Duitse toerist snel informeren DE STEM Patiëntonderzoeken in Zeeuwse ziekenhuizen ethisch in orde Overval op benzinestation IJzendijke Veel reacties op oproep voor materiaal uit Tweede Wereldoorlog Provinciale WV: 6 Situatie op de Zeeuwse stranden normaal9 Stad Gent reconstrueert na 60 jaar diefstal van 6Rechtvaardige Rechters^ Zak Zuid-Beveland ^waardevol cultuurlandschap9 Zicht op Zeeuws-Vlaanderen Belgische zwerver verdacht van c ara vaninbraken Ligfietsen maken fietsactie nog aantrekkelijker 3RUARI 1994 B4 Zeeland en vooruitblik nen, combinatie 1e manche n/en, teams nen, combinatie 2e manche ven nen, combinatie 2e manche 9 uwen g en vooruitblik jwen, 1e run en 2e heat uwen, 2e run nen, teams jg we n, 500 m en n (finale) X wen, 500 m en n (finale) en vooruitblik nnen, le run e en 4e heat annen nnen, 2e run 9 ijshockey he Winterspelen DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 DEEL n8 n, 500 m en (kwalificatie) n, 500 m en (kwalificatie) m 8 foor de Spelen in Albert- I ik m'n zinnen gezet op |en medaille." niet zeggen, dat ik niet Kg ben. Dat ben ik juist Inzinnig eerzuchtig zelfs, ling is er alleen maar op Topprestaties te leveren en l blijven. Dat is m'n moti- Ide winter tijdens de wed- Ikan ik de mensen dan In hoe vlijtig ik getraind 1 sta ik aan de start en voel en gezond ik ben. Dan ■ten zien wat ik kan. Van laan ben ik zeer sportief I Ik heb gezwommen, gelo- Bn moeder had de grootste mij thuis te houden. Als ik lol kwam, pakte ik m'n lllen en was meteen weer, lie eerzucht heb ik altijd kan ook tegen verliezen, ït iedereen vorig jaar op het |ieerenveen kunnen zien. Ik de 500 meter. Op het eerste J was ik verdrietig, maar al acht ik: 'Er zijn ergere din- het leven'. Ik heb een dak Ji'n hoofd en genoeg te eten. Keel belangrijker. Sport doet In de sport heb ik een Ie eerzucht ontwikkeld, Jl een gezonde eerzucht." In viel in Thialf, omdat ze It balans raakte. Van dat pldzame momenten zal de entie het ook in Hamar hebben. Doorgaans ver- Erfurtse pas tekenen van [als ze op de hoogste trede 1 podium staat. Dan zijn de al verdeeld. en vooruitblik n vrouwen, 1e run ItO km vrouwen, teams htacrobatiek T> vrouwen, 2e run jwen htacrobatiek n 12 Excursie Wereldgidsen komt Schelde niet over Van onze verslaggever Goes - Honderden internationale toeristengidsen kunnen Zeeuws-Vlaanderen op maandag 21 februari bekijken. Tenminste, als het niet mistig is, want voor een daadwer kelijk bezoek is geen tijd. Het programma van de 'Guidor Wereldgidsendag '94' in Zeeland heeft op maandag 21 februari voor alle Zeeuwse regio's tijd en ruimte, behalve voor Zeeuws-Vlaanderen. Wie kiest voor de excursie Zeeuws-Vlaanderen, 'Een landje apart' geheten, zet geen voet op Zeeuws-Vlaamse grond. De gidsen gaan naar de boulevard van Vlissingen vanwaar ze Zeeuws-Vlaanderen kunnen zien liggen. Wel krijgen de gidsen die in Zeeuws-Vlaanderen geïnteresseerd zijn 'een presentatie' van de streek aan boord van de luchtkus sen-catamaran Seaswift. Met deze hoge snelheidsboot zulllen ze, zoals kroonprins Willem-Alexander dat eerder deze maand deed, over de Westerschelde scheuren, alweer, zo meldt het programma 'met zicht op Zeeuws-Vlaanderen'. Zeeuws-Vlaanderen is de enige regio in Zeeland die niet daadwerkelijk bezocht wordt door de gidsen. Voor Schouwen is het thema 'Strijd tegen het water' en staat een rondrit over het eiland op het program. Rondritten zijn er ook in Walcheren ('Cultuur en historie') en Zuid-Beveland ('Het land waar het leven goed is'). De Guidor Wereldgidsendag '94 wordt om 10.00 uur in het Topshuis op Neeltje Jans geopend, vervolgens is het tijd voor de excursies naar de rest van Zeeland. Om 14.30 is een persconfe rentie in het Stadhuisje van Veere en daarna wordt de Guidor Award uitgereikt het bestuur van de tentoonstelling Delta Expo. Sponselee: 'Ik kan wel vijf boeken vullen' Van onze correspondente Hulst - George Sponselee heeft na de oproep om materiaal voor het boek over de Tweede Wereldoorlog in Oost- Zeeuws- Vlaanderen een groopt aantal reacties ontvangen. Na het artikel in deze krant kwamen elke dag reacties bin nen. „Ik heb nu zoveel materiaal dat ik wel vijf boeken zou kunnen vullen," vertelt een tevreden Sponselee. Hij is erg blij met enkele dagboeken uit die periode die hem in bruikleen zijn gege ven. Ook bleken enkele amateurs hele series foto's te hebben geno men van de begindagen van de oorlog. Sponselee is nu bezig met het ordenen van al he1 materiaal. Hij heeft met interviews en schrifte lijke verslagen een goed beeld gekregen van het begin en het verloop van de oorlog in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. De reacties die de afgelopen weken binnen gekomen zijn completeren het geheel. Het boek komt dit voorjaar uit. Van Geyt Productions in Hulst geeft het samen uit met een boek over de oorlog in West-Zeeuws- Vlaanderen dat door George van Vooren geschreven is. FOTO ANP in het verslagjaar 33 zogeheten protocollen, dat zijn onderzoe ken naar de werking van medi cijnen of technieken, waaraan patiënten vrijwillig meedoen. Geen enkel onderzoek was ethisch onverantwoord, wel wer den op verzoek van de commis sie vaak wijzigingen aange bracht in het onderzoeksschema, de informatie voor de betrokken patiënten of verzekeringsclausu les. Het aantal van 33 beoordelingen in een jaar betekent volgens de secretaris van de commissie, re validatiearts Liem, dat de vraag in Zeeland naar de diensten van de commissie toeneemt. Lande lijk gezien is het geen slecht gemiddelde. Het werk wordt bekender, men timmert meer aan de weg en er komen ook verzoeken of ethische adviezen gegeven kunnen wor den over het werk met bijvoor beeld zwakzinnigen. Een Zeeuws-Vlaamse instelling kwam met die vraag. En in prin cipe kan de commissie los van de ziekenhuisbesturen werken, mits alles formeel wordt geregeld in vastgelegde werkafspraken. De diensten zijn gratis, de com- misie bestaat geheel en al uit vrijwilligers die uit alle hoeken van de medische wereld komen. Er zit bijvoorbeeld een huisarts in, een ziekenhuisapotheker, een cardioloog en een psychiater. Vorig jaar breidde de commissie haat werk uit naar Zeeuws- Vlaanderen. Het afgelopen jaar brak het ge zelschap (op verzoek) ook het hoofd over de grote ethische vra gen in de medische wereld, zoals euthanasie bij psychiatrische pa tiënten of bij wat medicia aan duiden als 'wilsbekwamen'. Za ken als abortus en de weigering van bloedfransfusies door be paalde religieuzen, ze werden doorgesproken op verzoek van ziekenhuisbesturen die er richt lijnen over maakten. „Onze standpunten wijken nau welijks of niet af van de landelij ke richtlijnen," zegt secretaris Liem, „Zeeland is geen eiland, maar het is goed dat hier ook over die kwesties wordt nage dacht." Leden van de Zeeuwse commissie hebben tevens zitting in de landelijke Vereniging Me disch Ethische Toetsingscom missies. Van onze verslaggever Middelburg - Op korte ter mijn moet de vestiging van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Keulen de Duitsers duidelijk maken dat hen, wat betreft de zakjes landbouwgif, in Zeeland niets te duchten valt. Zo niet dan zal de Provinciale VW Zeeland zelf contact met de Duitse media opnemen om hen goed te informeren. Dit is een van de uitkomsten van een spoedberaad dat het mana gement van de Provinciale VW gistermorgen heeft gehouden. Dit naar aanleiding van het. feit dat tot nu toe zo'n honderd Duitse vakantiegangers hun re serveringen in Zeeland hebben geannuleerd. Dit naar aanleiding van de vondst van zakjes land bouwgif op Zeeuwqse stranden. „Wij moeten zo dicht mogelijk op de feiten blijven zitten," zegt directeur ing. Rudi ter Heide. „En die zijn dat in Zeeland in totaal 250 zakjes gif zijn gevon den, een aantal dat in het niet zakt bij de tienduizenden die zijn aangespoeld elders in Ne derland en in Noord-Duitsland." Te lang Volgende week maandag wijdt het NBT aan deze problematiek een vergadering over hoe dit aangepakt moet worden. „Dat duurt ons waarschijnlijk te lang," zegt Ter Heide. „Wij wil len zo snel mogelijk goede infor matie richting Duitsland stu ren." Afgelopen dagen is het VW- kantoor overspoeld met tele foontjes, onder meer van recrea tie-ondernemers uit Zeeland. Dat leidde tot een inventarisatie van het aantal opzeggingen. „Wij komen op ongeveer hon derd. Niet dat wij die willen wegpoetsen, maar het valt ge lukkig nog wel mee." De zoekactie langs de Zeeuwse stranden door Rijkswaterstaat is inmiddels bij gebrek aan resul taat opgeschort. In de gemeente Westerschouwen neemt men toch geen enkel risico, zo liet de burgemeester van die gemeente de VW weten. Driemaal daags speuren gemeente-ambtenaren nauwgezet de stranden af. Journalisten Ter Heide wil een en ander nog even afzien. Maar uit het beraad gistermorgen kwam ook de sug gestie over een aantal weken wat Duitse journalisten uit te nodi gen om zelf de Zeeuwse stranden in ogenschouw te komen nemen en te laten zien dat in Zeeland een 'volkomen normale situatie' heerst. Van onze correspondent Knokke - Met de aanhouding van een 27-jarige Belgische dak loze zijn waarschijnlijk een fiks aantal inbraken in caravans in West-Zeeuws-Vlaanderen opge lost. De man werd betrapt terwijl hij illegaal verbleef in een caravan op een camping in Knokke. Hij had op die camping al in dertig caravans ingebroken. Gezien zijn werkwijze en de aard van de aangetroffen sporen denkt de politie in Oostburg deze man er van verantwoordelijk te zijn voor een groot deel van de in braken in caravans in het West- Zeeuws-Vlaamse kustgebied. Onderzoek hiernaar vindt plaats door de Belgische justitie omdat de man in België is aangehou den. an onze verslaggever Goes - In de vier Zeeuwse ziekenhuizen wordt niet ethisch onverantwoord omge sprongen met patiëntenon- jerzoeken. Dat concludeert je Commissie Medische [thiek Zeeland in haar jaar verslag over 1993. De commissie beoordeelde op Set verzoek van de ziekenhuizen Van onze verslaggever Ronald Verstraten Van onze verslaggever Goes - De inzet van vijf revo lutionaire ligfietsen moet de derde editie van de grote Zeeuwse fietsactie die 1 april begint, nog aantrekkelijker maken. Het idee komt van het Zeeuwse Platform voor Duurzame Ont wikkeling, de motor achter de fietsactie. Zoals bekend fietsen Donderden Zeeuwen in het kader van de actie vorig jaar tussen april en september van hun huis Jaar hun werk en terug 700.000 kilometers bij elkaar. Dit jaar mikt de organisatie op duizend Deelnemers en een miljoen kilo meter. En om dat allemaal wat aantrekkelijker te maken, wor sen de ligfietsen ingezet. Er worden er vijf gekocht van een Middelburgs gespecialiseerd bedrijf. De provincie Zeeland betaalt de helft van de kosten, een bedrag van 9350 gulden, Rijkswaterstaat Zeeland betaalt be ander helft, de overheied en be rijksdienst doenm dat omdat samen de Vervoerregio Zee land vormen die subsidies geeft voor dergelijke projecten. He ligfietsen worden bij toer beurt uitgeleend aan bedrijven waarvan de werknemers mee doen aan de actie. Die bedrijven Moeten er dan voor zorgen dat bar, werknemers een dag of een week op de speciale fiets mogen rijden. Automobilisten die meedoen aan e actie en hun auto laten staan Kunnen onder voorwaarden ook een periode een ligfiets gebrui- n' Na afloop van de actie orden de fietsen terugverkocht n het bedrijf, of aan actiedeel- emers bij wie het ligfietsen zo t;jjV,a^en dat ze het vervoer- del zelf willen kopen. Gent - Het Centrum voor Kunst en Cultuur van de Stad Gent bereidt een tentoonstelling voor, waarin de diefstal uit 1934 van delen het beroemde veelluik 'De Aanbidding van het Lam Gods' wordt gereconstrueerd. De Rijkswacht kwam snel naar IJzendijke om gegevens over de overval uit te wisselen. Van onze verslaggever IJzendijke - Een gewapende en gemaskerde overvaller heeft gistermiddag rond 13.00 uur een paar honderd gulden buitgemaakt op het benzinestation van Aers en Zoon in IJzendijke. In zijn haast om weg te geraken ver loor hij een deel van de buit, kleingeld, dat her en der over het station was verspreid. Een hevig geschrokken bediende was enkele minutan na de over val blij dat hij het er in ieder geval goed van had afgebracht. „Je schrikt je rot als ineens ie mand met een pistool voor je staat", zei hij. Werkgever J. Aers stuurde de man, nadat hij uit voerig door de politie was ver hoord, naar huis om een beetje bij te komen. De overval gebepu- de nagenoeg onder de neus van In hun haast weg te komen verloren de overvallers wat van hun buit. FOTO'S WIM KOOYMAN de eigenaar. Hij was net op weg naar zijn vestiging in IJzendijke en kon zijn hevig geschrokken werknemer opvangen, nog voor de gewaarschuwde politie arri veerde. De politie startte onmiddellijk een grootscheeps onderzoek. Be kend is dat bij de overval twee mannen betrokken zijn. Terwijl de een binnen zijn slag sloeg, wachtte de tweede buiten in een rode personenauto met Belgisch kenteken. Nadat de overval was gepleegd verdween de auto, rich ting IJzendijke/Biervliet. Ge hoopt wordt dat het permanente video-systeem van het benzine station kan bijdragen aan het oplossen van deze overval. Er werd snel contact gelegd met Belgische politie, die binnen de kortste keren een ploeg richting IJzendijke stuurde. „Het is de tweede keer dat dit station is overvallen", zegt Aers jr. „Wij zijn al reuzeblij dat er niets ernstigs is gebeurd, dat er geen gewonden zijn gevallen." Op de vraag of het niet een beetje beangstigt.-.2 is een benzi nestation te bemannen, reageer de hij lakoniek. „Daarbij moet je eigenlijk maar niet stilstaan. Dan heb je geen leven. Op de weg kan je ook dagelijks overko men". Van onze Haagse redactie Den Haag - De Zak van Zuid-Beveland moet alsnog worden aangewezen als 'waardevol cultuurlandschap' (wlc). Dat vinden de regeringspartijen PvdA en CDA. Zij dienden hier voor in de Tweede Kamer giste ren samen een motie in bij de behandeling van het Structuur schema Groene Ruimte. Vanwege de karakteristieke waarde van de Zak van Zuid- Beveland, en de bereidheid bin nen de streek om dat karakter te versterken, moet het gebied van CDA en PvdA worden toege voegd aan de lijst van tien wlc's die het structuurschema nu telt. Die tien heeft het kabinet aange wezen om de samenhang tussen landbouw, natuur, landschap en recreatie te versterken. Het CDA verzocht het kabinet ook om de Kop van Schouwen aan te wijzen als 'strategisch groenproject', waarvan het SGR er nu zestien telt. Staatssecreta ris Gabor (Natuurbeheer) zei echter dat hiervoor geen extra geld aanwezig. Bovendien is dit een zaak voor de provincies om dat onderling te regelen. Strate gische groenprojecten zijn be doeld om nieuwe natuur- en re creatiegebieden te ontwikkelen. De Tweede Kamer stemde giste ren in grote lijnen in met het Structuurschema Groene Ruim te, dat de inrichting van het landelijk gebied regelt. De Ka mer uitte twijfels bij de finan ciële van het ambitieuze plan van de regering, maar de be windslieden Bukman (Land bouw), Gabor en Alders (Ruim telijke Ordening, Milieubeheer) namen die zorg tamelijk eenvou dig weg. Uitvoering van het structuur schema moet Nederland de ko mende 25 jaar aanzienlijk groe ner maken. Voor de ontwikke ling en versterking van de na tuur zal 150.000 hectare land bouwgrond worden aangekocht. Hiermee is een bedrag van 6,5 miljard gulden gemoeid. De eer ste vijf jaar wordt relatief veel grond aangekocht. Belangrijk hierbij is de oprichting van een Groenfonds (400 miljoen gulden groot), waarbij de Kamer vraag tekens plaatste, maar wat vol gens staatssecretaris Gabor nog voor 1 april een feit zal zijn. Het is de bedoeling dat het publiek aan de hand van fo to's, krantekoppen, geluidsop names, scenografische recon structies en originele gerech telijke stukken oog in oog komt te staan met de spanning en de frustraties uit het onder zoek naar de, slechts gedeelte lijk opgeloste, kunstroof. In de nacht van dinsdag 10 op woensdag 11 april werden Gent en de gehele kunstwereld opgeschrikt door de brutale diefstal van twee panelen van het veelluik van de gebroeders Jan en Hubert Van Eyck. Het eerste, dat van Sint Jan de Doper, kwam terug na een briefwisseling met de anonie me dader. Maar het tweede en meest waardevolle paneel, van de Rechtvaardige Rechters, is nog altijd zoek. De dader bleek later de kunst zinnige ex-koster, amateur detective en wisselagent Arsè- ne Goedertier uit Wetteren. In zijn bureau werden de door slagen gevonden van de chan- tage-brieven die tot de terug gave van Sint-Jan de Doper hadden geleid. Op zijn sterf bed zou hij hebben onthuld waar zich het andere paneel bevond, maar het is nooit meer gezien, ook al deden de Duitsers in de Tweede We reldoorlog verwoede pogingen het te vinden. Zestig jaar na de roof is Gent nu bezig de zaak nu recon strueren. Het Centrum voor Kunst en Cultuur werkt daar toe samen met het Stadsar chief en met ere-hoofdcom- missaris van politie K. Mortier en de journalist N. Kerckhae- rt, die reeds twee studies over de zaak publiceerden. Een derde studie wordt voorbe reid, want er is een aanzienlij ke hoeveelheid nieuwe gege vens vrijgekomen. De tentoonstelling in het Cen trum voor Kunst en Cultuur is van september 1995 tot janua ri 1996 te bezichtigen in de voormalige Sint-Pietersabdij. Het paneel 'Rechtvaardige Rechters', sinds 1934 spoor loos. Arseen Goedertier, op zijn sterfbed zou hij onthuld heb ben waar het paneel was. FOTO'S ARCHIEF DE STEM

de Stem | 1994 | | pagina 13