Bloedige aanslag Hezbollah Franse socialisten krabbelen weer wat op Waar u bii anderen inlevert, krijgt u er bii ons iets bii Het Spijtoptant: Maffia wild e ex-premier Andreotti vermoorden Zware straf voor Duitse neo-nazi's Dokters en grafdelvers Sarajevo continu in touw Zuid-Afrika verbiedt onthullingen over kernwapen-handel met Israël Concern vei Nedlloyd w in tweede h Nederland ste versoepelen 1 Bretonse vi tevreden ov DESTEM BUITENLAND DINSDAG 8 FEBRUARI1994 A4 DE STEM Zeker vier Israëliërs dood Bergingsbedrijf moet geladen olietanker laten zinken BUITENLAND KORT Rechter verbiedt musical Maxwell Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse maffia wilde anderhalf jaar geleden ex-premier Giulio Andreotti of een van zijn naaste familieleden vermoorden. De maffia-spijtoptant Salvatore Can- cemi heeft dit gisteren tegenover de rechtbank van Palermo verklaard. Volgens Cancemi zou maffialeider Totö Riina tot de moord op Andreotti hebben besloten omdat hij zijn beloften aan de organisatie niet gestand had gedaan. De verklaring van Cancemi komt na een reeks beschuldigingen van andere 'pen- titi' (spijtoptanten) volgens wie de ze venvoudige christen-democratische oud-premier jarenlang de Romeinse be schermheer van de maffia is geweest. Tot de wraakactie van de maffia zou zijn besloten, nadat in januari 1992 het Hof van cassatie de zware gevangenis straffen tegen een honderdtal topmaffi- osi definitief had bevestigd. Verschillende 'pentiti' hebben later ver klaard dat zij er vast op rekenden dat het Hof de vonnissen nietig zou verkla ren, zoals eerder door tussenkomst van politici en met hen bevriende magistra ten al zo vaak was gebeurd. Door ingrijpen van maffia-bestrijder Giovan ni Falcone was bij het Hof in dit geval echter een rechter met de zaak belast die bepaald geen maffia-vriend was. Falcone werd in mei datzelfde jaar het slachtoffer van een bomaanslag, nadat twee maanden eerder de Siciliaanse christen-democratische Europarlemen tariër Salvo Lima al was doodgescho ten. Ook dat zou zijn gebeurd omdat het Lima niet was gelukt, de maffiosi vrijuit te laten gaan. Andreotti zou, net als Lima, niet alleen in gebreke zijn gebleven bij het 'rege len' van de processen. Volgens de 'pen titi' heeft Cosa Nostra hem evenmin vergeven dat hij als premier in de zomer van 1992 een besluit nam waardoor veertig al vrijgekomen maffiosi weer achter de tralies werden gezet. Het plan om Andreotti te ontvoeren en te vermoorden was moeilijk uitvoerbaar omdat Andreotti zwaar werd bewaakt. Daarna zou de keuze zijn gevallen op Andreotti's zóón Stefano. Maar door de arrestatie van Riina, begin vorig jaar, kwam het niet tot uitvoering. In Napels zouden intussen honderden clanhoofden en leden van de camorra, de Napolitaanse maffia, bereid zijn om zich aan te geven en de gevangenis in te gaan. In ruil daarvoor vragen zij de garantie dat zij hun maten niet hoeven aan te geven, dat zij snel berecht wor den en op strafvermindering kunnen rekenen. Dit is gisteren in de openbaar heid gebracht door een opmerkelijke tussenpersoon, Antonio Riboldi, de bis schop van het bij Napels gelegen, door armoede en misdaad geteisterde stadje Acerra. Riboldi heeft in de afgelopen jaren naam gemaakt als een van de meest doortastende 'anti-maffiapriesters'. Hij was echter ook de biechtvader van vele camorristi, onder wie de beruchte ben deleider Raffaele Cutolo. Van die tus senpositie heeft hij gebruik gemaakt om met medeweten van de hoogste politie autoriteiten een dialoog te starten met tientallen camorristi. Jeruzalem (rtr/afp) - Zeker vier Israëlische militairen zijn gisteren in het zuiden van Libanon gedood in een vuurgevecht met guerrillastrijders van de Hezbollah. Vijf soldaten raakten gewond, zo heeft het leger in Jeruzalem bevestigd. Volgens veiligheidskringen lie pen de Israëliërs, die op pa- trouillie waren, in een hinder laag. De Hezbollah-leden open den met machinegeweren en an ti-tankwapens het vuur op de groep in het gebied rond Sojoud aan de rand van de door Israël ingestelde 'veiligheidszone' in Libanon. De pro-Iraanse Hez bollah heeft zich verantwoorde lijk gesteld voor de aanslag. Israëlische gevechtsvliegtuigen en helikopters bestookten daar op als vergelding stellingen van de militie. Volgens de Hezbollah yielen hierbij geen slachtoffers. IJmuiden (anp) - Een middelgro te olietanker met duizenden ton nen ruwe olie aan boord is zon dag in de Zuidchinese Zee tot zinken gebracht. Het bergings bedrijf Wijsmuller uit IJmuiden heeft dat gisteren bekend ge maakt. Het bedrijf moest de berging van het schip staken omdat de auto riteiten van alle omringende lan den medewerking weigerden de olie op een beschutte plaats over te pompen. Wijsmuller zegt met de situatie 'zeer ongelukkig' te zijn en noemde het afzinken van een schip vol olie 'schandalig'. Het bedrijf had geen andere keus nadat de verzekeraar van het schip de berging had beëindigd. Greenpeace sprak gisteren van 'een internationale schande' en kondigde aan de zaak snel te onderzoeken. Op 24 januari kwam de tanker Cosmas A met 23.000 ton ruwe olie in moeilijkheden tussen Hongkong en de Filipijnen. Het onder Maltese vlag varende schip scheurde door een explosie in tweeën. Doordat er een harde wind en een zware deining ston den, zag Wijsmuller geen kans een andere tanker langszij te brengen om de olie over te pom pen. Daarop vroeg de berger omringende landen toestemming de resterende lading uit beide tankerhelften op een beschutte plaats te lossen. Geen van de betrokken landen bleek tot me dewerking bereid, omdat de lek kende tankerdelen als een te groot risico werden beschouwd. Daarop gelastte de verzekeraar de berging te staken. Er werden ook Katjoesja-raket- ten afgevuurd op het Israëlische hoofdkwartier in het stadje Mar- jayoun. Hierbij vielen geen slachtoffers onder de Israëliërs. Wel raakten een Libanese vrouw en haar vier kinderen gewond, toen een raket op een nabijgele gen huis terechtkwam. Het is de eerste keer dit jaar dat Israëliërs in het zuiden van Li banon zijn gedood. Het gaat om de bloedigste aanslag sinds vorig jaar augustus, toen acht Israë liërs sneuvelden tijdens een actie van de Hezbollah. De door Iran gefinancierde orga nisatie geniet ook de steun van Syrië, dat grote invloed heeft in Libanon. De Hezbollah had zijn acties verminderd na de ontmoe ting van de Syrische leider Hafez al-Assad en de Amerikaanse president Clinton vorige maand in Genève. De tweede overlegronde in de besprekingen tussen Arabische landen en Israël is vijf dagen geleden zonder resultaat afgeslo ten en wordt op 15 februari voortgezet. Wuppertal (rtr) - Een Duitse rechtbank heeft gisteren twee skinheads en een bareigenaar tot zware gevangenisstraffen ver oordeeld wegens moord op een man' van wie zij aannamen dat hij jood was. De rechtbank in Wuppertal ver oordeelde de 26-jarige A.W. tot veertien jaar cel wegens moord op de slager Karl Hans Rohn (53) in een bar in Wuppertal in no vember 1992. De tweede skinhead, de 20-jarige M.S., kreeg acht jaar gevangenisstraf. De bareigenaar, de 32-jarige M.J.G., kreeg tien jaar cel. Hij werd schuldig bevonden aan het opjutten van de twee neo-nazis. G. maakte anti-semitische op merkingen tegen Rohn, van wie hij aannam dat hij half joods was. De bareigenaar gaf toe opmer kingen te hebben gemaakt als „Jij gaat naar Auschwitz, Joden moeten branden". Hij vertelde tegen de rechtbank dat de twee hoofddaders Rohn eerst hadden geschopt, waarna zij hem met alcohol overgoten en in brand staken. Het drietal reed daarna honderd kilometer naar Venlo, waar zij het lijk in de bossen uit de auto gooiden. Moslim-geestelijken gisteren in gebed tijdens de begrafenis van een van de 68 slachtoffers die zaterdag vielen bij een granaat-inslag op een markt in Sarajevo. foto ap Door Rob Cobben Sarajevo - De Verenigde Sta ten hebben gisteren opnieuw 35 gewonden uit Sarajevo geëvacueerd. Het zijn slacht offers van de granaat-inslag van afgelopen zaterdag op een drukbezochte markt in de Bosnische hoofdstad. Ze zijn voor behandeling overge bracht naar Frankfurt en Anco- na. Eergisteren waren al 24 zwaargewonden met familiele den overgevlogen naar Duitse en Italiaanse ziekenhuizen. Door de evacuatie krijgen de medische teams in de twee zie kenhuizen van Sarajevo wat meer lucht, vertelt Freek Land meter van Artsen zonder Gren zen in de hoofdstad van Bosnië- Herzegowina. De Nederlander is daar sinds twee maanden werk zaam in het Kosevo-ziekenhuis. De honderdvijftig specialisten en tweeduizend verpleegkundigen van het Kosevo-ziekenhuis zijn sinds zaterdagmiddag bijna on afgebroken in touw om de twee honderd gewonden van het bloedbad te verzorgen. De gan gen van het oude ziekenhuis lig gen nog steeds vol met gewon den. Het Kosevo-hospitaal telt 2500 bedden, maar die waren voor de aanslag op het markt plein al allemaal bezet. „Sinds het uitbreken van de oorlog heb ben we hier een constante aan voer van patiënten. Per dag val len er in Sarajevo zes doden en een veelvoud aan gewonden. Het ligt hier altijd vol," aldus Land meter. De medewerker van Artsen zon der Grenzen zegt zich te verba zen over de inzet van de artsen en verpleegkundigen in twee zie kenhuizen van Sarajevo. „Er is een structurele onderbezetting, waardoor veel mensen soms 24 uur aan een stuk in de weer zijn." De omstandigheden waaronder in de hospitaals gewerkt moet worden, zijn wanhopig. Regel matig valt de elektriciteit uit en moeten operaties verricht wor den bij het schijnsel van mijn werkerslampen. Aan medicijnen en medische apparatuur is dank zij de luchtbrug op Sarajevo mo menteel geen gebrek. Het 'normale' leven in de bele gerde stad kwam gisteren weer langzaam op gang. Mensen waagden zich weer op straat om voedsel in te slaan. „Maar de woede is gebleven," vertelt Landmeter. „De woede jegens de agressors, maar ook jegens de Westerse landen. De inwoners van Sarajevo voelen zich in de steek gelaten." Bij de granaataanslag vielen 68 doden. Nadat er op voormalige sportvelden en andere stukken land die nu als begraafplaats in gebruik zijn, graven waren ge dolven, zijn de meesten van de slachtoffers gisteren begraven. Dat moest vaak haastig gebeu ren omdat sommige begraaf plaatsen het doelwit waren van sluipschutters en Servisch gra- naatvuur. (ADVERTENTIE) Finse president: Zjirinovski uitnodigen Helsinki - De zondag tot president van Finland gekozen diplomaat Martti Ahtisaari heeft gisteren de mogelijkheid geopperd om de Russische nationalist Vladimir Zjirinovski uit te nodigen voor festiviteiten ter gelegenheid van de Finse onafhan kelijkheid. Hij wees erop dat Zjirinovski wellicht een dreiging vormt 'als iedereen hem wil isoleren'. Zjirinovski heeft ver klaard dat hij Finland wil annexeren. Aanval op prins Charles met spuitbus Auckland - De Britse kroonprins Charles is gisteren in Auck land (Nieuw-Zeeland) aangevallen door een man met een spuitbus. Terwijl hij de prins met een luchtverfrisser belaagde, riep de man dat hij 'de koninklijke stank wilde verwijderen'! Prins Charles bleef ongedeerd en de aanvaller werd door tien politiemannen tegen de grond gewerkt. Een politiewoordvoer ster verklaarde later dat de spuitbus-aanvaller een 58-jarige man uit een voorstad van Auckland is, die het al eerder op leden van koningshuizen voorzien had. Officier richt bloedbad aan op bruiloft Moskou - Een man heeft een bloedbad met twaalf doden aangericht op een bruiloft in de voormalige Sovjet-republiek Tadzjikistan. Onder.de slachtoffers waren vier kinderen. De 49-jarige legerofficier Bobomoerad Ismatov gooide eerst een handgranaat naar zijn vrouw tijdens een ruzie. Vervolgens blies hij zichzelf op met een tweede handgranaat, aldus het Russische persbureau Interfax gisteren. Bij de moordpartij, zondag in de zuidelijke stad Koeljab, raakten 28 personen gewond. Pobtie Zuid-Afrika arresteert extremisten Johannesburg - De politie van Zuid-Afrika heeft gisteren vijl rechtse extremisten gearresteerd in verband met bomaanslagen op doelen van de regering en het ANC. Bij de zwaarste aanslag, een bomaanslag op een elektriciteitsmast die een ongeluk veroorzaakte, kwamen 3 december twee mensen om het leven. Een van de arrestanten bood bij zijn arrestatie verzet en schoot op de politie. Niemand raakte gewond. Spaanse kolonel doodgeschoten Barcelona - Een kolonel van het Spaanse leger is gisteren in het centrum van Barcelona doodgeschoten. De autoriteiten houden de Baskische afscheidingsbeweging ETA verantwoordelijk. De 59-jarige Leopoldo Garcia werd neergeschoten in een woonwijk waar veel militairen wonen. De schutters, volgens ooggetuigen twee mannen en een vrouw, vluchtten in een auto die later leeg werd gevonden. Figueres president van Costa Rica San José - De kandidaat van de oppositionele Nationale Bevrijdingspartij (PLN), José Maria Figueres, heeft de presi dentsverkiezingen in Costa Rica van zondag gewonnen. Zijn rivaal, Miguel Angel Rodriguez van de regerende Sociaal-Chris telijke Eenheidspartij (PUSC), erkende bij monde van zijn vice-presidentskandidaat de nederlaag. De socialist Figueres behaalde ruim 51 procent van de stemmen, tegen iets meer dan 46 procent voor Rodriguez. Honger bedreigt miljoenen Afrikanen Nairobi - Het Wereld-Voedselprogramma (WFP) van de Vere nigde Naties heeft gisteren gewaarschuwd dat mogelijk 22 miljoen Afrikanen op voedselhulp zullen zijn aangewezen. WFP-directrice Bertini zei dat de internationale gemeenschap haar inspanningen moet verdubbelen en dat het WFP dit jaar circa drie miljoen ton voedsel nodig denkt te hebben. De rampzalige droogte van het seizoen 1992/1993 is voorbij, maar veel Afrikaanse landen lijden nog onder de gevolgen ervan. Clinton wil Amerikaans leger inkrimpen Washington - De Amerikaanse president Clinton wil in 1995 het legër "van de Verenigde Staten verkleinen met 82.500 man. Volgens de gisteren gepresenteerde defensiebegroting bestaat het leger in 1995 dan nog uit 1,5 miljoen soldaten. Ondanks de inkrimping stijgen de defensie-lasten met 2,8 miljard dollar tot 270,7 miljard, voornamelijk door salarisverhogingen. De totale begroting voor het komende financiële jaar vertoont een gat van 176,1 miljard dollar. Johannesburg (anp) - De Zuidafrikaanse regering heeft wederom getracht nieuws over de nucleaire be trekkingen met Israël gedu rende het apartheidsregime te verhullen. Een rechter verbood de publika- tie van de meest recente onthul lingen in een zondagsblad. Deze onthullingen zouden een inzicht bieden in de nauwe nucleaire relatie tussen Zuid-Afrika en Is raël en Zuid-Afrika's minach ting voor het Internationale Ver drag inzake Atoomenergie aan tonen. De voor zondag voorziene maar verboden publikatie betreft do cumenten van een rechtszaak die in 1987 en 1988 speelde en die 'zijn verschenen in het Britse blad Africa Confidential. De stukken uit de rechtszaak ont krachten president De Klerks stellige bewering van vorig jaar dat Zuid-Afrika over slechts zes atoombommen beschikte, die nu allemaal ontmanteld zouden zijn. De rechtszaak draaide om Johan Blaauw, die bemiddelde bij een handel waarbij Zuid-Afrika het voor atoomwapens noodzakelij ke tritium van Israël betrok en Israël een Zuidafrikaanse partij urnaniumoxide verkreeg. De toenmalige minister van arbeid en mijnbouw, F. Botha, zou Blaauw als dank voor het tot stand komen van de nucleaire ruilhandel mijnbouw-concessies in Namibië beloofd hebben. De minister kwam echter zijn belof te niet na en Blaauw dreigde vervolgens de nucleaire handels betrekkingen aan de grote klok te hangen. Blaauw werd gearresteerd maar later weer vrijgelaten. Hij pro beert nog steeds zijn recht te halen. Botha is inmiddels ver oordeeld voor andere louche transacties. Blaauw kan zijn aanspraken vermoedelijk niet afdwingen, maar de zaken waar hij bij be middelde kunnen nog steeds het daglicht niet verdragen. De ge gevens worden niet verstrekt aan het ANC, al maakt dat deel uit van de volgende regering. De hoeveelheid tritium die uit Israël werd ingevoerd, zou voldoende zijn geweest om elke zes weken een atoombom te produceren. Van onze correspondent Londen - Een nieuwe satirische West End-musical over het leven van wijlen mediamagnaat Robert Maxwell mag niet worden opgevoerd Het Londense Hooggerechtshof besloot gisteren de voorstelling t( verbieden, in ieder geval tot na het proces tegen de van fraude verdachte zoons van Maxwell. De try-outs van de musical zouden aanstaande vrijdag beginner. Rechter Bell vond dat de uitvoering van 'Robert Maxwell, Musical' ongewenste invloed kon hebben op het proces tegen lanen Kevin Maxwell. De beide zoons van de beruchte Captain Bob moetei dit najaar terecht staan wegens hun aandeel in zijn miljardenge- knoei. Het late 'no' van de magistraten is een grote strop voor produ» Evan Steadman. Hij had ruim drie miljoen gulden geïnvesteerd inde bij voorbaat geruchtmakende produktie over de opkomst en onder gang van een van de grootste fraudeurs uit de Britse geschiedenis. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Bij de Franse socialisten neemt het optimisme weer toe. Het succes in twee tussentijdse verkiezin gen en het slagen van een eerste poging tot partij-vernieuwing dat de partij langzaam uit het diepe dal omhoog kruipt. Hoewel de enorme verkiezingsnederlaag van vorig jaar maart nog vers in het geheugen ligt, 'is er weer een voedingsbo dem voor onze ideeën, op voorwaarde dat we van de fouten in het verleden hebben geleerd,' aldus partijleider Michel Ro- card. Vooral in Parijs was gisteren de socialis tische vreugde groot. In dit onneembaar geachte bastion van de conservatieven van de liberale UDF en de gaullistische RPR versloeg Daniel Vaillant zijn liberale opponente Anne-Marie Pierre-Bloch. De tussentijdse verkiezing was noodzakelijk geworden omdat het in maart 1993 geko zen kamerlid Jean-Pierre Pierre-Bloch te veel geld had uitgegeven aan zijn cam pagne. Hij werd door de Grondwettelijke Raad voor een jaar onverkiesbaar ver klaard en stuurde vervolgens zijn echtge note naar het electorale front. Ook over de uitslag in de stad Blois heerst een triomfstemming, omdat daar Michel Fromet met gemak de liberaal Jacqueline Gourault versloeg. Het socia listische kamerlid Jack Lang (tevens bur gemeester van Blois en oud-minister van Cultuur) verloor zijn mandaat en verkies baarheid, omdat .ook hij teveel geld had besteed aan zijn campagne. Ook in Digne moest worden overgestemd omdat een gekozene te gul met de fran ken had gesmeten. Het ging daar om een liberaal. De nieuwe kandidaat werd maar nipt gekozen. Zijn socialistische tegen stander kwam zondag slechts enkele hon derden stemmen tekort. „Mijn overwinning is een échec voor de regering-Balladur," aldus gisteren de in Parijs winnende Vaillant. En Michel Ro- card, die eerder op de dag een succesvol verlopen forum had geleid dat als doel heeft het ontwikkelen van een nieuw links alternatief, sprak triomfantelijk: „Onze partij heeft aan kracht gewonnen en kiest opnieuw het offensief. Het her stel is ingezet." Vergeten is de vernedering van maart 1993, toen de partij nog geen 20 procent haalde bij de kamerverkiezingen die de regering-Balladur aan de macht bracht: „Bij alle tussentijdse verkiezingen tot nu toe halen we tien procent meer stemmen dan vorig jaar." Rocard schrijft dit niet alleen toe aan het rouw- en louterings proces in zijn partij, maar ook aan het kabinetsbeleid. Er komt steeds meer kritiek op het beleid van de regering-Balladur en steeds meer sociale onrust in het land. Zo escaleerde verleden week een staking van de vissers, maar werden al eerder fouten gemaakt in de behandeling van het conflict bij Air France. In diverse segmenten van de Franse samenleving heerst groeiend on begrip voor de kalme, behoedzame en vooral op economisch terrein zeer conser vatieve aanpak van Balladur. „Er zou meer moeten worden gedaan voor het economisch herstel. De economi sche groei moet worden gestimuleerd en de strijd tegen de werkloosheid moet harder worden aangepakt," zo is ook te horen in het conservatieve kamp. Verlie zende kandidaat Jacqueline Gourault in Blois omschreef haar nederlaag als 'een waarschuwing aan de regering-Balladur'. (020-5409385). U krijgt dan een voordeelcheque thuisgestuurd die u na aan koop van uw Transit kunt ver zilveren. Zeg daar als onder- Ford weet nemer maar eens nee tegen... watubewee^l Verkoopprijs excl RT.W en kosten rijklaar maken Leaseprijs vanaf f799.-. exd. B.T.W. Full operational lease door Prime lease 48 maanden 20DCO km per jaar. Wijzigingen voorbehoud01 Tijdelijk krijgt u bij de Ford Transit behalve ruimte ook nog eens speelruimte. Want wie nu een Transit koopt, krijgt tweeduizend gulden cadeau! Wat u moet doen? SimpeL U belt het Ford Fleet Communicatie Centrum Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam CSM-top- man ir. G. van Loon blijft ook in economisch minde re tijden geloven in de sterkte van merk-artike- len. Ondanks de matige economische ontwikkelin gen zal CSM opnieuw een hogere netto-winst halen, zowel absoluut als per aandeel, zei hij gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Maar om voor het zeventiende i jaar op rij een hogere winst te kunnen blijven realiseren, legde Van Loon gisteren bij de presen tatie van het jaarverslag opval lend vaak de nadruk op efficien- cy-verbeteringen. Hij zei desge vraagd dat er geen blauwdruk ligt om het aantal fabrieken te verminderen. Volgens Van Loon is de onrust over de sterkte van merken weer achter de rug. Vorig jaar kwa- Rotterdam (anp) - Het trans weer omhoog. In de tweede behaald van ongeveer 60 milj zij doorgevoerde kostenbespt bij Nedlloyd Lijnen. Het jaaj bestuur met winst worden afg Niettemin moet over geheel 1993 nog rekening worden gehouden met een verlies van 120 miljoen gulden. Dit negatieve resultaat wordt veroorzaakt door het ver lies in het eerste halfjaar van 116 miljoen en 60 miljoen aan reor ganisatiekosten. Het winsther stel in de tweede helft van het jaar werd door Nedlloyd in no vember al voorspeld. De directie heeft de resultaat-! verbetering direct aangegrepen voor de uitgifte van een achter gestelde converteerbare obliga tielening van ongeveer 300 mil joen gulden. De emissie, waar van de voorwaarden in de week van 21 februari bekend gemaakt Jeruzalem (anp) - Staatsseci Handel) heeft gisteren in Jer Buitenlandse Zaken steun streven het handelsakkoord pelen. De Israëli's, die sterk zijn in de s en daardoor veel samengestelde een versoepeling in de regels van onderhandelt de Europese Unie uit de jaren zeventig daterende beurt drong aan op een versoef van Israël aan landbouwprodukt Uit een gesprek met de ministe: Rooy op dat er goede kansen zij energiesector. Israël gaat hierin gulden investeren. In de handels diverse Nederlandse energiebedr Van haar ambtgenoot Harish k dertig Israëlische bedrijven nau\ samenwerken. De Israëlische en wederzijdse contacten tussen bec Staking duurt voorlop Van onze correspondent Wilco Voordouw Parijs - De Bretonse visse hulpmaatregelen van de Frar besloten om voorlopig tot en i Ze eisen een gesprek met de minister van Visserij, Jean Puech, 'om echte maatregelen te bepleiten'. „Wat er tot nu toe is besloten lijkt aardig, maar het is nu al zeker dat we deze zomer opnieuw in de problemen ra- fen," aldus de leden van het Overlevingscomité voor de visse rij. De ongeveer drieduizend vissers, die in de veilinghal van Guil- ymec bijeen kwamen om te pra ten ovër het vervolg van hun afct?®s' besloten unaniem om de staking voort te zetten. De harde kern van de beweging is ontevre den over de behaalde resultaten, "ken totale hulp van 400 miljoen trancs (135 miljoen gulden) lijkt mooi, maar het gaat om lapwerk e sociale lasten zijn gehalveerd 1 juni, maar daarna wegen ze oer even zwaar op het budgel van de vissers. De minimumprij- Y°.or zeeduivel, zalm, pollak,' hel vis en kabeljauw moeter orden gehandhaafd en niet tij- eujk worden ingesteld, zoals m. t geval is. Tenslotte moet a rijk veel strenger controle- airf te§en be illegale import,' us de woordvoerder van de vissers. Det zijn vooral de jonge matro- w,.,. k'\el^eriaren van kleine vis- boten die hun actie willen

de Stem | 1994 | | pagina 4