Kans op Navo-ultimatum groeit Veel Europese Unie houdt been stijf tegenover nieuwe lidstaten S3 Clinton verder in het nauw door moordtheorie in Whitewater-zaak Vuurwerk taboe in Chinees Jaar van de hond DE STEM Balans doorgeslagen naar steun voor eventuele acties in Bosnië Franse politici wisten van aids-besmetting bloed REACTIES OP EEN BLAUWE ENVELOP 1. Kan ik 'm ook ruilen? hoger winst BUITENLAND Mubarak bemiddelt bij vredesakkoord BUITENLANtf KORTI VS: 274 Spanningen in Poolse coalitie Nederlandse antiquair vermoord in Parijs Transport en L< VN-rapporteur: martelingen in Indonesië I 'Europa' op de bres voor homo's Italiaanse vrouw zat 32 jaar opgesloten Vliegtuigje mysterie voor Duitse politie I Overcapaciteit EU schaft nationale importquota af 'Banden Britse troepen met extremisten' I 1/ 1 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 M J)J£ STEM Van onze redactie buitenland Washington - Het vermoeden groeit' in Washington dat Vincent Foster, een oude vriend van president Clin ton en een sleutelfiguur in het steeds omvangrijker Whitewater- schandaal, op een warme middag eind juli vorig jaar wellicht geen zelfmoord heeft gepleegd, zoals de officiële lezing luidt. De versie van het Witte Huis is dat de man die meer dan wie ook wist over de connecties van de Clintons met een bankroete financier uit Little Rock, zichzelf heeft doodgeschoten in een weinig bezocht park aan de rivier Poto mac. Een cruciale vraag wordt nu open lijk in de Amerikaanse media gesteld: Werd Foster misschien tot zwijgen ge bracht om de president te beschermen? Foster was advocaat van de Clintons gedurende de jaren tachtig. Hij kreeg het toezicht over afhandeling van het Whitewater-faillisement toen hij begin 1993 juridisch adviseur werd in het Witte Huis. Hij was ook, volgens voor malige lijfwachten van Clinton, de min naar van Hillary Rodham Clinton. Er zijn genoeg verdachte omstandighe den om de moordtheorie plausibel te laten klinken. Foster zou zichzelf in de mond hebben geschoten, maar er was opmerkelijk weinig bloed en stolsel. Volgens de krant Washington Post heeft de politie Fosters Colt uit 1913 pas na een maand getest of dit het zelfmoord wapen was. Van wie was de lege blauwe Mercedes die met knipperlichten aan op de parkeerplaats stond? En wie was de mysterieuze beller die de politie waar schuwde en vervolgens verdween? Ook Fosters 'zelfmoordbriefje' is zeer omstreden. Twee dagen na zijn dood werd bij een doorzoeking van Fosters kantoor in het Witte Huis niets gevon den. Volgens het Witte Huis ging een functionaris vier dagen later weer zoe ken en vond toen een in 27 sfukjes gescheurde brief. Pas dertig uur later gaf het Witte Huis de brief aan de recherche; eerst waren Clinton, minister van Justitie Janet Reno en Fosters we duwe Lisa op de hoogte gesteld. De brief bevestigde de theorie van het Witte Huis dat Foster depressief was en het leven in Washington verafschuwde. Stukje bij beetje heeft het Witte huis details moeten prijsgeven over wat er is gebeurd de eerste dagen na Fosters dood. Toen de politie diens kantoor wilde doorzoeken mocht zij aanvanke lijk niet binnen. Inmiddels heeft het Witte Huis toegegeven dat medewerkers alle dossiers over Whitewater uit Fos ters kantoor hadden verwijderd tijdens die eerste paar dagen en ze hadden overgedragen aan de advocaat van de Clintons. Als Foster al zelfmoord heeft gepleegd, dan lijken zijn redenen daarvoor nu duidelijker. Het Whitewater-schandaal en alle consequenties daarvan moeten op die mooie dag in juni door zijn hoofd hebben gespeeld. Van onze redactie buitenland Brussel/Washington - Er is een reële kans dat de Navo vandaag in Brussel besluit tot een ultimatum aan de Bosnische Serviërs voor het opheffen van de belegering van Sarajevo. Voldoen de Serviërs daaraan binnen een week niet, dan zouden luchtaanvallen moeten volgen. Gisteren werden de tekens steeds sterker dat de Verenigde Staten zich achter het Franse voorstel tot een ultimatum scha ren en de andere bondgenoten zullen vragen hetzelfde te doen. „Wij stellen ons op achter de Fransen," zei een Amerikaanse regeringsfunctionaris na afloop van overleg op het Witte Huis. Clinton zei maandag al in Houston dat de tijd van loze dreigementen voorbij is. Reserves Als het voorstel er vandaag doorkomt is dat het gevolg van een tamelijk uitzonderlijke gele genheidstandem VS-Frankrijk. Italië, België, Denemarken en Nederland zijn ook voor een ul timatum. Canada en in mindere mate Groot-Brittannië en Spanje hebben grote reserves tegen stappen die de buitenlandse mi litaire betrokkenheid in de Bosnische oorlog kunnen vergro ten. De grootste dwarsligger is Griekenland, dat gisteren her haalde dat zij tegen een ultima tum en luchtaanvallen is. Waarnemers zeggen echter dat de balans binnen de Navo defi nitief lijkt doorgeslagen naar steun voor een ultimatum en eventuele luchtaanvallen. Frankrijk stelde dit zondag na het bloedbad op de markt van Sarajevo voor. Parijs wil op straffe van luchtaanvallen eisen dat de Serviërs zich 30 km van Sarajevo terugtrekken. Bij de Navo in Brussel werd gisteren druk gewerkt aan een verklaring. Daarin zal de Navo Cairo (rtr) - De Egyptische pre sident Hosni Mubarak heeft zich gisteren persoonlijk bemoeid met de onderhandelingen tussen de leider van de PLO, Yasir Arafat, en de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Shi mon Peres. Mubarak had eerst afzonderlijke gesprekken met Arafat en Peres en sprak hen daarna gezamenlijk. De Israëlische minister en de Palestijnse leider arriveerden maandag in Caïro voor bespre kingen die de impasse over de invoering van beperkte Pales tijnse autonomie moeten door breken. De Israëli's blijven on der meer vasthouden aan scher pe militaire controle over de grenzen tussen de autonome ge bieden en de buurlanden. De Palestij nen eisen op hun beurt terugtrekking van Israëlische troepen uit de gebieden die zelf bestuur krijgen. Volgens de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Amr Musa, zullen de onderhandelin gen doorgaan tot er een akkoord is bereikt, 'mogelijk woensdag al'. Maar gisteren zijn volgens de Israëlische onderhandelaar Yossi Sarid 'de geschilpunten vrijwel hetzelfde gebleven'. vermoedelijk een nieuwe oproep doen aan de partijen om vrede te sluiten, en in principe steun uit spreken voor het verzoek van VN-secretaris-generaal Boutros- Ghali tot Navo-acties. Daar naast zou er dan een ultimatum gesteld worden voor de terug trekking van artillerie- en mor- tiergeschut rond Sarajevo en de overdracht van die wapens aan de VN. Frankrijk dreigde gisteren, zijn soldaten uit Bosnië terug te ha len als er geen Navo-overeen- stemming over het ultimatum komt. „Frankrijk blijft de levens van zijn soldaten niet riskeren voor een nutteloze zaak en doet niet mee aan een besluit-om- niets-te-doen," zei minister van Buitenlandse Zaken Juppé. Vliegdekschip Frankrijk heeft gisteren een vliegdekschip opdracht gegeven naar de Adriatisehe Zee te va ren. Het schip, dat voor de kust van het voormalige Joegoslavië wordt gestationeerd, heeft onge veer twintig Super-Etendard ge vechtsbommenwerpers aan boord die in staat zijn de artille riestellingen rond Sarajevo te raken. Parijs wil hiermee zijn vastberadenheid tonen, zei een hooggeplaatste woordvoerder op het ministerie van Defensie. Het 32.000 ton metende schip en de begeleidende vaartuigen ver trekken waarschijnlijk morgen en komen ongeveer 36 uur later in de Adriatisehe Zee aan. Rusland heeft er gisteren op ge wezen dat Moskou zijn mond niet zal houden in de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties, als vervolgens daar de vraag naar luchtacties aan de orde komt. China deelt die me ning en ook Oekraïne is 'vol strekt tegen', omdat de blauw helmen op de grond in gevaar zouden komen. Vredesplan Het door moslims gedomineerde parlement van Bosnië heeft ge debatteerd over een nieuw vre desplan dat de opdeling van Bosnië beoogt. Vice-president Ejup Ganic sprak van een plan dat voorziet in regio's waar de moslims, de Serviërs en de Kroa- ten domineren en een vierde neutrale zone. Dit plan komt mogelijk morgen in Genève ter tafel, wanneer het vredesoverleg wordt hervat. De Serviërs in Bosnië zijn volgens EG-bemid- delaar Lord Owen bereid over een afzonderlijke vrede voor Sa rajevo te praten. De Kroatische minister van Buitenlandse Za ken heeft het verdelingsplan gis teren onmiddellijk van de hand gewezen. De Bosnische Kroatenleider Ma te Boban heeft gisteren zijn functie neergelegd. Het vertrek van de radicale nationalist is vermoedelijk een concessie aan Bosnië en de wereldgemeen schap met het oog op vredeson derhandelingen van morgen. FOTO EPA Net voor het Chinese nieuwjaar worden op straat in Bejing hoofddeksels in de vorm van een hondekop verkocht. Van onze correspondent Jan van der Made Bejing - Morgen begint vol gens de maankalender in China het nieuwe jaar, het Jaar van de hond. Mensen die in 1982, 1970, 1958, 1946, 1934, 1922 of 1910 werden geboren moeten, ter afwering van een ongeluk een ben- mingniandai dragen, een rode band om het middel, die je ook 's nachts niet af mag doen. Dit nieuwjaar zal echter anders zijn dan alle voorgaande. Dit belangrijkste van China's feest dagen gaat gepaard met familie bezoek, het eten van jiaozi (Chi nese ravioli) en, tot vorig jaar, vooral met vuurwerk. Maar Chi na's meest bekende uitvinding wordt afgevoerd via de zijdeur. In Peking en 22 andere grote steden is het afsteken verboden. Zelfs tapes met het geluid van exploderend vuurwerk mogen niet verkocht worden. Voor het eerst in eeuwen gaat China daar mee zonder lawaai (dat boze geesten moest verdrijven), het nieuwe jaar in. In Peking was het al lang zo dat maar één groothandel vuurwerk mocht verkopen, de Coöperatie voor Gemengde Goederen. Toch zorgden daar vorig jaar meer dan twee miljard Grondmuizen (zevenklappers), Goude Slangen en de oorverdovende Tweemaal Schoppen voor meer dan hon derd doden, duizenden gewon den en ontelbare branden. In oktober vorig jaar werd de knoop definitief doorgehakt: een algeheel verbod. De bestraffing loopt uiteen van geldboetes van vierhonderd gulden tot weken gevangenis. Mevrouw Liu Shulan, de mana ger van de Pekingse coöperatie, is er niet blij mee. „De coöp moet omschakelen op nieuwe produkten willen we levensvat baar blijven. Van de tweedui zend produkten die we leverden, bestond meer dan de helft uit vuurwerk." Ook voor de hond, in China een steeds populairder huisdier, is er ondanks 'zijn' jaar weinig reden tot uitbundigheid. Dank zij het groeiende inkomen van de be volking besluiten meer en meer mensen een hond te nemen; in grote steden heeft dat al geleid tot hondenklinieken en -schoon heidssalons. Maar de roep om een verbod op honden wordt luider en luider. „Honden, weg ermee," schreef Zhang Huimin van de China Daily onlangs. „In het hele land zijn er honderd miljoen honden, het equivalent van een tiende van de bevolking. Die honden eten elk jaar even veel als veer tig miljoen mensen." De autori teiten moeten, volgens Zhang, 'actie ondernemen om het hon denprobleem op te lossen, pre cies zoals ze dat met vuurwerk hebben gedaan'. Parijs (anp) - Bewindslieden van de voormalige Franse regering van premier Fabius moeten minstens maanden lang op de hoogte zijn geweest van de onvei ligheid van bloed dat voor tranfusies werd gebruikt. De regering heeft louter uit overwegingen van eigenbelang een Amerikaanse aidstest op het bloed tenminste zeven maanden te gengehouden, van januari tot augustus 1985. Elke week zijn in die periode daardoor honderd tot tweehonderd mensen met aids besmet. Dit blijkt uit een brief, gisteren in het dagblad Libération van adviseur Francois Gros van ex-premier Fabius, aan de toenma lige minister voor wetenschapsbeleid, geda teerd 14 januari. Gros schrijft: „De ziekte treft niet alleen de bevolkingsgroep die risi co loopt, maar kan iedereen treffen die na een verkeersongeluk of bij een operatie een bloedtransfusie krijgt." Al enkele weken verschijnen met de regel maat van de klok nieuwe brieven en nota's in de Franse pers. Bij stukjes en beetjes komt duidelijkheid in wat genoemd wordt 'het grootste schandaal in Frankrijk van na de oorlog'. De Franse regeerders van toen hebben altijd ontkend ook maar van het gevaar op de hoogte te zijn geweest. Pas op 19 juni 1985 stelde .premier Fabius in het Franse parle ment een aidstest verplicht voor bloeddo nors, en dan nog pas met ingang van 1 augustus. Al die tijd was er een test beschikbaar van de Amerikaanse firma Abbott, die enkele maanden voorsprong had op het Franse Diagnostics Pasteur (DP). De regering wilde niet met de Amerikanen in zee om de afzetmogelijkheden van DP niet in gevaar te brengen, staat te lezen in een in de publici teit gekomen brief van toenmalig staatsse cretaris Hervé van Volksgezondheid. Ook andere verantwoordelijken voor de. bloedtransfusies waren op de hoogte, zoals directeur dr. Netter van het nationaal labo ratorium voor de volksgezondheid. Die schreef in 1985 aan een adviseur van Hervé: „We kunnen de test van Abbott niet langer tegenhouden zonder risico te lopen voor de Raad van State te worden gesleept wegens machtsmisbruik." Zonder resultaat. De laatste weken regent het aanklachten bij de Franse justitie tegen Fabius en leden van zijn regering wegens vergiftiging. Die komen van met aids besmette mensen of hun nabe staanden. In een proces zijn wel twee artsen veroordeeld, maar de politici bleven altijd buiten schot. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het lijkt weinig waarschijnlijk dat op 1 maart de ministers van de Europese Unie de onderhandelingen met de vier toekomstige lid staten Zweden, Finland, Noorwegen en Oostenrijk hebben afgerond. Dat zou betekenen dat de vier nieuwe lidstaten op z'n vroegst pas per 1 juli 1995 kunnen toe treden. Geen ramp, al kan dit uitstel wel de uitslag van de referenda in de vier landen ne gatief beïnvloeden. Gisteren werd duidelijk dat de knelpunten nog te talrijk zijn om 'nd deze maand met vertrou- 1 de finale onderhandelings ronde in te gaan. Het Griekse voorzitterschap heeft zes extra vergaderdagen op ministersni veau ingelast in een poging vóór 1 maart gereed te zijn. Haastklus Op die datum moeten alle docu menten en de aanvragen tot toe treding zijn ingediend bij het Europees Parlement. De dames en heren afgevaardigden kunnen dan in principe nog vóór de Euro-verkiezingen van juni een besluit nemen over de aanvraag van Zweden, Noorwegen, Fin land en Oostenrijk. Maar veel Europarlementariërs voelen weinig voor deze haast klus. Een meerderheid stelt zelfs dat er geen uitbreiding mogelijk is zonder dat de democratie wordt versterkt. Voor de goed keuring van de toetredings-aan- vraag zijn 267 van de 518 stem men nodig. De ministers en diplomaten van de vier kandidaat-lidstaten lo pen ondertussen de deur plat bij de permanente vertegenwoordi gingen van de Europese Unie in Brussel. De EU is een fort, zo ervaren zij, waar je slechts na lang aandringen kunt binnenko men en waar je je eerder be scheiden dient op te stellen. Minister Kooijmans (Buiten landse Zaken) ontving vorige week in Brussel zijn collega Al ois Mock van Oostenrijk. De kandidaten proberen volgens een hoge diplomaat het onderste uit de kan te halen. „Ze rennen alle vier geweldig hard." Zo vraagt Oostenrijk meer toegevingen van de EU om de volksraadpleging, die daar later dit jaar plaats heeft, te redden. De diplomaat: „Ons antwoord is steevast: U wilt bij ons in de club? Dan moet u onze spelregels aanvaarden." Een van de knelpunten die giste ren in Brussel op tafel lag was een regeling voor het doorgaan de vrachtverkeer op de Oosten rijkse wegen. Met dat land sloot de EU tijdens het Nederlandse voorzitterschap een transitver- drag voor de duur van twaalf jaar. Oostenrijk hanteert een systeem van eco-punten: hoe minder vervuilend, hoe meer vrachtwagens door het Alpen land mogen rijden. Maar met de toetreding van Oos tenrijk komt deze bilaterale overeenkomst te vervallen. De regering in Wenen wil echter dat het verdrag nog tot 2003 van kracht blijft, terwijl de Europese ministers slechts een overgangs periode van drie jaar willen ac cepteren. Bepaald eensgezind zijn de Twaalf trouwens niet in hun po sitie ten opzichte van de vier kandidaat-lidstaten, geeft een woordvoerder toe. Vooral het geld uit de structuurfondsen, waar de vier nieuwe landen voor hun boeren denken aanspraak op te kunnen maken, willen de zuidelijke lidstaten exclusief voor zichzelf houden. Als Zweden, Noorwegen, Fin land en Oostenrijk toetreden, aanvaarden zij de bestaande Eu ropese verdragen. Dat betekent onder meer: je neerleggen bij het Europese landbouwbeleid, maar ook meebetalen aan de struc tuurfondsen. Het is de vier rela tief rijke landen inmiddels dui delijk geworden dat ze van hun 'lidmaatschapsgeld' niet dubbel zullen kunnen profiteren. Het inkomen van hun boeren, om maar eens wat te noemen, ligt door nationale steunmaatregelen te hoog. Voor de EU wachten er nog cruciale weken. De standpunten zijn wel zo'n beetje bepaald, het is maar de vraag of de vier nieuwe lidstaten het allemaal bereid zijn te slikken en te ver kopen aan him parlementen en burgers, die uiteindelijk per re ferendum een oordeel moeten vellen. Warschau - De Poolse premier Waldemar Pawlak heeft gisteren het ontslag van zijn minister van Financiën Marek Borowski aanvaard. Borowski, die ook vice-premier belast met he economische beleid was, stapte vrijdag op. Hij rei dat hij net I Pawlak in conflict was over de verdeling van de macht binn^ de linkse regeringscoalitie. Borowski is lid van de door ex-own. 1 munisten gevormde Linkse Democratische Alliantie. Borowjfc, f zei dat Pawlak, de leider van de Poolse Boerenpartij, zich niet I hield aan afspraken die werden gemaakt bij de formatie van hit kabinet, drie maanden geleden. Parijs - De in Parijs woonachtige 64-jarige Nederlandse anti quair Carlo Meijer is eind vorige week in zijn flat vermoord. Em j 49-jarige Franse collega heeft inmiddels bekend de Nederlander met een hamer te hebben vermoord na een financieel geschil Door brand te stichten in de flat van Meijer had de Fransman geprobeerd de sporen uit te wissen. Meijer, die zich Armand de Guémené noemde, was gespecialiseerd in Aziatische kunstvoor-1 werpen, met name wajang-poppen. yan onze redactie economie Washington - De Verenigde SI hebben het stimuleringsplan japan lauw ontvangen. De Ar jcaanse minister van Financiën yd Bentsen noemde het pakket 274 miljard gulden 'een beschc stap'- Boewei Bentsen zei dat 'alle beetjes helpen' moet volgens her maar blijken, of de aangekon| maatregelen voldoende zijn om de zakte economie van Japan nieuw in te blazen. Bet is voor Japan het grootste stil ringsplan uit zijn geschiedenis. Den Haag - Indonesische militairen maken zich op nagenoeg elk niveau van de bevelsstructuur schuldig aan msrtehngen. Det schrijft de nieuwe speciale VN-rapporteur inzake folteringen, Nigel Rodley, in zijn eerste verslag. Leden van de onafhankelijk- j heidsbeweging Aceh Merdeka in het noorden van Sumatra worden routinematig gemarteld. Ook in Oort-Timor gaan vol-1 gens Rodley de mishandelingen door. Elders foltert de politie j criminelen systematisch. Straatsburg - Het Europees Parlement heeft zich gisteren in 1 Straatsburg voor het eerst uitgesproken tegen elke discriminatie j van homo's en lesbiënnes. Het riep de Europese Goiauaissie, het j dagelijks bestuur van de Unie, op met voorstellen te komen om aan de bestaande ongelijke behandeling een einde te maken. Het had weinig gescheeld of het parlement had maandag het I rapport van de Duitse parlementariër Claudia Roth over gelijke behandeling van de agenda afgevoerd. Vooral de christendemo- j craten wilden dat. Maar dank zij de steun van de Nederlandse I christendemocraten, in hun fractie in de minderheid, bleef het j rapport op de agenda. Napels - De politie, van Napels heeft gisteren een S2-jarige vrouw gevonden die haar hele leven door haar familie wss opgesloten. Guiseppina Converso leed zo onder doorliggen, dut j haar botten op sommige plaatsen te zien waren. Ze -woonde met haar moeder en broer in een appartement in een arme wijk van I de Zuiditaliaanse havenstad. Slechts drie tot vier keer had zij de woning mogen verlaten. De moeder en broer, beiden volgens de politie geestelijk gestoord, zijn aangehouden op beschuldiging van ontvoering. Zoetermeer (anp) - Driekwart de ondernemingen in het beroej heeft in 1993 verlies geleden. O- opererende bedrijven eindigde. Dat maakte de ondernemersor tiek Nederland gisteren in Zoet- Het aantal faillissementen in de branche is vorig jaar vergeleken met 1992 verdubbeld tot hon- derd. Algemeen directeur M. Hallmans van Transport en Lo gistiek Nederland, waarin 7000 ondernemingen zijn georgani seerd, is bang dat er dit jaar nog meer worden uitgesproken, mede door de economische stagnatie in Duitsland. „De vermogenspositie van de in ternationaal opererende bedrij ven is vorig jaar met de helft afgenomen, terwijl de winstge vendheid afnam van plus 0,5 tot min 1,9 procent. De recente ver hoging van de dieselaccijns en de invoering van het Eurovignet (dat de ondernemers 1600 tot 2700 gulden per vrachtwagen per jaar gaat kosten) maken de situatie alleen maar erger." Langenargen - De Duitse recherche zit met de handen in het haar over een uit de Bodensee geborgen Cessna-sportvliegtuig, dat geen slachtoffers blijkt te bevatten. De politie houdt nu rekening met een noodlanding, nadat eerder sprake was van een ongeluk met dodelijke gevolgen. Of de nog steeds vermiste personen er in slaagden de oever van het meer te bereiken, is volkomen onduidelijk. De privé-Cessna was maandag boven J water gehaald. Met de piloot, twee Duitse mannen en twee Tsjechische vrouwen j is het vliegtuigje op 24 januari uit Praag vertrokken. De beide Duitsers waren verwikkeld in illegale zaken met radio-actieve metalen uit de voormalige Sovjetunie, vermoedt de Duitse recherche. In het vliegtuig is echter geen radioactieve stof gevonden. Brussel - De Europese Unie heeft gisteren korte metten gemaakt met meer dan 6.400 nationale handelsbeperkende maatregelen, waarvan sommige al ruim dertig jaar bestonden. In plaats daarvan komt er een nieuw uniform importregime waardoor de I Unie doeltreffender tegen dumping kan optreden. Met het j besluit is ook de weg vrij voor ondertekening van het GATT- handelsakkoord in april in het Marrokaanse Marrakesh door de I twaalf lidstaten plus de Commissie. De handelsmaatregelen j werden half december al beklonken. Toen fiatteerden de EU-mi- nisters van buitenlandse zaken en van handel in Genève na laag touwtrekken het bereikte akkoord in het kader van de GATT, de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel. De tarieven voor het vrachtver voer bevinden zich al drie vier jaar op het zelfde niveau. Boven dien is er volgens Hallmans een behoorlijke overcapaciteit op de markt. De groei van het ladingaanbod blijft achter bij de groei van het aantal ondernemingen en voer- i/tuigen met een internationale vergunning. Bovendien neemt de concurrentie vanuit het buiten land sterk toe. Het is duidelijk dat op de internationale markt een ongezonde concurrentie heerst, aldus Transport en Lo gistiek Nederland. Het aantal ondernemingen in de sector is ook vorig jaar weer gestegen. Eind vorig jaar waren ongeveer 9000 ondernemingen actief. Dat is een stijging van ruim zes procent vergeleken met 1992. In 1992 steeg het aantal ondernemingen met vijf procent. Ook het aantal vervoerders met een internationale vergunning blijft groeien. In 1991 was die groei zestien procent, in 1992 22 il i\rtsiiptivprlj Hon Haao - Dp mpnspnrpphtpnnraanisntip Amnpct.v Tntprnxtio- I Den Haag - De mensenrechtenorganisatie Amnesty Internatio nal heeft de Britse regering er van beschuldigd bewijzen naast zich neer te leggen, die banden aantonen tussen veiligheidstroe pen in Noord-Ierland en de pro-Britse protestantse extremisten. De organisatie roept de Britse regering op 'zich inspanningen te getroosten om gelijke zorg te dragen voor alle liden van de Noordierse bevolking door gelijke bescherming te bieden'. I Amnesty stelt dat de Britse regering de acties van veiligheid- I stroepen in de openbaarheid moet brengen en leden ervan vervolgen die de wet schenden. Er wordt al jarenlang beweert dat het leger en de politie in noordelijk Ierland acties van protestantse extremisten door de vingers zien. (ADVERTENTIE) Uw fiscale aangelegenheden hoeven Biel tot ee* aanval van paniek te leiden. Ondernemen en particulieren die het verstandig a itgnl.kin laten zich vakkundig adviseren. Door een Federatie-belastingadviseur Omdat het alsmaar moeilijker wordt de fiscale reikwijdte van beslissingen te overzien. Een FB bezit de kennis en ervaring die daarvoor nodig zijn. U vindt een FB in de Gaadca Gids onder Belastingadviseurs, ALS DE FISCUS U TEVEEL WORDT. Van onze redactie economie Den Haag - Ondanks de ted Siemens Groep in Nederland 1992/1993 (tot en met septemb tot 38,7 miljoen. De wins! danken aan kostenbesparingei Siemens gematigd optimistisch portefeuille. Tot de Siemens-activiteiten in Nederland behoren Siemens Ne derland NV, Siemens Nixdorf Informatiesystemen (computers), j Osram (lampen) en Dental Equipment (tandarts-appara- tuur). De omzet van de groep steeg in 1992/1993 met vier pro cent tot een Ideine 1,4 miljard. Centrale Moerdijk Het verslagjaar werd afgesloten niet een orderontvangst van f 1,8 miljard tegen 1,4 miljard een jaar eerder. De stijging was grotendeels te danken aan de opdracht voor de bouw van de warmte/krachtcentrale Moer dijk. In het lopende boekjaar is de orderontvangst zich gunstig olijven ontwikkelen. Zo maakt Nemens deel uit van het consor tium dat voor de PNEM een warmte/krachtcentrale gaat bouwen in Eindhoven. Bestuursvoorzitter F. von Witz- leben -die per 1 april wordt opgevolgd door de huidige fi nanciële man in de raad van bestuur Th. Cohn - bestempelde net economisch klimaat als 'nog ?ieeds ongunstig'. e invloed van toenemende con currentie, agressieve prijspoli tiek en verzadigde markten was VOOR INFORMATIE KUNT U DE NEDERLANDSE FEDERATIE VAN BELASTINGADVISEURS IELLEN: 070 35A30"- v°oral te merken op het gebied jan He administratieve automa- 'sering, de telecommunicatie en ae consumenten-elektronica. uccesvol was Siemens op het

de Stem | 1994 | | pagina 4