Het alibi van de worst en de fles Winnie Mandela terug in de arena D Paniek in Tsjechië: de adel komt terug! h" bestem Sekshongerige Britten kampen met Victoriaanse erfenis Bel nu snel! (75cpm) BUITENLAND A7 Paleispraat UARI 1994 M otors ear tt-pack. s.mach. I tel irlmes nnell k co toil central s dutch s roebuck south, pa c co inc. Iers d techn. tinghouse -an corp Iworth 61 6ft 48% 48 84% 85V, 56% SS« 99% 9ft an 115% in, 36'/. 3SH 80 9ft 39 30 24% 25 108% I® 53% Sly, 24% 2ft 66% 67% 42% 42 66% SOU 14 H 15% 15» 25% a ud ewarkt 23,740-24,340 per kg. erkt 25.940 per kg. Iver er onbewerkt 290-360 per kg, erkt 400 laten per kg. vk vorige koers sk slotkoers gisteren laten b bieden ex claim gedaan/bieden d ex dividend f gedaan/lalen g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend "2 526 352 300 330 335 279 231 500 1000 2844 233 580 1017 310 421 1352 215 304 295 1662 2,80 1,70 b 4,30 1,50 8,10 b 4,30 a 1,20 0,80 5,00 7,20 4,80 3,00 a 9,50 1,80 3,20 4,40 a 6,10 8,50 3,50 1,50 6,30 a 2,50 1,50 3,00 a 2,00 7,40 3,50 a 1,90 0,90 3,40 4,00 b 4,70 2,70 1,30 0,60 I,70 II,70 0,70 a 2,20 1,80 a 3,40 3,00 2,00 0,80 6,50 b 17,00 0,30 a 2,00 0,80 9,24 2,90 1.90 4,30 1,80 9,20 4,10 1,40 a 1,00 5,60 7,80 5,30 3,40 9,70 1,30 2,20 3,50 5,00 7,70 2,60 1,40 5,00 2,20 2,00 3,50 2,50 7,60 4,00 2,00 0,90 4,00 3,00 b 5,10 2,80 2,40 1,30 2,70 12,00 0,24 2,00 1,47 3,40 b 2,90 a 1,80 0,70 a 6,20 b 16,20 b 0,40 2,10 0,90 9,38 a Ilvertentle geldig vanaf 2.94 t/m 8.2.94 lang do voorraad strekt )swi)Zigingen voorbehouden zelfklevend fotoalbum Jev div.soorlen mm Diaprints mat 13x18 vankeinbeeld t.A ook glanzend f|ÏJ I 4r99 I Diafilm ontwikkeling OSS 3£9 ba £99 mmrn Kleurenfoto's van negatief mat glanzend wm A 113X18 -Kil £69 blijvend goedkoop!! TIKKELTJE ondeugend, apart met ondeug. meisjes Bel nu 06-9776 (IQOcpflj, 'NIEUW: Direkt 'n leukrnS-j e aan de telefoen! Bel 06-9500 (75cpm) HOMO-direkt-apart: zoeki1 'n hete knul (sexgespw Bel 06-9830. Nu 50 cpn# Rijpe Vrouwen kontakt 06-9616 Bel voor Sexkontakt 06-9602 Sexplezier voor Twee 06-9701 Meisje aan de telefoon. 06-9503 Snel Sexkontakt: 06-9665 Vrouwen uit de regio 06-9710 Direkt 'n meisje 06-9880 DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 jooronze correspondent Bob van Huët Londen - Van de Franse ex-president Valery Giscard j'Estaing weten we dat hij op een ochtend een merk waardige botsing had met een Parijse melkboer. Over waar de presidentiële limousine op het vroege uur uandaan kwam bestaat weinig twijfel. Maar niemand jie het VGE zou verwijten, wat presidenten buiten kantooruren uithalen is hun zaak. john Major geniet zulk vertrou- jen kennelijk niet. De Britse iremier moest vorig jaar met echtzaken dreigen om een einde maken aan hardnekkige ge- uchten dat hij een oogje had op Ie mevrouw die op 10 Downing Kreet al jaren de catering doet. iet jaar is nog geen maand oud if een ongekende reeks onthul- iagen over buitenechtelijk rela tes en onwettige kinderen van :onservatieve ministers en ka- nerleden hebben de Britse rege- ing serieus in moeilijkheden ge- iracht. Seks beheerst weer eens le politieke agenda en heel de latie geniet mee. Britse schan- laalkranten danken hun oplage zoor een groot deel aan smeuïge irtikelen over overspelige be roemdheden en dominees, en aan ie halfnaakte stoeipoezen op pa gina drie. schijnbaar onverzadigbare jer van de eilanders naar :eks en schandaal moest deze week worden gestild met een Duitse worst (18 centimeter) en een fles wijn van onbestemde lerkomst. Heel het land smulde yan deze attributen die door BBC's EastEnders actrice Gilli an Taylforth (de blonde Kathy Beale) op ongebruikelijke wijze waren gehanteerd. Helaas voor was een vriend zo lollig geweest haar krolse prestatie fast te leggen op een achteraf wel zeer kostbare video. De zaak Taylforth is de voorlo- elimax voor de Britten van al opwindende januaridagen vol sex, leugens en video. De worst haalde zelfs het vroege avondjournaal van ITV en ging voor een item over het economi sche herstel. Kwaliteitskranten beschreven het suggestieve spel van de actrice op hun voorpagi na's. De tabloids ontdekten hy- per-hypocrisie, want terwijl ze schande spraken van Gillians 'schunnigheid" drukten ze wel prominent foto's af van de span nendste videomomenten. De worst bleek een prachtig ali bi want de Duitse hap was toch heus opgevoerd als verrassende bewijstuk door de advocaat van The Sun in het proces dat me vrouw Taylforth tegen de krant had aangespannen. Ze was naar de rechter gestapt vanwege 'aantasting van haar i naam' in een ander schan- twee jaar geleden berichtte de krant hoe de actrice en haar vriend door de politie waren be trapt op orale seks langs een uitrit van de snelweg, Gillian Taylforth hield vol dat de agent het verkeerd had gezien. Ze deed aan pijnstillende massage rond le opgezwollen onderbuik van laar partner- Vette seks Buikpijn of niet, heel het land genoot van het absurde proces dat op de voet werd gevolgd door de media, inclusief de keu rige BBC. De worst werd alom geserveerd als vette seks aan een volk dat nog steeds worstelt met de dubbele moraal van Victo riaanse preutsheid en een voor liefde voor platte seks of meeste ressen met zweepjes. Met betrekking tot het laatste ging onderzoeker-schrijver Paul Ferris te rade bij de Amsterdam se seksexporteur Charlie G.. In Ferris vorig jaar verschenen standaardwerk 'Sex and the Bri tish' zegt G. het zo: „Zoals je weet is afranselen een superspe cialiteit bij de Engelsen. Wippen is bij hun niet toegestaan, maar een flink pak slaag geven wel. Engelse seksbladen staan er vol van." Paul Ferris voert de zogenaamde Britse schuchterheid rond seks minder terug op religieuze gron den dan op de vrees van de gevestigde orde voor aantasting van waarden die op den duur zou kunnen leiden tot ontwrich ting van de (klassenmaatschap pij- Taboe Evenals hun regeerders weten de meeste Britten maar moeilijk om te gaan met seks. Worsten mo gen weliswaar worden verkocht, maar expliciete naaktscènes op de buis, homofiele relaties onder de 21 jaar en anale seks tussen man en vrouw zijn in het Groot- Brittannië van John Major nog steeds taboe dan wel wettelijk verboden. Seksuele voorlichting op scholen brengt ouders en leraren ieder jaar weer in gewetensnood, met name in landelijke streken. Het is daarom niet verbazingwek kend dat Engeland het hoogste aantal tienerzwangerschappen in Europa heeft. Bijna 8500 meisjes onder de zestien en 115.000 onder de twintig raken elk jaar in verwachting. Relatief drie keer meer dan in Nederland. In het verlengde daarvan heeft Groot-Brittannië ook de meeste eenoudergezinnen binnen de Eu ropese Unie, 1,3 miljoen, ofwel in een op de vijf Britse gezinnen staat de moeder of vader er alleen voor. Het was mede hierom dat de Conservatieve regering haar wervende slogan 'back to basics' introduceerde. De luidkeels ge ventileerde terugkeer naar de basiswaarden van de 'goede Britse moraal' (met het gezin als hoeksteen van de samenleving) viel helaas moeilijk te rijmen met de slippertjes van ondermi nisters, staatssecretarissen en kamerleden. Die dubbele moraal waarmee zo- velen op dit eiland kampen kun je aantreffen in de huiskamer bij vrienden of buren. Van alle vie zigheid die Nederland exporteert wordt schande gesproken, maar voor de zogeheten 'Lovers Gui- de'-video's schaamt niemand zich. Vorig jaar werden in Groot-Brit- tannië ruim een miljoen van deze zogenaamd educatieve seksvi- deo's verkocht. Ze liggen bij de krantenboer of bij de kruidenier en gaan over de toonbank als een soort primaire levensbehoef te. Een andere indicatie dat aan de Victoriaanse kuisheid rammelt Zo beeldde de New States man John Major af, met op de achtergrond zijn veronderstel de minnares, de vrouw die al jaren de catering doet op 10 Downing Street. foto epa geven de Britse telefoonrekenin gen. Exploitanten van 06-nummers streken vorig jaar een slordige 180 miljoen gulden op. Van seks uitpuilende kranten als Daily Sport en Sunday Sport verdienen aan alleen al aan klei ne advertenties voor 'adult phone services' meer dan een miljoen gulden per maand. Transmissie c od e Tot 1967 was homoseksualiteit misdrijf in Groot-Brittannië waarop maximaal levenslang stond. Alan Turing, die als wis kundige een belangrijke bijdrage had geleverd aan de ontcijfering van de militaire transmissieco des van de nazi's, werd in 1951 aangehouden op verdenking van 'handelingen van groot onfat soen met manlijke personen'. Vanwege zijn staat van dienst kreeg Turing een voorwaardelij ke straf en moest hij zich onder medische behandeling stellen. Drie jaar later pleegde de ano nieme oorlogsheld zelfmoord. En weer die dubbele moraal, want terwijl Londen aan de ene kant te boek staat als het cen trum van de Europese homocul tuur (met speciale restaurants, boetieks, clubs en zelfs een ho mofiele voetbalclub 'FC Stone wall' die uitkomt in competitie verband) kent juist Engeland de strengste homowetgeving binnen de Europese Unie. Homoseksuele betrekkingen beneden de 21 zijn verboden. De laatste zes jaar werden 164 Britten veroordeeld wegens seks die in de meeste Europese landen wordt getole reerd vanaf 16 jaar. Op dit moment wordt door een lobby van moraalridders alles in het werk gesteld om een wets- wïjzing tegen te houden die de Engelsen in de pas zou brengen met de EU. Premier Major was aanvankelijk voorstander van verlaging van de seksuele meer derjarigheid voor homofielen maar werkt nu aan een compro mis vanwege oerconservatieve Tories die zich hebben vastgebe ten in 'back to basics'. Een wetenschappelijk onderzoek naar het seksuele gedrag van de eilanders is tot voor kort nooit gedaan. En als het aan Margaret Thatcher had gelegen was het ook nooit uitgevoerd want in haar laatste regeringsjaar annu leerde de 'IJzeren Dame' de eer ste grote studie. Naar verluidt omdat Maggie en een aantal van haar ministers, onder wie Doug las Hurd, geen behoefte had aan 'cijfers die een toename van overspel en homoseksuele rela ties zouden bevestigen'. Dankzij sponsoring van de onaf hankelijke Wellcome Trust is het onderzoek inmiddels toch uitge voerd. 18.876 Britten werden in detail gevraagd naar hun seksu ele activiteiten. Een verrassende uitkomst was dat Britten hele maal niet zo overspelig zijn als in de tabloids was gesuggereerd. Een op de twintig Britse mannen heeft een buitenechtelijk avon tuur. Of die ene toevallig minis ter was vermeldt de studie niet. tloor Ton Loots lorig jaar gaf geen welden kend mens nog een stuiver ror de politieke carrière van Vinnie Mandela. Na een ver- lordeling door de rechter we- (ens betrokkenheid bij ont roering, een reeks schandalen in de geruchtmakende schei- kng van echtgenoot Nelson Handela, werd zij gedwongen I haar openbare ANC-func- ies op te geven. 'anuit het niets vocht Winnie erug. In december werd ze, met 92 van de 560 stemmen, geko- en tot voorzitter van de machti- Vrouwenliga binnen het ANC a tot veler verrassing werd ze 'orige week officieel in ere her teld. Ze bekleedt een positie diter ex-man Nelson en andere lootheden van de partij. II nuchtere bewoordingen Makte Nelson Mandela de co w-back bekend van de vrouw an wie hij nu al twee jaar ^scheiden leeft. „Mrs. Mande- a" zoals hij haar noemde, „is ïkozen als nummer vijf van de oorlopige kandidatenlijst van Afrikaans Nationaal Congres ANC)." De 'moeder van de na- ja is terug in de politieke arena. jr' hoe. Op de definitieve lijst, ha afgelopen week werd vastge steld, is Winnie een 31e plaats ;°ebedeeld. ^aar verwachting zal het ANC ®at ruime meerderheid de ver- bezingen van 27 april winnen en .ïgt Winnie misschien wel een ■tenisterspost in een nieuw kabi- pet, waarvan Nelson de beoogde Premier is. Het paar zou dan in ieder geval politiek herenigd Z1)n. President De Klerk is daar teet rouwig om. Zijn Nasionaie "artij zal niet aarzelen Winnie's wandaden tijdens de verkie- a®gscampagae te gebruiken als a®-ANC-prcpaganda. e ANC-top ziet dat gevaar wel maar accepteert de kandidatuur van Winnie door de 'diep gewor telde democratische cultuur' van de organisatie. Nelson omschreef het als volgt: „Als het volk be sluit haar, ondanks haar crimi nele verleden, naar het parle ment te sturen, moeten we dat accepteren. Wij geloven in het oordeel van de mensen." Volgens de grondwet mogen Zuidafrikanen, die een strafblad hebben, geen zitting nemen in het parlement. In dit geval kan het toch, omdat het ANC de misstappen van Winnie kwalifi ceert als politieke misdaden, be gaan als onderdeel van de strijd tegen de apartheid. Bont Winnie heeft het inderdaad erg bont gemaakt. In 1991 veroor deelde het Hooggerechtshof in Johannesburg haar tot zes jaar wegens betrokkenheid bij de ontvoering en mishandeling van vier jongens, waarbij Stompie Seipei gedood werd. In hoger beroep werd haar aandeel in de mishandeling niet bewezen en de straf teruggebracht tot een geld boete en een voorwaardelijke straf. Tussen de rechtzaken 5oor kwa men allerlei schandalen aan het licht. Geruchten over drank- en druggebruik zijn nooit helemaal ontzenuwd. De verhouding met haar 30-jarige minnaar Dali Mpofu en bewezen misbruik van ANC-fondsen haalden dagen lang de voorpagina's. De Mandela-mythe lag definitief aan scherven. Het echtpaar gold jarenlang als een toonbeeld van eerbaarheid en rechtschapen heid, van elkaar gescheiden door een verderfelijk regime. Een re gime dat Winnie's toch al moei lijke leven, vrijwel onmogelijk maakte. Jarenlange pesterijen en intimidaties leiden tot een steeds militantere opstelling van Win nie, die uiteindelijk, midden ja ren tachtig, resulteerden in een gevangenschap van zeventien maanden wegens negeren van banning orders. In haar autobiografie 'Een stuk van mijn ziel' legt Winnie uit hoe dat haar leven blijvend beïn vloed heeft. „Tijdens mijn ge vangenschap is er iets met me gebeurd. Het was iets heel onge woons, ik heb mezelf daar ont dekt als iemand die anders was geworden. Tegenwoordig weet ik dat ik zou schieten, wanneer iemand voor me zou opduiken met een geweer in de hand. Ik zou schieten, onverschillig of het nou een man, vrouw of kind zou zijn." Deze persoonlijke ervaringen kwamen in conflict met de rol die zij moest spelen voor haar invloedrijke, gedetineerde echt genoot. Zij die had leren haten en verbitterd was moest dag in, dag uit, Nelsons verdraagzaam heid uitdragen. Haar dubbelrol speelde ze professioneel en waardig. Ze kreeg de wereld aan haar voeten door haar ingetogen minachting voor het regime. Maar haar eigen persoonlijkheid liep schade op en raakte enigs zins gespleten. Winnie ging zich omringen met desperate, kansloze types die waren opgegroeid in de sloppen wijk, temidden van bloedige straatrellen en evenredig politie- geweld. Velen hadden nooit een school van binnen gezien. De radicale aanpak mondde uit in de inmiddels berucht geworden toespraak, waarin zij de zwarten in bedekte termen opriep tot brandend geweld. „We zullen het land met lucifers en halsban den bevrijden." De woorden ontketenden een reeks van moorden waarbij zwarte verklikkers autobanden kregen omgehangen, met benzi ne werden overgoten en in brand gestoken. De in ballingschap le vende leiding van het ANC ver oordeelde de redevoering fu rieus, maar kon niet verhinderen dat de 'halsband' een beproefd middel bleef om politieke tegen standers uit de weg te ruimen. In toenemende mate kreeg Winnie last met haar dubbelleven en zocht ontspanning in drank en drugs. Winnie zakte diep, maar vocht terug met een bewonderens waardige vastberadenheid. In stilte, ver weg van de publiciteit die haar ooit groot maakte, Een strijdbare Winnie Mand"ia op een ANC-bijeenkomst. foto ap bouwde zij aan een nieuwe toe komst. Zij werkte op plaatsen waar haar populariteit niet was gedaald, onder de allerarmsten in de townships als Phola Park. Terwijl andere ANC-ers de op gestroopte mouwen verruilden voor keurige kostuums van de onderhandelaars, versterkte Winnie haar positie onder de traditionele aanhang. Ze ver scheen nog slechts in het open baar aan de zijde van radicalen. Haar imago als 'kampioen van de armen' verstevigde zij door in artikelen de ANC-elite aan te vallen. De partij-top kroop vol gens Winnie, tussen de zijden lakens met de Nasionaie Partij 'om te genieten van de nieuw ontdekte luxe'. De Nasionaie Partij is intussen al begonnen met de zwartma king van het ANC. In paginagro te advertenties plaatsen zij foto's van Winnie in camouflage-pak en met gebalde vuist. Eronder staat de tekst: „Na 27 april kan mevrouw Mandela uw minister van Wet en Orde zijn, of zelfs van Jeugdwelzijn." Winnie sloeg in haar eigen stijl keihard terug: „President De Klerk heeft in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede aanvaard met handen 'die drui pen van het bloed van onze men sen'." Winnie is terug waar ze vindt dat ze thuishoort. Vorig jaar was ze nog een emotioneel wrak en was haar politieke necrologie ge schreven. Haar rentree is, zoals alles bij Winnie, controversieel en wonderbaarlijk. Ze splijt het ANC in tweeën. Sommige jui chen en anderen vrezen het erg ste. Tegenstanders wijzen erop dat het ANC Winnie's kracht heeft onderschat. „Nu zij weer macht heeft, kan niets haar meer stoppen. Het liefst zou zij haar man opvolgen bij diens dood of pensionering. Desnoods als pre sident," zei een ANC-kaderlid onlangs. e jaarlijkse briefing aan buitenlandse correspondenten door de persoonlijke secreta rissen en opperpersvoorlich- ters van koningin Elizabeth en van kroonprins Charles is bijna net zo boeiend als een dood schaap. Zelden maak je nog bijeen komsten mee waarop zo we reldvreemd, ontwijkend, kleurloos en formeel wordt gesproken. De tot drie maal toe herhaal de waarschuwing dat de ko ninklijke spreekbuizen hier absoluut 'off the record' pra ten lijkt na een uur zielloze paleispraat nog het meest op een flauwe grap. Want wat is de boodschap die voor 1994 als 'achtergrondin formatie' aan de overzeese media wordt geserveerd. Sa mengevat luidt die dat het de Windsors en de Britse monar chie weer veel beter gaat, dat de onderdanen overlopen van liefde voor hun royals en dat het hoofdzakelijk aan de Brit se schandaalpers ligt wanneer er van die betreurenswaardige misvattingen zijn. En zonder blikken of blozen suggereert hare majesteits spreekbuis dan dat de open stelling van Buckingham Pala ce voor het publiek (vorig jaar) een volkomen onbaat zuchtig gebaar was. Dat de inkomsten veel geld in het laatje brengen voor de dure restauratie van het door brand beschadigde paleis Windsor Castle klinkt nu op eens als een toevallige bij komstigheid. Waarom is Buckingham Palace dan niet veel eerder open gesteld voor het publiek, vraag je je af. Idem dito wat betreft de in komstenbelastingen die ko ningin Elizabeth sinds een jaar betaalt. Als je net van een andere planeet was aan gekomen en midden in deze uitleg van haar secretaris viel kon je denken dat de vorstin heel lang heimelijk smachtte naar het populairste formulier van de fiscus. Waarom heeft ze dan niet veel eerder betaald? Onvrede bij de onderdanen over haar uitzonderingspositie en druk vanuit de publieke opinie wa ren hooguit 'mede' van in- vloed geweest bij het konink lijke besluit, zo wordt tenslot te toegegeven. Dan maar de agenda. We mo gen melden dat de Noorse koning Harald deze zomer langskomt evenals president Robert Mugabe van Zimbab we. Koningin Elizabeth en prins Philip maken dit najaar een trip door het Caraïbische gebied. Ze zullen daarbij on der andere het 7020 inwoners tellende eiland Anguilla aan doen, vlak bij Sint Maarten. Anguilla vinden de koninklij ke spreekbuizen wel een spe ciale vermelding waard. Dit volslagen onbetekenende ei landstaatje rebelleerde enige jaren geleden namelijk tégen plannen van lokale leiders om de Commonwealth te verlaten en koningin Elizabeth af te zweren als staatshoofd. De Windsors mogen op Anguilla daarom een ouderwets ont haal tegemoet zien, ongeveer zoals ze gewend waren in die goede oude jaren vijftig en zestig. De tijd waarin sommige pa- leisvoorlichters kennelijk nog steeds leven. Door Stevo Akkerman Praag - Waar het uiteindelijk allemaal om gaat is de Slag op de Witte Berg, anno 1620. Die slag hebben de Tsjechen de afgelopen zeventig jaar met terugwerkende kracht alsnog gewonnen en dat willen ze zo houden ook. Want het blauwe bloed doet volop mee in de restitutie-race die na de val van het commu nisme is ontstaan. Eerst vra gen ze om een herstel van hun Tsjechisch staatsburgerschap. Daar hebben ze vanwege hun opstelling tijdens de oorlog (toen velen van hen kozen voor de Duitse nationaliteit) weliswaar meestal geen recht op, maar er worden uitzonde ringen gemaakt. Omdat de adel geld en aanzien vertegen woordigt, zaken die de jonge Tsjechische republiek goed kan gebruiken. Zo zijn volgens de Rude Pravo tweehonderd individuen toch weer Tsjech geworden, tegen alle regels in. En deze mensen, met namen als Waldstein, Cernin, Buquoy en Blücher, claimen nu hun kastelen en landerijen terug. Rude Pravo: „Het kadaster in Semily, Oost-Bohemen, gaf 90 hecta res land terug aan Karl Wal- derode, die in 1939 koos voor het Duitse staatsburgerschap en diende in de Wehrmacht! En dat is nog maar het begin. Er zijn in 1947 niet minder dan 514 kastelen geconfis- ceerd van 'Duitsers, Hongaren en verraders en vijanden van de Tsjechische en Slowaakse naties', zoals het heette in de zogeheten Benes-decreten. Veertig daarvan zijn sinds 1989 teruggegeven aan de oor spronkelijke eigenaren, van de rest staat een groot deel op het punt teruggegeven te worden. Daarbij gaat het lang niet al tijd om adel met een nazi-ver leden, maar wel om erfgena men van de vroegere Oosten rijkse overheersers. Voor de Tsjechen is dat erg genoeg. „We hebben het communisme niet verslagen om de adel weer in het zadel te helpen", zegt Milos Zeman, voorzitter van de sociaal-democratische par tij. En een woordvoerster van de communisten zelf, die als partij nog steeds onder die naam actief zijn, merkt op dat 'de voorvaders van degenen die nu zo hard roepen dat ze Tsjechisch zijn, hun eigen dommen verkregen door dief stal na de Slag op de Witte Berg'. Het zijn niet alleen linkse par tijen die zich zorgen maken. Ook premier Vaclav Klaus is ongerust. Hij heeft zijn minis ter van binnenlandse zaken om een lijst gevraagd met de namen van leden van de voor malige adel die onlangs het Tsjechische staatsburgerschap hebben verkregen. Of zo'n lijst geproduceerd kan worden is nog maar de vraag, aangezien er in Tsjechië sinds 1918 hele maal geen adel meer bestaat. Ze staan daarom op hun ach terste benen nu blijkt dat de overwinnaars van toen - de katholieke Habsburgers en hun adellijke handlangers - bezig zijn aan een sluipende come-back. Het was de Rude Pravo, vroe ger de spreekbuis van de com munistische partij, thans 'on afhankelijk links', die de zaak aanzwengelde: de adel, die wij dachten definitief te hebben verslagen, steekt weer de kop op. Sterker nog: adellijke fa milies, vaak van niet al te Tsjechische afkomst, zijn be zig hun voormalige bezittin gen terug te claimen. Ze azen op kastelen, burchten, land huizen, bossen. En ze krijgen ze soms nog ook! Dit bericht was te alarmerend om zomaar als neo-communis- tische propaganda naar de prullenbak te kunnen worden verwezen. Tot op regeringsniveau werd het aangekaart en sindsdien buigt men zich erover, zeer ernstig. In het geding is de Tsjechische geschiedenis en de Tsjechische volksaard; er is niets dat daar mee meer op gespannen voet staat dan een Duitstalige, katholieke adel die op jacht zou zijn naar vroegere bezit tingen. Is daar dan sprake van? Ja. Tsjechië wordt wel het 'meest- kastelen-dichte land' van Eu ropa genoemd. Exacte getallen zijn niet bekend, maar het moeten er meer dan tweedui zend zijn. De rijkste daarvan behoorden tot Oostenrijkse vorsten, graven en baronnen, die vanaf 1620, toen de Habsburgers een einde maak ten aan de protestante opris pingen van de Tsjechen, de scepter zwaaiden over het land. Ze deden dat op zo'n onvrien delijke manier, dat het af schaffen van de gehele adel stand een van de eerste priori teiten was toen de Tsjechen in 1918 (samen met de Slowaken) hun onafhankelijkheid bereik ten. Titels waren voortaan verboden. Na de tweede wereldoorlog ging daar nog een schepje bo venop: vanwege heulen met de Duitse vijand werden hele adellijke families het land uit gegooid. Hun bezittingen wer den genationaliseerd. Met dat gene wat nog aan adellijkheid overbleef, wisten vervolgens de communisten wel raad. Er bleef zo goed als niets van over. De schande van de Witte Berg was gewroken. Maar niet voor eeuwig, zo heeft de Rude Pravo uitgevon den.

de Stem | 1994 | | pagina 7