beneiion Verkiezingscampagne werkgevers NU LAAGSTE PRIJZEN Spoorwegpolitie weer aan het werk Wallage maakt einde aan 'pensioenvlucht' erelHd 'Nederland moet IMF op afstand houden' Loodsen: Versoepelen van loodsplicht onverantwoord Danser' DESTEM iïdfjf COMMENTAAR Definitieve nederlaag BINNENLAND Nog 2 dagen Verkoop huizen vrije sector sterk gestegen 'Terugkeer naar ambtenarij niet ineer garanderen' 2 dagen 1 nacht 1 ontbijt vanaf ft 184 per volwassene tqndgratis i VNO en NCW willen kiezers en partijen problemen van bedrijfsleven laten zien BINNENLAND KORT 4 FEBRUARI 1994 J £)E STEM VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 A3 Rotterdam (anp) - De Nederlandse Loodsen Corporatie (NLC) vindt het onveilig om de loodsplicht te versoepelen. Dit plan van minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat is volgens de NLC niet te rijmen met de roep om meer veiligheid in de scheepvaart. De organisatie vindt het onver antwoord dat na de wijziging bijvoorbeeld containerschepen met een nagenoeg onbeperkte hoeveelheid gevaarlijke stoffen zonder loods kunnen varen in en bij havenbekkens. Maij-Weggen stelt voor kapi teins en stuurlieden die met hun schip achttien keer per jaar een Nederlandse haven aandoen, na (ADVERTENTIE) Breda - Karrestraat 11 een examen vrij te stellen van loodsplicht. De NLC vindt dat die vrijstelling alleen mag gelden voor schepen korter dan 100 me ter. Volgens de organisatie zijn dat de drukste gedeelten van het vaartraject, veelal bij dichtbe volkte gebieden. „Minister Maij zegt na iedere grote scheepsramp dat de scheepvaart veiliger moet. De NLC is van mening dat de noodzaak van loodsplicht eerder toe- dan afneemt", aldus voor zitter S. Zuurbier van de regio Rotterdam-Rijnmond van het Loodswezen. De NLC heeft de Tweede Kamer deze week schriftelijk gevraagd niet akkoord te gaan met de voorgenomen verruiming van de vrijstelling van loodsplicht. „Als er honderdduizenden zakjes gif op de kust spoelen wordt er van alle kanten luidkeels geroepen om meer veiligheidsbevorderen- de maatregelen. Terwijl er aan de andere kant, terwille van de economie, de vrijstelling van loodsplicht verruimd wordt", zegt Zuurbier. Den Haag - De verkoop van ongesubsidieerde woningen is vorig jaar explosief geste gen. In 1993 werden 51.564 bouwvergunningen ver strekt, een absoluut record. In 1992 waren dat er 43.632, meldt het ministerie van Volkshuisvesting. Het aan tal van 51.564 bouwvergun ningen in de ongesubsidi eerde sector ligt 10.000 ho ger dan geraamd. In deze categorie werden in 1993 42.200 huizen opgeleverd. Het departement stelt dat het met de bouw van pre mie-koopwoningen aan zienlijk minder gaat dan in de vrije sector. Het pro gramma premie A (sociale koopsector) behelsde vorig jaar 21.000 woningen, maar voor slechts 8500 werd een bouwvergunning afgegeven. De stagnatie komt onder meer door gebrek aan bouwlocaties in de Rand stad. Grimmig gingen leden van de spoorwegpolitie gisteren akkoord met een onderzoek naar de werkdruk bij hun dienst. De hele dag hielden zij prikacties om te voorkomen dat het aantal werknemers bij de spoorwegpolitie wordt, verminderd. Die toezegging deden de NS echter niet. i FOTO ANP Utrecht (anp) - De prikacties van de spoorwegpolitie zijn afgelopen. In Utrecht hebben de boze agenten gisteravond ingestemd met het onderhan delingsresultaat dat de bon den en de directie van NS- Beveiligingsservices eerder hadden bereikt. Het akkoord biedt slechts een onafhankelijk onderzoek naar de feitelijke werkdruk van de agen ten. De overeenkomst gaat een stuk minder ver dan de eisen waar mee de boze agenten gisteroch tend hun protest waren begon nen. Zij wilden aanvankelijk dat de NS de huidige personeelsbe zetting van de politiedienst handhaaft. Door de reorganisatie dreigen er landelijk circa 90 arbeidsplaat sen te verdwijnen, waarvan al 40 banen door natuurlijk verloop zijn verdwenen. In totaal komt daarmee de personeelsbezetting op 393 arbeidsplaatsen. Dat is. volgens de spoorwegpolitie veel te weinig om nog de veiligheid van reizigers, personeel en goe deren te garanderen. Het overeengekomen onderzoek komt naast een reeds lopende studie naar het beveiligingsni veau van het politiewerk na de reorganisatie. Volgens de bonden moet dat nieuwe onderzoek de argumenten leveren die verdere ingrepen in het personeelsbe stand onmogelijk maken. De di rectie van NS Beveiligingsservi ces gaat er echter vanuit dat de veiligheid niet in gevaar is als haar plannen worden doorge voerd. De onrust onder de dienders ont stond gisterochtend naar aanlei ding van berichten over de uit voering van de reorganisatie. De beoogde chefs van de nog te vormen regio's werd gevraagd of ze uit de voeten kunnen met een aantal van 85 dienders per regio. In Amsterdam en Utrecht begon nen de agenten direct met prikacties, waarbij alleen in noodgevallen werd gewerkt. De actie werd overgenomen door tientallen andere werknemers in het land. In Haarlem en Alkmaar waren de posten enige tijd onbemand. Volgens directeur Bannink van de spoorwegpolitie hebben agen ten in sommige gevallen ook geen assistentie verleend aan conducteurs die in nood zaten. De bonden beschuldigden op hun beurt de NS van intimidatie. Ook zou de directie telefoonge sprekken afluisteren om te we ten te komen wie zich schuldig heeft gemaakt aan het voeren van acties. De spoorwegen ont kennen dit en stellen dat zoiets technisch onmogelijk is. Bij de NS verdwijnen de komen de jaren 4800 van de in totaal 28.000 banen. De spoorwegpoli tie is een van de diensten waar de reorganisatieplannen het verst zijn doorgevoerd. De NS hebben nooit een banengarantie afgegeven. Ook bij deze kwestie heeft de directie voet bij stuk gehouden. (ADVERTENTIE) (gratis vakantie voor (hinderen* in Truro 'DisneyCand Aladdin en Prinses Jasmine zijn net aangekomen in Euro Disneyland. Om daar een groot feest van te maken nodigen zij alle kinderen uit voor een gratis verblijf in Euro Disneyland. Dit magnifieke aanbod is geldig t/m 24 maart 1994. 1'oor informatie en reserveringen 6et 06-0223 231 onder vermetding van "magisch verhtijf 94 of neem kontakj op met uw reisbureau. Kinderen t/m 11 jaar overnachten gratis bij de ouders op de kamer (4-persoons kamer) en kunnen gratis deelnemen aan dezelfde akti- SfJfpiAtiD viteiten die door hun ouders gereserveerd en vooruitbetaald zijn Op basis van twee betalende volwassenen In 'Euro Disney tand tomen at uw wensen uit ergert is dat iedereen belasting vrij geld opzij kan leggen voor een pensioen en op het moment van belasting betalen over de uitkering naar het buitenland .vertrekt; want daar is ook de uitkering belastingvrij. In Ne derland moet dan juist belasting worden betaald. De staatssecretaris zal een totaal verbod afkondigen op het afko pen van pensioenen bij emigra tie. Aanvankelijk zou zo'n ver bod alleen maar gelden voor de gewone pensioenregelingen. Maar op verzoek van de Tweede Kamer komt Wallage ook met een verbod voor afkoop bij emi gratie van pensioenregelingen van directeuren/eigenaars en houders van lijfrentepolissen. De praktijk leert dat vooral deze laatste constructie - van de pen- sioen-bv's - de mogelijkheid bood tot belastingontduiking. De WD betwijfelt of het verbod de fiscus miljoenen zal opbren gen. Dat ontlokte het PvdA-Ka- merlid Van Zijl het verwijt dat de WD wel snel een oordeel heeft over de aanpak van bij standsfraude maar niks wil doen tegen belastingfraude. Wallage wil de afkoopregelingen zo snel mogelijk beëindigen om te voorkomen dat mensen op de valreep alsnog 'officieel' emigre ren om hun opgebouwde pen sioen af te kopen. Mogelijk komt nog vandaag een ministeriële be schikking, om belastingvlucht te voorkomen. De staatssecretaris voelt verder weinig voor het voorstel van CDA en PvdA om pensioenen onder de zeshonderd gulden per jaar wel voor afkoop in aanmer king te laten komen. Het uitbe talen van deze kleine pensioen tjes is vaak te duur vanwege de administratiekosten. Wallage vindt een grens van 360 gulden echter hoog genoeg. FOTO DE STEM/DICK DE B de bollenstreek terug het Westbrabantse, naai hsdrecht, waar hij stafdo- I wordt bij het opleidingsceit Pi voor de Mobiele Eenheid. Ie jaar geleden is Melis mei Bioen gegaan. „Ik heb mijn lens op het opleidingscen altijd twee dingen voorge- Ben: verkracht nooit je ptseed en denk erom dat het niet altijd alle middelen Lgt," zegt hij. lobar Is is Dirk na de rechtszaak in pa uit het oog verloren, maar het verloop van diens car- komende week nog eens g nalezen. Lord Chester- B, de Al Capone van Brabant l-erder gegaan; aanvankelijk pet slechte pad, later vooral vaardevol informant van ge- diensten in Nederland, Island en de Verenigde Sta- heeft kennis gemaakt met I drugsbaron als Escobar en ls rechterhand Ochoa, hij is errorist Carlos tegen het lijf pen en heeft de hand gehad arrestatie van de Suri- Inse officier Boerenveen, die namens bevelhebber Ierse op het toneel van de pshandel zou zijn versche- S. staat voor Dirk Stotijn, Ivan de Amerikaanse drugs lij dingsdienst DEA de bij- n De Danser heeft gekregen, at hij zich ondanks zijn han- p zo soepeitjes weet te bewe- in het criminele circuit, bijnaam is ook de titel van geruchtmakend boek dat de- veek is verschenen. In 'De ser' schetsen de twee schrij- aan de hand van de levens van Stotijn het feilen van :ie en justitie in de strijd n de drugsmaffia in de jaren Itig. De publicatie heeft tot ling in Den Haag geleid. limels grote werk uit de late jaren ntig en tachtig staat in geen ouding tot de kruimels in de >antse jaren, zegt de gepen- eerde politieman Melis, die igens niet is gehoord voor boek. „Bij ons ging het om lading zemen of een partij usies, een buit van 20.000 en." temin zegt Stotijn zelf in 'De ser'; „Ik had mijn capacitei- en mogelijkheden gewoon en blijven inzetten op de inen waar ik vroeger actief dan kon ik als multi-miljo- sterven." ok: „Als ik voor alle dingen k in mijn leven heb uitge- .d een straf van steeds twee had opgelegd gekregen dan ik vijfhonderd jaar oud ten worden om mijn straf te den uitzitten. ujn zit ondergedoken sinds in 1986 als getuige moest ichijnen op het proces rond Surinaamse kapitein Boeren- i in Miami. Hij leeft ergens luz'opa en is voorzien van een iwe identiteit. et boek 'De Danser, hoe df ishandel Nederland veroverde r Marcel Haenen en Hans Bud- h', Arbeiderspers. Van onze Haagse redactie Pen Haag - Op zeer korte termijn, mogelijk nog van daag, maakt staatssecretaris Wallage een einde aan het oneigenlijk gebruik van pen sioenregelingen. Op jaarbasis levert dat de schatkist vele honderden miljoenen guldens extra aan belastinginkomsten _op. pe truc waar Wallage zich aan Van onze Haagse redactie Den Haag - De werkgeversorganisaties VNO en NCW starten volgende maand hun eigen verkiezingscampagne. Zij willen de politieke partijen en de bevolking doordringen van het belang van een gedegen industriebeleid. Een goed beleid versterkt de Ne derlandse concurrentiepositie, aldus VNO en NCW. Ook na de verkiezingen voor de Tweede Kamer zetten de werk gevers hun campagne voort in een poging het regeerakkoord naar hun hand te zetten. „Het gaat er niet om de kiezers te beïnvloeden in de richting van een bepaalde politieke partij," zei Eibers van het VNO gisteren. „Wij willen vooral de discussie binnen en tussen de partijen in de goede richting proberen te buigen." VNO en NCW zullen vermoede lijk met advertenties in onder meer dagbladen de problemen van het bedrijfsleven onder de aandacht brengen. Over de exac te inhoud van de campagne wil de het VNO zich nog niet uitla ten. Ook over de kosten van de cam pagne hullen de werkgevers zich in stilzwijgen. Vier jaar geleden hebben de werkgevers eveneens zo'n campagne gevoerd, toen met als inzet dat de ondernemers in Europa de ruimte moeten krijgen. In 1985 heeft de FNV voor het eerst en voor het laatst een soort verkiezingscampagne gevoerd. Daaruit moest blijken dat de PvdA de partij was die de belan gen van de werknemers het beste behartigde. De FNV had voor die campagne drie miljoen uitgetrokken. Ach teraf verklaarde de vakcentrale dat het resultaat teleurstellend was en dat de vakcentrale in de toekomst van dergelijke acties af zou zien. NA DERTIG jaar heft Amerika het embargo tegen Vietnam op. Een kleine twintig jaar na de definitieve en smadelijke terugtocht uit het gebied. Het lijkt niet veel meer dan een overwinning van het gezond verstand op het sentiment. De zaken liggen echter ingewikkelder. Het Amerikaanse bedrijfsleven heeft aangestuurd op de ophef fing. Vietnam wil de weg op van andere landen in Zuidoost-Azië. Buitenlandse investeringen worden aangemoedigd en de Ameri kaanse industrie, die best een nieuwe markt kon gebruiken, viste achter het net. Hoe graag de Vietnamezen ook juist het rijke Amerika als economische broeder hadden willen verwelkomen. Toch slaagde het bedrijfsleven er niet in de Amerikaanse regering en de publieke opinie te overtuigen. De onzekerheid over het lot van vermiste militairen en de Vietnamese onwil openheid daarover te verschaffen, waren te sterke argumenten. Daarbij kwam dat mensenrechtenorganisaties het embargo een deugdelijk middel achtten om het bewind in Hanoi tot vergroting van de burgerlijke vrijheden te dwingen. Dat het nu wel lukt, komt grotendeels op het conto van de zwakke Amerikaanse economie. Elke nieuwe markt is er een en een dollar winst is meer waard dan een vergoten traan. Toch is dat niet de enige reden waarom de Verenigde Staten om zijn. Er js eveneens een buitenlands politiek motief. China stelt zich behoorlijk expansionistisch op in Zuidoost-Azië. Een economisch sterk Vietnam zou een beetje tegenwicht kunnen bieden. Een langer isolement belemmert een mogelijke Woei van Amerika's vroegere tegenstander. Vietnam moet lid kunnen worden van de politieke organisaties en handelsorgani saties in het gebied. Om dat te vergemakkelijken was opheffing van het embargo, dat de Amerikanen graag gedeeld zagen door aun Aziatische vrienden, noodzakelijk. "aar er is nog een, en symbolisch veel belangrijkere, reden waarom het embargo nu eindelijk opgeheven wordt. De Verenig de Staten hebben in Vietnam hun eerste grote oorlog verloren. Een enorm trauma voor deze wereldmacht. Acceptatie van die nederlaag was vrijwel onmogelijk. Het embargo diende daarom 9ehandhaafd. Kon Vietnam niet met geweld op de knieën Sebracht worden, dan moest het maar met handel. Dat is ook niet gelukt. President Clinton geeft dat nu toe en hij sikent zodoende de definitieve nederlaag. Daarmee een nieuw begin mogelijk makend. Het is in feite een deze keer door Amerika beëindigde laatste rest van de koude oorlog. Den Haag - Het moet afgelo pen zijn met het automatisme dat rijksambtenaren die in de Tweede Kamer hebben geze ten, terug kunnen naar hun oude baan als zij uit het par lement stappen. Dat is het oordeel van een meer derheid van de Tweede Kamer. De Kamer debatteerde gistera vond met minister Van Thijn van Binnenlandse Zaken over onver enigbaarheden van functies van leden van Tweede Kamer en Eu ropees Parlement. Van Thijn zegde de Kamer toe dat hij de wensen ter harte neemt en na verloop van tijd met een nader standpunt komt. Met name WD, D66 en PvdA achten het een kwestie van bij kans discriminatie dat een ver zekerde terugkeerregeling voor ambtenaren die richting parle ment gaan, in schril contrast staat tot mensen uit het bedrijfs leven, rechterlijke macht en wat dies meer zij. D66 wenst hoe dan ook een verbod op een combina tie van functies van lieden die tevens een rol vervullen bij de rechterlijke macht. Iedere keer moet je als mens je blik weer bijstellen. Ben je er net aangewend dat de tomaat die je op affiches ziet, wel met de SP te maken zal hebben, duiken er ineens posters op die de Duitsers voor onze tomaat moeten doen kiezen. Je moet behoorlijk in de puree zitten als je besluit dat je het imago van iets of iemand op moet gaan poetsen maar in het geval van de tomaat raakten we zelfs de puree amper nog aan Duitsland kwijt. Zouden onze oosterburen gevoelig zijn voor de to maat-campagne of is daar inmiddels zoveel gesundes Volksempfinden dat het gefundenes Fressen blijft om auf de tomaat te schimpfen? Kan Linda dee Mooi iets betekenen voor onze tuin- bouwprodukten in Duitsland of zou de fantastische internationale klank van de gefuseerde firmawaarvoor ze nu werktde Duitsers op het idee gebracht hebben dat ze gestopt is? Ik benijd onze tuinders niet. Het zal moeilijker zijn om de Duitsers aan te praten dat onze tomaten echt lekker zijn dan om Brinkman met een gerichte imago campagne tot winnaar van de verkiezingen te maken. Maar dan nog, of je nou als Duitser Nederlandse tomaten koopt of als Nederlander op Brinkman stemt, het resultaat zal in beide gevallen zuur zijn. MERIJN Peper pleit voor Deltaplan steden Rotterdam - Burgemeester Peper van Rotterdam heeft gisteren tijdens zijn nieuwjaarsrede gepleit voor een Deltaplan voor de Nederlandse steden. Dat plan moet elementen bevatten als een 'onorthodoxe aanval' op de werkloosheid, een nieuwe verzorgingsstaat, ruimte voor integreren en inburgeren van nieuwkomers en een eigen beslas- tingregime voor steden en regio's. De rede van Peper was in januari uitgesteld wegens het overlijden van minister Dales. De burgemeester waarschuwde ervoor dat het debat over veiligheid in de steden kan ontaarden in alleen een pleidooi voor meer agenten en meer toezicht. „Bitter nodig, maar nog meer èn tegelijkertijd is nodig een Deltaplan voor de steden, om te voorkomen dat stedelingen en de gebruikers van de stad in opstand komen." Het Deltaplan moet de grootste onzekerheden bij de mensen wegnemen, want volgens Peper scheppen onzekerheden 'een voedingsbodem voor onoverzichtelijke oplossingen, voor vreem delingenhaat, voor vooroordelen over 'het andere volk'.' Bijna drie ton gestolen uit V&D Maastricht - Uit een kluis van de geldautomaat van de ABN-Amrobank, die bij warenhuis V&D in Maastricht staat, is gisteren een bedrag van 280.000 gulden buitgemaakt. De diefstal werd dinsdagmorgen ontdekt. Waarschijnlijk hebben de dieven zich maandag na sluitingstijd in het warenhuis laten Insluiten. In het trappenhuis werden vijf lege geldcassettes gevonden. De bankkluis is op de tweede etage. Zowel de bedrijfsleiding van V&D als de politie willen niet verder op het voorval ingaan. Celstraf tegen CD-kandidaat geëist Roermond - Tegen de 44-jarige P.H. uit Weert is gisteren voor de Roermondse rechtbank wegens ontucht met twee minderjari ge meisjes tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk, geëist. De zes maanden gevangenisstraf worden mogelijk omgezet in dienstverlening. H., tweede man op de verkiezingslijst voor de CentrumDemocra- ten in Weert, bekende in 1991 en 1992 diverse keren enkele van de hem ten laste gelegde ontuchtige handelingen te hebben gepleegd met twee meisjes. Uitspraak 17 februari. Van onze Haagse redactie Den Haag - Suriname wil dat Nederland als een soort tussenpersoon het Internationaal Monetair Fonds op een afstandje houdt. Suriname vreest anders dat het op dezelfde ingrijpende wijze zijn economie moet saneren zoals buurland Venezuela dat op last van het IMF moest doen. Na een gesprek met minister Kooijmans (Buitenlandse Zaken) en twee nieuwe gespreksronden met buitenland- en ontwikke lingsspecialisten uit de Tweede Kamer toonde de Surinaamse parlementaire delegatie die in Den Haag op bezoek is zich optimistisch. „Wij hebben het gevoel dat ons voorstel accepta bel is. We hebben geen afwijzing gehoord, ook niet van minister Kooijmans", aldus delegatielid Kruisland, Het Surinaamse voorstel komt er op neer dat het internationale adviesbureau Warwick Research Institute (WRI) toezicht houdt op de uitvoering van het sanerings plan SAP van de Surinaamse economie. De rapportage van WRI wordt doorgespeeld aan Nederland dat de vrijheid heeft om het IMF op de hoogte te stellen. De beide regeringsfracties CDA en PvdA willen zich over dit voorstel eerst in eigen kring 'na der beraden'. Een derde extra gespreksronde komende dinsdag moet dan de laatste plooien glad kunnen strijken. Een succesvolle afronding van de besprekingen kan de weg openen naar hervat ting van de ontwikkelingshulp van Nederland aan Suriname. Nederland schortte die hulp (on geveer 1 miljard gulden) vorige zomer op omdat Suriname geen vooruitgang boekte met de sane ring van zijn economie. De Hoop Scheffer: „De weer stand van Suriname is vooral psychologisch. Het is natuurlijk het gemakkelijkste om het IMF het toezicht te laten uitvoeren. Want ook aan die U-bocht-con- structies zitten risico's, al was het maar om dat dat een lange weg is. Maar we wensen uit de patstelling te komen. En het is duidelijk dat dat voor de verkie zingen van 3 mei moet gebeu ren." De inschikkelijke houding van Nederland beperkt zich tot de manier waarop het toezicht op de sanering van de Surinaamse economie moet plaatsvinden. De saneringsmaatregelen zelf met onder meer monetaire financie ring en het drastisch verminde ren van het aantal ambtenaren staat voor Nederland niet ter discussie. Kooijmans heeft dat de delegatie ook duidelijk ge maakt. „Het is gewoon het IMF- recept", aldus De Hoop Scheffer. De Surinamers kregen gisteren wel een gedeeltelijke garantie dat wanneer de economie vol gens de IMF-methode gesaneerd wordt, Nederland financieel zal bijspringen om de nood voor de allerarmsten te ledigen. Dat voorkomt een sociale opstand zoals dat in Venezuela gebeurde. „Als Suriname achter het sane ringsplan gaat staan, zal Neder land de verplichtingen voor het sociaal vangnet nakomen", aldus De Hoop Scheffer. „Maar niet voor honderd procent", aldus PvdA'er Valk.

de Stem | 1994 | | pagina 3