Schaatsen met molensteen rond nek Schaatswereld in beweging met vernieuwing materiaal IOC maakt voorselectie voor 2002 s KORT Optreden Ritsma zorgt voor sensatie bij Noren QQC Bosnische deelnemers onder grote druk NDEN Braakman uwentrofee Johann-Olav Koss wil graag stoppen, maar kan nog niet LILLEHAMI De Vegt heeft draadloos contact met sprinters Samaranch gaat naar Sarajevo DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 B3 UARI 1994 (J oom wordt zaterda? isjesploeg toegelati bkampioenschapPen dse clubs, die met een mag komen hetgeejl elijk aantoont. en in de categorieën oep tot 12 jaar vat enners and houdt in samen, 'ormatiebijeenkomst is te Wilhelminadorp driejarig jeugdstimu. an met de Zeeuwse mogelijk jongeren in Naast veel informs, eding en contributies i de rollenbank. Ook •e informatie kan men Theo Middelkamp of d in Arnemuiden. Middelkamp n van de ZRTC Theo houden in 's-Heeren- rium wordt verreden dienen vooraf in te ihoek. Dit geldt niet a wordt geopend om kilometer), vrouwen Het criterium voor .30 uur en de A-ama- vertrekken om 15.00 FC BI 3-0, Feyenoord zee BI 5-0. isie: HW'24 Bl-Kapel- RCS Bl-Kloetinge Bl Vlissingen Bl-Veere Walcheren Bl-Oostka- 2-3, Kapelle B2-Duive- -1. Colijnsplaatse Boys 'eertse Boys Bl 5-1. Mevo Bl-Middelburg Patrijzen Bl-Goes Bl haartsdijk Bl-Kruinin- -1, Brouwershaven Bl- B1 4-3. Heinkenszand Bl-'s- ndskerke Bl 14-1, We- B1-Zeeland Sport Bl 7: Dauwendaele B2- nen Bl 0-8, Walcheren urg Bl 3-2, Kapelle B3- amme Bl 13-1 DFS Bl-VCK Bl 1-8. Vogelwaarde Bl-Ter- Boys Bl 1-6. 0: Hontemsse Bl-Clinge Sluiskil Bl-Hoofdplaat 11: Hoek Bl-Terneuzen ostburg Bl-Spui Bl 2-1, B12: Corn Boys Bl- B1 5-0, IJzendijke Bl- 2 8-2 C-JUNIOREN nsklasse: Terneuzen Cl- rg Cl 3-2, RCS Bi-Ter- Boys Cl 0-3, Goes Cl- n Cl 3-2. PLAATSINGEN MANNENENKEL b Simon, 2. Mike Simon, ui do van Poecke, 2. Koert Akker. ek de Koster, 2. Peter van t, 3. Tony Seen, 4. Robin ark Bergen Henegouwen, 2 e Waal, 3. Riny Deij, 4. Zeeuw. drie Verschelling, 2. Wim 3. Leon Zaal, 4. Danny t. "im de Vlieger, 2. Johan sen. VROUWENENKEL argriet Buyze, 2. Ilse van ilian de Kort, 2. Martine dei Ineke Vantricht, 2. Paula MANNEND UBBEL m Langeraert/Mike Simon, van Quekelberghe/Rob Si- an der Sloot/Smolders, 2. een. an Drongelen/Morel, 2. De tellenaar. renner/Van Leeuwe, 2. Ha- e Zeeuw. euzenberg/Brandt, 2. Van 't n Roosendaal. OUWENDUBBEL Nijsten/Moons, 2. Van de os. Tan Hecke/Van Lancker, 2 er/Welvaart. "ijger/Vantricht, 2. De Mil- jssen. EMENGDDUBBEL isser/Bleyenberg, 2. Van de an de Griek. e Kort/De Kort, 2. Willem- _oek. osthoek/Willemse, 2. Hee- ezius. n de springcompetitie ntrofee wordt zaterdag ad te Vlissingen afge- drie wedstrijden.- Drie combinatie over de drie eltrofee met de daarbij dicap voor de paarden gelijke stand na drie aar. "ijvereniging en ponyclub derd combinaties komen arkoers. Voor de B-klasse voor de L-, M-, Z- en dbaarsheidsparkoers, een zaterdag in manege De iden komen in Vlissingen -klasse Bart Bomere met it sinds hij pas geleden is riomftocht), Ellen Briquet (ZZ) met Beauchamp van Harold Cornelissens van Brigitte de Jonge met Van onze verslaggever Rob van Deursen Hamar - De entree gisteren tegen het eind van de middag van Europees kampioen Rint- je Ritsma op het Olympisch ijs van het Vikingskipet in Hamar betekende voor de Noren een complete sensatie. Niet omdat de Fries direct na aankomst en de accreditatie in het Noorse stadje tramde, maar omdat hij met zijn nieuwe delta- hoezen rond de schaatsen de rondjes draaide. Fotografen en journalisten keken hun ogen uit. Het Nederlandse antwoord op de Mach 1 van concurrent Johann- Olav Koss maakte duidelijk gro te indruk. Ritsma zelf bleef er heel rustig onder. Luisterde aandachtig naar de aanwijzingen van coach Ab Krook vanaf het middenter rein. En sprak opnieuw zijn ver trouwen uit in het nieuwe mate riaal. „Die Noren vroegen me of dit nu koude oorlog in optima forma was, maar dat is het dus beslist niet," legde Ritsma ge duldig uit. „Met die hoesjes krij gen mijn schaatsen de aërodyna mische vorm, die ze eigenlijk zouden moeten hebben. Ideaal dus." De Europese titelhouder zal ook de komende dagen in het 'Vi kingschip' met de Nederlandse vinding blijven trainen. „Als het blijft aanvoelen zoals het van daag opnieuw deed, rijd ik er zondag vrijwel zeker de 5000 meter mee. Alleen die dingen zijn zo verschrikkelijk teer, dat ik bang ben dat ze misschien scheuren. Gebeurt dat, dan is het gelijk over en uit. Dat kun je in een zo belangrijke race als hier tijdens de Spelen natuurlijk niet hebben." De Fries betreurt het trouwens nog steeds dat er geen gegevens van de windtunnelproeven be kend zijn. „Als je op een grafiek kunt zien dat het echt voordeel oplevert, twijfel je uiteraard niet langer," zo gaf hij zijn voorlopi ge voorbehoud aan. Ab Krook laat zijn pupil van ochtend op het Noorse ijs een volledige training met de hoezen afwerken. „Dat van vandaag was maar spel. Op volle snelheid zullen we nog eens kijken hoe die dingen blijven zitten," aldus Krook. Vanmiddag zullen de an dere leden van de ploeg de hoe zen uitproberen. Uitgezonderd Falko Zandstra, die op een an der, concurrerend merk rijdt. Krook: „De onderkant van Zandstra's schaatsen zijn er niet geschikt voor. De aanhechting met plakstrips lukt bij hem nau welijks." Verrassend genoeg bleek giste ren dat de Nederlandse sprint- ploeg (Aaftink, Van Velde, Loef en Van der Vlies) reeds vanaf afgelopen zondag in Hamar ver blijft. Coach Wopke de Vegt vond dat noodzakelijk voor een langdurige kennismaking met het Hamarse ijs. „Toch totaal anders dan in Calgary en Hee renveen. Veel harder en dat eist gewenning." Ritsma sloot zich bij die mening aan. „Na Davos en Heerenveen moet ook ik hier altijd even wennen. Het ijs is veel harder dan elders in de wereld." Hamar/Hol - De Nederlandse schaatsfans weten nauwelijks wat ze vlak voor de start van de 17e Olympische Winter spelen met schaatscrack Jo hann-Olav Koss aan moeten. Voor de Noren geldt hetzelf de. De douane-beambte in hoofd stad Oslo getuigt daarvan. Bij het aanschouwen van een Neder lands paspoort, roept hij quasi vrolijk uit: „Eigenlijk zou ik Hollanders deze dagen allemaal de toegang tot mijn land moeten ontzeggen. Jullie komen alleen maar voor de grote goudroof bij het mannenschaatsen. En dat stuit me tegen de borst. Niemand van mijn landgenoten, ook ik niet, weet hoe Koss ervoor staat. Worden de Winterspelen voor hem een drama of een goldrush? Het staat alleen in de sterren geschreven." Het tekent de schaatssfeer in Noorwegen. De onzekerheid over de vraag wat Johann - Olav wordt 'vergeten' - Koss nu wel of niet kan. Zijn getob van de laat ste maanden, sinds zijn wereld record begin december vorig jaar op de vijf kilometer (6.35.53 op het ijs van het Vikingschip, tij dens deze Olympiade de plaats van handeling voor het lange baanschaatsen), doet menig Noorse liefhebber vertwijfeld naar het hoofd grijpen. Koss im mers moet Hamar de Noorse gouden glans geven, zoals de skiërs dat - zo luidt de algemene verwachting - 55 kilometer ver der naar het noorden zullen gaan doen. Koss weet wat er van hem ver wacht wordt. En lijdt er onder. Het liefst had hij twee jaar gele den na Albertville (goud en zil ver) de schaatsen voor altijd in de kelderkast van zijn flat in Oslo gekieperd. Zijn studie me dicijnen lokte. Iets minder dan 24 maanden verder is hij nog steeds dezelfde mening toege daan. „Ik ben het schaatsen beu. Althans al die zaken die om mijn sport heen hangen. Interviews bijvoorbeeld, daar kreeg ik de laatste jaren een gruwelijke he kel aan. Zeker met Noorse jour nalisten. Ze willen alleen weten hoeveel keer ik het per nacht Door Rob van Deursen met mijn vriendin doe en hoe we samen ontbijten. Dat ik sport man ben en daarmee mijn be kendheid verwierf, dat interes seert hen geen zak. Grote foto's, weinig verhaal. Dat stoort me meer en meer." Het schaatsen mag dan als een molensteen rond zijn nek han gen, toegeven dat hij na dit Olympisch seizoen stopt, nee, dat doet Koss niet. Ondanks het feit dat zijn moeder daar fel op aandringt, houdt de 25-jarige Noor zijn besluit (nog) geheim. „De druk op ons Noren is gigan tisch tijdens deze Spelen. Het zou als landverraad opgevat kunnen worden. En daar zijn Noren gevoelig voor. Kijk naar hoe ze IOC-baas Samaranch ontvingen. Met boe-geroep, om dat die tijdens het Franco-be wind fout geweest is. Volgens de Noorse opvattingen dan. Nee, Noren vergeven en vergeten niet snel. Dus in eigen land speel ik de enthousiasteling. Al kost dat me meer en meer moeite." In het Nederlandse schaatskamp worden de capriolen van Koss van de afgelopen weken met ar gusogen bekeken. Mannencoach Ab Krook, die gisteren met het grootste deel van de Nederlandse schaatsploeg in Hamar arriveer de (de vrouwen komen maandag pas), gaat er vanuit dat de 1.87 lange Noor één groot toneelstuk opvoert. „Gemakkelijker voor ons," zo legt Krook uit. „Dat houdt mijn jongens scherp. Volgens de offi ciële lijsten hier werd Koss al leen ingeschreven op de 1500 meter van volgende week don derdag. Gekheid natuurlijk. Re ken er maar op dat hij er zondag bij de vijf kilometer zal staan. En Koss in problemen is het gevaarlijkst van allemaal." Johann-Olav Koss lacht erom. Laat ze maar, zo zie je hem denken. Vaak dwalen zijn ge dachten naar de zomer van 1993 af. Twee maanden lang trok hij zich met zijn broer plus een stel vrienden terug in het Himalaya- gebergte. Ver weg van de hecti sche wereld, vaak genietend van de absolute stilte. Koss en zijn companen ondernamen vele tochten door en over onherberg zaam terrein. „Dan kom je jezelf pas tegen," zo weet hij nu. „Leer je veel over je eigen ik. Voor mezelf ben ik er wel uit. Nooit zal ik nog een plaats in de schijnwerpers ambiëren. Op de universiteit ga ik eerst afstude ren en dan me verder specialise ren. Het is heerlijk daar. De schaatser Koss kennen ze niet. Mijn professoren weten vaak niet eens dat ik een bekende Noorse topsporter ben. Rondetij den? Ben je gek, daar hebben ze het benul niet van." Tegen wil en dank zal Koss zich de komende week nog één keer opladen. Bewust 'vergeet' hij dan zijn reis naar het Afrikaanse Eritrea, waar hij op verzoek van het Olympische hulpfonds een kijkje ging nemen. „Dertig jaar burgeroorlog, 150.000 slachtof fers, ik kreeg er de rillingen van over heel mijn lijf. Redd Barna is een Noorse organisatie die in Eritrea tracht de boel weer op poten te zetten. Vijf scholen worden er door die mensen ge bouwd, terwijl achttien scholen een grote opknapbeurt krijgen. Dat zijn de dingen waar het in dit leven om draait. Vaak vraag ik me af waarom ik acht uur per dag train om bij wijze van spre ken ééntiende van een seconde op een afstand sneller te kunnen zijn en de kinderen van Eritrea elke tiende van een seconde van een dag moeten knokken om te overleven. Dat maakt het moei lijk, topsport. Jongens als Zand stra en Ritsma staan er als net- twintigers nog onbevangen te genover. Ik pieker. Heb al te veel gezien van de ellende op deze wereld. Daarom twijfel ik. Is het het allemaal wel waard?" Voorlopig schuift Johann-Olav Koss het antwoord op die vraag nog even voor zich uit. Eerst Olympisch goud, daarna de har de realiteit. Een volgorde waar hij soms van walgt. Van onze verslaggever fob van Deursen Hamar/Lillehammer - Sinds na Thialf Heerenveen de schaatswereld werd verblijd met meer en meer overdekte 400 meter-banen, is de sport duidelijk in beweging. Niet alleen wat betreft goed, be ter, best in het cijfermatige van de geleverde prestaties, maar ook met het materiaal, waarmee de toppers vanaf zondag bijna dagelijks in het Vikingschip van Hamar om het Olympisch schaatsgoud gaan strijden. Misschien durven de coaches het tijdens deze 17e wintersessie in de geschiedenis van het IOC aan om hun geheimen prijs te geven. Dan wordt tenminste een tipje van de sluier, die de nabije toe komst nog grotendeels verbergt, opgelicht. De verhalen zijn in middels bekend. De Nederlan ders met hun aërodynamische hoezen. De Noor Johann-Olav Koss met zijn Mach 1. Plus de gehele Noorse schaatsploeg met pakken van een speciaal materi aal. waarlangs de door de snel heid weerstand leverende werve ling van de wind (ook in over dekte ijshallen) beter zou afglij den. Maar er is waarschijnlijk meer onder de schaatshemel. Veel meer. Een schaatser in een strak °m het gespierde lijf gespannen, super-dun glimmend pak, met een soort spoilers op schouders en rug, rijdt misschien binnen aizienbare tijd zijn rondjes met °e handen devoot voor de borst gevouwen, als ware hij aan het idden. Op ultra-lichte, wellicht eramische schaatsen, onder in mdtunnels vele malen uitgetes te schoenen. Geen beeld uit een eience- fictionfilm, maar mo- enteel dicht bij de realiteit. Achter de schermen immers wordt er door wetenschappers volop nagedacht over de vraag hoe de schaatssport nog verder kan evolueren. Getraind wordt er tegenwoordig harder dan ooit. De Nederlandse mannencoach Ab Krook zocht het in de aanloop naar de Win terspelen niet voor niets meer en meer in hoogtestages. Voor extra prikkels, omdat op zeeniveau de grens van het dagelijks lichame lijk haalbare reeds werd bereikt. Het valt dus te begrijpen dat er naar andere wegen wordt ge zocht om nög meer vooruitgang te boeken. De Noren namen in oktober vo rig jaar het voortouw met de Mach 1, de Duitsers doen op het ogenblik zo vlak voor de Spelen heel geheimzinnig en de Neder landers zaten intussen, zo bleek half januari in Davos met de aero-hoes, ook niet stil. Krook ging echter al veel eerder aan de slag, zo wil hij nu plotseling wel bekennen. Europees kampioen Rintje Ritsma trainde bijvoor beeld half oktober vorig jaar tijdens het eerste trainingskamp van dit seizoen in Inzeil met de handen voor de borst. „Als je ze op je rug legt, voel je bij veel wind de werveling van de wind rond je handen. Als je ze voor je borst houdt, heb je dat niet. Alleen, die houding is wel heel onwennig. Het ging best redelijk, maar het voelde niet prettig aan. Dus voorlopig begin ik er niet aan," aldus Ritsma, die wacht op nader onderzoek in die richting. „In een windtunnel zou je zoiets perfect uit kunnen pro beren, maar helaas heeft de schaatsbond daar geen geld voor over." Handen gewoon op de rug, zon dag bij de 5000 meter voor man nen, de openingsafstand van het Olympisch schaatsprogramma in Hamar. Dus zo opzienbarend als in 1975 in Dokka zal het wel niet worden. In dat voor het schaat sen historische jaar introduceer den de befaamde vier Noorse S-sen (Stensen, Sjöbrend, Stor- holt en Stenshjemmet) de door fabrikant Odlo in het diepste geheim ontwikkelde skinpakken. Kai-Arne Stenshjemmet herin nert zich dat als de dag van gisteren. „We kwamen plotseling met de snelle, elastische outfit op de baan. Een revolutie. We hadden nog wel van die ouder wetse wollen mutsjes op. Daar bracht de Zwitser Franz Krien- bühl een jaar later verandering in. Die maakte het pak compleet door de cap aan het pak vast te zetten." Stenshjemmet verwacht dat er vanaf zondag in Hamar verras sende zaken boven het ijs zullen komen. „De schoenen zijn nog steeds bijna hetzelfde als toen Jaap Eden in 1895 in Hamar op het Mjösa-meer de grens van 18 minuten op de tien kilometer doorbrak. Dus bijna een eeuw lang veranderde er niets. In het skiën zijn ze al veel verder. Daar worden materialen gebruikt die in de ruimtevaart worden uitge probeerd. In het schaatsen valt er veel tijdwinst te boeken met zulke materialen. Dat de Hollan ders eventueel met die aangpaste hoes over hun schoenen komen, verbaast mij niets. Vooral omdat de top in de training zelf niets meer kan zoeken. Die gasten zitten echt aan de grens." Ab Krook is daar ook van over tuigd. „Meer trainen dan nu kan bijna niet. Dat is vragen om blessures. Andere wegen moeten worden aangelegd. Rijden met de handen voor je borst zou er een van kunnen zijn. Tenslotte roept je lichaam tijdens het schaatsen 80 procent van de weerstand op. Onze aërodynami sche hoezen vormen een ander pad. Kleine dingen, maar oh zo belangrijk als het gaat om het verschil tussen goud en zilver. Dan kan een tiende van een seconde winst de doorslag ge ven." Het verhaal dat Koss zijn Mach 1 voor de Spelen opzij schoof, omdat er maar een paar alleen voor hem beschikbaar was, doet Krook af als onzin. „Als die schaatsen zouden voldoen, dan zou Koss erop rijden. Die Mach 1 heeft volgens mij niet aan het verwachtingspatroon voldaan." En Stenshjemmet: "Die Koss is stom geweest door er zo vroeg mee in de publiciteit te treden. Als hij in het geheim lekker had verder gewerkt en er zondag tijdens de vijf kilometer mee de baan op was gestopt, had hij gelijk goud op zak gehad. Reken maar dat die Hollanders zich dan rot waren geschrokken. Nu hebben die ruimschoots de tijd gehad om tegenzetten te doen." Als de voortekenen niet bedrie gen, zorgen de Duitsers zondag in ieder geval voor een nieuwtje in hun materiaal. Coördinator Günther Schumacher van de Lillehammer - Het Internationaal Olympisch Comité gaat een voorselectie maken uit de landen die zich kandidaat hebben gesteld voor de Olympische Winterspelen van 2002. Liefst tien gega digden, dat zijn er meer dan ooit, heb ben hun belangstelling voor de organi satie bij het IOC kenbaar gemaakt. In de voorronde blijven er daarvan vier over, zo is het plan. Aanvankelijk zag het er zelfs naar uit dat de IOC-leden volgend jaar juni maar zouden kunnen kiezen uit twee locaties. Bij de stemming daarover was een overweldigende meerderheid tegen dat voorstel. Als compro mis werd bereikt dat de keuzecommissie over een jaar, na bestudering van de bid- books (presentatie), het aantal aanvragen terug brengt van tien tot vier. De meeste leden waren het erover eens dat het voor een aantal steden zinloos en duur is valse hoop te koesteren. „Je kunt slecht voorbereide of zwakke kan didaten beter afremmen, voordat ze te veel geld uitgeven. Zie het maar als een dienstbe wijs aan de bevolking van de betreffende steden. Het gaat per slot van rekening om belastingcenten," lichtte het Belgische IOC- lid Jacques Rogge toe. De nieuwe procedure vermindert ook de mogelijkheid van tactisch stemmen bij de geheime ballotage. De kans is kleiner gewor den dat daardoor een relatief goede organi satie in een vroegtijdig stadium van de verkiezing afvalt. De tien steden die de Winterspelen van 2002 willen, zijn: Alma Ata (Kazachstan), Graz (Oostenrijk), Jaca (Spanje), Oestersund (Zweden), Poprad-Tatiy (Slowakije), Quebec (Canada), Salt Lake City (Verenigde Staten), Sion (Zwitserland), Sotsji (Rusland) en Tar- visio (Italië). Duitse schaatsbond ontkent om het hardst, maar Krook weet zeker dat de Duitsers een pri meur binnen handbereik hebben. „Of ze het gaan gebruiken, is een tweede, maar ik heb het zelf gezien. Pakken met opstaande randjes op armen en schouders. En op de cap. Om de windwerve- lingen af te breken." Schumacher vindt het heel ver velend dat de Loosdrechter op de hoogte blijkt. „Het scheelt alleen voor de lange afstanden wat," zo talmt de Duitser. „In een windtunnel werd bewezen dat je bij snelheden van boven de 45 kilometer per uur, zoals op de sprint, er eerder nadeel van hebt." Een factor die door de mens bij al dit voorgaande niet te beïn vloeden valt is de luchtdruk bo ven Hamar en omgeving. Een lage waarde betekent minder luchtweerstand en dus snellere tijden. Bij de World-Cup-wed- strijden begin december vorig jaar reden Dan Jansen en Jo hann-Olav Koss hun wereldre cord op respectievelijk de 500 meter (35.92) en 5000 meter (6.35.53) bij een luchtdruk van 970 millibar. Rintje Ritsma kras te zijn wereldrecord op de 1500 meter (1.51.60) tijdens het EK in Hamar bij een waarde die rond de 1000 schommelde. Elk tiental millibar scheelt volgens weten schappers negenhonderdste van een seconde per af te leggen 500 meter. Jansen, Koss en Ritsma zetten hun records op het geoliede ijs van het Vikingschip neer met de op dit moment gangbare kle ding, op gewone schaatsen, in gewone schoenen. Velen geloven dat de schaatsgeneratie na hen totaal anders zal ogen. „Stap voor stap komen we verder. Dat valt echt niet tegen te houden," zo weet Günther Schumacher zeker. Hamar (anp) - De sprinters Arie Loef en Nico van der Vlies houden tijdens de trainingen draadloos con tact met coach Wopke de Vegt. In het Vikingschip in Hamar, vanaf zondag het decor van de Olympische schaatswedstrijden, ver loopt de communicatie tus sen oortelefoons en walkie- talkie storingsvrij. De Vegt leende de high-tech- apparatuur van een bedrijf in het Friese Wommels. „Volgend jaar gaan we er pas echt se rieus mee aan de slag," aldus de trainer van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, verantwoordelijk voor de sprinters. „We hebben hier mee eerder geëxperimenteerd. We gebruiken deze methode tijdens de trainingen en heb ben er ook al eens een offi cieus wedstrijdje mee gereden. Met goed gevolg." Zo vlak voor de Olympische Wopke de Vegt met zijn zender. foto anp Winterspelen kan De Vegt de rijders weinig nieuws meer le ren. „Ik moet niet te veel in formatie kwijt willen. Hen niet overladen met allerlei de tails. Hooguit de punten aan scherpen waarmee we al het hele seizoen bezig zijn." De afstand tussen coach en rijder wordt er kleiner door. „Wat een coach van langs de kant schreeuwt, daarvan ver staan de schaatsers meestal maar de helft. Die wind suist langs je oren. Zo hebben we veel directer contact." Lillehammer (anp) - Tien jaar geleden zongen duizenden mensen: 'Blijf aan Sarajevo denken.' Het gebeurde tijdens het feestelijk slot van de veertiende Olympische Winterspelen, in Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië. De vrienden van toen zijn nu vijanden die elkaar dagelijks afslachten in een waanzinni ge, etnische oorlog, met alleen verliezers en duizenden on schuldige slachtoffers. Johann-Olav Koss, die steeds grotere moeite heeft met het bedrijven van topsport. foto DE stem/ben steffen De slotakkoorden van toen heb ben anno 1994 een wrange bete kenis. De wereld denkt aan Sa rajevo, iedere dag. Maar niet zoals een decennium geleden. De flanken van de Bjelasnica, waar het alpineskiën werd gehouden, zijn bezaaid met Servisch wa pentuig. In het Zetrapark, waar de Olympische schaatsbaan was gesitueerd, worden de doden van de oorlog begraven, „Sarajevo is nu het grootste con centratiekamp ter wereld." Zo opende Stjepan Kljuic, voorzit ter van het Olympisch Comité van Bosnië Herzegowina, zijn toespraak bij de presentatie van het mini-ploegje. Tien sportmensen heeft de ver scheurde staat ingeschreven voor de Olympische Winterspelen in Lillehammer; Serviërs, Kroaten en Moslims. Acht mannen, twee vrouwen en hun begeleiders staarden in het auditorium van het perscentrum in het Olym pisch stadje Lillehammer ver stard voor zich uit. Met bleke, asgrauwe kopjes. Mager, nauwe lijks ogend als sportmensen. Hun gedachten dwaalden voortdu rend af naar het verwoeste va derland. „Het is geen burgeroorlog, het is een oorlog tegen machteloze burgers," zei Kljuic. „Deze tra gedie is een gevolg van het com munisme. Waarom wij toch deel nemen? Dit is onze manier om tegen het fascisme te vechten. In de geest van de Olympische ge dachte. Helaas hebben de Vere nigde Naties ons in de steek gelaten. Anders hadden we hier met meer mensen gezeten. Ik voel me bedroefd als ik aan de situatie in mijn land denk." Kljuic onthulde dat de voor maandag en dinsdag vastgestel de trainingen van de bobbers, alpineskiërs en rodelaars waren afgelast. Het bloedbad van afge lopen weekeinde, waarbij meer dan zestig mensen om het leven kwamen, had de atleten dusda nig aangegrepen, dat ze geen hap door hun keel kregen en louter met hun gedachten thuis waren. „We staan onder zware druk. We zijn gedeprimeerd," bekende bobsleeër Nizar Zaciragic. „De gruwelijke gebeurtenissen van het weekeinde hebben ons niet onberoerd gelaten." De bobber vocht tien maanden aan het front, ontsnapte aan de dood. Was van dichtbij getuige van de gruwelijkheden. Vorig jaar in de zomer probeerde het bobteam te trainen in Sarajevo. In een buitenwijk. Het was bijna onmogelijk. De mortiergranaten waren hun gevaarlijkste tegen stander. „Twee keer per dag trainden we, althans deden een poging. In een sporthal en buiten. Een van ons werd geraakt door een kogel, gelukkig niet ernstig. De condi tie ging zienderogen achteruit, in plaats van beter te worden. Door gebrek aan eiwitten verzwakten we en waren we niet in staat het trainingsprogramma af te wer ken. We hebben voor ons leven moeten rennen. Bijna ieder dag," schetste Zaciragic bijna emotie loos de bizarre omstandigheden. „Het- drama is nauwelijks te be schrijven of onder woorden te brengen. Je moet het zelf gezien hebben. De 25-jarige moslim verkeert re latief gezien in een riante posi tie. Hij mag zijn land verlaten en binnenkomen wanneer hij wil. Als medewerker van de Bosni sche televisie heeft hij meer pri vileges dan zijn lotgenoten. „Ik behoefde niet te vluchten. Ik kon met een vliegtuig van de VN het land uit. Naar Italië. Straks kan ik ook weer terug. Maar voor velen is de kans bijna nihil dat ze herenigd worden met hun fa milie en vrienden." Een van hen is Verona Marjano- vic. Twintig jaar sinds 1 februari en deelneemster aan het rodelen. Een jaar geleden verliet ze de brandhaard. Met pijn in het hart. Honderd dagen mocht ze wegblijven. Ze overschreed het ultimatum. Of ze ooit haar naas ten nog kan omhelzen, is uiterst ongewis. Haar grootste wens is na de Olympische Winterspelen terug te keren naar Sarajevo. „Niemand van jullie zal het be grijpen, maar ik houd van die stad, van de mensen. Ik was er gelukkig, ook tijdens de oorlog," zei ze. „Ik denk iedere dag aan Sarajevo. Al mijn familie woont er, mijn vrienden. Ik voel me daar veilig, geborgen. Ik ben niet bang te sterven. Ik verlang naar mijn familie." Maandag kreeg Marjanovic, die haar tranen nauwelijks kon be dwingen, onverwacht contact met een van haar zussen. Dank zij de satellietverbinding van de Amerikaanse omroep CBS. „Het was een schok voor me. Ik had haar een jaar niet meer gespro ken. De flat waarin ik woonde met mijn ouders, is met de grond gelijk gemaakt. Iedereen leeft nog. Ik heb geen enkele vrees terug te keren. Toen ik het land ontvluchtte, dacht ik dat het niet meer erger kon, maar ik heb me helaas vergist. Het is afschuwe lijk, maar ik heb een wens: Te rug naar Sarajevo." Hoewel de president van Bosnië- Herzegowina, Izetbegovic, heeft toegezegd het verzoek van het IOC tot een wapenstilstand in te willigen, plaats bobsleeër Zaci ragic er grote vraagtekens bij. „Een Olympische wapenstil stand? Laat me niet lachen," schamperde hij. „De agressor in Sarajevo respecteert niets. Geen mensenleven, dus zeker niet de Olympische gedachte. Hij gaat door. Meedogenloos. Mijn enige hoop het zinloze geweld te stop pen is Bill Clinton. De Ameri kaanse president is de enige die een einde kan maken aan dit drama. Lillehammer (rtr) - Voorzit ter Juan Antonio Sama ranch van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) heeft gisteren ver klaard binnen enkele dagen een bezoek te brengen aan het door een burgeroorlog verscheurde Sarajevo. Op die manier wil de eerste man van het IOC zich soli dair verklaren met de stad die in 1984 de Winterspelen organiseerde. „Met mijn symbolische be zoek wil het IOC laten zien dat het tien jaar na de Olympische Winterspelen Sarajevo nog steeds aan de bevolking denkt," zei de in Noorwegen verblijvende Spanjaard in een interview met een Zwitsers radiosta tion. 1

de Stem | 1994 | | pagina 11