DE STEM Zeeuwse opruimactie gaat door De naweeën van die gifzakjes gaan we nog wel een tijdje voelen' Eerbetoon aan 'soldaten zonder uniform' x 54 Ondanks wegvallen landelijk coördinatiepunt voor opruimen gifzakjes Klagen helpt niet 6Opvangcentrum voor misbruikte vrouwen' 6 Onderzoek chantage zal niet simpel zijn' Politierechter vindt poging tot doodslag niet bewezen Geknakt Riet steun voor misbruikte vrouwen IS. Dureau Twee jaar cel in na fraude met belasting Mislukte overval in Wemeldinge op bankagentschap DE STEM COMMENTAAR Hoeks echtpaar verleende in oorlog onderdak aan Marion Goldstein Dodelijk ongeval in Lewedorp Dode bij brand f 9,95. De card lecht op een twee- in bijna 200 uit- tid. Waarmee uw If 100,-. Rkje met daarin de Ipril 1994 welkom Isieve aanbod geldt i wéét ^Sp tR KEUZE MEER KEUZE loniijk. Dat moet in een luizen we nu naar een bben om uw wensen en if te stemmen, geïnteresseerd bent, laten inschrijven. Zeeland VERVOLG VAN VOORPAGINA Kadat de eerste berichten rond je gifzakjes bij de oosterburen •erspreid werden, bevonden me dewerkers van de Provinciale VVV zich op de grote toeristen beurs Bot in Düsseldorf. Heel snel werd gereageerd op de be- achtgeving en kon men duidelijk maken dat het in ieder geval geen Zeeuwse stranden betrof. De noordwestenwind gooide roet in het eten en ook in Zeeland spoelden zakjes aan. Het eerste verhaal van de Provinciale VW klopte niet meer. Oud-Streek-VW-voorzitter P. Faas in Cadzand kreeg in zijn hotel ook met annuleringen te maken. „Maar dat is niet het hele verhaal. Je hebt absoluut geen zicht op de vakantiegan gers die richting Zeeland wilden, nog niet geboekt hebben en nu besluiten maar ergens anders naar toe te gaan. De naweeën van die gif zakjes gaan we nog wel een tijdje voelen." Alle ogen in de toeristische sec tor zijn nu gericht op Middel burg. Verwacht wordt dat de Provinciale VW, via het natio naal Bureau voor Toerisme, in Duitsland duidelijk gaat maken dat de situatie in Zeeland alles behalve alarmerend is. „Wij gaan ons maandag beraden op de ontstane situatie," zegt Matty Hovestadt-De Muijnck, adjunct-directrice van de Pro vinciale VW. „Wij weten dat Duitsers het gezondheidsaspect van een vakantie in Zeeland hoog in het vaandel hebben. Ze kunnen echt absurd reageren op negatieve berichtgeving, daar moet je als VW heel goed reke ning mee houden. Hoe we de zaak gaan aanpak ken, moet maandag duidelijk worden. Wij nemen de afzeggin gen heel serieus en willen dat absoluut niet onderschatten. Het toerisme is een boterham voor heel Zeeland en elke annulering van een vakantie is er een te veel." Van onze verslaggever ■Middelburg - Het wegvallen van het landelijke coördi-' natiepunt voor het opruimen van de gifzakjes Apron plus heeft voor de werkzaamheden in Zeeland geen gevolgen. Gisteren werden 49 zakjes met het landbouw gif Apron Plus op de Kop van Schouwen gevonden, dat brengt het totaal op 234 zakjes sinds afgelopen zondag. Vandaag wordt er opnieuw ge acht tussen de Veersedam en Coeree. „Het opheffen van het landelijk coördinatiepunt maakt voor ons niets uit. We hebben hier goede afspraken gemaakt over de opruimactie", aldus een woordvoerder van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat. Tot dinsdag was er in Rijswijk een centraal punt waar aÜe in formatie over de aangespoelde zakjes werd verwerkt. Het stop zetten door de Rijkswaterstaat, directie Noordzee, van de 'oprui mactie Apron Plus' was voor de Zeeuwse Commissaris der Ko ningin Van Gelder aanleiding bezorgde brief te sturen. Bezorgdheid r volgens de directie Zee land is voor bezorgdheid geen tele reden. „In het begin, toen eerste zakjes in Noord-Hol- Van onze correspondent Middelburg - Beduidend la ger dan geëist, is de 56-jarige D.W, (directeur en enige aan deelhouder van twee in las werk gespecialiseerde bedrij ven in Kwadendamme) door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar. Tegen W., die twee weken gele den terecht stond op beschuldi ging van belastingfraude in de periode april '87 tot en met ja nuari '90, was drie jaar geëist. Ook de boetes voor de twee bij de malversatie betrokken bedrij ven vallen in het vonnis van de rechtbank aanzienlijk lager uit dan de officier van justitie had voorgesteld. Vorderde de officier toen bedra- van respectievelijk J2.750.000 en ƒ900.000, in het vonnis werd dit respectievelijk een miljoen gulden en 600.000. boor een constructie waarbij een van de lonen in de admini stratie stond geboekt als vergoe- J voor verreden kilometers en Jttigde maaltijden, werden belastingdienst en de be drijfsverenigingen voor ruim 3,6 Biljoen benadeeld. De fiscus heeft intussen aange kondigd het dubbele van dit be drag van de directeur terug te vorderen. land aanspoelden, leefden er een hoop vragen. Wat voor gif is het? Hoe moet je het opruimen? Waar moet het naar toe? Het is in zo'n beginfase goed dat er een cen traal punt is dat al die vragen kan beantwoorden. Dat scheelt een hoop dubbel werk. Maar die beginfase is achter de rug. We weten wat we moeten doen", aldus Rijkswaterstaat in Middel burg. Het onafhankelijk Tweede-Ka merlid M. Ockels heeft een reeks van vragen gesteld aan de minis ters Maij (Verkeer en Water) en Alders (Milieu) over het stoppen van de opruimactie aan de Hol landse stranden. Ze heeft grote zorgen over zakjes die in het zand zijn achtergebleven of later zijn aangespoeld. Ockels vraagt om een grote schoonmaakactie waarbij desnoods militairen in gezet worden. De zuivering van de Nederlandse stranden zou wat Ockels betreft zelfs onder militaire leiding mogen gebeu ren. Bewust Er drijven nog vele tienduizen den zakjes gif In zee. Ockels wil weten hoeveel zakjes er nog zoek zijn en of die opgespoord kunnen worden. Bovendien moet de overheid ervoor zorgen dat het publiek bewust blijft van het gevaar. Het Kamerlid vraagt om de plaatsing van waarschu wingsborden bij de stranden. Van onze correspondent Wemeldinge - Op een banka gentschap van de NMS aan de Dorpsstraat in Wemeldin ge is woensdagavond een (mislukte) gewapende overval gepleegd Rond half acht kwam een man het op dat moment voor het publiek geopend zijnde banka gentschap, gevestigd in een boekhandel, binnen. Hij kwam daarbij oog in oog te staan met de kantoorhouder die in een re flex het wapen van de overvaller wist af te nemen. Hierna ontstond een worsteling en werd de overaller door de de kantoorhouder en diens te hulp geschoten echtgenote naar bui ten gewerkt. Inmiddels was ook het alarm in werking gesteld. De overvaller is te voet gevlucht met achterlating van het pistool. ■Ligt er maar een haartje dwars, dan annuleren ze al", beklaagt •en Zeeuwse recreatie-ondernemer vandaag in deze krant over •e afzeggingen van Duitsers vanwege de vondst van gifzakjes op stranden. „Overdreven berichtgeving op de Duitse tv", meent een ander. jaar laten we wel wezen. Het gaat om meer dan een haartje. Op "e Zeeuwse stranden zijn deze week al 234 zakjes gevonden. Elk Jt n bevat genoeg gif om een kind te doden. Is het dan zo gek ®t Duitse gezinnen de Zeeuwse en Hollandse stranden mijden? feiten liggen er nu eenmaal. Voor de kusten van Nederland r''ven nog tienduizenden gifzakjes en wie weet waar en ïar|neer die aanspoelen. Hoe vervelend dat ook voor de 'eeuwse portemonnee is. eelarid moet nu niet gaan klagen over de mentaliteit van de i itse vakantieganger en de Duitse media. Laat de recreatiesec- ?r liever aan haar klanten duidelijk maken dat zij er alles aan ,orn het gevaar tot een minimum te reduceren. Schone anaen vormen het kapitaal van deze provincie, jommel vrijwilligers op die de stranden in de gaten houden, ha j ^.moment kan er weer gif aanspoelen. Steek zelf de nden uit de mouwen, bel de Duitse tv. Laat zien dat Zeeland er es aan doet om de stranden schoon te houden. Het echtpaar De Kraker wordt na de overhandiging van de onderscheiding in de bloemetjes gezet. Marion Goldstein rechts legt alles vast op de gevoelige plaat. f0t0 camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - In 1944 gaf het echtpaar J. de Kraker en A. de Kraker-Hame link uit Hoek onderdak aan het joodse meisje Marion Goldstein. Als blijk van waardering kreeg het echtpaar giste ren in verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen de Yad Vashem Onder scheiding uitgereikt. Cultureel attaché Frida Yovel van de Is raëlische ambassade in Den Haag overhan digde de medaille en de bijbehorende oor konde. Op de penning staat de tekst 'Hij die een mensenleven redt, heeft als het ware de wereld gered'. „Het echtpaar heeft met gevaar van eigen leven en zonder eigen belang het meisje opgenomen. Erkenning van heldhaftigheid komt nooit te laat. Het joodse volk vergeet niet. Het is mij een voorrecht de gevoelens van ons volk op deze manier uit te druk ken", aldus Yovel. Op de Heldenmuur in Jeruzalem wordt tevens een plaquette aangebracht met de naam van het echtpaar De Kraker. Holocaust Het Yad Vashem Instituut in Israël is opgericht om de herdenking aan de slacht offers van de Holocaust en hun helpers levend te houden. Het instituut geeft als symbolisch bewijs van dankbaarheid van het joodse volk een onderscheiding aan de mensen die grote risico's namen om een joods leven te redden. Het echtpaar De Kraker gaf in 1944 onder dak aan het joodse meisje Marion Gold stein. Een man van de ondergrondse vroeg aan hen een joodse jongen op te nemen, maar een jongen tussen hun drie dochters zag het echtpaar niet zo zitten. Vandaar dat het Marion Goldstein werd. Het echt paar stond niet zo stil bij de gevaren, maar veranderde de naam van het meisje voor de zekerheid in Marianne Bloemendaal. Toen de oorlog was afgelopen, haalde de moeder van Marion haar dochter op. Ma rion is inmiddels getrouwd, woont in Am stelveen en heeft twee zonen. Ze heeft nog steeds contact met de familie De Kraker. Het is ook Marion geweest die met de suggestie kwam de Yad Vashem onder scheiding bij de Israëlische regering aan te vragen. Het echtpaar stemde hiermee in. De man van Marion sprak van een onder scheiding aan soldaten zonder uniform. „Die mensen waren op zichzelf aangewe zen. Ze pleegden verzet tegen een machtige vijand en namen dus veel risico. De opvang door het echtpaar De Kraker was meer dan aleen een veilige haven. Het was veel meer. Meneer en mevrouw De Kraker zijn als het ware pleegouders geworden van Marion. Ze gingen met elkaar om als familie. En dat gebeurt nog steeds. Zoiets is niet tastbaar." Van onze verslaggever Middelburg - Voor de op vang van getraumatiseerde vrouwen die slachtoffer zijn geweest incest of (sek suele) mishandeling is dringend een opvangcen trum nodig. De Middel burgse stichting Petra wil nog dit jaar zo'n trauma verwerkingscentrum op richten. „Vrouwen staan letterlijk bij mij op de stoep met de vraag om hulp", zegt M. van der Feen van de stichting Petra, die zich sinds 1973 bezighoudt met hulp aan (seksueel) mis handelde vrouwen. Volgens Van der Feen is het 'heel erg duidelijk' dat er dringende behoefte bestaat aan een traumaverwerkings centrum. „We krijgen heel veel telefootnjes van vrouwen die dringend hulp nodig heb ben. Moeders met zelf moordneigingen, vrouwen die zichzelf verminken." Trauma Sinds vorig jaar houdt de stichting 'verwerkingsweek- einden' voor vrouwen uit het hele land die met een trauma te kampen hebben. „Voor de vrouwen met een zwaar trau ma is zo'n weekeinde echter veel te kort", aldus Van der Feen. Onderzoek wijst uit dat één op de zeven vrouwen seksueel mishandeld is. De helft daar van heeft daar een trauma aan overgehouden. Vertaald naar Zeeland betekent dat dat al leen in deze provincie er een kleine 20.000 vrouwen mee te maken hebben. Geldbronnen Van de overheid verwacht de' stichting Petra niet veel. Blijf- van-mijn-lijf-huizen worden gesloten net als vestigingen van de Rutgersstichting. De stichting wil andere geldbron nen aanboren om het trauma verwerkingscentrum van de grond te krijgen. „We hebben een Platform Geknakt Riet. Deelnemers betalen honderd gulden per jaar. We willen een beroep doen op vrijwilligers en fondsen van bijvoorbeeld het Leger des Heils. Verder is er in april een grote landelijke actie om de vrouwenhulpver lening in het ziekenfondspak ket te krijgen." Lewedorp - De 68-jarige C. Verdonk uit Lewedorp is gistermiddag even na half één bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De vrouw reed met haar personenauto op de Postweg in Lewedorp door onbekende oorzaak tegen de achterkant van een tractor die op dat moment in gebruik was met het uitvoeren van egalisatiewerk zaamheden in de rechterberm. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 DEEL Politie-chef Bergen op Zoom: VERVOLG VAN VOORPAGINA De Regt verwacht op redelijke termijn een rapport. „Eerst de manier van onderzoek afspreken." De onderzoekers hakken hun werk in mootjes. Zij moeten van elk deel verantwoording aan De Regt afleggen, die vervolgens de voortgang bepaalt. „Mogelijk hebben we informa tie van Yvonne daarbij nodig. Ik weet het nog niet. Zonodig horen we haar ook." Vast staat dat regiochef Lut- ken direct van de resultaten van het onderzoek op de hoog te wordt gehouden. Evenals korpsbeheerder Brokx en bur gemeester A. van den Berg van Bergen op Zoom. Mevrouw Van den Berg: „Met openbare orde heeft het geval ogenschijnlijk niets te maken, zodat ik geen directe verant woordelijkheid heb. Burge meester Brokx is er als regio korpsbeheerder meer bij be trokken. Ik hou direct contact met hem." Een gelijke rol speelt de officier van justitie. Hij krijgt informatie en zet zich voorlopig niet actief in. De Regt heeft begin deze week op grond van sterke geruchten regiochef Lutken ingelicht. „Ik heb er pas dinsdag van gehoord." Gisteren werd bur gemeester Van den Berg op de hoogte gebracht, nadat een- landelijk ochtendblad op aan geven van drie onbekende po litiemannen de geruchten in de openbaarheid had ge bracht. 'Om de zaak niet in de doofpot te laten verdwijnen.' Het onderzoek naar mogelijke chantage zal niet simpel zijn, denkt De Regt. „Als er mensen van ons over de schreef zijn gegaan, zullen ze er niet mee te koop lopen. Aan de andere kant: het gerucht kan ook op niets zijn gebaseerd en niets opleveren. Het gerucht zou een luchtballon kunnen zijn." Het gerucht is zeker sterk ge noeg om alle politiemensen in de regio West- en Midden- Brabant via interne communi catie van de ontwikkelingen op de hoogte te houden. Van onze verslaggever Terneuzen - De Belgische automobilist die op 29 mei 1993 zijn auto in Hulst probeerde te parkeren, zal zich die dag waarschijnlijk zijn leven lang heugen. Tegelijk met hem kwam A. van P. uit Koewacht eraan en jawel, die wilde op dezelfde plek gaan staan. De Belg koos eieren voor zijn geld en reed door, op zoek naar een andere parkeerplaats. Van P. was schijnbaar nog niet klaar met hem, want hij kwam met hoge snelheid achter de Belg aan. Tot diens grote schrik reed hij tegen bumper van zijn auto aan. Een eind verder wilde de man de schade controleren, maar kon Van P.'s auto ternau wernood ontwijken toen die op hem inreed. Poging tot doodslag luidde dan ook de beschuldiging voor Van P., die gisteren voor de politie rechter in Terneuzen stond. Daarmee was de zaak nog niet gedaan. Verschillende omwonen den hadden gezien hoe Van P. en zijn passagier R.C. uit Koewacht op de man insloegen, hem schop ten en tegen zijn auto trapten. Er kwam dus voor beide verdachten openlijke geweldpleging bij, en voor Van P. ook nog vernieling. In nevelen Van P.'s herinnering aan het in cident waren in nevelen gehuld, want drie uur na de gebeurtenis sen bevatte zijn adem nog 590 microgram alcohol. En dat was het meteen vierde feit waarvoor hij gisteren terecht stond. Officier van justitie Van der Lende-Mulder Smit, kreeg niet genoeg bewijsmateriaal bij el kaar om poging tot doodslag te bewijzen. Maar ze was er, op grond van getuigenverklaringen, wel van overtuigd dat poging tot zware mishandeling had plaats gevonden, evenais de andere fei ten. Tegen Van P. eiste ze vijf maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk, een rijontzegging van zeven maan den, waarvan drie voorwaarde lijk en verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto. Te gen C. eiste ze een boete van 500 gulden. Die laatste eis nam politierech ter Kool over, maar van die tegen Van P. haalde hij heel wat af. Hij vond het bewijs voor poging tot zware mishandeling niet bewezen omdat de Belgische automobilist daar niets over had gezegd in zijn bij de politie afge legde verklaring. Hij sprak Van P. wat dat betreft vrij. De geweldpleging en de vernie ling achtte hij wel bewezen en legde daarvoor twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf op en een boete van 500 gulden. In verband met een procedure fout sprak hij Van P. vrij van rijden onder invloed. Tem slotte besloot hij dat de man zijn auto terug mag hebben. j Van onze correspondent Goes - De 29-jarige A. Kievit is bij een brand in haar wo ning aan de Couwervestraat te Goes om het leven geko men. _l Twee kinderen van de vrouw ontdekten gistermorgen het le venloze lichaam van hun moeder aan in de woning. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een in brand geraakt televisietoestel. Dat ging ge paard met een hevige rooktont- wikkeling. Middelburg (anp) - Geknakt Riet. Zo heet het nieuwe tijd schrift voor traumaverwer king, dat vooral bedoeld is voor vrouwen die seksueel zijn misbruikt. „Die vrouwen zijn vaak geknak te persoonlijkheden, ze zijn echt kapot, vandaar deze naam", zegt hoofdredactrice en psychologe Marrie van der Feen uit Middel burg. Vandaag wordt het eerste nummer van het kwartaalblad overhandigd aan de Middelburg se wethouder Smitskamp. Samen met haar collega Franci- ne Albach heeft ze het initiatief genomen tot dit tijdschrift, dat een uitgave is van hun stichting Petra. Die stichting bestaat al sinds 1973 en biedt hulp aan vrouwen met een trauma, met name aan incestslachtoffers, maar ook aan anderszins mis handelde vrouwen. Van der Feen, zelf slachtoffer van incest, gaf begin vorig jaar een inter view op de televisie. Daar kwa men talloze reacties op. Samen met Albach besloot ze traumaverwerkingsweekeinden te organiseren voor vrouwen die seksueel zijn misbruikt. Daarbij hebben ze de steun van twee klinisch psychologen, een arts, pastoraal werkers en ervarings deskundigen. „Die zijn ook hard nodig. Er zijn veel armen nodig om te troosten." Per weekeinde komen dertig tot vijftig vrouwen bij elkaar op een geheim adres. „Ze moeten zich veilig kunnen voelen." Ze vinden steun bij el kaar en maken vrienschappen. Dat geeft hen weer kracht. Albach schreef in november vo rig jaar een dissertatie over de emotionele gevolgen van incest. Ruim de helft van de incest slachtoffers is getraumatiseerd. De overige helft heeft geen klachten, aldus het onderzoek, vertelt Van der Feen. „We heb ben veel informatie en stuitten erop dat in de hulpverlening weinig wordt gedaan aan trau maverwerking." De telefoon staat niet stil, zegt ze. „Ik krijg continu telefoontjes uit het hele land van vrouwen die in nood zitten. Veel oudere vrouwen, maar ook jongeren bel len. Vaak praten ze voor het eerst over wat hen is overkomen. Het zijn lange gesprekken." In de reguliere hulpverlening worden misbruikte vrouwen vaak onvoldoende opgevangen, is haar ervaring. „Veel vrouwen zijn al bij de Riagg geweest. Een vrouw, die meerdere persoon lijkheden in zich bergt (MPS), vertelde bijvoorbeeld dat haar therapeut het niet aankon. Op het laatste weekeinde hadden we vier vrouwen met MPS. Dat geeft al aan dat zulke vrouwen geen hulp vinden. Dat ligt niet alleen aan de hulpverleners, waar ook goede onder zitten. Die vrouwen zijn moeilijk te helpen. Ze breken vaak zelf het contact af en zwerven rond." Uit de reacties blijkt dat de getraumatiseerde vrouwen veelal in isolement zitten, zegt ze. „Ze missen hun familie, want als je vader je heeft misbruikt, komt vaak de klad in de contacten met familie. Ze zijn erg eenzaam." Vaak hebben de vrouwen te ma ken met onbegrip uit hun omge ving. Angsten, nachtmerries, concentratiestoornissen, seksu ele problemen en soms ook suïci daal gedrag zijn gevolgen van misbruik. Er is meer voorlichting nodig, vindt ze. „Er is grote behoefte aan kennis. Traumaverwerking is een in ontwikkeling achterge bleven kindje in de psychiatrie." In het blad zullen professionele deskundigen aan bod komen, zegt ze. In het comité van aanbe veling van het tijdschrift zitten onder meer hoogleraar seksuolo gie J. Frenken en E. Romme, psychotherapeut van het Cen trum '40-'45. Het eerste nummer behandelt het onderwerp 'seksuele gevol gen van incest'. „Er is zó veel ellende in die huwelijken. Dit is echt een hot item." Verder moet het blad ook een klankbord vor men door herkenning en uitwis seling van ervaringen. Vrouwen kunnen er gedichten en persoon lijke verhalen in schrijven. Ge knakt Riet (de naam is ontleend aan een bijbelcitaat van de pro feet Jesaja) komt vooralsnog uit in een oplage van duizend. Het is de bedoeling dat het ook in de kiosk komt. „Je mag geen slachtoffer zijn èn moet sterk zijn, scoren. Dat is de tendens", zegt ze. „Maar je bent ook wat, al zit er een deuk in je. Deze vrouwen zijn vaak sterke overlevers. Het vergt heel wat om aan de bel te trekken."

de Stem | 1994 | | pagina 13