EU: Navo moet besluiten VANDAAG EXTRA. id te evo 'Snelle verbinding Breda-Arnhem met shuttle-trein' Schade valt mee op beurzen in Europa roken..* 0 Gedwongen verblijf in gevangenis wordt er niet leuker op hard Krachteloos ultimatum aan Servische belegeraars van Sarajevo FAMI LI E-TIPKRANT DE STEM PvdA wil jaarkaart voor natuurbezoek 1st ;uzense Boys ^it'28 STiiCKE LEUK Duitse toerist snel informeren' CSM maakt ook dit jaar winst Akkerbouwers: GFT weigeren Honderd jaar vrouwenstrijd Vooruitblik op Winterspelen .Alders legt zich niet bij besluit neer Bloedige aanslag in Zuid-Libanon Dood van Brits parlementslid roept vragen op BIJLAGE Gedetineerden moeten gaan werken en krijgen minder recreatiemogelijkheden 'Bloedige Maandag' blijft uit ra |l UARI 1994 69 :nde zege. De vrou. en er al zin in. MEN met Savok kans- 5 de titel in de promo mannen van de dis- eybalcompetitie, heeft boekt in een protest- IJzendijkse vereniging lest aangetekend tegen [g van de wedstrijd te- Sterre. YVC verloor 18 ;r met 3-1 na verwar- |r een opstellingsfout. m woensdag togen en- jze mannen van YVC Woerden. En met sue- wedstrijd tegen De loet worden overge- je beginnen bij de stand sets en 4-0 voor De fen: Willy van Leeuwen. veekeinde van januan blingsvoetbal afgelopen 1 het veld. SVD verloo |(5-1 en 3-2) en blijft in de ranglijst in de Een kwartier voor tijd |et nog spannend toen Pie- ere 3-2 op het scorebord l-HEINKENSZAND 1-4 - klein half uur opende Cappon de score voor r Vlak na het begin van helft scoorde Hans Jan 0-2. Toen halverwege ■eerman er na een solo 0-1 Takte was de strijd beslist. iBraamse kopte Heinkens- Inaar 0-4 en pas in de te werd het door een doel- |an Johan Heijkamp 1-4. ERSHAVEN-KRAB- IHJKE 2-2 - Rust 1-1, Peter Jourik 1-0, Ronald Hoek- -1, Richard van der Meer |ein Lobbezoo 2-2. EN-NIEUWDORP 0-1 I en eindstand. Ernest Selim IHOEDEKENSKERKE 3-1 pt 1-0, Michiel Dobbelaar pric Giesbertz 2-0 en 3-0, 1 Driedijk 3-1. het landelijk voetbal voor Fin Rotterdam met 1-0 van |ach Wim Pauw blijft ve ■ranglijst behouden, maar atwijk, dat met 3-1 van pt sportpark aan de Vaanwej na een half uur. Reserve- pster Annemarie Hoogstraete bij een afstandsschot ver- |en dat betekende 1-0. JEN fete klasse: Oostkapelle 13-25 peuzense Boys 13-1' vijk 12-17, Zwart Wit'28 15, Ter Leede 2 13-15, Capel- £-14, Yerseke 13-11, SC Bol- ll2-9, Rijsoord 2 11-8, Delta 12-7, Berkel 13-6, HO» ;ede klasse: Wit Rood Wi 25, Serooskerke 12-23, R«' je 13-17, Hoek 12-15, SIM; it 12-13, Woudrichem 12-12 endrecht 11-11, Spui 13-11 GC 13-8, ASWH 12-5, B® 4, SHO 12-4. tevu over de relatie van hem is met de Nederlandse pen: irnalisten weten niet welke 1 richten. Wij lezen alles. we dat nooit. Misschien dat weede keer niet meer." de Korput uit Wagenberg .jhad, had ik al die tijd in de :te heb ik dit huisje gekocht loefte gehad naar een groter uxe om me heen." Winterspelen, in het Parool t hij mèt pijn in zijn knie tijd mensen over pijn klagen van achtste." 'elegraaf: „Het sfeertje van iren heen gegroeid. De drang vaagd door de aanwezigheid omario maakte toch wel het j.o Kleintjes" m De Stem nmdat er zoveel biizondere en Iiaressante aanbiedingen in staan Elke dag weer I 134e JAARGANG o Middelburg - De Provinciale VVV gaat desnoods zelf naar Duitsland om toeristen duidelijk maken dat zij niets te vrezen hebben op de Zeeuwse stranden. De Zeeuwse toeristenbranche kreeg vorige week zo'n honderd annuleringen binnen van Duit sers vanwege de vondst van gif zakjes op de Nederlandse stran den. (ZIE ZEELAND-Cl Amsterdam - CSM-topman ir. G. van Loon blijft ook in econo misch mindere tijden geloven in de sterkte van merk-artikelen. Ondanks de matige economische ontwikkelingen zal CSM op nieuw een hogere netto-winst talen, zowel absoluut als per aandeel, zei hij gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. ZIE ECONOMIE-A5 Langeweg - Als het kabinet niet binnen vier weken zorgt voor een kostendekkende graanprijs, dan stopt de landbouw met het accepteren van compost, afkom stig van groente-, fruit- en tuin afval (GFT) en van afvalslib van de industrie, dreigen de akker bouwers. ZIE BINNENLAND - A3 HET WEER 8 710311"000218 I I I I I DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 VANDAAG IN DEZE KRANT Een eeuw lang strijden vrouwen georganiseerd voor gelijke rechten. Ter gelegenheid van deze mijlpaal wordt onder meer een expositie ge houden in het Tweede Kamergebouw. zie pagina a2 EXTRA BIJLAGE Zaterdag worden in het Noorse Lillehammer de Olympische Winterspe len 1994 geopend. Van daag een vooruitblik op het vijftiendaagse evene ment, dat voor de zeven tiende keer wordt ge houden. INHOUD 5 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport A7 A8 Lillehammer 1994 deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Weinig wind De wind stelt weinig voor, maar waait steeds uit de verkeerde hoek. Daarom blijft het voorlopig wisselvallig weer. Morgen kans op wat neerslag. Den Haag - Minister Alders (Mi lieubeheer) blijft vinden dat het kabinet een verkeerd besluit beeft genomen door Rotterdam een eigen luchthaven toe te ken nen. De PvdA-bewindsman vindt het echter zinloos om af te 'reden, omdat daarmee het be sluit toch niet zou veranderen. Dat zei hij gisteravond vlak voor een verkiezingsbijeenkomst in Alders is tegen Zestienhoven omdat hij vindt dat het een te grote aanslag vormt op het mi lieu. „Het is een verkeerd be sluit. Het is teleurstellend dat de tegenstanders het niet haalden. Maar aftreden... dat helpt niet. De zou het besluit van het kabi net echt niet veranderen." ZIE OOK BINNENLAND - A3: verkiezingsrubriek 'wuzalem - Zeker vier Israëli sche militairen zijn gisteren in «t zuiden van Libanon gedood een vuurgevecht met guerril lastrijders van de Hezbollah. Vijf soldaten raakten gewond. Het is ce bloedigste aanslag sinds au- IWus, toen acht soldaten sneu velden. •ZIE BUITENLAND -A4 Londen - Het conservatieve par- fementslid Stephen Milligan (45) Is volgens de Londense politie onder verdachte omstandighe- gestorven. De politie werd «oor een vrouw gebeld die om mp vroeg op het adres in West- onden waar Milligans lijk werd ongetroffen. Milligan was con- wvatief afgevaardigde in het Verhuis voor Eastleigh. Van onze correspondenten Brussel/Sarajevo - De Europese Unie eist dat de Ser viërs onmiddellijk hun belegering van de Bosnische hoofdstad Sarajevo beëindigen. De twaalf landen vragen de Navo een besluit te nemen over het inzetten van militaire middelen, als de Serviërs weigeren op dit ultimatum in te gaan. Luchtaanvallen op Servische stellingen rond Sarajevo behoren tot de mogelijkheden, maar lij ken volgens waarnemers in Brussel niet erg waarschijnlijk. De eensgezinde verklaring van de Twaalf kan niet verhullen dat de EU-landen onderling hevig verdeeld zijn over militair ingrij pen in Bosnië. De verantwoorde lijkheid voor een beslissing is doorgeschoven naar de Navo, die daarover vandaag vergadert. De Amerikaanse regering staat achter het verzoek van VN-se- cretaris-generaal Boutros-Ghali aan de Navo om luchtaanvallen voor te bereiden op Servische stellingen rond Sarajevo. President Clinton zei gistera vond dat de Navo zeer binnen kort beslist over militair ingrij pen. Daarvoor is volgens hem geen besluit nodig van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Kozyrev is te gen Westers militair ingrijpen in Bosnië. Luchtaanvallen door de VN zijn volgens hem de minst succesvolle manier om het con flict op te lossen en leiden slechts tot escalatie van het ge weld. Frankrijk, gesteund door België en Duitsland, had gisteren in Brussel een ultimatum voorge steld, waarbij de Serviërs zich binnen twee weken moeten te rugtrekken uit de heuvels rond Sarajevo. Anders zou een lucht bombardement volgen. Dat ultimatum heeft het echter niet gehaald. Volgens de Franse minister van Buitenlandse Za ken Juppé staat de toekomst van de Europese Unie op het spel, indien de Twaalf niet krachtig reageren. Ook minister Kooij- mans is voorstander van meer actie. De Nederlandse bewindsman is zeer teleurgesteld over de ver deeldheid binnen de Europese Unie. „Het houdt niet over. We hebben uren aan tafel gezeten. Van mij had in de gemeenschap pelijke verklaring iets meer van een ultimatum mogen zitten. We laten het nu weer erg gemakke lijk over aan de Navo om een besluit te nemen." De Belgische minister Claes, die eerder krasse uitspraken deed over bombardementen, was gis teren 'ontgoocheld' over het wei nig daadkrachtige optreden van de Twaalf. Als de Navo zou besluiten lucht aanvallen uit te voeren op de stellingen rond Sarajevo dan kunnen die binnen een uur plaatsvinden. „De Navo is daar militair klaar voor," aldus een woordvoerder gisteren namens secretaris-generaal Manfred Wörner in Brussel. „Wat nog nodig is, is de politieke wil." Die uitspraak ging vooraf aan een spoedbijeenkomst van am bassadeurs bij de Navo, waar gisteravond de politieke wil tot militaire acties in Bosnië echter nog ontbrak. Awacs, radar-verkenningsvlieg tuigen van de Duitse basis Gei- lenkirchen, peilen voortdurend de locaties van Servische stellin gen rond Sarajevo. Gevechtsvliegtuigen zullen waarschijnlijk vanaf de Italiaan se basis Villafranca luchtaanval len uitvoeren, mocht de Navo- raad daartoe besluiten. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIE) In Sarajevo zijn gisteren de 68 slachtoffers begraven van de granaatinslag, afgelopen zaterdag op een drukke markt in het centrum van de stad. De graven moesten worden gedolven en de doden begraven onder voortdurend Servisch artillerie-vuur vanuit de heuvels rond Sarajevo. foto epa Den Haag (anp) - De Tweede-Kamerfractie van de PvdA wil dat in Nederland een zogeheten natuur- jaarkaart wordt ingevoerd. Deze kaart, naar voorbeeld van de museumjaar kaart, moet de recreant toegang bieden tot natuur gebieden. De PvdA deed dit voorstel gisteren tijdens een debat over de inrichting van het landelijk gebied. Volgens kamerlid Huijs is het in Nederland slecht gesteld met de toegankelijkheid van natuurterrei nen. Voor verschillende natuurgebieden zijn ver schillende toegangskaarten nodig. Hij vindt dat een recreant met één kaartje toegang tot alle gebieden moet krijgen. Hij wil dat staatsse cretaris Gabor (Natuurbeheer) daartoe actie on derneemt richting terreinbeherende instanties. De Tweede Kamer eist ook dat delta-vliegers vrij mogen rondzweven boven natuurgebieden. <Het gaat met Alders net zoals met het milieu Van onze verslaggeefster Breda/Scheveningen - Als het aan staatssecretaris Kos- to (Justitie) ligt wordt het gedwongen verblijf in de Ne derlandse gevangenissen er niet leuker op. De publieke opinie heeft hem doen besluiten een soberder en strenger beleid te gaan voeren. Zo moeten gevangenen minstens 26 uur per week gaan werken om een deel van de kosten van hun verblijf in de gevangenis terug te verdienen. Kosto stelt dat voor in de nota 'Werkzame Detentie' die hij gis teren in de Scheveningse gevan genis heeft gepresenteerd. In De Boschpoort, het huis van bewaring in Breda, zijn de maat regelen uit de nota als proef al een tijdje in praktijk gebracht. Meer en langer werken, maar ook minder recreatiemogelijkhe den. De Tweede Kamer reageert positief op de plannen. Alleen PvdA-kamerlid Zijlstra vindt scholing net zo belangrijk als werken. Een gevangene kost De Bosch poort (De Koepel in de volks mond) 210 gulden per dag. Alge meen directeur B. Molenkamp verwacht dat de maatregel vier ton per jaar gaat opleveren. De inrichting krijgt zelf de op brengst. Overigens is het geen vetpot. „Arbeid is altijd verliesgevend want je hebt veel extra personeel nodig," zegt Molenkamp. De Koepel krijgt ook meer werk ruimtes en andere voorzienin gen. Hij ziet de nota niet als een bezuiniging, maar meer als een manier om de gedetineerden een werkritme te bieden. „Het is heel normaal dat je werkt voor je brood." De gedetineerden krij gen straks ook loon naar werken. Gevangenen werken nu ook al. De bezigheden blijven veelal be perkt tot activiteiten als het fa briceren van draadijzeren kleer hangers en PTT-postzakken. Daarmee verdienen ze 26 tot 56 gulden per week, afhankelijk van hun strafduur. Maar strafinrichtingen in Veen- huizen, Amsterdam en Rotter dam hebben nu al echte fabriek jes. Celdeuren bijvoorbeeld wor den in het noorden door de ge bruikers zelf gemaakt. Wie weigert te werken, blijft in zijn cel. Th. Boxelaar van de ambtenarenbond CFO vindt dat niet juist. Hij vreest dat het contact tussen de penitentiair inrichtingswerker en de gedeti neerde daardoor afneemt. Het risico dat een gedetineerde uit zijn bol gaat is dan minder goed in te schatten. De bewaarders in het Bredase huis van bewaring worden ge traind de problematische geval len te herkennen en op te van gen. Deze maken vijf procent uit van de 253 gedetineerden. J. van Zijl van de Bond van Wetsovertreders is fel tegen het plan van Kosto. „Verplicht wer ken is dwangarbeid. Dat gaat in tegen het Verdrag van Rome. Mensen horen fatsoenlijk behan deld te worden". Ook vindt Van Zijl het onzin dat mensen moeten bijdragen in de kosten voor hun eigen detentie. „Ze hebben er niet om gevraagd vastgezet te worden. Het hele gevangeniswezen is slecht. Er is een laag percentage criminelen, de rest wordt gemaakt. Als je geen geld hebt, is proletarisch winkelen niet zo vreemd," Volgens Kosto moeten bij een gijzeling de deuren dicht blijven. Ook dit idee is in Breda uitge test. Het personeel krijgt een weerbaarheidstraining om te le ren hoe met geweld om te gaan en hoe te reageren op gijzelin gen. Breda heeft ook het zogenaamde risicoprofiel opgezet. Kosto wil dit landelijk in gaan voeren. El- Van onze verslaggever Hans van den Broek Den Haag - De Nederlandse Spoorwegen en het ministe rie van Verkeer en Waterstaat onderzoeken de mogelijk heid een zogenaamde shuttle-trein in te zetten tussen Breda en Arnhem. Bij Breda moet een aftakking komen naar de nieuwe hogesnelheidslijn tussen Parijs en Amster dam. Dat betekent een forse tijdwinst voor reizigers richting Antwerpen. Dit voorstel maakt deel uit van de zogenaamde HSL-nota (hogesnelheidslijn) van het ka binet. Deze nota wordt naar verwachting medio maart openbaar gemaakt. De shuttle zal niet harder rij den dan 160 kilometer per uur. Tijdwinst wordt vooral geboekt door in een dantal steden niet meer te stoppen. Nu nog stopt elke trein op dit traject in Gilze en Rijen, Til- burg-West, Tilburg, Den Bosch, Oss, Nijmegen en Arn hem. De shuttle-trein zou rond de eeuwwisseling moeten gaan rijden, deels over bestaand, deels over nieuw aan te leggen spoor. Belangrijkste kenmerk van de shuttle is dat deze op en neer rijdt tussen twee steden, zon der tussenstop. Nog niet dui delijk is of in dit geval de shuttle wel een of meer sta tions op hét ruim 100 kilome ter lange traject zal aandoen. De financiële haalbaarheid van een shuttle tussen Breda en Arnhem wordt nog nader onderzocht. Dat hangt mede af van het aantal te verwach ten reizigers. Is dat aantal te gering om uit de kosten te komen, dan is een shuttle op een korter traject, tussen Bre da en Den Bosch, een alterna tief. De trein zal waarschijn lijk twee tot vier keer per uur (tijdens de spits) gaan rijden. Uit de HSL-nota, waarin voor de hogesnelheidslijn drie mo gelijke tracé's zijn onderzocht, blijkt dat de lijn aanzienlijk duurder uitvalt dan de ruim 3 miljard gulden waarvan het kabinet in 1989 nog uitging. De voorkeur van minister Ma- ij-Weggen gaat uit naar een nieuw tracé langs de Al 6 bij Breda. In deze variant is het mogelijk bij Breda een aftakking te ma ken naar de nieuwe hogesnel heidslijn richting Rotterdam en/of Antwerpen. Voor trein reizigers heeft dat het voor deel dat zij rechtstreeks via Breda naar Antwerpen kun nen reizen. Weliswaar stopt de TGV niet in Breda, maar er worden ook gewone treinen ingezet op de nieuwe spoor lijn. Nu nog is het noodzake lijk via Roosendaal te reizen. Zowel de NS als het ministerie wil het plan 'bevestigen, noch ontkennen'. Van onze verslaggever Amsterdam/New York - De meeste effectenbeurzen in West- Europa hebben de schade gisteren beperkt kunnen houden. Na de forse koersval op WallStreet, vorige week vrijdag, vreesden veel beleggers een tweede 'Bloedige Maandag'. Maar een nieuwe beurskrach bleef uit. Amsterdam kende de hele dag een nerveuze handel. Bij de aan vang van de handel kelderden de koersen over een breed front, maar minder dan was gevreesd. De fondsen moesten gemiddeld twee tot drie procent prijsgeven. Met spanning werd de opening van WallStreet tegemoet gezien. Toen de Dow Jones-index echter slechts enkele punten lager dan vrijdag opende en de koersen daarna zelfs licht omhoog gin gen, steeg er een zucht van ver lichting op van de beursvloer en herstelden de meeste fondsen zich wat. Het is niet in te schatten of het gisteren om een eenmalige koersval ging of dat er de ko mende dagen meer zullen vol gen. Van paniekverkopen was echter geen sprake. Opvallend was ook dat de insti tutionele beleggers gisteren van het Damrak wegbleven. Dat had een positief effect op het uitein delijke resultaat. Wel was het aanbod van particuliere beleg gers groter dan normaal. De uiterste geringe renteverho ging in de Verenigde Staten was afgelopen vrijdag oorzaak van de koersval op WallStreet. Door die renteverhoging steeg de koers van de Amerikaanse dollar gisteren op de Europese geld markten met ruim drie cent naar bijna 1,98 gulden. C. Brandsma, adjunct-directeur beleggingen van het pensioen fonds PGGM in Zeist, haalt zijn schouders op over de beroering ter beurze. De aandelenbeleggin gen van het pensioenfonds (tus sen zestien en zeventien miljard gulden) worden niet op de korte- termijnresultaten bezien. Brandsma zag gisteren geen aanleiding om in actie te komen. Voor de langere termijn is de PGGM-belegger evenmin pessi mistisch. Een sterke en langduri ge rentestijging voorziet hij niet. „En dat in de Verenigde Staten de rente wat oploopt, hoeft voor de aandelenkoersen niet veel te betekenen. Voorwaarde is wel dat het winstherstel in de bedrij ven doorzet." (ADVERTENTIE) ke gedetineerde krijgt een code die aangeeft of hij vluchtgevaar lijk, agressief of verslaafd is. Een vluchtgevaarlijke gedetineerde kan bijvoorbeeld geen 'leuk' baantje krijgen. De bond van christelijke gevan genisbewaarders CFO is het vol strekt oneens met Kosto's plan om de gevangenisdeuren bij een gijzeling gesloten te houdsen. Gevaarlijke misdadigers zullen steeds vaker grof geweld gebrui ken bij uitbraakpogingen, vreest CFO-bestuurder Beekman. „Vooral gestoorde delinquenten vertonen onvoorspelbaar gedrag. Zij hebben niets te verliezen, dus zullen zij gaan experimenteren met de bewakers," zegt hij. Tenslotte wil Kosto ook het au tomatische weekendverlof in de half-open inrichtingen afschaf fen en nog meer cellen bijbou wen. Dit jaar komen er in ieder geval 4000 cellen bij. Het totale aantal komt dan op 12000. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen. de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: A< P< Telefoon (voor controle De nieuwe abonnee ats:_ I): De Park Naam: Adres: Postcode:. rijzen v.a. 1 januari 1994) 87.20 kwartaal automatisch 84.70 29.05 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) g De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE.WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1