Lillehammer nar Ortlieb: anarchist in skiwereld Noorwegen: land met hoog topsportgehalte B3 Zijn eerste triomf was meteen Olympisch goud waard. In 1992 won de Oostenrijker Patrick Ortlieb zijn eerste afdaling op de flanken van de Face de Bellevarde. Met startnummer één deed hij een geslaagde aanval op de gevestigde ski-orde. Het goud verzilverde hij echter niet. Ortlieb sloeg vette reclame-contracten af en ontpopte zich als de 'anarchist' van het ski-circus. Olympisch kampioen verzilvert goud niet en procedeert tegen FIS LILLEHAMMER - Het antwoord komt misschien met de lente. Zodra in het Noorden van Noorwegen de sneeuw wijkt voor de in maart, april aan warmte winnende zon, hoopt langlaufer Vegard Ulvang verlost te worden van een mysterie dat hem als sportman en mens vaak ten einde raad brengt. Sinds oktober vorig jaar is zijn lievelingsbroer Kjetil door de politie namelijk als vermist opgegeven. Heel Noorwegen leeft mee met langlauf-vedette over verlies broer 8 FEBRUARI 1994 B' DE STEM DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 j nen. Die moeten op de juiste FOTO ANP npioenschappen in 1985 en 1 eten laten." aarom snap ik Veldkamp n ik terugdenk, ontbreekt er als ex-topschaatser maar g, en dat is Olympisch gout wereld- en Europese titel !e I alleen enige erkenning op est-Europa, Olympisch kampiw je over de gehele aardbol." iraard anders. Hij kan winnen, ir niets staat tevoren als een vast. Een absolute favoriet, slechts' zilver of brons pak', voor een coach een wereldrace iben gereden. Vooral met een soonlijk record. Ik moet er van gaan dat een sportman die dag dat moment alles geeft wat in i zit. Mijn taak bestaat uit het dragen van het basismateriaa dat mogelijk te maken. Niet ir, niet minder. Eric Heiden in 1980 naar de Spelen van te Placid en die wist dat hij toen alles zou winnen. Zelfs op een dere dag. Zulke types schaat- op dit moment niet rond. W r de twijfels van Veldkamp, v® is de laatste weken. Voor elk® ;and bij de mannen komen er i' nar zes, zeven, acht kansheb' s voor goud aan de start. En dan igt veel af van de details, klei' heden, misschien in de ogen va® leek wel pietluttigheden. EeI slag op de 1500 meter, een pieP' ,n foutje kan het verschil uitma- tussen de eerste en de zesd t. Zo dicht zitten de favoriet® elkaar. Spannend, maar oo ngstigend." ïdaar dat Ab Krook vanaf 13 februari onder het het Vikingskipet niets, ina ook niets aan het toeval w. rlaten. Zelfs de stapel CV s geluidskamer wordt geïnspe d. Om eventueel hocus-PoC r te zijn. b Krook; super-waakzaam W is de schaatsnummers ona dak van het Vikingskipet mar. foto de stem/ben sTEff Door Wilber Hack Na een val in Aspen diende hij vorig jaar een schadeclaim in te gen de Federation International de Ski (FIS) en vecht sindsdien voor 'menswaardige' omstandig heden in de koningsdiscipline van het alpine-ski. In Aspen lag de carrière van Ortlieb op 6 maart 1993 bijna aan diggelen. Hij scheurde er bij een tuimeling de kruisbanden van zijn linker knie. De Innsbrucker wees de FIS als zondebok aan. Door de snel oplopende tempera tuur raakte de piste in een slechte conditie. Ortlieb struikelde over een door de sneeuw priemende steen. „Die wedstrijd had eigen lijk afgeblazen moeten worden, maar de FIS dacht alleen aan de commerciële belangen. In het be lang van de ski-sport heb ik een proces aangespannen. Ik heb ge pleit voor het opnemen van een oud-wedstrijdskiër (Peter Wirns- berger, WH) in de jury. Die moet beoordelen of het verantwoord is een wedstrijd door te laten gaan. En het verzoek om schadevergoe ding loopt nog steeds," aldus Ort lieb over de affaire, die het ont slag van de verantwoordelijke FIS-functionaris Karl Freshner inluidde. i Het voorval in Aspen staat niet op zichzelf. Ortlieb gaat conflic ten niet uit de weg. Hij ontpopt zich als de 'intellectueel' in het circus van de afdalers. Volgens de Oostenrijker zijn de wedstrijden om de wereldbeker niet spectacu lair genoeg. „Er moeten snel nieuwe ideeën komen, anders is de wereldbeker tot sterven gedoemd. En de oplos sing ligt zo voor de hand: bij slechte weersomstandigheden twee korte afdalingen op één dag afwerken. Dat oogt beter. Nu kan Patrick Ortlieb: „Bij een snelheid van meer dan 120 kilometer per uur branden er kleine gaatjes in je pak.foto epa het publiek eigenlijk na vijftien skiërs alweer naar huis. Maar een wedstrijd duurt uren. In Val d'Isère waren er aan het begin van het seizoen meer dan hon derd deelnemers. Munder, een Braziliaan, bracht twee vrienden mee. Die hadden nog nooit sneeuw gezien, maar kregen zo een startbewijs. Ze durfden nau welijks naar beneden. Daar is het skiën niet mee gediend. Dat haalt het niveau naar beneden. In de autosport kan toch ook niet ie dereen zeggen: 'Ik ben er, ik doe mee'." Aan zijn Olympische triomf in Albertville - hoe fraai ook - be leefde Ortlieb ook al weinig ple zier. Nadat hij de Fransman Franck Picard met vijfhonderdste seconde had geklopt - het klein ste verschil uit de Olympische historie - bleef hij koel tijdens de huldiging. „De tocht van de Face de Bellevarde was eigenlijk een farge," sprak hij later. „De piste leende zich niet voor een afda ling. Het was als een stadscircuit voor de Formule 1. Gas geven en remmen. Dat is niets voor een afdaler. Hem gaat het om de pure snelheid. Met haar extreme boch ten en verre sprongen was de piste in Albertville totaal onge schikt. En dan te bedenken dat de organisatie er een berg voor heeft opgeblazen. Dat mag nooit meer gebeuren. De skisport en de na tuur moeten zoveel mogelijk hand in hand gaan." Op de Olympische piste van Kvittfjell ligt voor Ortlieb een aardige opdracht in het verschiet. Nooit eerder slaagde een afdaler erin zijn Olympische titel te pro longeren. De perfectionist op ma teriaal-gebied liet voor de bochti ge piste in Noorwegen niets aan het toeval over. Vorig seizoen experimenteerde hij al met ski- stokken van carbon om meer kracht te kunnen zetten bij de afzet bij de start. Hij wisselt om de drie afdalingen van pak. „Bij een snelheid van meer dan 120 kilometer per uur branden er kleine gaatjes in. Een nieuw pak kan weer tijd schelen." In Kvittfjell verschijnt Ortlieb ook met een speciaal voor de Spelen ontwikkelde binding en ski-schoen. Vorig seizoen bij de voor-Olympische afdaling in Noorwegen realiseerde hij in het technisch moeilijke eerste gedeel te toptijden. Hij bleef Kjetil Aamodt, de Noorse kanshebber, royaal voor. Gezien het goede materiaal, zijn twee zeges dit seizoen en zijn snelle tijden bij de voor-Olympi sche afdaling, is Ortlieb de grote favoriet voor goud. Dat beklemt hem niet. „Want Olympisch goud is niet mijn grootste doel. Ik zou liever de wereldbeker in de afda ling veroveren. In de ski-sport is het niet mogelijk je seizoen af te stemmen op één wedstrijd. Win naars van het goud zijn inder daad vaak eendagsvliegen. Zo ben ik aanvankelijk ook bestem peld. Ik dacht altijd: laat die mensen maar praten. Wat moet ik na het goud van Albertville nog bewijzen? Ik heb een doel bereikt, waar anderen alleen maar van kunnen dromen. En dat is een heel geruststellende gedachte." Van onze verslaggever Rob van Deursen Vegard Ulvang is ten einde raad Noren kunnen er vrij nuchter over vertellen. Sinds heugenis kennen zij de verhalen over de gevaren, die in de noordelijke streken van hun iland constant - en dan zeker in de winter als ter plaatse gedurende de dag de zon nauwelijks boven de horizon uitpiekt - op de loer liggen. „De lentezon zal uitkomst bieden," zo luidt bij veel Noren een bekend gezegde. Talloze waaghalzen ver dwenen in die streken in het niets. Nooit vernam iemand meer iets van hen. Totdat de dikke sneeuwlaag moest wijken voor de zonnewarmte en hun stoffelijke resten werden aangetroffen. In ravijnen, geduren de de wintermaanden afgedekt met sneeuw, gespiest aan boomtakken tijdens vervaarlijke afdalingen of bedolven onder rotsblokken. Kjetil Ulvang nam in oktober van 1993 deel aan een overlevingstocht in noorderlijk Noorwegen. Tijdens een van de vele tochten, die hij met vrienden maakte, begon het plotse ling veel heviger te sneeuwen. Alle skilopers keerden onmiddellijk te rug naar hun basiskamp in de buurt. Kjetil Ulvang niet. Hij wilde nog een stukje verder, zo verklaar de een van de vrienden, die wel het gevaar van verdwalen onderkende, later tegenover de politie. Sindsdien ontbreekt elk teken van leven van Kjetil Ulvang, wiens broer tijdens de Olympische Win terspelen van Albertville werd om hangen met drie gouden medailles en een maal zilver en die genoot van de wetenschap dat zijn broer tot absolute held van de Noorse natie werd uitgeroepen. Samen met de rossige Daehlie trouwens, die in de Franse Alpen dezelfde oogst aan eremetaal als Vegard Ulvang bin nenhaalde. De theorieën over het hoe en waar Vegard Ulvang; hij zal zichzelf bij wijze van spreken verslaan, voor goud, voor zijn broer. foto epa om rond Kjetil Ulvang lopen uiteen in Noorwegen. Volgens de Noorse media zijn er drie mogelijkheden: 1. Kjetil Ulvang is tijdens zijn solo-uitstapje in het onherbergza me gebied in een ravijn gestort en overleden; 2. Kjetil Ulvang werd door de veel al in die streken rondtrekkende Lappen vermoord voor zijn fraaie ski-uitrustig waarna het stoffelijk overschot onder de sneeuw werd verborgen; 3. Kjetil Ulvang kwam op een afge legen weg in botsing met een auto met een dronken bestuurder en die heeft - bang voor de eventuele justiële gevolgen - het lichaam ge dumpt in het onherbergzame ge bied. De uitleg, die de politie gaf, wordt in Noorwegen over het algemeen niet aanvaard. De gezagdragers gaan er vanuit dat Kjetil Ulvang tijdens zijn solo-tocht verdwaalde en door de bittere koude om het leven kwam. Ook Vegard Ulvang gelooft dat niet. „Kjetil was ervaren genoeg om zo lang hij bij zijn positieven kon blijven, te overleven. Zelfs we ken achtereen. Hij had een nood voorraad bij zich. En zelfs met de winter op z'n hevigst hebben wij van huis uit al geleerd om ons te redden in streken ver van de be woonde wereld. Onze vader begon al met zulke lessen toen we nog kleine jongens waren," zo diept Vegard Ulvang met tegenzin uit zijn geheugen op en tevens schrikt van het feit dat hij de verleden tijd gebruikt. Het raakt hem uiteraard diep, de vermissing van zijn broer. Op het moment dat het nieuws vanuit het .noorden Oslo bereikte, spoedde dë 30-jarige skiloper zich vanuit het Noorse trainingskamp in de Itali aanse Dolomieten op 2000 meter hoogte naar huis. Twee weken lang leidde hij persoonlijk een intensie ve zoekactie. Zonder resultaat ech ter. De twee Ulvangen hadden een bij zonder sterke band. Vorig jaar mei bracht het tweetal in gezelschap van Vegards grootste concurrent Vladimir Smirnov een lang bezoek aan de gebieden met de eeuwige sneeuw van China en Mongolië. Daar maakten ze skitochten in ui terst moeilijk begaanbare gebie den. „Tijdens die tochten kwamen we soms behoorlijk in de proble men. Het was Kjetil, die altijd met de beste oplossing kwam. Hij kan heel rationeel en snel denken. Plus improviseren. Vandaar dat ik wei ger te geloven dat hij door een eventuele stommiteit van hem zelf verdween. Voor mij blijft dat on mogelijk," vertelt Vegard Ulvang met tranen in zijn stem. Het hoeft geen betoog dat de trage die binnen de Ulvang-familie diepe sporen trok. „De knagende onze kerheid, dat is het ergste van al les," stamelt de beroemdste zoon. Vegard Ulvang nam zich wel voor in eigen land aan de 17e Olympi sche Winterspelen deel te nemen. Onlangs tijdens een wedstrijd over 15 kilometer op het Holmenkollen- parkoers even buiten Oslo staken 145.000 toeschouwers hem luid keels een hart onder de riem. De Noorse langlauf-coach Inge Braaten zag dat het Vegard Ulvang veel deed. „Ook Vagard weet dat Noren zich emotioneel niet snel zullen uiten. Zeker niet in het openbaar. Daarom deed het hem zichtbaar goed, die massale steun in deze moeilijke tijden. Ik weet zeker dat Vegard tijdens de Spelen in ieder geval één gouden medaille pakt. Die draagt hij dan op aan zijn verdwenen broer. Om dat doel te bereiken zal hij op de dag, die hij zelf uitzoekt, tot het aller uiter ste gaan. Zichzelf bij wijze van spreken verslaan. Voor goud. Voor zijn broer." Door Marcel Luyckx Oslo - Noorwegen kent een hoog topsportgehalte. De extra in spanningen die vanaf midden ja ren tachtig zijn gedaan, wierpen voor het eerst vruchten af tijdens de Winterspelen van 1992. Van uit Albertville werden negen gouden, zes zilveren en vijf bron zen medailles naar Noorwegen geëxporteerd. Die rijke medaille- oogst dient als het enigszihs kan overtroffen te worden in Lille- hammer. In eigen land willen de Noren ijskoud de beste zijn. De Noren zijn van oudsher een sportief volkje. Ski's beschouwen ze niet als een spört-attribuut, maar als een middel van vervoer. Voor een bergwandelingetje van een uur of acht draaien zij hun hand niet om. „Noren hebben over het algemeen een goede li chamelijke conditie," stelt Stein- Erik Jensen, secretaris-generaal van de Noorse Confederatie voor Sport (NCS). „Noren lopen, zwemmen en skiën veel, zonder dat ze zich dan meteen sporter willen noemen." „Dat ons land momenteel zoveel topsporters kent, heeft te maken met de manier waarop wij de breedtesport organiseren. Dat hoop ik tenminste. In elke straat, in elk gehucht zit wel een sport- of vrijetijdsclub. De in totaal 12.000 sportclubs hebben bij el kaar 1,2 miljoen leden. Dan zijn de mensen die alleen maar voor hun plezier wat joggen of skiën niet eens meegeteld. Noorwegen heeft maar iets meer dan vier miljoen inwoners, dus bijna elk gezin is verbonden met een sport." „Noorwegen telt evenveel gere gistreerde voetballers als Mexico, dat tussen de vijftig en zestig miljoen inwoners heeft," gaat de trotse Jensen nog even door. „Zweden heeft twee keer zoveel inwoners, maar wij hebben twee keer zoveel voetballers. Ik geloof dat de beste manier om topsport te promoten, het promoten van breedtesport is. Hoe breder de basis, hoe hoger de top. Net als met een piramide." Landelijke en plaatselijke over heden staan volgens NCS-voor- zitter Jensen garant voor een ge zonde financiële basis. Eenderde deel van de opbrengst van de Staatsloterij is gereserveerd voor de sport. Via regionale en ge meentelijke subsidies stroomt nog eens 1 miljard Noorse kronen (ongeveer 27 miljoen gulden) naar de sport. Jensen: „Als je al het onbetaalde vrijwilligerswerk mee zou tellen, praat je over tien, miljard kronen per jaar. En dan te bedenken dat slechts eentiende van het geld dat in Noorwegen in. de sport omgaat afkomstig is van' de diverse overheden." Voor het eerst sinds 1938 heeft Noorwegen zich geplaatst voor de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal. 'Norge' is dus meer dan een wintersport- land. Speerwerpster Trine Hatte- stadt won vorig jaar goud op het WK atletiek in Stuttgart. Tijdens de Zomerspelen van 1992 vero verde Noorwegen Olympisch ere metaal bij worstelen, roeien, zei len, handbal, kanovaren en schieten. Het Topp Idretts Senter in Oslo is het vaste ontmoetingscentrum voor topsporters in Noorwegen. Het valt onder supervisie van het NOK, het Noors Olympisch Co mité. Niet bij toeval is het 'Pa pendal' van Noorwegen gevestigd in de directe omgeving van de Sporthogeschool. Beide instan ties wisselen kennis en facilitei ten uit. Jensen: „Het opzetten van een centraal topsport-trainingscen trum in Oslo is een waardevolle investering gebleken. Daarmee hebben we een link gelegd tussen voetballers en atleten. Tussen schaatsers en skiërs. Sporters, trainers, doktoren, ze vormen er één team. Als een schaatser suc ces heeft met een bepaalde trai ningsmethode, hoort een andere sporter dat meteen en kan daar zijn voordeel mee doen. Het ver ruimt de geest. Het is een soort compensatie voor het feit dat we een klein land zijn met een kleine bevolking. Ik ben ervan over tuigd dat alle sportdisciplines van elkaar kunnen leren. Zo heb ben onze schansspringers bij wij ze van psychologische training aan bergbeklimmen en parachu te-springen gedaan." Presteren is in Noorwegen geen vies woord. Volgens Stein-Erik Jensen zorgen de Noren goed voor hun sportkampioenen. „Voor de jongeren zijn het hel den. Ook in de maatschappij ge nieten sportkampioenen een ho gere status." Volgens Johann-Olav Koss is dat pas iets van de laatste tijd. „Top sport is in Noorwegen nu meer geaccepteerd dan in het begin van de jaren tachtig. Vroeger werd je met de nek aangekeken en uitgemaakt voor uitslover. Nu hoef je je niet meer te schamen als je zegt dat je topsporter bent. Dat trekt een hoop jongeren over de streep."

de Stem | 1994 | | pagina 11