6Als wethouder sta je dichter bij de mensen' statieg batter: i Studentenb< 'Allochtoon bereik je niet door een advertentie in de krant' V&DIS TIJDELIJK PRETTIG GESTOORD i 9.95 9.95 DE STEM- Kernenergie DE STEM DE STEM BINNENLAND BUITENLAND UIT HET HART VAN AFRIKA Hand Ontslag van zwangere soldaten kan Britten miljoenen kosten Zelfvertrouwen staatssecretaris Simons ongebroken Boa's Diverse kleuren Pruiken Diverse kleuren Fluor haarspray Diverse kleuren 2 STUKS 8r VROOM 'DREESMANN DE STEM DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 Al Hij heet Madud en hij heeft geen han den. Madud is een Dinka. Eentje van de stam van lange mensen, waarover Leni Riefenstahl ooit nog een rasverheerlijkende film maak te. Madud zal de film nooit ha len, hooguit de krant in een ver land. Ik raakte met Madud aan de praat toen ik hem een keer wat gaf. Met een blikje aan zijn voeten bedelt hij altijd op dezelfde straathoek. Hij staat schuin onder de uitlaat van een airco waar condenswater uitsijpelt. Soms liggen daar vrouwen of kinderen onder om de drup pels op te vangen. Bij de ronkende airco vertel de Madud zijn verhaal, af en toe gebarend met zijn zinloze armstompen. „Het was bij blokkade in een buitenwijk van een stadje in Kordofan, in het zuiden van Sudan. Daar hielden soldaten ons aan. We waren met zijn zessen, allemaal Dinka. We vluchtten, want in onze streek was honger". „We moesten ons identifice ren. Drie van ons lieten ze gaan. Ik werd met de twee anderen naar een boom ge bracht. Beken, riepen de sol daten, beken dat je bij de rebellen hoort. Ik zal die mannen nooit vergeten. Het waren Arabieren, mannen met donkere gezichten, vijf kerels, allemaal in uniformen. Ze bonden ons vast en begon nen ons te slaan met stokken. Als er eentje moe werd, nam de ander het over. De onder vraging ging door". „Waarom vlucht je naar het noorden?" „Omdat ik honger heb". „Je bent een rebel". „Beken of we maken je dood". „De eerste uren was het on draaglijk. Mijn handen voelde ik niet meer. Toen ik besefte dat deze mannen mij echt dood wilden maken ging de pijn weg. Ik droomde terug, zag deze reis naar de Dood weer voor me, allemaal Din ka, lopend langs de weg, moe ders met kinderen, families, ouderen. Ik at soms noten die we vonden in het veld. We kwamen op een plaats waar we vlees kregen, voor het eerst sinds maanden. Toen liepen we weer tot bij de blokkade waar de soldaten stonden. Daar hebben ze Akol doodgeslagen, maar ze hebben hem eerst opgeharl- Door Veldman gen aan zijn ellebogen aan de boom". „De soldaten gingen 's avonds weg. We lagen daar, bijna dood. Er kwamen nog meer Dinka langs. Ze huilden toen ze ons zagen. Ze hebben ons meegenomen naar een soort medisch centrum. Daar zagen we de soldaten weer. Die eis ten van de dokter dat hij ons niet zou helpen. Negen dagen lang werden onze wonden niet verzorgd. Aan buiten landse hulpverleners vroegen we of ze ons mee wilden ne men naar Khartoum. We ne men geen burgers mee, was hun antwoord. Later mochten we met een auto mee naar de hoofdstad. Daar hebben de dokters mijn handen er afge sneden. Dat afsnijden hebben de dok ters in het geval van Madud nog al ruim opgevat. Ter hoogte van zijn elleboog hou den zijn armen op. „Ik was een boer, ik kweekte sorghum, had een gezin met drie kinderen. Nu leef ik zon der handen...eigenlijk ben ik dood". Madud koestert geen wraak gevoelens: „Iemand kwellen omdat hij van een ander ras is of iets anders gelooft, is ver keerd. Ik heb God gevraagd om deze soldaten te vergeven. Iemand had ze misleid, ze lieten ons achter om ons te laten sterven. Ik verwijt ze niets. Het is de overheid die ons land verwoest.' Op een dag zal ik ze vragen waarom ze mijn handen hebben geno men en mijn ziel hebben ge dood". Zwijgend hoor ik zijn verhaal. Hoe moet ik reageren? Ma dud maakt het me makkelijk. Als we afscheid nemen, lacht hij en zegt: „Sorry, ik kan u geen hand geven". Londen - Schadevergoedingen voor vrouwelijke militairen die wegens zwangerschap uit het Britse leger zijn ontslagen kunnen oplopen tot zo'n 600 miljoen gulden. Meer dan 2.000 vrouwen die tussen 1978 en 1990 moesten vertrekken omdat zij zwanger waren, hebben een rechtszaak tegen het ministerie aangespannen. Neem Abigail Kirkby-Harris, die in 1982 uit het leger werd ontslagen. Ze hoopte dat ze tot de rang van luitenant-kolonel kon opklimmen. Zij eist een schadevergoeding van ongeveer 1,5 miljoen gulden. „Ik werd snel geloosd. De carrière waarvoor ik had gekozen, was voorbij. Er werd mij een armzalig geldbedrag geboden." Defensie bekijkt per geval of het departement in hoger beroep gaat. „Want het gaat om geld van de belastingbetaler." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. s Den Haag (anp) - De studen tenbonden vrezen dat veel fa culteiten en vakgroepen te kort schieten in het bijhou den van de resultaten van studenten. Die gebrekkige administratie kan tot gevolg hebben dat veel studenten in het najaar ten onrechte te horen krijgen dat hun studie beurs met terugwerkende kracht wordt omgezet in een lening omdat ze te weinig studiepunten hebben ge- Hij liep averij op in de Haagse politiek, maar Hans Simons gaat er niet onder gebukt. 46 jaar, op weg om namens de PvdA wéér wethouder te wor den in Rotterdam. Of hij nog ooit terugkeert in Den Haag, zoals hij nu ook weer naar zijn oude baan in Rotterdam ver trekt? „Ach, ik ben over vier jaar nog steeds jong, wie weet...." Door Carla Joosten en Debbie Langelaan Soms verdwijnt de nuchter heid even uit zijn stem. Dan laat Hans Simons opeens be vlogenheid doorklinken. Het overkomt de PvdA-politicuS als het gaat om chronisch zieken, maar ook als hij de ellende schildert die hij pas nog zag onder verslaafde prostituees in Rotterdam. „Wat die zich moeten laten wel gevallen... Dat staan we nu toe in onze samenleving. We mogen in Nederland het beste drugbe leid ter wereld hebben, het kleinste aantal drugdoden, maar we moeten oppassen dat we niet achterover gaan leunen." Vorige week opperde hij daarom om heroïne te verstrekken aan ge bruikers die toch nooit meer van hun verslaving afkomen. „Als we niets doen, wordt het een klere troep." Simons praat al meer als de wethouder die de problemen van Perron Nul op zich af ziet komen dan als staatssecretaris. Hij zegt geen behoefte te hebben aan een 'principiële discussie' over het drugbeleid. Het gaat hem om de praktijk, om het leven van alle dag in een grote stad. Bij zijn komst in Den Haag, eind 1989, werd Simons uitentreure geschilderd als een daadkrachtig bestuurder. Maar de afgelopen jaren heeft hij zijn daadkracht moeten temperen. Het ombouwen van het verzeke ringsstelsel naar een systeem, waarin het onderscheid tussen particuliere en ziekenfondsver zekerden is opgeheven, kost meer tijd, moest Simons ervaren. Hij vond de vele belangengroe peringen in de complexe gezond heidszorg op zijn weg. Het be zorgde hem het imago van een mislukt politicus. Maar dat schudt hij van zich af. Als eeuwige optimist wil hij eerst vertellen wat er.allemaal wel gelukt is onder zijn bewind. En hij wil kwijt dat in alle verkiezingsprogramma's nu 'be langrijke elementen' uit zijn plan terugkomen. Pas nadat hij dat hele rijtje heeft afgewerkt, komen de dingen die 'minder goed' gelukt zijn: „Ik had verder willen komen met de basisverze kering. Er kan wat uit het pak ket als de solidariteit erin blijft. Nu komt het nog steeds voor dat een bejaard echtpaar drie keer zoveel premie betaalt als hun kinderen, die veel meer verdie nen. Ik had verder willen komen, ik zou jokken als dat niet zo was. Het waren vier zware jaren." Hoe dan ook, met de Kamer gaat Simons puur zakelijk om. An ders wordt dat wanneer hij de mensen ontmoet om wie het in de gezondheidszorg uiteindelijk „Ik heb een heel speciale interes se in kinderen met handicaps. We hebben de neiging om het accent te leggen op tekortkomin gen van mensen. De overheid wil die steeds maar compenseren. Terwijl je juist veel meer de aandacht zou moeten geven aan hun talenten. Ik ben bij een schitterende voorstelling ge weest van verstandelijk gehandi capten. Mime-theater, ongeloof lijk veel specifieke talenten kwa men naar voren. Allerlei zoge naamde zwakke groepen hebben veel grotere mogelijkheden dan wij denken." Simons weigert mee te gaan in het heersende pessimisme over de rol van de overheid. Politici moeten blijven proberen mensen uit hun achterstand te halen, vindt hij. „Er zijn genoeg dingen die je niet mag laten schieten. Als ik op werkbezoek ben in Rotterdam vragen de mensen mij wat het perspectief is voor hun werkloze, 17-jarige kinderen. Ik relativeer de maakbaarheid van de samenleving, maar de over heid moet alles doen om mensen bij de maatschappij te betrek ken, anders hoor je over twintig jaar: Kok, Lubbers, Simons, Wallage, waar waren jullie? Wat hebben jullie gedaan toen het nodig was? Nou, daarom probe ren wij nu laagbetaalde banen te scheppen in bijvoorbeeld de ge zondheidszorg." „Als wethouder, als bestuurder in een gemeente sta je dichter bij de mensen dan in de landelijke politiek. Je kan ze daar directer aanspreken, ook op hun talen ten. Maar dat vraagt ook van de mensen zelf een andere mentali teit. Ze moeten de handen ineen slaan tegen de verloedering van hun wijk, de overheid is geen ober die langskomt om de bestel ling op te nemen." Als staatssecretaris van Volksge zondheid heeft u zelfs vrij diep ingegrepen in het leven van mensen. Met de totstandkoming van de euthanasie-regeling bij voorbeeld. „Een moraliserende overheid die dwingende regels vaststelt voor mensen in de individuele situa tie, dat is onwenselijk. Je moet ruimte geven aan de afweging van de dokter en de patiënt. Elke dwingende moraliserende regel is misplaatst. Euthanasie is ab soluut toelaatbaar. Maar de sa menleving heeft wel het recht om het handelen van de arts te laten toetsen." Toch is zelfs Simons niet vrij van moralisme. Hij wordt zelfs fel als het gesprek komt op de Italiaan se arts Antinori, die vrouwen na db overgang nog aan een kind helpt. „Ik zie heel weinig in een vrouw van rond de zestig die nog een kind moet opvoeden. Dat is dus ongeveer je oma. Uit het oogpunt van het kind vind ik het, geen goede ontwikkeling. Over tien jaar moet ik de psychiatri sche hulp voor dat kind gaan betalen; dat kun je voorspellen. Want het verliest zijn moeder zo ongeveer op 15-jarige leeftijd. Ik weet hoe traumatisch het is voor een kind om zijn ouders te ver liezen. Ik heb een vriend die dat is overkomen, dat is ingrijpend in je leven. En dan ga ik dat financieren! Mijn afwijzing heeft niks met moraliseren te maken, maar met gezond verstand. Ik vind het onverstandig, adopteer dan een kind. Er zijn kinderen zat die extra aandacht en liefde nodig hebben...'* Maar reageerbuisbevruchting bij een jongere vrouw is toch ook niet natuurlijk? „Er wordt ook wel eens gezegd dat reageerbuisbevruchting niet in het ziekenfondspakket hoort. Onvruchtbaarheid is toch geen ziekte? Ik heb daar altijd van gezegd: het moet er wel in blij ven. Anders kunnen alleen men sen met geld een kind kopen. Terwijl iedereen een obsessieve kinderwens kan hebben, daar komen grote psychische proble men van. Ik vind het verdedig baar dat dit uit de algemene middelen wordt betaald." „Als iemand van zestig dan naar Italië wil gaan, ben ik niet ge neigd om dat te financieren. Ik vind het onnatuurlijk. Opa's en oma's horen kleinkinderen te hebben." Dat is toch moraliseren? „Ja. Dat wil zeggen: je moet erkennen dat we verantwoorde lijk zijn voor kinderloze echtpa ren. Maar je moet ook nog een Simons: 'Ik laat wel eens nota ongelezen om te ga schaken of te tennissen. Dat\ wel zo gezond.' foto rob hendriks! "beetje je gezond verstand bruiken. Ik vind het politiek woon ongeloofwaardig om je niet tegen te verzetten. Vadi .en moeders horen kinderen op voeden, en niet opa's en oma': Bent u de laatste jaren zelf nt aan opvoeden van uw twi zoons toegekomen? „Ik heb mijn werk altijd on:] spannen gedaan, veel ruimte nomen voor vrije tijd. Dat is kwestie van je werk goed organ] seren, en het ook kunnen relati] veren. Ik leef sterk in het bi dat het er uiteindelijk op komt of je ook een beetje kunnen investeren in je partin je familie, je kinderen. Dat i ik even belangrijk, zo niet langrijker dan werken. Ik heb de weekeinden en in de avond: veel geïnvesteerd in mijn kind: ren. Ik laat weieens een nol ongelezen om te gaan schaken! tennissen of fietsen. Dat is we] zogezond." In die vier jaar heeft Simons de nodige bewondering gewei in Den Haag. Snelle analyses| duidelijke antwoorden in de Ka mer, en dat allemaal uit het! hoofd. Een ontspannen houdin] die in Den Haag zeldzaam is. Of Simons zijn capaciteiten bin nenkort al in Rotterdam te gebruiken als wethouder, is niei| honderd procent zeker. Wat al: de sociaal-democraten onva- hoeds buiten het college wordt gehouden? „Over die mogelijk heid heb ik nog geen second] nagedacht, maar ik kan het ij] bijna niet voorstellen. In Rotter dam heeft de PvdA een sterke traditie, maar ook een sterkij toekomst. Ik houd me niet b met onwaarschijnlijkheden." Van onze verslaggeefster Marja Klein Obbink Breda - 'Het reservaat van de blanke man met de stropdas is voorbij'. Met die zinsnede in het bedrijfsplan gaf hoofd personeelszaken Frits van der Borg van het Pnem-energie- bedrijf in Tilburg de voorzet voor een nieuwe denkrichting van het bedrijfskader. Een pluriform personeelsbe stand, dat stond Van der Borg voor ogen. En met de onderne mingsraad was hij van mening dat het bedrijf een afspiegeling moest zijn van en aan zou sluiten op de ontwikkelingen in de maatschappij. Dit gedachtengoed, dat door ve len wordt gedeeld, is verwoord ■in een wet, die dinsdag is aange nomen door de Eerste Kamer. De wet Bevordering Evenredige Ar beidsdeelname Allochtonen moet werkgevers onder druk zetten om meer allochtonen in dienst te nemen. Zij moeten jaarlijks in het openbaar verslag doen van hun inspanningen om allochto nen aan te stellen, onder meer door registrhtie hij de Kamer van Koophandel van het aantal allochtonen dat zij in dienst heb ben. Vijfhonderd werknemers telt de Pnem-Tilburg (het bedrijf met dat mooie bedrijfsplan) vandaag de dag en er zit geen enkele allochtoon tussen. Afgezien dan van de'14 buitenlanders die voor bepaalde tijd in dienst zijn geno men. Zij mogen in het kader van een werkgelegenheidsproject, als onderdeel van een cao-afspraak, een jaar lang werkervaring op doen. Daarna staan deze mensen weer op straat omdat, zegt Van der Borg, bij de Pnem een perso neelsstop is afgekondigd. Nul allochtonen op 500 autocht onen. Hoe het komt? „Ik heb me die vraag ook gesteld," zegt Van der Borg, „en dan stel ik vast dat er ongelooflijk weinig allochto nen onder onze sollicitanten zit ten." En hoe dat kan, in een bedrijf waar alle soorten werk, van ad ministratief medewerker tot monteur, te vinden zijn? Het eni ge wat personeelsfunctionaris Van der Borg kan bedenken is dat zijn bedrijf bij die doelgroep niet bekend is. „Het is toch vaak een kwestie van mond-op-mond reclame. Dat is ook de reden dat er zoveel allochtonen in de vlees verwerkende industrie werken." Voor J. Ingenbleek, directeur van het Regionaal Bureau Ar beidsvoorziening (RBA) in Breda is er meer aan de hand. Het gaat vaak al fout bij de werving, zegt hij. Die is gericht op jonge, au tochtone Nederlanders met een redelijk opleidingsniveau. Ze be reiken de doelgroep niet." Gemakzucht speelt ondernemers parten, stelt Ingenbleek. Niet al leen als het gaat om de werving, maar ook bij de aanname zelf. „Wie neem ik in dienst? En dan kiezen voor zekerheid, die is ge baseerd op vooroordelen. Het is een kwestie van lange adem. Je moet bedrijven de ogen en oren openen. Hoe lang heeft het niet geduurd voordat werkgevers vrouwen gingen werven voor een bepaalde functie? Nu zie je een arbeidsparticipatie door vrou wen van 48 procent. Weliswaar met veel parttime werk ertussen, maar we zijn op de goede weg. De ogen en oren openen van werkgevers. Dat doet de be drijfsadviseur minderheden van het RBA-Breda, D. van Breemen. Volgens hem zijn de Nederlandse ondernemers van goede wil als het om de aanname van allocht onen gaat. Hij herhaalt de erva ring van Ingenbleek dat 'de zoekwegen en de wervingswegen zijn niet op elkaar zijn afge stemd'. „Een allochtoon bereik je niet door een advertentie in de krant. In veel gevallen is een sollicitatie het resultaat van mond-tot-mond reclame." Een van de taken van Van Bree men is om werkgevers 'te helpen bij het zoeken naar kanalen voor een betere werving'. Zoals het benaderen van minderhedenor ganisaties. Succesvol was de or ganisatie van een wervingsdag voor de krijgsmacht in de Incom, een ontmoetingscentrum voor buitenlanders in Breda. Daar kwamen afgelopen oktober vol gens Van Breemen 2500 bezoe kers op af. De reacties op de de nieuwe wet zijn niet bijster enthousiast. Het VNO vreest nu al voor een enor me administratieve rompslomp als werkgevers van bedrijven met meer dan 35 werknemers hun allochtonen moeten gaan re gistreren. Afgezien daarvan is het VNO verbolgen over de nieu we wet omdat 'die haaks staat op het stichtingsakkoord'. In dat convenant ging men uit van een gezamenlijke inspanning van werkgevers, werknemers en an dere instanties. De wet is vooral gericht op werkgevers. Blijft de vraag of de wet effect heeft. „Het is een duwtje in de rug," zegt personeelsfunctionaris Van der Borg van de Pnem. „Ik denk dat wij nu meer de neiging hebben om allochtonen aan te nemen." Hoezo? De wet stelt toch niets verplicht? Van der Borg: „Nee, maar ik zie parallellen met de bedrijfsinterne milieuzorg. Je bent als bedrijf niet verplicht om er iets aan te doen, maar we hebben die verplichting onszelf opgelegd door in ons bedrijf ac tief aan milieübesparingte doen. Bedrijven zijn niet altijd schur ken, weet u. We hebben wel degelijk een maatschappelijke verantwoordelijkheid. En op die verantwoordelijkheid willen de makers van de nieuwe wet aanspreken. Onder meer door de verplichting om het al- lochtonen-beleid in een bedrijf openbaar te maken. „Daarmee bereik je een soort schandpaaleffect," bevestigt van Breemen. En dat is dan ook zo'n beetje het enige voordeel dat hij haalq De bi op e« econof Rottel teit oj werkil het ri dat overl| fraud foutefi nade4 uitval Nog g Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt voorlopig geer Dat is het gevolg van een akkoorc (Milieu) en het bedrijfsleven over de verwerking van batterijen. Dat maakte de minister gisteren bekend tijdens een overleg met de Tweede Kamer. De batterijfa brikanten en -importeurs moe ten wel vanaf 1 januari 1996 80% van de gebruikte batterijen inzamelen. Twee jaar later moet dat percentage opgelopen zijn tot 90%. De branche heeft toegezegd van af 1995 de verwerking van op laadbare batterijen voor haar re kening te nemen. Vanaf 1996 geldt dat voor alle batterijen. Nu worden batterijen nog opgesla gen. Bij de Afvalverwerking Rijnmond ligt 7000 ton. Het be- drijfsleven overlegt met de ge meenten over extra inzamelpun- (ADVERTENTIE) uit de wet kan halen. „IK neem hem mee in mijn bagage, maar daar blijft het bij. Het enige wat telt is dat je een maatschappelijk draagvlak krijgt voor een ander wervingsbeleid. En daarmee zijn we op de goede weg. Het pro bleem is alleen dat we op het moment in een slechte economi sche situatie zitten en dat is niet bevorderlijk voor een grotere participatie van minderheden aan het arbeidsproces. Er is geen ten i ten. met I men.| Blijk bed de word voera han(f bedr| tweel dreig tieref de bi leni De akkd lings] de dl geld worcf den i Aanbiedingen geldig t/m woensdag 16 februari. f (zolang de voorraad strekt) selea fen i sen I dukf dukfl halvf gebc Bij de geen zont best duk Volf nog men na sele wor sche opt Can vooi hon dezt Dez wat gek De gee Het teel kan Werkzoekenden op het Gemeentelijk Arbeidsbureau in AmstM-1 dam. De nieuwe wet moet werkgevers een duwtje in de ffljl geven, zodat ze makkelijker allochtonen aannemen. foto an' economische noodzaaak om c mensen aan te nemen." RBA-directeur Ingenbleek wat dat betreft'wel lichtpuntjes „Je krijgt op den duur toch Jfl'l stroomproblemen bij bepaald] I bedrijfsstakken. Dat zie je nu al P in de bouw, in de voedingsindus-1 trie en in de tuinbouw. Als dit ze I doorgaat zullen werkgevers del doelgroep allochtonen wel moé- ten aanspreken." HOEWEL MINISTER Andriessen van had gezien dat het huidige kabinet nc had genomen voor het bouwen van r hij er zich uiteindelijk in geschikt opvolger in het nieuwe kabinet zou gen. Om de weg te bereiden heeft Andi kernenergie-deskundigen in het lev Kernenergie' - de vrucht van de energie-deskundigen - steunt de op de nieuwe typen kercentrales void gestelde veiligheidseisen. 'Bouwen maar', zeggen de experts geenszins gerechtvaardigd is. Twee blijken forse kritiek te hebben op he Andriessen aan de Tweede Kamer is Milieubeheer vindt dat de rapportage tot een gefundeerd besluit te komer een goede financiële onderbouwin manier waarop aan het afvalproblee Raad voor Milieubeheer een doorn in De Algemene Energieraad is evenmir als minister Andriessen wil dat zijl doen. De AER is van oordeel dat pe worden genomen, waarbij de raad noemt die bij de besluitvorming spelen. Het is jammer voor het politieke testé de opmerkingen van twee zulke gew worden genegeerd. Kernenergie is onvermijdelijk, maar de nood is niet een beslissing moet worden geforcee v v

de Stem | 1994 | | pagina 2