Peiling: CDA keldert door aow-discussie N JOLE [EN ITZLER •FOTO'S RATIS Huizen in Huist Djrect 'afrekenen' voor winkeldieven in Breda en Tilburg WD en D66 groter dan PvdA ]VIet goede moed op weg Deel 'Dutchbat' naar Bosnië Stil protest Meerderheid Kamer tegen Zestienhoven Nieuw schandaal schokt Britse Conservatieven tycenter\ •IDE MAN" istanje >MENU'S ITS CARNAVAL, HEMELAAR' ISPECIAALZAAK e aan de molen. ïang-verf en idheden. prtartikelen licure wacht en sleutelservice (KEN s morgens gebracht s middags klaar 2e AFDRUK ]y voor woon wagenbewoners Lubbers wil lagere gasprijs voor tuinders Veel vervoerders lijden verlies Navo wil Serviërs ultimatum stellen af Effectenbeurzen over schrik heen Aantal werklozen in Duitsland ruim 4 miljoen Fiscaal voordeel bij milieu- investeringen Geen kernafval in bodem W-Brabant Piet de Visser adviseur bij RBC Twee jaar cel en ton boete voor hasjsmokkelaar Onderzoek: TGV door tunnel onder vliegbasis Woensdrecht x 55 \IDAG CARNAVAL .v. div. puwersver. en Keuken open.| Piverse [valmenu's idag- qn ïaaavonti WALSBAI iet disco, itree. ountry fritesj I- snacks -j [es fÉ-BISTRO |A - KLOOSTERZANDE 101148-2379 13 februari '.00 uur. ndag, dinsdag I t, KLOOSTERZANDE bl 148-1652 7LEUM IVITRAGE - BADMAT- plJNEN - S1ERKLEED- lildersbedrijf erzande (loosterzande 10 00DIG? „hloflm lost U n0l uoaro een Kleintje in de 09 immors met minstens ",e nde vtien Stemlezers :fSr2ss2n die specaa. Wiangstoll'ng hebben voor Jïïï'm»1 gevraagd ligt tiet tr da aand. dat et snal en ,1 reacties komen 134e JAARGANG DEST LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Hulst - Speciaal voor jonge woonwagenbewoners bouwt de Hulster Woningbouwvereniging twintig huurhuizen in Sint-Jan steen. De gemeente Hulst denkt daarmee de integratie van de woonwagenbewoners te bevor deren. ZIE ZEELAND - C1 Bleiswijk - Premier Lubbers vindt dat de gasprijs voor de tuinders omlaag kan. Daarnaast moeten de lonen in de tuinbouw verder worden teruggeschroefd. Dat zei hij gisteravond op een protestbijeenkomst van zo'n 7000 tuinders in Bleiswijk. IZIE BINNENLAND - A3 Zoetermeer - Een groot deel van de Nederlandse vervoerders heeft vorig jaar verlies geleden:, driekwart van de internationale vervoerders en de helft van de vervoerders die zich op het bin nenland richten. In 1993 waren er 100 faillissementen in de branche: een verdubbeling ten opzichte van 1992. VERVOLG ECONOMIE - A5 Brussel - Er is een reële kans dat de Navo vandaag in Brussel be sluit tot een ultimatum aan de Bosnische Serviërs voor het op heffen van de belegering van Sarajevo. Voldoen de Serviërs daaraan binnen een week niet, dan zouden luchtaanvallen moe ten volgen. IZIE BUITENLAND-A4 HET WEER Van onze verslaggever René Kloeg Breda - De politieteams in de bin nensteden van Breda en Tilburg zijn in samenwerking met het arrondisse mentsparket begonnen met lik-op- stuk-beleid voor verdachten van win keldiefstallen. De gepakte winkeldieven kunnen al op het politiebureau een boete betalen van minstens 350 gulden. Met de waarde van de gestolen goederen loopt ook het be drag van de aangeboden schikking op. Het voordeel van het lik-op-stuk beleid zit vooral in de versnelde administratieve afwerking van zaken bij justitie. Daar Major krijgt de kous op de kop naast worden verdachten direct gecon fronteerd met de gevolgen van hun daad. Jaarlijks moet het parket ongeveer 1500 verbalen voor winkeldiefstal verwerken. Justitie hoopt op deze manier dat aantal sterk terug te dringen. Nu wordt een verdachte pas weken na het vergrijp geconfronteerd met de gevolgen. Onmiddellijk straffen moet ook een extra waarschuwing zijn voor aankomende winkeldieven. Temeer omdat verdachten die de schik king niet accepteren binnen de kortst mogelijke termijn voor de rechter moeten verschijnen. Deze aanpak geldt overigens voor minderjarige verdachten al ruim twee jaar. De lik-op-stuk-regeling wordt het ko mende half jaar uitgeprobeerd in de de gebieden van het politieteam Centrum in Breda en het team Binnenstad in Tilburg. De nieuwe aanpak geldt niet voor ver dachten die de laatste twee jaar al een keer zijn aangehouden voor winkeldief stal. Ook winkeldiefstallen met geweld, braak of gepleegd in verschillende win kels komen er niet voor in aanmerking. Het team Centrum in Breda wordt de laatste maanden geconfronteerd met een hausse aan winkeldiefstallen. In de maanden december en januari ging het om tientallen aangehouden verdachten. Iedere verdachte kost gemiddeld drie uur werk. Volgens justitie levert het lik-op-stuk-be- leid ook de politie tijdwinst op bij het op papier zetten van zaken. Maar die verwachting is te optimistisch. Hoewel de politie achter het experiment staat, zal de verwerking van de zaken juist meer tijd gaan kosten. Het wijkteam Centrum besteedde al zo min mogelijk tijd aan verdachten van winkeldiefstallen. Daar komt nu nog eens de extra tijd bij die nodig is voor het afhandelen van de schikking op het bu reau. Gemiddeld zal dat gaan om vijftien tot twintig minuten per verdachte. Van onze verslaggever Den Haag - Het ziet er naar uit dat het CDA moet betalen voor de in het CDA-program voorgestelde ingreep in de aow. In de jongste peiling van het bureau Inter/View (in opdracht van Nova) keldert het CDA naar 37 zetels, een verlies van 17 zetels vergeleken met het huidige zetelaantal van de christen democraten in de Tweede Kamer. Buien Een regengebied dat gisteren boven Engeland lag, trekt in de ochtend over onze regio. Achter dit gebied komen enkele opklaringen voor. De wind trekt aan tot matig. Amsterdam - De Europese effec tenbeurzen zijn duidelijk over de schrik voor een beurscrash heen. Gisteren is het op maandag gele den verlies nagenoeg ongedaan gemaakt. De koersen van de aandelen gingen over een breed front omhoog. ZIE BEURS -A6 Bonn - Het aantal werklozen in de Bondsrepubliek is tot een re cord-hoogte gestegen. Er kwa men vorige maand ruim 340.000 werklozen bij, waardoor het to taal op 4,03 miljoen is gekomen. Het is voor het eerst in vijftig jaar dat er in Duitsland meer dan vier miljoen mensen zonder ^erk zitten. hen Haag - Nu de Eerste Kamer ermee akkoord is gegaan krijgen bedrijven, die milieu-vriendelijk fflvesteren, een fiscaal voordeel. 4e kunnen de investeringen vol- 'edig aftrekken van hun fiscale winst en hoeven daardoor min der belasting te betalen. Als er deze week kamerverkie zingen zouden worden gehouden zou het CDA met 24 procent van de stemmen een ongekend diep tepunt hebben bereikt. Opvallend in deze peiling is ook dat de PvdA niet profiteert van de terugval van het CDA. De sociaal-democraten kómen niet verder dan 28 zetels. WD en D66 daarentegen profi teren wel van de commotie rond de door het CDA voorgestelde aow-ingreep. Beide partijen sco ren 32 zetels en verwijzen de PvdA op afstand naar de vierde plaats. Woordvoerder Van der Veen van Inter/View noemt een terugval van drie procent in kiezerson derzoeken 'uitzonderlijk'. De score van het CDA is bovendien in de zittingsperiode van het kabinet Lubbers/Kok nog nooit zo laag geweest. Hoewel PvdA-leider Kok toch redelijk adequaat is ingespron gen op het aow-verhaal, is dat tot nu toe niet door de kiezers gehonoreerd. De score van rond de 28 zetels laat onverlet dat het verlies van de PvdA, gelet op de huidige sterkte van 49 volksver tegenwoordigers, ronduit in drukwekkend blijft: 21 zetels. De grootste oppositiepartij WD kan zeer tevreden zijn. De libe ralen boeken met 20,8 procent een winst van tien zetels in ver gelijking met het huidige zeteltal in de Kamer. Ook D66 blijft het goed doen. De partij van Van Mierlo komt eveneens uit op 32 zetels, een opmars van 20 gezien de huidige twaalf in de Tweede Kamer. De uitkomst van het D66-congres van afgelopen weekend in Am sterdam speelt in deze politieke barometer nog geen noemens waardige rol. GroenLinks heeft in de enquête de weg omhoog hervonden en komt uit op 6,5. Dat percentage staat voor tien zetels, vier meer dan de huidige zesmansfractie in de Tweede Kamer. Bij de drie kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF, weet alleen de laatste zich te verdrie dubbelen naar drie zetels. SGP en GPV blijven stabiel en hand haven zich met respectievelijk drie en twee zetels. De Centrum-Democraten van Janmaat lijken nu definitief de tol te moeten betalen voor de ongekend botte reactie van de partijleider bij de dood van mi nister Dales. Dat, geldt ook voor zijn omstreden uitlatingen over de buitenlandse afkomst van CDA-minister Hirsch Ballin. De CD kan .blijkens de jongste peiling rekenen op 2,4 procent, omgerekend drie zetels. Vóór de jaarwisseling werd voor de CD lange tijd nog meer dan 4 pro cent voorspeld, met correspon derende zetelaantallen van zes tot zeven. Van onze verslaggever Den Bosch - Met de bodem van westelijk Noord-Brabant is niks aan de hand. Volgens het provin ciaal bestuur is er geen sprake van een onderzoek naar de mo gelijkheden om in dat gebied radio-aktief afval op te slaan. De provinciale statenfractie van Groen Links suggereerde dat on langs in vragen aan Gedeputeer de Staten. Volgens GS onderzoekt het Stu diecentrum voor Kernenergie in het Belgische Mol wel de moge lijke gevolgen van de opslag van radio-aktief afval in kleilagen. Bij dat onderzoek wordt geen radio-aktief afval gebruikt. Met nadruk wijst het provincie bestuur erop dat 'locaties daar voor nu niet aan de orde zijn'. Soldaat eerste klas Linda Berkens (21) is een van de 320 militairen van de Luchtmobiele Brigade, die gisteren per vliegtuig naar Split vertrokken. foto anp Schiphol (anp) - Een eerste groep van de hoofdmacht van het Nederlandse VN-bataljon dat in Bosnië wordt ingezet is gisteren van Schiphol ver trokken naar Split. De 320 militairen gaan vanuit de Kroatische havenstad in kon vooien over de weg naar Luka- vac, de toekomstige logistieke basis van 'Dutchbat'. De ver wachting is dat de eerste militai ren van deze groep 14 februari Lukavac bereiken. De blauwhelmen maken deel uit van een versterkt luchtmobiel bataljon dat in het oosten van VANDAAG IN DEZE KRANT Piet de Visser (59) is gis teren bij RBC aan de slag gegaan als technisch ad viseur. In de praktijk komt het er op neer dat de Oisterwijkse wao-er, die niet onder contract staat, als part-time tech nisch directeur zal fun geren. zie sport-b1 Bosnië de moslim-enclaves Sre brenica en Zepa moet gaan be schermen. De ruim 1200 Nederlandse mili tairen lossen in deze twee plaat sen, die door de Verenigde Na ties als 'veilige gebieden' zijn bestempeld, Canadese en Oek raïense VN-eenheden af. De laatste militairen van het Neder landse contingent komen vol gende maand in het gebied aan. Momenteel verblijven al eenhe den verkenners en kwartierma kers in Oost-Bosnië. De verken ners treffen in Srebrenica en Zepa de eerste voorbereidingen voor de komst van de Neder landse militairen. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse Conser vatieve Partij is geschokt door nieuwe onthullingen rond de plotselinge dood van het Lagerhuislid Stephen Milligan. De 46-jarige afge vaardigde werd maandaga vond in zijn keuken gevonden in bizarre omstandigheden. De levenloze Milligan was half naakt en droeg dameskousen en een jarretelgordel. Hij had een koord om de nek en een plastic zak over het hoofd. Terwijl de kranten wisten dat het kamerlid aan zijn einde zou zijn gekomen door een ongeluk kig uitgevoerde seksfantasie, wilde een woordvoerder van Scotland Yard alleen bevestigen dat de afgevaardigde was gevon den in ongebruikelijk ondergoed. Zolang de lijkschouwing geen definitief uitsluitsel geeft over de doodsoorzaak wordt deze voorlopig als 'verdacht' be schouwd. Uit andere politie bronnen wordt vernomen dat Stephen Milligan foto ap Milligan waarschijnlijk alleen de fatale handelingen heeft uitge voerd. Milligan genoot een reputatie als 'zeer veelbelovend' onder de nieuwe Conservatieve kamerle den. De voormalig BBC en Sun day Times-journalist en werd vanwege zijn gedegen kennis van zaken getipt voor een minis terspost bij een volgende kabi netswijziging. Hij was de seera- taris van de Britse onderminister van Defensie. De omstandigheden van Milli- gans dood heeft de Conservatie ve partij in grote verlegenheid gebracht. De kennelijke seksuele voorkeuren van het kamerlid la ten zich moeilijk rijmen met pre mier Majors moralistische kruis tocht 'back to basics'. Sinds de Tories een 'terugkeer naar oude Britse waarden en het familieleven' tot regeringsbeleid hebben verklaard is de partij geteisterd door een onwaar schijnlijke reeks schandalen, waarin tot nu toe twee doden zijn gevallen. De vrouw van onderminister Caithness schoot zich onlangs een kogel in het hoofd nadat ze had ontdekt dat haar man een minnares had. Onderminister Tim Yeo moest binnen een week twee illegale kinderen opbiech ten, evenals Gary Waller, een Conservatief Lagerhuislid. Een andere Tory-afgevaardigde werd in een Fraps hotelbed aangetrof fen met zijn dokter met wie hij een heimelijke homofiele relatie had. Vorig jaar moest minister David Mellor het veld ruimen na een buitenechtelijk teenzuigavon- tuur met een actrice. Oud-minis ter Lamont had problemen om dat hij een deel van zijn huis verhuurd bleek te hebben aan een zogenaamde 'sekstherapiste', die bij liefhebbers bekend was als 'Juffrouw Zweepslag'. Aan de linkervleugel van Tories gingen gisteravond stemmen op om het geforceerde 'back to basics'-beleid maar liever te ver geten omdat elk incident zich nu tegen de partij keerde. De dood van Mulligan zal in ieder geval leiden tot verkiezin gen. Hoewel zijn kiesdistrict een zeer veilig Tory-bolwerk heette, is de verwachting dat de zetel als gevolg van de reeks schandalen naar de Liberale-Democraten zal gaan. Premier Majors parlementaire meerderheid zou daarmee slin ken tot vijftien zetels, inclusief die van de onberekenbare Euro rebellen. Demonstranten hebben zich letterlijk de mond gesnoerd tijdens een stille omgang in Den Haag. Onder het motto 'Verbreek het stilzwijgen' demonstreerden ze tegen de schen ding van mensenrechten in Sri Lanka. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Een krappe meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat het kabinet zijn besluit over de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven moet terugdraaien. In Lukavac werken sinds afgelo pen weekend de kwartiermakers aan de inrichting van de logistie ke basis van 'Dutchbat'. De uitzending van de tweede groep dreigt overigens vertra ging op te lopen. De oorzaak is een motorstoring bij een van de twee schepen die met materieel voor 'Dutchbat' op weg is naar Split. Het Togolese transportschip Kintampo, dat op 31 januari uit Vlissingen vertrok, kampt met een uitvallende motor. De Kin tampo vaart momenteel op halve kracht. Het schip bevindt zich in de buurt van Gibraltar. INHOUD 2 katernen, BirtnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Deze uitspraak (57 voor, 53 te gen) heeft de PvdA in een lastig parket gebracht. De PvdA-frac- tie is tegen een vliegveld in Rot terdam, de PvdA-bewindslieden zijn - op Alders en D'Ancona na - vóór. PvdA-leider Kok betreurt het besluit van de fractie, maar wil van Zestienhoven geen prestige- slag maken. „Ik ga niet zeggen ik ben de baas, dus de fractie moet mij volgen. Nee, de fractie heeft haar eigen verantwoorde lijkheid. Geen kadaverdiscipli ne," aldus Kok. D66 had dat aangevraagd om duidelijkheid te krijgen over de 'rommelige' besluitvorming rond Zestienhoven en over het open baar maken van het afwijkende standpunt van de ministers Al ders en D'Ancona. GroenLinks-fractievoorzitter Lankhorst diende een motie in waarin het kabinet werd ver zocht zijn besluit over Zestien hoven te 'heroverwegen'. Deze motie haalde onverwacht een nipte meerderheid omdat een aantal CDA- en WD-kamerle- den afwezig was. Het kabinet moet vandaag vóór 12 uur aan geven of het de motie zal uitvoe ren. In het compromis dat het kabi net vorige week bereikte staat dat Rotterdam een bescheiden luchthaven (vooral bestemd voor zakelijk verkeer) nodig heeft. In overleg met de gemeente Rotter dam en de provincie Zuid-Hol land zou moeten blijken of het bestaande Zestienhóven gehand haafd blijft, dan wel of een nieu we vliegstrip wordt aangelegd. Alders en D'Ancona tekenden om milieuredenen bezwaar aan, de PvdA-ministers Kok, Van Thijn en Ritzen niet. Lubbers bracht het verzet van Alders en D'Ancona naar buiten. Een handelwijze, die unaniem door de Tweede Kamer werd afgewezen. De grondwet schrijft voor dat het kabinet met één mond spreekt. ZIE OOK BINNENLAND - A3 Van onze correspondente' Middelburg De 44-jarige Goesenaar P.R, die twee we ken geleden in Middelburg terechtstond op beschuldi ging van betrokkenheid bij de invoer van 2300 kilo hasj uit Marokko, is gisteren ver oordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar plus een boete van honderdduizend gulden. De 53-jarige H. den D. uit Wil- helminadorp, schipper van het zeiljacht waarmee de partij drugs op 16 juli tot voor de Waleherse kust werd aange voerd, kreeg één jaar opgelegd en verbeurdverklaring van zijn schip. De officier van justitie had in beide gevallen straffen geëist die zes maanden hoger lagen dan het vonnis. Twee andere opva renden van het smokkelschip werden in november van het vorig jaar al tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld. Van onze verslaggever Roosendaal - Het projectbureau voor het TGV-spoor studeert naar de mogelijkheid om de snelle trein in een tunnel onder de vliegbasis Woensdrecht te laten lopen. Burgemeesters uit de Zuidwesthoek van Brabant zijn daarover onlangs op een besloten bijeenkomst met het bureau ingelicht. Dit tracé dat deels door de bossen van Wouwse Plantage leidt komt via de Havenweg op het Antwerpse industrieterrein bij Ossendrecht Nederland binnen. Het spoor buigt bij Korteven, pal onder Bergen op Zoom oostwaarts, en komt leidt dan via Roosendaal naar Willemstad. Het projectbureau dat rechtstreeks onder Maij-Weggen (Verkeer) valt, beschouwt deze' variant als een derde tracé dat straks in de inspraak kan worden gebracht. Het is bedacht om de Belgen mild te stemmen. Die voelen niets voor een TGV langs Breda (A16/E19) noch voor een viersporig tracé via Roosendaal door Essen en Kalmthout. Hun voorkeur gaat uit naar een TGV langs de Havenweg richting Bergen op Zoom, wat voor Nederland uit natuur- en milieuoogpunt weinig aanlokkelijk is. De Nederlandse regering mikt nog steeds op de A16-variant, maar stuit daarmee op bezwaren in Vlaanderen. Lukt het niet voor afloop van de zittingsperiode van het kabinet met de Vlamingen tot een vergelijk te komen, dan overweegt het kabinet volgens bronnen in de regio om drie tracés in een Planologische Kern Beslissing mee te laten lopen. Die procedure zou dan op zijn vroegst eind 1995 tot een definitieve beslissing van de regering leiden. (ADVERTENTIE) PEILING Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. i 1 i DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1