ht Akkerbouwbond: GFT weigeren Cao-onderhandelingen metaal vertraagd Ravage op A2 T AI Nederlandse Akkerbouw Vakbond wil met ultimatum rendabele graanprijs afdwingen DESTEM Dienstplichtigen houden recht op ww-uitkering RETOUR Drugs en economie DESTEM BINNENLAND A3 Vakbonden hebben meer tijd nodig voor intern overleg Stegeman Vers* Pak Gebraden gehakt COMMENTAAR Niet zeuren Teleurgesteld KIEZINGEN Bolkestein heeft haast Niet jokken Kieskleurig JARI 1994 DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 David van der Houwen 'bindend verklaren van oog water en versterking iken, onderwijs aan m slechtziende kinderen anschaf van helikopters luchtmobiele briga®- •ste Kamer praat over rnieuwing en de huur- vet. Ulvenhout De roep van Hirsch Ballin blijft tegen legaliseren drugs onder andere de Nederlandse «F C7 <37 politietop om vrije verkoop van drugs heeft grote erger nis gewekt bij minister Hirsch Ballin van Justitie. De discussie daarover dient Hoor de regering en de Tweede Kamer te worden gevoerd en niet op een conferentie van een aantal politiechefs en allerlei wetenschappers," aldus de mi nister gisteravond op een CDA- partijbijeenkomst in Ulvenhout. Hij reageerde daarmee op eerde re berichten die dag, dat kop stukken van politie, justitie, de wetenschap en het bedrijfsleven onlangs op een besloten bijeen komst tot de conclusie zijn geko men, dat de strijd tegen de drug handel een verloren zaak zou zijn. Alleen met legalisering van de drughandel, bij voorkeur in internationaal verband, zou een bron van de zware, georgani seerde criminaliteit kunnen wor den uitgeschakeld. Een conclusie die onder anderen wordt onder schreven door de hoofdcommis sarissen van politie in Utrecht en Rotterdam, Wiarda en Hessing. „De beleidslijnen met betrek king tot de bestrijding van de drughandel worden in Den Haag bepaald. Ik zou de politiechefs daarom willen vragen niet te veel tijd te besteden aan confe renties en zich primair te richten op die beleidslijnen, zoals het weren van drugtoerisme en het aanpakken van de koffieshops", aldus Hirsch Ballin die zich en kele weken geleden ook al tegen legalisering uitsprak. Hij rea geerde toen op staatssecretaris Simons die dit had geopperd. Hirsch Ballin verzette gisteren zich in zijn rede heftig tegen het idee van legalisering alleen al: „Dat een euvel moeilijk te be strijden is, is geen reden het kwaad maar op z'n beloop te laten. In het strikt hypothetische geval dat Nederland dit toch zou doen, zou het de internationale vrijhandelsplaats voor drugs worden. Ik pieker er niet over ons land in een dei gelijke positie te brengen." Volgens Hirsch Ballin is de ge organiseerde misdaad in het ge heel niet eenkennig. „Zo gauw een bron van inkomsten wegvalt, worden andere illegale activitei ten geïntensiveerd en uitgebreid, bijvoorbeeld grote fraudes, men senhandel en milieucriminaliteit. Voor criminelen is er immers geen ww. Zij zullen dus andere wegen zoeken om hun gederfde inkomsten te compenseren." Ook is er naar de mening van de minister geen enkele reden om de hoop op te geven. Hij wees in dit verband onder andere op het recentelijk oprollen van wissel kantoren in Amsterdam, waar op criminele wijze verkregen geld werd witgewassen. Volgens de minister hebben politie en justi tie voldoende instrumenten om de drugcriminaliteit effectief aan te pakken. „Drugs verwoes ten mensenlevens. Daarom mo gen we niet de kant van al dan niet verkapte legalisering op." FOTOVnj onder meer als voor-I opheffen van de wet) landelingsonbekwaamJ In gehuwde vrouwen! in die niet op huwe) vaarden getrouw I konden geen enkelel Indeling verrichten. Ze| [niet eens de beschik-l Ier eigen geld, ook pen ze het zelf. Ze kon-| en geld uitgeven in van het huishouden.) een achterlijke wet,] was ingevoerd ■n." In 1956 werd de] geschaft. Iste belangrijke succes] I in 1967: de wet die een| oon voor mannen regelde. „Vrouwen! neestal slechts 75 pro) wat mannen verdien-i wet was heel belang- kiet nu als gevolg daar-l fit veel vrouwen naast] |tv slechts een heel klein| ntje hebben." luwenkiesrecht heeft ze- vruchten afgeworpen) ïilda Verwey, maar ze fg steeds vormen van Zoals de angst voor vers dat vrouwelijk per-] Jin verwachting raakt, por ze zwangerschaps-| noeten geven en uitbe- „Daarom neemt die I Jver liever een man aan vrouw, al kun je dat bewijzen." lans die Verwey na 751 (vrouwenkiesrecht op- lis zeker niet somber. de tweede golf van het j |me, die begon in de ja- ientig, werden soms ac- I gelegd waar Hilda Ver- lich aan ergerde. Zei |in dit verband de affi- de hoofdstad, die rep- Ir 'Lesbisch Amsterdam' pouwenbeweging vocht et succes, voor het J van Nederlandse abor- lieken, de actie 'Baas in j puik'. ten die geld hadden kon- Jar het buitenland voor' lortus, vrouwen die Jiadden moesten veelal1 kelgië uitwijken, waar de lische omstandigheden jtie ingreep nogal' wat te I i overliet. yind ik een van de be- Ikste successen van de Ie golf'. Het is niet dat ik form voor abortus ben. als het nodig is, moet het Irantwoorde en hygiëni-| nanier kunnen gebeuren^ ?rd jaar vrouwenstrijd, i rouwenkiesrecht. Mijlpa- de strijd voor gelijkheid man en vrouw. Wat er| noet gebeuren op 1 ren volgend jubileum? noet meer evenredighek J meer vrouwen aan t. En de positie van oude- n die van de bijstands- 'en moet radicaal worden terd." Van onze redactie landbouw Langeweg - Als het kabinet niet binnen vier weken zorgt voor een kostendekkende graanprijs, dan stopt de landbouw met het accepteren van compost, afkomstig van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) en van afvalslib van de industrie. Dat ultimatum heeft de Neder landse Akkerbouw Vakbond (NAV) gesteld in een brief aan de ministerraad. NAV-voorzitter Jaap Korteweg uit Langeweg denkt niet dat het kabinet in spoedzitting bijeen zal komen om de ernst van het ultimatum te bespreken: „We denken ook niet dat het kabinet binnen vier weken door de knie- en zal gaan. We hopen op effect op de langere termijn. GFT wordt op steeds meer plaatsen apart ingezameld en gecompos- teerd. De overheid neemt voet stoots aan dat de landbouw het eindprodukt zal opnemen. Die vanzelfsprekendheid waarmee de overheid rekent op de land bouw willen wij doorbreken. Wij produceren nu al jaren voedsel onder de kostprijs en het kabinet gaat er vanuit dat wij daarmee zullen doorgaan. Die cirkel wil- Dat schrijft staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) in ant woord op vragen van het kamer lid Schutte (GPV). Het kabinet overweegt om de toegang tot een ww-uitkering te bemoeilijken. Nu heeft een werkloze recht op een uitkering wanneer hij of zij 1 Wallage FOTO de stem johan van gurp len we met deze actie doorbre ken". Langeweg wijst in dit verband op het allereerste actiemiddel waarmee zijn vakbond al vanaf de oprichting heeft geschermd, namelijk de produktiestaking: „Inmiddels hebben we zoveel le den dat op twintig procent van de Nederlandse akkerbouwgron den de NAV-vlag wappert. Met die omvang hebben we een machtsmiddel in handen. Ik geef toe dat het heel aanlokkelijk kan zijn om toch maar afvalslib of compost en de bijbehorende fi nanciële vergoeding te accepte ren. Daarom zullen we, als het kabinet niet ingaat op onze ei sen, de leden ook vragen om te tekenen voor deelname aan de blokkade". Bij het ministerie van Landbouw was de brief gisteren nog niet ontvangen. „Dus is het nog te vroeg voor een reactie", aldus een woordvoerder. Van onze Haagse redactie Den Haag - Dienstplichtigen die iets korter dan 9 maanden hun militaire dienstplicht vervullen houden daarna toch recht opeen ww-uitkering. de laatste 39 weken 26 weken heeft gewerkt. Er ligt een plan om de eis zodanig te verscherpen dat iemand de laatste 52 weken 39 weken gewerkt moet hebben. De belangenorganisaties voor dienstplichtigen wezen er on langs op dat de dienstplicht in Nederland 9 maanden (36 we ken) is. In de praktijk werken dienstplichtigen echter regelma tig om organisatorische redenen enkele dagen of weken korter. Indien er dan vóór de dienst plichttijd niet gewerkt is, zou de ex-militair alleen aanspraak kunnen maken op een bijstands uitkering. Schutte vroeg Wallage daarom een regeling te treffen. Als de '39 uit 52' wekeneis doorgaat zal hij de regeling bij dienstplichtigen soepel toepassen. Overigens wil len minister De Vries (Sociale Zaken) en Wallage nog bekijken of de maatregel niet te nadelig uitpakt voor mensen die bijvoor beeld seizoensarbeid verrichten en zodoende niet aan het vereis te aantal werkweken komen. Den Haag (anp) - De onder handelingen over een nieuwe cao voor de 180.000 werkne mers in de metaal- en elek trotechnische industrie wor den in ieder geval niet, zoals de bedoeling was, deze week voortgezet. De vakbonden hebben enkele weken de tijd nodig om zich te beraden, deelde onderhandelaar N. Broers van de Industriebond FNV gisteren mee. Het overleg over de voornaamste cao in het bedrijfsleven werd donderdag na de eerste onder handelingsronde opgeschort. De werkgeversorganisatie FME en de vakbonden gaven te kennen zich intern te willen beraden over de 'precaire situatie' in de bedrijfstak, die zwaar te lijden heeft van de slechte economische omstandigheden. Broers verwacht geen voortzet ting van de onderhandelingen voor eind februari, begin maart. De onderhandelaar van de grootste bond in de zogenoemde metalektro-industrie wil deze week de meningen van zijn lan delijke kaderleden en zijn dis trictsbestuurders peilen. Afhan kelijk van de uitkomst zal de Industriebond FNV daarna le denvergaderingen organiseren. Ook de Industrie- en Voedings bond CNV heeft tijd nodig voor intern beraad. Geen ruimte De vakbonden hebben nogal wat ruimte te overbruggen, willen zij tot een bedrijfstak-cao komen. De FME stelt zich op het stand punt dat er geen enkele ruimte is voor verbetering van de arbeids voorwaarden, hoewel de onwrik baarheid van werkgevers-onder handelaar Van den Akker ook zijn grenzen heeft. „Vooralsnog blijven wij bij ons standpunt", aldus maandag een FME-woord- voerder. „Maar het blijven on derhandelingen. Dat betekent dat je een compromis moet slui ten. Dat kan niet anders." Dat de bonden zo diepgaand in overleg met hun achterban wil len treden, kan erop wijzen dat zij een niet onbelangrijke toe zegging in petto hebben. Nor maal gesproken worden de leden immers pas geraadpleegd als er een onderhandelingsresultaat op tafel ligt. Broers wilde daarop echter niet vooruitlopen. Werkgelegenheid De inzet van de Industriebond FNV was om op centraal niveau een onderhandelingsruimte van 2,5 procent vast te leggen. Die zou in de bedrijven bij voorkeur moeten worden ingevuld met werkgelegenheidsafspraken. Pas als dat niet mogelijk blijkt, wil de FNV-bond looneisen gaan stellen. De Industrie- en Voe dingsbond CNV ziet niet veel in die aanpak. Deze bond wil een loonsverhoging van 1 procent en de rest van de ruimte centraal besteden aan werkgelegenheid. Naast de reactie op de werkge- versvoorstellen hebben de bon den dus ook onderling nog iets te coördineren. Soms snap ik helemaal niets van de Westerse waanzin. Neem nou vorige week vrijdag, de dag dat de Ameri kaanse president Clinton het handelsembargo tegen Vietnam ophief. Dat was voor Pepsi en Coca Cola het signaal om in Vietnam een onderlinge cola-oorlog te beginnen. Die oorlog was goed voorbereid, want beide firma's hadden in Vietnam al hele fabrieken ingericht die moesten gaan draaien op het moment dat de boycot voorbij zou zijn. Vietnam telt 72 miljoen inwoners en is in de ogen van die cola-boeren een interessante markt. En dus wer den de Vietnamezen vrijdag doodgegooid met gratis blikjes Pepsi en stuurde Coca Cola gigantische ballon nen in de vorm van flesjes de lucht in. Voor die cola-boeren is de Vietnamees vogelvrij. Er wordt meedogenloos jacht op hem gemaakt. In het kielzog van de cola-boeren zullen hele horden Ameri kaanse ondernemers Vietnam onder de voet lopen. Wat zou het openbreken van zo'n nieuwe, aantrekke lijke markt nou opleveren voor de partij van Clinton? MERIJN Jac.Hermans Een 26-jarige vrachtwagenchauffeur uit Lingen heeft gisterochtend op de afslag Vught-Sint-Michielsgestel van de A2 voor een ravage gezorgd. De bestuurder voelde zich niet lekker en wilde daarom de uitvoegstrook oprijden. Vlak voor de afslag raakte hij de vangrail. Op de afslag raakte de vrachtwagen, geladen met plastic bekers, van de weg, ging over het talud en kwam weer terug op de A2. Halverwege de rijbaan kwam de vrachtauto tot stilstand. De chauffeur bleef ongedeerd. Tot half elf was een van de rijstroken afgesloten voor het verkeer. foto anp De voorverpakte snij-verse vleeswaren van Jac.Hermans komen voortaan van Stegeman. Dat betekent voor u hoge kwaliteit van Stegeman en de u al vertrouwde lage prijzen van Jac.Hermans. zuurstofarm verpakt, ca. 125 gram PRIJS PER 100 GRAM Voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154-83333 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 12 februari 1994. VECHTEN HEEFT slechts zin, als er een kans op een overwinning ]s. Daarom het voorstel van vertegenwoordigers van het bedrijfs leven, politiecommissarissen, juristen en wetenschappers om j»ugs vrij te geven. D'ugs zijn niet meer weg te denken. Net zoals een vergelijkbare stof als alcohol dat niet is. Toch vallen het produceren, de handel 6n het gebruik van drugs, op grond van internationale verdragen, onder het strafrecht. Bij alcohol, zeker niet minder schadelijk, is tot niet het geval. Het gebruik, of het genot daarvan, is Maatschappelijk ingebed. Vanwege het illegale karakter trekken drugs criminaliteit aan. De grote georganiseerde voor de produktie en de handel. De kleine, taker zo bedreigende, vanwege het gebruik. Om deze misdadig- leid te beteugelen is veel geld en inzet nodig en dan nog zijn de resultaten niet meer dan marginaal. Vandaar dat de intiatief- groep voorstelt om drugs uit de illegale sfeer te halen. Het geld eet nu weggegooid wordt aan vergeefse bestrijding zal dan meer Jan toereikend zijn voor hulpverlening. En het wordt meteen wat rustiger en veiliger op straat en thuis. "et voorstel is niet nieuw. Wel nieuw is dat het bedrijfsleven het ondersteunt. Zo vreemd is dat echter niet. Het bedrijfsleven voelt °6 oneigenlijke concurrentie van de met enorme winstmarges perkende internationale drugmaffia. H6t idee slaat in de politieke wereld even weinig aan, als toen het oorder naar voren gebracht werd. De argumenten blijven gelijk. Ue mternationale verdragen die een eigen Nederlands beleid zo goed als onmogelijk maken en het gevaar dat de criminele ™ereld naar andere wegen zoekt om geld te verdienen, och verdient het voorstel serieuze aandacht. Niet voor de nabije 'oekomst, want een Nederlands eiland zal ons land tot een orugparadijs maken, maar voor de langere termijn. Goed geld "oor slecht geld dragen blijft zinloos. Een internationaal debat Moet een kans krijgen, ook al wordt het voorgesteld door een zo rugliberaal land als Nederland. Bij de PvdA draaide de verkie zingsshow gisteren vooral rond de discussie over luchthaven Zestienhoven. De bijeenkomst die partijleider Kok in Dord recht bezocht, stond geheel in het teken van de verdediging van dat besluit. „Werk, werk en nog eens werk. Daar draait het om," verdedig de Kok de goedkeuring door zijn partij. „Nederland heeft als distributieland twee belangrijke mainports als Schiphol en de Rotterdamse haven nodig om de economische concurrentie met omringende landen aan te kun nen." Dat zijn partijgenoten Al ders en D'Ancona het daar niet mee eens zijn vindt Kok niet zijn probleem. De vice-premier liet zijn milieu minister gisteren nog maar eens duidelijk vallen. Er is, aldus Kok, geen enkele reden voor Alders om af te treden, want de minister 'heeft de afgelopen vier jaar heel veel op milieugebied voor elkaar gekregen'. Maar: „Dan moet je soms ook wat slikken." Kortom, niet zeuren Hans. Hans Alders doet dat toch. Gis teravond, even voor zeven uur. De minister staat op het punt af te reizen naar de feestelijke ver gadering van de PvdA-afdeling Hank-Dussen. De meeste jour nalisten hebben de moed al op gegeven om hem aan de praat te krijgen. De voorlichters van de bewindsman waren dan ook wel heel erg resoluut geweest. „Al ders zegt niets over Zestienho ven. Helemaal niets. Dinsdag in de Kamer dan legt hij rekening en verantwoording af." Maar wanneer een televisieca mera op hem gericht staat en hem gevraagd wordt waarom hij nog steeds minister is, draait hij zich getergd om. „Het is een verkeerd besluit. Het is teleur stellend dat de tegenstanders het niet haalden," sneert hij. Is Alders ook teleurgesteld in zijn collega's en met name in vice-premier Kok? „Ik ben teleurgesteld in het be sluit niet in personen. Het is naar eer en geweten een ver keerd besluit." Dan past toch maar een reactie? Aftreden! De PvdA heeft toch geen milieugezicht meer? „Och. Ik begrijp wel dat u die vraag wilt stellen. Maar er is echt meer aan de orde dan al leen Rotterdam. Er zijn nog zo veel andere belangrijke milieu- besluiten." De uitbreiding van Schiphol, het boren naar aardgas in de Waddenzee? Alders neemt een teug adem en wil een uitgebrei de verdediging gaan voeren. Het verschil tussen Schiphol (een compromis, red.) en Zestienho ven (een nederlaag, red.) uitleg gen. Hij kan het nauwelijks meer opbrengen. „Ik wil mijn karwei afmaken." En weg is hij. Of dat Alders zijn karwei kan afmaken is echter nog maar de vraag, vindt de WD-leider Bol kestein. „Het is van tweeën één: of je gaat als minister akkoord, of niet en dan treed je af. Maar je kunt niet even de andere kant opkijken als er iets gebeurt waar je het niet mee eens bent," aldus de liberaal gisteravond op een bijeenkomst in Eindhoven. De toespraak van Bolkestein draaide vooral om de Neder landse economie. Hij distanti eert zich van de oproep van een aantal vooraanstaande mensen uit het bedrijfsleven tot een na tionaal actieplan om een 'monu mentale crisis' af te wenden. Bolkestein vindt dat die actie door de politiek moet worden ondernomen. „Zo'n plan kan in twee weken gemaakt worden, het heet een regeerakkoord. De WD wil met elke serieuze par tij onderhandelen over die af spraken. Alles wat er nodig is, is een gevoel van urgentie. Zo dat de politiek knopen door hakt." CDA-lijsttrekker Brinkman is minder geneigd knopen door te hakken. Althans niet de knopen die de Protestants-christelijke Ouderenbond (PCOB) graag doorgehakt had gezien. Voorzit ter S. Baar weet eigenlijk niet wat hij moet denken van het gesprek dat hij gisteren had met Brinkman over het omstreden voorstel in het CDA-verkie- zingsprogramma om vier jaar lang de aow te bevriezen. „Ik tel mijn zegeningen," zegt hij diplomatiek. „De bevriezing is natuurlijk overeind gebleven, maar het is fijn dat Brinkman heeft toegezegd dat de aow niet onder het sociaal minimum zal zakken." Maar verder? Brinkman is niet in staat het geschokte vertrouwen geheel te herstellen. Baar herinnert er de politicus aan dat hij diverse malen met de CDA-top over de aow heeft overlegd, maar dat daarbij het woord 'bevriezing' nooit is gevallen. „Inderdaad, we hebben in het verleden over de aow met u gepraat," antwoordt Brinkman, „maar voorgejokt hebben we u toen niet. We zeiden dat we de aow niet wilden verlagen en dat gebeurt dus niet." Dat het CDA heeft aangekon digd de aow vier jaar lang te bevriezen getuigt volgens Brinkman van politieke moed en eerlijkheid. „Wij zeggen dat soort dingen graag voor de ver kiezingen." Maar de CDA-lijsttrekker wil niet alle hoop direct de grond instampen. Daarom belooft hij dat de aow in ieder geval niet onder het sociaal minimum ni veau mag uitkomen en een ba sispensioenuitkering moet blij ven. „En dank zij de 415 mil joen gulden die we daarvoor reserveerden in ons verkiezings programma kunnen we de ern stigste knelpunten verhelpen." Het antwoord stelt het PCOB- bestuur slecht deels tevreden. 450 miljoen gulden is nooit ge noeg om alle financiële pijn weg te nemen, meent het bestuur. Ouderen houden niet graag hun handje op voor een aanvullende uitkering. Maar, zo verzucht Baar tegelij kertijd, de ouderen van PCOB zijn ook heel traditioneel in hun stemgedrag. Het zal dus toch wel CDA blijven straks in het stemhokje. „Ik kies en ik kies kleurig!" Met die woorden opende de zwarte actrice Gerda Havertong giste ren de anti-racismecampagne van de stichting Nederland Be kent Kleur. Met pamfletten, de monstraties en een speciale 'an- ti-racismelijn' roept de organi satie kiezers dringend op, niet op extreem-rechtse partijen te stemmen. De campagne richt zich vooral op de twijfelaars, de toenemen de groep 'zwevende' kiezers. Dit zijn volgens de stichting veelal mensen die aan de rand van de samenleving zijn beland en ge loven in 'onfatsoenlijke par tijen', die zeggen dat allochto nen de schuld zijn van hun problemen. De actie moet daarom voorko men dat deze kiezers 'zich laten valstrikken'.

de Stem | 1994 | | pagina 3