Polen bezweert kabinetscrisis P°lonaise//// ;>W Britse Tories vrezen nieuwe schandalen stopfer Navo-luchtaanval tegen Serviërs is zeer riskant E MASTERS Leden Solidariteit demonstreren in Warschau tegen sociaal beleid regering 'Eigen gebied rechtse blanken Zuid-Afrika' BUITENLAND A4 Tolken leggen Europarlement lam wegens 'vieze lucht' 'Europa' belooft meer openheid Zit goed, blijft goed BUITENLAND KORT Servische strijders rond Sarajevo zijn goed georganiseerd en bewapend v m Het 2-liter Value Pack. 2 RU! sder [stel ilKE heel (ïten) interieur «Rl1994 hESTBM DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse premier John Major heeft de bizarre dood van het Conservatieve Lagerhuislid Stephen Milli on gisteren omschreven als een 'persoonlijke tragedie van een man die zich behoor lijk ongelukkig en ellendig moet hebben gevoeld'. In Conservatieve kringen gonsde het gisteren van de angstige ge luiden dat het juridische en vooral (schandaal-)journalis- tieke onderzoek naar het 'ver borgen' leven van het zo keurige en degelijke Lagerhuislid tot nieuwe en pijnlijke onthullingen zal leiden. Geen minister waagde zich dan ook aan een verse bij drage voor de brave 'back to basics'-campagne. In de koortsachtige Westmin- ster-sfeer van speculaties en de vreemdste geruchten noteerde de Conservatieve partijleiding met een zekere opluchting dat de wilde verklaringen van de notoi re en biseksuele profvoetballer Justin Fashanu op verzinsels be rusten. Deze vooral van buiten de lijnen bekende vedette (hij is de broer van John Fashenu, de sterspeler van Wimbledon) had voor sensatie gezorgd door te genover zondagskranten te be weren dat hij met twee hoogge plaatste Conservatieven in bed was gekropen. Op de stoep van zijn huis in Edinburgh bekende Fashanu dat het een stunt was geweest om 'gemakkelijk geld' te verdienen bij de schandaalbladen. Naar verluidt had een krant hem bijna 900.000 gulden geboden voor de namen van zijn politieke vrien den. Het onderzoek naar de dood van Stephen Milligan duurt onder tussen voort. Naar verluidt houdt de politie het er op dat de in damesondergoed en met een plastic zak over het hoofd ge vonden politicus hoogstwaar schijnlijk het slachtoffer is ge worden van seks-standje met en tragische afloop, mogelijk onder invloed van stimulerende midde len. Volgens politiebronnen is de al gemene veronderstelling dat Milligan een zonderlinge 'wurg- seksvariatie' heeft geprobeerd met 'geïmproviseerd materiaal'. Vanwege zijn bekendheid als Lagerhuislid en als voormalig tv-journalist had hij niet naar een gespecialiseerde winkel dur ven gaan voor de aanschaf van materiaal met ingebouwde vei ligheidsvoorzieningen. De onwaarschijnlijke affaire en alle sensatieverhalen in de schandaalpers over Milligans onderdrukte geaardheid en ook over een stiekem homocircuit in het parlement maken het on waarschijnlijk dat de Britse re gering zich binnenkort zal uiten over het omstreden voorstel de meerderjarigheid voor homofie len te verlagen van 21 jaar naar 16, zoals in de meeste andere Europese landen het geval is. Van onze redactie buitenland Warschau - Leiders van de Poolse regeringscoalitie hebben gisteren gezegd dat zij de crisis die door het aftreden van minister van Financiën Marek Borowski was ontstaan, teboven zijn gekomen. Premier Waldemar Pawlak van de Boerenpartij en Aleksander Kwasniewski, leider van de Alli antie van Democratisch Links (de vroegere communisten) zijn overeengekomen dat zij hun coa litie zullen voortzetten en de strakke begroting die Borowski had ingediend zullen steunen. Winnaars De Boerenpartij en de oud-com munisten van de Alliantie, die in de communistische periode ook vaak samen regeerden, waren de te winnaars van de parle- I inentsverkiezingen van 19 sep tember. Sinds zij hun coalitiere gering vormden is er echter. steeds meer wrijving tussen hen staan, vooral door verschil I van inzicht over het economisch beleid en Pawlaks eigengereide I manier van regeren. De Boeren verwijten de Allian tie, haar verkiezingsbelofte om de bevolking een deel van haar I sociale zekerheid terug te geven, met gestand te doen. De Allian tie neemt het de Boeren op haar beurt kwalijk dat zij stilletjes 1 bezig zijn een machtsbasis te j vormen in de regionale besturen. Verder laakt de Alliantie het dat Van onze redactie buitenland Brussel - De in het najaar van '93 in gebruik genomen nieuw bouw van het Europees Parle ment in Brussel moet wellicht voor onbepaalde tijd gesloten worden. Metingen hebben aan getoond dat het gehalte (kanker verwekkend) formaldehyde in de lucht er tien maal hoger is dan de Wereld-Gezondheidsorgani satie toelaat. Personeel dat in het Espace Leo- pold-gebouw werkt klaagt al ge ruime tijd. Tranende ogen, lo pende neuzen, hoofdpijn, ver moeidheid en duizeligheid zijn bun deel. De tolken van het Europees Parlement zijn zelfs zo boos dat ze dienst willen weige ren tot het probleem is opgelost. In dat geval kan de zitting van het parlement op 23 en 24 fe bruari niet doorgaan, of zij ont aardt in een Babylonische spraakverwarring. De Nederlandse Europarlemen tariër Annemarie Goedmakers (PvdA) vraagt om een onderzoek door onafhankelijke deskundi gen. Eventueel kunnen dan de bouwers van het Espace Leopold aansprakelijk worden gesteld. Daar is haast bij, want de aan sprakelijkheid van de aannemers loopt in mei af. (ADVERTENTIES) de Boeren regelmatig de econo mische beslissingen afkraken die mede namens hun partij worden gepresenteerd. Borowski, die behalve minister ook vice-premier was, stapte op omdat hij vond dat Pawlak zijn strak monetair beleid ondergroef met uitlatingen dat Polen een socialer beleid nodig heeft. Het vertrek van de tot de Alliantie behorende minister had geleid tot speculatie dat de regering de monetaire teugels zou laten vie ren en het hervormingssbeleid vertragen. Pawlak en Kwasniewski hebben echter af gesproken dat de Alliantie, die meer dan de Boeren hecht aan voortzetting van de economische hervormingskoers, een vervanger voor Borowski mag aanwijzen. De Alliantie en de Boeren heb ben 'elkaar alles uitgelegd' en 'alles komt goed', zei Kwasniewski na het drie uur durende gesprek. Sommige Poolse kranten sugge reren dat de geschillen gladge streken, maar niet opgelost zijn. Het electoraat van beide partijen heeft zulke uiteenlopende belan gen dat zij onmogelijk beide te vreden kunnen worden gesteld. Protestmars Solidariteit, de vroegere vak bond die het communistisch re gime omver wierp maar bij de laatste verkiezingen niet eens meer de kiesdrempel haalde, heeft gisteren in het centrum van Warschau een demonstratie ge houden tegen het beleid van de regering. De demonstratie trok meer dan 20.000 deelnemers. Voorzitter Krzaklewski noemde het onaanvaardbaar dat de inko mens van de Polen blijven zak ken terwijl het land voor het tweede achtereenvolgende jaar economische groei doormaakt. Meer dan 20.000 aanhangers van Solidariteit marcheerden gisteren door de straat Novy Swiat in het centrum van Warschau. foto epa Van onze correspondent Bert Schampers Straatsburg - De Europese burgers kunnen weldra inza ge krijgen in 99 procent van de documenten van de Euro pese Commissie. Europees Commissaris Joao de Deus Pinheiro (Interne Betrekkin gen) zei dat gisteren in Straatsburg. Het besluit betekent een over winning voor de Nederlandse di plomatie. Afgelopen vrijdag nog kondigde het Nederlandse kabi net aan naar het Europees Hof van Justitie te stappen in een poging de Europese Unie tot een grotere openbaarheid van be stuur te dwingen. De Europese ministers besloten begin december onder protest van Nederland dat stukken niet openbaar worden gemaakt als de belangen van landen, instellin gen of personen in gevaar wor den gebracht. Ook besluiten op het gebied van het gemeen schappelijk buitenlands beleid, veiligheidsbeleid en justitie ble ven geheim. De Europese burger is zo nauwelijks in staat te ach terhalen wat er in Brussel op stapel staat. Het protest van ons land blijkt achteraf toch te hebben gewerkt. De voorstellen van Pinheiro, die zegt het steeds met Nederland eens te zijn geweest, hebben nu de goedkeuring gekregen van al le zeventien commissarisen. Pin heiro hoopt dat 'andere Europe se instellingen zoals de Europese ministerraad nu zullen volgen.' Elke burger kan nu bij de Euro pese Commissie schriftelijk een verzoek om informatie indienen. Binnen een maand komt er een antwoord. „Misschien dat we uiteindelijk 1 procent van alle documenten geheim moeten houden, omdat het gaat om pri vé- of bedrijfsbelangen", aldus Pinheiro. Blijmaker Johannesburg (afp) - De Zuidafrikaanse regering en het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) willen de ex- treem-rechtse blanke groepe ringen in het land een eigen gebied toekennen. Voorwaarde voor zo'n blank 'thuisland' is dat uiterst rechts aan de komende verkiezingen deelneemt. Pas dan is de rege ring bereid de grondwet te wijzi gen. Minister van Grondwetzaken Meyer heeft gisteren verklaard dat invoering van het voorstel afhangt van de bereidheid van het extreme Afrikaner Volks front deel te nemen aan de eerste democratische verkiezingen van eind april. Het Afrikaner Volks front weigert dat tot dusver. Volgens Meyer hoeft het blanke gebied niet aanéénsluitend te zijn, maar kan het uit verschil lende 'kantons' bestaan. Het mag niet op racistische principes zijn gebaseerd en moet een volle dig onderdeel van Zuid-Afrika blijven. Hoe dit in het vat gegoten zou moeten worden, blijft vooralsnog onduidelijk. De besprekingen hierover met het Afrikaner Volksfront zijn nog niet afge rond en is er ook nog geen beslissing genomen, aldus Meyer. Sterk vermagerde Deng in openbaar Beijing - De Chinese leider Deng Xiaoping is gisteren voor het eerst sinds een jaar weer op televisie verschenen om de Chinezen ter gelegenheid van hun nieuwjaar aan te sporen tot 'grotere overwinningen'. De 89-jarige Deng was vermagerd en leek sinds zijn vorige televisie-optreden achteruit gegaan. Hij bewoog zich traag en werd door twee dochters ondersteund (zie foto) toen hij functionarissen en oude kameraden begroette in Shanghai. Een van zijn dochters moest regelmatig hard in zijn oor herhalen wat er gezegd werd. VS gaan betrekkingen aan met Macedonië Skopje - De Verenigde Staten hebben de voormalige Joegoslavi sche republiek Macedonië gisteren officieel als onafhankelijke natie erkend. Washington streeft nu naar volledige diplomatieke betrekkingen met Skopje. De VS waren het laatste permanente lid van de Veiligheidsraad van de VN dat nog tot erkenning moest overgaan. Amerika was voorzichtig om de Grieken niet voor het hoofd te stoten, die zich vooral verzetten tegen de naam Macedonië voor de nieuwe staat. Vaticaan tegen EU-besluit homoseksuelen Vaticaanstad - Het Vaticaan heeft gisteren kritiek geuit op de beslissing van het Europees Parlement om een eind te willen maken aan elke discriminatie van homo's en lesbiennes. De 'eisen en pretenties van homoseksuelen' hebben niets te maken met de authentieke rechten van de mens, aldus de Vaticaanse krant Osservatore Romano. Anders dan de leden van het Europees Parlement voelt het Vaticaan niets voor het homohu welijk. Een huwelijk kan alleen worden gesloten tussen man en vrouw en voor opvoeding van kinderen zijn een vader en een moeder nodig, aldus de krant. Organisaties luiden noodklok over Sudan Nairobi - Twaalf hulporganisaties hebben gisteren de interna tionale gemeenschap opgeroepen de strijdende partijen in Zuid- Sudan onder druk te zetten om de oorlog te stoppen. Gevechts handelingen en bombardementen, waarschijnlijk uitgevoerd door het regeringsleger, hebben de afgelopen dagen circa 100.000 mensen op de vlucht gejaagd. Het offensief tegen de christelijke en animistische zuiderlingen wordt door de regering in Khartum ontkend, maar Westerse diplomaten en hulpverle ners maken melding van hevige strijd. Algerijns leger doodt fundamentalisten Parijs - Algerijnse veiligheidstroepen hebben de afgelopen vier dagen zeker twaalf militante moslims doodgeschoten en acht fundamentalisten gearresteerd. Dinsdag werden in de havenstad Oran twee mensen doodgeschoten, onder wie Oujdania Bouab- dellah, de leider van een terreurgroep. Zaterdag doodden' veiligheidstroepen in Jijel twee fundamentalisten. Bij Blida werden drie militanten gedood toen ze een hinderlaag hadden gelegd voor een legerpatrouille. Elders in Blida werden nog twee fundamentalisten in vuurgevechten gedood. Broer van Berlusconi in opspraak Rome - Paolo Berlusconi, de jongere broer van de Italiaanse tv-magnaat en politicus Silvio, zou meer dan een miljoen gulden smeergeld hebben betaald bij de verkoop van onroerend goed. De 44-jarige Paolo leidt de onroerend goed-tak van het Berlus- coni-imperium. Tussen 1983 en 1986 zou hij voor 25 miljoen gulden aan kantoorruimten hebben verkocht aan 'Cariplo', de grootste spaarbank van Italië. De bank mocht, aldus een getuige bij het corruptieproces in Milaan, 5 procent houden als smeer geld. Deels ging dat naar de christendemocratische en de socialische partij, de rest verdween in de zakken van de bankiers. De affaire is hinderlijk voor de politieke ambities van Silvio Berlusconi, die nu te kijk wordt gezet als man die zijn fortuin te danken heeft aan de corruptie van het oude regime. Bonn stuurt Kroaten niet massaal terug Bonn - Duitsland zal niet massaal honderdduizenden Kroati sche vluchtelingen terugsturen naar hun land, hebben de ministers van Binnenlandse Zaken van de Duitse deelstaten gisteren besloten. De deelstaten hebben de termijn voor repa triëring van de vluchtelingen verlengd tot medio 1995. Anders hadden ze binnen twee maanden weggemoeten. Daartoe was eerder besloten omdat Kroatië niet meer in oorlog is. Dit besluit had zowel in Kroatië (dat zich al overspoeld zag door alle terugkeerders), als in Duitsland zelf tot zware protesten geleid. Door Aad Jongbloed Het wapen dat zaterdag een bloedbad veroorzaakte op de markt in Sarajevo was een 120 mm mortier en dat wa pen kan binnen enkele minu ten verplaatst worden naar de beschutting van de bossen. KVISSEL katoenen dhurrie. Handgeweven vloerkleed. Formaat 120x180 cm. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSR1JT SLIEDRECHT Dat is nu precies het probleem van mogelijke Navo-luchtaan- vallen op stellingen rond Saraje vo. Er is een groot aantal doelen, dat inmiddels verlaten is, maar er is bij aanvallen vanuit de lucht ook groot gevaar voor vliegtuigen en burgers. Sarajevo is geheel omsingeld door Bosnische Serviërs, die hun stellingen hebben in de heuvels. Met name op de helling van de berg Trebevic zijn mortieren en machinegeweer-nesten ingegra ven en in de bossen daar vlakbij zijn artilleriestellingen. De Ser viërs beschikken ook over radar, waarmee aanvallende vliegtui gen kunnen worden gelokali seerd om daarna aangevallen te worden. Extreem In tegenstelling tot elders in ex- Joegoslavië, waar vaak militaire bendes de dienst uitmaken, zijn de Bosnische Serviërs rond Sa- Veronderstelde posities Servische belegeraars O, L IK' Lukavac ■"CT anp - bron: afp/apa rajevo goed georganiseerd; zij houden bovendien al maanden rekening met aanvallen vanuit de lucht. Hun bewapening is extreem te noemen. Ze beschikken zelfs over wapens die tot dusver niet gebruikt zijn, maar die in geval van nood de vuurkracht enorm vergroten. Ze hebben onder meer Trnovo de M87, een meerloopse raketin richting, waarmee 262 mm ra ketten kunnen worden afgescho ten met een bereik van bijna 50 kilometer en de M77 meer-loops, die een bereik heeft van 18 kilo meter. Om te voorkomen dat ze geraakt worden vliegen piloten van VN- verkenningsvliegtuigen nu op een hoogte van 10.000 voet bo ven de Servische stellingen, maar wanneer ze voor een aan val veel lager moeten vliegen, lopen ze de kans op vuur uit luchtdoelwapens als SA6's, SA7's, SA'8' en 9's, afgezien nog van zwaar machinegeweervuur. De Serviërs hebben bovendien ten noorden van Sarajevo nog artillerie van Russische makelij (D20 en D30), 105 en 155 mm houwitzers, 122 mm raketten en Sam 6 en 7 raketten. Bommenpakket In militaire kringen wordt ver ondersteld dat de Serviërs bij een aanval vanuit de lucht een voortdurend bommenpakket op Sarajevo laten vallen. De kans dat dit veel burgerslachtoffers zal vergen is groot. Zonder twij fel zullen er ook slachtoffers val len onder de Bosnische moslims, die op enkele plaatsen rond Sa rajevo nauwelijks 50 meter van hun vijanden verwijderd zijn. De kans dat bij Navo-aanvallen onschuldige slachtoffers vallen is des te groter omdat de Ser viërs zich voortdurend zullen verplaatsen en de doelen voor de Navo-vliegtuigen steeds onze kerder worden. Maanden hebben ze getraind om binnen enkele minuten vuur af te kunnen ge ven en daarna met hun wapens in de bossen te verdwijnen, de zogenaamde fire and run tactiek. De wapens en de munitie waar over de Bosnische Serviërs be schikken lagen aanvankelijk bijna letterlijk voor het oprapen. Door de ervaring tijdens de Duitse bezetting wijzer gewor den had het Joegoslavische regi me overal in het land wapende pots ingericht, die -volgestuwd met alle mogelijke wapentuig- zouden kunnen dienen voor guerrilla's. Vooral in de omge ving van Sarajevo waren meer dere van die depots. Aanvulling van vooral munitie verloopt via illegale handel en smokkelrou tes. Complete oorlog Een ander gevaar van luchtaan vallen is dat de aanwezige VN- troepen op de grond bestookt zullen worden en dat - dus - de Navo-luchtmacht op de plekken waar dat gebeurt een bescher mende taak krijgt. Het gevolg hiervan is weer dat er geen spra ke meer is van een strafexpedi tie, maar dat de Navo overal in Bosnië in een complete oorlog verzeild raakt. En als dat ge beurt kan de Navo er niet aan ontkomen ook grondtroepen te sturen. Welk Navo-land zal die willen leveren? S j waarborg f5

de Stem | 1994 | | pagina 5