Een eeuw vrouwenstrijd herdacht Akker 'Krijgen recht op waar je hebt' De ondergang van een machteloze zeepkistpoliticus H Je kiest iemand op basis van kwaliteit' Kies -DE STEM- Nederlandse Aki Dienstplichtige recht op ww-ui DE STEM Drugs en econon DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Het weer mist de H van handmatigheid DE STEM Agenda DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 Weer een winter zonder winter. De laatste Elf stedentocht was acht jaar ge leden. Schaatswedstrijden worden tegenwoordig gehou den in overdekte en verwarm de hallen. Februari was ooit de maand van een strakke oostenwind, minstens tien graden onder nul, vorstverlet, griep en auto's die niet willen starten. Een strenge, witte maand. Kort maar meedogen loos. Flet heeft waarschijnlijk te maken met al die weerman nen en weervrouwen die ons met hun elektronische voor spellingen om de oren slaan. Ze hebben allemaal zo'n han dig drukkertje in de vingers, waarmee ze regenfronten en depressies ter plekke naar hun hand kunnen zetten. Vroeger, heel vroeger, had je één weerman die op die ene tv-zender zijn verwachtingen met de hand tekende. Hij zet te een ferme L of zo'n geraffi neerde H, die van hem triom fantelijk van perspectief werd voorzien en zo de dikte van een warme, gezellige chocola deletter kreeg. Dat die oer-weerman zijn H persoonlijk op een Nederland van papier durfde te tekenen, gaf de kijker vertrouwen. De man stond ervoor, hij wekte de indruk dat hij de hele nacht naar de lucht had staan kijken en goed naar het trek ken van zijn blindedarm-lidte ken had geluisterd. In die tijd was een H een H en een L een L. Een zomer was warm, een winter was ijskoud. Het is niet toevallig dat het weer tegenwoordig tegen de reclame zit geplakt. De weer kundigen klinken net zo be trouwbaar als de adverteer ders die opgewonden brallen over een appelige huid, pH- neutraliteit en de voordelen Deze Week Bij Edah. Ze pre senteren schaamteloos hun CenterParcs-weer en hun tuinmeubelair-verwachting. Ze rollen zelfs op Michelin- banden over het scherm. Als beste getest, overtreffen onze temperaturen de rest. De weergoden trekken hun vellen papier allemaal uit de zelfde computer. Daarna gaan zij er iets spannends van ma ken. De een begint met het ochtendbriesje op Madeira, de ander giet het scherm vol met de gemiddelde regenval sinds 1765. Vooral houden ze zich bezig met de vraag: hoe krijgen wij de leukste Robijn- kleurtjes in onze presentatie? Vervolgens zegt Krol, om er maar vanaf te zijn: „En de temperatuur, u ziet het, die verandert niet zo gek veel de komende dagen." Sinds Er- win op het scherm staat te gebaren, is het weer een han digheidje geworden. Het digitale gepluk aan de atmosfeer heeft niet alleen de ozonlaag aangetast, maar ook het weer beroofd van de na tuurlijke grilligheid. Het kli maat is vervlakt en vergrijsd. Niemand durft meer een krachtige H te kalken. Nie mand durft af te wijken van de norm: pH neutraal. En de regen, die blijft af en toe val len. En de wind, die blijft gewoon waaien. Deze Week bij Bernard! De dames en heren van het weer durven niet verder te gaan dan 'rond het vriespunt'. De winter heeft zich ver plaatst naar Bosnië, waar het het hele jaar door kaal en besneeuwd is. Uit het oosten komt sinds de val van de Muur en Moskou geen gie rende vrieswind meer. Ze houden daar de winterse on gemakken zelf, al probeert die Zjirinovski nog even ge meen in onze richting te bla zen. Zo gaan ze aan ons voorbij, de echte winters die het onge dierte vernietigen en voor huiselijke warmte en saamho righeid zorgen. Geen winter tenen, snotneuzen en carna valskaters rond de kachel. In de winter van 1994 dreigt slechts de aow bevroren te raken en hebben alleen de toestellen van Fokker te kam pen met een valse wind uit het oosten. Het weer is overal en altijd één pot nat, het weer is wind handel geworden. Dat is zon neklaar. Een kies is afgebroken. De tandarts wordt gebeld voor een spoedafspraak. De assistente begrijpt precies wat gewenst wordt en vraagt een minuutje geduld voor ruggespraak. De telefoon gaat op een wachtlijn en ter voorkoming van verveling klinkt er een muziekje. Een speeldoosje met een wijsje uit lang vervlogen tijden. Het geduld wordt zo lang op de proef gesteld dat de tekst weer boven komt: Koekoekkoekoek, een vrouw in een lange broek, 't Is waar, 't is raar, een man in een directoir. Is de tandarts bang dat het afschuwwekkende geluid van zijn boor zo ver draagt dat een ander, geruststellend geluid nodig is of is hij een kind van zijn tijd en gewoon bang voor stilte? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. <3 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. I Joke Huisman-Vaal Van onze verslaggeefster Lianne Sleutjes 'Het was geen gril, het was een diepgevoelde behoefte die tot stichting van onze vereeniging leidde - een behoefte die ook ik, die mij nooit in het open baar leven had begeven, ge voelde en vooral gevoeld had toen in 1887 door opneming van het woord mannelijk in art. 80 van de Grondwet, de vrouw van kans op kiesrecht uitsloot, zonder dat zij een en kel woord van protest had doen hooren,' schreef Annette Versluys-Poelman, de eerste voorzitter van wat in 1894 be gon als de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Een organisatie 'niet links, niet rechts', die via het verwerven van kiesrecht een einde wilde maken aan de heersende rechtsongelijkheid voor vrou wen. Als een vrouw immers was getrouwd met het opper wezen dat man heette, dan moest ze hem onvoorwaarde lijk gehoorzamen, werd ze van haar burgerlijke rechten be roofd en was ze volgens de overheid handelsonbekwaam. Met dank aan de feministische voorvechtsters van weleer: honderd jaar later heeft de Ne derlandse vrouw dezelfde rech ten als de man. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is door diverse fusies de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbe- langen, Vrouwenarbeid en Ge lijk Staatsburgerschap (kort weg Vrouwenbelangen) gewor den. Is de revolutionaire strijd van de oudste vrouwenorganisatie onderhand niet gestreden? De erfgename van Versluys- Poelman, Aletta Jacobs en an dere illustere voorgangsters, Joke Huisman-Vaal, komt met een voorbeeld. Ze was vorige week in een damesmodezaak, het eeuwfeest van vandaag verdient immers passende kle dij. „Er waren geen stoelen voor het personeel om op te zitten, want dat mocht niet van de baas. Dan zeg ik: dat kan niet, daar heb je recht op, dat ligt vast. Daar hebben wij ja ren voor gestreden." „Je kunt wel een wet voor elkaar krijgen maar die moet ook worden toegepast. De for mele bevestiging veroveren. Wij klimmen in de pen, we appelleren vaak. Je bereikt op politiek niveau iets en de con sequenties daarvan moeten nog worden uitgewerkt. Dat vech ten vind ik persoonlijk het moeilijkste: om waar je recht op hebt ook te krijgen. Vrou wenbelangen is dan de schakel tussen overheid en burgers. We hebben een voortrekkersrol. Als je iets hebt bereikt, is het: hoe controleren we of het ook wordt uitgevoerd?" „We zijn stil naar de publiciteit toe, niet stil naar het doel toe," gaat ze in op de opmerking dat foto frë dekkers Hilda Verweij-Jonker. Honderd jaar vrouwenstrijd heeft onder meer opgele verd dat de vrouwen 75 jaar geleden kiesrecht kregen. Ter gelegenheid van deze mijlpalen wordt vandaag het boek Vrouwenstemmen uitgebracht. Staatssecretaris De Graaf-Nauta opent - ook vandaag - in het Tweede Kamergebouw in Den Haag een tentoonstelling met de titel 'Een stemming', met onder meer een een historisch overzicht van honderd jaar vrouwenstrijd. De Vereeniging Voor Vrouwenkiesrecht zag op 5 fe bruari 1894 het levenslicht. Kiesrecht was broodnodig om echt een eind te maken aan de ondergeschikte positie van de vrouw, realiseerden de feministen zich. Vrouwen als Wilhelmina Drucker, Betsy Perk en Annet te Versluys-Poelman speelden een belangrijke rol in die strijd. De VWK bereikte in 1919 haar doel, nadat in 1917 reeds passief kiesrecht voor de vrouw was inge steld. Het duurde tot 1953 voordat vrouwen een post kregen in de hoogste macht, de regering. Anna de Waal (KVP) trad aan als staatssecretaris. Drie jaar later, in 1956, werd Marga Klompé (ook KVP) de eerste vrouwelijke minister in de Nederlandse historie. Anno 1994 is het wachten nog op de eerste vrouw als minister-president. Dr. Hilda Verwey-Jonker en Joke Huisman-Vaal over de noodzaak in verleden, heden en toekomst' van de vrouwenstrijd. voor hef publiek de feministi sche voorhoede vooral gevormd wordt door militanten als de vroegere 'Dolle Mina's'. „Ons werk geeft vaak geen publici teit, omdat het procesmatig is. Snelle triomfen kennen we weinig." „Daar komt bij dat door de heersende mannennorm femi nisten als kenaus worden be handeld. Door de bedreigende vorm wordt al vaak negatief gereageerd. Wat wij niet willen is dat we op die manier in de pers komen. Nee, nee, feminis me is voor mij niet negatief, maar het is wel een negatief begrip geworden. Als je het woord feminisme er vanaf zou laten, is het opeens een goed verhaal." Na jaren van strijd voor onder meer kiesrecht, arbeidsrecht, huwelijksbekwaamheid richt Vrouwenbelangen zich nu op de Aktie MAT 50/50: in het jaar 2000 moeten evenveel vrouwen als mannen in alle geledingen van de maatschappij zitten. Doel op kortere termijn: 35 procent van de dit jaar gekozen kandidaten in gemeenteraad, Tweede Kamer en Europees parlement moet vrouw zijn. „Onze politieke ondersteuning gaat dwars door alle zuilen heen. Dat is de kracht van vrouwen onderling, met allerlei politiek gekleurde vrouwen praten. We hebben eerst een aparte actie gehad, het voorbe reidende werk: vrouwen op de lijsten krijgen. En dat moeten dan verkiesbare plaatsen zijn, geen excuus-Truus." Niet alleen de politiek is nog een moeilijke vesting om te nemen, ook op andere plaatsen waar de beslissingen vallen zijn de vrouwen op een hand te tellen. Het glazen plafond wordt het wel genoemd: de heren houden de rijen gesloten, de vrouwen blijven hangen in de subtop en dringen niet ho ger door. En wat wanneer de doelstelling fifty-fifty is gehaald? „De grootste schreeuwers winnen altijd. De besluiten die worden genomen zijn niet altijd de bes te. Ook dan niet. Wij blijven een soort waakhondfunctie vervullen." Vrouwenbelangen anno 1994 ademt de sfeer uit van goed opgeleide vrouwen, nog klim mend of al gesettled in de maatschappelijke rangorde. Prominente vrouwen als staatssecretaris De Graaff- Nauta, Neelie Smit en Ginjaar- Maas prijken in de ledenadmi nistratie. De leden van het eerste uur kwamen uit de bourgeoisie, hadden gestudeerd. De arbeid sters, de moeders met de werk- schorten voor ontbraken bij de Vereeniging. Blijft de beweging niet te veel beperkt tot de ge goede of goed opgeleide vrouw? „We hebben de naam een trut- tenclubje te zijn. Bourgeois, nee, nee dat is verkeerd ge dacht. Je vecht voor je doel. Ik geloof dat het Aletta is geweest die ooit eens heeft gezegd: 'Boerinnen hoeven geen lid te worden, wij steken de nek wel voor hun uit'. Twintig jaar ge leden was Vrouwenbelangen elitairder. Je moest een bepaal de scholing hebben gehad om onze themabladen te kunnen volgen. Nu wordt het iets min der." De vereniging zit nu op circa 1100 leden. „Voor de komst van het kiesrecht hadden we 25.000 leden. In 1920 liep het ledental rigoureus terug. Type rend voor Vrouwenbelangen: als je ergens voor gaat en de klus is geklaard dan vallen mensen af. Niet omdat zij niet geïnteresseerd zijn maar omdat slechts een deel doorgaat. Wij ijveren niet voor slechts één ding, maar je participanten splitsen zich." Bron: De eerste feministische golf, redactie Jeske Reys. 61 Van onze verslaggever Carl Mureau De Nederlandse vrouwenstrijd is vandaag de dag nog altijd ook de strijd van de 85-jarige sociologe dr. Hilda Verwey Jonker, prominent voorvecht ster voor de rechten van de vrouw. Toen de vrouwen in 1919 hun kiesrecht kregen, waren de ver wachtingen hooggespannen. De wereld zou er voor de vrou wen een stuk rechtvaardiger uit komen te zien. Maar zo snel ging het allemaal niet. In deze tijd werd Hilda Verwey - toen nog Jonker - zich be wust van de achterstand die vrouwen hadden. In 1922 solli citeerde haar moeder naar een baan als lerares wis- en na tuurkunde aan het gymnasium (twaalf lesuren). De Zwolse ge meenteraad ging, zij het nipt, met de benoeming akkoord. Minister De Visser stak er ech ter hoogstpersoonlijk een stok je voor, omdat een getrouwde vrouw simpelweg thuis moest blijven voor haar gezin. Hilda's moeder toog naar Den Haag. „Daar heeft ze de minis ter omgepraat." De bewinds man vroeg hoe het moest als de kinderen uit school kwamen, waarop moeder Jonker streng antwoordde: „Excellentie, dan kom ik ook uit school." Dat zelfde jaar overleed Hilda's va der. Haar moeder moest alleen de kost gaan verdienen voor een gezin met drie kinderen. Ze solliciteerde op een volledige baan en werd zonder proble men aangenomen. „Echt geschokt was ik daar door," zegt ze, nog steeds een beetje boos. „Een vrouw die vader en moeder tegelijk moest zijn, mocht ineens wel les ge ven. En nog wel in een volledi ge baan. De kinderen waren dus een voorwendsel geweest, men vond gewoon dat een vrouw haar man moest verzor gen." Na haar huwelijk met Evert Verwey, die bij Philips werkte, verhuisde ze naar Eindhoven. Daar kwam Hilda Verwey in 1935 in de plaatselijke politiek terecht. De SDAP zocht een vrouw op de lijst en zo werd Hilda gekozen in de gemeente raad. Het zou haar later nog vaker overkomen, dat ze in een func tie rolde omdat er een vrouw gezocht werd. Afschuwelijk vindt ze dat eigenlijk. Je kiest iemand op basis van haar of zijn kwaliteiten, niet omdat ze nu toevallig een vrouw is. Fu rieus was ze dan ook toen Pv- dA-voorman Koos Vorrink haar direct na de oorlog liet benoemen in het noodparle- ment. Ze kreeg een boodschap, per telegram, zonder eerst ge polst te zijn. „Dat vond ik al heel onfatsoenlijk." Twee da gen later maakte ze dit be zwaar in een persoonlijk ge sprek met Vorrink kenbaar. Bovendien wees ze hem erop dat Eindhoven nogal ver van Den Haag ligt en dat ze dus ook geregeld afwezig zou zijn. Vorrink antwoordde slechts met: „Er moet een vrouw in." Hilda Verwey reageerde fel: „Dan nemen jullie de werkster van het partijbureau maar, dat is ook een vrouw." En ze be dankte voor de eer. Ze zat in totaal bijna 25 jaar in de gemeenteraad van Eindho ven. Van november 1953 tot mei 1957 was ze lid van de Eerste Kamer. En als eerste vrouw werd ze in 1956 be noemd tot kroonlid van de So ciaal-Economische Raad (SER), die toen al wel twee vrouwelijke plaatsvervangers telde. In de politiek hebben de vrou wen nog altijd een flinke ach terstand. Toch, vindt Verwey, gaat het langzaam de goede kant op. „Het gaat erom wat er allemaal is bereikt." foto» Ze geeft onder meer als vu beeld het opheffen van de op de 'handelingsonbekwaai heid' van gehuwde vrouwe „Vrouwen die niet op hui lijksvoorwaarden getroai waren, konden geen enkt rechtshandeling verrichten, hadden niet eens de beschi king over eigen geld, ook verdienden ze het zelf. Zekó: den alleen geld uitgeven int belang van het huishoudt Het was een achterlijke die hier was ingevoerd d Napoleon." In 1956 werd regel afgeschaft. Het laatste belangrijke sues geboekt in 1967: de wet gelijk loon voor mannen vrouwen regelde. „Vrouw: kregen meestal slechts 75 cent van wat mannen verdk den. Die wet was heel rijk. Je ziet nu als van dat veel vrouwen hun aow slechts een heel kit pensioentje hebben." Het vrouwenkiesrecht heeft s ker zijn vruchten afgeworpa vindt Hilda Verwey, maai ziet nog steeds vormen vi onrecht. Zoals de angst m werkgevers dat vrouwelijk pa soneel in verwachting waardoor zé zwanger: verlof moeten geven en ule talen. „Daarom neemt di werkgever liever een man ie dan een vrouw, al kun je zelden bewijzen." De balans die Verwey na jaar vrouwenkiesrecht maakt, is zeker niet somber, Tijdens de tweede golf vanl: feminisme, die begon in de ja ren zeventig, werden soms at centen gelegd waar Hilda Va wey zich aan ergerde, noemt in dit verband de ches in de hoofdstad, die ten over 'Lesbisch Amsterdat De vrouwenbeweging voel: ook, met succes, voor liseren van Nederlandse tusklinieken, de actie 'B eigen buik'. Vrouwen die geld hadden ka: den naar het buitenland vt een abortus, vrouwen die get geld hadden moesten veels naar België uitwijken, waari hygiënische omstandigheid voor die ingreep nogal' watt wensen overliet. „Dat vind ik een van de bf langrijkste successen van 4 'tweede golf'. Het is niet dat® zo enorm voor abortus maar als het nodig is, moettó op verantwoorde en hygiêif sche manier kunnen gebeure" Honderd jaar vrouwenstrijd, jaar vrouwenkiesrecht. Mijlps len in de strijd voor gelijkte tussen man en vrouw. Wat nog moet gebeuren op naar een volgend jubileum? „Er moet meer evenredigte komen, meer vrouwen aan macht. En de positie van o» ren en die van de bijstan® vrouwen moet radicaal words verbeterd." Arme Hans Alders. Ze blijven hem echt tot het allerlaatst pes ten. Nou moet-ie toch nog aftre den van de WD en D66. Terwijl het voor iedereen al duidelijk is dat hij het als milieuminister niet heeft gered. Eigenlijk is hij al een beetje afgetreden. Een olijke kop met een Groucho Marx-snorretje en van dat schijnbaar achteloos naar achteren weggewerkte haar is niet voldoende gebleken. Evenmin als zijn spraakwater vallen. Ruud Lubbers velde waar schijnlijk onbedoeld definitief het politieke lot van Hans Al ders. Het kabinet had een besluit ge nomen, vertelde Lubbers. Rot terdam heeft een vliegveld no dig. Niet meer maar ook niet minder. Het lijkt een besluit van niks want er moet nu nog maandenlang gezeurd worden of dat het bestaande vliegveld wordt of een nieuw. Maar het principe-besluit is er. Tot groot genoegen van verkeersminister Hanja Maij-Weggen, die zo op de valreep nog wat kan toevoe gen aan de erfenis die ze Neder land achterlaat in de vorm van spoorlijnen, landingsbanen en autowegen. Hans Alders moest voor de zoveelste keer in het stof bijten. Als het aan hem ligt zal er in de toekomst geen enkel vliegtuig meer op Rotterdams grondgebied landen. Maar het ligt niet aan hem. 'En daarmee staat onze dappere milieuridder voor de zoveelste keer te kijk als een machteloze zeepkistpoliticus. Voldoende, zelfs meer dan voldoende tekst maar weinig, buitengewoon weinig inbreng in het kabinets beleid. De collega's Andriessen en Maij-Weggen verdedigen hardnekkig de belangen van het bedrijfsleven en pruttelend delft Alders met grote regel maat het onderspit. En zelfs de zogenaamde partijleider Kok - wiens tas Alders vroeger als fractiesecretaris zo sierlijk wist te dragen - laat zijn partijge noot ongenadig vallen. Geen wonder dat Kok zo populair is bij het bedrijfsleven. Alders wekt zelf de indruk alsof hij strijdend ten onder is ge gaan. Want de flinkerd heeft de notulist van de ministerraad ge vraagd op te schrijven dat hij het eigenlijk niet eens is met dat besluit. Maar zo'n aantekening in de notulen van de minister raad stelt helemaal niets voor. Dat snapt ook Hedy D'Ancona wel, de enige die dezelfde poli tieke daad heeft gesteld als Al ders. Maar voor haar heeft dat natuurlijk niets met vliegvelden te maken. Hedy ziet het natuur lijk als een eerste stap in haar aanstaande gevecht met Maij- Weggen. Beide dames zijn lijst trekker bij de Europese verkie zingen. Dus inhoudelijk zullen we Hedy er vast niet meer over horen. Maar Hans Alders kan zich er niet zo gemakkelijk vanaf ma ken. Zijn kwelgeesten in de Tweede Kamer willen weten wat hij nu verder gaat doen. Werkt hij loyaal mee aan de uitvoering van het kabinetsbe sluit of blijft hij dwarsliggen. Het antwoord kan natuurlijk kort zijn. Want Alders kan niet anders dan meewerken. Hij is lid van de club en die club heeft een besluit genomen. Als Alders denkt dat hij dat niet voor z'n rekening kan nemen, dan stapt hij op. Zo simpel is dat. En als Alders morgen in de Tweede Kamer zijn twijfels in het open baar blijft uiten, dan zit er voor clubleider Lubbers maar één ding op. 'Eruit jij, en laat ik je hier nooit meer zien! In de Tweede Kamer komen deze week onder meer aan de orde het jaarverslag van de BVD, de bodemsanering en de versterking van de positie van de publieke omroepen. Commis sies buigen zich over het al dan niet verbindend verklaren van cao's, hoog water en versterking rivierdijken, onderwijs blinde en slechtziende kinderen en de aanschaf van helikopters voor de luchtmobiele brig De Eerste Kamer praat over stadsvernieuwing en de huur- prijzenwet. Van onze verslaggever ulvenhout De roep van onder andere de Nederlandse politietop om vrije verkoop van drugs heeft grote erger nis gewekt bij minister Hirsch Ballin van Justitie. Pe discussie daarover dient door de regering en de Tweede Kamer te worden gevoerd en niet op een conferentie van een aantal politiechefs en allerlei wetenschappers," aldus de mi nister gisteravond op een CDA- partijbijeenkomst in Ulvenhout. Hij reageerde daarmee op eerde- re bei stukki weten onlanj komst men, c hande zijn. de dr interr bron seerd den u Van onze redactie landbouw Langeweg - Als het kabinet nie zorgt voor een kostendekkende gr landbouw met het accepteren va van groente-, fruit- en tuinafval van de industrie. Dat ultimatum heeft de Neder landse Akkerbouw Vakbond (NAV) gesteld in een brief aan de ministerraad. 'nav-voorzitter Jaap Korteweg uit Langeweg denkt niet dat het kabinet in spoedzitting bijeen zal komen om de ernst van het ultimatum te bespreken: „We denken ook niet dat het kabinet binnen vier weken door de knie- en zal gaan. We hopen op effect op de langere termijn. GFT wordt op steeds meer plaatsen apart ingezameld en gecompos- teerd. De overheid neemt voet stoots aan dat de landbouw het eindprodukt zal opnemen. Die vanzelfsprekendheid waarmee de overheid rekent op de land bouw willen wij doorbreken. Wij produceren nu al jaren voedsel onder de kostprijs en het kabinet gaat er vanuit dat wij daarmee zullen doorgaan. Die cirkel wil len w ken". Langi op h waan de of name „Inm den de Ne den die mach toe dt zijn comp nanci ren. kabin sen, teken blokk Bij he was ontva vroeg een w Van onze Haagse redactie Den Haag - Dienstplichtigen die iet hun militaire dienstplicht vervullen 1 op een ww-uitkering. Dat schrijft staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) in ant woord op vragen van het kamer lid Schutte (GPV). Het kabinet overweegt om de toegang tot een ww-uitkering te bemoeilijken. Nu heeft een werkloze recht op een uitkering wanneer hij of zij de la heeft omdJ dat i< 39 wf De diens Wallage foto de stem johan van gurp Nede ken) diens tig oi enkel Indie plich ex-mi kunni uitke Schu eenr uit 51 de r< soep: len Zake of de uitpa beeld en zo te aa: VECHTEN HEEFT slechts zin, als er een js. Daarom het voorstel van vertegenw< leven, politiecommissarissen, juristen drugs vrij te geven. Drugs zijn niet meer weg te denken. I stof als alcohol dat niet is. Toch vallen en het gebruik van drugs, op grond var onder het strafrecht. Bij alcohol, zeker dat niet het geval. Het gebruik, i [maatschappelijk ingebed. Vanwege het illegale karakter trekken grote georganiseerde voor de produkti- zeker zo bedreigende, vanwege het ge meid te beteugelen is veel geld en inze resultaten niet meer dan marginaal, groep voorstelt om drugs uit de illega dat nu weggegooid wordt aan vergeefs dan toereikend zijn voor hulpverlening rustiger en veiliger op straat en thuis, net voorstel is niet nieuw. Wel nieuw ondersteunt. Zo vreemd is dat echter r de oneigenlijke concurrentie van de werkende internationale drugmaffia, "et idee slaat in de politieke wereld ev eerder naar voren gebracht werd. De ue internationale verdragen die een e goed als onmogelijk maken en het wereld naar andere wegen zoekt om gr ocm verdient het voorstel serieuze aar toekomst, want een Nederlands eila urugparadijs maken, maar voor de Ie ear slecht geld dragen blijft zinloos, Hr°eV?en ^ans krijgen, ook al wordt T ugliberaal land als Nederland.

de Stem | 1994 | | pagina 2