eren tuer Ih Hef merk blijft bij CSM heilig Vrees voor 'runder-aids' in Groot-Brittannië nd KORT Concern verwacht ook dit jaar weer hogere winst Nedlloyd weer op winst Onderhoudspersoneel Hoogovens houdt poort dicht in tweede helft 1993 Nederland steunt Israël in versoepelen handel met EU Bretonse vissers niet tevreden over 'lapwerk' economie KORT DE STEM ECONOMIE usical Maxwell RBA bestelt twee Fokker-50's KOP MUNT Tepel (II) EBRUARI 1994 A4 DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 A5 i uitnodigen t van Finland gekozen isteren de mogelijkheid adimir Zjirinovski uit te eid van de Finse onafhan- ski wellicht een dreiging n'. Zjirinovski heeft ver- et spuitbus arles is gisteren in Auck- door een man met een luchtverfrisser belaagde, stank wilde verwijderen', aanvaller werd door tien kt. Een politiewoordvoer- s-aanvaller een 58-jarige die het al eerder op leden n op bruiloft edbad met twaalf doden ormalige Sovjet-republiek waren vier kinderen. De Ismatov gooide eerst een een ruzie. Vervolgens blies anaat, aldus het Russische moordpartij, zondag in de rsonen gewond. eert extremisten -Afrika heeft gisteren vijf erband met bomaanslagen C. Bij de zwaarste aanslag, itsmast die een ongeluk wee mensen om het leven, arrestatie verzet en schoot choten anse leger is gisteren in het en. De autoriteiten houden ETA verantwoordelijk. De geschoten in een woonwijk utters, volgens ooggetuigen n in een auto die later leeg osta Rica e oppositionele Nationale Figueres, heeft de presi- an zondag gewonnen. Zijn de regerende Sociaal-Chris- ende bij monde van zijn aag. De socialist Figueres mmen, tegen iets meer dan en Afrikanen framma (WFP) van de Vere- arschuwd dat mogelijk 22 p zullen zijn aangewezen, internationale gemeenschap en en dat het WFP dit jaar ..odig denkt te hebben. De 1992/1993 is voorbij, maar der de gevolgen ervan. leger inkrimpen ident Clinton wil in 1995 het erkleinen met 82.500 man. e defensiebegroting bestaat "joen soldaten. Ondanks de en met 2,8 miljard dollar tot larisverhogingen. nde financiële jaar vertoont End-musical over het leven van 11 mag niet worden opgevoerd, oot gisteren de voorstelling te "t proces tegen de van fraude aanstaande vrijdag beginnen, ng van 'Robert Maxwell, The ben op het proces tegen Ian en e beruchte Captain Bob moeten n aandeel in zijn miljardenge een grote strop voor producer iljoen gulden geïnvesteerd in de ktie over de opkomst en onder- rs uit de Britse geschiedenis. krijgt dan een voordeelcheque i u na aan- ïsit kunt ver- ir als onder- Ford weet neetegen. watubeweeSt B maanden. 20000 km per jaar Wijzigingen voorbehouden Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam CSM-top- man ir. G. van Loon blijft ook in economisch minde re tijden geloven in de sterkte van merk-artike- len. Ondanks de matige economische ontwikkelin gen zal CSM opnieuw een hogere netto-winst halen, zowel absoluut als per aandeel, zei hij gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Maar om voor het zeventiende jaar op rij een hogere winst te kunnen blijven realiseren, legde Van Loon gisteren bij de presen tatie van het jaarverslag opval lend vaak de nadruk op efficien- cy-verbeteringen. Hij zei desge vraagd dat er geen blauwdruk ligt om het aantal fabrieken te verminderen. Volgens Van Loon is de onrust over de sterkte van merken weer achter de rug. Vorig jaar kwa men bedrijven met bekende, waardevolle merken onder vuur te liggen, toen Marlboro voor Philip Morris minder omzet ge nereerde omdat Amerikaanse consumenten steeds meer voor goedkopere B-merken en private labels kozen. De paniek sloeg over naar andere sectoren. CSM is gespecialiseerd in mer ken, die sterke marktposities in kleine markten vertegenwoordi gen. Het concern steekt onder meer achter namen als King, Red Band, HAK, Honig, Venz, Brinta en California. „Ook nu de econo mie minder draait, houden onze merken zich goed." De consu ment kiest nog niet voor goedko pere B- en winkelmerken. „Het geval Marlboro leert dat er ook bij merken grenzen zijn aan de rek van de prijzen." CSM heeft opnieuw een uitste kend jaar achter de rug. Het bedrijf behaalde in het boekjaar 1992/1993 een netto-winst van 147,3 miljoen, 14 procent meer dan in het voorgaande jaar. De winst per aandeel steeg van 3,58 naar 4,00. Dat laatste cijfer is belangrijk, omdat CSM opnieuw flinke ac quisities pleegde. Terwijl Van Loon vorig jaar bij de presenta tie van het jaar zei geen grote overnames te verwachten, kocht CSM in anderhalf jaar er voor 700 miljoen gulden aan omzet bij. „Evenveel als onze hele sui kerdivisie," zette Van Loon dat getal in het juist perspectief. De belangrijkste overname be trof de aankoop van het Ameri kaanse bedrijf Westco, dat bak kerij-ingrediënten verkoopt aan de westkust van de Verenigde Staten. Westco telde het afgelo pen jaar voor negen maanden mee. Euryza (rijst), HAK (groen ten) en QA Products (suikerhagel voor garnering van bakkerij- en ijsprodukten) telden voor het eerst geheel mee in de omzet. Het oergezonde CSM heeft voor die groei wel tijdelijk een prijs moeten betalen in de vorm van een teruggelopen verhouding ei gen/vreemd vermogen. CSM handhaaft normaal een verhou ding van 1 op 1, maar door afboeking van 188 miljoen aan goodwill is het eigen vermogen afgenomen tot 42 procent van het balanstotaal. Van Loon relativeerde die terug val. „We hebben een cashflow van 250 miljoen. Haal daar de normale, verplichte investerin gen van af en we beschikken over een vrije cashflow van 150 miljoen. Als we dat bedrag één keer niet uitgeven, dan zit ten we weer op de vijftig pro cent." Maar Van Loon heeft in zijn bureaulade een lijst met de na men van tientallen familiebe drijven, die hij wil overnemen. Als de kans daar is, wil hij meteen kunnen toeslaan. Zoals eind vorig jaar, toen CSM opeens een meerderheidsbelang van 67 procent in Baukje (bakproduk- ten) nam. Niet groot met een omzet van 28 miljoen en ne gentig werknemers, maar wel belangrijk in deze specifieke, kleine markt, aldus de CSM-di- recteur. Ondertussen versterkt CSM on opvallend elk jaar het eigen ver mogen met twee tot drie procent, omdat vrijwel alle aandeelhou ders kiezen voor stockdividend. Door de gestaag oplopende winst met een fraai gemiddelde van tien procent per jaar is de winst per aandeel sinds 1984 gegroeid van 1,39 naar 4,00. De beurs waarde is vorig jaar met 24 procent gestegen tot 2.230 mil joen. In 1984 was dat nog 373 miljoen. Ofwel een gemiddelde notering van 63 in 1993 tegen 14,20 toen. Ondanks die fraaie cijfers ligt CSM in de clinch met het beurs- bestuur, dat van CSM eist dat het beschermingsconstructies laat vallen. Daarmee moet de handel opener en aantrekkelij ker worden. Maar het gesloten CSM weigert zich over te geven aan het vrije spel der machten. Het beursbestuur wil daarom in juni een streep door de beursno tering halen. CSM heeft de zaak inmiddels voor de rechter ge bracht. „Zolang de zaak onder de rechter is, blijft onze notering gehandhaafd," zei Van Loon gis teren vol overtuiging. Van Loon foto dijkstra Rotterdam (anp) - Het transportconcern Nedlloyd krabbelt weer omhoog. In de tweede helft van 1993 werd een winst behaald van ongeveer 60 miljoen gulden, voornamelijk dank zij doorgevoerde kostenbesparingen en een betere bezetting bij Nedlloyd Lijnen. Het jaar 1994 zal volgens de raad van bestuur met winst worden afgesloten. Niettemin moet over geheel 1993 nog rekening worden gehouden met een verlies van 120 miljoen gulden. Dit negatieve resultaat wordt veroorzaakt door het ver lies in het eerste halfjaar van 116 miljoen en 60 miljoen aan reor ganisatiekosten. Het winsther stel in de tweede helft van het jaar werd door Nedlloyd in no vember al voorspeld. De directie heeft de resultaat verbetering direct aangegrepen voor de uitgifte van een achter gestelde converteerbare obliga tielening van ongeveer 300 mil joen gulden. De emissie, waar van de voorwaarden in de week van 21 februari bekend gemaakt worden, is bedoeld voor herfi nanciering van bestaande aflos singsverplichtingen en verster king van de financiële structuur. Nedlloyd heeft flink in de kosten gesneden. Over geheel 1993 werd ruim 100 miljoen gulden be spaard. De transporteur streeft naar een structurele verlaging van de kosten van 250 miljoen op jaarbasis. In 1995 moet dit doel zijn bereikt. Ook de rentedragende financie ring is in 1993 gedaald en wel met ongeveer 300 miljoen. Nedl loyd denkt de totale schuld voor eind 1995 met 500 miljoen te kunnen verminderen, zonder extra verkopen van bedrijfsmid delen. Jeruzalem (anp) - Staatssecretaris Van Rooy (Buitenlandse Handel) heeft gisteren in Jeruzalem aan minister Peres van Buitenlandse Zaken steun toegezegd aan het Israëlische streven het handelsakkoord met de Europese Unie te versoe pelen. De Israëli's, die sterk zijn in de sector van hoogwaardige technologie en daardoor veel samengestelde produkten exporteren, willen vooral een versoepeling in de regels van herkomst van goederen. Binnenkort onderhandelt de Europese Unie met Israël over herziening van het uit de jaren zeventig daterende handelsakkoord. Van Rooy op haar beurt drong aan op een versoepeling van de strenge keuringseisen van Israël aan landbouwprodukten. Uit een gesprek met de minister voor Energie Shalal, maakte Van Rooy op dat er goede kansen zijn voor Nederlandse bedrijven in de energiesector. Israël gaat hierin de komende jaren negentien miljard gulden investeren. In de handelsmissie die Van Rooy vergezelt, zijn diverse Nederlandse energiebedrijven vertegenwoordigd. Van haar ambtgenoot Harish kreeg Van Rooy te horen dat zeker dertig Israëlische bedrijven nauw met Nederlandse bedrijven willen samenwerken. De Israëlische en de Nederlandse overheid gaan de wederzijdse contacten tussen bedrijven nog verder bevorderen. Staking duurt voorlopig voort Van onze correspondent Wilco Voordouw - De Bretonse vissers zijn niet tevreden met de hulpmaatregelen van de Franse regering. Gisteren hebben ze besloten om voorlopig tot en met woensdag door te staken. Ze eisen een gesprek met de minister van Visserij, Jean Ruech, 'om echte maatregelen te bepleiten'. „Wat er tot nu toe is besloten lijkt aardig, maar het is °u al zeker dat we deze zomer opnieuw in de problemen ra- ben," aldus de leden van het Overlevingscomité voor de visse rij. Ue ongeveer drieduizend vissers, "ie in de veilinghal van Guil- ™ec bijeen kwamen om te pra- ten over het vervolg van hun Wies, besloten unaniem om de staking voort te zetten. De harde bern van de beweging is ontevre den over de behaalde resultaten. ■Ren totale hulp van 400 miljoen uuncs (135 miljoen gulden) lijkt ®°oi. maar het gaat om lapwerk, e sociale lasten zijn gehalveerd Bandar Seri Begawan (anp) - Royal Brunei Airlines (RBA), de nationale luchtvaartmaatschappij van Brunei, heeft Fokker opdracht gegeven voor de levering van twee F-50's, heeft RBA gisteren bekendgemaakt. Volgens de luchtvaartmaatschappij zal het definitieve contract later deze maand worden ondertekend. Fokker kon het bericht gisteren nog niet bevestigen. De twee Fokker-toestellen voor RBA zullen worden afgeleverd in mei en november 1994. De vliegtuigen worden Ingezet op het traject tussen de Bruneise hoofdstad Bandar Seri Begawan en de andere kustplaatsen op het eiland Borneo, zoals Kota Kinibalu, Miri en Lubuan. RBA geeft de voorkeur aan de F-50 boven de ATR 72 van de Italiaans-Franse concurrent ATR. Ook de Jetstream van British Aerospace en de Saab 2000 moesten het afleggen tegen de Fokker-50. De order heeft een waarde van ongeveer 30 miljoen gulden. Door de opdracht zal het aantal verkochte Fokker-50's stijgen tot 190. Onderhoudspersoneel van Hoogovens heeft gisterochtend een paar uur de toegangspoorten naar het bedrijf geblokkeerd. Deze wilde actie had 'de sympathie' van de Industriebond FNV, aldus een bondswoordvoerder. Hoogovens wil de onderhoudsdienst tegen de zin van de werkne mers verzelfstandigen. „Het personeel verkeert al sinds septem ber vorig jaar in onzekerheid,aldus de Industriebond FNV. Hoogovens vindt de actie 'onbegrijpelijk', aldus een woordvoer der. „Vorige week hebben we onze voorstellen juist van tafel De Industriebond heeft de top van Hoogovens een ultimatum gesteld dat op 22 februari afloopt. Voor die tijd zullen we daar op reageren,aldus Hoogovens. De poortactie trof vooral kantoorpersoneel dat niet met de auto naar binnen kon. Volgens de woordvoerder van het concern hebben velen het bedrijf toch 'op creatieve wijze' weten te bereiken. De actie had geen invloed op de produktie. De ploegendienstwis seling vond al om zes uur in de ochtend plaats. foto anp tot 1 juni, maar daarna wegen ze Weer even zwaar op het budget van de vissers. De minimumprij- rr zee(Juivel, zalm, pollak, j en kabeljauw moeten j °™en gehandhaafd en niet tij- ujk worden ingesteld, zoals nu t> is. Tenslotte moet •ankrijk veel strenger controle- alH t6§en iüegaie import," ih.US woordvoerder van de vissers. 2iin.v°°ral de jonge matro- 5\e'Senaren van kleine vis- oten die hun actie willen voortzetten. Ze voelen zich ver raden door de reders van de fabrieksschepen, die in grote meerderheid na de acties van vorige week opnieuw zijn uitge varen. Nadat de Bretonse vissers had den laten weten door te gaan met de staking, besloten hun collega's van de Baskische ha vens Saint-Jean-de-Luz en Biar ritz terug naar wal te keren. Hoewel de massale beweging van vorige week dus is gebroken, blijft nog altijd een forse meer derheid van de vissers in sta king. De vissers, die nu ruim een week staken, zijn verbitterd over het verloop van de acties. Eind vori ge week waren de groothandels markt in Rungis, de haven in Boulogne en het centrum van Rennes het toneel van ware veld slagen tussen de vissers en de oproerpolitie. In Rennes raakten een tachtigtal personen gewond. In de nacht van vrijdag op zater dag brandde het voormalige Parlement van Bretagne volledig af. De politie onderzoekt of de brand het gevolg is van een van de SOS-vuurpijlen, die door de vissers zijn afgestoken. De vis sers ontkennen iedere verant woordelijkheid voor de brand in het monument uit de 17e eeuw. Beschuldigende vinger wordt uitgestoken naar uit Nederland geïmporteerd vee Van onze verslaggevers Den Haag/Londen - De En gelse overheid is een onder zoek begonnen naar melkvee dat lijkt te sterven aan een aids-achtige ziekte. Op drie melkveehouderijen is een do delijke infectie met het zoge naamde Bovine Immunodefi ciency Virus (BIV) aangetrof fen. De beschuldigende vinger wijst daarbij naar uit Nederland en Duitsland geïmporteerde 'Hol- stein'-kóeien. Bij de Nederlandse overheid was gisteren officieel nog geen bericht uit Engeland binnengekomen. Bij een bedrijf in het dorp Kel sall, vijftien kilometer van Li verpool, zijn vijftig dieren ziek en op sterven na dood. Van de acht geteste dieren zijn er twee 'sero-positief' bevonden: ze wa ren besmet met een virus dat verwant is aan het menselijke HIV-virus. Uitslagen van andere onderzoeken worden deze week verwacht. Eén koe is al gestor ven zonder dat de precieze doodsoorzaak is gevonden. Volgens de boer uit Kelsall be gonnen de problemen nadat hij jong vee via Nederland heeft ingevoerd. Hij overweegt juridi sche stappen tegen de rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees, dat het voor export be stemde vee in Nederland van een gezondheidscertificaat voorziet. Bij de rijksdienst was gisteren echter nog geen klacht binnen gekomen, van de infectie in En geland was ook nog geen mel ding gemaakt. Een woordvoer ster van het Britse ministerie van Landbouw zei dat er 'geen reden voor bezorgdheid' was. Het koeienaids veroorzakende virus BIV komt ook in Neder land voor. Tot op heden werd aangenomen dat het vee er niet ziek van wordt, aldus weten schappers van de faculteit Dier geneeskunde in Utrecht en het Centraal Diergeneeskundig In stituut (CDI) in Lelystad. Ook de Gezondheidsdienst voor Dieren in Boxtel is niets bekend van problemen met BIV. Koeien wor den er niet op onderzocht. Het virus is voor het eerst in 1972 in Amerikaanse runderen aangetoond. Acht op de honderd koeien dragen het daar bij zich. Pas nadat HIV - het virus dat bij mensen aids veroorzaakt - in de jaren tachtig werd ontdekt bleek de overkomst tussen beide ziekteverwekkers. De zieke En gelse koeien met BIV krijgen ademhalingsstoornissen, ze ver mageren sterk, vertonen spier zwakte, zakken door de achter poten en ontwikkelen zweren in de mond en aan de uiers. Ook bij katten en apen bestaan virussen die aids-achtige ziekte beelden veroorzaken. Vrij alge meen wordt aangenomen dat het aidsvirus SIV bij apen aan de basis stond van het menselijke HIV. Volgens milieuviroloog dr. A. Osterhaus bestaat er echter geen gevaar voor de volksgezondheid in het geval van de koeien-aids. „Het hele Engelse verhaal komt op mij toch al onwaarschijnlijk over. BIV komt maar sporadisch voor. Het is in elk geval niet overdraagbaar van koe op mens." Een baby kan via de moeder melk met HIV besmet worden. „Via koemelk dus niet," aldus Osterhaus. Rundvee voor de export wordt door Nederlandse instanties op ziekte getest. Een test op BIV valt daar niet onder. „Gekeken wordt naar alle relevante aan doeningen, daar zat BIV niet bij omdat werd aangenomen dat het virus geen kwaad kan," aldus een woordvoerder van de facul teit diergeneeskunde in Utrecht. Dat de koeien in Engeland nu toch lijken te sterven aan BLV- infectie zou op een totaal nieuwe ontwikkeling kunnen duiden. Mogelijk is het virus van samen stelling veranderd, wellicht heeft de geïsoleerd levende rundvee stapel in Engeland een mindere weerstand tegen ziekten dan de runderen op het Europese vaste land, aldus de speculaties. De zieke koeien van Kelsall heb ben niettemin voor ongerustheid gezorgd onder Britse melkpro ducenten. Gevreesd wordt voor een schrikreactie bij de consu ment, vergelijkbaar met de te rugval in de vleesverkoop sinds berichten over de 'gekke-koeien- ziekte'. Deze leidde tot de dood van ruim 100.000 dieren. John Resink had een prachtig verhaal. Toen de journalisten twee jaar terug hun bril weer had den rechtgezet, sprak hij hen gloedvol toe over het berei ken van de jonge consument. De commercial is al vaker in deze rubriek aan de orde ge weest: de tepel, de borst, de moeder, het kind, de schrei, de Droste-pastille. En daarna: het tongzoenende gevecht om een chocoladen Droste-flik. John had een uitstekend ver haal. Over oorlogsbeelden, over horror, over dode lijken, waarbij het nog warme bloed zich in het hemd aftekende, over incest, over hongerende kinderen in verre landen. Over tere kinderzieltjes. Over het genot van het zuigen. We hebben hem in een bijlage een pagina lang aan het woord gelaten. Over reclame, over marketing. En eerlijk is eerlijk: ik had na afloop zó een tweedehandsauto van hem gekocht. John Resink is een verkoper eerste klas. En hij zei zinvolle dingen, abso luut. Maar ja. Met Mazda werd het ook al niks. Een ander merk waar reclame-god Paul Meijer zijn geniale brein aan ver huurde. Gisteren was weer het jaar lijkse samenzijn met de direc tie van CSM. Dat zijn de bazen van John, die zelf baas is van Red Band Venco, met een hoofdkantoor in Breda. Onder het bedrijf vallen zoal de dropjes van Red Band, de dropjes van Venco, de peper muntjes van King en de pastil les van Droste. De leiding over CSM heeft de Heer ir. G. van Loon, een rustige, vriendelijke boreling uit Steenbergen. Van Loon is een tikje saai soms. Dat ima go houdt hij ook graag op. Gisteren mochten we vragen stellen en dan een heel jaar weer niet. Want dan werkt 'ie. CSM is zonder meer al een saai concern. Elk jaar tien procent meer winst, elke keer keurige overnames zonder leuke beursgevechten, de ja ren gaan voorbij zonder een keer gewoon duizend man op straat te zetten, de koers van het aandeel kent maar één richting (omhoog) en tja, CSM is eigenlijk gewoon best wel een heel prettig bedrijf. Toen de drie Heren de pram- mende tiet in het oog geprikt kregen, hadden ze wel even bun ogen uitgewreven. Nou Door Willem Reijn John, dat is wel een heel raar filmpje! Ik weet niet of mijn vrouw dat wel leuk vindt. Maar John praatte, redeneer de, betoogde, beschouwde en kreeg vijf miljoen mee naar huis om in de Droste-campag- ne te stoppen. John kwam op televisie met Astrid Joosten, kreeg de kolommen van de kranten opengesteld en werd een marketing-goeroe. En af gezien van een paar klachtjes bij de reclame-code-commis sie kreeg John een hele goede pers. Maar gisteren lazen we het jaarverslag. Hoe gaat het er nou mee? Met de winst, be doelen we dan. Want wij zijn keurig kapitalistisch opge voed. „De resultaten van Droste werden eveneens negatief beïnvloed door wisselkoers veranderingen. De resultaten van Red Band Venco waren per saldo hoger dan die over het voorgaand boekjaar, maar nog niet op het gewenste ni veau." Een koude douche. We had den bij de tweede presentatie van Droste toch echt gehoord dat de verkopen met tiental len procenten waren geste gen. Maar onlangs hadden we al twijfel gevoeld. Toen Al- bert Heijn gratis een doos Droste-pastilles cadeau deed ais je iets kocht. Wat was het ook weer. Bij een schoon maakmiddel? Bij CSM liggen ze er niet wakker van. Van Loon zocht het gisteren nog even op: Droste kent een omzet van 30 miljoen gulden op een CSM- totaal van 2,5 miljard. „We moeten geen grote illu sies koesteren," zei Van Loon relativerend. „De verwachting bij het management was wat hoger dan de mijne. Er is een paardemiddel gebruikt met een wat, eh, onconventionele aanpak. En nu is het rustig. Het kost geen geld en daar zijn we al blij mee." Abs foto epa Autoverkoop Europa herstelt zich Brussel - De verkoop van personenauto's heeft zich in januari iets hersteld van de inzinking met 15 procent over vorig jaar. Vergeleken met januari 1993 steeg het aantal verkochte auto's met 6,3 procent tot bijna 1,03 miljoen stuks, blijkt uit cijfers voor 17 landen van ACEA, de vereniging van Europese autofa brikanten. De grootste verkoopstijging, van maar liefst 48,3 procent, werd geboekt in Nederland. Er werden 66.000 nieuwe auto's verkocht. Januari vorig jaar waren dat er 44.490. Volgens een woordvoer ster van de Rai, de vereniging van autoimporteurs in Nederland, is de verklaring voor die op het eerste oog spectaculaire stijging simpel. „Begin vorig jaar werden er extra weinig auto's aange schaft na een run in december 1992 toen menigeen een belastingwijziging vreesde." Uiteindelijk had de kostenverho ging volgens haar weinig om het lijf. Duitse bankier Abs overleden Bonn - Hermann Josef Abs, tientallen jaren een sleutelfi guur in het Duitse bankwezen, is zaterdag op 92-jarige leef tijd overleden. Abs maakte via de Deutsche Bank vuile han den onder het nazi-regime, maar leverde ook een belang rijke bijdrage aan de weder opbouw van Duitsland na de oorlog. Abs kwam in 1938 in de direc tie van de Deutsche Bank, een van de belangrijkste finan ciers van het Derde Rijk. Hij werd na de oorlog wel aangeklaagd maar in het tijdperk van de Koude Oorlog vonden de VS het belangrijker om van West-Duitsland snel een krachtig bastion tegen het communisme te maken. Abs kon daardoor in 1951 toetreden tot de directie van de Kreditanstait für Wiederaufbau, die belast was met de toewijzing van miljarden aan Amerikaanse Marshall-hulp voor het herstel van de Duitse industrie. BASF koopt ICI-fabrieken Arnhem - De polypropeenfabriek van het Britse chemieconcern ICI in Rozenburg gaat deel uitmaken van BASF Nederland. Dat hangt samen met de overname door BASF van de Westeuropese fabrieken van ICI die deze breed toepasbare kunststof maken. Tot de overname was een jaar geleden al besloten, maar toen was er nog sprake van dat ICI in ruil voor de propyleenfabrie- ken twee acrylaatfabrieken van BASF in Duitsland en Spanje zou overnemen. Die laatste transactie gaat niet door. Vleesvoeding Olvarit weer te koop Zoetermeer - Nutricia brengt eind deze maand de meeste soorten vleeshoudende babyvoeding die in november wegens vervuiling werden teruggehaald, weer terug in de winkel. De herintroductie zal volgens directeur Th. van Hedel gepaard gaan met een 'heel rustige campagne', waarin de nadruk wordt gelegd op een 'nieuw Olvarit-produkt' en slechts indirect verwezen wordt naar de geruchtmakende affaire. Nutricia heeft in november een miljoen potjes babyvoeding moeten terughalen omdat het vlees van leverancier UVS uit Gorinchem met een schoonmaakmiddel was vervuild. Nutricia heeft de overeenkomst met UVS, die inmiddels verantwoordelijk is gesteld voor de schade, opgezegd. Hoe groot de schade is, wil Nutricia niet zeggen. Het vlees voor de babyvoeding komt nu van Domburg uit Bodegraven.

de Stem | 1994 | | pagina 5