Personeel Fokker in verwarring 6,0% Rente. De allerhoogste van Nederland. 06-8822 KORT Kippen op de vijfde verdieping KPN ongeduldig voor beursgang Metaalindustrie kan alleen overleven met lagere kosten Vakbondsbestuurder Van Bers: Gevolgen crisis geheel ongewis destem ECONOMIE A5 lompen voor okker zestig procent te duur Ook in 1993 veel fietsen verkocht ECONOMIE KORT ARI 1994 A4 'neUo' Jakoetsk ezdije (Vergelding) erische Jakoetsk als geld over de brug een cassettebandje half miljoen gulden niet betaald, dan lektriciteitacentrale, "jzelaars zijn gisteren aange- personen die ze in te strijken. De twee nman uit de noord- em, zijn echtgenote, e dwongen de man seta, bijna 270,000 werden vier van de len, door het hoofd isten te ontsnappen ou vermoord Russische uitgeverij meer het werk van n Moskou vermoord, kogel in het hoofd hij vanuit zijn huis che media gisteren, aan de orde van de acten met de maffia, ruil voor protectie, emja is Doebov de oor de maffia. Het 7-jarige zoon onder n. etnam op' ten het Amerikaanse fen. Verwacht wordt maken, meldden de dag,Functionarissen eel nog geen besluit en. De opheffing van t. De afgelopen twee 'n besluit uit de weg esoverieg n het eens over de cht van regeringseen- Unita, heeft VN-be- over de politiemacht t. Problemen die nog an machtsdeling, het de Verenigde Naties ïovski se politie heeft een Deutsche Liga (DL), nteraad van Keulen, rkt een demonstratie e nationalistenleider n dit weekeinde in a-rechtse partijen uit visum aangevraagd. :t niet heeft minister ;ezegd. Nu Zjirinovski door; ook niet op een Zweeds strand Koerdische vluchtelin- het Zweedse eiland sche staten. Het is de 92 om vluchtelingen :he staten of Rusland. vluchteiiagen goede ïiten denken trouwens kkelen van honderden naar Zweden zit. swachters teren Alfonso D'Anna twee rijkswachter en straf wordt in België Iwangarbeid. D'Anna li 1992 dood op een k-Namen nabij Hoei. 20 jaar dwangarbeid wen toeristen ben gisteren gezegd dat riaten voor hun eigen zesteerdere het land te' ■r wreed en sterk zullen i'at el-Islamiyya die in oepering liet vorig jaar iarna militanten toeris- dertig buitenlanders gedood. Voordat de waren al drie toeristen /an onze verslaggever Amsterdam - Onder het personeel van Fokker heerst ijote verwarring en onzekerheid over de toekomst. Op 2 februari moet de tijdelijke voorzitter van de Raad van jestuur ir. R. van Duinen zijn nieuwe voorstellen voor komende reorganisatie voorleggen aan de Raad van jommissarissen. toto epa een gezond leven ind te wensen, de eerste keer dat llo' is wordt gesto- 98 namen Franse t Jezuskmd mee als eld keerde toen uit ar de kerk terug en de deur, zo wil de lat zegt districtsbestuurder P. an Bers van de Industriebond kv. Gisteren overlegde Van {rs met het vakbondskader bij Okker. bt die 12e februari moeten de lenduizend werknemers van de liegtuigfabrikant afwachten at de sanering voor hen gaan etekenen. De gevolgen van de estuurscrisis zijn niet te over- ien. Of het vertrek van topman ;,J. Nederkoorn leidt tot zachte- of juist hardere sanerings- taatregelen, is niet te voorspel- zegt Van Bers. Ie vakbondsbestuurder consta- DONDERDAG B FEBRUARI 1994 vervolg van voorpagina okker en Dasa kwamen over- si dat via de prijzen voor de impen geen oneigenlijke geld- romen zouden mogen lopen. De financiële condities voor de jelevering van de rompdelen oor Dasa aan Fokker zullen erbeteren. Leveringen tussen lasa en Fokker zullen plaats inden op een 'arm's length'-ba- i'," staat in de contracten. Indanks die vaste afspraak blij- ;en de rompen nog steeds zestig irocent te duur te worden afge- iverd. Een romp voor een Fok- ;er 100 kost 7,5 miljoen en ligt öarmee 57 procent boven de lereldmarktprijs. Dat is het ieuwedeel van de zes miljoen ulden per toestel, die de afge reden topman E.J. Nederkoorn an kosten wilde drukken. )e ontslagen topman zou de ompenprijzen echter slechts iet twintig procent willen ver- i. Opmerkelijk, omdat Fok- ;er volgens de contracten een dige eigen winstverant- roordelijkheid zou blijven hou- pn. let die strategie zette Neder- oom de eigen organisatie ver- er onder druk. Volgens de voor leden zouden 1200 tot 1300 ïensen het bedrijf moeten verla- in om te kostenbesparing van itaal dertig procent te kunnen ialiseren. iinst foor Dasa betekenen de leveran- ies van te dure rompen op drie lanieren winst. Allereerst krijgt iet bedrijf rechtstreekse winst in anden. die niet afhankelijk is marktomstandigheden. De «de winst is dat Dasa geen lezuinigingen bij het eigen, el- «rs toch al hard getroffen be kijf, hoeft te realiseren. De vijf luitse commissarissen eisten vo- week nog hardere ingrepen Nederkoorn al voorstond, laar verluidt zou het gaan om ijftienhonderd tot tweeduizend e schrappen banen. >e derde winst zit in de nog niet «heel afgeronde transactie met «Nederlandse staat. In de vorig aar overeengekomen contracten namelijk sprake van een gefa- eerde overname van Fokker oor Dasa. Dasa en de Neder- andse staat nemen samen deel Fokker Holding, waarin het ontrolerende 51 meerderheids- fêlang in het beursfonds Fokker ondergebracht. an die holding heeft Dasa 78 rocent van de aandelen. Die jn verworven uit een aandele- «missie van Fokker en een tername van 5,3 miljoen aan- alen van de staat. Die aandelen «rden indertijd voor dertig gul- ;n per stuk ofwel 196 miljoen «genomen. Van dat bedrag ordt de laatste veertig miljoen blden pas over twee jaar be laid. ftrek rer twee jaar kan Dasa de 22 racent van de staat in Fokker olding overnemen voor 122 üjoen 23 per aandeel). Maar asa hoeft het totaal 162 mil- i«n niet zonder meer te betalen, ris Fokker in de eerste drie jaar a het contract minder dan vijf focent winst maakt over het 'gen vermogen (circa 50 mil ieu per jaar), mag dat mindere 'orden afgetrokken van de popsom. jaar maakte Fokker een Wies van naar schatting 150 wjoen. Dit jaar zou Fokker ["'de moeten spelen. Maar door uitstel en de - naar het zich 1 aanzien - verzachting van reorganisatie blijft Fokker 'aarschijnlijk diep in de rode ■Iters zitten. Voor 1994 wordt «i verlies van ƒ108 müjoen 'oorspeld. teert wel dat er veel geruchten de ronde doen, maar stelt nuch ter vast dat er geen enkele zeker heid is welke kant de sanering uitgaat. De nieuwe eerste man Van Duinen zou eigenlijk zelf minder hard willen ingrijpen, dan het plan dat op tafel lag en dat aan meer dan duizend men sen hun baan zou kosten. De vijf Duitse commissarissen, die meerderheid vormen in de Raad van Commissarissen, zou den juist harder willen saneren, omdat Fokker nog dit jaar uit de verliezen moet komen. Er wor den uiteenlopende verliezen voorspeld van tussen de 100 mil joen en de 250 miljoen gulden, afhankelijk van de aannames en het al dan niet snel doorgaan van kostensaneringen. De Duitsers zouden door de be stuurscrisis aan Nederlandse zij de een sterke greep op het be drijf krijgen, stellen sommigen. „Nederkoorn had van ons niet weggehoeven," zegt Van Bers. Wel constateert hij dat Neder koorn in de door hem voorgesta ne uitbreiding van de Raad van Bestuur tot een uitgebreid direc- teurenberaad Nederkoorn meer volmachten had gekregen. „Hij was dan chief executive officer geworden. Dat geeft op zich meer volmachten. Dat heb je bij andere bedrijven wel vaker. De situatie zou daarmee gelijk wor den aan de andere Dasa-bedrij- ven. Maar het is natuurlijk zo dat als je vaak van die volmach ten gebruik maakt, je positie op termijn toch onmogelijk wordt," analyseert Van Bers. Van Bers zegt niet nader gein- formeerd te zijn door het bedrijf over de ontwikkelingen. Hij wacht de berichten af. „Er is nog geen reden om de leden en masse bijeen te roepen. Daarmee zou je de onrust maar vergroten. Maar we moeten niet overdrijven: de mensen bij Fokker zijn wel wat gewend." Fokker heeft als werkgever de reputatie een sterk schommelend personeelsbestand te kennen. Naast perioden van snelle groei heeft het bedrijf tijden van scherpe saneringen. Sinds drie jaar maakt Fokker weer zo'n neerwaartse ontwikkeling door. Fokker telde drie jaar terug nog ruim dertienduizend werkne mers. Het bedrijf heeft na de komende reorganisatie waar schijnlijk minder dan negendui zend mensen over. Een vrouw in Moskou voert in haar flat op de vijfde verdieping enkele kippen. Veel Moskovieten houden thuis kippen om zo de hoge kosten van het levensonderhoud te drukken. foto ap Vari onze redactie economie Den Haag - Hoe schilder je als kandidaat-beursfonds de beleggers mooie winstvoor uitzichten zonder als publie ke dienstverlener je klanten op de gedachte te laten ko men dat ze te duur uit zijn? Directievoorzitter ir. W. Dik van Koninklijke PTT Nederland (KPN) moest gisteren, tijdens een ontmoeting met de finan ciële pers die als 'opmaat' moest dienen voor de aanstaande beursgang, een voorzichtige ba- lanceeroefening doen. Dik en zijn financiële rechter hand drs C. Griffioen konden het achterste van hun tong nog niet laten zien, maar verzekerden al vast dat de omzet in 1993 de zeventien miljard gulden voorbij is en dat de winst de 1,66 miljard van 1992 overtreft. Maar wat koopt het Nederlandse publiek voor de internationale ambities van de sinds vijf jaar zelfstandig opererende en nu als KPN voor de beurs warm lopen de PTT? Duurdere postzegels en hogere telefoonrekeningen? Daar wilde Dik uiteraard niet van horen. PTT Post en PTT Telecom, leveren een goed pro- dukt voor een lage prijs. De tarieven kunnen niet zo maar omhoog worden geschroefd, be- zwoor hij. Als de overheid daar al niet een stokje voor steekt, zou hij daar wel voor gestraft worden door de inmiddels snel opkomende concurrentie. „Zo iets doe je maar een keer. En dan kan ik gaan biljarten met de heer Nederkoorn." Dik en zijn ploeg staan te pope len om de vele verdiensten van hun organisatie breed uit te me ten voor de financiële wereld. Maar ze mogen nog even niet. In de eerste plaats moet de Eerste Kamer formeel nog instemmen met de verkoop van een eerste tranche van de staatsaandelen. En vervolgens ligt de regie in handen van 'global coordinator' ABN Amro, die de plaatsing van de aandelen leidt en dus ook het moment bepaalt dat de Wim- Dikshow kan beginnen. Die miljardenaffaire zal - 'ram pen voorbehouden' - in de eerste helft van dit jaar haar beslag krijgen. Amsterdam (anp) - De verkoop van nieuwe fietsen heeft zich in 1993 gehandhaafd op het hoge niveau van de laatste jaren. Naar verwachting zijn er vorig jaar ook weer 1,3 miljoen fietsen verkocht, evenals in de twee voorafgaande jaren. De keuze van de kopers valt steeds meer op dure fietsen. Meer dan eenderde van het aan tal verkochte fietsen valt mo menteel in de prijsklasse boven de duizend gulden. Dit is in Amsterdam bekendge maakt ter gelegenheid van de Fiets Rai 94, die van 25 tot en met 27 februari is geopend voor het publiek en daarna nog enige dagen voor de vakhandel. Vandaag beginnen de on derhandelingen over een nieuwe cao voor de 200.000 werknemers in de metaal- en elektro technische industrie. Het is de grootste cao die dit jaar moet worden afge sloten. In Duitsland lig gen de partijen in 'de metaal' vechtend op de straat. Zal het in Neder land ook op ruzie uit draaien? De voorzitter van de werkgeversorga nisatie, J. van den Akker, is optimistisch. Door Pieter Willemsen GEMAKKELIJK zullen de cao onderhandelingen in de metaal niet worden. „Een ombuiging van het loonkostenniveau en vergroting van de slagvaardig heid van ondernemingen zijn noodzakelijk om de Nederlandse metalektro-industrie te helpen uit haar zware crisis te komen," liet de Vereniging FME vorige week weten. Simpel gezegd: Het gaat slecht met de metaalindus trie. Er is geen geld voor meer loon en werknemers moeten niet te beroerd zijn wat langer of korter te werken als het bedrijfs belang daarom vraagt. „Het gaat erom de bedrijfstak weer concurrerend te maken. Pas als er weer winst wordt gemaakt zullen ondernemers in vesteren en dan zal ook de werk gelegenheid toenemen," zegt FME-voorzitter Van den Akker. Hij erkent dat verlaging van de loonkosten de bedrijfstak niet kan redden. Er zal meer moeten gebeuren: „We zullen aan tech nologische vernieuwing moeten doen; nieuwe produkten en nieu we produktieprocessen in moe ten voeren, zodat de Nederland se industrie iets extra's kan bie den." De Nederlandse metalektro-in dustrie slaat in Europa niet eens zo'n gek figuur. Ooit waren de Nederlandse bedrijven duurder dan hun Duitse collega's. Na jaren van loonmatiging is dat niet langer het geval. Maar he laas zit de Duitse economie zwaar in de problemen en dat voelen we in Nederland meteen. Daar komt bij dat we hier enkele jaren geleden nog dachten dat het in orde was als de Neder landse industrie zich overeind kon houden in de Europese con currentiestrijd. Ook dat blijkt inmiddels een misvatting te zijn. Er moet met de hele wereld worden geconcurreerd. Een opleving van de economie kan verlichting brengen. Maar Van den Akker verwacht dit jaar nog geen spectaculair econo misch herstel. Maar zelfs als de economie op korte termijn aan trekt, is de vraag hoe snel dat leidt tot meer werk. Het duurt altijd een paar jaar voordat daarna ook de werkgelegenheid weer aantrekt. „In de jaren tachtig hebben we gezien dat bij het economisch herstel de Nederlandse werkge legenheidsgroei de hoogste in West-Europa was. Dat was te danken aan de matiging van de loonkosten in die tijd," betoogt Van den Akker. Maar loonmatiging alleen is niet voldoende, niet nu met de hele wereld moet worden geconcur reerd. Het is in deze tijd veel gemakkelijker produktie te ver plaatsen dan vijf of tien jaar geleden. „Dat houdt een groot gevaar in," zegt Van den Akker. „Als je ziet dat mensen in andere landen bereid zijn kei- en kei hard te werken om een betere levensstandaard te bereiken, dan heb je het in Nederland dubbel zwaar, Een Japanner werkt per jaar 2100 uur. Wij tussen veer tien- en vijftienhonderd uur. Dat zie je ook in Taiwan, Korea, Thailand en in Oost-Europa. Wij denken wel eens dat dit onder ontwikkelde landen zijn. Dat is niet zo. Het zijn arme landen. Maar ze hebben wel het poten tieel." Een somber verhaal, voor Neder land? „Dat wel. Maar het is ook een uitdaging aan ondernemers, werknemers, overheid en poli tiek om te proberen dat proces te stoppen en te zorgen dat de Nederlandse industrie weer con currerend wordt." De eerste reacties op de cao- voorstellen van de Vereniging FME waren tamelijk hard, on verzoenlijk zelfs. Hoe moeilijk wordt het dit jaar een cao af te sluiten? „Onze voorstellen sluiten aan bij het centraal akkoord. Dat ak koord spreekt zijn zorg uit over de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven. Daar sluit ons pakket bij aan. Wij willen de winstgevendheid ver beteren, waardoor bedrijven weer gaan investeren en er meer werkgelegenheid komt." Vooral de hoge kosten voor de FME-voorzitter J. van de Akker foto hendriksen-valk sum (zoals de vut in de metalek- tro heet) zijn Van den Akker een doorn in het oog. Vooral de rege ling dat mensen die veertig jaar in de bedrijfstak hebben gewerkt met de vut kunnen, ongeacht hun leeftijd, zit hem dwars: „Mensen van 53 kunnen twaalf jaar thuis zitten met een uitke ring van 87,5 Dat kan toch nooit de bedoeling zijn? Dat moet toch iets minder kunnen? We moeten die kosten terugdrin gen, zodat er nog een vut over blijft straks."" De vakbondsbestuurder die de voorstellen van de Vereniging FME overneemt: lonen bevriezen en flink snijden in de vut, zal niet met applaus worden begroet door zijn leden. „Het kan niet zo zijn dat we nu weer méér moeten hebben. De situatie is zo slecht, dat meer krijgen niet verantwoord is. We hebben het afgelopen jaar der tigduizend banen verloren. Is het dan zo onredelijk om een aantal jaren pas op de plaats te maken: geen nieuwe kostenstijgingen. Als we dat een paar jaar volhou den kan de werkgelegenheid weer groeien." De bonden stellen vast dat er een loonruimte van 2,5 is in de bedrijfstak. De werkgevers zeg gen dat er geen ruimte is. De bonden beginnen over 'oorlog'. Worden alle rituele dansen weer uitgevoerd? Is er niets veranderd in de omgangsvormen? „Laten we ophouden met rituele dansen. De situatie in de be drijfstak is zeer ernstig. Dat we ten de vakbonden ook. Daar is natuurlijk ook wel over gespro ken met de bonden. Maar als je dan ziet dat ze denken dat er 2,5 ruimte is; dan vraag ik: waar dan, waar halen ze dat vandaan?" Van den Akker meent deson danks dat het wel zal lukken met de onderhandelingen: „De vak bonden en wij zijn er allebei van overtuigd dat de situatie ernstig is. Dat blijkt ook uit het centraal akkoord. In goed overleg moeten we eruit kunnen komen.'-' Opel verliest slag met Volkswagen Frankfurt - De Duitse autofabrikant Opel, onderdeel van het Amerikaanse concern General Motors (GM), heeft opnieuw een nederlaag moeten slikken in het slepende conflict met concur rent Volkswagen. De rechtbank oordeelde gisteren dat er geen aanleiding is tot een tijdelijk werkverbod voor zeven voormalige GM-functionarissen die vorig jaar overstapten naar VW. Centraal in het conflict-staat de Spaanse manager José Lopéz de Arriortua. Hij ging in maart 1993 van GM naar VW en werd er kort daarop door zijn vroegere werkgever van beschuldigd talrijke bedrijfsgeheimen te heljben meegenomen. De zaak tegen Lopéz loopt nog. In het kielzog van de Spanjaard vertrokken ook zeven andere functionarissen naar VW. Opel vindt dat VW daardoor een oneerlijk concurrentievoordeel. Euro Disney blijft in rode cijfers Parijs - Het op de rand van de afgrond balancerende pretpark Euro Disney bij Parijs heeft ook in het eerste kwartaal van het op 1 oktober begonnen boekjaar een fors verlies geléden. Het negatieve resultaat liep in vergelijking met dezelfde periode van het vorige j&ar op van 423 miljoen frank tot 553 miljoen frank (f 182 miljoen), zo heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Over het afgelopen boekjaar was er een verlies van maar liefst 5,34 miljard frank (f 1,76 miljard). Aanbod varkens naar recordhoogte Den Haag - Het aanbod van varkens is vorig jaar met 25 miljoen stuks naar recordhoogte gestegen. Het aanbod steeg in vergelij king met 1992 met 4,5 procent (23,9 miljoen). De slachterijen verwerkten vorig jaar meer dan 20 miljoen varkens. In 1991 en 1992 was dat met 18,8 miljoen 8 procent minder. De laatste twee jaar werd 20 procent van het aanbod uitgevoerd. Op 1 december '93 telde ons land in totaal veertien miljoen varkens. Forse belastingmaatregelen Japan Tokyo - Japan wil de inkomstenbelasting verlagen en de btw (3 procent) afschaffen. Er komt een 'nationale sociale heffing' van 7 procent die het verlies aan belastingopbrengsten, geschat op omgerekend 108 miljard gulden, voor een deel moet compense ren. Dit heeft de premier van Japan, Morihiro Hosokawa, gezegd. De plannen maken deel uit van de maatregelen die de regering wil nemen om de economie te stimuleren. De socialis tische partij, de grootste partij in de Japanse regeringscoalitie, heeft laten weten, niets te voelen voor de fiscale maatregelen. Van Oijen nieuwe topman Gamma Helmond - J. van Oijen, topman van het transportconcern Frans Maas, wordt per 1 juni 1995 de nieuwe bestuursvoorzitter van textielproducent Gamma Holding. Hij volgt P. Roef op, die na een dienstverband van 24 jaar met pensioen gaat. Van Oijen (51} heeft Frans Maas vanaf 1985 geleid. Hij was eerder werkzaam bij Philips en kopieergigant Océ-van der Grinten. Bij Gamma wordt hij eerst, op 1 september, lid van de raad van bestuur. Meer dan 500.000 werklozen in België Brussel - Het aantal werklozen in België is voor het eerst sinds maart 1985 tot boven een half miljoen gestegen. Eind januari hadden ruim 512.000 Belgen geen werk ofwel veertien procent van de beroepsbevolking. Bijna één op de vijf vrouwen is werkloos. De minister van Tewerkstelling en Arbeid, Miet Smet, zei het te betreuren dat de werkloosheid opnieuw zo groot is. In een jaar zijn er ruim 57.000 werklozen bijgekomen, een stijging van bijna 13 procent. In januari alleen al werden bijna 17.000 mensen werkloos. (ADVERTENTIE) U wilt sparen met de hoogste rente en toch altijd vrij over uw geld kunnen beschikken? Dan is de RenteRekening van Spaarbeleg precies wat u zoekt. Want op de RenteRekening krijgt u zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland (momenteel 6,0%). Geïnteresseerd? Bel met Spaarbeleg of stuur de bon in. U kunt ook uw verzekeringsadviseur raadplegen. 24 uur per dag (20 ct/min.) SPAARBELEG, 100% DOCHTER VAN $EGON Ja, stuur mij - vrijblijvend - meer informatie over Spaarbeleg RenteRekening. Naam: _m/v Straat: Postcode: Telefoon: Plaats: In een envelop zonder postzegel zenden aan: Spaarbeleg N.V., t.a.v. Marjolein van Lieven- oogen, Antwnr. 7012, 3430 VM Nieuwegein. SPAAR BELEG De RenteRekening van Spaarbeleg, zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland.

de Stem | 1994 | | pagina 5