeft gezien", zegt Wingelaar trots. Hij neemt met zijn rech terhand afscheid en knijpt met zijn linker in een envelop. „Die rotverzekeringen altijd". ari onze verslaanfivpr an onze verslaggeve ue' Voorzitter M. Varekamp van ^andbouwschap heeft begrip j.r weerstand in Zeeuws-Vlaan- ,.Jn teSen de komst van Brabantse (Ftensmesters. J®temin vindt hij dat 'normale bedrijfs ontwikkelingen in de landbouw niet te gengehouden mogen worden'. Varekamp zei dat donderdagavond in De Halle in Axel. Hij hield daar een spreek beurt voor de afdeling Oost-Zeeuws- Vlaanderen van 3ZLO, koepel van de drie landbouworganisaties in Zeeland. Rechtstreeks gevraagd naar zijn mening over de vestiging van intensieve veehou derijbedrijven op Zeeuws-Vlaams grond gebied zei Varekamp dat vooral de mas saliteit op weerstand stuit. De aanvragen in deze regio omvatten totaal een kleine tweehonderdduizend varkens. De voorzitter van het Landbouwschap: „Er bestaat natuurlijk totaal geen be hoefte om de milieuproblemen van de zandgronden te verplaatsen naar andere delen van het land. Anderzijds moet het boerenbedrijf zich wel verantwoord kun nen ontwikkelen." Van onze verslaggever Frank van Cooten Terneuzen - Ondernemers vereniging City Terneuzen en de ondernemers van de Axelsestraat zijn des dui vels over de illegale ver koop van grote partijen goederen in zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen. De gemeente heeft voor deze verkoop namelijk geen vergunning afgegeven in het kader van de drank en horecawet. De ondernemers vertalen dat in oneerlijke concurrentie en stuur den gisteren een brief naar de gemeente met de vraag deze ver koop, desnoods onder dwang, stop te zetten. Ook de Kamer van Koophandel vindt het on juist dat op illegale wijze goede ren worden verkocht. „Voor de Economische Controle Dienst gaat dit te ver. Er is geen ver gunning en de verkoop kan dus niet," aldus een medewerker van de Kamer. Het gaat veelal om spullen van failliete bedrijven zoals lederwa ren, textiel en meubels. Reeds enige tijd staat er regelmatig een groot bord bij de ingang waarop een verkoop is aangekondigd. De Kamer vraagt zich ook af of deze verkoop in strijd is met het gel dende bestemmingsplan. „Het gaat immers om een zwembad. Ik vraag me af wat leren jassen te maken hebben met zwem- Verzieken Woordvoerder A. Legrand van de ondernemersvereniging City Terneuzen ervaart de illegale verkoop als oneerlijke concur rentie. „Wij betreuren dit erg. Zien het als een vis in troebel water. Wij investeren in de bin nenstad, betalen onroerend- goedbelasting en werken mee aan het stadsvernieuwingsplan Steenen Beer. Zij (de verkopers van de goederen red.) dragen niets bij. Die mensen zijn de zaak aan het verzieken. Ze hou den zich niet aan de wetten." Legrand doelt op artikel 44 van de drank- en horecawet. Daarin staat dat een horeca-voorziening incidenteel detailhandel mag plegen mits .een vergunning wordt aangevraagd. „Die ver gunning is dus niet aangevraagd. Er mogen dus geen goederen worden verkocht in het horeca- deel van Scheldorado. De ge meente lijkt hier niets aan te doen. Houden de boot een beetje af. Vandaar onze brief." Gemeentesecretaris Th. de Brou wer ontving de brief gistermid dag. Volgens hem is er wel for meel een vergunning nodig, maar het college ziet de inciden tele verkoop door de vingers. „Het bestemmingsplan sluit de tailhandel niet uit en de drank en horecawet geeft aan dat er zo'n zes keer per jaar een ver koop mag plaatsvinden. Dat is de landelijke tendens. Het colle ge vindt zwaar optreden derhal ve niet nodig omdat daar ook te weinig juridische gronden voor zijn. Dit beleid heeft het college een paar weken geleden afge sproken. Het college heeft niet de vrijheid dit beleid opeens om te draaien." Kromme redenering De WD in Terneuzen gaat in ieder geval vragen stellen aan het college over deze verkoop. „Een heel merkwaardige zaak en kan me daarom goed voorstellen dat de middenstand gepikeerd is," aldus W. Broekhuysen. „Ik vind de redenering van het colle ge krom. Stel dat mijn dochter bezig is met het halen van haar rijbewijs. Ze kan goed rijden en besluit een ritje te maken zonder rijbewijs. De politie houdt haar aan en ziet het door de vingers onder het mom dat ze toch goed kan rijden. Die redenering is net zo krom als het toestaan van de illegale verkoop in Scheldora do." Mechtilda Visser-Dericks, 100 jaar. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Breskens - Ze woont nog zelfstandig in haar huisje aan de Vijverlaan in Bres kens. Kookt nog, houdt haar huisje zelf schoon en als dat aan kant is mag ze graag puzzelen of een paar sokken breien. Gisteren bereikte Mechtilda Visser, geboren Dericks, een mijlpaal in haar leven. Ze werd honderd jaar, kreeg een gelukwens van koningin Bea trix, Commissaris der Konin gin in Zeeland W. van Gelder en burgemeester J. Kruize van Oostburg bracht haar een ver- jaarsbezoek. Geboren in het Limburgse Venray op 10 februari 1894 doorliep ze de lagere school en ging aan het werk als huis houdster in verschillende gro te en kleine families in de omgeving van haar geboorte plaats. Later diende ze bij de mensen in de grote herenhuizen in Rotterdam, waar Mechtilda Dericks haar latere echtgenoot Simon Visser ontmoette. Een Maassluizenaar die in de ha venstad de kost verdiende als werknemer bij de kustverlich- ting. Ze verklaarden elkaar eeuwi ge trouw op 28 mei 1923 en kwamen via Hellevoetsluis en Ouddorp in de winter van het jaar 1929 in het Zeeuws- Vlaamse terecht. Simon werd toen overgeplaatst naar de kustverlichting bij Nieuwe- sluis in Breskens en zodoende woont Mechtilda nog steeds in de vissersplaats. „Ze doet haar huisje nog hele maal zelf", zegt zoon Piet Vis ser (68). „Met hulp van de thuiszorg en het kruiswerk weliswaar, maar ze is nog bij zonder goed bij de tijd. Haar enige handicap is dat ze hard horend is. Maar zeg nu zelf, mag het als je honderd wordt?" Mechtilda staat nog vol in het leven en geniet naast de steun van haar familie die in de streek woont die van de buur vrouwen Calon en Van Schaik. Dat zijn zo'n beetje haar bo dy-guards, omschrijft zoon Piet. „Die houden haar beslist goed in de gaten. Zien wan neer het licht 's ochtends aan gaat en wanneer het 's avonds weer uitgaat. Zonder de steun van die twee zou ze niet zelf standig meer kunnen wonen. Het is voor ons ook een hele geruststelling dat ze er zijn." Mechtilda Visser-Dericks bracht vijf kinderen ter we reld waarvan er nog vier in leven zijn. Er zijn twaalf kleinkinderen die uitge zwermd zijn over de gehele wereld. Ze wonen in Neder land, België, de Verenigde Staten, Engeland en Nieuw- Zeeland. De familie bestaat verder uit twaalf achterklein kinderen, waarvan de jongste, die in Hulst woont, zeven maanden oud is. Open brief aan de Zeeuws-Vlaamse bevolking IJzendijke - De hervormde en gereformeerde kerken in Zeeuws-Vlaanderen doen in een open brief een oproep aan de bevolking om hun gevoelens van haat en afkeer tegen vreemdelingen in bedwang te houden. De kerken nemen met de open brief stelling tegen alle uitingen van racisme en vreemdelingen haat, zoals met name Terneuzen die heeft gekend in verband met de komst van driehonderd asiel zoekers. „Mensen binnen en buiten onze kerken voelen zich bedreigd in hun kansen op werk, op huisves ting en sociale zekerheden. Kort om, in de veilige zekerheden van bestaan. Deze ontwikkeling brengt echter duidelijker dan ooit een al veel langer smeulend onbehagen naar buiten", aldus de kerken in de brief. Van onze correspondente Terneuzen - Het concert dat 18 september in Groede is opgeno men tijdens het Festival van Zeeuws-Vlaanderen, wordt op 2 maart uitgezonden op radio 4. Het Columbus Consort trad toen op tijdens het Muzikaal Kerke- pad. Het concert vond plaats in de Nederlands Hervormde Kerk in Groede. De zangers en de instrumentalisten van het Con sort brachten het programma 'Oude muziek uit de Latijnsame- rikaanse kathedralen tussen 1600 en 1800'. Er werd muziek vertolkt van componisten uit Mexico, Brazilië, Venezuela en Colombia. De NCRV zendt het eerste deel van het concert uit. Aanvang 11.00 uur. „Zeer verontrustend is dat som mige extreem-rechtse politieke groeperingen en hun op rellen belust meelopers gebruik trach ten te maken van dit onbehagen. Ook in onze streek zijn lieden bezig door middel van beklad ding en ophitsing het vuurtje van onverdraagzaamheid en nauwelijks verborgen weerzin tegen buitenlanders aan te wak keren. Het is gemakkelijk en soms ook verleidelijk om eigen onvrede te laten voeden door de kreten en leuzen van mensen die de macht in eigen hand zouden willen nemen. Mensen die de oude nazi-ge- dachten over raszuiverheid en over 'eigen volk eerst' propage ren. Men vergeet dat heel wat Nederlanders, ook Zeeuws-Vla mingen, op grond van economi sche motieven een betere' baan elders in Nederland of in het buitenland zoeken, daar gaan wonen, of hun geld op buiten landse banken zetten". De hervormde en gereformeerde kerken richten zich tot het volk omdat zij het de hoogste tijd vinden dat gelovigen zich bezin nen op wat gaande is hun stem verheffen. „Haat en afkeer koesteren leidt nooit tot een goed resultaat. Het werkt altijd verwoestend en keert zich als een boemerang tegen onszelf. Het vluchtelingen probleem willen oplossen in het vaarwater van politiek geweld leidt uitsluitend tot oplopende wederzijdse agressie die het le ven verbittert en ons geloof doodt".

de Stem | 1994 | | pagina 13