len' Minister Alders moet aftreden' De VVD spreekt. Tientallen gewonden bij treinongeval )ppositie verdeeld over kabinetsbesluit voor nieuw vliegveld Rotterdam de stem 'Actieplan moet Nederlandse economie redden9 INSTITUUT VOOR LICHAAMSVERZORGING ANTWERPEN Van Pontius naar Pilatus pestem BINNENLAND A3 Wat deze gemeente nodig heeft. BINNENLAND KORT Alle behandelingen o.t.v. arts-cosmetoloog Tel. 00/32/3/218.70.12 COMMENTAAR Rabbae overtuigt GroenLinks Sipkes mag blijven KIEZINGEN 'CDA moet in de oppositie' Bus Limburgers nekt Laurens-Jan WD wil de grote stad in b FEBRUARI 1994 J\) MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 lg te doen over de prijsontvJ ■ling. 1 lit idee is overgeheveld naar plitieke markt'. Projeetleii Ichum de Graaf geeft een voorJ leid: „Stel dat ik verwacht dal WD twintig procent van J bmmen haalt, maar dat dl Iers van dit aandeel op Igeven moment op 17 ce. pat. Dan besluit ik vijfhondej Indelen WD te kopen. lijn verwachting uitkomt, iever It een winst op van vijftj( Llden. Zo zijn alle handelai In het denken. Ze houden ctualiteit in de gaten en reage fn op uitspraken of trends. Ie manier vormen ze samen prfecte graadmeter voor dl tachtsverhoudingen binnen plitiek." Kim peling ndat handel elk moment van dag mogelijk is, verwacht bj ■raaf dat de graadmeter elki Impeling in de verkiezingsvijve Eilloos zal registreren. fUs Brinkman roept dat AOwJ lekkers niet ontkomen aan be, Vinigingen, kun je de weerslai Jan die stellingname meteen af] Izen aan de eventuele koersda] Ing van het CDA. Het effect vaa Ie uitspraken van Janmaat over Jfirsch Ballin en Gabor kun je or lezelfde manier aflezen. Als ei Jen saai debat is tussen lijsttretl Iers en zich in het etmaal daar! la geen koersschommelingen! loordoen, kun je daar ook ver] lelderende conclusies uit trek- len." lAM 94 is een 'nul-som-spelj lussen de handelaren onderling! Xr zijn geen commissiegelden, dl Totale inleg van alle deelnemer! s gelijk aan het totaal van uit] letalingen. Het plafond van dui- lend gulden per handelaar is langebraeht, omdat de organisaJ lie geen problemen wil krijgen' «net Justitie wegens overtreding lan de Wet op de Kansspelen. X>e Graaf zegt 'enkele honder-l Ben' handelaren nodig te hebben! lm een aandelenmarkt te krijgen! tie een waarheidsgetrouw beeldl leeft van de krachtsverhouding len. J>ok niet-handelaren kunnen Ichommelingen op op de voetj yolgen, via krant en televisie,! Het ANP en het televisiepro-1 gramma Nova zorgen voor regel-l natige verspreiding van de poli- |iek beurskoersen. Jchtlijn Dmdat dit jaar drie verkiezingen! plaatsvinden, zijn op PAM 941 pok drie afzonderlijke markten] hctief: een voor de gemeenteraad] bp 2 maart, een voor de Tweede] Kamer op 3 mei en een voor hei] Europarlement op 9 juni. On elke deelmarkt zijn de landelijke I percentages richtlijn bij uitbeta ling. Bij de markt voor de ge meenteraden is bovendien het Bandeel van de 'overige partijen' Jgroter, vanwege het aantal loka le fracties en lijstverbindingen. Jlnschrijfformulieren voor PAM| |94 zijn te bestellen bij de Econo-] nische Faculteit, kamer El 7.13, Universiteit van Amsterdam, [Roetersstraat 11, 1018 WB Am sterdam, telefoon 02 0-52 54764, tax 020-5255283. Er is geen toekomst. Wij hebber. 1 geen hoop meer op een goed I even." I De mensen wachten op bericht wanneer ze precies weg moeten. Ze verwachten nog hooguit drie maanden te kunnen blijven. Van die onzekerheid zijn ze ziek. Stress, hoofdpijn, maagklachten. Een collega-vluchteling van 3d jaar - niemand van de groep wil met naam in de krant uit angst voor Vietnamese infiltranten die hier en daar in Nederland schij nen te 'spotten' - maakt zich vooral zorgen om zijn gezin. „Ik heb een vrouw en twee kinderen.; Maar in Vietnam zijn geen medi cijnen, is geen voedsel en gee" werk. We hebben daar geen huis- Alleen maar problemen", zegt hij en zucht. Verbitterd Het meeleven van de Halsterna- ren is hartverwarmend en goei bedoeld. Kerken hielden handte keningenacties, politieke par' tijen, scholen en kinderdagver blijven schreven brieven naar Den Haag en ook de ROA-groep trok flink aan de bel. Waar schijnlijk vergeefs, zegt Mien. Ze is er ook hardstikke ziek van. En verbitterd. „Het is onrecht vaardig. Deze generatie Vietna- mezen heeft de Amerikaanse oorlog van dichtbij meegemaakt. 3ijna allemaal hebben ze wel een familielid verloren. Tot nu toe hebben ze eigenlijk alleen ellende meegemaakt. Bovendien werken ze hard en passen ze zich enorm goed aan. Er is veel good will. Alleen niet bij de regering- Die gaat het om het prestige «ijn onze Haagse redactie nen Haag - Minister Alders (PvdA, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) moet aftreden omdat het oneens is met het kabinetsbesluit voor een Ejjegveld in Rotterdam. jit vinden de oppositiepartijen WD en D66. GroenLinks daar- itegen vindt dat Alders juist «teund moet worden; deze op- jsitiepartij vindt dat er geen jeuw vliegveld bij Rotterdam )0et komen. ;et kabinet besloot afgelopen j dat Rotterdam een klein iiiégveld met één baan moet ojgen. Of dat het bestaande of i nieuw vliegveld (zoals minis- Maij (CDA, Verkeer en Wa- t) dat wilde) moet wor- Itn, moeten de gemeente Rotter- jjm en de provincie Zuid-Hol- and zelf uitmaken. [Minister Alders en zijn PvdA- u D'Ancona (WVC), die na Ijé verkiezingen naar het Euro- >s Parlement vertrekt, teken- aan dat zij tegen het kabi netsbesluit zijn. Wel zouden zij jat besluit 'loyaal' uitvoeren, al- te premier Lubbers. ffD-kamerlid Jorritsma: „Dat lilders en D'Ancona aantekenen ze tegen zijn, mag van mij. Illaar het deugt niet dat zij dat hebben laten weten." Jorritsma [vindt dat Alders moet aftreden. de beide ministers het be krit loyaal zullen uitvoeren, neemt het WD-kamerlid voor [kennisgeving aan. „Ze keren bei- na de verkiezingen niet meer i terug, dus hoeven ze dit besluit look niet uit te voeren." [Het is een publiek geheim in Den dat Alders niet meer ge- [schikt geacht wordt voor een ministerspost in een nieuw kabi net. Het besluit zelf betekent [volgens de WD dat er een nieuw ld in plaats van het be- [staande Zestienhoven wordt •kamerlid Tommel vindt dat [zowel Alders als D'Ancona moe ter, aftreden, zij het om heel- (ADVERTENTIE) Erica Terpstra Hans Dijkstal Annemarie Jorritsma Robin Linschoten De WD staat een doordacht en doortastend optreden voor. Een beleid dat voorziet in concrete en duidelijke oplossingen. Een aan pak waar ook uw gemeente bij gebaat is. Wie kunnen de speerpun- j ten beter toelichten dan de WD beleidmakers zelf? Wees erbij! Kom woensdagavond 9 februari naar Stadsschouwburg De Maagd, Grote Markt 32, Bergen op Zoom. Aanvang 19.45 uur. (Einde 22.00 uur). andere reden. Zijn partij is im mers fel tegen een vliegveld in Rotterdam, 'want met de nieuwe Hogesnelheidstrein kunnen Rot terdammers in enkele minuten op Schiphol zijn'. GroenLinks-fractievoorzitter Lankhorst verzet zich evenals D66 tegen een nieuw vliegveld bij Rotterdam. Maar hij vindt dat Alders, die om milieu- en planologische redenen het kabi netsbesluit niet onderschreef, juist gesteund moet worden. „Alders en D'Ancona hebben in tegenstelling tot Kok de rug wel recht gehouden." Lankhorst waarschuwt dat een debat over het kabinetsbesluit er toe kan leiden dat CDA en WD de handen in een slaan en zich uitspreken voor een nieuw vlieg veld. „En dat kan niet de bedoe ling zijn," aldus Lankhorst. Het CDA vindt het kabinetsbe sluit aanvaardbaar omdat het een vliegveld in Rotterdam niet als 'onmogelijkheid' heeft afge wezen. Er is volgens CDA'er Van Vlijmen geen reden voor het af treden van Alders. „Ik zie het besluit niet als een nederlaag van Alders." Van Vlijmen wijst er op dat het overleg tussen de gemeente en de provincie er toe kan leiden dat Alders zijn zin alsnog krijgt. De PvdA houdt zich op de vlak te. „Het besluit gaat in de rich ting van wat de PvdA-fractie wiL Ons uitgangspunt is dat als er een Hogesnelheidsverbinding komt, er geen vliegveld als dé pendance voor Schiphol hoeft te komen. Misschien moet er om psychologische redenen een klein zakelijk vliegveld zijn, maar dat moet in het overleg bekeken worden," aldus PvdA'er Melkert. i Een gewonde treinreiziger wordt per brancard via een treinraam naar een ambulance vervoerd. Den Haag (anp) - Bij een botsing tussen een passagierstrein en een locomotief op het Centraal Station in Den Haag zijn zaterdag tegen de avond 21 mensen gewond geraakt. Vijf van hen lagen gisteravond nog in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde kort nadat de Interci ty van 17.36 uur naar Utrecht en Leeuwar den was vertrokken. De trein werd geraakt door een locomotief die aan het rangeren was om voor een trein naar Keulen te komen. In de Intercity zaten zo'n honderd mensen. „De treinen reden nog niet hard, maar de passagiers gingen hotsend en botsend door de coupés," aldus een woordvoerder van de spoorwegpolitie. Verschillende ziekenhuizen vingen de ge wonden op. Een traumateam hielp in de stationsrestauratie andere passagiers van de schrik te bekomen. De oorzaak van het ongeluk wordt onderzocht door de spoor wegpolitie en de gemeentepolitie van Den Haag. Het opruimen van de ravage nam nogal wat tijd in beslag. Door de botsing was een wissel kapotgegaan. Gisterochtend was op het traject tussen Den Haag CS en Gouda één spoor vrij. NS haalde daarop alle inter city's tussen Den Haag CS en Utrecht CS uit de dienst. Op dat traject reden alleen stop treinen. Om half drie werd de normale dienst hervat. Toplui Philips en Rabobank bepleiten groep van gezaghebbende adviseurs Stadskanaal beklad met hakenkruizen Utrecht - In Stadskanaal heeft de politie gisteren een reeks racistische leuzen en hakenkruisen ontdekt op auto's, winkelge vels en straatnaamborden in en rond het plaatselijke winkelcen trum. In totaal werden 23 objecten besmeurd. De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen. De gemeente wil zo snel mogelijk de bekladdingen laten weghalen. In Utrecht konden twee jongens van veertien en zestien gearresteerd worden die hebben bekend op 28 januari 'voor de gein' racistische leuzen en symbolen te hebben gespoten op woningen en tuinmuren in de Utrechtse buurt Ooievaarshof. Drukte aan de kust door zonnig weer Scheveningen - Het frisse maar zonnige weer heeft gisteren honderdduizenden mensen naar de kust gelokt. Woordvoerders van politiekorpsen in de kustregio's spreken van 'een voorjaars achtige drukte'. Volgens de Verkeersdienst in Driebergen ont stonden gistermiddag alleen op de A12 in de richting van Den Haag en Scheveningen diverse files van enkele kilometers. Dat kwam voornamelijk door de tijdelijke afsluiting van de Utrecht se Baan in verband met werkzaamheden. In Zandvoort waren volgens de plaatselijke politie vrijwel alle parkeerplaatsen bezet. Woordvoerders van de meeste politie korpsen melden een 'voor begin februari uitzonderlijke drukte'. Enkele van hen schrijven de grote toeloop mede toe aan het feit, dat talrijke stranden in Noord en Zuid-Holland bijna twee weken en twee weekeinden voor het publiek gesloten zijn geweest wegens aanspoelend landbouwgif. 'Arbodiensten duurder van verwacht' Den Haag - De kosten van Arbodiensten zijn hoger dan minister De Vries (Sociale Zaken) heeft voorspeld. Dat stelt het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond NCW naar aanleiding van een prijsinventarisatie onder 219 Arbo-diensten. Bedrijven zijn vanaf 1996 verplicht zich aan te sluiten bij een Arbodienst, (ie als taak heeft het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid in bedrijven te verminderen. Volgens het onderzoek bedragen de kosten per werknemer jaarlijks 140 tot 400 gulden terwijl de minister volgens het NCW is uitgegaan van jaarlijks 60 tot 90 gulden. Het NCW heeft de minister er al eerder op gewezen dat de kosten van dergelijke diensten hoger uitpakken dan geraamd. Die voorspelling wordt nu onderbouwd door de onderzoeksgegevens, zegt het verbond. Tilburger na 9 jaar vrij uit Griekse cel Tilburg - Tilburger Frans Heessels (47) is na negen jaar gevangenschap in Griekenland teruggekeerd in zijn woonplaats. In 1985 werd in zijn vrachtwagen ruim 1400 kilo hash aange troffen. In ieder geval was dat het feit waarvoor hij werd veroordeeld. Heessels houdt vol niet te hebben geweten dat zijn oplegger een dubbele bodem had met daartussen de kostbare maar verboden lading. Volgens Heessels zou de hash tijdens een reparatiestop in Syrië in de vrachtwagen verstopt zijn. De vrachtwagenchauffeur was eigenlijk veroordeeld tot vijftien jaar cel, maar wegens goed gedrag werd zijn straf bekort tot negen jaar. Na lange tijd in een zwaarbewaakte gevangenis in Patras te hebben gezeten, bracht hij de laatste jaren door in een werkkamp op het eiland Kreta. Heessels zegt veel steun te hebben gehad aan zijn familie en aan de op Kreta gelegerde Nederlandse soldaten die hem regelmatig van extra voedsel voorzagen. (ADVERTENTIE! Van onze Haagse redactie Den Haag - Een kleine veer tig vooraanstaande Neder landers moet een actieplan opstellen om de Nederlandse economie te redden. Dat plan van deze 'gezaghebbende groep mensen' moet worden voorgelegd aan een kabinet. Op deze wijze moet de politiek ervan worden doordrongen dat het stelsel van sociale zekerheid ingrijpend gewijzigd moet wor den en dat er vijfhonderddui zend nieuwe banen geschapen moeten worden. J. Timmer, president van de raad van bestuur van Philips Electro nics en H. Wijffels, voorzitter van de hoofddirectie van Rabo bank Nederland en in CDA- kringen genoemd als kandidaat premier bepleitten dit afgelopen zaterdag in een ronde-tafelge sprek in het dagblad NRC. „Ik kan me nauwelijks voorstel len dat als een gezaghebbende groep mensen tot bepaalde aan bevelingen komt, dat welk kabi net dan ook zoiets ongezien in de la kan gooien. Als het wel zo is, dan is er geen hoop meer voor het land," aldus Timmer. Wijffels maakt zich grote zorgen over de groeiende werkloosheid. „Een maatschappij waarin tus sen de vijftien en twintig procent van de mensen buiten het ar beidsbestel staat, kan niet duur zaam bestaan. Dat is maat schappelijke dynamiet." Timmer meent dat een actieplan nodig is omdat er 'echt' iets moet gebeuren. „Wij konden het ver anderingsproces bij Philips niet op gang brengen zonder eerst een monumentale crisis te heb ben gehad. Ik zie geen verschil tussen een veranderingsproces in een grote onderneming of in de maatschappij," aldus Timmer. Hij bepleit ook een bescherming van de Europese markt. „Anders glijdt Europa af naar de status van een technologische kolonie," aldus de Philips-topman die re centelijk de productie van cd's verplaatste van het Belgische Hasselt naar Singapore. Tweede Kamerlid Vos (PvdA), voorzitter van de kamercommis sie Economische Zaken, reageert terughoudend op het initiatief van Timmer en de zijnen. „Ik wil het initiatief niet wegwuiven. Als ze al zeggen dat een aantal mensen in beweging moet ko men, hoop ik dat ze het ook over zichzelf hebben. De overheid heeft sinds 1989 initiatieven ge nomen zoals een Nota Economie zonder Grenzen, maar niemand bleek in beweging te komen." Behandeling van rimpels d.m.v. collageen injecties Electrisch ontharen Verwijderen van - couperose - tatoeages d.m.v. Argon-laser N VRIJWEL ieder schuilt een Pilatus. Iemand die zich wel druk haakt over onrecht, maar als het erop aan komt zich delibere rend afwendt en niet ingrijpt. De burgeroorlog in Bosnië heeft ens allen, en de Westerse regeringsleiders in het bijzonder, volop (arisen geboden op een gedrag als dat van Pontius Pilatus. Ze jjn met beide handen aangegrepen. <u er door een granaatinslag tientallen burgers omgekomen zijn, I t'jn we weer bezorgd en boos. President Clinton, die vorig jaar al wilde ingrijpen, maar door zijn Europese vrienden daarvan weerhouden werd omdat de risico's voor ons zelf te groot waren, Mekt opnieuw naar wegen om het geweld te stoppen. De Franse 'egering slaakt krachtdadige taal en zelfs de paus vindt dat er jj>et militiare middelen een oplossing geforceerd moet worden, eensgezinde woorden van verontwaardiging, maar of die tot raden zullen leiden blijft twijfelachtig. De argumenten die vorig rar golden, bestaan nog. De militaire situatie is te onzeker. Daar [veranderen een kleine zeventig doden niets aan. ^grijpen kost slachtoffers, ook en vooral aan VN- en Navo-zijde. daarvoor schrikken de leiders, op advies van hun militaire adviseurs, terug. Zo zeer zelfs dat nog maar een enkele week geleden de Nederlandse minister van Defensie Relus ter Beek a,leen leek te staan toen hij niet wilde nadenken over het «rugtrekken van de Nederlandse bijdrage aan de internationale vredesmacht'. j8 regeringsleiders zijn bang voor de publieke opinie thuis. Die "oeven ze nu misschien, na de gruwelijke beelden van de markt 8 Sarajevo, minder te vrezen dan voorheen. Maar of dit voldoende is om hun mening te doen omslaan? 'ot nu toe verscholen de beslissers zich achter onzekerheid omtrent de schuldvraag of over de onmiddellijke uitkomst van militaire operatie. Beide onzekerheden blijven. Wie de aanslag op de markt gepleegd heeft, blijkt niet vastgesteld te ™nnen worden. Wellicht voldoende excuus om te volstaan met verbaal geweld. och is dat ontoereikend. Niet alleen voor de slachtoffers van 8ergisteren en die van morgen, maar ook voor ons zelf. De oosmsche minister-president spreekt een waar woord als hij stelt niet alleen de plegers van de aanslag verantwoordelijk zijn, aar ook diegenen die dit geweld toelaten. Dat is de internatio- 83|e gemeenschap. ïj'at het voorbeeld van Pontius Pilatus, maar dat van Winston oourchill dient gevolgd. Mohammed Rabbae wil De Dui velsverzen van Salman Rushdie niet langer verbieden en dus mag hij van het partijcongres van GroenLinks zijn gedeelde lijsttrekkerschap met Ina Brou wer behouden. Dat was het resultaat van Rab- bae's als openhartig beschouw de toespraak tot het Groen- Links-congres dat afgelopen weekend plaatsvond. Alle twij fels over zijn geschiktheid als duo-lijsttrekker zijn weggeno men bij het congres. Dat tot grote ergernis van de afdeling Amsterdam-Binnenstad die haar pogingen om Rabbae te veroordelen, verloren zag gaan in een staande ovatie voor de nummer twee van de lijst. Rabbae legde uit dat hij niet meer zou pleiten voor een ver bod van een boek. „Ik ben van mening veranderd en dat is geen schande." Hij sprak echter tegen dat hij vanwege het electorale belang van GroenLinks van opvatting is veranderd. „Er is geen schijn van druk binnen GroenLinks geweest om mij om te krijgen. De suggesties die daar wel op duiden miskennen de integriteit van de mensen binnen Groen Links en mijn eigen trots." GroenLinks verkoos op haar congres ook de rest van de twintig kandidaten. Kamerlid Paul Rosenmöller belandde daarbij op een voorspelde derde plaats. Opmerkelijk was echter de vier de plaats voor Leonie Sipkes. In de aanloop naar het congres zag het ernaar uit dat zij fors zou zakken omdat zij tegen de wil van het congres vóór de hoofd lijnen van de defensie-begroting had gestemd. Sipkes deed dat evenwel namens de hele Groen- Links-fractie in de Tweede Ka mer en daarom bleef het uitein delijk bij de uitdrukkelijke wens van het congres dat de kamerfractie de achterban voortaan uitvoeriger raadpleegt over de defensieplannen van de regering. Minder gelukkig met de stem ming was aanvankelijk de Til- burgse kandidaat Wilbert Wil- lems. Die opteerde voor een elf de plaats en dreigde zelfs met opstappen indien die niet aan hem zou worden toegewezen. Plaatsnummer 11 ging echter met een meerderheid van stem men naar de nieuwelinge en oud-studentenleidster Simone van Geest. Een teleurgestelde Willems: „Ik had er al rekening mee gehou den. Ik heb steeds gezegd dat verjonging en vernieuwing voorrang moeten krijgen. Dus dit zat er in." Bovendien vindt hij de verschuiving van partij voorzitster Marijke Vos van de 17e naar de vijfde plaats - om de partij een groener karakter te geven - 'heel terecht'. Fractievoorzitter Lankhorst en kamerlid Rosenmöller willen het daar echter niet bij laten: „Wilbert, je moet doorgaan voor de twaalfde plaats, die is voor jou." Een afgevaardigde uit West-Brabant; „Wilbert, je moet doorgaan, want we heb ben anders niemand van bene den de grote rivieren. De steun van West-Brabant heb je." Binnen dertig seconden is de Tilburger al zijn dreigementen vergeten en gaat hij voor de twaalfde plaats. Die krijgt hij even later inderdaad als Lim burg zijn kandidaat Tof Thissen ten gunste van Willems terug trekt. De zege op de jonge en beloftevolle econoom Duyven- dak is weliswaar nipt, maar daar kan de Tilburger niet om malen. De begeerde plek is im mers binnen en als de fractie de twaalf zetels haalt die de opi niepeilingen voorspellen, dan kan Willems binnenkort weer zitting nemen temidden van de partijcoryfeeën. Het zou goed zijn als het CDA na de verkiezingen van mei in de oppositie zou gaan. Dat meent het vroegere CDA-ka- merlid Gualthérie van Weezei, momenteel ambassadeur van Nederland bij de Raad van Eu ropa. „Het voortdurend regeren gaat ten koste van je eigen poli tieke kleur. Iedereen wil rege ren, iedereen is bang voor de oppositie. Maar wat is er mooier dan de oppositie?" vroeg de CDA'er zich gisteren af in het tv-programma Capitool. Zijn voorkeur voor de opposi tiebankjes blijkt echter voor een deel op heel andere gronden gebaseerd. Zo noemt hij de vroege aanwijzing door Lubbers van Brinkman als zijn opvolger - 'niet als lijsttrekker, maar als beoogd premier' - erg ongeluk kig. „Brinkman kreeg daardoor alle ogen op zich gericht, kwam onder enorme spanning te staan en kon zich niet ontplooien." Met een neuslengte verschil - volgens sommigen met een bus Limburgers - won Jan-Willem Bertens de strijd om het D66- lijsttrekkerschap voor de Euro pese verkiezingen. De verliezer, Laurens-Jan Brinkhorst (LJB), kon het maar moeilijk verkrop pen. Een plastic lach moest zijn leed verdoezelen, maar de klap kwam hard aan. De charmante, opgewekte zuiderling versloeg de stijve, intellectuele noorder ling. „Het is die ene bus vol Limbur gers, dat is het verschil," zei Brinkhorst zuur. Bertens kon er slechts om lachen: „In de bus zaten er nog geen dertig. En ik won toch met vijftig stemmen verschil, 350 tegen 300." Limburgse D66'ers deden ook hun best om het gerucht te ontzenuwen dat de Bertens-clan met vier autobussen naar Am sterdam was afgereisd. „We ko men al jaren met één bus." Vooral de oude hap D66'ers, en die is vooral op congressen te vinden, hikte tegen de kandida tuur van de voor arrogant ver sleten LJB aan. Brinkhorst was ooit vertrokken uit Nederland voor het Grote Geld dat hij als EG-topambtenaar kon verdie nen en leek alle politieke sche pen achter zich verbrand te hebben. Zijn kandidatuur uit het niets wekte dan ook verba zing en zelfs achterdocht. De steun die Jan Terlouw hem gaf, trok echter een heleboel andere congresgangers over de streep. Maar toch niet voldoende. LJB plooide zijn gezicht snel: „U ziet voor zich geen geknakte tulp." Heel wat vrolijker ging het er aan toe in de Amsterdamse RAI, waar de WD zaterdag haar campagne voor de gemeente raadsverkiezingen van 3 maart startte. Een nieuw partijlogo en een heus campagnelied dat door liberale kamerleden en een wel zeer salonfahige houseband ge zamenlijk ten gehore werd ge bracht, moeten de winst helpen verzilveren die de liberalen al om wordt voorspeld. Daarom was de peptalk zater dag niet van de lucht. De na druk wordt gelegd in de grotere steden. Nu de sociaal-demoera ten door alle opiniepeilers een gevoelige nederlaag wordt voor speld, ziet de WD met name in de van oudsher rode grote ste den goede kansen haar positie te versterken. De Amsterdamse interim-bur gemeester F. De Grave bena drukte de slaagkans van deze strategie met een Nipo-enquête waarin de Amsterdamse bevol king zich uitspreekt voor een betere aanpak van de criminali teit en de werkloosheid. „Pre cies de punten waarover de WD al veel eerder dan andere partijen de noodklok heeft ge luid," glunderde De Grave. De zaal applaudisseerde instem mend.

de Stem | 1994 | | pagina 3