Deurwaarder met diploma Ondanks hbo blijft humor sterkste wapen om de centen binnen te krijgen Kamer wil va kostwinners 'Jciiimiih 'Tien procent nj ledereen is veri DE STEM BINNENLAND BUITENLAND deSTEM UIT HET HART VAN AFRIKA Hulp- multinationals DE STEM- Aow (1) 1 Aow (2) Aow (3) Lingerie van wereld klasse DESTEM DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 Hulp is niet altijd onbaatzuchtig. Soms moeten hul porganisaties uit het Westen oppassen dat ze niet meedoen aan schending van mensen rechten. De hulpverleners in Afrika zijn in dienst van de grote hulp-multinationals. Die organisaties vechten elk voor hun plaatsje aan het hulp front. Dat gevecht krijgt af en toe onsmakelijke proporties. Ik sta er vaak bij en kijk ernaar. Dan raken de mensen waar het omgaat knel en het minste wat er dan gebeurt is, dat ze vernederd worden, schending van mensenrechten is dan maar een kleine stap. Voedselhulp is een industrie in Afrika, misschien wel de belangrijkste. Grote organisaties als het Wereld Voedselprogramma en Cart delen voedsel uit op plaatsen waar het voor hun eigen personeel veilig is. Een leger voorzien van tanks, bommenwerpers en met steun van Iran rukte vorig jaar van uit noord-Sudan het zuiden van het land binnen om de rebellen daar voor altijd naar Allah te helpen. Honderdduizenden mensen kwamen in paniek in bewe ging, maar de eersten die ver trokken waren de hulporgani saties. Ze gingen terug naar Kenya en Uganda om vanuit veilig gebied in de oorlogszo ne te kunnen infiltreren. Zo blijft de hulp op gang, en het gul gevende thuisfront tevre den. Probleem is alleen: hoe bereik je die vluchtende, verstrooide massa. Daar is maar één methode voor: de westerse, de bureau cratische. Dat betekent allemaal een kamp in, want 'we moeten de mensen wel kunnen zien en we moeten ze kunnen tellen Daar begint de vernedering. De grootschalige logistiek van de hulp bv's dwong de Suda- nezen ertoe om niet naar hun woongebieden terug te keren. Zé sjokten naar Uganda en lieten zich registreren: stem pelen voor brood en pap. De westerse ambtenaren kon den ze daar tellen. Zo zijn ze in anonieme getallen in de hulpstatistieken en in de wes terse media verschenen. De oorlog luwde even, maar ondertussen ligt hun akkertje thuis er verlaten bij, de dor pen zijn leeg. Wie wel eens door die kam pen loopt, hoort verhalen van vernederde, afhankelijk ge maakte mensen die heel goed beseffen in wel systeem ze zijn beland. Met vernedering begint de aantasting van men senrechten. Sommige van die kamp-Afri kanen lachen er om: „Als jul lie het zo willen, dan spelen we dat spel mee." De rebellen-beweging SPLA, die in het zuiden van Sudan opereert, deed dat ook. Hun advies aan de dorpelingen: „Ga naar de kampen, daar is overvloed. Laat je registreren als hongerlijder, dan heb je geen problemen." Door Veldman Zo vernielt het vangnet dat wij spannen om de hongeren de mensen op te vangen hun waardigheid en hun sociale structuur. De dorpen blijven leeg. Zijn er alternatieven voor die bureaucratische dwanghulp? Ja, er zijn ook Afrikaanse structuren om hulp te vérde- len. Het probleem is dat we die niet kunnen controleren op onze Westerse manier. De eigenlijke vraag is: kunnen we mensen door ze een boter ham voor te houden, dwingen onze taal te spreken, dwingen om zich aan te passen aan onze opvattingen over econo mie? De vraag stellen is het ant woord geven. Onze oplossin gen zullen nooit de oplossin gen voor Afrika zijn of voor Sudan. Als wij de waardigheid van de zwarte mensen hier niet respecteren, dan lachen ze ons uit. „Ik heb mezelf in laten regis treren in vier kampen," ver telde iemand me op de toon alsof hij een goede grap ver telde. Afkeurend fronsen wij bij die Afrikaanse variant van sociale fraude, maar de Suda- nees lachte erom. Wat is het alternatief? Dat we ons aanpassen aan hun struc turen. Dat we voedsel geven aan de dorpshoofden en daar mee de waardigheid van deze gezagsdragers waarderen. Als zij voedsel verdelen, komt het zeker zo goed terecht en ze hebben er geen mensonwaar dige kampen, pc's of statistie ken voor nodig. De moraal van het verhaal: ons goedbedoelend hulpsys teem werkt wel bij een wa tersnood in Limburg, maar dat betekent nog niet dat het de oplossing is voor Afrika. Veldman is de schuilnaam van enkele Nederlandse priesters en hulpverleners, die werken in het grensgebied van Sudan, Uganda en Kenya. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. s Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. s Sinds gemeenten veel meer zaakjes zelf moeten regelen, dienen deur waarders het steeds va ker op te nemen tegen doorgewinterde juristen. Als mbo'er zijn ze nau welijks partij. Dat wordt anders. Vandaag krijgen de eerste dertien deur waarders in ons land het hbo-diploma Deurwaar ders Lagere Overheden van de studierichting be stuurskunde van de Ho geschool 's-Hertogenbo- sch. Het 'deurwaardertje spelen kunnen we alle maal' hoort voor hen tot het verleden. Door Frits Stommels Deurwaarder Cor van Esch: 'Als de mensen centen hebben zijn het voor de deurwaarders drukke tijden.' foto pen Haag/Bonn (anp/dpa) - Nederlandse transporteurs die door Duitsland, België, Luxemburg of Denemarken rijden, moeten met ingang van volgend jaar snelwegtol betalen. Dat is het gevolg van een overeenkomst tussen de vijf betrokken landen die gis teren in Brussel is onderte kend. Nederlandse transportbedrijven krijgen de kosten van het Euro vignet voor de helft terug van de overt vast bela^ De vracB en vil afspi Brusf talinl ven kope| VNO: Den Haag (anp) - Het VNO wil i aow ingaat (thans 65 jaar) mogf gaat. Elk jaar dat de leeftijd woi tien procent in de kosten. HET ZIJN DRUKKE weken voor de deurwaarder. Want nu kan hij bij notoire wanbetalers het voor carnaval opgespaarde geld binnenhalen. Net als in mei, als de mensen hun vakantiegeld ontvangen, slaat hij toe. „Een deurwaarder weet de goede momenten wel te kiezen," zegt de 42-jarige Cor van Esch enigs-, zins wrang. Hij is coördinator dwanginvordering van de ge-' meente Den Bosch. Ondanks de drukte van het ogenblik kan hij vandaag niet op pad en kan hij zijn 'slag niet slaan' met betrekking tot onroe rend goed, havengelden, honden belasting, rioolrecht en afval stoffenheffing. Samen met de Broederschap van Deurwaarders Lagere Overheden viert hij het behalen van zijn diploma. Bij de broederschap zijn de meeste van de driehonderd deurwaarders van gemeenten, waterschappen en provincies aangesloten. Omweg Van Esch, die in sportkringen bekend is als coach van lands kampioen basketbal EBBC, zegt in het deurwaarderschap te zijn gerold. Dat gebeurde na een boekhoudkundige opleiding en een periode als kassier achter het gemeenteloket voor de pas poorten. Zijn omgeving zag ech ter meer in hem en regelde bijna achter zijn rug om dat hij de middelbare beroepsopleiding voor deurwaarder aan de be- stuursacademie in Rotterdam ging volgen. Hij zegt overigens dat zijn loketperiode goed van pas is gekomen. „Ik heb er heel wat mensenken nis opgedaan," zegt hij. Met die opleiding kon hij elf jaar lang aardig uit de voeten. „Maar toch merk je langzamerhand steeds meer dat je juridisch achter komt als je - zoals steeds vaker het geval is - met doorgewinter de juristen rond de tafel zit." Hij zegt het eerste dwangbevel, waarmee hij de straat op moest, nooit te zullen vergeten. Met een papier dat hij van tafel neemt, laat hij zien hoe dat toen voelde. Ritselend beweegt hij het tussen de zenuwachtige vingers. Maar al snel is hij harder geworden, ook al zegt hij het gevoel van de sociaal werker niet helemaal achter zich te hebben gelaten. „Want soms lijkt iets anders dan het is," zegt hij. „Dan heb je voor jezelf het idee dat het bloed onder je nagels wordt uitge haald, maar er is iets heel anders aan de hand. Zo ben ik wel eens heel erg boos geworden op een vrouw die ik al vijfentwintig aanmaningen had gestuurd. Toen ik op het punt stond om haar voor eens en altijd aan te pakken, bekende ze niet te kun nen lezen en schrijven. Ze had de buurvrouw niet willen inschake len omdat ze zich ervoor schaamde." Deze vrouw is overigens niet de enige analfabeet. In Den Bosch zijn er bijna zesduizend, zo'n zes procent van de bevolking. Boeman Deze deurwaarder zegt er niet mee te zitten als mensen hem als een boeman willen zien. Hij ziet zichzelf echter anders. „De deur waarder hoeft voor de meeste mensen geen probleem op te le veren. Ze weten dat je komt en waarvoor je komt. En voor men sen die het moeilijk hebben, ben ik niet te beroerd om een advies te geven. Wat me in zo'n geval verbaast, is waarom ze geen vrij stelling hebben aangevraagd." Maar het gaat niet er altijd zo gemakkelijk aan toe. „Mijn stropdas heeft wel eens scheef gezeten." En daarmee doelt hij op het feit dat hij door een cliënt hard is aangepakt. Het is niet voor niets dat in de opleiding, naast zaken als recht en mana gement, vragen komen voor een harde agressietraining. Het 'trai nen van klantvriendelijkheid' blijft echter voorop staan. Toch houdt Van Esch steeds re kening met agressie. „Ik heb geleerd om bij het overhandigen van een dwangbevel bij iemand thuis uit te kijken naar een vluchtweg. Ik ga zo dicht moge lijk bij de deur zitten en houd mijn opengeknoopte jas daarbij aan. Dan raak ik die tenminste niet kwijt als ik snel weg moet wezen. Ook is het heel belangrijk te weten hoe de deuren open gaan." Hij zegt 'hard' te worden als mensen alsmaar niet reageren op een dwangbevel en het naast zich neer blijven leggen. ,,'U hebt tijd gehad om te betalen', zeg ik dan, ik ga nu spullen in beslag nemen. Ik heb dan al nagegaan of ik een alternatief als loonbeslag of beslag via de sociale dienst kan toepassen. Daaraan geef ik de voorkeur, omdat het verschuldigde geld - met een minimum van hon derd gulden per maand - gega randeerd binnenkomt." Nog moeilijker wordt het wan neer iemand niet is te traceren en het onbekend is of en waar hij werkt en of er wel of geen uitke ring in het geding is: „In zo'n geval zit er voor mij niets anders op dan te kijken wat voor auto hij rijdt. Ik vraag dan naar zijn sleutels en kentekenbewijs. Heeft hij binnen dertig dagen nog niet betaald dan is die auto zijn eigendom niet meer." Bijspijkeren Van Esch zegt naar deze oplei ding te zijn gegaan om zijn juri dische achtergrond bij te spijke ren. Want het gaat al lang niet meer om kleine bedragen, waar geen procureurs of advocaten aan te pas komen. Een gemeente als Den Bosch doet voor een bedrag aan dertig miljoen gul den onroerend goedaanslagen de Van Esch als basketbal-coach. FOTO ANP deur uit en die worden allemaal betaald. „Je kunt dus wel begrijpen het gaat om grote posten. Ik om maar een voorbeeld te men, op het ogenblik bezig een aanslag van 65.000 guit en ik heb de indruk dat ik zw: belazerd word." Toch zegt hij goed los te ki komen van zijn werk. vijf uur de deur achter me dii gooi, ben ik alles kwijt," a deze deurwaarder. Maar d: niet voor iedereen het geval, heb een collega gehad korte tijd twee keer oversp; is geweest. Hij heeft ra stoppen met dit werk. Niet niets worden deurwaarders genwoordig psychologisch Want ondanks al je mensenl:| nis kun je soms aardig de rr' gaan en je moet je dan staande weten te houden." „Ik durf best te bekennen dat: van tijd tot tijd een beti paal voor mijn kop plak tegenover krijsende mannen vrouwen kom te staan, probeer ik ook dan zoveel lïf lijk mijn gevoel voor humor i bewaren. Humor is in mijn oge een sterk wapen om het binnen te krijgen." Agressie Hij waarschuwt niet te ge in allerlei verhalen over de de»| waarder. „Ik heb nog nooit 8 voet tussen de deur gezet," q hij. „Ik kijk wel uit, ik hebe| geen pijnlijke voet voor over." Agressie van de tegenpartij li meer voor de hand. „Er wo: wel eens een bril van het hoi gestompt en iemand krijgt i eens een jaap in zijn weri-l brauw. Maar het is zeker iff aan de orde van de dag. Ik t in die elf jaar één keer thuis baksteen door de ruiten g Die wanbetalers waren i mijn adres gekomen door r mij aan naar mijn huis te r Daar maak ik geen drama vsl Dat doet mijn vrouw ook nietal dat is voor mij het aUerbelanf'| rijkste." pet VNO vindt het 'reëel' om de aow-leeftijd geleidelijk op te schroeven tot 67 of 68 jaar. Dat zei VNO-voorzitter Rinnooy Kan gisteren tijdens een persbijeen komst in Den Haag. Ook zal de aow-uitkering in ver gelijking met de lonen de ko mende tijd omlaag moeten. Net als het CDA vinden de werkge vers dat de uitkeringen de ko mende vier jaar bevroren moeten worden. De aow moet wel 'op een behoorlijk niveau' blijven. De werkgeversorganisatie ziet beide zaken als oplossingen om in Nederland nog aanvaardbare oudedagsvoorzieningen in stand houden zonder dat zoiets gevol gen heeft voor de loonkosten. Het VNO vreest dat de pensioe nen en de aow de komende jaren schrikbarend duur worden, on der meer door de vergrijzing. Volgens Rinnooy Kan dreigen bij ongewijzigd beleid de pensioen kosten de komende tien jaar tot 135 procent hoger te worden. Hierdoor stijgen eveneens de loonkosten en dat wil het VNO koste wat kost voorkomen. DE HEREN Van Oorschot en Smolenaars beweren in De Stem van 7 februari dat de aow een sociale voorziening is. Het is echter een, in 1957 ingestelde Volksverzekering, waarvoor een ieder die werkt een premie moest, en nog moet, betalen en dus uit hoof de daarvan recht heeft op een uitkering op 65 jaar. Vanaf mijn jonge jaren, dus vanaf 1957, heb ik de maximale premie voor de AOW betaald. En moeten we nu weer bij springen voor de minder draagkrachtigen Op grond waarvan deze solidariteit? Ik heb vanaf 1948, vrijwillig, een behoorlijk hoge pensioen premie betaald voor een goe de oudedagvoorziening, en ik heb mij daarvoor in mijn jon ge jaren diverse pleziertjes voor ons en ons gezin moeten ontzeggen, terwijl velen van mijn leeftijdgenoten toen de instelling hadden 'we leven nu, en later, dat zien we dan wel'. Dat zijn de minder draagkrachtigen van nu. Nu is het dan Tater' en nu wor den diegenen die wel gezorgd hebben, gestraft want ze moeten maar solidair zijn en inleveren. Hoe de sociologen Van Oor schot en Smolenaars van de vakgroep Zekerheidswetten van de KUB te Tilburg aan hun wijsheid komen is mij volkomen onduidelijk en het slaat nergens op. Maar misschien kunnen deze heren en passant nog eens even uitzoeken hoe het zit met de volgende onbillijkheid in onze samenleving. Diegenen die op jonge leeftijd een huis durfden te kopen, met alle zorgen vandien en daarnaast nog pensioenrech ten opbouwden en op later leeftijd naar een bejaardente huis of verpleeghuis moeten, kunnen alles waar ze krom voor hebben gelegen inleve ren. Diegene die geen enkele voorziening trof en er maar op los leefde, krijgt hetzelfde maar nu van de bijstand. Dus weer wordt diegene die voor zijn oude dag zorgde, ge straft. En u wilt nog steeds dat we solidair zijn. Op grond !n korten en tl bewerken automatisch dat de °'et s'Mdpunt eens is. waarvan heren sociologen Zundert A. Homans DE HEER Arno Heltzel schrijft in De Stem van vrij dag 4 februari 1994 over 'de aow van het CDA' en de reac tie van de KBO hierop. Hij heeft het over 1981 en het verkiezingsprogramma van de WD. Verder over het kor ten van alle uitkeringen met 3 procent door de WD, terwijl in dat jaar het CDA, de PvdA en D66 op het regeringsplu che zaten, zoals Arno dat zo gezellig noemt; pluche ook voor de heer Albeda van het CDA die op Sociale Zaken zat; pluche voor die drie par tijen en in dat jaar, en dus niet voor de WD. Een beetje misleidend eindje aan Arno'si stukje. En dat voor een CDA'er, foei. Propaganda maken is ieders goed recht, maar doe het dan met open vizier, eerlijk en op de man af. Overigens zij opgemerkt, dat: - Arno ook niet weet dat de aow een ouderdomspensioen is en geen uitkering! - Arno ook niet zegt, dat sinds 1981 de aow ca. 15 procent aan koopkracht heeft verloren en dat gedurende die tijd het CDA altijd de groot ste regeringspartner is ge weest en het al die tijd dus voor het zeggen heeft gehad. - Arno ook niet weet, dat nota bene CDA-minister De Vries van Sociale Zaken de afgelopen week dit soort maatregelen uit de jaren '80 zo misleidend heeft verdedigd als 'zijnde zo goed voor de werkgelegenheid'. Lamswaarde Frans van Eijndhoven HET WAS gewoon een zielige vertoning. Dinsdagavond in AVRO's Televizier, om te zien hoe de hoogste baas van de Unie van Katholieke ouderen, mevrouw Van Son-van Beek, zich in allerlei bochten moest wringen om de kijker te doen geloven, dat zij het in een 'informeel gesprek' met Kok en later in de week met Brinkman wel zou regelen met betrekking tot de bevrie zing van de aow. De werkelijkheid is, dat de ouderenbonden al jaren door de overheid worden zoet ge houden met dikke subsidies om hun kostbare bestuursor ganen te kunnen betalen, maar van een daadwerkelijke invloed op de besluitvorming is geen sprake. Kijk maar naar de sluiting van de be- Naa van veri het lent sioe hooi dat tig diei Rin vast nori liev gevi pal' siof aar Ide pla val3 het! pH mei wa] Del (Na nea Pe] wa red vrq Den Haag - Een meerderheid in voordeel van kostwinners in de li afschaffen. De WD heeft daarover een ini- tijJ tiatief-wetsontwerp ingediend, de dat de steun heeft van alle par- (ADVERTENTIE) w INTERNATIONAL 3( jaardencentra, die gaan woon door ondanks alle pro-1 testen. De meer dan 600.000 leden] van de bonden zien gelul langzamerhand in, dat hun] bestuurders niet anders k nen doen, dan beleefd «»p aandacht vragen bij de minis- r ters en de kamerleden. Daar- om melden ouderen zich gelijks bij tientallen als lid ol donateur voor de Politieke Unie 55+, die zoals het ziet nu reeds laat aanzien met tenminste tien afgevaardig den in de nieuwe Tweede Ka; mer vertegenwoordigd zijn. Al deze ouderen hebben I ingezien, dat de beslissing® f in dit land gelukkig maar op één plaats worden genome" namelijk in het parlement. 1 zijn uiteraard vele kiezers, P die nog niet hebben gehoord van de Unie 55+. Maar komt, omdat we ons props-1 gandakruit nog even droog willen houden, om verwar ring te voorkomen, tot na de verkiezingen voor de gemeen teraden. 's-Heer Arendskerke, A.J. de Beijer SUCCES IN de politiek hangt af va mislukkingen daarentegen niet. H nauwelijks een belangrijk onderwe ken wordt met op hetzelfde ter Betuwelijn, de TGV en de uitbreidi betrekkelijk kleine zaak als het s goed voor imago-beschadiging var Eerst verloor milieuminister Aider hij zo hoog opgeeft van zijn invlc leed PvdA-leider Kok een nederla; noten zich in de Tweede Kamer te was een publicitair modderfiguui Arbeid. Tegelijkertijd werd mevrouw Maij in de steek gelaten in de Tweede k enige triomf in haar stem haar o\| had weten uit te buiten in de receptie van een oud-collega belt van een partijgenoot-bewindsvrouv De vijfde verliezer is Rotterdam. Bi der Linthorst hebben dat in hun re het huidige gemeentebestuur twintig jaar discussie is verder uit De zesde verliezer is dezelfde als i parlement leek hem alsnog aan brief van premier Lubbers van gié zo'n resultaat in de herkansing hen De zevende en laatste verliezer Weliswaar schrijft de eerste minis en is uitstel in de Nederlandse pol het door de Kamer verlangde afs echter feitelijk niet uitgevoerd. C daar niet over de hoogste boom i om te weten dat elke volgende boomd zal worden. Lankhorst kar slechts gedeeltelijk exploiteren. Er is maar een les voor alle verliezj rijke zaken verdienen voldoende a| V

de Stem | 1994 | | pagina 2