'Opheffen verkeersgroep fout' 'Al moet ik ze tot Parijs achtervolgen' Gemeente Terneuzen voert campagne voor de verkiezingen bieding" >0-30220 Litouwse belangstelling voor Dethon PLAATSELIJK NIEUWS KORT ZEEUWS Opperwachtmeester ongelukkig met verdwijnen verkeersspecialisten Waterlandkerkje herstelt trekker-trek oude stijl in ere op Meerminnefeest Stedebouwkundige visie kern Sluiskil luidt voor dorp nieuwe start in ZEELAND C3 Ro,v ]s Bijeenkomst van Ö66 Oostburg Piet Gelderland neemt afscheid van de verkeersgroep Zeeuws Biologisch Museum laat werk preparateur zien EXAMENS DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 14.500.- 19.750.- 1989, [>ekr., 31.500.- J.000 km, lergr. Jrtstoelen, kl. 23.750.- I.000 km, phterspoiler, 16.750.- 36.000 led. zijra- |rale vergren- 26.500.- j.000 km, p84 4.000.- 6.500.- 5.750.- B83, pkhaak, 3.500.- t. 1987, kl. hterspoiler, 9.500.- 1.000 km, |ntr. 26.500.- 3.000 km, ■AN }d, temprijs 2.500.- fi 1987, kl. zilver lias 12.250.- ■0, 2-drs. uitvoe- Inj. motor, 16.500.- luni '89, kl. eigen, centrale Irtstoe- 19.850.- lod, ftiler, STARCO Lid Bovag f< 13 65.- k 13 65.- k 13 70.- 14 81.- 14 85.- ;x 15 90.- x 15 HR 95.- X 15 HR 95.- X VR16 120.- tage balanceren er niet bij: bel ons! ■manweg-Polenweg, |EcoTyre net Europese iso pkeu ring- Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen gnat de komende weken de burger stimuleren om op 2 maart te gaan stem men voor de gemeenteraad. pe campagne bestaat uit twee informatie-bijeenkomsten, vier advertenties in de regionale dag bladen en de organisatie van schaduwverkiezingen op de scholen Petrus Hondius, het Zel- denrustcollege en het ROC Wes- terschelde. De eerste informatiebijeenkomst vindt plaats op zaterdagochtend 19 februari van 9.45 tot 12.00 uur in de burgerzaal van het stadhuis. Op het programma staan inleidingen door burge meester R. Barbé en wethouder A. Stahl-Hemelsoet over de ver kiezingen. Vervolgens geven ver tegenwoordigers van de Terneu- zense politieke partijen een kor te uiteenzetting over de belang rijkste punten van hun verkie zingsprogramma. Voor deze bij eenkomst worden alle stemge rechtigde buitenlandse inwoners uitgenodigd. In samenwerking met het Petrus Hondius, het Zeldenrustcollege en het ROC Westerschelde houdt de gemeente op donderdag 24 februari schaduwverkiezingen voor scholieren van zestien en zeventien jaar. Voorafgaand hieraan, op woensdagavond 23 februari wordt om 19.30 uur een forumdiscussie gehouden in het Zeldenrustcollege waaraan ver tegenwoordigers van de lokale politieke partijen deelnemen. Tevens besteden de scholen tij dens de lessen aandacht aan de gemeenteraadsverkiezingen zo dat de leerlingen in staat zijn op 24 februari een bewuste keuze te maken. De leerlingen maken hun keuze op basis van de bestaande kandidatenlijsten. Met de organisatie van schaduw verkiezingen wordt geprobeerd jongeren aan te zetten na te denken over de gemeentepoli tiek. Deze schaduwverkiezingen kunnen indirect ook de ouders/ verzorgers van de leerlingen aanzetten te gaan stemmen. In februari besteden ook de school kranten aandacht aan de ge meenteraadsverkiezingen. Sinds 1 januari van dit jaar stuurt de gemeente inwoners een week voor hun achttiende ver jaardag een folder met nadere informatie over onder andere het stemrecht. Van onze verslaggever Terneuzen - Het wegvallen van de verkeersgroep van de regiopolitie in Zeeuws- Vlaanderen is een grote vergissing. De specifieke kennis van de negen medewerkers op het gebied van verkeer verdwijnt en dat is voor Zeeuws-Vlaanderen geen goede zaak. In deze regio, een van de meest verkeer- sonveilige gebieden in Eu ropa, is de verkeersveilig heid een gevoelige zaak. Deze verontrusting wordt uitge sproken door opperwachtmees ter P. Gelderland van de ver keersgroep. Gelderland neemt binnenkort afscheid van de poli tie. Hij gaat met Functioneel Leeftijds Ontslag (FLO). De reorganisatie is dan wel gro tendeels aan hem voorbij gegaan maar heeft daar wel een duide lijke mening over. Het opheffen van de verkeersgroep, waar hij vanaf 1970 bij werkzaam is, gaat hem nauw aan het hart: „Men sen lieten bewust bevorderingen lopen om bij de toenmalige ver keerspost van de rijkspolitie in Terneuzen te komen. Ze volgden jaren lang trainingen en oplei dingen om zoveel mogelijk speci fieke kennis op te doen. Die kermis is niet op te vangen door de algemene dienst die de ver- keerstaak op zich neemt. Daar om is het zo zonde dat de ver keersgroep wegvalt." Cefrusteerd Be medewerkers van de ver keersgroep worden verdeeld over andere diensten. „Als er op hen een beroep wordt gedaan van wege de specifieke kennis, denk ik dat ze dat niet gemakkelijk zullen doen. Zijn immers gefrus- teerd en zullen zeggen dat de algemene dienst dat maar moet opknappen." Gelderland denkt daarom dat de politietop op het besluit om de verkeersgroep op te heffen terug zal komen. „Ik heb tegen Schril ler (waarnemend districtschef Zeeuws-Vlaanderen, red.) ge zegd dat de verkeersgroep over een jaar of vijf weer wordt opge richt. Waarschijnlijk onder een andere naam omdat ze hun fout niet willen toegeven. Grote fabriek De afscheid nemende opper wachtmeester vindt ook de reor ganisatie van de politie geen goede zaak. „De reorganisatie zou kostenbesparend moeten werken. Maar het heeft nog al leen maar geld gekost. Ook het werken wordt er niet leuker op. Het is net een grote fabriek. Heb ook nooit ingezien waarom er een reorganisatie moest komen. was immers een goede samen werking tussen de gemeente- en rijkspolitie en met de Belgische rijkswacht." Gelderland meent ook dat door de reorganisatie collega's be paalde verkeersovertredingen door de vingers hebben gezien. «Een hoop mensen waren ge klisteerd en liepen met andere gedachten in hun hoofd. Logisch want reorganistie doet altijd Pijn. Maar als de reorganisatie zond is zal alles weer normaal gaan draaien. En dan komt het weer goed." Oostburg - D66 houdt don derdag 21 februari vanaf 10.00 uur een verkiezings bijeenkomst in hotel Du Commerce in Oostburg. Thema van de avond is het democratisch bestuur van de gemeente. Sprekers zijn lijsttrekker Tonny Verhage, foke Jorritsma-Van Oosten, «egende op de D66-lijst voor de parlementsverkie zingen, en Jopie Boogerd- Wuaak, vierde op.de D66- hjst voor de Europese ver kiezingen. Opperwachtmeester Piet Gelderland van de ver keersgroep van de regio politie in Zeeuws- Vlaanderen kruipt over acht werkdagen voor de laatste keer achter het stuur van de onopval lende politiewagen. Hij wordt dit jaar zestig en gaat met Functioneel Leeftijds Ontslag (FLO). Van onze verslaggever Frank van Cooten Voor de laatste keer gaat Piet Gelderland volgende week op jacht naar verkeersovertreders en snelheidsduivels. Tijdens achtervolgingen wees de tril lende snelheidsmeter wel eens tweehonderd kilometer per uur aan. „Ik geef het nooit op. Al moet ik ze tot aan Parijs volgen. Wat dat betreft hebben ze een slechte aan me. Maar ja, Piet gaat ermee stoppen. Ze hebben geen last meer van me", lacht hij. Piet Gelderland zit wat onge makkelijk achter het bureau in het kantoor van de verkeers groep aan de Burgemeester Geillstraat in Terneuzen. „Ik ben niet zo'n man van achter het bureau zitten en ellelange vergaderingen houden. Alleen al het doornemen van de notu len neemt twee uur in beslag. Ga liever de straat op. Daar voel ik me het beste thuis". Gelderland praat met verve en enthousiasme over alle mensen die hij op de Zeeuws-Vlaamse wegen tegenkwam. „Zo hield ik een Belg aan in de buurt van Hulst vanwege een snelheids overtreding. Ik begon te schrij ven en hij zag de bui hangen. 'Awel meneer, u mag van mij met de vlieger twee weken naar Monaco. U mag zoveel eten en drinken als u op kan. Alles wordt door mij betaald. Maar dan moet u de bon laten zitten,' zei hij tegen me. Uiteraard ging ik hier niet op in maar ik moest later wel lachen. Kijk, ik ben altijd hoffelijk en beleefd als ik mensen bekeur of een waar schuwing geef. Daarom heb ik nooit problemen gehad." Gesticht En dan was er het verhaal van de Ford Escort met een kapotte uitlaat. „In de auto zat een man, een vrouw en een kind. Ik wilde ze waarschuwen voor die kapotte uitlaat. Toen ik ze aan wilde houden gingen ze er als een haas vandoor. Een lange en wilde achtervolging volgde toe aan België toe. Later bleek dat het kind was ontvoerd, dat de vrouw voor dertig misdaden werd gezocht en dat de man uit een gesticht was ontsnapt. Nee, bang geweest ben ik nooit." Of het verhaal van de Duitser die met zijn BMW ver boven de tweehonderd kilometer per uur over de Zeeuws-Vlaamse wegen snelde. „Hij deed helemaal niet moeilijk toen ik de bekeuring uitschreef. Maar toen hij het bedrag zag zei hij: 'Oei, het is wel een beetje veel, hè'. En dat is uiteraard de bedoeling. Men sen moeten wel het besef heb ben dat ze worden bestraft." De loopbaan van Piet Gelder land begon in 1961. Hij kwam in dienst bij de rijkspolitie als technisch controleur bij de ver keersgroep Terneuzen. „We de monteerden foutieve onderde len van een auto om de oorzaak van een ongeval vast te stellen. Daar is nu geen tijd meer voor." Zandvoort In 1967 werd hij wachtmeester en volgde gedurende negen maanden de specialistenoplei ding verkeer in Bilthoven. „Een mooie tijd. Zoals racen op het circuit van Zandvoort." Van 1968 tot 1970 maakte Gelder land deel uit van de verkeers groep in Maastricht. „Een mooie omgeving maar toen de mogelijkheid zich aandeed te rug naar Terneuzen te gaan aarzelde ik niet. Vind het vlak ke land toch mooier dan de Limburgse heuvels." In 1977 werd Gelderland op perwachtmeester. „Het was een mooie tijd. Alleen de mentali teit in het verkeer is veel slech ter geworden. Mensen zijn wei nig verdraagzaam voor elkaar. Bij een verkeersfout worden door mede-weggebruikers di rect agressieve gebaren ge maakt en lichtsignalen gegeven. Is het nu zo erg in plaats van de middelvinger omhoog te steken wat af te remmen of uit te wijken als iemand krap inhaalt. Ik weet zeker dat veel ongeval len voorkomen kunnen worden als wij met zijn allen wat tole ranter in het verkeer zouden zijn. Wat meer rekening houden met elkaar want iedereen maakt wel eens een verkeers fout. De verkeersopvoeding moet bij de schooljeugd worden verbeterd, want dat zijn de toe komstige automolisten en mo torrijders." In ieder geval is de technische staat van de voertuigen de laat ste jaren mede door de invoe ring van de APK volgens Gel derland flink verbeterd. „Ook de landbouwvoertuigen in Zeeuws-Vlaanderen verkeren in een technisch goede staat. Dat was vroeger wel anders. Maar dankzij de nodigde controles en verlichting is dat flink verbe terd. Ik durf gerust te zeggen dat de landbouwvoertuigen in Zeeuws-Vlaanderen technisch gezien de beste in Nederland zijn." Piet Gelderland heeft geduren de zijn loopbaan mooie zaken meegemaakt maar ook minder mooie. Zoals de ongevallen met dodelijke afloop. „Dat was al tijd vreselijk maar je moet daar niet te lang bij stilstaan. Anders ga je eronder door. Ik be schouwde het daarom als werk Piet Gelderland: Ik weet zeker dat veel ongevallen voorkomen kunnen worden als wij met zijn allen wat toleranter in het verkeer zou den zijn.FOTO WIM KOOYMAN dat nu eenmaal gedaan moet worden." Drank Snelheid, drank en opgevoerde bromfietsen zijn volgens Piet Gelderland de grote veroorza kers van de ongevallen in Zeeuws-Vlaanderen. „En daar om is die mentaliteitsverande ring zo nodig. In mijn ogen moet de Westerschelde Oever verbinding er nooit komen. Want daarmee neemt het ver keer toe en de kans op meer ongevallen. Ik zie liever een brug onder het kanaal bij Sluis kil want daar zijn de Zeeuws- Vlamingen veel meer bij ge baat." Piet Gelderland neemt vrijdag 25 februari afscheid met een receptie vanaf 16.00 uur in het kantoor van de regiopolitie aan de Rosegracht in Terneuzen. Hij zit na zijn afscheid in ieder geval niet stil. „Ik heb genoeg hobby's. Voetbal, zwemmen, fietsen, wandelen, knutselen. En reizen met de auto. Van onze verslaggever Goes - In het Biologisch Museum in Oostkapelle is tot en met 12 juni een tentoonstelling over het werk van de preparateur te zien. 'Tot op het bot', luidt de titel van de expo. Bezoekers krijgen kunstige resultaten van het pre- pareerwerk te zien, variërend van broze insecten, miniscuul fijnvertakt longweefsel, gevries droogde zoogdiertjes, opgezette beesten tot allerlei levensresten op sterk water. De tentoonstelling schetst de veelzijdigheid van een goede preparateur, naast de talrijke opgezette dieren en skeletten zijn er sluwe vervalsingen en fraaie reconstructies te zien. Ook wordt aandacht geschonken aan de historie van het vak met werk van Jan Bleuland, Petrus Koning en de gebroeders Blaschka. Het museum is dinsdag tot en met vrijdag en de zondag geo pend van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Terneuzen - Een delegatie uit Litouwen nam gisteren een kijkje in de sociale werkplaats Dethon in Terneuzen. Tien psychologen, psychiaters en di recteuren van sociale werk plaatsen in Litouwen zijn op werkbezoek in Nederland. Het bezoek aan Dethon is hier on derdeel van. De Litouwers zijn op zondag 6 februari in Amsterdam aange komen. Het hoofddoel van hun bezoek is kennis nemen van de wijze waarop in Nederland de zorg voor geestelijk gehandi capten is geregeld en kijken of het Nederlandse model in Li touwen toegepast kan worden. De delegatie kreeg bij Dethon een rondleiding in het bedrijf en uitleg over de wijze waarop de sociale werkplaats werk biedt aan geestelijk gehandi capten. Het Zeeuwse uitstapje werd voortgezet met bezichti ging van de Deltawerken. Het gezelschap reist zondag 13 februari vanaf Schiphol terug naar huis. Sluiskil GEEN CARNAVAL - In te genstelling tot vorig jaar is er ditmaal geen carnavalsfeest in Het Meulengat. De carnavals- stichting moest daarvan af zien, omdat men te weinig bestuursleden had om het eve nement te organiseren. Vol gend jaar zal er weer wel een carnavalsfeest gehouden wor den. DISCO - De maandelijks dis- co-avond Flash, die vrijdag 11 februari in Het Meulengat ge houden wordt, zal in het teken staan van carnaval. Voor de leukste en mooist verklede be zoekers zijn er geldprijzen en bonnen te winnen. Iedereen kan gratis aan deze wedstrijd deelnemen. Deze disco-avond, die onder leiding staat van het Sociaal Kultureel Initiatief begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor jongeren tot twintig jaar. Sint Jansteen OUD-PAPIER - In verband met carnaval haalt W Steen zaterdag 12 februari geen oud papier op. Bewoners wordt ge vraagd het papier op zaterdag 19 februari aan de weg te zetten. Axel GENOOTSCHAP - In het wijkgebouw aan de Piron- straat is donderdag 17 februa ri een bijeenkomst van hert genootschap Nederland-Israel. Aanvang 20.00 uur. Inleider is dr. D. de Vries uit Axel over het thema 'De geschiedenis van het Jodendom op Cura cao'. Nieuw-Namen OUD PAPIER - Leden van de muziekvereniging De Schelde- zonen halen zaterdag 12 fe bruari vanaf 9.00 uur oud pa pier op. De ophaling begint in de Hulsterloostraat. Volksdansen Kapelle - Medio april gaat een curus voor leidster volksdan sen van start in Kapelle op vrijdag tussen 14.00 tot 17.00 uur. De deelnemers worden opgeleid om les te geven aan groepen in de leeftijd van 50 jaar en ouder op het brede gebied van volksdansen. Voorafgaande aan de cursus worden de kandidaten getest op enige volksdanservaring. De cursus gaat uitsluitend door bij voldoende deelne mers. Aanmeldingen en infor matie bij de Zeeuwse Sport raad, sector Meer Bewegen voor Ouderen. Rozenkruisers Middelburg - Het Rozenkrui sers Genootschap houdt maandag 21 februari om 20.00 uur een bijeenkomst in de Zeeuwse bibliotheek. Thema van de avond is 'De mens is tweevoudig: eeuwig en sterfe lijk'. Terneuzen - Aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam promo veerde de Terneuzense Annie de Roo tot doctor in de wetenschap- Ï»en. Haar proefschrift, 'Settling abour disputes in Europe', in ventariseert de mogelijkheden voor een Europees mediatie-insti- tuut voor de beslechting van col lectieve arbeidsconflicten. Het proefschrift wordt uitgegeven door Kluwer. Breda - Heao, bedrijfseconomie: Eric Meerschaert, Clinge. Van onze correspondent Waterlandkerkje - De trekker-trekwedstrijd oude stijl, in het begin van de jaren tachtig hét succesnummer van de Meer- minnefeesten in Waterlandkerkje, wordt weer in ere hersteld. Op zaterdag 28 mei wordt er in het dorpje weer een trekkertrek wedstrijd gehouden. Kees de Nood is samen met enkele oud gedienden druk bezig met de voorbereidingen. Het zaterdagmiddagprogramma Nood geen probleem. „We heb- van de Meerminnefeesten werd de laatste twee jaar ingevuld met een moddercarrace. Dit le verde toch niet het aantal bezoe kers op, dat men gewend was. De truckshow van vorig jaar sloeg goed aan, maar kan in verband met ruimteproblemen niet groter worden. „In de jaren voor de moddercar race werden er tractor-pulling- wedstrijden gehouden onder de hoede van de NTTO, de landelij ke organisatie. Dat was veel aan regels gebonden en het was nooit goed. Dan weer de baan, dan weer de afbakening van het ter rein en ga zo maar door. Wij willen dit jaar weer eens een ouderwetse trekkertrek houden. Dat betekent wedstrijden met alleen standaardtractoren, want zo is het ook allemaal begonnen. Deze wedstrijden trokken vroe ger drie- tot vierduizend bezoe kers. Dat zal nu niet meer luk ken, maar we rekenen toch wel op ruim tweeduizend bezoe kers," zegt Kees de Nood van het organisatiecomité. De trekker-trekwedstrijd wordt dan, omdat de NTTO er niet bij betrokken is, een wilde wed strijd, maar dat is volgens de ben al een sleepwagen met de toepasselijke naam de Powerbre- ker. De begeleiding is geregeld en we hebben een reglement, dus we kunnen er tegenaan." Er wordt in vier klassen gereden, namelijk van 0 tot 2500 kg, van 2500 tot 3500, van 3500 tot 4500 kg en 4500 kg en meer. Ook de truckshow wordt dan weer ge houden. „We weten dat er velen behoefte hebben aan een ouderwetse trek ker-trek. Gezellig onder elkaar en sportief. Met veel deelnemers uit de regio. De supermonsters zijn dan niet van de partij,"weet Kees de Nood. De trainingen op zaterdag 28 mei beginnen om 10. 00 uur, de wedstrijden om 13. 00 uur. Er zullen maximaal veertig deelnemers worden toegelaten. De presentatie tijdens de wed strijden is in handen van de deskundige Pim van Hilten. Opgave voor deelname aan de wedstrijden dient te geschieden voor Hemelvaartsdag. Dit is mo gelijk bij Kees de Nood in Wa- terlandkerkje(01170-52178). Tij dens het avondprogramma van de Meerminnefeesten zullen on der andere Corry Konings, Anita Meijer en Dennie Christian op treden. Van onze correspondent Terneuzen - De commissie financiën ging gisteravond ak koord met de stedebouwkundige visie voor de kern Sluiskil, nadat eerder de contactraad van Sluiskil goedkeuring aan het plan had gegeven. F.M. Saerens, voorzitter van de contactraad, vroeg de leden van de commissie voortvarend te werk te gaan. „Het water staat de Sluiskillenaren aan de lippen. Laat de visie niet in een stoffige la liggen. Nu zitten we nog op slechts 2700 inwoners, terwijl er voor de Sluiskilse middenstand minstens 4000 inwoners nodig zijn. Met dit plan kunnen we een nieuwe start maken. Dan kun nen we onze energie eindelijk weer eens in ons verenigingsle ven steken." Mevrouw C. de Mol-Marcusse (CDA) vond dat de visie lang op zich had laten wachten. Volgens haar lag de schuld bij de inspec tiedienst. Zij zei te verwachten dat de bouw van een seniorenhof snel van start kan gaan. „Dan pas zien de inwoners dat er echt iets in positieve gebeurt." Open vragen in de visie zijn de financiële gevolgen ten aanzien van de te realiseren woonwagen standplaatsen en de verliezen van het grondbedrijf. A. van Himme (Groen links) „Acht jaar geleden hebben we al gesproken over de voortgang van de reali satie van standplaatsen. Nu komt dit aspect weer niet in de visie terug. Wethouder P.C. Hamelinck van financiën zei dat het een lange weg is geweest. „De woonwa genstandplaatsen zijn wel voor noemd in de visie, de financiële gevolgen zijn echter nog ondui delijk. De te verwachten verlie zen voor het grondbedrijf probe ren we te slijten bij het plan gebiedsgerichte benadering Ka naalzone."

de Stem | 1994 | | pagina 19