Geld voor aanleg van fietspad iA< Een nieuwe oude steen in Kloosterzande egenheid Bouwen in uitbreidingsplan Heikant op zijn vroegst in 1995 Zilveren jubileum Sint Gregoriuskoor Sint Jansteen DE STEM 1 Jubileumviering volledig in stijl 'Terneuzen gunt Axel kunstuitleen niet' POLITIE RAPPO RTWÊÊ DAG KLAPPER Kunstbeleid Axel op de korrel na enquête WD Rijk geeft 1,5 ton subsidie voor verbinding tussen Sint-Jansteen en Heikant ZEELAND C2 frticulieren KORTING -MO) Dronken chauffeur aangehouden in in Aardenburg I EDITIE ZEELAND 'pen- EERSTEN. STEEN 'I,S.-GELEGD DOOR MARTHA WEEMAES nEN 3 WAART 1903 nemer p.;f. durinck VV' K NDIÜE 7 Wethouder Van Schaik pessimistisch 994 pESTEM WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 I „an onze verslaggever schikbaar te kriieen. Nu blijkt en Schoolstraat. Wat voor soort woningen er ko- het niet zo met de verkoop van Van de Voorde wees er echt dankje, jubileum, welijk, verloving, fcrestatie, examen, liam, enz. oiom 1.09 incl. BTW, |l verplicht. Foto of naat 35 x 40 mm Overige tarieven op |to's worden niet ourneerd. É2 of geef uw tekst patsing af bij één van schriftelijke opgaven 3 geaccepteerd indien bkend zijn, ook indien i bijgevoegd is. |het recht voor teksten 1 redenen te weigeren. Ier klachten bereiken len tekst behoudt de "echt voor om de naam fever bekend te maken. gefeliciteerd herrebout in Kapelle nit in Oosterhout iHove in Bavel pneken in Breda Van onze verslaggever Heikant - Het duurt nog wel een jaar voordat er gebouwd jjan worden in het nieuwe uitbreidingsplannetje in Hei kant. Wethouder G. van de Voorde zei dat tijdens een jnformatie-avond over het nieuwe plan. 5e inspraakbijeenkomst was de eerste stap in de procedure om in iet dorp nieuwe bouwgrond be schikbaar te krijgen. Nu blijkt dat de inwoners zich in het plan netje kunnen vinden gaat de ge meente aan de slag met de ver werving van de grond. Voordat alles geregeld is en het bestemmingsplan definitief is vastgesteld, is er volgens de wet houder al snel een jaartje voor bij. En dan moet het nog niet teveel tegen zitten. Het uitbrei dingsplannetje is gelegen in de driehoek Vylainlaan, Ellestraat en Schoolstraat. Op dit moment is er in het dorp geen gemeentelijke bouwgrond meer voorhanden. Het nieuwe plan voorziet in de mogelijkheid van ongeveer twintig huizen, af hankelijk van het type en de kavelgrootte. De gemeente gaat uit van lappen grond van rond de 600 vierkante meter. De bouwgrondprijs zal liggen rond de 110 gulden per vierkante me ter, exclusief btw. Wat voor soort woningen er ko men laat het plan nog geheel open. Dat hangt af van de be langstelling. Daarmee is er dus ruimte voor zowel vrijstaande huizen als twee-aan-een wonin gen. Mocht de Regionale Wo ningbouwvereniging de bouw van huurhuizen zien zitten, dan is ook dat mogelijk. Op dit moment is er in Heikant geen gemeentelijke bouwgrond voorhanden. Jaren lang vlotte het niet zo met de verkoop van bouwgrond, maar de laatste ja ren is er een toenemende belang stelling om in het dorp te wonen. Vandaar de noodzaak om nieu we bouwmogelijkheden de creë ren. Op dit moment liggen er op het Hulster stadhuis twee aan vragen voor bouwgrond. Staan de de informatie-avond meldde zich nog een derde gegadigde. Voor sommigen was dat aanlei ding om te concluderen dat het met de urgentie wel mee valt. Van de Voorde wees er echter op dat de gemeente niet de illusie heeft dat het plannetje binnen een jaar uitverkocht is. Als er eenmaal bouwgrond voorhanden is komen de gegadigden vanzelf wel, zo voorspelde hij, afgaande op ervaringen in Nieuw-Namen. De gemeente is voorlopig al te vreden als er jaarlijks een stuk of vier, vijf kavels de deur uiit gaan. Dat betekent dat Heikant voor een jaartje of vijf vooruit kan. !M^JNSW^S!! |w Valentijnsgevoelens. |p' uw FROUKJE houwkje houwkje BOLLE x 20 mm 15.- 30.- prvan is mogelijk. rubrieksadvertenties). Van onze verslaggever Sint-Jansteen - De aanleg van de eerste fase van het jaren gewenste fietspad van Sint-Jansteen naar Heikant kan beginnen. Rijkswaterstaat heeft de gemeente Hulst laten we ten dat het project kan rekenen op een een subsi die van 150.000 gulden uit het fonds weg- en ver- keersvoorzieningen. Dat is veertig procent van de totale aanlegkosten. De gemeen- s had eigenlijk gerekend op de helft, zodat Hulst zelf nog een extra duit in het zakje moet doen. Wethouder G. van de Voorde van openbare werken heeft zijn collega's daar gisteren in de wekelijkse B en W-verga ing warm voor kunnen ma ken. De extra gemeentelijke bij drage wordt voorlopig gehaald uit de algemene reserve. Eventuele meevallertjes kunnen nadat het karwei is geklaard later teruggestort worden. De gemeenteraad krijgt nog deze maand een voorstel om het kre diet voor de aanleg van de eerste fase beschikbaar te stellen. Reconstructie „Het is een mooie opsteker dat we nu die subsidie-toezegging op hebben", zegt wethouder Van de Voorde. „Daarmee kun nen we het werk aan het fietspad mooi laten aansluiten aan de reconstructie van de Wilhelmi- nastraat. Door nu als gemeente een extra inspanning te doen ktinnen we het gedeelte toch aanleggen tot aan de Waran destraat. Een korter traject zou vanuit technisch oogpunt zeker niet aan te bevelen zijn". Aanbesteding Als de gemeenteraad eind deze maand het totale krediet van ruim vier ton beschikbaar stelt kan in maart de aanbesteding van het karwei plaatsvinden. Jen goede start voor de totale aanleg van het fietspad", stelt Van de Voorde. Na de eerste fase resteert nog het gedeelte vanaf de Warandestraat tot de dorps kern van Heikant. Vanwege de flinke kosten zal ook dat traject nog in verschillende stukken moeten worden gehakt. Er loopt een aanvraag van de gemeente Hulst voor een bijdrage in het kader van het Regionaal Ont wikkelingsplan. Aardenburg - De politie heeft in de nacht van maandag op dins dag in Aardenburg een man uit ■iet Belgische Sint Laureins aan gehouden wegens het rijden on der invloed. Een ademanalyse- test gaf als uitslag een alcohol promillage aan van 1,6. Tevens kwam aan het licht dat de man ■Vet in het bezit was van een rijbewijs. Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers °P pagina A2. Openingstijden: 830-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm veter Oggel (editie-chef), v'ank van Cooten, Frank Deij, [on Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (Provincie redacteur). Holst: Eugène Verstraeten 'Pw. editiechef) Advertentie-exploitatie 'nspecteur Zeeland: O-,Menu, 8.93 Pnvé tel. 09-3293459940. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Sint-Jansteen - Het Sint- Gregoriuskoor in Sint-Jan steen viert zondag 27 februa ri het vijftig jarig bestaan. Het wordt een viering met veel aandacht voor het grego riaans met een hoogmis, ves pers en optredens van gast koren. In 1944 richtte de plaatselijke onderwijzer Wim Bartz het Sint Gregoriuskoor op. Hij maakte volgens de Wardmethode de jeugd vertrouwd met het grego riaans. Het jonge koor telde 32 leden en zong de wisselende ge zangen in de kerk. Aanvankelijk met orgelbegeleiding, maar al heel snel a capella. In juli 1952 verzorgde het koor zijn eerste radio-mis, waarna er zouden er nog 47 volgen. Het zingen van gregoriaans was toen niet zo ongewoon. Maar tegenwoordig hoor je in de kerk meestal Nederlandstalige liede ren. Het Sint-Gregoriuskoor is een van de oudste koren dat nog steeds actief bezig is met het gregoriaans. Dat het koor is blij ven bestaan is volgens de leden te danken aan de deskundigheid en de persoonlijke aanpak van dirigenten zoals Wim Bartz en Rene Smet. Ook de samenwerking in de ja ren zestig en zeventig met het gemengd Sint- Caeciliakoor wordt uit de doeken gedaan. Beide koren werden gedirigeerd door Wim Bartz en deze liet het Gregoriuskoor steeds aan het be gin van een concert, dat ver zorgd werd door het Sint Caeci liakoor, enkele gregoriaanse ge zangen vertolken. Het bracht beide koren op de concertpodia in Den Haag, Delft, Amsterdam en zelfs het Ierse Cork. In 1972 werd de enige plaatop name van het koor gerealiseerd: Omnis Terra. Een soort afslui ting van de periode Bartz die in 1976 zijn ontslag nam als diri gent. Hij overleed kort na het 40-jarig jubileum in 1984. Het ontslag viel samen met het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het grego riaans. De buitenwereld maakte midden jaren zeventig voor het eerst kennis met de semiologie zoals die door Dom. Eugene Car- dine in Solemnes werd ontwik keld. Martin Polspoel volgde na een korte periode Anton de Waal op en hij maakte het koor duide lijk dat hij de weg van de semio logie wilde volgen. Er werden lithurgisch aangepaste graduales Het Gregoriuskoor repeteert voor de viering van het vijftigjarig jubileum. aangeschaft en de meeste koor leden volgden hun dirigent in deze nieuwe uitdaging. Polspoel richtte enkele jaren geleden het gregoriaans studiekoor op en sa men met deze zangers wordt de Hoogmis om 10.00 uur opgeluis terd. FOTO WIM KOOYMAN „Begin dit jaar is de plaatselijke hoogmis op zondag vervallen. In de Zuidrand is er een priesterte kort en zijn er daarom minder misvieringen. In Sint-Jansteen is er nu elke week een mis op zaterdagavond. Het koor wil het gregoriaans in stand houden en heeft daarom besloten om elke eerste zaterdag van de maand en op speciale hoogfeesten een gre goriaanse mis te zingen. We re peteren elke week en de inzet en sfeer zijn prima. Er worden niet veel repetities overgeslagen," meldt een tenor. Van onze correspondente Hulst - Het Sint-Gregoriuskoor viert zon dag 27 februari zijn vijftigjarig bestaan volledig in stijl. De hoogmis is om 10.00 uur in de parochiekerk en van 11.30 tot 12.30 uur is er een receptie in het gemeenschaps centrum De Warande. Na een gezamenlijke lunch gaan de feestvierders weer naar de parochiekerk waar een drie uur durend programma met gregoriaanse zang wordt afgewerkt. Hiervoor zijn twee gastkoren uitgenodigd. Het Mariaprogramma wordt verzorgd door de Utrechtse Vrouwenscola onder leiding van zus ter Marie-Louise Egbers. Deze studeerde piano, schoolmuziek en koordirectie en zij is intensief bezig met het gregoriaans. Leden van het Oos- terhouts Kamerkoor zingen de derde zondag van de advent en de dagmis van pinsteren onder leiding van Huub Bartz, de zoon van Wim Bartz. Hij studeerde muziekwetenschappen, is organist en dirigent van verschillende koren, werkte mee aan de uitgave Basiscursus Gregoriaans en was tot voor kort directeur van het door hem opge- richtte RIM (infocentrum muziek) in Utrecht. Na de pauze met koffie werkt de Utrechtse Vrouwen Scola het tweede deel van het Ma riaprogramma af dat besloten wordt met een kort Middeleeuws spel en om 17.00 uur zingt het jubilerende koor samen met het Gregoriaans Studiekoor onder leiding van Martin Polspoel de Vespers. De dag eindigt met een samenkomst in de Warande waar nog eens goed nagepraat wordt en waar de verschillende liefhebbers van grego riaans nog enkele noten kunnen kraken. Wie in Zeeuws-Vlaanderen de naam Weemaes zegt, hoort de smidshamer op het aambeeld dokkeren en het hete ijzer in de koelbak sissen. Want smeden zijn het of het nu op Klooster zande, Zandberg, Clinge of Absdale is. Uit het archief van de gemeente Hontenisse weten we bijvoor beeld dat in 1863 Charles Wee maes, van beroep leurder, op 10 maart een verzoek indiende een grofsmederij te mogen oprich ten in perceel C nummer 248. De gemeente liet al op 12 maart weten bedenkingen nog bezwa ren te hebben. In 1865 noemt hij zichzelf grof- en hoefsmid als hij een bedrijfsverplaatsing aanvraagt en in 1875 gaat hij alweer verbouwen. Wie dan ook de gedenkplaat: - Den eersten steen is gelegd door Martha Weemaes den 3 maart 1903. Aannemer P.F. Durinck, Bouwkundige A. Goe- demondt - ziet, verwacht die ergens aan een smederij. Fout helaas, ze zit naast de ingang van Hotel De Linde te Kloos terzande, want de familie Wee maes had meer ijzers in het vuur. Het was Th. Weemaes die rond 1890 het smidsvak combineerde met het horecabedrijf. Dat laatste bedreef hij in het aloude Logement De Linde, dat al in 17-zoveel een herberg was. Op een ons bekende nota uit het begin van deze eeuw prijst hij de meest verschillende ijzerwa ren aan, maar verrekent met de gemeente Hontenisse wat maal tijden en enige alcoholica, ge serveerd tijdens de zitting van een stembureau. Want dat moet gezegd worden, de connectie tussen de twee kanten van de Hulsterweg, het gemeentehuis en de herberg zijn oud en altijd al innig geweest. Gestemd werd er in het gemeenthuis, dat lijdt In 1978 werd voor de oude, beschadigde gedenkplaat uit 1903 een nieuwe gehangen. De tekst is exact dezelfde. FOTO WIM KOOYMAN geen twijfel, maar beslist werd er heel vaak aan de andere kant van de straat. Maar wat wil je ook in een etablissement waar de zware eikenhouten stamtafel al meer dan 140 jaar oud is! Hoeveel bestuurderen heeft die al niet zien komen en evenzo vele malen zien gaan? Jarenlang baatte de familie Viereck de gelegenheid uit. Op een affiche in de gelagzaal le zen we: „Het Hoofd Bestuur van de Handboog-Schutterij Willem Teil te Kloosterzande Verzoekt de leden van de ge melde Schutterij om Zich op Zondag den 24" Augustus 1851 des namiddags vóór Een uur op de Sociëteit Kamer bij de We duwe S. Viereck te laten vin den. Zegt het Voort. Ook wel leuk is deze die in de hal hangt: „Logement de Linde Th. Weemaes. 20 juny 1893 De Hoog Weled. Heer H.A.A. Ba ron Collot d'Escury: Logement 2 maaltijden f 2.- Voldaan 20 februari 1894." Na de weduwe Viereck kwam Th. Weemaes dus. Het is zijn dochter Martha die de eerste steen legde. Zij trouwde met Van Mieghem en de naam Wee maes was niet langer meer ver bonden met Hotel De Linde. Na Van Mieghem volgde de familie Raes. Eerst vader Amadé, daar na zoon Toine. Maar om op die gedenksteen terug te komen: voor een plaat uit 1903 ziet die er wel erg nieuw uit. Dat klopt, het is een nieuwe die er van rond 1978 zit. De oude was beschadigd, maar hij zit nog achter de nieu we en de tekst is letterlijk over genomen. Die beschadiging was veroorzaakt door de (een) vrachtwagen van Van Kruys- sen. Jarenlang moest die door het nauwe gangetje waar de steen toen zat. Dat kon net, maar iedere keer kraste een uitstekend deel tegen de plaat en de naam werd langzaam maar zeker doorgestreept. Na een verbouwing vond Toine de oude steen niet meer staan en toen is deze ervoor geplaatst. Van onze verslaggever Axel - De Axelse wethouder J. van Schaik (cultuur) schat de kans dat de stichting Kunstuitleen een nevenvestiging in Axel begint in plaats van in Terneuzen zeer gering. Terneuzen zal er volgens Van Schaik, nu Axel ook in de race ligt, alles aan doen om het kunstuitleencentrum naar de Scheldestad te halen. „Ik ver wacht niet dat Terneuzen ons dat gunt. Ze zijn er doodsbe nauwd voor dat er in Axel iets op dat gebied tot stand komt, terwijl het cultureel klimaat in Axel toch beter is", zei Van Schaik gisteren in een verga dering van de commissie beel dende kunst. Terneuzen is al enkele jaren bezig om een geschikte ruimte te zoeken voor een kunstuit leencentrum maar de plannen willen maar niet vlotten. Re den voor coördinatrice I. Sin- ke om eens met Axel te praten om op die manier Terneuzen uit de tent te lokken. Haar opzetje lijkt te slagen. Vorige week kondigde de Terneuzen- se evenknie van Van Schaik, wethouder W. de Zeeuw (WD), aan vaart te zetten achter de plannen. Hij heeft daarbij in ieder geval de steun van de PvdA-fractie, die het college gisteren maan de snel zaken te doen met de stichting. De PvdA zou het als een gemiste kans voor Terneu zen zien als de kunstuitleen in Axel terecht komt. De Terneuzense PvdA vindt Axel uit cultureel oogpunt ge zien overigens geen slechte keus, schrijft ze. „Het gemeen tebestuur van Axel voert on der aanvoering van onze vin dingrijke en sympathieke par tijgenoot Van Schaik al jaren een actief kunst- en cultuur beleid. Toch zouden wij de vestiging in Axel betreuren. Op grond van ligging en be volkingsdichtheid biedt Ter neuzen op zich gunstigere condities voor een goede ex ploitatie van een kunstuit leen", aldus de PvdA in een brief aan het college. Van Schalk gaf eerder aan zich niet voor het karretje van de stichting Kunstuitleen te laten spannen. Axel wil het uitleencentrum best binnen halen, maar gaat daarvoor niet de strijd aan met Terneu zen, herhaalde Van Schaik gisteren. Axel zal pas energie stoppen in het zoeken naar een geschikt pand als de stich ting met Terneuzen breekt. Tasjesroof van een rijbewijs. Sas van Gent - Maandaga vond werd een 55-jarige vrouw uit Sas van Gent van haar tasje beroofd. Ze liep omstreeks elf uur over de Westdam in haar woonplaats te wandelen. Op een gegeven moment werd ze aangevallen door drie mannen. Nadat de vrouw enkele klappen kreeg te incasseren werd haar tasje ontrukt. De daders gingen er van door met de buit bestaan de uit een bedrag aan geld. Dronken chauffeur Aardenburg - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft in de nacht van maandag op dinsdag een man uit het Belgische Sint Laureins aan gehouden wegens het rijden onder invloed. Een ademana lysetest gaf als uitslag een al cohol promillage aan van 1,6. Tevens kwam aan het licht dat de man niet in het bezit was Snelheidscontroles Axel - De politie heeft maan dagavond bij een tweetal in een bebouwde kom van de gemeente Axel gehouden sne- leidscontroles 77 automobilis ten geverbaliseerd. De contro les vonden plaats op de West kade te Axel en in de buurt schap Magrette. In totaal pas seerden 398 voertuigen de ra darpost van de politie. De hoogstgemeten daarbij be droeg 98 kilometer per uur. Botsing in Hoek Hoek - Op de kruising Molen- dij k-Hoekseweg verleende maandagavond een 19-jarige automobilist uit Sluiskil geen voorrang aan een personen auto bestuurd door een 27-jarige man uit Aardenburg. Bij de botsing die volgde wer den beide auto's geheel ver nield, doch liep niemand enig letsel op. HULST - Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. KOEWACHT -Café 't Hoekske, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, koersbal. I SAS VAN GENT - De Regenboog, ANBO, 14 uur, bieden, jokeren en verlo ting. I AXEL - Gregoriuscentrum, 14 uur, koersbal. KAARTINGEN Aardenburg - Zevende kaarting van Het Is Leuk. Bieden: 1. A. de Clerck, 2. E. de Vleesschou wer, 3. J. Mussche. Jokeren: 1. M. Pijcke, 2. N. Fenijn, 3. J. van de Stel. Achtste kaarting, bie den: 1. J. Deij, 2. J. Smoor, 3. A. Kolmeijer. Jokeren: 1. J. Jan sen, 2. J. Dumesnil, 3. J. Rein- goud. Biervliet - Zaal Lippens, 51 personen. Bieden. 1. F. Tem merman, 2. O. Dobbelaere, 3. Ch. de Graaf. Jokeren: 1. Bian- ca, 2. M. Boerjan, 3. mevrouw Rombout. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 32 personen. Bieden: 1. A. van Gink, 2. mevrouw Van Geertruy, 3. J. van Geertruy. Jokeren: 1. mevrouw Van Goethem, 2. mevrouw Bernard, 3. mevrouw Sikkelerus. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 24 personen. Bieden: 1. G. de Bruyn, 2. N. Hemelaar, 3. R. Linthout. Jokeren: 1. mevrouw Ferket, 2. mevrouw Van Haver, 3. mevrouw Van Campenhout. Hulst - Zaal De Lieve, 54 per sonen. Bieden: 1. J. de Rijk, 2. mevrouw Van Hooye, 3. J. van Dorselaer. Sas van Gent - Zaal De Rose- laer, vijftig personen. Bieden: 1. A. de Caluwé, 2. A. Temmer man, 3. T. Steenkiste. Jokeren: 1. A. Timmerman, 2. mevrouw Saeye, 3. mevrouw De Kok. Van onze verslaggever Axel - De werkgroep beeldende kunst in Axel krijgt steeds minder financiële armslag om leuke plannetjes uit te voeren. Wethouder J. van Schaik (cul tuur) verwacht dat het politiek draagvlak in Axel zal verminde ren nu een mini-enquête van de WD heeft uitgewezen dat slechts weinig Axelaren de kort geleden geplaatste kunstwerken in de binnenstad pruimen. „De discussie over ons kunstbe leid woedt nu buiten het stad huis en dat is niet positief. Het is niet gemakkelijk om de raad, die toch al niet zo kunst-minded is, met dit soort negatieve berichten warm te krijgen voor nieuwe projecten", aldus Van Schaik. Hij adviseerde de werkgroep, in de praktijk een vulkaan van ideeën, in de toekomst wat min der hard van stapel te lopen en projecten te kiezen die niet zo duur zijn. „Anders verliezen we onze geloofwaardigheid bij de raad". Van Schaik had gisteren moeite de geestdrift van de werkgroep in te tomen. Staande de vergade ring kwamen er spontaan nieu we ideeën op tafel om in Axel en de omringende dorpen kunst werken neer te zetten. De werkgroep kon gisteren maar moeilijk leven met de uitkomst van de enquête, die volgens woordvoerder H. de Ruijter niet representatief is. De VVD zette ruim zesduizend formulieren uit waarvan er 230 ingevuld terug kwamen. Vijftig procent daarvan had volgens De Ruijter kritiek op de kunstwerken. „Eigenlijk praten we maar over zo'n hon derd mensen op een bevolking van 12.000 mensen", zei hij. De werkgroep vond het ook nog wat vroeg om een oordeel te vellen over het kunstproject. Er zijn nog maar vijf van de zeven tien beelden geplaatst. Toch had ook de werkgroep kritiek. De kleuren zijn te flets.

de Stem | 1994 | | pagina 15