Mandela dreigt met represailles 'Geer Nieuwe gewelddadigheden in bezette gebieden Den Haag negeert negatief advies Gaza-zeehaven Berlusconi start campagne in Amerikaanse stijl Oostburgse 'Voorkeur bi voor lokale ANC-voorzitter en neo-nazi-leider verklaren elkaar de oorlog na ruzie over thuisland Bond Beter Le DE STEM BUITENLAND Finland kiest Ahtisaari tot president BUITENLAND kor™ Michael Jackson wellicht toch vervolgd China verbiedt zendingsactiviteiten Polen smokkelden vrouwen naar Venlo Grundig verwacht recordverlies Algerije geeft contact met FIS toe Dom Helder Camara 85 jaar Naakte man landt op Buckingham Palace Clinton schrapt in overheidsprogramma's Franse vissers heffen blokkade havens op WD Hulst over geld ver MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 Bloemfontein (afp) - Voorzitter Nelson Mandela van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft de blanke extremisten met represailles gedreigd als bureaus van het ANC doelwit blijven van aanslagen. „Wij kunnen niet toestaan dat extreem-rechts onze kantoren en de woningen van onze activisten vernielt," zei Mandela in Bloem fontein. Als de regering geen maatrege len neemt tegen de blanke extre misten 'zal het ANC zich ver plicht zien maatregelen te ne men, zelfs voor de verkiezingen', die gehouden worden van 26 tot 28 april. Bommen De leider van de Zuidafrikaanse neo-nazi's, Eugene Terre Blanche, heeft op zijn beurt te genover ANC-voorzitter Nelson Mandela met een 'totale oorlog' gedreigd als de Afrikaners niet een eigen 'thuisland' krijgen. „Mandela, geef ons een Volks- staat of je krijgt een totale oor log in Zuid-Afrika," schreeuwde Eugene Terre Blanche, de leider van de Afrikaner Weerstand Be weging (AWB), zaterdag tijdens een bijeenkomst in de conserva tieve stad Lichtenburg in West- Transvaal. Zijn aanhangers, die neo-nazi- uniformen droegen, braken in wild gejuich uit toen hun voor- Helsinki - De sociaaldemocraat Martti Ahtisaari heeft gisteren in Finland de presidentsverkie zingen gewonnen. De 56-jarige oud-diplomaat kreeg 53,9 pro cent van de Finse kiezers achter zich ofwel zo'n achthonderddui zend stemmers. Hij moest het opnemen tegen minister van De fensie Elisabeth Rehn van de liberale Zweedse Volkspartij, die de Zweedssprekende minderheid in Finland vertegenwoordigt. Het is de bedoeling dat Ahtisaari 1 maart wordt beëdigd als de huidige president Mauno Koi- visto aftreedt. De 70-jarige Koi- visto heeft twee termijnen van zes jaar als president gediend. Het ziet ernaar uit dat in de buitenlandse politiek de nieuwe Finse president meer voor de Europese Unie zal opteren en ook op het gebied van de natio nale veiligheid steun zal zoeken bij het Westen. Het is echter de bedoeling dat daarbij voorzich tig wordt gemanoeuvreerd om de grote Russische buur niet te pro voceren. Met de keuze voor Ahtisaari hebben de Finnen de kans laten schieten voor verandering. Mi nister van defensie Rehn presen teerde zich als vernieuwingskan didate en is vooral bij vrouwen en jongeren populair. In de pei lingen heeft zij tien a twaalf procent voor gelegen op Ahti saari. Het was de eerste maal in de geschiedenis dat de Finnen rechtstreeks hun president kon den kiezen. De opkomst lag met 82,2 procent maar een fractie onder het percentage van de eer ste kiesronde, vorige maand. Toen won Athisaari al van Rehn en negen andere kandidaten. man zijn dreigement formuleer de. Terre Blanche hield de me nigte voor dat in de afgelopen week in het gebied 41 bommen zijn ontploft. „Beroepsmensen vernietigen de spoorlijnen van Zuid-Afrika om het ANC te be strijden. Er komen nog meer ontploffingen," zei hij zonder nadere bijzonderheden te geven. Mandela zei dat extreem-rechts met vuur speelt door geweldda den te plegen. „Als het ANC tot wraak overgaat, zullen onschul dige mensen sterven, zowel zwarte als blanke. Wij zijn be reid over een compromis te pra ten, maar rechts heeft daar geen begrip voor." Gewond De politie meldde zaterdag dat saboteurs hoogspanningsmasten hadden opgeblazen in Randfon- tein, ten westen van Johannes burg. De aanslagen veroorzaak ten aanzienlijke schade en sne den de elektriciteit af. In de zwarte satellietstad Sowe- to heeft de politie gisteren vier ANC-leden gearresteerd. Eén van de vier zou het vuur hebben geopend op een zwarte functio naris van de Nasionale Partij van president F.W. de Klerk. Deze raakte daarbij gewond. Tienie Groenewald, een voorman van het rechtse Afrikaner Volks front (AVF), zei op de bijeen komst met Terre Blanche tegen zijn aanhangers dat hij pessi- mistich is over de gesprekken over democratie die vandaag worden gehouden tussen de rechtse Vrijheidsalliantie (VA), het ANC en de regering. De alliantie, waarvan ook de Inka- tha-Vrijheidspartij van Mango- suthu Buthelezi en leiders van thuislanden lid zijn, dreigt de eerste multiraciale verkiezingen in Zuid-Afrika in april te boy cotten. „Wij moeten nu de werkelijkheid van verzet onder ogen zien," aldus Groenewald. „Maar vanaf maandag zullen we systematisch druk uitoefenen op het ANC en de regering om te proberen onze doelen te bereiken". Hij verte genwoordigt de AVF in de Vrij heidsalliantie, die de uitvoeren de raad boycot. Deze overgangs- raad treft voorbereidingen voor de verkiezingen eind april. Boycot Leiders van de alliantie eisen vergaande fiscale en wetgevende autonomie voor negen provincies in het Zuid-Afrika van na de apartheid. Buthelezi heeft ge zegd dat zijn partij pas beslist of ze aan de verkiezingen van april meedoet als de onderhandelin gen met de regering en het ANC mislukt zijn. Zach de Beer, de leider van de liberale Democratische Partij (DP), heeft op een congres van zijn partij in Durban gezegd dat hij er bij Buthelezi op zal aan dringen aan de verkiezingen mee te doen. „Als Inkatha de verkie zingen boycot, is dat in het voor deel van haar vijanden. Wij wil len dat ze de haar toekomende rol in het proces speelt." Palestijnse jongeren dagen Israëlische troepen uit in de straten van Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. FOTO EPA Jeruzalem - Nieuwe geweld dadigheden in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaan oever hebben het afgelopen weekend Israël opgeschrikt. Israëlische soldaten schoten za terdag in de Gazastrook een jon ge Palestijn dood. Volgens Israë lische berichten hadden de sol daten het vuur geopend op jon geren die met stenen gooiden, waarbij een 12-jarige jongen do delijk getroffen werd. Zaterdag ook schoten Israëlische soldaten in Balah op de Westelij ke Jordaanoever een Palestijn dood die met een auto wilde vluchten tijdens het uitgaansver bod in deze stad. In de stad Kalkilya op de Westelijke Jor daanoever werd een Palestijn, die beschuldigd was van colla boratie met Israël, door gemas kerde mannen neergeschoten. Korte tijd later overleed hij in een ziekenhuis. In het vluchte lingenkamp Jabalya in de Ga zastrook werd een jongen van elf jaar gedood door Israëlische sol daten. Premier Rabin stelde ondertus sen de Israëlische legertop gerust met de belofte geen nieuwe con cessies te doen aan de PLO. De militairen houden vast aan hun wens dat de controle bij de grensovergangen tussen Jordanië en de autonome zone rond Jeri cho volledig in Israëlische han den blijft. Datzelfde geldt voor de verbindingswegen naar de joodse nederzettingen in de Ga zastrook. PLO-voorzitter Yasser Arafat zal mogelijk, om meer druk op Israël uit te oefenen, vandaag wegblijven van een geplande ontmoeting met de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken Shimon Peres. Arafat staat onder hoge druk van zijn eigen achterban die meer concessies van Jeruzalem wil. Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Nederland gaat de eerste Palestijnse zeehaven bouwen in de Ga- za-strook en betaalt tevens zelf een deel van de kosten. Een politiek en econo misch prestigieus project. Geen wonder dus dat het volstrect negatieve advies van een eigen waterbouwkundige in de wind werd geslagen. De staatssecretaris van Economische Zaken, Yvonne van Rooij, brengt op dit moment, samen met een grote delegatie van het Nederlandse bedrijfsleven, een bezoek aan Israël en de bezette gebieden. Onderdeel van het bezoek is de plaats, waar met een Nederlandse schenking van 40 miljoen gul den de eerste Palestijnse zeehaven zal wor den gebouwd. „Nederland wil kost wat kost die haven bouwen, omdat dat politiek goed ligt. Maar het wordt een volkomen mislukking. Het betekent 40 müjoen gulden in zee gooien." Dat is de mening van de in Israël wonende Nederlandse waterbouwkundige Robert Meents, die vertegenwoordiger is voor het Nederlandse ingenieurs adviesburo Grabo- vsky en Poort BV in Den Haag, en wiens sterk negatieve adviezen over de Gaza-ha- venplannen in de wind zijn geslagen. „De haven wordt een milieuramp," voorspelt Meents, „maar in Den Haag willen ze daar niets van weten." Meents is intussen door een-Nederlandse overheidsbron een 'queru lant' genoemd. Meents voorspelt niet alleen, dat er een erosie van tientallen kilometers strand zal ontstaan, maar ook dat de geplande drijven de haven met stormachtig weer op de kust kan belanden. Meents wordt gesteund door Mansour Sha- wa, de door de PLO aangewezen burgemees ter van Gaza, die al een poosje geleden heeft gezegd grote milieuproblemen te vrezen rondom de huidige havenplannen. Niettemin heeft de regering in Den Haag PLO-leider Yasser Arafat tijdens zijn recen te bezoek aan Nederland een schenking van 40 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld van de 100 miljoen, die de haven moet kosten. Meents: „Het plan is al aanvaard door Arafat en ook Israel's premier Yitschak Rabin. Het ligt dus politiek erg goed." „Bovendien is het havenproject natuurlijk een leuke deal. Nederlandse aannemers, waaronder de firma Aarding in Nunspeet, gaan de boel uitvoeren. Met twee drijvende pontons van ieder 100 meter lang en 25 meter breed, een 400 meter lange golfbreker en een brug." Volgens Meents zou het gevaar, dat de Gaza-haven op den duur dichtslibt, met baggerwerkzaamheden kunnen worden op gevangen, maar dat zou jaarlijks twee mil joen dollar extra kosten met zich meebren gen, waardoor de regeringssteun in gevaar kan komen. Het Nederlandse ingenieurs-adviesburo Grabosvsky Poort BV in Den Haag heeft al vorig jaar door Meents een vooronderzoek laten doen voor de bouw van de Palestijnse haven. Na diens zeer negatieve advies over de drijvende havenplannen legden Grabovs- ky en Poort hun vertegenwoordiger een zwijgverbod op. Vlak voor een delegatie van het ministerie van Economische Zaken in Gaza een onder zoek kwam instellen, kreeg de waterbouw kundige de opdracht 'uitsluitend positief commentaar te geven op de voorstellen voor het Gaza-project'. „Ik heb lang mijn mond gehouden, maar nu vind ik dat ik openlijk moet waarschuwen. En als ik nu een queru lant ben, dan ben ik dat voor een goede zaak." Staatssecretaris Van Rooij vindt 'voorbarige geluiden over een milieuramp' bij de Gaza strook 'niet aan de orde'. Zij reageerde hiermee gisteravond op uitlatingen van Meents. Van Rooy stelt dat 'ook vóór deze kritiek al gepland was, dat er nadere studies moeten komen naar de technische haalbaarheid, de economische haalbaarheid en de milieu-ef fecten'. Silvio Berlusconi heeft meer charisma dan de overige Italiaan se politici bij elkaar en zijn toespraak is een schoolvoorbeeld van succesvolle retoriek. foto epa Van onze correpondent Aart Heering Rome - „De juiste beslissin gen komen niet voort uit koel redeneren maar uit de ver reikende dwaasheid van de ziener." Met dit citaat uit de Lof der Zotheid van Erasmus van Rotterdam heeft Silvio Berlusconi gistermiddag de verkiezingscampagne van zijn conservatieve partij For- za Italia (Hup Italië) geo pend. Het Romeinse congrescentrum Palafiera is zo bomvol dat de politie om veiligheidsredenen verdere belangstellenden de toe gang moet weigeren. De 'con vention', zoals de bijeenkomst naar Amerikaans model is ge noemd, is door de staf van Ber lusconi's Fininvest-concern als een perfecte show georganiseerd. Versterkt door gigantische vide oschermen leggen voorzitters van Forza Italia-clubs in het hele land uit waarom de pro gressieven het particulier initia tief willen knechten om Italië over te leveren aan een commu nistische planeconomie. Zij wor den afgewisseld door banden met straatinterviews waarin 'willekeurige burgers' betogen dat alleen een echte 'nieuwe man' Italië van de dreigende ondergang kan redden. De statiscus Gianni Pilo, die van dag tot dag de groei van Forza Italia bijhoudt, toont met harde cijfers aan dat Berlusconi inmid dels veruit de populairste man van het land is. De gedragen en door enorme luidsprekers ver sterkte tonen van de partijhym ne, die volgens de legende door de Leider zelf is gecomponeerd, worden geleidelijk aan sterker. De spanning stijgt wanneer par tijvoorzitter Angelo Codignoni aankondigt dat Silvio Berlusconi zelf ieder moment kan arriveren. Crescendo, crescendo, fortissi mo!! En daar is hij dan, zegepra lend en breed lachend als altijd, onthaald met een minutenlange ovatie. Berlusconi's optreden is af. De man heeft meer charisma dan de overige Italiaanse politici bij el kaar en zijn toespraak is een schoolvoorbeeld van succesvolle retoriek. Voor de vuist weg spre kend, zonder enige hapering en elk woord uit het gehate politie ke jargon vermijdend, spreekt hij met de juiste grimmigheid over de linkse dreiging, met hoop en verwachting over de toekomst en gedecideerd over de maatregelen om het land uit de misère omhoog te tillen. De Ridder van de Arbeid, een eretitel waarmee hij zich gaarne tooit, roept zijn aanhangers te wapen onder de banier van een zeer algemeen programma. Vrij heid in alle vormen, vooral die van onderneming. Het gezin als hoeksteen van de samenleving. Eerbied voor de christelijke tra ditie en cultuur. Meer aandacht voor ouderen en zwakken, maar tegelijk ook 'een nieuw econo misch élan door de staat op dieet stellen'. Strijd zonder kwartier tegen drugs, criminaliteit en cor ruptie. Verlaging van de belastingen op bedrijfswinst om de werkgele genheid te stimuleren. (Luid ap plaus.) En de instelling van een belastingplafond. (Nog luider applaus.) Veel bijval oogst Berlusconi wanneer hij betoogt dat de een heid van de natie nimmer ter discussie mag worden gesteld. Een duidelijke waarschuwing naar Umberto Bossi, de leider van de Lega Nord, die al jaren lang campagne voert voor de verdeling van Italië in drie auto nome republieken. Desondanks heeft Bossi zaterdag het congres van zijn partij een innige samen werking met Berlusconi in het vooruitzicht gesteld. Hij kan ook moeilijk anders, om dat een niet gering deel van de aanhang van Forza Italia ge vormd wordt door teleurgestelde proteststemmers die vorig jaar nog hun heil bij de Lega zochten. Als je hem niet kan verslaan, doe dan met hem mee, is daarom de klassieke strategie van Bossi. Het luidste applaus weerklinkt wanneer Berlusconi een ieder die met het corrupte verleden heeft gebroken welkom heet in zijn nieuwe club. Een blik op het publiek leert de reden van dat enthousiasme. Heren in pak en met loden jassen, correct geklede jongelingen, dames met bontjas sen en permanent en veel draad loze telefoontjes: kortom de Ro meinse burgerij die eerder haar heil in handen legde van de tot voor kort oppermachtige chris tendemocratie en nu op zoek is naar een andere beschermheer. Berlusconi nodigt ook de voor malige neofascisten uit en be sluit onder een donderende ova tie: „Italië heeft een regeringslei der nodig die de economie weer in gang kan zetten en er is in het land niemand die dat met meer gezag en geloofwaardigheid kan doen dan de man die nu tot U spreekt!" Met een populistische boodschap en de steun van een multime diaal apparaat dat in Europa zijn weerga niet kent lijkt de Ridder inderdaad op een luister rijk verkiezingsresultaat af te stevenen. Als de peilingen niet bedriegen, ziet 48 dagen voor de verkiezingen al de helft van de Italianen in Berlusconi de meest geschikte man om het land te besturen, terwijl een kwart zijn stem denkt te gunnen aan Forza Italia. En zoals in het verleden al vaker is gebeurd, zijn maar al te veel Italianen bereid om de kant van de gedoodverfde winnaar te kiezen. Misschien wel genoeg voor een parlementaire meerderheid, want de indruk dat gisteren in het Palafiera de toekomstige premier van Italië sprak, valt moeilijk weg te nemen. Los Angeles - De rechtbank van Santa Barbara zal deze m| getuigen horen om vast te stellen of er vervolging moet wori ingesteld tegen de van seksueel misbruik van een 13-jai jongen beschuldigde Michael Jackson. Advocaten van Jacks0,| en van de jongen kwamen vorige maand een schikking over»! die inhield dat de jongen in ruil voor een grote hoeveelheid gejl afzag van een proces tegen de zanger. De regeling had echtj geen gevolgen voor de twee strafrechtelijke onderzoeken die, 1 Los Angeles en Santa Barbara, tegen Jackson lopen. Beijing - China heeft alle buitenlandse zendingsactiviteitul verboden. Ook de 'huiskerken', die de laatste jaren enorm wart-l gegroeid, worden niet langer toegestaan. Buitenlanders mi geen Chinezen bekeren, luidt de stelling. Ook mogen zij o-i religieuze organisaties, scholen of andere instellingen oprichtSJ De Chinese kerken mogen geen 'activiteiten ontplooien vanuit het buitenland worden gefinancierd'. Warschau - Een rechtbank in de Poolse stad Szczecin hs.., zaterdag drie mannen en een vrouw wegens vrouwenhand)! veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar. DJ vrouw, 21 jaar, werd bij verstek veroordeeld tot vijf jaïl celstraf. De vier waren ervan beschuldigd achttien jonge vrouj wen te hebben geronseld voor het bordeel Salsa in Venlo. De veroordeelden lokten de vrouwen door 'goed betaald werkiJ een gastronomisch bedrijf' aan te bieden. Een groot deel van dsl vrouwen werd onderweg naar Nederland verkracht. In VenlJ werden ze gedwongen als prostituée te werken. Furth - Het Duitse bedrijf Grundig, producent van consumente! nelektronica, verwacht in het lopende boekjaar 1993/94 ea| recordverlies te lijden van 350 miljoen mark. Dit heeft i directievoorzitter van de onderneming, de Nederlander Harm-| sen, laten weten. De omzet zal afnemen met 8 procent tot| omstreeks 3,4 miljard mark. Tot voor kort ging Grundig uit van een verlies van ongeveer miljoen mark. In het boekjaar 1992/'93 kwam het negatieve saldo uit op 296 miljoen mark. Het verlies wordt verwerkt in d. boeken van Philips, dat voor bijna 32 procent eigenaar is van Grundig. Algiers - In Algerije staat de leiding van het land in rechtstreeks I contact met vertegenwoordigers van het nog steeds verboden I Islamitische Reddingsfront (FIS), de partij van de fundamenta-1 listische islamieten. De voorzitter van de staatscommissie voor een nationale dialoog, Khatib, heeft deze contacten bevestigd. In een bijdrage aan de onafhankelijke krant El Watan ha Khatib geschreven dat de gesprekspartners van de overheid opereren met goedkeuring van de leiders van het FIS, die i Blida vastzitten. Khatib omschreef de contacten als positief, omdat het FIS nu het beginsel van dialoog heeft aanvaard et zich ook bereid verklaard heeft, mee te werken aan beëindiging van het bloedvergieten in het land. Van onze verslaggever Oostburg - Geen sporthal in Oo burg, maar een sportzaal en e versnelde bouw van een sporthal Breskens. Bovendien blijft er d nog geld over om andere dringen zaken te realiseren. Dat is het standpunt van de Oostbur pvdA-fractie naar aanleiding van he en W-voorstel voor de bouw van e nieuw sportcomplex aan de Baljuw V Van onze verslaggever Zelzate - De Bond Beter Zeeuwse Milieufederatie (ZMF se minister van Leefmilieu D< gen geen chemisch afval te 1 mansputte te Zelzate. Het gae bodem van het Nederlandse Terneuzen. Het afval is afkomstig van Bel gische bedrijven langs het ka naal. Minister Maij-Weggen heeft minister De Batselier ge vraagd een vergunning voor Cal- lemansputte af te geven. Rijkswaterstaat wil op korte ter mijn het kanaal op Nederlands grondgebied uitbaggeren. In de deel vanaf de grens tot voorbij de brug bij Sas van Gent ligt slib op de bodem dat moet worden aangemerkt als chemisch afval. Het gaat om 50.000 kubieke me ter drab. Rijkswaterstaat wil het zwaar verontreinigde goedje in het slibdepot Callemansputte bij Zelzate bergen. '„Het is een goede zaak dat de Belgen him eigen vervuiling te rugnemen," zegt de Zeeuwse Mi lieufederatie. „Maar dat mag nooit gestort worden in een de pot dat zo lek is als een vergiet." Volgens de milieuverenigingen is Callemansputte een depot waar onvoldoende maatregelen zijn getroffen om de verspreiding Recife - De 'rode bisschop', Dom Helder Camara, de emeritus-1 bisschop van Olinda en Recife in het noordoosten van Brazilië wordt vandaag 85 jaar. Zijn strijd tegen de armoede in zijn geboorteland begon toen hij als 22-jarige de priesteropleiding aan het seminarie van Fortaleza voltooide. Samen met intellec tuelen en arbeiders probeerde de jonge padre het evangelie I politiek te vertalen. Hij werd om die reden in 1985 door het Vaticaan afgezet. Tegenwoordig leeft Dom Helder in een klein huisje achter de kerk van Olinda. Hij houdt zich niet meer met I de grote politiek bezig. Londen - Buckingham Palace, het werkpaleis van de Britse koningin Elizabeth, was zaterdagochtend doelwit van een halfnaakte parachutist die met een gemotoriseerd valscherm op het dak landde. Niemand van de koninklijke familie was aanwezig op het moment van het incident. Vroege toeristen en verbijsterde veiligheidsbeambten zagen de door een aangebon den propeller voortgestuwde para aanvliegen over de Thames en ongestoord landden op Buckingham Palace. Daar ontkleedde de man zich helemaal en begon, met een groen beschilderd onderlijf, heen en weer te rennen over de koninklijke daken. Daar werd hij uiteindelijk gearresteerd. Washington - In de begroting van de Verenigde Staten voor het komende jaar worden ruim honderd overheidsprogramma's geschrapt. Voor nog eens 300 programma's komt minder geld beschikbaar. Ter bevordering van de werkgelegenheid gaat de Amerikaanse overheid investeren in nieuwe technologieën. Dit heeft president Clinton bekendgemaakt. De Amerikaanse president presenteert zijn begrotingsplannen vandaag in het Congres. In het op 1 oktober dit jaar ingaande j begrotingsjaar 1994/95 bedragen de overheidsuitgaven ongeveer j 1,5 biljoen dollar, even veel als in het lopende jaar. Volgens Clinton wordt er gesnoeid op dé posten van zeven van de veertien ministeries en wordt het aantal overheidsambtenaren met 100.00 verkleind. Parijs - Franse vissers hebben de blokkade van de havens van 1 Calais en Duinkerken in het noordwesten van Frankrijk opgehe- ven. De autoveerboten naar en van Groot-Brittannië kunnen weer varen. De vissers, die protesteren tegen de goedkope import van vis, besloten de blokkade op te heffen, nadat zij zaterdagmorgen hadden gesproken met de leiding van de twee havens en de veerbootmaatschappij. In Calais zaten drie veerboten vast. Schepen uit Dover moesten naar de Engelse stad terugkeren. Van onze verslaggever Hulst - Als de gemeentelijke moeten de subsidiegelden voor baar worden gesteld voor lokale zegt dat in het verkiezingsprogra De liberalen stellen dat het cul turele leven gebaat is bij een verantwoorde mengeling van professionele en amateuristische kunstbeoefening. „Amateuris tische kunstbeoefening is niet alleen ontspanning, maar ook een belangrijk middel om bur gers bij kunst en cultuur te be trekken," aldus de WD, die er daarom voor pleit de voorkeur te geven aan lokale verenigingen. „Met name als zij tot zekere prestaties in staat zijn een ruim publiek trekken. Zo kunnen zij hun peil handhaven en zal de subsidie het meeste rendement opleveren voor de gemeen schap." Volgens de WD mag het subsi diebeleid van de gemeente niet te star zijn. Door projectmatige subsidies en een thematische aanpak kan de gemeente varia tiemogelijkheden creëren," aldus de WD. De liberalen willen een algemene subsidieverordening die voorziet in 'budgetsubsi- diëring'. Dat geeft aan instellin gen verantwoordelijkheid en voldoende ruimte binnen de door de gemeente gestelde kaders. Van onze verslaggever St. Anna Ter Muiden - Er moet een grensoverschrijdend landschapspark komen voor de gehele Zwinstreek. Dat omvat niet alleen het gelijk namige natuurreservaat, maar het hele gebied van de yoormalige Zwinpolders dat in grote lijnen loopt van Brugge tot aan de Braakman. De vereniging Natuur en Milieu Oostkust zegt dat in een beleids plan voor de toekomst van de natuurgebieden in de West- Vlaamse en West-Zeeuws- Vlaamse grensstreek. Het plan werd gisteren gepresenteerd in St. Anna ter Muiden.

de Stem | 1994 | | pagina 4