DE STEM Buurt is lange onzekerheid beu 'Armoedegrens komt weer in beeld' ■a met tioning! Terneuzenaren horen eisen tot negen jaar cel voor heroïnesmokkel E ©iTCODE Walpersoneel Olau Line voor omvlagging veren Hts Hogeschool Zeeland trekt meer studenten Commissie: 'Onderzoek nieuw plan voor wijkhuis Hof Zeldenrust/St.-Annapolder' GroenLinks bezorgd over storten van vervuild slib in het kanaal bij Zelzate Nieuwe start school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen in Middelburg Feij verliest deel macht in crisis Omroep Zeeland NATIONALE Fiom Zeeland doet dringend beroep op gemeenten IRI1994 If heel wat waardevolle palken in alle portieren nar stuur, stuurbekrach- \ouderhoogteverstelling ~y L'IL-t-MJI Cer. Je blijft erin rijden UNIERA jage Adriaansen, Baljui iaat 25, tel. 01157-27K Zeeland Van onze correspondente Middelburg - Voor de invoer én verkoop van 7,5 kilo kilo heroïne zijn woensdag voor de Middelburgse rechtbank tegen twee Terneuzenaren en een man uit Antwerpen ge vangenisstraffen geëist van respectievelijk vijf, acht en negen jaar. Daarnaast vordert de officier van justitie ook nog eens een boete van 100.000 gulden tegen de beide hoofdverdachten en 25.000 gulden tegen de 'rechter band' van een van hen. Tijdens een eerdere behandeling van de zaak op 10 december was de gevolgde procedure rond de inzet van een pseudokoopteam voor raadsman mr. Olie (van de 30-jarige Terneuzenaar O.C.) re den tot een verzoek om aanhou ding, teneinde een van de pseu- dokopers, agent A854 genoemd, als getuige ter zitting te horen. De man zou, samen met zijn broer F.C. (38) door de politie man zijn uitgelokt het spul te verkopen, waarna de 29-jarige M.A. uit Antwerpen had gezorgd door levering van de drugs. De eerste keer gebeurde dat op 18 augustus toen de pseudokoper ongeveer één pond heroïne bij O.C. had besteld en vervolgens ook afgenomen, en de tweede keer op 31 augustus, toen er sprake was van zeven kilo met een straatwaarde van één mil joen gulden, die vanuit een pand aan de Temeuzense Tuinstraat aan de geheim agent werd over handigd. Ook deze partij was door de Antwerpenaar geregeld, terwijl F.C. bij de transactie hand en spandiensten had ver richt. De gebroeders C. probeerden hun aandeel in de zaak te baga- talliseren, terwijl de man uit Antwerpen verkoos te zwijgen. „Maar telkens wanneer deze ver dachte wél wat zegt, spreekt hij' zich tegen", zo constateerde de officier van justitie die vervol gens over de brug kwam met een lawine van bewijzen tegen het drietal. De rechtbank had het niet rele vant geacht agent A854 als ge tuige op te roepen, maar wel de leider van het pseudokoopteam. En volgens deze getuige was er helemaal geen sprake geweest van uitlokking omdat het er in feite alleen maar om ging de gebroeders C. op heterdaad te betrappen. Van hen was al lang bekend dat zij zich op grote schaal bezig hielden met drugs en wapenhandel. Bekend was ook dat de winkel van O.C. uitsluitend diende als dekmanten voor deze activitei ten, en er was dan ook nog niet veel voor nodig om de winkelier te doen happen toen de pseudo koper met zijn voorstel kwam. „Het was duidelijk dat O.C. on beperkt kon leveren, en dat de heroïne bovendien van zeer hoge kwaliteit was", aldus de getuige. Hoewel broer F. pas in een later stadium bij de transactie betrok ken was, wist hij 'heel goed waarom het ging, zoals ook bleek uit de telefoontaps die de politie sinds januari had ge pleegd. Uit de afgetapte tele foongesprekken bleek bovendien de betrokkenheid van beide broers bij de internationale wa penhandel, terwijl ers verder sprake was van handel in cocaï ne, hasj en bedreiging van afne mers. O.C. hield voet bij stuk: de ge heim agent zou hem hebben uit gelokt en bovendien zou hij door de Koerdische terreurorganisatie PKK zijn afgeperst, terwijl hij als niet-Koerd met deze organi satie geen enkele band had ge had. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever Temeuzen - De buurt is de lange onzekerheid over een nieuwe huisvesting voor de Temeuzense buurtvereni ging Hof Zeldenrust/Sint Annapolder meer dan beu. Ruim honderdvijftig buurtbewoners woonden gewapend met spandoeken de vergadering van de raadscommissies welzijn en financiën bij. peur van de Nationale Postcode W met de Jackpotwinnaars. Kan urtzijn? iclusief de Jackpot en pzegging eenmaal per ikening af te schrijven: (twee lotnummers) (één lotnummer) t in aanvaarding van het reglement. dhr. mevr. LOTERIJ» De tekst 'De politiek heeft het al gehoord, buurtvereniging Hof Zeldenrust wordt vermoord' sprak boekdelen. Duidelijkheid kwam er echter niet voor de vereniging en haar medestanders. Na de vergade ring wist de buurtvereniging nog niet welke nieuwe huisvesting de gemeente voor haar in petto heeft. De leden van de raadscommis sies welzijn en financiën bleven gisteravond met te veel vragen zitten om knopen door te hakken over het geboden alternatief van burgemeester en wethouders. Het college laat het oog vallen op de Prins Willem Alexander- school die per 1 augustus vrij komt en wil de mogelijkheden van die school als nieuwe buurt voorziening laten onderzoeken. Maar het bestuur van de vereni ging diende deze week een plan in voor de bouw van een geheel nieuw buurthuis in de plaats van iet huidige gebouw aan het Ri vierenpark. Dit nieuwe buurthuis van dui zend vlerkante meter kost bijna 1,3 miljoen gulden. Dit plan was bij de commissieleden nog niet bekend. Daarom kon gistera vond geen weloverwogen afwe ging worden gemaakt. „Het is zeer uniek dat een buurt vereniging in eigen beheer een plan laat opstellen. Dit toont aan hoe actief de vereniging is", aldus voorzitter R. Maes. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet zegde gisteravond toe dit plan te onderzoeken en af te zetten te gen de mogelijkheden van de Prins Willem Alexanderschool. Een meerderheid van de com missie welzijn drong hierop aan. Diverse insprekers maakten nog eens duidelijk totaal niet geluk kig te zijn met huisvesting in de Prins Willem Alexanderschool. De school is ongeschikt als buurtvoorziening, de school staat niet in de wijk en kinderen gehandicapten moeten de drukke rondweg oversteken. Aan wethouder Stahl werden 1087 bandtekeningen overhandigd om bet protest kracht bij te zetten, bat de zaak al lang speelt werd tog eens benadrukt door R. Arends (D66). Hij wees op een rapport van drie jaar geleden waarin het huidige buurthuis al werd afgekeurd. Dit rapport is tergens meer te vinden. „Ik kan me de onzekerheid van de vere nging daarom best voorstellen, wat je wegdoet ben je kwijt en «et is nog maar de vraag wat je ervoor terug krijgt. Want het is tog met zeker of de school per 1 augustus vrijkomt. Daarom moet te mogelijkheid voor nieuw bouw worden onderzocht. De buurtvereniging heeft recht op een definitieve voorziening." De onzekerheid of de school wel vrijkomt werd onderschreven door Kerekhaert. „Want de Vrije School heeft ook een claim op het gebouw gelegd. Daar moet eerst absolute zekerheid over zijn. Kijk, de school is zeer ge schikt voor andere verenigin gen." De meerderheid van de commis sie ging in ieder geval wel ak koord met de sloop van het hui dige buurthuis en de plaatsing van een tijdelijke noodvoorzie ning. De meerderheid van de commissie financiën dacht hier anders over. Eerst moet het tota le plan, dus ook hoe het verder zit met de huisvesting voor de buurtvereniging, voordat een be slissing wordt genomen. Deze tekst laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Van onze verslaggever Vlissingen - Het walpersoneel van de Olau Line is geen tegenstander van het omvlaggen van de veerschepen, als dit het behoud van de huidige werkgelegenheid betekent. Veel buurtbewoners kwamen gisteren naar de vergadering van de Temeuzense commissies. FOTO'S WIMKOOYMAN Omvlagging, waardoor de sche pen onder de jurisdictie van een ander land varen, betekent een enorme kostenbesparing bij de jaarlijkse exploitatie en biedt ze kerheid dat de huidige werkgele genheid bij de veerdienst ge handhaafd blijft. Dit laat het personeel van de terminal in Vlissingen weten in een petitie aan de directie van TT-Line in Hamburg, de moe dermaatschappij van de Olau Li ne. Afname leerlingen economisch en administratief onderwijs Van onze verslaggever Terneuzen - Het aantal studenten op de Hogeschool Zeeland stijgt. Er staan nu 3137 studenten ingeschreven, dat is 23 meer dan in studiejaar '92-'93. De sterkste daling deed zich voor in het economisch-administratief onderwijs. Het heao bleef wel de grootste sector, maar het aantal studenten daalde van 1257 naar 1176. Grootste groeier in Zeeland is de hts: van 616 naar 663 studenten. De sectoren ge zondheidszorgonderwijs, laboratoriumon derwijs, pabo en maritiem instituut De Ruijter bleven ongeveer gelijk. Met de universiteiten in Zuid-Nederland is het aanzienlijk slechter gesteld. De Katho lieke Universiteit in Tilburg (KUB) telt nog maar 1513 nieuwe inschrijvingen, te genover 1558 in 1992, een daling van ongeveer drie procent. Aan de Technische Universiteit Eindhoven (TUE) zakte het aantal nieuwe studenten in een jaar tijd met maar liefst 12,5 procent van 1596 tot 1407. Uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het totale aantal studenten dat in Nederland inge schreven staat aan een universiteit het afgelopen jaar met drie procent is gedaald. De studies taal- en cultuurwetenschappen en gedrags- en maatschappijwetenschap pen spannen de kroon, met dalingen van respectievelijk acht en zes procent. Ge zondheidswetenschappen daarentegen ste gen in populariteit met drie procent meer inschrijvingen. Het walpersoneel laat gelijktij dig weten de Seebetriebsrat van TT-Line, die zich met hand en tand tegen het omvlaggen verzet, niet als zijn spreekbuis te be schouwen. „De Seebetriebsrat behartigt uitsluitend de belan gen van het varend personeel en niet van ons," zegt men in Vlis singen. Momenteel varen de Olau-sche- pen onder Duitse vlag, met Duit se arbeidsvoorwaarden. Daar door beschikt een aantal schepe lingen, afkomstig van landen buiten de EG, over een werk- en verblijfsvergunning. Gevreesd wordt dat die worden ingetrok ken als de schepen onder een andere nationaliteit gaan varen. De Seebetriebsbrat verzet zich ook tegen de ruil van schepen op de lijnen Vlissingen-Sheerness (GB) en Travemünde(D)-Trelle- borg (Zweden), De grotere Olau-' schepen zouden naar de Oostzee moeten en hebben een grotere bemanning dan beide schepen die naar Vlissingen komen. Men vreest ontslagen en gedwongen overplaatsingen. Een van de schepen op de Oostzeelijn, die straks naar Vlissingen komen, vaart momenteel al onder Baha- mese vlag. Van onze verslaggever Middelburg - Vereenvoudi- van de Bijstandswet le vert een groot gevaar op voor alleenstaanden en een-ouder gezinnen. Het argument dat nieuwe bijstandsnormen "der aansluiten bij die in andere Europese landen is steekhoudend. De hoogte van de uitkeringen moet van- Jit Nederlandse bril worden "keken. jjd schrijven Fiom Zeeland en e begeleidingsgroep 'De arme kant brief ten. De van Zeeland' in een brand wan alle Zeeuwse gemeen- gemeenten immers kun nen hierbij een grote rol spelen door maatregelen op elkaar af te stemmen en te voorkomen dat in de praktijk grote verschillen bij de uitvoering van de Bijstands wet ontstaan. Er moet dan ook grote aandacht worden besteed aan de bijzondere bijstand en het gemeentelijk minimabeleid. Armoedebestrijding moet ook gemeentelijk beleid zijn. Ge dacht kan worden aan ruimere en betere kwijtscheldingsmaat regelen voor gemeentelijke be lastingen en heffingen. Het ge ven van bijzondere bijstand voor zaken als noodzakelijke duurza me gebruiksgoederen, tandheel kundige voorzieningen en kosten van kinderopvang. Dit laatste door het weglaten van het zoge naamde drempelbedrag. Bij het vaststellen van normen voor uitkeringen, waarbij ge meenten actief betrokken zijn, dienen individuele situaties apart bekeken te worden. Bij woningdelen, om maar iets te nomen, is het niet duidelijk wat de positie van alleenstaanden en eenouders is. „Door het ontbre ken van een geschikte huisves ting worden vooral alleenstaan den veelal genoodzaakt met meerdere mensen in een huis te wonen. Het is de vraag of er bij woningdelers forse besparingen zijn", is de geuite twijfel. Een apart geval hierin vormen de eenoudergezinnen met kinde ren boven achttien jaar. Volgens de voorgestelde normen worden die ouders aangeduid als 'wo ningdeler' en krijgen dan de helft van het minimumloon. Die ouders dienen volgens de brief schrijvers aangemerkt te worden als alleenstaanden. „Kinderen van bijstandsouders mogen niet de rekening krijgen van de nieu we bijstandsregeling. Evenmin moeten ouders de verplichting krijgen hun kinderen een be paald bedrag aan kostgeld te vragen." Een van de afspraken die in het kader van de nieuwe Bijstands wet tussen Rijk en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werd gemaakt, is verbetering van de mogelijkheden om bij- standsgenieters een eigen inko men te verschaffen. Daarvoor moeten arbeidsbureau en ge meentelijke sociale dienst een plan opstellen dat is afgestemd op de individuele situatie. „Een positieve ontwikkeling", vinden Fiom en begeleidings groep. Bij de individuele bena dering kan rekening gehouden worden met de aanwezigheid van (kleine) kinderen. Voorop moet staan dat de betaalde baan voor een alleenstaande ouder te combineren is met de zorg voor kinderen, is de opvatting. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - De statenfractie van GroenLinks heeft een aantal ongeruste schriftelijke vragen gesteld aan Gedepu teerde Staten (GS) over de stort van vervuild Kanaalslib in de grensgemeente Zelzate. Statenlid Van Kollem wil we ten of GS op de hoogte zijn en of ze vinden dat er een grens overschrijdende milieurappor tage over de stort moeten wor den opgemaakt. In zo'n rap portage worden de effecten van een bepaalde handeling op het milieu bekeken. Kunnen de Belgische autori teiten ons garanties geven op het gebied van de volksge zondheid, zo luidt een vraag van Van Kollem, en hij wil voorts weten hoe het met de deugdelijkheid van het Bel gische depot waar het slib in terecht moet komen, is ge steld. Het statenlid wil weten of be drijven waarvan duidelijk aantoonbaar is dat ze veroor zakers zijn van de vervuiling, meebetalen aan het storten. De laatste vraag luidt of GS willen onderzoeken of reini ging van het slib door de Bel gische en de Nederlandse overheid samen, mogelijk is. Van onze verslaggever Middelburg - Na een jarenlange interne crisis begint de Korczakschool in Middelburg met een nieuw bestuur aan een nieuwe start. De onderwijsinstelling is de enige Zeeuwse school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen van zes tot zeventien jaar Oprichter en directeur Kamermans is met een schadevergoe- ding'op wachtgeld gezet. Het vorige bestuur, dat Kamermans schorste, heeft echter wel onjuist gehandeld. Dat deelde de nieuwe voorzitter Van der Scheer gisteren mee tijdens een persconferentie in Middelburg. Intern is het ver trouwen hersteld en de school gaat een goede toekomst tege moet, aldus Van der Scheer. Het is voor het eerst in jaren dat zulke optimistische geluiden klinken, want de problomen in de school waren groot. Opgericht in 1984, moest de snel groeiende school uit financiële nood van vier verschillende gebouwen ge bruik maken, en toen vier jaar later het centrale nieuwe ge bouw kon worden geopend, ble ken de inmiddels ontstane 'teamculturen' te botsen. Al snel ontstonden meningsverschillen. De grote werkdruk onder een regen van rijksbezuinigingen, het moeilijke karakter van het werk, en een sterk wisselend personeelsbestand droegen niet bij aan een goede werksfeer. Ziek Directeur Kamermans werd in het schooljaar 1990-1991 ziek, en bleef een jaar met ziektever lof. In zijn afwezigheid werden de problemen erger omdat, aldus Van der Scheer gisteren, een adequate leiding ontbrak. De school werd slechter en slechter. De schoolorganisatie werd aan gepast, wat weer als gevolg had dat Kamermans niet kon wennen na terugkeer en boos was dat dit alles zonder overleg was gegaan. Kortom, de Korczakschool in die dagen, was een haaienbak waar ruzies tot de orde van de dag behoorden. Begeleiding door het RPCZ kon de crisis niet oplos sen. In november 1992 vond het toen malige bestuur de situatie zo ernstig dat besloten werd Ka mermans op non-actief te stel len. Nieuw bestuur Op 25 maart 1993 trad het vol tallige bestuur af en een nieuw bestuur trad aan. Dat bestuur heeft een jaar gewerkt aan een oplossing, die er is gekomen, aldus Van der Scheer. De eerste stap was het aanstellen van een interimdirecteur van buiten, di recteur van de Driestromen- school. Als tegenprestatie werkte een leerkracht van de Korczak school op de Driestromenschool, zodat de operatie niets kostte. Het provinciaal bestuur hielp mee em stelde een half jaar lang een functionaris beschikbaar, er kwamen betere contacten onder ling en met de medezeggen schapsraad, stilletjesaan slopen tal van verbeteringen de school binnen. Ten onrechte Gisteren nam Van der Scheer het openlijk op voor oprichter Ka mermans. Die is ten onrechte aangewezen als hoofdschuldige, de oorzaak van de crisis is 'een betreurenswaardige samenloop van bezwarende omstandighe den', aldus Van der Scheer. Het voormalige bestuur heeft zijns inziens niet tijdig ingegrepen en de zaken op zijn beloop gelaten. Kamermans krijgt vergoeding van de kosten die hij maakte voor rechtsbijstand, een vergoe ding voor gelden immateriële schade, een bijdrage in de kosten van outplacement en een wacht gelduitkering. Bestuur akkoord met advies Van onze verslaggever Oost-Souburg - Hoofdredacteur/directeur Flip Feij van Omroep Zeeland verliest een deel van zijn macht, maar blijft aan. Gisteravond ging het dagelijks bestuur van de omroep ak koord met een voorstel van twee adviseurs om Feij het personeelbeleid uit handen te nemen en het over te dragen aan een driemanschap, waar Feij overigens ook toe behoort. Dit advies, bedoeld om een einde te maken aan de voort durende interne problemen bij de omroep, is opgesteld door Robert Zaal, secreatris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en Muus Groot, directeur van Omroep Gelderland. Het driemanschap, bestaande uit de nieuw te benoemen pro grammaleider, Feij en een be stuurslid gaat zorg dragen voor het personeelsbeleid. Ie der heeft vetorecht. De dage lijkse uitvoering van het per soneelsbeleid voor de redactie komt in handen van de nieuwe programmaleider. Feij doet dat voor het overig personeel. Zoals bekend is dit gedaan omdat Feij voortdurend botste met de redactie. Overwinning Voor Feij betekent dit in zeke re zin een overwinning. Hij mag blijven, ondanks ernstige kritiek op zijn functioneren door twee onderzoeksbureaus. Ook de NVJ eiste het vertrek van de man. Nu zegt Robert Zaal: „We hebben nooit ge zegd dat Feij een slechte ra dioman was, wel een slechte personeelsmanager." Het tweede belangrijke punt in het advies dat door het dagelijks bestuur is overgeno men is dat er zo snel mogelijk een waarnemend programma leider wordt benoemd, in af wachting van de benoeming vann de definitieve functiona ris. Zaal en Groot hebben al enkele deskundige kandidaten op het oog die snel kunnen beginnen.

de Stem | 1994 | | pagina 15