Uithammen Visser en Vergeer: 'Zonder goud ontbreekt er iets' DE STEM Davos - In het land der blinden bleef Bart Veldkamp niet lang koning. De enige Nederlandse vertegenwoordiger die twee jaar terug tijdens de Olympische Winterspelen van Albertville een gouden plak veroverde, hoefde niet direct constant naar de brievenbus te lopen om de bijgeschreven bedragen kwijlend van geluk te bewonderen op zijn bankafschriften. Integendeel zelfs, het geldelijk gewin na zijn gouden greep op de tien kilometer van 20 februari 1992 viel behoorlijk tegen. Davos - Hij staat bekend als een fanaat. Zodra de wedstrijddag daar is, zwerven Ab Krooks bruine ogen als die van een op thermiek wiegende arend, speurend naar prooi op de grond, over het ijs. Geen detail ontgaat op zulke momenten de coach van de Nederlandse mannen allround-kernploeg. De kwaliteit van de vloer, waarop zijn jongens hun prestaties moeten neerzetten, krijgt de meeste aandacht. Ook het in de mond nat maken van een vinger om de windrichting vast te stellen, behoort tot het vaste ritueel. Zelfs in een schaatshal. Bart Veldkamp verdient in aanloop naar 'Lillehammer' meer Ab Krook op zijn hoede voor verrassingen in Vikingskipet Van onze verslaggever Rob van Deursen S 8 n M m fe» ■•'5, Van onze verslaggever Rob van Deursen Uiteraard verwachtte de 26-jarige Hagenaar niet dat 'zijn' bankdirec teur overuren zou moeten maken om de stand van zaken bij te kun nen houden. Daarvoor kent Veld kamp de cultuur van het kleine kikkerlandje achter dijken en dui nen veel te goed. Een paar extra sponsorcontracten waren hem ech ter zeker welkom geweest. Ook schaatsers dienen immers verder te kijken dan hun sportloopbaan lang is. De Haarlemse huisarts Karsten gooide volgens Veldkamps heilige overtuiging diens ruiten in. De Noordhollandse medicus uitte in het Veronica tv-programma Berg direct na de Spelen van Albertville beschuldigingen in de richting van de vaderlandse schaatstop. Karsten vertelde voor de camera's dat in ieder geval één van de Nederlandse deelnemers in Frankrijk tevoren bij hem was gekomen om een product op te halen, dat op de lijsten van verboden stimulerende middelen prijkte. Heel Nederland stond op z'n kop. En niet in het minst het viertal schaatsers (Zandstra, Veld kamp, Ritsma en Bos), dat toen in het Canadese Calgary verbleef na het net door de Italiaan Roberto Sighel gewonnen WK allround. Het kwartet reageerde furieus op de aantijgingen van Karsten, Veld kamp het felst. Vandaag de dag windt Veldkamp zich nog steeds op over de affaire, die uit de media verdween, maar 'onderhuids' blijft doorwoekeren. „Niet alleen omdat die man mij veel geld heeft gekost. Beslist niet. Ook omdat hij het gehele Neder landse schaatsen in een kwaad daglicht plaatste. Als hij een vent was geweest, was hij met een naam gekomen. Ik heb van dat hele gedoe veel last gehad. Mensen riepen me op straat na. 'Ha, anabole Bartje', en zo. Even, leuk, daarna snel niet meer. Ik kan achteraf begrijpen dat bedrijven pas op de plaats maak ten. Zich niet wilden branden aan een eventuele dopingzaak. Puur onrecht was en is het. Het ergste vond ik nog dat wij als schaatsers nauwelijks iets terug konden doen. Uiteindelijk is die vent met een of ander miezerig excuus gekomen. Daar moesten wij het mee doen. De schaatsbond is toen akkoord ge gaan. Ook zwak. De onderste steen had boven moeten komen. Zo'n beschuldiging blijft lang doorwer ken bij het publiek. Dat vergeten de bobo's. Niet zij, maar wij wor den erop aangekeken. Ik heb me lange tijd geschaamd om schaatser te zijn. Wüde in een hoekje weg kruipen." Het gegeven dat Ellen van Lange in hetzelfde jaar bij de Olympische Zomerspelen van Barcelona als enige op een individueel onderdeel - de ruiters deden dat immers in teamvorm - voor Nederland goud binnenhaalde, speelde volgens Bart Veldkamp nauwelijks een rol bij het uitblijven van 'het grote geld'. „Ach nee, ik heb er wel eens met haar over gesproken. Ook voor Van Lange bleef de interesse van het bedrijfsleven direct na de Spelen grotendeels uit. Het gekke is dat ik de afgelopen maanden wel veel aanbiedingen heb gekregen voor commercials en dergelijke. Mis- schien is Nederland wel te klein voor iets dat plotseling uit de he mel komt vallen. Zoals mijn gou den plak in Albertville. Dat het vermogen ontbreekt om direct op iets nieuws in te spelen. Firma's zien kennelijk meer in een langza me opbouw naar een climax. Nou, van mij mogen ze. Ik verdien dit seizoen voor het eerst behoorlijk. Hoeveel? Ach, dat is zo Nederlands om zoiets te vragen. Mijn vader zegt in ieder geval dat ik een hele hoge positie in de normale maat schappij zou moeten bekleden om dat bedrag in een jaar op te strij ken. En dan praat ik niet over zes cijfers voor de komma. Het is be duidend minder." Velen schreven Bart Veldkamp, na dat hij begin dit jaar het EK in Hamar miste, af. Het lijdend voor werp zelf ook. Wanhopig zocht de Zuidhollander in zijn techniek naar het bevrijdende 'Haagse hup- je', dat in de bochten maar geen zichtbaar en voelbaar hopje wilde worden. Veldkamp werd er behoor lijk triest en chagrijnig van. Grauwde naar alles en iedereen. Isoleerde zich in Davos tijdens het trainingskamp ter voorbereiding op de Spelen. Blikte jaloers naar de onbevangen door het schaatsleven stappende Rintje Ritsma en Falko Zandstra. En vroeg zich af: 'Wat hebben zij wat ik niet heb'. Toen tijdens de wereldbekerwed strijden van Innsbruck van 22 en 23 januari bleek dat alle ellende van dit seizoen tot dan toe terug te voeren viel tot een foutje in het materiaal onder zijn linker voet, kent Veldkamp het antwoord. „Ik pieker te veel. Die twee nooit. Bij mij moet alles perfect in orde zijn, wil ik optimaal kunnen presteren. Ritsma en Zandstra rammen des noods op Friese doorlopers nog hard naar de finish. Voor mij onge looflijk. Ik wou dat ik dat ook zou kunnen. Die gasten komen uit de kleedkamer en gaan schaatsen. Zo van: pats boem. Heerlijk lijkt me dat. Ik kan dat niet. Nooit. Ook voor mij niet aan te leren. Tussen mijn hoofd en mijn benen lopen belangrijke lijnen. Die moeten op de juiste manier met elkaar in verbinding staan. Gespannen, strak. Anders zit ik mezelf in de weg. En eerlijk gezegd gebeurt me dat nogal eens." Zondag 20 februari is opnieuw een cruciale datum in zijn sportloop baan. Exact twee jaar na de 10.000 meter van Albertville staat hetzelf de Olympische schaatsnummer in Noorwegen op het programma. Veldkamp gokt erop die dag als schaatser weer tip-top in orde te zijn. In Innsbruck, op de baan waar Piet Kleine in 1976 goud op de tien kilometer veroverde, kreeg Veld kamp het eerste teken dat het wel snor zit. „Gaat het in Hamar fout, dan wordt het vervolg heel moei lijk," weet Veldkamp zeker. Voor het EK en WK stapte hij als stayer pur sang immers definitief uit het beeld. Veldkamps enige houvast is een gouden Olympische plak. „Zo'n 13 minuten en 35 se conden, dat moet ik op die dag rijden. Ruim binnen het wereldre cord. Het wordt, zo realiseer ik me nu al, de langste rit van mijn leven...." DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 Oogst Olympisch goud valt tegen Bart Veldkamp mag dan de absolu te waarde van zijn gouden Olympi sche medaille van twee jaar terug behoorlijk relativeren, Leo Visser en Hein Vergeer zijn ervan over tuigd dat de Hagenaar, zodra hij eenmaal is gestopt met schaatsen, daar totaal anders over zal gaan denken. Visser heeft niet minder dan vier Olympische plakken op zak. Zilver en brons van Calgary '88 plus nog eens twee keer brons van Albertvil le '92. Het belangrijkste Olympi sche eremetaal ontbreekt dus in de 'verzameling' van de tegenwoordig in Hoofddorp wonende KLM-pi- loot. En dat zit hem, sinds hij twee jaar geleden als schaatser afscheid nam, nog steeds behoorlijk dwars. Leo Visser: „Zes jaar terug in Cal gary kon ik er achteraf nog wel om lachen, dat ik op een haar na het goud miste op de 5000 meter. Ik kwam weer in Nederland, keek naar de video-banden en zag die beroemde foto in de krant van Henk Gemser, die mij op het bank je op het middenterrein van de Olympic Oval troostte. Toen kon ik nog afstand nemen, zo van: 'ach, de volgende keer beter'." „Na Albertville kostte het me heel wat meer moeite. Sterker, ik liep daarna lange tijd met de pest in mijn lijf rond. Ik had er problemen mee, dat het opnieuw niet gelukt was om een gouden plak te verove ren. Weer was ik er zo dichtbij geweest. Dat Söndral er later nog met het zilver vandoor ging, dat maakte niets uit. Koss pikte mijn goud in, zo voelde ik dat. Ik kwam daar echt en alleen maar voor de eerste plek." „Als ik nu aan het schaatsen denk, krijg ik nog wel eens spontaan een kater. Wereldkampioen, Europees kampioen, maar geen Olympisch kampioen. Ik ervaar steeds dat mijn sportloopbaan niet compleet is. Het belangrijkste onderdeel ont breekt. Een stukje uit de puzzel, die ik zo zorgvuldig in elkaar had gezet. Dat doet me vaak pijn. Al denk ik er gelukkig minder en minder aan." Hein Vergeer, net als Visser dubbel wereld- en Europees kampioen all round, leeft met een beeld van spijt. De 27e plaats op de 1500 meter van Calgary ziet hij als een complete afgang. Ook vandaag de dag nog. „Ze hadden mij in 1988 nooit naar de Spelen moeten laten gaan. Ik had daar niets te zoeken. Ondanks het feit dat ik op de 500 Bart Veldkamp: Tussen mijn hoofd en mijn benen lopen belangrijke lijnen. Die moeten op de manier met elkaar in verbinding staan.foto® jen 1000 meter persoonlijke records neerzette in Calgary." „Gemser heeft me toen overge haald toch te gaan. In Davos tij dens de voorbereiding had ik hem verteld, dat ik het voor de Spelen niet meer zag zitten. Mijn door bloeding in de bovenbenen was na die valpartij in Heerenveen in 1987 nooit meer goed gekomen. Bram Leeuwenhoek van het NOC praatte ook op me in. Er is in Davos een moment geweest, dat ik tegen mijn vrouw, vlak voordat we naar Cana da zouden afreizen, heb gezegd: 'Ik blijf hier, ik vier verder lekker vakantie, ik ga skiën.' Dat had ik ook moeten doen. Nu werden de Spelen de domper op mijn carrière. Ik had het bij die internationale kampioenschappen in 1985 en I! moeten laten." „Daarom snap ik Veldkamp li Als ik terugdenk, ontbreekt mij als ex-topschaatser maari ding, en dat is Olympisch Een wereld- en Europese titel vert alleen enige erkenning op West-Europa, Olympisch kampio ben je over de gehele aardbol.'' 'Hocus-pocus voorkomen in Hamar' Ab Krook laat liever niets aan het toeval over. Praat vooraf met ijs meesters en met de mensen die de dweilmachines besturen. Probeert met zijn autoriteit van 'kampioe nen-maker' zaken, die volgens hem beter kunnen, verbaal af te dwin gen. Onder het dak van het Vikings- kipet in Hamar, waar tijdens de 17e Olympische Winterspelen de schaatsnummers lange baan zullen worden afgewerkt, is Krook vanaf zondag 13 februari - de dag van de 5000 meter voor mannen - super- waakzaam. Hij vreest hocus-pocus van de Noren om hun eigen favo rieten een streep voordeel te bezor gen. En dan vooral door hypnose, via de muziek uit de vele luidspre kers, die vooral tijdens de lange afstanden het eentonige ritme voor de toeschouwers moet breken. „Het kan, ik overdrijf niet," zegt Krook beslist. „Je kunt een schaatser ver voor de Spelen al in trance brengen door hypnose en hem dan tijdens zijn races laten reageren op een bepaald ritme. De bassen, de drums van een specifieke CD. Of een nummer van de favoriete rock groep van de sportman, die op dat moment schaatst. Het lijkt over dreven, maar ik sluit tijdens de Spelen niets uit. De belangen van de Noren in eigen land zijn zo gigantisch, dat zij waarschijnlijk geen weg onbenut laten om hun grote doel te bereiken. Goud, goud, goud, dat blinkt in hun ogen. Niets anders." In Davos, in Innsbruck, overal deed de 49-jarige Loosdrechter de afge lopen weken navraag. Het feit dat binnen het Noorse schaatskamp de gerespecteerde sport-psycholoog Frank Beck van de ene op de andere dag werd vervangen door de meer op mystiek gerichte gezus ters Bente en Heidi Ihlen, zette Krook aan het denken. „De aanpak van Beek ken ik als m'n broekzak, die van de twee vrouwen niet. Dat stoort me behoorlijk," zegt hij kor zelig. Nu beseft Ab Krook natuurlijk als geen ander, dat in het moderne schaatsen hét detail de doorslag kan geven. De als antwoord op de Mach 1 van de Noor Johann-Olav Koss in Nederland ontwikkelde delta-schaats vindt hij een fraai voorbeeld. En in de race om de meer geavanceerde skinpakken wil Krook tijdens de Spelen eveneens een woordje meespreken. Toch zal Krook succes of teleur stelling tijdens de Spelen anders beleven dan zijn pupillen, zo er- vaarde hij twee jaar terug in het Franse Albertville bijvoorbeeld bij de bronzen plak van Leo Visser op de mijl en het goud van Bart Veld kamp op de 10.000 meter. Met Visser huilde Krook, omdat de pi loot zijn sportloopbaan zo deksels graag met Olympisch goud had willen afsluiten; samen met Veld kamp juichte Krook spontaan en luid. Logisch, zal men denken, dat is de taak van de directe begelei der. Volgens Krook schuilen daarin echter belangrijke nuance-ver- schillen. Bij de uitleg gaat Krook er in het restaurant van de natuur-ijsbaan van Davos eens goed voor zitten. „Mijn rol is een heel andere dan die van de schaatser. Zilver kan voor mij net zo stralend zijn als goud. Hoe gek het ook klinkt. Werk ik met mensen die moeite zullen heb ben om bij de eerste drie te komen, moet ik dat persoonlijk accepteren. Zit een kerel als bijvoorbeeld Rint je Ritsma in je ploeg, dan wordt het uiteraard anders. Hij. kan win® maar niets staat tevoren als te huis vast. Een absolute favorié die 'slechts' zilver of brons kan voor een coach een wereld» hebben gereden. Vooral met K persoonlijk record. Ik moet er vat uit gaan dat een sportman die op dat moment alles geeft wal hem zit. Mijn taak bestaat uit tf aandragen van het basismaten» om dat mogelijk te maken. K meer, niet minder. Eric Heil ging in 1980 naar de Spelent Lake Placid en die wist dat hij IK1 wel alles zou winnen. Zelfs op mindere dag. Zulke types sein sen op dit moment niet rond. ®j naar de twijfels van Veldkamp,'" Koss de laatste weken. Voor afstand bij de mannen komen er' Hamar zes, zeven, acht kansh® bers voor goud aan de start. En® hangt veel af van de details, k» nigheden, misschien in de ogen'1 de leek wel pietluttigheden. misslag op de 1500 meter, een pi' klein foutje kan het verschil uit®1 ken tussen de eerste en de zes® plek. Zo dicht zitten de favoriw op elkaar. Spannend, maar beangstigend." Vandaar dat Ab Krook vanaf dag 13 februari onder het van het Vikingskipet niets, ®at dan ook niets aan het toeval overlaten. Zelfs de stapel CDs de geluidskamer wordt geïnsp teerd. Om eventueel hocus-pw voor te zijn. Ab Krook; super-waakzacw dens de schaatsnummers het dak van het Vikingskipij Hamar. foto de stem/ben stek

de Stem | 1994 | | pagina 10