tijd Ruim Reis in de Icarus op dikke banden Malta ontleent identiteit aan overheersers Eerste 4 Arts Se; Angelique Stei CONSUMENT Amerikaans plaatsje Moab dankt faam aan mountainbike-festival DE8TEM DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 „Het onderwerp milieu is t belangstelling. De eerste i weggezakt" Th. Brouwer, voorzitter Leveranciers Milieu poor onze correspondent Bob van Huët Het Amerikaanse stadje Moab wordt langzaam beroemd. Dikke banden, gladde zandsteenrotsen en waaghalzen zijn daarvan de oorzaak. Na tionaal is de Fat Tire Bikeweek al bekend, maar ook de internatio nale deelname groeit ge staag. Voorafgaand aan Halloween maken fiets- demonen de dienst uit in mormonenland Utah. Door Angelo Damen Moab is een vlek van een stad in de Amerikaanse staat Utah. Het ligt ingeklemd tussen Canyon- lands en Arches; twee nationale parken van internationale schoonheid. Een haast beklem mende natuurpracht. In Arches zijn als gevolg van wind, regen en vorst talloze rotsen en zand steenformaties van binnenuit uitgehold. Over een tijdsspanne van 150 miljoen jaar heeft dat een ver zameling van ongeveer 1500 'bogen' opgeleverd. Het is 's werelds grootste verzameling natuurlijke bogen. Ze staan daar nu fragiel te pronken. Wie de moeite neemt om 's morgens bij zonsopgang het schaduwspel te ondergaan dat zich over de bogen voltrekt, verpandt zijn hart voorgoed aan dit natuur monument. Utah herbergt vijf nationale parken. Desolate canyons, schilderachtige plateaus; het ruige landschap als een ideaal decor voor diverse activiteiten. Dat weten ze in Hollywood al langer. Voor de opnames van de beroemde western Rio Grande reed John Wayne hier in 1950 rond als cavallerie-comman- dant in zijn strijd met de Apa chen. Enkele jaren geleden maakten Geena Davis en Susan Sarandon in 'Thelma and Loui se' hier een einde aan hun des perate vlucht en stortten zich in de Colorado River. Moab heeft een geschiedenis als filmstad. Zelfs de Hall of Fame voor stuntmensen uit de film wereld is hier gevestigd. Toch presenteert het stadje zich te genwoordig graag als dè fiets- stad in de fietsstaat van Ameri ka en gooit het haar achterland open om zo talloze nieuwe rou tes te creëren. 'Mountainbikers welcome!' In Moab laat de middenstand er geen twijfel over bestaan. Of het nu om de moteleigenaar, restaurant-uitbater, t-shirtver- koper of fietshandelaar gaat, iedereen slaagt erin om wat extra geld te verdienen tijdens de jaarlijkse invasie van het stadje door mountainbikers. De Fat Tire Bikeweek is het laatste grote evenement in Mo ab voordat het stadje aan haar winterslaap begint. Een inva sieleger van bijna duizend fiets- gekken uit vooral Californië en Colorado - en de laatste jaren ook de nodige Europeanen - neemt eind oktober bezit van het stadje. Voorafgaande aan Halloween maken fietsdemonen de dienst uit in Mormonenland. Uit anonimiteit Het Fat Tire Bike-festival is een evenement dat Moab uit de ano nimiteit heeft gehaald. Sinds het midden van de jaren tachtig is het stadje van vierduizend inwoners dankzij de vermaarde slickrock-route met stip geste gen op de lijst van fietsparadij zen. Het festival in Crested But te (Colorado) is nog steeds het domein voor mountainbikers die het wedstrijd-element be langrijk vinden. Maar de echte toppers laten zich ook graag in Moab zien, omdat de ritten veel technische vaardigheid verei sen. Moab heeft daarom ook het meest veelzijdige festival. Iede re dag is er keuze uit een tiental ritten. Je kunt altijd overal aan sluiten. De sfeer is gemoedelijk. Het clichématige 'Have a nice day' is hier vervangen door 'Happy pedaling'. Iedereen praat met iedereen en helpt el kaar bij pech onderweg. Toch moet je altijd zelf omhoog. En de weg naar de beloning - de afdaling - is meestal lang. 'Waarom ben ik hier aan begon nen' is een gedachte die vaak door het hoofd dwaalt. In de lichtste versnelling omhoog kruipen en af en toe verplicht moeten afstappen als de hoogte verschillen voor een doorsnee mountainbiker te veel oplopen. Dan blijft het altijd uitkijken voor de meer ervaren daredevils die de berg ook öp kunnen knallen. Tijd om van de onberoerde schoonheid te genieten is er pas op de top als de groep pauzeert en wacht tot iedereen veilig bo ven is. Zo zijn ze dan ook wel weer. Probeer ze alleen niet bij te houden als ze zich naar bene den laten vallen. 'De dood of de gladiolen' is een uitdrukking die hier zijn oorsprong moet hebben. Dat wordt duidelijk als je denkt de remblokken al bijna onverantwoord te sparen en vervolgens toch aan alle kanten voorbij wordt gereden. Uiteindelijk komt alles en ie dereen aan het einde van de dag samen bij Rim Cyclery; verza- melpost en dè plaats om te kijken en bekeken te worden. De nieuwste lichtgewicht fra mes worden geshowd, de aller laatste vindingen uitgepro beerd. Wie een dag geen zin heeft om te fietsen, kan gaan kijken bij de wereldkampioen schappen fiets-polo of op een vlot de uitdaging van de Colo rado en Green River trotseren. Rafting gaat er nergens ruiger aan toe als hier. Maar de echte fietsfanaat spaart zijn energie voor de Po ker Run op de allerlaatste dag. Deze rit op de slickrocktrail trekt de meeste deelnemers. Wie de tocht volbrengt en onderweg alle controleposten heeft be zocht, mag aan de finish een potje poker spelen. De te ver dienen prijzen variëren van bidons tot een ATB-fiets. Dit is Amerika. Nauwelijks bekomen van de zware inspanning op de fiets staan de deelnemers voor de pokertafel. Enkele noncha lant ogende delers, geven vijf kaarten en vervolgens mag ie dereen één keer zijn kaarten inwisselen. De meerderheid blijkt meer verstand van fietsen dan van pokeren te hebben en vraagt de deler dan ook advies. Veel hoge combinaties levert dat in de beginuren niet op. „Get out of here", is een kreet die menig zwaar transpirerende fietser krijgt toegevoegd als er weer eens een combinatie op tafel komt die kansloos is voor een prijs. Ach, daar is het ook niet om te doen. De echte winst ligt in het bedwingen van de slickrocktrail. Gladde rots Over een lengte van ongeveer twintig loden kilometers wurmt deze route zich door een gol vend landschap, bestaande uit ogen te schilderen op de hoge boeg van vissersbootjes om het 'boze oog' op afstand te houden. Van de Arabieren de bouwstijl, van de Maltezer ridders het ka tholicisme en Brits is het eiland tot in de tenen. Op de vraag welke taal de eilandbewoners thuis bezigen, Engels of Maltees (een romaans/arabisch/engelse mix) geeft Alexandra een typisch Brits antwoord: „De upper class spreekt thuis Engels, de middle class en working class Maltees." Alle eilandbewoners spreken overigens goed tot uitstekend Engels. Het onderwijs is vanaf de lagere school volledig tweeta lig. Opschriften, verkeersaanwij- zingen en menukaarten zijn standaard Engelstalig. Malta zou Malta niet zijn zonder de Maltezer ridders, de elite kloosterorde van adellijke houw degens. De verdedigers van Jeru zalem arriveerden in 1530 vanaf Rhodos op Malta en bleven daar totdat Napoleon Bonaparte hen in 1800 sommeerde te vertrek ken. De ridders gaven Malta aanzien, brachten rijkdom en kunstschatten naar het eiland. Maar dat is verleden tijd. De orde huist tegenwoordig in Rome en keert nimmer terug. Malta meet 27 bij 14,5 kilometer, Gozo 14 bij 7 kilometer. Op die beperkte oppervlakte vinden 340.000 mensen een plaatsje on der de zon. Dat maakt de ei- landstaat tussen Sicilië en Libië na Nederland het meest dichtbe volkte land van Europa. Het af gelopen seizoen ontving Malta Engels aandoende bouw een ruig stukje kust op Mak ruim 1 miljoen gasten die 1,2 miljard gulden spendeer^ Daarmee is toerisme de belani rijkste bron van inkomsten, zijn slechts enkele zandstra® jes, de rest van de kust is ra Van december tot maart is 'koud' met circa 10 graden C( cius, de rest van het jaar wat tot zeer warm. Gozo Een bejaarde Zweedse vaart over de zeestraat van a kilometer van Malta naar Go» Tegemoet komt een schuit dj ooit dienst deed op de Zeeuws Westerschelde. Hier gaan ve boten die elders werden a dankt nog jaren heen en weer. Op Gozo staat een colonne vu® rode busjes al te wachten verse lading toeristen. Een peltje bleek-frêle Britse vrouw tjes neemt kirrend bezit van d voorste bus. De dames rijden even later op kop van een kleit file naar de resten van de u heimzinnige tempel Gganti 3800 voor Christus gel door een onbekend volk. Kelten wellicht. De file rukt vervolgens op de lokatie waar ooit ap Paulus met 266 lotgenoten spoelde na een schipbreuk (Hat delingen vers 27 en 28) én plaats waar, volgens een wa losse interpretatie van de van Homerus, een Sirene beerde Odysseus te verleiden Een uitkijkpost en een souvenir keet markeren dit punt. Gozo is minder dichtbevolkt, dn rustiger dan Malta. Daar moei maar eens verandering in 1 men, vindt de Belg Amand Veranneman, al 15 jaar uitbate van een restaurant op (Chez Amand). Zijn droom: een swingend eiland. „We tennissen hier het hele jaar buiten, kan je fietsen, duiken, zwem men. Ideaal voor sportieve men sen," zegt hij wervend, „Drink wat van mij. Een kleintje misschien? Santé!" Informatie: Malta International! Verkeersbureau, Singel 540, 1011 AZ Amsterdam, telefoon: 020-6207223. niets anders dan lichtgekleurde zandsteenformaties zonder eni ge vorm van vegetatie. Letter lijk betekent slickrock dan ook gladde rots. Een misleidende naam, want de zandsteen ga randeert een uitstekende grip voor de wielen. De route is door middel van een witte markering duidelijk aan gegeven. Wie zo maar een tocht je over dit 'maanlandschap' maakt, zou weieens kunnen ver dwalen in het dorre achterland. Alleen op pad gaan is niet ver standig. Te weinig water bij je dragen ook niet. Ondankse de betrekkelijk korte lengte van het parcours duurt een rond gang toch al snel vijf uur. Doorzettingsvermogen is nood zakelijk om de tocht te volbren gen. Het stijgingspercentage van de slickrock bedraagt soms dertig procent. Dat lijkt het bedwingen van de heuvels - stampend op de pedalen - op voorhand onmogelijk te maken. Toch is dat de enige manier om deze bulten te overwinnen. Om hoog lopen lukt niet, fietsen wel. In de allerlichtste versnelling en ver voorover hangend lukt het ogenschijnlijk 'onmogelijke'. Op de fiets blijven zitten en trap pen. Trappen. Trappen. Wie op houdt met pedaleren en een voet aan de grond zet, weet dat hij of zij verdoemd is. Weer op gang komen is onmogelijk. Met fiets en al naar beneden glijden en een nieuwe poging wagen is de enige oplossing. Als een heuvel eenmaal be dwongen is, wacht een nieuwe uitdaging: de afdaling. Te lang in de diepte kijken, zorgt in veel gevallen voor een aarzeling en leidt tot het rondcirkelen op de top. Naar beneden gaan of niet? Wie weer thuis wil komen, moet de angst opzij zetten. De vin gers geklemd om de hendel van de achterrem. Naar beneden suizen, zo ver naar achteren hangend dat het zitvlak bijna in aanraking komt met het profiel van het achter wiel. In de achterrem knijpen kan geen kwaad; het gebruik van de voorrem is uit den boze. Wie zich, overmand door zenu wen, tot deze handeling laat verleiden weet zeker dat een nadere kennismaking met de weinig meegevende rotsen on vermijdelijk is. Een stevige fietshelm is dan ook geen over bodige luxe. Deze route leent zich dan ook niet voor al te bravoure-achtig rijgedrag. Toch zijn er altijd mensen die menen dat ze zich als een mo derne Icarus moeten gedragen. Ook al heeft- het festival een ongedwongen karakter en is ie dereen very loose Moab trekt ook de nodige thrillseekers aan. Zonder vleugels van was, maar met twee wielen op rubber, denken zij naar beneden te kun nen vliegen. De ontelbare losse stenen, verraderlijke bochten en onverwachte hoogteverschillen kunnen dan voor een onaange name buiteling zorgen. Zeker op de route met de vervaarlijke naam Poison Spider Mesa is het uitkijken geblazen. Verongelukt Het pad is zo smal, dat iemand die iets te veel van de rechte lijn afwijkt, zo in de schuimbekken de golven van de Colorado Bi- ver kijkt. In 1989 moest een waaghals, overigens niet tijdens het festival, zijn roekeloosheid bekopen met een val met dode lijke afloop. Toch zijn ernstige ongelukken zeldzaam. Over het algemeen zijn de paden vrij breed en voor wie niet te veel risico's neemt, is een afdaling in de meeste geval len een belevenis, die de adre naline in sneltreinvaart door de aderen jaagt. Het jaarlijkse mountainbike-festi val vindt altijd eind oktober plaats- De organisatie van deze 'Fat Tire Bikeweek' is in handen van Rim Cyclery, 94 West 100 North Moafc Utah 84532, VS. Telefoon. 09-1-801 259-5333. Informatie over fietsen in Utah via Bicycle Utan, P.O. Box 738, Park City titan 84060, VS. De staat Utah heeft een toeris tische vertegenwoordiging in Benelux: Vera Novak, Rue Er™* Dury 220, B-1410 Waterloo, Belgte, telefoon: 09-3233510075. Via ae reisbureaus informatie over Ne derlandse reisorganisaties fietsreizen naar Amerika verzo - gen. Londen - Februari en maart zij ,je beste maanden voor een tus: Niet zozeer voor de oriophoudel se het overstelpende culturele London Arts Season. get dit nieuwe initiatief van de menwerkende VW's worden aan toeristen tal van attracties, kortingen en buitengewone eve nementen geboden zoals exclu sieve 'after-show recepties' met (ie acteurs en actrices van onder andere de topmusicals 'Cats', •Miss Saigon' en 'Starlight Ex press' of een ontbijt met cow- )0ys in het kader van de grote expositie 'The Western' in het Museum of the Moving Image (MOMI) langs de Thames. Opzet vanLondens Kunsten Sei zoen is met name buitenlandse bezoekers een betere toegang te verschaffen tot het onmetelijke museum- en theaterlabyrint dat de Britse hoofdstad rijk is. Nieuw is een algemeen reserve- rings- en informatienummer ge opend voor nagenoeg alle activi teiten (00-44.71.396.4567, 24 uur per dag). Voor museumbezoek is de 'London White Card' gelan ceerd (£10 voor drie dagen en £25 voor zeven dagen) die toe gang geeft tot relatief dure ma nifestaties in bijvoorbeeld de Natural History and Science Museums, MOMI, Hayward Gal lery of Barbican Art Gallery. Spectaculair Londens museumagenda voor de komende maanden is buitenge woon spectaculair. De Tate Gal lery toont van 16 februari tot 8 mei de mega-expositie 'Picasso: beeldhouwer/schilder'. Met bijna 200 beelden, schilderijen, teke ningen en keramieken wordt een relatie gelegd tussen Picasso's schildergenie en zijn drie-di mensionale prestaties. De Tate-expositie is onderdeel van een 'Festival van de Spaanse Kunst' dat tot deze zomer duurt. De Royal Academy pakt in dat kader uit met een andere - uit het Prado overgebrachte - pu bliekstrekker 'Goya: waarheid en fantasie' (17 maart tot 12 juni), terwijl de Hayward Gal lery vuurwerk belooft met 'Sal vador Dali: de vroege, jaren' (3 maart tot 30 mei). De moderne Catalaanse kunstenares Eulalia Valldosera betrekt het Institute of Contemporary Arts (van 4 maart tot 17 april). Goudsmid Los van Spaanse sferen staan 'De Onbekende Modigliani', 240 tekeningen in de Royal Academy (tot 4 april), en in de National Gallery een expositie gewijd aan de Italiaanse landschappen van de zeventiende eeuwse Franse schilder Claude Lorrain (tot 10 april). Veel succes heeft momen teel de tentoonstelling 'Fabergé: Keizerlijke Juwelier' in het Vic toria and Albert Museum (tot 10 april). Onder de 350 voorwerpen van Ruslands fameuze goudsmid zijn acht keizerlijke paaseieren en herdenkingssieraden voor de kroning van tsaar Nicolaas H. Musicals Het musicalfront wordt met vier producties als vanouds gedomi neerd door Andrew Lloyd Web ber. Diens laatste show 'Sunset Boulevard' (Adelphi Theater) klinkt wat uitgekauwd maar is niettemin de moeite waard van wege het computergestuurde spel met adembenemende de cors. Naast non-Webber klassiekers sis 'Grease' (Dominion Theatre), Des Miserables' (Palace Theatre) Dabaret' (Domar Warehouse) en 'Fiddler on the Roof' (London Paladium, vanaf 17 juni) zijn er ook wat avontuurlijker musicals als de luidruchtige en sentimen tele 'Blood Brother' (Phoenix) en de vrolijke kolderparade 'Hot Stuff' 1~:J— •--> (Cambridge Theatre). Toneel Voor een Cockney-reïncarnatie van de Franse mus Edith zorgt Het begon met een telefoontje1 Stasse. „Ik zoek een niet te Angelique Stein (28). Het resultaat se Amsterdamse nu iedere werkdag Ue ochtenduitzendingen op R uaarmee de opvolgster van Telkens kort een zoekactie n< eerd, een uur later volgen de Iedere werkdag. Radio 2,10. K bra\ Radio 2 Lex naar eer results uur 1.15 i Het eiland Malta heeft de grootste natuurlijke ha ven van het Middellandse Zee-gebied. Zegen en vloek. Zegen: de haven trok door de eeuwen heen zeevarende volke ren die allemaal een bij drage leverden aan de lo kale cultuur. Vloek: velen wilden de haven verove ren. De identiteit van Malta? Een deeltje Ara bisch, een snuifje Grieks, een theelepel Phoeni- cisch, katholiek gekruid en overgoten met een Britse saus. Een mengel moes op de grens van Europa en Afrika met de geur van vroeger. Door Arnold Mandemaker Winter. Een vochtige hitte ligt over Malta gedrapeerd. Vanuit het zuiden voert de wind een onbestemde geur mee. Is het de woestijn, Afrika? Of is het de taaie Charob, een van de weinige boomsoorten die het hier vol houdt? Het felrode personenbusje botst richting hotel over absurd slech te wegen. Onder de zitting kra ken en kreunen de schokbrekers, in het bagagedeel klapperen de koffers. „Maar we betalen geen wegenbelasting, dus we hebben geen recht van klagen," zegt gids Alexandra Radulovic later. De avond valt. Mdina, ooit hoofdstad en nu een verstild dorpje, is gebouwd tegen de hoogste heuvel van het eiland. De heuvel biedt een schitterend panorama op de klont van zachtgele zandsteen die het noordoosten bedekt. Alleen de échte Maltees onderscheidt in deze chaotische agglomeratie de diverse gemeenten. De leek ziet Op een boot geschilderde ogen: een overblijfsel uit de tijd dat de Phoeniciërs op Mal ta waren. FOTO'S ARNOLD MANDEMAKER ingezet in uitbundige jaren-vijf- tigvormgeving: wenkbrauwen boven voor- en achterlichten, wagenbrede chroomstroken op de grille. Malta is in de avonduren uitge storven, op één plek na: St. Julian's Bay. In dit partje noordoost-kust bevinden zich de disco's. Die zitten, vooral in de weekeinden, afgeladen vol. Alles wat jong is, begeeft zich na het invallen van de duisternis naar deze vrijplaats van onbekom merd genieten. slechts een onafzienbare hoop platte huizen met daarboven een woud van fragiele antennes. Een Europese kasbah. In het westen en zuiden is het donker. Daar worden op stenige landbouwterrassen onder meer de aardappels verbouwd die in Nederland zo'n goede naam heb ben. De oogst gaat trouwens in tegraal naar de lage landen. Ford Anglia Het idee van een tijdreis: hier rijden voertuigen die elders al lang uit het straatbeeld zijn ver dwenen. Ford Anglia (met schui ne achterruit), Morris Minor, Opel Kapitan, massa's Mini's. „Auto's houden het hier lang vol," licht Alexandra Radulovic toe, „want er is hier niet een weg waar je hard kunt rijden. Ja, er is één stukje snelweg, van het vliegveld naar Valletta. Sommi gen gaan daar 's nachts naar toe om eens even lekker te kunnen racen." Soms gaat het fout, vooral als er alcohol in het spel is. Aan drankcontroles begint de politie niet. Voor het openbaar vervoer wor den oude bussen van Leyland Een Nederlander die hier al ja ren van zijn pensioen geniet, belicht de achterkant van Malta, zorgvuldig verborgen achter de fagade van drie- tot vijfsterren hotels: „Wat denk je, 340.000 mensen op een kluitje en ze gebruiken geen voorbehoed smiddelen. Dat levert inteelt op van jewelste. Een mongooltje, soms zelfs twee, per gezin is hier geen uitzondering. En wat ik ook niet kan velen is dat ze hier constant vogeltjes doodschieten. Maar goed, ik heb een huis in een rustig deel van het eiland, met een grote muur erom en een stevige poort. Ik betaal weinig belasting en het is bijna altijd mooi weer." In Valletta kijken we, vanaf Up per Barakka Gardens, neer op de grootste natuurlijke haven van de Middellandse Zee, die dan ook toepasselijk Grand Harbour heet. „Ónze zegen en ons nood lot," verzucht Myriam Rossig- naud, geboren en getogen Malte se ondanks haar Franse achter naam. „Een stoet van overheer sers is op die haven afgekomen. Phoeniciërs, Grieken, Romeinen, Byzanthijnen, Arabieren, Brit ten. En tijdens de Tweede We reldoorlog natuurlijk de Duit sers, maar die hebben het nooit van ons kunnen winnen." Boze oog De lokale bevolking heeft van alle overheersers wel iets overge nomen. Van de Phoeniciërs bij voorbeeld de gewoonte om twee in X Moab, in de Amerikaanse staat FOTO ANGELO DAMEN Steeds vaker dwaalt de vraag 'Waarom ben ik hieraan begonnen?' door het hoofd. Fietsen Utah, is een wonderbaarlijke ervaring.

de Stem | 1994 | | pagina 26