.e> Financiële tegenvaller voor Axel enheid Team Prins Frederik Hendrik-school opnieuw kampioen schaken KAST 1ND BEVEILIGING 03 O Staande ovaties voor buutreedners in Hulst S™g gemirSafvS-" PvdA Tcmeuzcn wil zwaardere wethoudersportefeuille PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER Nieuwbouw bibliotheek op Szydlowskiplein valt 113.000 duurder uit dan gepland errit ejonge axel PESTEM ZEELAND A6 iculieren 43 jaar FROUKJE BOLLE 20 mm 15.- 30.- Tentoonstelling van Henk Bos Publiek geniet bij songfestival Djerken in Graauw Bouw- en Houtbond huldigt leden het veiligste adres MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 Ed is vandaag de sigaar Hij wordt 1 N.V. t/alentijnsgevoelens. puw houwkje houwkje s your friend. an is mogelijk. ibrieksadvertenties). robetaalkaart bij. ■ns bezit te zijn. IJ (/an onze correspondent Sas van Gent - Het eerste team van je Prins Frederik Hendrik-school t Sas van Gent is in de plaatselij- lokaliteit De Roselaer kampioen i'efforden van de basisscholen van gemeente Sas van Gent. Daar mee veroverde deze school voor de derde opeenvolgende maal het kam pioenschap en legde definitief be slag op de wisselbeker. Voordat dit team zeker was van de titel moest het nog heel wat spanning ver werken. Tot de laatste ronde en zelfs de laatste partijen toe was de kop van het deelnemersveld aan elkaar gewaagd. Dat blijkt uit het feit dat de eerste vier teams met evenveel bordpunten eindig den. Prins Frederik Hendrik 1 redde het door zelf in de slotronde van De Es- doornveste 2 te winnen en doordat concurrent De Werf uit Philippine van de Esdoornveste 1 verloor. Het kampioensteam bestond uit Meivin Elshout, Evert en Maarten Hemelaar en Martijn Vogel. Deze formatie mag aan de Zeeuwse titelstrijd deelnemen die op 19 maart in Oostburg afgewerkt wordt. De leiding van het kampioenschap in Sas van Gent was in handen van de Izaak Luteijn, Mark de Waal en Carlo de Cooker van de organiserende schaakvereniging HWP. De volledige eindstand luidt: 1. Prins Fredrik Hendrik 1 (Sas van Gent) 8 matchpunten en 7 bordpunten, 2. De Stelle (Philippine) 7-13, 3. De Esdoorn veste 1 (Sas van Gent) 7-13, 4. De Werf (Philippine) 6-13, 5. Prins Frederik Hendrik 2 2-6, 6. De Esdoornveste 2 0-3. Axel - De gemeente Axel moet toch nog 113.000 gul den bijspijkeren in de kos ten voor de nieuwgebouw- bibliotheek op het Szydlowskiplein. Dat blijkt, nu de tijd is geko men voor de financiële af wikkeling van de nieuw bouw. Destijds ging de gemeente er van uit dat de hele operatie zonder financieringstekort gerealiseerd kon worden. Mede omdat een aardige opbrengst werd ver wacht van de verkoop van het oude bibliotheekgebouw. De verkoopprijs is echter nogal te gengevallen. Burgemeester en wethouders van Axel zien zich nu genoodzaakt het extra geld dat de gemeente vorig jaar heeft gekregen voor Is- en dorpsvernieuwing in de bibliotheek te stoppen. Dan blijft er nog een tekort van 41.000 gulden over dat het colle- uit de algemene reserve wil halen. De meerkosten voor de biblio theek zelf moeten door het bibli- otheekbestuur worden gedragen, zo vinden B en W. Die mogen echter niet ten laste van de nor- e exploitatie worden ge tocht, omdat de gemeente dan 0g indirect voor de kosten opdraait. Het college meent dat de meerkosten best kunnen wor den bekostigd uit het 'boeken fonds' van de bibliotheek. De bibliotheek komt donderdag 10 februari aan de orde in de commissie gemeentefinanciën. Die vergadert om 20.00 uur in het Axelse stadhuis. De commis sieleden krijgen dan ook een voorstel om plan Buthstraat woon- en bouwrijp te maken. Projectontwikkelaar Proverko gaat daar woningen bouwen. Aan de Buthstraat komt ook een twee hectare groot wandelbos. Het moet een wandelgebied wor den en tevens speelruimte bieden voor de kinderen. Een snelle aanleg zal de belang stelling voor de bouwgrond daar ien goede komen, menen B en W. De gemeente krijgt een subsidie van 75 procent in de kosten, zodat er voor de gemeente nog een bedrag van ruim 10.000 gul den over blijft. De commissie buigt zich verder over de aanschaf van een nieuwe maaimachine, de vervanging van de telefooncentrale in het ge meentehuis en de aanschaf van verkeersborden. Dat zijn alle maal zaken waarmee in de meer jarenbegroting al rekening is ge houden. Uzendijke - Schilder Henk Bos uit Beilen, die al enkele jaren furore maakt, komt in mei naar het Aurinhuis in IJzendijke. Vanavond kan men kennisma ken met deze schilder in het b'-programma De Stoel, dat om streeks 22.00 uur wordt uitge zonden op Nederland 1. Van 21 april tot en met 20 mei zullen van deze schilder enkele werken worden tentoongesteld in het Aurinhuis. Op 20 mei zal Henk Bos een lezing verzorgen. De zeventienjarige Jan de Ridder ontpopte zich als een aanstormend talent. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - De buutreedners van XJlst hebben er gezamenlijk voor gezorgd dat het lustrum iets speciaals en carnavalesk is geworden. Ze pakten uit met een spreekstalmeester die als sommelier een vloeiend geheel maakte van de avond die werd gepresen teerd als een menu, rijkelijk voorzien van kruiden en zoe tigheden. De elfde maal moest een groot feest worden. De goed van de tongriem gesneden mannen had den niets aan het toeval overge laten en bezorgden ongeveer 1800 mensen een onvergetelijke avond. Drie avonden was de zaal totaal uitverkocht. De Raad van Elf en de Prins hoorden drie maal dezelfde grappen en een van hen gaf ruiterlijk toe: „De tweede keer snapte ik het veel beter." Twee zaken waren zorgvuldig geheim gehouden. De nieuwe buutreedner en de man die de avond zou presenteren. Tot veler verbazing verscheen burgemees ter Kessen als sommelier A. Bou- teille van het gastronomisch res taurant 'In den dikke Neck' ten tonele. Keurig in het pak en met de nodige versierselen om de hals presteerde hij het om vlot, geestig en met onmiskenbare zelfspot de koks (buutreedners) van het restaurant te presente ren. De nieuwe buutreedner ontpopte zich als een toekomstig talent. De zeventienjarige Jan de Ridder (K. Dee) kwam naar de ton als een geitenharensokken natuur- gids. Zijn speech duurde negen minuten, de helft van de tijd die de anderen toebedeeld kregen. Hij mixte de Hulster politiek door zijn toespraak en adviseer de als het meest milieuvriende lijke wasmiddel: Rabo-wit. Dolf Bordenveger trad voor de zevende maal op. Zijn recept was rijk aan woordspelingen en de Hulster samenleving werd door hem op de korrel genomen. De zwaarlijvige Tiele Kokien werd in de ton getakeld. Zij was verbaasd over het feit dat ze bij de dokter toen ze achttien was zich helemaal moest uitkleden, op haar veertigste alleen de bo venkant en tegenwoordig hoefde ze alleen haar tong uit te ste ken." 't Suikerke was gekomen om te lachen, hij had een hele zak met spullen bij om aan te tonen dat Hulst nu niet precies de Parel van Zeeuws-Vlaanderen was. Hij had gehoord dat de criminelen probeerden door te dringen in de' politiek en was van mening dat het stadskantoor te dicht bij die bank op de Markt stond. Na de pauze trad 't Ollands Meesterke op als Coco Jarretel. Met een blote rug, felrode buste cups en van jarretels voorziene benen vertelde deze dame, die schrik had van een corset omdat ze last had van claustrofobie, over haar wel en wee. Als dirigent en componist (Van Beethoven in de outfit van Mo zart) verscheen 't Kakkenest. Hij stelde een Filantropisch Hulsters Orkest samen en liet de eerste viool spelen door Gerard van de Voorde ('Misschien blijft er iets aan de strijkstok hangen'). Sieske de Flierefluiter besloot de avond. Hij kwam op als de Nul van lijst elf. Zijn verkiezingstoe spraak zat vol geestigheden en hij kreeg veel bijval van het publiek. tien optredens in het Ge meenschapshuis in Graauw bij het songfestival van car navalsvereniging De Djerken in Graauw. »Deze keer waren er weer meer bve optredens bij. Een goede ontwikkeling, de eigen gemaakte teksten getuigen toch van een grotere originaliteit van de kan didaten," aldus een bestuurslid. De veertien nummers werden vlot afgewerkt en het Pizzalied oleek populair te zijn in Graauw, het stond een paar faal op het programma en viel Wis twee maal in de prijzen. nb, "'tslag: Groep 1 enkelingen S ck i,on8er 12 jaar 1Karei die 108 punten veroverde nel Pizzalied- Groep 2 duo's en Poenen r, Prn "-naiicu. VJluep t?P6j P^ybaek jonger dan 12 jaar Pat!/ §e' ^orien, Carolien en mpt1Cv!a+ ifj 111Punten scoorden Ent ze^e Pizzalied. Groep 3 laar 1 rfen Payback ouder dan 12 rt'h, re™ls Buys en Peter Steyae- het t 3iS ?°k en ^nnie de Rooy met Ponten haalc^i.heen' Waarvoor' 96 Van onze verslaggever Terneuzen - De PvdA in Ter- neuzen wil na de gemeente raadsverkiezingen best een wat zwaardere portefeuille hebben. Volgens de sociaal democraten hebben de CDA- wethouders J. van Rooijen en P. Hamelinck momenteel na melijk een onevenredig zware portefeuille tegenover de wethouders A. Stahl-Hemel- soet (PvdA) en W. de Zeeuw (WD). De PvdA heeft nu de portefeuille welzijnsbeleid, personeelszaken, organisatie en automatisering. Het CDA heeft onder andere financiën, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en sociale vernieuwing in portefeuille. „Welzijn past ons goed maar we willen er best wat bij hebben. Financiën is een optie maar wel zijn is ook goed aan te vullen met sociale vernieuwing. Want deze zaken staan dicht bij de burger. Als PvdA willen we im mers een schakel zijn tussen be stuur en burger," zei W. van Walraven gisteren tijdens de presentatie van het verkiezings programma. Deze inzet is volgens de PvdA uiteraard afhankelijk van de verkiezingsuitslag en de daarop volgende collegebesprekingen. Want dan vindt de invulling van het college plaats en de verde ling van de portefeuilles. „Wij gaan onze verantwoordelijkheid niet uit de weg. Hebben een kwalitatief goed verkiezingspro gramma en hebben ook kwaliteit in huis," aldus Van Walraven. De PvdA verwacht daarom een goede verkiezingsuitslag. Laat zich niet uit het veld slaan door met name de opstelling van Groen Links die ten koste van onder andere de PvdA vier zetels wil binnenhalen. „We hopen dat de kiezers kijken naar de resul taten die we hebben gehaald en niet afgaan op de oproep van andere partijen. Het gaat er ons om dat de wensen van de kiezers gehonoreerd worden. Het gaat ons om de knikkers. Bij Groen Links gaat het waarschijnlijk om het spel," aldus E. Kerckhaert. De huidige PvdA-wethouder A. Stahl-Hemelsoet heeft haar por tefeuille overigens niet als licht ervaren. „Welzijn was politiek gezien een harde zaak. Want daar vielen de meeste klappen en heb ik de meeste strijd moeten leveren. Ook personeelszaken was door de reorganisatie niet bepaald licht te noemen. Maar ik zal zeker proberen een porte feuille te krijgen waarbij ik di rect contact met de kiezer heb," zei ze voorzichtig. Het contact met de Terneuzense bevolking staat hoog in het vaandel bij de PvdA. Zo pleiten de sociaal-democraten voor de bouw van nieuwe buurthuizen in de wijken Zeldenrust, Oudeland- se Hoeve en Serlippens en een meer professionele ondersteu ning van de gemeente van de buurthuizen in die wijken waar het nodig is. „Kijk, een buurt huis op zich is alleen een hoop steen. Waar het nodig is, pleiten wij voor professionele onder steuning," aldus Stahl-Hemel soet. „Daarnaast moet er meer geld naar het kinderclubwerk. Niet alleen via het HALT-bu- reau alternatieve straffen geven maar ook zorgen voor een stuk preventie. De PvdA wil deze investeringen halen uit de extra opbrengsten van gemeentelijke heffingen en belastingen. De PvdA vindt het immers verantwoord de gemeen telijke belastingen met het infla- Sluiskil VERGADERING - De afde ling Sluiskil van de Bouw- en Houtbond van het FNV houdt vrijdag 11 februari de jaarver gadering in café Atlanta. Dis trictshoofd Henk Lenting is deze avond aanwezig om en kele jubilarissen in de bloeme tjes te zetten. Na het officiële gedeelte volgt een feestavond met bingo. De jaarvergadering begint om 20.00 uur. Kloosterzande KVO - Hulstenaar Paul Stock man geeft dinsdag 8 februari, met behulp van dia's, een le zing over historisch Hulst voor de leden van de KVO, afdeling Kloosterzande. De bijeen komst in hotel Van Leuven begint om 19.30 uur. St.-Kruis VERGADERING - In het dorpshuis wordt dinsdag 8 fe bruari de jaarvergadering ge houden van de stichting dorpsgemeenschap, aanvang 20.00 uur. Tijdens de bijeen komst geeft burgemeester E. Jongmans een toelichting op het natuurbeleidsplan voor het gebied rond St.-Kruis. Op de agenda komen verder de gebruikelijke jaarverslagen, een bestuursverkiezing en een inspraakmogelijkheid voor. Sluis OLIEBOLLEN - De r.-k. ba sisschool Sint-Jan houdt woensdag 9 februari een olie bollenverkoop. De lekkernijen worden vanaf 13.30 uur te koop aangeboden en de op brengst is bestemd voor de aanschaf van extra benodigd heden voor de school en voor het Foster Parents Plan. KOOR - Het Westzeeuws- vlaams Gregoriaans Koor is zondag 13 februari te gast in de parochiekerk van Sluis. Het koor zingt tijdens de dienst van 10.00 uur. ROEMEENSE AVOND - In 't Hartje wordt vrijdag 18 fe bruari een Roemeense avond gehouden in samenwerking met de stichting Sluis Helpt Roemenië. Aanvang 19.30 uur. Medewerking wordt verleend door de Aardenburgse volks dansgroep Avogro en door Aad en Hélène Scholtens. CURSUS - In de r.-k. pastorie worden 7, 14, 21 wen 28 maart gespreksavonden gehouden over bijbel en geloofstraditie. Aanvang telkens 20.00 uur. De cursus wordt geleid door pas tor H. de Vriese uit Aarden burg. Men kan zich aanmelden via de pastorie. TV - In de serie 'Het gezicht van Nederland' wordt maan dag 21 februari opnieuw de aflevering over Sluis uitgezon den en wel via de NCRV, aan vang. 18.00 uur. Aardenburg BONTE AVOND - In bejaar dencentrum Coensdike owrdt vandaag, maandag, een bonte avond gepresenteerd door het dorpsgezelschap Sinte Pier, aanvang 19.00 uur. Ouderen van buiten het centrum zijn eveneens van harte welkom. De toegangsprijs bedraagt ƒ2,50. DROPPING - De werkgroepen Tieners Groede en Tieners Aardenburg houden vrijdag 18 februari een gezamenlijke avonddropping voor jongens en meisjes van 12 tot en met 16 jaar uit de beide dorspker- nen. Tieners die aan deze acti viteit willen deelnemen moe ten zich uiterlijk 14 februari hiervoor aanmelden bij de stichting Centrale voor jeugd- en Jongerenwerk, Schouw burgstraat 2 te Oostburg. De dropping start om 19.30 uur. Om 24.00 uur zijn alle deelne mers weer thuis. De kosten per deelnemer (inclusief soep) zijn 3,50. MAANDAG LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 14 uur, vleeskaarting. ST. JANSTEEN - Café 't Centrum, 14.30 uur, schieting. - Café de Kroon, 14 uur, kaarting. KOEWACHT -De Vlaschaard, 14 uur, koers- bal. SAS VAN GENT -De Roselaer, 14 uur, vrij kaar ten en sjoelen. Van onze correspondent Kloosterzande - Tijdens de feestelijke jaarvergadering van de afdeling Groenendijk van de Bouw- en Houtbond FNV zijn elf leden van de bond gehuldigd voor hun veeljarig lidmaatschap. B. van Goethem en F. Luyks waren al 50 jaar lid en Th. Voet, E. de Kort, J. de Clippelaar en B. Neve 40 jaar. Vanwege hun 25-jarig lidmaatschap waren er versierselen voor A. Kegels, P. van Meelen, J. Laffeber, R. Andriessen en R. de Bakker. Door districtsbestuurder H. Lenting werden zij toegesproken en de versierselen opgespeld. Op de agenda van. de jaarvergadering stonden ook nog bestuursver kiezingen. Aftredend en herkozen werden W. Asselman en F. Buys. De ruim zeventig aanwezigen genoten van de muzikale intermezzo's van de Zingende Timmerman en na het officiële gedeelte werd er nog gezellig nagekletst. Burgemeester Kessen trad op als A. Bouteille van het gastrono misch restaurant 'In den dikke Neck'. foto's wim kooyman Het publiek gaf aan het eind van de avond de zeven buutreedners en hun sommelier steeds een staande ovatie. De Sjores Am- bras Band zorgde voor de muzi kale omlijsting en blies de buut reedners die over hun tijdslimiet gingen de ton uit. Net als voorgaande jaren gaat de opbrengst van de drie buutreed- ners-avonden gedeeltelijk naar goede doelen. Gekozen is voor de patiëntenvereniging Samen Be ter en de verlichting van het Boudeloo Refugium. Voor deze gift aanvaard wordt, moet de gemeenteraad echter eerst zijn fiat geven. Volgens de buutreed ners gaat het om enkele duizen den guldens. Districtsbestuurder H. Lenting huldigt de FNV'ers B. van Goethem en F. Luyks vanwege hun vijftigjarig lidmaatschap. foto wim kooyman (ADVERTENTIE) tiepercentage mee te laten stij gen. Het beroep op de portemon nee van de burger blijft hierdoor binnen redelijke perken. „De af gelopen tien jaar zijn de belas tingen en tarieven in Terneuzen niet gestegen. Dat kan niet ein deloos zo doorgaan. De reserves zijn behoorlijk ingeteerd en we kregen te maken met bezuinigin gen van het Rijk. Zo is in het welzijnsgebied rigoureus ge snoeid. Door de belastingen te laten stijgen met het inflatieper centage krijg je financieel meer ruimte om zaken aan te pak ken," aldus Van Walraven. „Dat is toch een belangrijk verschil met het CDA. Op aandringen van die partij is de bouw van nieuwe buurthuizen anderhalf jaar geleden van de investerings lijst geschrapt om hierdoor fi nanciële ruimte te krijgen. Het CDA heeft dus duidelijk niet naar de bevolking geluisterd." INHAAK Eikend Uneto Btofl Beveiligings- ^•5^ Installateur een begrip in service en de elektronica van morgen.... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710

de Stem | 1994 | | pagina 7