Duitsers mijden Zeeland I ims Politie-agente Weesp gewond bij gijzeling Burger claimt vaker schade bij overheid Prostituee zou Bergse politie chanteren Spoedberaad VW na afzeggingen door vondst gifzakjes Snelheidscontrole bespaart brandstof E2 VERSCHILLEN 3 [lichting wil Lumacentrum Lor vrouwen jpelbos: nog mee jaar NAC KLM boort [kapitaal aan [Dakloze van Sint [Pietersplein [overleden Ook campagne van werkgevers ÜTTjj Jeltsin schreef dagboek coup Nederland gebruikt minste condooms Steengrillen, net iets anders. ^Éaïr Kinderen Mondriaan in Domburg Haartje CDA lokt Chinezen COMMUNIE MODESHOW Opening nieuwe Donaldson! Loodsen tegen Scheldereglement 3RUARI 1994 tol it Sjoukje Dijkstra, de ■964 Olympisch goud TSpelen van toen en de pen aantal gasten over 1 buitenlander biedt. Jring in een serie die Imingen: de islam, hef leddhisme. In iedere oskee, de synagoge,, de fet in het oog springen- |n. Vooral de overeen- Karsenbarg, cabare- Ven in de macht' en [laan van de vereniging reportage uitgezonden Rond hun zesde jaar er kunnen horen. 81 jaar, werden op 6 Ihandeld in hun eigen [Lgden Netty van Hoord uit 1960. Regie: André Nicole Courcel en loger en Jean worden Ir weten later allebei te 1 om zich bij het verzet Ég en slaagt er niet in lorpje ontfermt hij zich be and Let Die. foto archief de stem uit 1973. Regie: Guy J Yaphet Kotto en Jane Ivan plan de Verenigde eelheden heroïne tenein- nij de macht kan-grijpen, hanga uit te schakelen. luit 1972. Regie: Michael [Michael Vincent, Keenan pen geslaagde huurmoor- i elke klus. Tussen twee xueuze omgeving van al eft. Toch blijft hij een van een man die door STi Stem-lezers en dezeressen kijken week in week uit in de ..Kleintjes "-rubrieken. DatzijpueÉk^' dag vele tienduizend» Het moet dan wel als juist uw ..kleii worden gelezen. dpi STEM 8 "710311 000218' I I ^34e JAARGANG Melburg - De Middelburgse letting Petra wil dit jaar een kinaverwerkingscentrum voor Luwen oprichten. Er is volgens .stichting dringend behoefte _3 zo'n centrum waarin vrou- jtn kunnen worden opgevangen je slachtoffer zijn geweest van Lest of (seksuele) mishande- {ff, fcZlE ZEELAND - C1 i leda - NAC en Ron Spelbos ■Sben gisteren een akkoord be- Mt over contractverlenging. |t Veenendaalse oefenmeester Beent voor twee jaar bij. Bij liatieverbetering mag hij tus- Jf-tijds vertrekken. IziE SPORT - Bi ■Amstelveen - De KLM trekt voor Igeveer 1 miljard gulden nieuw Kapitaal aan. Dat doet de lucht- Kaartmaatschappij door de uit- - _:e van twintig miljoen nieuwe Kandelen, zo is gisteren, bij de Kssentatie van de kwartaalcij fers bekendgemaakt. Die vielen Irouwens onverwacht gunstig luit. [|ZIE ECONOMIE - A6 ■Vaticaanstad - Arturo, de daklo- van het Sint Pietersplein, is begin deze week overleden. Ar- [birohad ruim-twintig jaar in de [portalen van de gebouwen rond [het plein geleefd. Hij heeft in die [tijd een aanbod van de zusters [van moeder Teresa afgewezen, I die hem in hun tehuis voor dak- Kozen wilden opnemen. Toen [paus Johannes Paulus II in 1986 [terugkeerde van een bezoek aan India, zag hij Arturo. Dat bracht J de paus ertoe moeder Teresa te vragen vlak bij het Vaticaan een [tehuis teopenen. I Den Haag - Ook de werkgevers- I organisaties VNO en NCW hou- een verkiezingscampagne, start volgende maand. Zij I willen de politieke partijen en de bevolking doordringen van het oelang van een gedegen indus triebeleid. Een goed beleid ver sterkt de Nederlandse concur rentiepositie, aldus VNO en XCW. IZIE BINNENLAND - A3 HET WEER I MIN /MAX. tL 'sniaea 'pjeed uba pnus 'pu®1 'uiau jajspjooq 'ua/toqs;ip8J VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: ƒ2,00 Den Haag (anp) - Een 25-jarige agente van het politiekorps van Weesp is gistermorgen bijna twee uur gegijzeld. Ze werd aan haar gezicht gewond, maar haar toestand is volgens de politie redelijk. De vrouw kon na opvang naar huis. De politie heeft de 32-jarige da- De verdachte dwong vervolgens De gijzeling is voorbij. Links een politieautoin het midden een fiets en een auto van argeloze voorbijgangers die midden in het wild-westtafereel terecht kwamen, rechts de klemgereden auto van de dader. foto anp Opklaringen Een actieve depressie zorgde gisteren voor een gure, natte dag. Vandaag zijn er opklaringen en kan er nog een buitje vallen. De wind is matig. Xevv York - De Russische presi dent Boris Jeltsin heeft een per soonlijk verslag geschreven over zijn daden, gedachten en ang- sten vanaf de mislukte coup in 1991 tot de bestorming van het Uitte Huis in 1993. Het boek, 1 onder de voorlopige titel 'Jeltsin: uet dagboek van de president', wordt begin mei in de Verenigde Staten en Canada gepubliceerd, lolgens uitgever Times Books, is t boek onthullend door de per soonlijke kijk die Jeltsin op de recente gebeurtenissen geeft en de extra' informatie die daarover wordt verstrekt. Waarom bedachten ze dat toen niet? Van onze verslaggever Rein van der Helm Cadzand/Middelburg Een nog onbekend aantal Duitsers heeft afgelopen weken reeds geboekte va kanties in Zeeland afge zegd. Aanleiding is de vondst van aangespoelde zakjes landbouwgif op Ne derlandse stranden. De afzeggingen komen in heel Zeeland binnen bij hotels, cam pings, verhuurkantoren, VW- bureaus, bungalowparken en kampeerboeren. De annulerin gen betreffen niet alleen de kro kus- en de paasvakantie, er zijn er bok genoeg die in augustus/ september de Zeeuwse stranden willen mijden. De afzeggingen verontrusten de Provinciale VW-Zeeland in ho ge mate. Die organisatie houdt komende maandag een spoedbe raad met de complete staf om een strategie te bepalen, die de Parijs (rtr) - Weinig volken in Europa zijn zo huiverig voor condooms als de Nederlanders. Het gemiddelde gebruik per Ne derlander per jaar bedraagt niet meer dan 1,7. Andere Europese landen scoren beduidend hoger. De Spanjaarden gaan aan kop met een gemiddelde van 3,8, ge volgd door de Britten (2,7), de Italianen (2,5) en de Duitsers (2,0). Het Franse Agentschap tegen Aids publiceerde gisteren een rapport met cijfers over con doomgebruik in de vijf Europese landen. De verkoop van het voorbehoudsmiddel is vooral in Frankrijk sterk toegenomen, met 198 procent in zes jaar tijd. Nu de regering subsidies heeft ingevoerd en de prijs voor het rubber is verlaagd tot circa 30' cent, zal de verkoop naar ver wachting nog sneller stijgen. Van de onderzochte landen zijn de Nederlandse condooms het duurst, met een prijs van gemid deld twee gulden. (ADVERTENTIES) Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 oosterburen van verdere afzeg gingen moet weerhouden. Het zijn vooral Duitse gezinnen met jonge kinderen die het laten afweten. „Die zeggen geen enkel risico te willen lopen," zegt een medewerkster van camping De Pannenschuur in Nieuwvliet. „Ze zijn absoluut niet om te praten. Ze zien hun kinderen al de hele dag op het strand spelen en eenonder zand verdwenen zakje gif vinden." Grote boosdoener volgens be trokken verhuurders is de over dreven berichtgeving op vooral de Duitse tv naar aanleiding van de gifvondsten op Nederlandse stranden. „Ik was net 'in Zwitserland op vakantie toen ik de eerste be richten op de Duitse tv zag. Alle Nederlandse stranden waren 'ge- sperrt' wegens aangespoelde gif zakjes. Ik dacht gelijk: dat wor den annuleringen," zei W. de Maillie van verhuurbureau. VANDAAG IN DEZE KRANT In Domburg, de kunste naarskolonie met die speciale, inspirerende lichtval, vond de histori sche ontmoeting plaats tussen de kunstenaar Piet Mondriaan en de Zeeuwse timmerman Kees Maas. •zie grote gids - deel d Duinzicht in Cadzand. Eenmaal thuisgekomen kon hij de eerste afzeggingen noteren. „Niet in verontrustende mate, maar toch...," voegt hij eraan toe. Bij Kustlicht Bungalowverhuur in Zoutelande werd erop gewe zen dat Duitsers heel scherp rea geren op slechte berichtgeving. „Er hoeft maar een haartje ver keerd te liggen of ze blijven, weg. Dat hebben we nu ook weer gemerkt. Nederlanders zijn daar een stuk geruster in. Die zeggen: we zien het wel in augustus." Toen gistermorgen op een Duitse radio werd verteld dat er zich zelfs gif in het zeewater bevond, kreeg verhuurbureau Cadzand prompt een annulering. „Ik heb die mevrouw geadviseerd eerst even de politie in Oostburg te bellen, want er is absoluut niets aan de hand. Misschien gelooft ze die dan," zegt mevrouw D. Hamelink. VERVOLG OP ZEELAND - C1 der om kwart voor tien na een wild-westschietpartij in Over- veen (gemeente Bloemendaal) gearresteerd. Hij is zwaarge wond overgebracht naar een zie kenhuis. De gijzeling begon even voor acht uur nadat de agente en een mannelijke collega op de Al bij Muiderberg twee mannen in een gestolen auto hadden aangehou den. Toen de auto stopte, spron gen de mannen eruit en renden een weiland in, achterna gezeten door de agenten. De mannelijke agent overmees terde een van de mannen. De andere verdachte viel de agente aan, ..greep haar pistool en dwong haar in de surveillance auto weg te rijden. De tweede verdachte bleef met de politie man op de vluchtstrook achter. De man en de gegijzelde agente reden met hoge snelheid in de politiewagen langs de file over de vluchtstrook van de Al. Op de Gaasperdammerweg in Am sterdam reden ze zich vast in de rij. Daar ramden ze enkele auto's waarbij ze de politiewagen, een twee dagen oude Mercedes, total loss reden. een automobilist zijn auto af te staan. Later wisselde hij nog een keer van auto. De gegijzelde agente meldde zich tegen half tien'op het politiebureau in Zandvoort, nadat ze uit de auto was geduwd. De ontknoping van de gijzelings zaak vond plaats op de Juliana- laan in Overveen (gemeente Bloemendaal). De man probeer de daar een voorbijgangster op de fiets in gijzeling te nemen en opende het vuur op politiemen sen. Er ontstond een schotenwis seling, waarbij 15 tot 20 keer is geschoten door 4 van de 25 aan wezige agenten. De politie schoot gericht en raakte de man met drie kogels. De vrouw, een 55-jarige Bloe- mendaalse, werd in haar. arm geraakt. Het is nog onduidelijk door wie. Zij is inmiddels geope reerd en verblijft in het zieken huis. De verdachte is ook geope reerd. Zijn toestand is stabiel. De man en de andere verdachte zijn bij Justitie bekend van in- Ibraken en diefstallen met ge kweld. Van onze verslaggever Peter Vierenhalm Breda - Burgers kloppen steeds vaker bij gemeenten en provincies aan met schadeclaims over wegbeheer. Dit beeld, hoewel nergens in Zeeland te zien, kwam zo indringend op de Duitse tv dat de oosterburen nu in groten getale hun Zeeuwse vakantie afzeggen. foto ANP t INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Binnen-/Buitenland A4 Buitenland A5 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-prograrnma's D4 Den Haag/Driebergen (anp) - De in december 1993 begonnen permanente snelheidscontrole op de rijksweg A2 Amsterdam-Utrecht pakt gunstig uit voor het milieu. Doordat er gemiddeld 8 kilometer per uur langza mer wordt gereden, is tot nu toe al bijna één miljoen liter brandstof bespaard. De totale uitstoot van vieze stoffen uit de auto's is met gemiddeld ruim 6 procent gedaald, blijkt uit cijfers van het ministerie van Milieubeheer. De uitstoot van koolmonoxide is in de afgelopen weken met 10 procent gedaald. Bij het broeikasgas kooldioxide gaat het om een daling van ruim 6 procent. De emissie van stikstofoxiden daalde met 9 procent. Van de zeer giftige loodverbindingen kwam ongeveer 5 procent minder in het milieu. De voortdurende (radar)controle op deze drukke verkeersader lijkt ook voor de verkeersveiligheid gunstig. Begin januari bleek dat nog maar 1 tot 5 procent van de bestuurders overdag te hard rijdt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA verliest geen enkele bevolkingsgroep uit het oog nu de partij in de peilin gen voortdurend op verlies staat. Het campagneteam van de chris ten-democraten heeft nu zelfs het oog laten vallen op de Chine zen in Nederland. In samenwerking met Chinese organisaties roept het CDA het Chinese nieuwjaar, zaterdag 12 februari, uit tot actiedag. In par ti jkringen heet dat 'Chinezen- dag', bevestigt een partijwoord voerder. Tijdens de viering van dat nieuwjaar zullen CD A-lijsttrek ker Brinkman en CDA-partij- voorzitter Van Velzen aanwezig zijn. „De Chinezen zijn welis waar een gesloten groep als het om integratie gaat, maar ze zijn zeer aktief binnen het CDA. De Chinezen voelen zich vooral aan getrokken door onze opvattingen over nonnen en waarden", aldus de woordvoerder. Fietsers die onderuit gaan door een gat in het wegdek, of wande laars die een flinke smak maken door losliggende trottoirtegels, betalen de schade niet meer uit eigen zak. Ze stappen met een schadeclaim naar de gemeente of provincie. En als die niet beta len, dan roepen ze de hulp van de rechter in. Vooral met het nieuw burgerlijk wetboek in de hand maken de mondige burgers meer kans op een flinke schadevergoeding. Wegbeheerders, zoals gemeenten en provincies, moeten op hun tellen passen. Als ze door bezui nigingen het achterstallig onder houd aan wegen laten verslon zen, krijgen ze wellicht alsnog een forse rekening gepresen teerd. Volgens cijfers van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) ging het in 1988 om 691 claims die door Nederlandse ingezetenen werden ingediend. Vier jaar later telde de VNG al 787 gevallen. De verzekeraar Centraal Beheer in Apeldoorn, waar de meeste gemeenten hun aansprakelijk heidsverzekering hebben lopen," heeft de calculerende burgers in 1988 850.000 gulden uitgekeerd. Vorig jaar was dat-bedrag geste gen tot 2,3 miljoen gulden. Centraal Beheer is niet gelukkig met de stijging. De verzekeraar heeft de gemeenten dan ook een fikse premieverhoging en een ei gen risico in het vooruitzicht gesteld. Vanaf 1 januari 1994 gaat de premie waarschijnlijk met veertig procent omhoog. Voor de gemeenten kan het eigen risico vanaf die datum oplopen tot enkele duizenden guldens per schadegeval. „In het nieuw burgerlijk wet boek staat de risico-aansprake lijkheid expliciet geformuleerd. Zo loopt een wegbeheerder 'die niet goed zorg draagt voor zijn wegen, een grotere kans aan sprakelijk gesteld te worden voor schades die weggebruikers oplopen. Hij moet met goede argumenten komen om aan een schadeclaim te kunnen ontko men," deelt zegsvrouw A. van Leeuwen van de Bond van Ver zekeraars mee. tjr<i PM Kra 5 en 6 febr. 10-17 uur afdeling Met doorlopende show Dames- Heren-, Jeans en Kindermode Stationsstraat 50, 2190 Essen Tel. 09-3236676070 - 3»dmd <9 Homo - H1VM3XVO Van onze verslaggever Jan van de Ven Bergen op Zoom - De Ber gen op Zoomse publieke vrouw Yvonne V. zou agen ten vanuit de politiecel heb ben gechanteerd. Ze eiste haar vrijheid, anders zou ze namen bekendmaken van agenten die regelmatig met haar het bed delen. Een on bekende betaalde toen haar boete waarop ze haar vrij heid terug kreeg. Een gerucht, aldus districtschef M. de Regt. Reden genoeg om twee politiemensen - niet uit Bergen op Zoom of omgeving - uit hun werk te halen en het gerucht te laten uitzoeken. Re den genoeg ook om de Bergse burgemeester, de officier van justitie, korpsbeheerder burge meester Brokx en de regiolei ding op de hoogte te stellen. De feiten. Yvonne V. leeft van betaalde liefde. Ze had een boete uitstaan van 450 gulden. Omdat ze niet wilde betalen moest ze de cel in, negen dagen lang. Na een dag werd 400 gulden betaald (acht dagen a vijftig gulden) en mocht ze naar huis. „De feiten kloppen," rea geert De Regt. Volgens De Regt pakte de poli tie Yvonne op 19 december op. „Vlak voor Kerst wil dan ie mand de boete wel betalen. Om de gestrafte met Kerstmis thuis te laten zijn. In voorkomende gevallen betaalt een kennis of een familielid, als de persoon in kwestie niet het geld heeft." Het onderzoek richt zich in eerste instantie op de onbeken de betaler. „Hij kwam niet door de voordeur naar binnen. En via de achterkant komen ook wel eens vreemden binnen," zegt De Regt. „Het bedrag werd betaald aan een politieman. Een oude rot in het vak, al heel lang in Bergen op Zoom werk zaam. Iemand, die de Bergse bemanning goed kent." De ontvanger weet niet wie voor hem stond. De Regt: „Door de reorganisatie zijn ook mensen van buiten hier komen werken.Het kan een politie man zijn geweest. Evengoed was het iemand, die hulpvaar dig via de achterkant is bin nengelaten. Met een goed ver haal lukt dat." De Regt erkent, dat iedereen de schuld van een ander mag beta len. „De politie mag echter on der geen beding onderwerp van chantage worden. Zodra daar sprake van is, behoort zo'n zaak tot de bodem te worden uitgezocht." Het gerucht. Yvonne zou in haar cel tierend hebben ge dreigd namen van klanten/poli tiemensen bekend te maken. Ook haar zeventienjarige doch ter zou namén van politiefunc tionarissen op haar klanten lijstje hebben staan. De klanten kwamen in uniform voor de gewenste service. Een woordvoerder van de Alge mene Christelijke Politiebond (ACP): „Soortgelijke zaken zijn - als deze op waarheid is ge grond - een enkele maal meer voorgekomen. Gelukkig niet veel. Ze komen pas in de open baarheid als klanten in uniform vrouwen om diensten vragen. Komen de heren in burger, dan valt de link naar de politie moeilijk of niet te leggen." De twee voor het onderzoek vrijgemaakte dienders (De Regt: „Ik zeg niet waar ze van daan komen") hebben heel wat uit te zoeken. Of de boete na een collecte ónder Bergse korpsleden door hoererende agenten is voldaan. Of er spra ke kan zijn van chantage. Of agenten inderdaad in uniform bij vrouwen hun gerief opeisen. VERVOLG OP REGIO - Cl Vlissingen (anp) - De Nederlandse Loodsen Corporatie heeft tal van bezwaren tegen het nieuwe Scheldereglement. De NLC heeft dé Tweede Kamer hiervan op de hoogte gesteld. De loodsenorganisatie probeert te voorkomen dat het reglement voor de scheepvaart op de Westerschelde wordt ingevoerd zoals de Nederlandse en Vlaamse ministers van Verkeer en Waterstaat het willen. Verdeling van de financiën tussen Belgische en Nederlandse loodsen is een van de punten die onzekerheid bieden, verklaart voorzitter Nauta van de' regio Scheldemondën van het Loodswezen. Daarnaast zijn volgens hem taken, positie, aansprakelijkheid en verantwoordelijkheid van de loodsen in het voorgestelde reglement slecht geregeld. ZIE OOK BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) DUITSERS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:^ Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) j kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 I maand automatisch 29.05 bank/gironr j De Parkerpen zenden aan: I Naam: Adres: i Postcode:Plaats: j In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- i gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar I Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT l-J

de Stem | 1994 | | pagina 1