Axelse ouderen naar De Halle Onderzoek naar sterfte boompjes bij het Groot Eiland uitslagen DE STEM dag KLAPPER EKJES PENNET euu )E BUURT! J)i»e19% asUoemd^ Verhuizing GOW noodzaak na verdwijnen van bejaardencentrum De Yurssche Gemeente Axel koopt voormalig spoorwegtracé 6 Kapot gereden Warandestraat kost gemeente Hulst geen extra geld' Weemaes: 6Portefeuilles niet al verdelen vóór de verkiezingen in Hulst Twijfels bij Heikanters over afsluiten Polenlaan DE STEM ZEELAND C2 nomiscb restaurant straat 8 \L Koewacht Scholierenwedstrijd Carnavalsbal voor jeugd Den Dullaert editie zeeland Tafeltje Dekje Informatieavonden CDA Sas van Gent over verkiezingen Inbraak in Hoek CNV trekt ten strijde tegen buitenlandse koppelbazen Uit de wereld Dorpsbos bij Buthstraat Axel Broers laten hun haaietanden op televisie zien KAARTINGEN KOERSBAL GEZELSCHAPSSPELEN Fietspad Succes voor Zeeuws-Ylaamse paardenfokkers Kaas en Savat DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 f, rood en katoen. leuvriendelijk. en met 8 maart) la Vlasbloemeken •s d'oeuvres maar dan kleiner eft en zalm op een bedje gemaakt met kaviaar van eerval oppertje mosselen op krokante sa- e van flinterdun gesneden een hartige tomatendres- ing n gedragen toen met confit van gans Imes van de Truffel mvarken met kruidige gua- asaus n 'Originale' rrijkt met amandellekker- Inijen .p. of Bfrs. 1.450.00 arrangement is voorhanden n is mogelijk, na overleg j naast het 'Krokus-Diner' het 'Senioren-Diner' :omende gastronoompjes in kinderkamer ter beschik- sn bij de reservering!!!) Jit België: 00-3111461914) Van onze verslaggever Hulst - De landelijke onafhankelijk Technische Grondwater Commissie gaat uitzoeken waarom afgelopen zomer bij het natuurgebied Groot Eiland tientallen jonge boompjes het loodje hebben gelegd. Dat besluit heeft de provincie Zeeland genomen, naar aanleiding van een ver zoek van eigenaar E. Bekaert van het Groot Eiland. De eigenaar had er drie jaar geleden een perceel aangeplant met jonge bo men. De eerste twee jaar overleefde de jonge aanplant het, maar vorige zomer gingen alle boompjes dood. Bekaert denkt dat dit te maken heeft met het ontrekken van grondwater door een pachter. Deze pachter heeft van de provincie een tijdelijke vergunning ge kregen om enkele bronnen te slaan voor de beregening van de akkers. De provincie heeft de zaak onderzocht en daarbij de twijfels uitgesproken of de grondwaterontrekking wel de oor zaak is geweest. De geslagen bronnen liggen namelijk een heel eind van de boompjes verwijderd. In Middelburg houdt men het er op dat dat de droge zomer de boompjes de das heeft omge daan. Bekaert heeft op zijn beurt twijfels gezet bij het onderzoek van de provin cie en verzocht om een onafhankelijk onderzoek. Gedeputeerde Staten willen dat verzoek wel inwilligen. De zaak wordt nu doorgespeeld naar Technische Grondwater Commissie. Van onze verslaggever Axel - De stichting Gecoördineerd Ouderenwerk (GOW) Axel klopt bij de gemeente aan voor extra subsidie van 6500 gulden om naar een nieuwe ruimte in de Halle te verkassen. De verhuizing wordt noodzaak omdat het huidige onderkomen van de ouderen in bejaardencen trum De Vurssche verdwijnt. De Vurssche gaat tegen de grond, er komt een volledig nieuw zorg centrum voor in de plaats. In dat nieuwe centrum is voor de oude ren geen plaats. Biljartruimte De stichting is op dit moment 10.000 gulden aan huur kwijt voor een kaart- en biljartruimte in De Vurssche. De huur in De Halle gaat 16.500 gulden kosten. Die kosten lopen zo hoog op omdat De Halle speciaal voor de ouderen een nieuwe vleugel aan het bestaande gebouw wil ma ken. In de nieuwe ruimte is plaats om te kaarten, sjoelen en bingo spe len. Verder komen er een of twee biljarttafels inte staan. Het GOW is van plan om de ruimte vijf dagen per week te huren. Investering Met de aanpassing van de Halle is een investering van 400.000 gulden gemoeid. Het dagelijks bestuur van De Halle heeft die uitgave inmiddels goedgekeurd. Het verzoek van het GOW komt donderdag 10 februari aan bod Terneuzen - Traditioneel hield de Terneuzense atletiekvereni ging Scheldesport scholieren wedstrijden als voorprogramma van de Braakmancross. De bo kaal voor de beste school ging naar De Komme met ruim ver schil op de concurrentie. UITSLAGEN Meisjes 6/7 jaar: 1. Iris Riekwel, 2. Marieke Mullaert. 8/9 jaar: 1. Evelien Kieboom, 2. Suzanne Gieleit. 10/11 jaar: 1. Marlieke Kieboom, 2. Nikki Elve. 12/13 jaar: 1. Shirley van Boven, 2. Melissa de Oude. Jongens 6/7 jaar: 1 Ruben de Me ijer, 2. Gerben de Meijer. 8/9 jaar: 1. Mare Scheele, 2. Bert Scheele. 10/11 jaar: 1. Rens Goelleit, 2. David Mullaert. 12/13 jaar: 1. Tim de Jonge, 2. Pascal Hemelsoet. Eindstand scholen: 1. De Komme 211 punten, 2. De Maatjes 126, 3. St.-Antonius 116, 4. Oude Vaart 104, 5. De Hille 98, 6. De Stelle 32 punten. Van onze correspondente Hulst - De buurtvereniging Den Dullaert houdt deze week een huis aan huis collecte om de activiteiten van 1994 te kunnen bekostigen. De eerste activiteit is het tradi tionele Limonadebal voor de jeugd uit de wijk. Het is op zondag 13 februari om 17.00 uur in het gemeenschapscentrum. De kinderen krijgen allen een gratis consumptiebon die ingewisseld kan worden voor een traktatie tot 19.30 uur. Prins Arjaon en zijn gevolg komen een kijkje nemen na de grote optocht in de Hulster binnenstad. Dolce Vita zorgt voor carnavalsmuziek. Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie lerneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie inspecteur Zeeland- O- Menu, e.93 Pnve tel. 09-3293459940 bij een vergadering van de com missie Ouderenbeleid. Daar ligt ook het verzoek van de stichting aan de gemeente op tafel om de komende drie jaren vijfduizend gulden te geven om de maaltijdvoorziening aan ouderen via Tafeltje Dekje veilig te stelle. Tafeltje Dekje draait in Axel nu zo'n vier jaar. Honderd mensen maken gebruik van Ta feltje Dekje. Het GOW is echter op het punt beland om de eerste casettes te vervangen. In de kostprijs van de maaltijden is daar geen bedrag voor opgenomen. Er is ook niet voor gespaard. Tot nu toe wer den de cassettes betaald met subsidies van het Juliana Wel- zijnsfonds of de provincie. De vergadering van de commis sie Ouderenbeleid begint om 19.00 uur. Van onze correspondent Sas van Gent - Het CDA in de gemeente Sas van Gent houdt informatie-avonden in het kader van de komende gemeenteraadsverkiezingen. Vanavond is men in De Rose- laer, Sas van Gent, donder dagavond 10 februari in Con cordia in Westdorpe. Beide bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Hoek - In de nacht van zondag op maandag werd ingebroken in de woning aan de Beatrixstraat te Hoek. De 34-jarige bewoner werd omstreeks kwart over twee wakker van gestommel in de woning. Toem hij een kijkje ging nemen merkte hij dat al zijn geluidsapparatuur was verdwe nen. De dader had reeds het hazepad genomen. Van onze verslaggever Goes - Bij de komende on derhandelingen voor de nieu we bouw-cao zal de Bouw en Houtbond CNV een hard punt maken van het zoge noemde 'werklandbeginsel': buitenlandse werknemers op Nederlandse bouwprojecten moeten onder Nederlandse arbeidsvoorwaarden vallen. Dat zei Gijs Wildeman, bestuur der sociale zekerheid van de Bouw- en Houtbond CNV, tij dens een bijeenkomst voor Ne derlandse en Belgische grensar beiders. Volgens Wildeman is het 'werklandbeginsel' de enige mo gelijkheid om ten strijde te trek ken tegen buitenlandse koppel bazen die hier werknemers aan de slag laten gaan. Nog onlangs maakte de belas tingdienst bekend een netwerk op het spoor te zijn van driehon derd koppelbazen die vanuit het buitenland zo'n 15.000 mensen aan het werk hebben gehad in gekwalificeerd werk in de bouw. Op die manier zou voor tiental; len miljoenen guldens belasting en sociale premies zijn opgestre ken. Volgens Wildeman houden werkgevers tot nu invoering van het 'werklandbeginsel' tegen. In de bouw-cao staat nu dat bui tenlanders het eerste jaar niet onder de Nederlandse cao vallen. Een Engelse bouwvakker kost volgens Wildeman de Neder landse werkgever veel minder dan een Nederlandse bouwvak ker. Bovendien zijn Engelsen be reid om zestig uur per week te werken. Wildeman: „De huidige situatie leidt tot uitbuiting van de Engelsen en tot problemen op de Nederlandse arbeidsmarkt." De bielzen langs de moestuintjes herinneren aan de verdwenen spoorlijn. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel wil de strook grond waarop het vroegere spoor tussen de Nieuwendijk en de Buthstraat liep kopen van de Nederlandse Spoorwegen. Het gaat om een oppervlakte van 16.470 vierkante meter. Burge meester en wethouders willen 105.408 gulden betalen, blijkt uit briefwisseling tussen de NS en het college. Als het tot zaken komt tussen de NS en de gemeente is een langdurig slepende kwestie uit de wereld. De jarenlange onderhandelingen verliepen stroef omdat de NS met het hele stuk bleven leuren terwijl Axel voor het overgrote deel geen belang heeft bij het kopen van de grond. B en W zullen de grond namelijk rechtstreeks doorverkopen aan de bewoners die aan het tracé grenzen. De gemeente loopt enig risico met de aankoop van de grond omdat zij de aansprakelijkheid voor eventuele bodemvervuiling van de NS overneemt. Voor dat kleine stukje zijn de risico's acceptabel vinden B en W, maar als Axel ook de rest zou aankopen weet de gemeente absoluut niet wat ze boven het hoofd hangt. Vari onze verslaggever Axel - Axel krijgt een dorpsbos bij de Buthstraat. Het bos, twee hectare groot, moet het sluitstuk worden van de nieuwe woonwijk die de komende jaren in de hoek van de Emmastraat en de Buthstraat verrijst. Het bos maakt deel uit van het ruilverkavelingsplan Axelse Sassing en wordt voor 75 pro cent gesubsidieerd door het rijk. Het aandeel van de ge meente is 10.250 gulden. De aanleg van het bos loopt parallel met het bouwrijpma- ken van het plan Buthstraat. Daarmee is een bedrag van 830.000 gulden gemoeid. De commissie gemeentefinanciën vergadert donderdag 10 fe bruari om 19.00 uur over de bijdrage van Axel aan het bos en de eerder door de raad in gang gezette ontwikkeling van de Buthstraat. (ADVERTENTIE) 07.00-21.00 08.00-21.00 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4, 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 „Verder wijzen we nog eens met klem op de uitwijkstroken die er zijn aangelegd", zegt Van de Voorde. „Als mensen daar bij tegemoetkomend verkeer ge bruik van maken verloopt alles soepel. Bovendien adviseren we om langzaam te rijden. Nu wordt er met te hoge snelheden over die weg gereden en die is er eigenlijk niet geschikt voor. Door snelheid te minderen wor den ook gevaarlijke situaties voorkomen". Van onze verslaggever Sint-Jansteen - De kapot ge reden bermen in de Waran destraat en Vinkebroek- sestraat te Sint-Jansteen zul len de gemeente Hulst ver moedelijk geen extra geld gaan kosten. Dat is de verwachting van wethouder G. van de Voorde. „In het bestek van de recon structie van de Wilhelminastraat is een bedrag opgenomen voor reparatie van de bermen", aldus de wethouder. „Het zal al heel gek moeten lopen als we daar niet mee rondkomen". Het wordt volgens Van de Voorde pas een ander verhaal als ook het weg dek naar de knoppen wordt ge reden. Maar dat is (nog) niet het geval. Dat er op dit moment zulke diep sleuven in de bermen worden gereden heeft te maken met het slechte weer van de afgelopen periode. „Wij konden natuurlijk ook niet inschatten dat het zo nat zou zijn", aldus Van de Voorde. „We hebben nog over wogen voor de Warandestraat en de Vinkebroeksestraat eenrich tingsverkeer in te stellen, maar daar kleven te veel haken en ogen aan". Dan zouden namelijk de lijnbussen in grote problemen komen. Bovendien zou een der gelijke verkeersmaatregel ook op ongenoegen stuiten bij de bewo ners langs beide straten. Om het ongemak van de diepe sleuven weg te werken gaat de gemeente gebroken puin storten. Van de Voorde hoopt dat de problemen half april voorbij zijn en het verkeer weer gewoon over de Wilhelminastraat kan. „Het is nog even op de tanden bijten, maar je kunt nu eenmaal moei lijk een ei bakken zonder de schaal te breken". Van onze verslaggever Terneuzen - Half maart ko men Bart en Paul Begijn uit Terneuzen op tv. In de 'Ko de Boswachter'-show tonen ze hun verzameling fossie len en haaietanden. Maar wie daarop niet wil wachten, kan terecht in de Openbare Bibliotheek in Terneuzen. Daar is de ver zameling de rest van de maand februari te zien. Bart en Paul vonden hun eerste haaietand zo'n vier jaar ge leden, tijdens een vakantie in Cadzand. Nu is de oogst soms 120 haaietanden per dag. Het grootste exemplaar is bijna 10 centimeter groot. Tegelijk met de verzameling van de gebroeders Begijn is er in de bibliotheek een ten toonstelling van theelepel tjes uit de hele wereld, van .Frankrijk tot Nieuw Zee land. Ze zijn bijeengebracht door Joanna Guest. Ze koopt ze meestal zelf als ze op vakantie is, maar soms neemt iemand ze voor haar Axel - Café De Graanbeurs, kaartclub Ons Genoegen, negende ronde meetellend clubkampioen schap. Bieden: 1. David Messaadi, 2. Machiel Kaijser, 3. Ronnie van Opdorp. Stand: 1. Machiel Kaij ser, 342 punten, 2. Jan Corbeil, 341, 3. Theo van Alten, 329 pun ten. Jokeren: 1. Marie de Schep per, 2. Lilian van Ham, 3. Anna Reijns. Stand: 1. Lilian van Ham, 215 punten, 2. Roza Theunisse, 212, 3. Uzela Boogaerd, 199 pun ten. Zaamslag - Café Het Wapen van Zeeland, bieden zonder roem, 24 deelnemers: 1. D. Tolsma, Oost burg, 2. B. Wilhelm, 3. J. van Tiel, beiden Zaamslag. IJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke, vierde wedstrijd wintercom petitie: 1. Bak-Arnoldi, 2. Van Poelje-De Doelder, 3. echtpaar Koek. sonen. Bieden: 1. A. de Bruijn, 2. A. Picavet, beiden Hulst, 3. P. Ras, Clinge. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. W. Cambeen/G. Freijzer-Hemelaar, 2. E. van Driessche/A. van Delft- Witteman, 3. P. de Kock/M. Freij- zer-Sponselee. Lamswaarde - Zaal De Luifel, KBO: 1. G. de Schrijver/A. van Driessche, 2. P. Roelands/H. Claessens, 3. J. van Geertruy/A. Lauwers. Clinge - Malpertuus, ANBO met 56 personen. Vrouwen: 1. Ver- schueren 529 punten, Kapelle- brug; 2. De Roos 492, 3. Blom- maert 479, beiden Hulst. Mannen: 1. L. Verschueren 555, Clinge; 2. A. Saman 524, Kapellebrug; 3. A. Vniifrty. vlOt? Tlrt f 1 1 n/f KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 uur vleeskaarting. LAMSWAARDE - Café De Vier Jaargetijden, 13.30 uur schieting voor bejaarden. HULST - De Lieve, 13.30 uur jokeren. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 13.30 uur schieting. Van onze verslaggever Hulst - De portefeuilleverdeling binnen het Hulster college van burgemeester en wethouders mag geen onder deel uitmaken van de verkiezingsstrijd. PvdA-lijsttrekker P. Weemaes zegt dat naar aanleiding van uitlatingen van ondermeer Groot Hulst/Gemeen- schappelijke Belangen. Deze groepering wil dat de portefeuille financiën, die nu in handen van Weemaes is, voortaan naar de burgemees ter gaat. Volgens Groot Hulst kunnen de centen beter be heerd worden door een poli tiek onafhankelijk persoon. „Wij willen niet van tevoren al portefeuilles verdelen", stelt Weemaes. „De mensen die naar de stembus gaan moeten de partijen eerst beoordelen op het gevoerde beleid. Wat dat betreft kunnen wij als Pv dA stellen dat onze doelstel lingen uit ons vorige verkie zingsprogramma zijn waarge maakt. Geen verhoging van de onroerend-goedbelasting en een toename van onze reserve positie". De afgelopen periode is de reserve van het grondbedrijf met een miljoen toegenomen en de algemene reserve met een half miljoen. „Dus ik denk dat de mensen eerst maar eens naar het gevoerde financiële beleid moeten kijken, voordat er met portefeuilles geschoven wordt". Van onze verslaggever Heikant In Heikant leven flink wat twijfels over de geplande afsluiting van een gedeelte van de Polenlaan. Dat bleek gisteravond tijdens een drukbezochte inspraaka vond over de gemeentelijke plannen in Heikant. Het laatste stukje rails bij de weegbrug. foto's wim kooyman Het afsluiten van de Polenlaan maakt deel uit van de aanleg van een dorpspleintje bij het Heike. Heel wat aanwezigen spraken de vrees uit dat het vrachtverkeer en overig autoverkeer dan alter natieve routes gaat zoeken langs de Schoolstraat. Dat zou de hui dige problemen met de verkeers veiligheid dan alleen maar ver leggen. Door de aanwezigen en ook door dorpsraadvoorzitter J. van Dam me, werd er dan ook op aange drongen het vrachtverkeer in goede banen te leiden. „Er moet dan wel een verkeerscirculatie plan voor het vrachtwagenver- keer komen", stelde Van Dam me. „Want het wordt een ramp als het vrachtverkeer zich straks door de Polenlaan wurmt". Dat bleek ook de mening van wethouder G. van de Voorde. „We moeten inderdaad beden ken dat we een situatie maken die de verkeersveiligheid bevor dert. Anders moeten we er niet aan beginnen". In feite zijn de meeste straten in Heikant niet geschikt voor vrachtverkeer. De enige oplos sing is een route via de Magdale- nastraat en Ellestraat. Tijdens de bijeenkomst kwam ook het fietspad van Sint-Jan- steen naar Heikant ter sprake. Tegelijk met de reconstructie van de Wilhelminastraat in Sint- Jansteen wordt daarmee een be gin gemaakt. Als de provinciale subsidie op tijd binnen is wordt het pad aangelegd tot aan de Warandestraat. De gemeente hoopt op een bijdrage uit het Regionaal Onwikkelingsfonds voor de aanleg van het resteren de gedeelte. In ieder geval tot aan de Vlasstraat, maar het liefst tot in de dorpskern. Het is de bedoeling dat het fietspad wordt aangelegd achter de huidige bo menrij. Verschillende aanwezi gen hadden daar echter hun twijfels over. Ze meenden dat dit uit oogpunt van verkeersveiligheid geen goe de oplossing is. Van onze paardesportmedewerker 's-Hertogenbosch - De Zeeuws-Vlaamse paardenfokkers Jac Kaas uit Philippine en Luc Savat uit Aardenbrug waren tijdens de centrale hengstenkeuring in Den Bosch succesvol. Dit omdat van de twee ingezonden hengsten er één, Jappe- loup, werd aangewezen voor het verrichtingsonderzoek in Ermelo. De jaarlijkse hengstenkeuring van het KWPN (Koninklijk Warm bloed Paardenstamboek Nederland), waarvoor dit jaar zo'n duizend hengsten werden ingezonden en waar tijdens de finale er maar 83 het haalden, was het een ware slijtageslag over de verschillende dagen. Jac Kaas, aannemer uit Philippine en Luc Savat uit Aardenburg, dressuur- en springruiter voor de Nieuwvlietse Zwinruiters: „De twee ingezonden hengsten, waarvan we beiden de fokker zijn, waren nogal verschillend van type en vooral ook de afstamming. Joly d'Or heeft een aparte afstamming. De vader is Ekstein en de moeder Fortuna, die Nimmerdor tot vader heeft. Fortuna, de moeder dus, loopt momenteel in de internationale springsport onder de bekende Belgische springruiter Eric Wauters. Joly d'Or heeft nu al een schafthoogte van 1,69 meter en door de ingewijden van de fokkerij is getipt dat hij gemakkelijk zou worden goedgekeurd, maar werd uiteindelijk toch niet door de jury uitverkoren. Voor Joly d'Or staat een goede toekomst open als sportpaard. Jappeloup, de zwart-bruine van 1,65 meter met als vader Elmshorn, kwam wel door de derde bezichtiging en werd aangewezen voor het verrichtingsonderzoek in het Federatiecentrum in Ermelo, dat begint maart van start gaat en zeventig dagen duurt." Het fokkersduo Kaas en Savat, dat al zo'n vijftien jaar bezig is, beschikt over goede bloedlijnen, want in het verleden werden al eens twee hengsten goedgekeurd. Dat waren Damocles, die nu in Duits land in de springsport in de 1,50-1,60 meterparkoersen triomfen viert en Consul, die naar Amerika is gegaan in de dressuursport en nu het niveau van de Grand Prix en Intermediair heeft bereikt.

de Stem | 1994 | | pagina 15